ZICH WAARDGRACHT UITTE Hearing gaf hart weer lucht Oranjeboomstraat: afbraak ondanks bewoonbaarheid lmi gaat deelnemen n Kerko Wethouder Menken (toch aanwezig): déze nood desnoods laten voorgaan op verkeer Commentaar Gemeenteraad moet ultimatum stellen KINDERCIRCUS ROBERTI VIER DAGEN IN LEIDEN George Brown naar Leiden Brandpunt reportage volgende week nieuwe loose courant 3 VRIJDAG 15 AUGUSTUS 1969 LEIDEN Naar ons vanmor gen door de persdienst van de KRÖ is meegedeeld, zullen de filmopnamen, die gisteren van de Waardgracht en de omgeving, alsmede die van de gisteravond gehouden hearing, vanavond niet op het scherm worden gebracht. In verband met de situatie in Noord-Ierland zal het overgrote deel van de uitzending daaraan zijn gewijd. De reportage, die zeven tot tien minuten zal gaan duren, wordt nu uitgezonden op donderdag 21 of zaterdag 23 augustus. het hek van de dam zou zijn als het Waardgracht-comité erin zou zijn geslaagd zomaar b en w en de raad op te trommelen", aldus voorzitter Walle. Ook hij was van mening dat het geld verkeerd wordt uitgegeven. Waarom heeft Leiden een tekort van f 53 mil joen?! Ook de kansen voor de buitenpar lementaire oppositie werden door de aanwezigen met zorg tegemoei- gezien. Wanneer die geen gelegen heid krijgt zich te ontplooien en zich te uiten, is de democratie de dood steek toegebracht, aldus een van de sprekers Ratten Aan de Brandpunttelevisieploeg, die opnamen van het gebeuren maakte, vertelden bewoners van de Waardgracht én omgeving, alsmede enkele oud-bewoners van de erbar melijke omstandigheden. De, tochti ge kamers, de vochtige atmosfeer, de stank van o.m. verstopte riole ringen. het ongedierte, de ziektever schijnselen en andere moeilijkhe den kwamen ter sprake. Een greep uit de opmerkingen: wij slapen met vijf mensen op een piepklein zolderkamertje, waar de regen door de dakpannen sijpelt; ik moet twee kinderen, van 10 en 2 jaar te slapen leggen op een ka mertje van 2 bij 3 meter; elke week kan ik een zakje gruis uit mijn huis brengen, veroorzaakt door de vele muizen: 's avonds lo pen de ratten door de kamer, ter wijl we naar de televisie zitten te kijken; we moesten 's winters in ons bed naar de televisie kijken om nog een beetje warm te blij ven, toen mij een stookverbod werd opgelegd: ik moest f 5000 voor een krot betalen, omdat ik in het cen trum zit; ik wil hier wel weg, maar het aangeboden huis kan ik niet verwonen en: waarom moet de burgemeester in een huis van f 250.000 wonen, terwijl ik een kind van nog geen twee jaar, overleden aan de ziekte van Weil naar het graf breng. Doorstroming Mevrouw Kerling probeerde het: wat willen de mensen nu eigenlijk? In de buurt blijven wonen, versprei ding of verbetering van de bestaan de woningen? Zij bleek, desnoods onder dwang de doorstroming te willen bevorderen. Ujt de reacties werd duidelijk dat de bewoners slechts actie willen, in welke vorm is niet belangrijk. Zij schreeuwen om hulp. Mevrouw Van der Biom-Vijlbrief ageérde tegen de genomen maatre gelen. We moeten geen woningen af breken als de binnenmuren buiten muren worden. In de jaren dat er nog ruimte was om te bouwen, zijn veel te dure woningen neergezet. Nu staan er 53.000 dure woningen leeg in Nederland- Wethouder Men ken memoreerde de vele vorderin gen op huizen krachtens de woon- ruimtewet 1947: het effect was een rechtsgeldig beroep van de huis eigenaren. Voorzitter Walle las ten slotte een solidariteitsverklaring voor van de Scholierenactiegroep Leiden. Na afloop van de vergadering staart een oudere man treurig naar een prent aan de muur: een hel ver lichte Kurfürstendamm in Berlijn. Een ander vraagt zich hardop af wat vanavond eigenlijk is bereikt. Zij keren terug naar hun „wonin gen". LOEK HESKES Wethouder Menkep. loco-burgemeester, was gisteravond toch op de Waard- gracht-hearing. B. en W. hadden op het laatste moment besloten toch niet helemaal verstek te laten gaan om de kritiek te ontzenuwen dat zij „dus" geen belangstelling hadden. Er waren ook een paar raadsleden. De wethou der heeft de stampvolle zaal aan de Langestraat niet zonder hoop naar huis laten gaan. Hij kon zich indenken, dat B. en W. aan noodgevallen in dit gebied de voorrang zouden geven boven ontruiming van nog bewoonbare woningen terwille van het verkeer. Hij noemde het weliswaar niet. maar de omgeving Oranjeboomstraat is daar een voorbeeld van. De dichtge spijkerde woningen daar zijn geen krotten. Verder achtte de wethouder het Waardgracht-comité voor onderhande lingen met de gemeente zeker representatief. Het raadslid mevrouw Kerling bleek een voorstandster te zijn van meer druk op mensen die te goedkoop wonen; de doorstroming moet effectiever worden. Deze gedachten onderstreepten nog eens de mogelijkheid van interne op lossingen. De druk op Den Haag moet verhevigd worden maar Leiden zelf kan er met de nodige wijzigingen in zijn eigen beleid ook nog wel wat aan doen. Zonder uitzondering vinden de bewoners zelf dat zij voorrang moeten hebben op de lange lijst van woningzoekenden. „Het gaat ons er alleen om dat we een betere woning krijgen". Nagegaan moet worden in hoeverre het huisvestingsbeleid aan deze wens, zo men wil eis, kan tegemoetkomen. Men moet zich dan wel realiseren dat de woningnood niet als bij toverslag wordt verlicht door groep I ineens met enkele honderden gevallen te verzwaren. Daar zullen dan toch huizen voor moeten zijn. En dan nog huizen die voor de bewoners van deze buurt ge schikt zijn. Daar komt dan (helaas!) nog bij dat de Waardgracht allesbe halve het enige saneringsgebied binnen Leiden is. De sanering kan niet worden losgemaakt van de bouw van de Merenwijk dié" Leiden moet gaan verlossen van zijn chronische ademnood. Daar ligt in de eerste plaats het perspectief van deze misvormde stad. Iemand zei gis teravond: het is geen kwestie van geld maar van bouwbeleid. Dat is na tuurlijk niet waar, maar dat het bouwbeleid een bijzonder belangrijke factor is in de verlichting van de woningnood en de opheffing van toestanden als aan de Waardgracht, valt eenvoudig niet te ontkennen. Dat bouwbeleid zal gedifferentieerd moeten zijn. Mensen moeten wonen waar zy krachtens hun inkomen horen. Maar daar zal het woningbouwpakket dan ook rekening mee moeten houden. Dat is in Leiden na 1945 niet steeds gebeurd. De hearing heeft ons geleerd dat er tussen de bevolking en haar bestuur ernstige misverstanden kunnen bestaan. Er is een brede kloof. Het perso neelsbeleid van het gemeentebestuur zal er ook op gericht dienen te zijn, dat capabele ambtenaren de mensen aan de loketten en in de spreekkamers te woord staan, mensen die van de situatie weet hebben en die in staat zijn het zicht op een uitweg open te houdën. De klachten over onprettige behandeling zijn niet gering. Vervreemding, wantrouwen en onrust liggen in eikaars verlengde. Een ander punt is de afbraakmethodiek. Moet een verlaten huis worden afgebroken als een aangrenzende woning daardoor nog onbewoonbaarder wordt? Een toch al zo slechte binnenmuur wordt ineens een buitenmuur, met alle gevolgen van dien. Sanering is niet alleen gaten maken; zolang er mensen wonen is hun belang de éérste overweging. Waar nodig en mogelyk ifel het sanerings- beleid van de gemeente op dit punt moeten worden herzien. Kees Walle. de verwoede ijveraar achter alle beweging rond de Waard gracht. die de hearing leidde, stelde ten slotte met algemene instemming voor dat de raad Den Haag een ultimatum zou stellen. „Wij willen geld ora arbeiderswoningen te bouwen. Krijgen we het niet dan stoppen we ermee". Walle vroeg de aanwezige raadsleden persoonlijk of ze in hun consequenties zóver wilden gaan. Ze kwamen er niet uit. We vinden het voorstel nogal ondoordacht. In een situatie van gemeente lijke onbestuurbaarheid valt er alles te vrezen en niets meer te verwachten. Wat wél van de gemeenteraad mag worden verwacht, is dat zij met ver nieuwd vuur de strijd tegen de misère in deze stad aanbindt en geen kans onbenut zal laten. Dat betekent concreet: eigen beleid fundamenteel zeer kritisch bezien en de deuren in Den Haag zo bewerken dat ze eindelijk openspringen. Er mag in Leiden volgend jaar geen politieke groep zijn, die het uit snijden Vein dit gezwel niet als nummer 1 op haar verkiezingsprogramma heeft staan. Wie dit over het hoofd ziet, is zijn plaats in de gemeenteraad niet waard. Het was er bloedheet gisteravond in dat zaaltje. De lampen van de tele visie (Brandpunt) joegen de temperatuur naar het kookpunt. Het siert de. ondanks alles, goedlachse bewoners van de Waardgracht dat zy zelfs in zo'n atmosfeer huri kalmte wisten te bewaren. Een man die niet tot bedaren was te brengen (hij kwam niet een6 uit de buurt) werd vakkundig de deur uitgewerkt. „Ze hebben hun narigheid eens kunnen uitzeggen. En dat lucht op", zei dominee Schoonheim naast ons. Het comité is representatief voor een bevolkingsgroep die het niet meer kan ven-kroppen door de maatschappij als paria's te worden behandeld en die daaraan met legale middelen uiting wil geven. DE GROOT LEIDEN Dit is de Oranjeboom straat in Leiden, woningen van redelijke kwaliteit, waarvan al een aantal met groene plan ken is dichtgespijkerd. Het doel van deze ontruiming is een zo spoedig mogelijke aan leg van de noord-zuid-verbin- ding ter plaatse, die aanslui ting moet geven op de St. Jorissteeg naar de Hooigracht Gisteravond liet loco-burgcmees- tcr Menkep zich ontvallen, dat het college van B. en W. en de raad zouden kunnen be sluiten de leniging van de ergste woningnood voorrang te geven boven dergelijke voorzieningen ten bate van het verkeer. In de gegeven omstandigheden kan hel stadsbestuur deze keuze inderdaad niet ontlopen. Foto N. van der Horst. LEIDEN Mr. J. E. de Jongh is met ingang van 1 september benoemd tot directeur van het kantoor Leiden van de Algemene Bank Nederland. Hij volgt de heer H. Tjeenk Willink op, die directeur wordt van het district Gelderland. De heer Tjeenk Willink zal op 27 augustus afscheid nemen. Kirtspuzzeltocht Wilhelmina LISSE De fietspuzzeltocht van ..Wilhelmina" is goed verlopen. De uitslag was als volgt: 1. Th. Hoog kamer jr.; 2. P. Hoogkamer, 3. C. van der Mey; 4. Ph. Hoogkamer sr.; 5. J. Hoogkamer; 6. mej. W. Turk; 7. mevr. Leerling: 8. mevr. Ver schoor: 9. mevr. Buisman. Daarin lag dan ook de reden van afwezigheid van de fractievoorzit ters en het college van b en w; „de partijen die in de regering zitten, maken immers ook hier de dienst uit". Amptmeyer bestreed fel de ge dachte als zou geldgebrek de oor zaak van de voortdurende ellende zijn. Het geld is er wel. maar hel wordt op de verkeerde manier uit gegeven- Dit protest is dan ook niet alleen bedoeld tegen de woontoe standen, maar tegen het gehele rege ringsbeleid, aldus Amptmeyer. De termen democratie en buiten parlementaire oppositie die hij in zijn betoog gebruikte, vonden weer klank onder het gehoor. Over het algemeen heerste de opvatting dat het college van b en w, door geen gevolg te geven aan de oproep van het comité op de hearing aanwe zig te zijn. de democratie in Lei den een klap heeft toegebracht. Het bestuur van Leiden zou onde mocratisch hebben gehandeld door het argument te gebruiken „dat LEIDEN De N.V. Elmi te Lei- jen en de KNTU te Hengelo (O) heb ben besloten deel te nemen in Kerko J.V. te Haarlem. Dit besluit vloeit port uit de volgende ontwikkelin- De liquiditietspositie van Kerko V. maakt een versterking van de nanciële struktuur wenselijk. Reeds geruime tijd hebben Esprekken tussen genoemde onder- emingen plaatsgevonden over de oor- en nadelen van een bundeling 1 an krachten. Hierbij werd onder gezien, dat sommige delen van e markt op geheel andere wijze illen moeten worden bewerkt dan it nu toe. Ook dat de technische ïtwikkeling van het produkt niet eer een zaak is van textielindustrie konfectie-industrie alleen. Daar naast stelt de voortschrijdende tech- 'iek in automatisering en compute- zing de individuele ondernemer oor haast onoverkomelijke proble- len. Na een uitgebreid onderzoek dat de voordelen van samen- erking het beste gerealiseerd kun- worden door deelneming van lmi en KNTU in Kerko. Hierbij ijft de zelfstandige funktie van elk partners volledig gewaarborgd. De bundeling van activiteiten zal richt zijn op de coördinatie van oduktie, inkoop, marketing, me- lanisatie en organisatie. LEIDEN Affiches aan de muur, waarop leuzen als „De Waard is beter waard", „Wy willen betaalbare woningen" en .JRecht op goed wonen, recht op gezond wonen", alsmede herhaalde verzoeken om in concreto op de gestelde vragen in te gaan, inspireerden gisteravond in een overvolle zaal van het wykgebouw Geloof, Hoop en Liefde aan de Langestraat wethouder S. Menken kennelijk tot de onthullende uit spraak dat naar zjjn persoonlijke mening aan het lenigen van de woning nood prioriteit moet worden verleend boven een voortzetting van de doorbraak voor het verkeer, als aan de toenemende ellende geen halt wordt toegeroepen. Dit zou kunnen betekenen dat nog bewoonbare woningen, die nu ten behoeve van de doorbraak worden dichtgespijkerd zoals in de Oranjeboomstraat voorlopig niet aan het woningbezit worden onttrokken. Deze uitspraak werd de heer Menken, die in deze „buitengewone spoedvergadering" van het „Comité Waardgracht en omgeving" als zaakwaarnemer van het college van b. en w. aanwezig was, ontlokt na soms heftige en verwarde discussies tussen bewoners onderling en tussen de „slachtoffers" enerzijds en wethouder Menken en enkele van de aanwezige raadsleden anderzijds. Onder hen waren de dames Kerling (PvdA) en Van der Blom-Vijlbrief (CPN) en de heren Andere mededelingen van enige importantie zijn op deze slecht ge regisseerde vergadering niet naar voren gekomen. Of het moet zijn het aangenomen voorstel dat beoogt het sturen van een ultimatum van het college van b en w en de raad naar de regering in Den Haag met als enig alternatief: het aftreden van het plaatselijke bestuur. Een zaak die wethouder Menken wel wat te ver ging, met als gevolg zijn eerder vermelde uitspraak. Toch liep als een rode draad door de gehele avond heen dat ..Den Haag nu maar eents met de neus op de feiten moet worden gedrukt"; „de Haagse functionarissen zullen naar Leiden moeten komen, krot in. krot u-it, tot het ze de strot uitkomt. tot ze niet meer kunnen slapen van ellende". Deze woo:rden werden met een daverend applaus beloond. PSP-raadslid H. Amptmeyer had eerder op de avond in niet geringe mate bijgedragen- tot de stemming. Naar zijn zeggen zijn de regerings partijen oprechi onder de indruk van de woonellende. maar zij geven voorrang aan ..belangrijkere pro blemen als defensie en belasting verlaging voor de hogere Inkomens". LEIDEN Vlak nadat het Im- lens grote circus Heros Leiden eefl verlaten komt morgenmiddag et kindercircus Roberti in de stad. Het programma is speciaal sa- engesteld voor kinderen. Het rootste deel van de tijd wordt dan pk gevuld door dierennummers. Srekteur Rob Roberti heeft een mini-panters en Afrikaanse gedresseerd. Zijn phtgenote, mevrouw Doris Roberti- tlthoff laat 15 duiven van een glijde-n. wippen, op motör- rijden. Ook zijn er paar- beroepschriften LEIDEN Woensdag 20 augus- 1» behandelt de Commissie Be- een tweetal beroep- tegen besluiten van Bur gmeester en Wethouders. Om 15 ur wordt het beroep behandeld an J. Develing tegen een aan- om de nodige voorzie- angen t« treffen aan de riolering 'an het hem behorende pand aan Herensteeg 31-31 a. Om 15.45 u. de commissie een beroep 'an mevr. Van de Laar-van der teer tegen een aanschrijving tot van onderhoudsgebreken het, perceel Koenesteeg 24. De vergadering wordt gehouden n de kamer van Burgemeester en den en pony's in de show. Een spe ciale dierenrevue met dwergbokjes, ganzen en honden wordt verzorgd door Miss Francine. Clown Henri co en Alie Foetsie Ben Slof zorgen voor de komische noot. Het circus is alleen 's middags geopend. De tweemast-tent wordt opgesteld op de Telderskade. hoek Hoflaan. De openingstijden zijn za terdag 16 en zondag 17 augustus om 3 uur, maandag 18 en dinsdag 19 augustus om 4.30 uur. DEN HAAG George Brown, de vroegere Britse minister van buiten landse zaken, zal het Congres van de Europese Beweging in Nederland op 18 oktober te Leiden toespreken. Brown is een fervent voorvechter van de aansluiting van Engeland tot de Europese Gemeenschap. Op het Leidse congres van de Europese Be weging zullen ook resoluties betref fende verkiezing van het Europese Parlement en het sociale en econo mische beleid van de EEG aan de orde worden gesteld. Burgerlijke stand LEIDEN Geboren: G lij na Lena, d v J van Guli'k en M J van den Brand; Ingeborg Margaretha. dvJ P Laken en J den Edel; Rudolf, z v W Freke en W van Duijn; Steph'an. z v W Schwenkel en G Katsiliéry; Jacqueline. dvH Schaart en A van der Plas; Jansje Neeltje. d v G Kraan en A N van den Haven- Stephan Peier. z v S van der Laar- se en J Portier: Margot Antonette Johanna Bernarda. d v L J P M Tacken en E H J Heidens; Elïne Augusta, d v J Favier en A I A Mooy; Hui-bert, z v T Kralt en A H E de Graaff: Edward Lawrence, z v G A W Baudoin en M J Lom- merse: Marleen. dvG van Duiin en D Hus. Gehuwd: G Mark en J Nagtegaal: A H Vreulink en J F Philippo: A de Water en J Beere-nfenger; W A Rijsdam en A M D Lijsterburg: J P Hop en C M Nieuwenhuis: J J Bek- ker en E W G van Haastrecht; W Meijer en W van Eij.k; B Neuteboom en G J van den Burg: K Huisman en M E van Steenbergen: J Beii en W F van Gelder; A H Mulder en A M Assendelft. Ondertrouwd: G Klerk en C S Ouwerkerk; H W van Gennip en G T van Rijn; R Honsbeek en C J Choufoer; E A V Bakker en J Pi ket; O W Uyteniboorn en J A Pison; B J M Cozijn en C S Pont; W van Delft en J Jongejan; P de Bruin en J A M E Verhoeven; F Fernandez Yebra en G M J van Dijk; C J Boon en M C van Weeren; J P van Meij- gaarden en C M Choufoer: H J Sie- val en J C Gijzenij: A J J van Deur- sen en K Roest: A J M de Natris en E W M Mathot; R Hochscheid en M M Mabesoone; P J G G van der Vight en G J J Stouten; H Dekker en A F Kanis: P A Erades en M Robbers; F H L Kok en M C van Straaten; P G N Kramers en P van Kampen; G A Timmer en W Beze- mer; C M Trinidad en D V Dijkhoff.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 3