Wereldraad wil t racisme volledig gaan elimineren Vrijgemaakt kerkverband met ruim 14.000 geslonken Boek met artikelen van dr. J. M. de Jong Per provincie verdeeld Een woord voor vandaag Betrekkelijk slap gebaar Geen herstelbetalingen Uitvoerend bestuur onderling niet eens Visser 't Hooft wil wel naar Lunteren komen Oud-katholiek seminarie ook naar Utrecht Puzzelboek <D O O 0 O O O O O Kwetsbare theologie van de hoop In Swifterbant bouwen drie kerken samen 41 predikanten buiten verband Vrijgemaakt Z.-Holland Buiten-verbanders eigen jaarboekje Groot tekort aai artsen bij GAK bero^pTngswer Ik schrijf deze week over de vraag wat volgens Paulus het geloof in Christus inhoudt. Het merkwaardige is dat hij dan niet allerlei uitspraken opsomt die we geloven moeten, maar dat hij zegt: Geloven is Christus leren kennen, deel hebben aan Zijn opstandingskracht, gemeenschap hebben met Zijn lijden. En hij voegt er in Philippenzen 3 10 aan toe: ,g\.an Zijn dood gelijkvormig worden." De dood is onze laatste vijand. De dood maakt een einde aan al onze plannen, aan iedere vorm van gemeenschap. De dood is een punt achter ons aardse leven. Daarom verzetten we ons tegen de dood. Dat heeft ieder mens altijd weer in iedere cultuur gedaan. Behalve het christelijk geloof. Dat zegt: Wees niet bang voor de dood. Durf die weg naar de vernietiging te gaan. Durf u zelf op te geven. Maar blijf geloven in God. Geloof dat Hij sterker is dan de dood. Geloof dat Hij ons ook uit die laatste vernietiging nog kan doen opstaan. De dood heeft dan niet het laatste woord, maar God. En als u goed gelezen hebt zag u reeds, dat ik Paulus verkeerd ci teerde. Hij zei: ..aan Zijn dood gelijkvormig wordenDE, zou mogen komen tot de opstanding uit de doden." Na de dood volgt voor het kind van God slechts een komma. Daaruit blijkt de kracht van God. We lezen vandaag: Romeinen 16 17-27. VRIJDAG 15 AUGUSTUS 1969 (Van een onzer medewerkers) LONDEN Tot gistermiddag draaide het Centraal Comité van de Wereldraad van Kerken sereen maar saai voort. Plotseling kwam er echter leven in de vergadering, toen het rapport over de rassen verhoudingen aan de orde werd gesteld, samen met een voorstel van het uitvoerend bestuur van de Wereldraad. Dit oecumenische plan wil iedere vorm van racisme in de wereld elimineren. Het begon allemaal met een nogal orakelachtige uitspraak van dr. Eu gene Carson Blake, die in mei optrad als secretaris van de consultatie over racisme. Deze werd in de Londense (Van onze kerk redactie) AMSTERDAM Dr. W. A. Visser 't Hooft is genegen de generale synode van de Gerefor meerde Kerken voor te lichten over de oecumenische situatie. Maar dan zal de synode hem of ficieel moeten uitnodigen en dat is nog niet gebeurd. Toch leeft het verlangen bij som migen om deze erepresident van de Wereldraad van Kerken als pre ad viseur uit te nodigen. De gedachte is ontstaan in de commissie van pre-advies van de synode die oecu menische kwesties behandelt. Hij zou dan aanwezig zijn als er gespro ken wordt over de Wereldraad van Kerken. Een van de leden, ds. H. Schut uit Utrecht, overlegde met de voor zitter van de synode, dr. P. G. Kunst, of hij bezwaar had als dr. Visser *t Hooft de synode zou voor lichten. Dr. Kunst zei dat hij per soonlijk een dergelijk voorstel zou steunen. Intussen heeft de commis sie dr. Visser 't Hooft reeds ge vraagd of hü genegen is naar Lun teren te komen. Een definitieve uitnodiging kan echter alleen door de synode aan dr. Visser 't Hooft worden gericht. Dit kan pas gebeuren als de synode op 25 augustus bijeenkomt. UTRECHT Reeds met ingang van de cursus 1969-1970 zal de theo logische opleiding van de Oud-Ka tholieke Kerk in ons land van het seminarie in Amersfoort verplaatst worden naar Utrecht. De priester-studenten zullen voort aan daar colleges volgen zowel van de hoogleraars van de theologische faculteit van de rijksuniversiteit als ook van docenten van de katholieke theologische hogeschool, die gelijk bekend eveneens streeft naar een nauwer samengaan met de universi teit De oud-katholieke docenten, die thans aan het Amersfoorts seminarie verbonden zijn, zullen aanvullende colleges blijven geven, die eveneens in Utrecht plaatsvinden. Voorlopig is dit een experiment. De theologische faculteit van de uni versiteit heeft de grootst mogelijke medewerking toegezegd. Op uitdrukkelijk verzoek van de oud-katholieke studenten wordt hen de vrije keus gelaten, om gedurende hun opleiding al dan niet in het se minariegebouw te Amersfoort te wo nen. 2 3 4 5 6 7 8 9 Hor. woorden invullen die beteke nen: 1. omtrent. 2. zuinig, niet kwistig, 3. verbinding, 4. liniëren, 5. in voorraad zijnde, 6. ondergeschikte, 7. onbeteugeld, 8. onderwijzeres (Vlaams), 9. vuurtoren. Bij juiste oplossing leest men in de cirkeltjes de naam van een gemeente in N. Holland. Oplossing vorige puzzel: Horizon taal: 1. griet - lade 2. rente - iris 3. oker - Essen 4. Ee - eens - ara 5. ns - nee - edel 6. etser - none 7. taal - kanon 8. Erna - eg - ido 9. rest - ras - en. Verticaal: 1. groen - eter 2. rekest - are 3. ineens - Ans 4. et - reëel - at 5. teen - erker 6. Lisse - naga 7. Ars - adonis 8. Dieren - ode es - na - le - non. (Van onze kerkredactie) NIJKERK Toen bekend werd dat dr. J. M. de Jong, rector van het hervormd seminarium Hydepark te Driebergen, plotse ling op 12 oktober 1968 overleden was, werd al gauw gezegd dat Nederland een theoloog van naam verloren had. Toch had h(j niet bijzonder veel gepubliceerd. Z(jn theologie was althans niet in vele boeken vastgelegd. Juist daarom liet zijn overlijden ook zo'n theologische leegte na. Velen die aan zijn voeten gezeten hadden, leerden door hem iets zien van een theologie die een antwoord zocht en vaak ook gaf op de vragen van onze tijd. Hij had een hekel aan standpunten. Zijn theologie had iets beweeglijks. Daarom was het ook meer een theo logie van essays dan van boekdelen. Prof. dr. H. J. Heering beschrijft hem als volgt: „Geloven was voor hem een ongepantserd, kwetsbaar leven met Christus midden in de wereld, en theologiseren was het denkend meeleven in het avontuur, een zich na-denkend laten betrekken in Gods bezig zijn met de werkelijkheid." Hij beschrijft dit in een boek dat zojuist is verschenen. Samen met prof. dr. H. Berkhof en prof. dr. Kr. Strijd heeft prof. Heering een aantal van de belangrijkste artikelen die De Jong in bladen als Wending, Vox Theologica, Kerk en Theologie en Rondom het Woord publiceerde bij eengebracht. Het eerste artikel is tevens een van de oudste: „De taal van de bijbel en onze levenswerkelijkheid", maar is nu haast nog actueler dan toen het werd geschreven. Andere onderwer pen zijn: revolutie, evangelie en technocratie, theologie en syberneti- ca, Karl Barth, Robinson. Midden in het boek hebben de drie redacteuren het artikel „Theologie van de hoop" opgenomen. Het beken de boek van J. Moltmann, dat ook die titel draagt, achtte hij zo waarde vol dat zijn geweten welhaast begon te spreken dat hij het misschien overschatte. Maar hij durfde tegen zijn geweten in te gaan. Juist deze hoop kwam centraal te staan in zijn denken. En in dat artikel vallen (op pagina 85) de woorden die Heering in zijn biografie van dr. De Jong zal gebrui ken: „Een theologie van de hoop is weerlozer bovendien en kwetsbaar der dan een theologie die de bijbelse verwachting 'terugvertaalt tot zinge ving van het heden. „Maar deze hoop brengt De Jong het „dichtst in de buurt van God." En dat heeft hij liever dan zekerheden. Daarom werd dit boek genoemd: Voorrang aan de toekomst. Het werd uitgegeven door G. F. Callenbach te Nijkerk. wijk Notting Hill gehouden, een buurt die met rassenrellen daadwer kelijk op de hoogte is. De secretaris-generaal van de We reldraad zei: „Waarlijk we moeten meer naar elkaar luisteren dan tot elkaar spreken." Hü had bewonde renswaardig weinig worden nodig om de problemen te schetsen. Hij noemde onder meer het schan dalige falen „om onze kerken te ont- rassen". Hij wees er ook op dat de mens een identiteit nodig heeft om zijn zelfrespect te kunnen bewaren. Bovendien wordt het tijd de implica ties van assimilatie onder woorden te brengen. De vice-voorzitster van het Centraal Comité, mejuffrouw Pauli ne Webb, gaf snel een opmerkelijk overzicht van de in mei gehouden besprekingen. Pijlen Hoewel de consultatie verstoord werd door vertegenwoordigers van de Amerikaanse „zwarte macht", richtte Pauline Webb haar vurige pijlen op een totaal ander doel: De consultatie werd uitgefloten door mensen van mijn eigen ras, die onze openbare bijeenkomsten binnendron gen... het woeste gevloek van boze extremisten." Hier, zo zei deze vooraanstaande vertegenwoordigster van het Britse GOES Een overzicht per provincie doet zien, dat in hele streken van Ons land van geen moeite in de Gereformeerde Kerken (vrijgemaakt) op grote schaal sprake is. 1-1-1968 juni 1969 Groningen 19.499 19.287 6.409 6.403 6.525 6.542 25.153 19.302 Gelderland 8.160 8.076 Utrecht 11.834 10.394 Noord-Holland 2.714 Zuid-Holland 18.597 15.690 Zeeland 3.581 3.542 Noord-Brabant/Limburg 1.196 1.201 Nederland 107.935 93.651 methodisme, „hebben we Gods oor deel over het kwaad van het ra cisme." Zij riep allen die dit kwaad willen uitbannen op tot solidariteit, offers en acties die hun woorden waar kunnen maken. Een Chinese dame. een predikante uit Hongkong, ds. Ching Chee Lee, zei, dat het nog niet zo lang geleden is dat in haar deel van de wereld in sommige parken borden hadden gestaan met de woorden: „Verboden voor Chinezen en honden." Heilige oorlog Ook tegenwoordig nog blijkt het blank racisme uit het feit. dat Chine zen maar de helft betaald krijgen van blanken of zelfs minder voor hetzelfde werk. Ze erkende dat het blank racisme niet het enige racisme in de wereld Is, maar zei: „Dit is de heilige oorlog die alle christenen ten koste van alles zouden moeten vech ten." Ook uit andere delen van de we reld stonden sprekers op. De meesten bezaten een donkeré huidskleur, ze gaven voorbeelden van discriminatie. Maar opeens klonk de stem van een predikant uit Kameroen, die ver klaarde dat het verzet van de ene (Afrikaanse) stam tegen de andere ook een vorm van racisme is. De Russische leek, Alexis Sergeje- witoj Boeëwski verzette zich tegen de uitspraak van het uitvoerend bestuur dat racisme zowel in West- als in Oost-Europa wordt gevonden. Hij zei dat hij niet op de hoogte was van de situatie in het westen, maar hield vol dat „in de socialistische maatschappij geen racisme werd gevonden." Hij wilde echter wel erkennen dat ra cisme universeel is, of aan geheel Eu ropa verweten kan worden. Zelfonderzoek Dr. Russel Chandran uit India schonk aandacht aan de eisen van de beweging van de „zwarte macht" die herstelbetalingen geëist heeft. Zijn mening was dat de kerk niet zozeer geroepen 'is om het onrecht uit het verleden te herstellen dan wel om huidig onrecht te bestrijden. Hü stelde voor dat iedere kerkge meenschap die is aangesloten bij de Wereldraad van Kerken zichzelf grondig zal onderzoeken of er in haar eigen leven en werk tekenen zijn die wijzen op racisme. De bisschop van de Syrische Or thodoxe Kerk in India, Paul Ver- ghe'se, wilde actie van de kant van de Wereldraad. Hij vond het plan om een fonds in te stellen maar een „be trekkelijk slap gebaar." Hij vroeg om een iets dramatischer plan. Meningsverschillen Evenals verschillende andere spre kers vond Verghese het vijfjarenplan van het uitvoerende bestuur niet in- SWIFTERBANT Gisteren is de eerste paal geslagen van „De Hoeksteeen", het gemeenschappelijke kerkcentrum van de rooms-katholie- ke parochie, de hervormde gemeente en de gereformeerde kerk in Swifter bant (Oostelijk Flevoland). Het is de eerste keer in Nederland, dat een kerk gebouwd wordt door volledige samenwerking tussen deze drie kerken. In het gebouw zullen behalve kerkdiensten ook toneelvoorstellin gen. vergaderingen en dergelijke worden gehouden. Ook is er een hob byruimte. Prof. W. F. Dankbaar rector magnificus GRONINGEN Prof. dr. W. F. Dankbaar is benoemd tot rector mag nificus aan de Groningse universiteit voor de academie-jaren 1969/70 en 1970/71. Hij volgt prof. dr. J. Th. Snijders op, die deze functie twee jaar heeft bekleed. Maandag 1 sep tember vindt de rectoraatsoverdracht plaats. Prof. Dankbaar doceert geschiede nis van het christendom en geschie denis der leerstellingen van de christelijke godsdienst. Sinds 1966 was hij secretaris van de acade mische senaat. Deze functie neemt prof. dr. H. Brinkman (natuurkunde) over. Prof. Snijders blijft als conrec tor lid van het dagelijks betuur van de senaat. (Van onze kerkredactie) GOES Medio juni telde het kerkverband van de Gerefor meerde Kerken (vrijgemaakt) 93.651 zielen. Dat is ruim 14.000 minder dan 1 januari 1968, toen de statistiek er nog 107.935 no teerde. Dit blijkt uit het zojuist ver schenen Handboek 1969 van de ze kerken (uitgave Oosterbaan en Le Cointre te Goes). De sta tistiek houdt zich niet zonder reden dit keer niet bezig met de situatie op 1 januari, maar met die van een half jaar later. In de vorige uitgaven van het Handboek was het steeds de gewoon te. om een dubbele opgave te publi ceren in de steeds meer voorkomende gevallen, waar „twee kerkeraadscol- leges elkaar het vertonen van de ge reformeerde kerk ter plaatse be twisten". Daar heeft redacteur drs. D. Deddens nu radikaal mee gekapt. Opgenomen zijn nu alleen nog die kerken, die vertegenwoordigd zijn in de generale synode van Hoogeveen. Dat betekent, dat er volgens het Handboek in de classis Kampen 4800 vrijgemaakten minder zijn, in Noord-Holland 4300, in Zuid-Holland 2900, in Utrecht een kleine duizend, in Zwolle 1200. In totaal zijn 41 dienstdoende pre dikanten buiten het verband geraakt, waaronder drie missionaire predikan ten in Zuid-Afrika, en zes emeri ti-predikanten. Doordat verder zes predikanten naar de Gereformeerde Kerken overgingen, daalde het aantal dienstdoende predikanten binnen het verband van 232 naar 180. Verhoudingsgewijs is dus het aan tal predikanten, dat buiten het ver band is geraakt, groter dan het aan tal kerkleden. NOORDEN In de drie noordelijke provincies spreken de cijfers bijna nergens van moeilijkheden. Alleen In de stad Gro ningen is een vrij sterke achteruit gang (totaal 313), die het gevolg kan zijn van de aantrekkingskracht van de „Tehuisgemeente", die nu een ei gen predikant heeft in ds. J. Kranen burg, terwijl verder Hoogeveen met 60 terugliep. Des te heviger woedde de strijd in de classis Kampen. Hier scheurden negen van de twaalf kerken. Van de 7700 vrijgemaakten in dit ressort raakten er 4800 buiten het verband met op één na alle veertien predikan ten. Onder hen zijn prominenten als het Kamper trio ds. C. H. Lindeboom, ds. G. Visee en ds. J. O. Mulder en ds. N. 't Hart uit Steenwijk, die nu uit de naamlijst van predikanten geschrapt zijn. In Kampen zelf zijn er van de 3570 vrijgemaakten nog maar 546 in het verband overgebleven. Buiten de classis Kampen valt in Overijssel Zwolle op. Hier staan te genover elkaar ds. D. Vreugdenhil en ds. C. G. Bos met 1100 man binnen het kerkverband en ds. Z. G. van Oene met 1175 er buiten. Het gebruik van de twee kerkgebouwen is voorlo pig onderling verdeeld. In Gelderland is het alleen Ede, waar de meerderheid van de ge meente (287 van de 447) met ds. G. Roukema buiten verband raakte. In Utrecht raakten buiten verband de gemeenten van ds. W. Borgdorff in Baarn en Soest (237), Loosdrecht met ds. J. Verhoeff (128), de meerder heid in Bilthoven met ds. C. van Leeuwen (153) en in Utrecht met ds W. G. Visser (599). De uittredingen van dis. W. van der Lingen in Spa kenburg en ds. H. Veltman in Zeist werden nog niet statistisch verwerkt. GROEI Wij noteerden ook gestage groei, zoals in Emmen, Hardenberg. Apel doorn en in Amersfoort. In Noord-Holland viel de beslis sing, toen de generale synode op 9 mei een keuze maakte tussen de twee zich aandienende particuliere syno des. Hierdoor raakten in deze provin cie 4300 van de 7000 vrijgemaakten en 16 van de 20 predikanten buiten het kerkverband. Enkele namen: ds. A. H. Algra, ds. K. Doornbos, ds. J. F. van Hulsteijn, ds. G. Janssen, ds. H. J. van der Kwast, ds. J. Meester en ds. H. van Ommen. Van de 26 Noordhollandse gemeen ten verdwenen er negen geheel en acht grotendeels. In Amsterdam lie pen de vrijgemaakten terug van 1909 tot 464. De enige vrijgemaakte ker ken, groter dan 250 zielen, die in het kerkverband overgebleven zijn, zijn Den Helder en IJmuiden. In Zeeland bleef alles rustig, met uitzondering van Brouwershaven, waar ds. J. Keizer die de hereniging van zijn gemeente met de gerefor meerde kerk aankondigde, toch maar 56 van de 246 vrijgemaakten blijkt te hebben meegekregen. In Noord-Bra bant en Limburg was de beslissing eigenlijk al in 1967 gevallen. Ondanks de moeiten ging de uit bouw van het verenigingsleven door. Zo ontstonden in het afgelopen jaar de stichting „Redt een kind" (wereld- diakonaat.). de stichting voor gerefor meerd wetenschappelijke arbeid en de gereformeerde omroepvereniging. grijpend genoeg. Hü zei dat hü had vernomen, dat in het uitvoerend bestuur zelf meningsverschillen heersten over de opzet en vroeg hoe de stemmenverhouding eigenlijk lag. Bisschop R. C. Nichols, lid van dit bestuur, gaf toe dat het voorgestelde plan aangenomen was met elf tegen zeven stemmen en dat hij zelf had tegengestemd. Naar zijn mening gaan de voorstellen niet ver genoeg. Het was hem opgevallen dat velen in de vergadering van de 120 deze gedach ten van de minderheid deelden. Het verslag van de consultatie in mei werd de afgevaardigden alleen overhandigd ter informatie. De ver gadering moet zich bezig houden met het voorstel van het uitvoerend bestuur dat uit die consultatie is voortgekomen. Na deze eerste bespreking werd het in handen gesteld van een commissie van pre-advies die een definitief voorstel aan de vergadering zal voorleggen. Zending Eerder op de dag besprak de ver gadering het rapport van de afdeling voor wereldzending en evangelisatie. Er werd nauwelijks op gereageerd. Wel bleek dat sommigen wat nerveus waren door wat werd gezegd over de benadering van mensen van een an der geloof. De reacties kwamen hoofdzakelijk van de kant van de oosters-orthodoxe en Oosteuropese christenen. Zij legden er de nadruk op dat het mandaat van deze afdeling voor we- GOES Zo was de ontwikke ling van de Gereformeerde Ker ken (vrijgemaakt) in het ressort Zuid-Holland in de afgelopen an derhalf jaar: Alblasserdam Culemborg Dordrecht Glessendam Gorlnchem Langerak I.eerdam Molenaarsgraaf Nleuw-I.ckkerland SUedrecht Vianen Zwtjndrecht 2w.-Groote Llnrlt Alphen Bodegraven Curacao - Gouda Katwijk Lelden Llsse Oegstgeest Rijnsburg Valkenburg Voorschoten Delft Den Haag-Loosduinen Den Haag-Oost Den Haag-West Den Haag-Z.W De Lier 1 Monster Ptjnacker Rijswijk Schevenlngen Voorburg Zoetermeer Bergschenhoek Berkel B.-Slikkerveer Capelle Hlllegersberg H -Terbregge Krimpen R'dam-Centrum R'dam-Charlols Rdam-Delfshaven K'dam-Krahngen R'dam-Zuld Schiebroek IJsselmonde Barendrecht Hoogvliet Maassluis M.ddelharnis Overschie Pernis Rozenburg Schiedam Vlaardlngen 278 291 In de classis Dordrecht c.a. raakten Culemborg, Molenaarsgraaf en Via nen in hun geheel buiten het kerk verband en Gorinchem (met ds. A. Koers) en Sliedrecht grotendeels. In de classis Gouda c.a. kwam een vrije gemeente in Oegstgeest (met ds. M. R. van den Berg), wat blijkbaar ook invloed had op Leiden. Sterk greep het schisma om zich heen in de classis 's-Gravenhage. De gemeenten Rijswijk (ds. A. J. Moggré en de bekende Spanje-arbeid) en Zoetermeer verdwenen in hun geheel en Loosduinen (ds. J. W. Verhey) en 's-Gravenhage - Zuidwest (ds. J. Waagmeester) grotendeels, terwijl ook in 's-Gravenhage-Oost en -West velen hun gemeente verlieten. De cijfers in de classis Rotterdam laten geen moeilijkheden zien. In de classis Schiedam tenslotte raakten Overschie (ds. J. M. Smelik) grotendeels en Schiedam (ds. C. Vonk) geheel buiten het kerkverband. Anjers zijn er nu volop, 'n Aantrekkelijke bloem. Voor 'n bescheiden prijs. Ze wachten op n. Pronkend met bun fijne kleuren. Neem vaker een bloemetje mee! BISSCHOP PAUL VERGHESE reldzending en evangelisatie inhoi dat „Jezus Christus bekend gemaa moet worden," ze zeiden dat de nas van Jezus Christus veel wijdere mensies heeft. De oosters-orthodoxe christen betreurden het feit dat zo weii aandacht geschonken fordt aan opstanding van Christus en het we van de Heilige Geest. Ze zeidt „Soms verkondigen we Christ alsof Hij helemaal niet is opgestaai Zij wezen er op dat solidariteit n deze wereld ook haar valkuilen he of zoals een spreker het formuleert „We worden nu door te veel wijshl veroordeeld. We kunnen zo wijs z! dat we dwaas worden." Herstelbetalingen Tijdens de persconferentie v gisteren werd dr. E. C. Blake g vraagd of bepaalde ledenkerken v de Wereldraad al gebogen hadc voor de eisen van de militante An rikaanse negers, die herstelbetaling willen. Volgens Blake had nog ge enkele kerk gereageerd op die van de negers. Toen hem gevraagd werd wat als Aziaat van dergelijke eisen dac antwoordde dr. M. M. Thomas voorzitter van het Centraal Com dat hij „achter de bedoeling sta maar het niet eens is met de eis die de negers stellen". Een Tsjechische banneling heri nerde Blake er aan dat het op augustus een jaar geleden zijn dat de Russen zijn land binr vielen. Hij sprak van een „dag v schande" en vroeg of de Wereldrs van Kerken zich over dat feit uitspreken, omdat de raad zo va uitspraken gedaan heeft over Vb nam. het Midden-Oosten en andi politieke kwesties. Dr. Blake antwoordde dat verdi acties de verantwoordelijkheid z van de commissie voor internation aangelegenheden en dat het rappi van de commissie nog niet ter spi ke is gekomen. UTRECHT Blijkens een mee deling in het weekblad Opbouw er ook een jaarboekje komen v wat genoemd wordt ..De Gerefc meerde Kerken gesteld buiten 1 kerkverband". Hierover is gesproken op een v« gadering van buiten het verba gestelde kerken op 10 mei in Utree Kerkeraden wordt verzocht hun g gevens in te zenden bij de heer Kaper te Utrecht. AMSTERDAM Het Gemeen lijk administratiekantoor in Amsh dim is ernstig bezorgd over de bez ting van zijn medisehe dienst. Er t noodmaatregelen genomen om a deze situatie het hoofd te bieden. De rayons van de verzekeringsj neeskundigen van het GAK zuil moeten worden uitgebreid. Dat be kent dat vele artsen een groter aa tal ziekmeldingen te verwerken kr gen. In deze rayons zal het door 1 GAK gevolgde systeem onderzc binnen veertien dagen niet geb kunnen worden gevolgd. Op de vraag wat de oorzaak is v het tekort aan artsen, antwoorc het GAK. dat de salariëring een gi te rol speelt. De directie van I GAK heeft hieromtrent voorstell aan de Sociale verzekeringsraad g daan. Ned. Herv. Kerk Beroepen te BlauwkapelGroer kan. J. P. Verkade te Nieuwe Toni te IJsselmuiden (vac. J. Jongerdei C. Treure te Hasselt; te Zwartebro (toez.), T. Langerak te Veenenda Aangenomen naar Curagao (vi S. Gerbrandy), J. B. van Heerde Singapore (koopvaardüpredikant). Het weer in Europa weer max.L O. gist. Amsterdam geh.bew. 23 Brussel mis' 23 Frankfort geh bew 24 Genève h.bcw. «6 Innsbruck regenbul 25 J Kopenhagen zw.bew. 22 Locarno l.bew. 24 3i Londen regen 23 4 Luxemburg geh.bew 24 14 Madrid 1 bew 33 0 Majorca l.bew. 34 O Mtinchen regen 25 5 Nice onbew. 30 Parijs geh.bew 24 38 Rome h.bew. 31 0 Wenen 30 11 Zürich onbew 23 7

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 2