Om razend te worden plan houw van duizend experimentele woningen POLANSKI INGESTORT Politie schiet op auto met jongelui Rellen in Vleclcler Amerika huldigt helden Libanon wil sancties tegen Israël 9 DONDERDAG 14 AUGUSTUS 1969 Nederland raakt verslingerd aan het ijs. De mooiste zomer sinds '59 kent geen ijsjes-eters meer, maar ijs-eters. De wafels, punten, coupe's, sticks en sorbets verdwijnen als sneeuw voor de zon. Venters kunnen het niet vóórrijden, winkeliers blijven bijvullen en fabrieken raken dolgedraaid. Nederlands grootste ijsfabriek Campina te Eindhoven werkt met een drieploegendienst. In plaats van de normale anderhalf miljoen worden daar nu twee miljoen ijsjes per dag gepro duceerd. Het publiek vraagt het: een „ijs-cafetaria" verkoopt vol op van acht uur 's morgens tot twaalf uur 's nachts, de keu ken van een restaurant verbruikt anders vijf liter maar nu 20 liter ijs per dag, de kantine van een kantoor verkoopt vijf keer zoveel ijsjes als normaal. Huib Goudriaan De mensen achter het ijs zien er vermoeid uit. De heer G. Groenhuyzen, grossier van Cam pina in Rotterdam en Dordt, die in Dordrecht Nederlands groot ste cellen bezit: ,,'t Is om razend te worden." Ondanks de overstelpende vraag kan Groenhuyzen's Diep- vriesbedrijf nog tweederde van het assortiment ijs leveren. „Ik kan altijd alles leveren, maar deze zomer zit ik met de handen in het haar. Toch kunnen de leveranciers twee keer per dag bestellen, en dat is bij zo'n grote hitte uniek. Als ze 's nachts bestellen, krij gen ze het 's morgens en als ze 's morgens bestellen rijdt 's mid dags de wagen voor." Maar maandagavond was voor het eerst de band van de recor der, die 's nachts de telefonische bestellingen opneemt, volge- draaid. Een klant, die het merk te liet toen de andere dag een bestelbriefje bezorgen met een Vier ritten Vier keer per week komt een grote wagen uit Eindhoven de voorraad van eenvierde miljoen ijsjes aanvul- j len, die Groenhuyzen te Rotterdam j èn te Dordrecht kan opslaan. Elke I dag rijden weer auto's van de gros sier stad en provincie in om de ijsjes bij winkeliers, restaurants en fa- i briekskantines te bezorgen. Chauffeur J. Baay: „We rijden vier j ritten per dag, ook 's zaterdags, en 's zondags wordt gereden voor de J restaurants". De heer Baay vindt het interessant werk. „Je bent vrij, je i komt met allerlei mensen in aanra- king". Naast de chauffeurs zijn er de ven ters. De heer C. H. de Wolff (59) is waarschijnlijk Rotterdams oudste i ijsventer. Hij viert dit jaar zijn veer tigjarig jubileum. „Ik ben feitelijk in j 't ijs geboren. Vader had een ijsfa- briek „IJsco en 25 van die j handwagentjes. CHAUFFEUR BAAY: vier ritten per dag en uitla den Als achttienjarige trok ik met een auto van vader naar Hoek van Hol land: een T-ford voor het ijs en een voor de acht meisjes, die het ijs moesten verkopen. We verkochten daar op het perron, dat we hadden gepacht. De ijsjes kostten toen vijf cent, maar in de Hoek zeven cent: twee cent erbij vanwege die pacht. Duizend gratis In die jaren heb ik nog met ijs in een circus gelopen, en in een luna park. Verder stond ik in het stadion bij voetbalwedstrijden en op de wie lerbaan. Bij bokswedstrijden heb ik verkocht, maar dat leverde niet veel op. Als de boksers bewegingen maak ten, stond het publiek ook te bewe gen en dan moest ik uitkijken anders kreeg ik ook een stoot voor m'n kop. Ik sta nu een jaar of twaalf op verschillende punten in het Kralingse Bos en op de scheiding van de markt en de Hoogstraat: dat is het mooiste punt. En als het geen bosweer is, heb ik nog een wijkkie in Overschie; 't zijn daar m'n vaste klanten. Ik wil mijn jubileum vieren door, op een woensdagmiddag, een paar duizend ijsjes uit te delen aan de kinderen. Eerst geef ik een paar da gen van tevoren natuurlijk bonnen. Dan staan ze precies in het rijtje, want ik ken die lui. Anders komen dezelfde twee, drie keer terug: dan Foto's Herbert Hebreus steken ze de ijsjes, die zijn toch hard, in d'r zak en zo blijven ze doortrek ken; daar zijn 't kinderen voor". Weer in de kon De heer De Wolff, wiens vader als 85-jarige nog met een ijskarretje reed, kan 's zomers nooit met va kantie. „Maar 's winters doe ik niks, zonder wat van het Rijk te trekken, hoor. Ik kaart en biljart dan, en dui kel overal maar wat rond, Dat wordt ook een gewoonte". U kunt toch naar de wintersport gaan? „Nee, dat interesseert me niet en daar sta ik toch ook weer in de kou?" Tussen het ijs van Campina en de ijsjes van vijf cent die De Wolff in zijn jonge jaren verkocht, ligt een hele ontwikkeling. In Nederland kwam pas na de eerste wereldoorlog de verkoop van ijs op gang: het zoge naamde banketbakkersijs. Menige particuliere ijsventer had ook een primitieve installatie thuis voor het vervaardigen van schepijs. Er was nog weinig toezicht van de Keuringsdienst van Waren. De heer De Wolff: „Er waren wel keurige voorschriften (bijvoorbeeld dat je een witte pet moest opzetten) maar die werden nauwelijks nageleefd." Dat is nu anders. Er is scherp toe zicht in de fabrieken en op de lever anciers. Grote keus De laatste jaren heeft vooral het verpakte ijs een hoge vlucht geno men. Het schepijs is er ook nog, maar kan in grote pakken de zogenaam de buikverpakking door de fabrie ken worden geleverd. Voor de primitieve ijsmachine thuis zijn de diepvrieskasten bij de winkeliers in de plaats gekomen. „Een van 145 liter was vijf jaar gele den al heel aardig, maar nu is er wel een van 600 liter nodig om aan de vraag te kunnen voldoen", zegt de heer J. van Diessen, „sales promotor" van ijsfabriek Campina. De heer Van Diessen zit acht jaar in het ijs. „Campina is een coöpera tieve melkfabriek en had een ontzet tende plas melk, die niet te verwer ken was. Daaruit is de ijsfabriek ontstaan, die in 1959 vorm begon aan te nemen". De heer Van Diessen vindt ken merkend voor zijn branche dat het assortiment zo is uitgebreid. Waren er vroeger vier soorten ijsjes, nu heeft bijvoorbeeld Campina 22 verschillende soorten. Modebewust De consument is ook op het gebied van ijs „modebewust" geworden. „Dat wordt door middel van de re clame ergens wel gekweekt", geeft de heer Van Diessen toe. „Het ijsje van een kwartje is altijd nog de bestseller, maar daarnaast is het al normaal dat iemand tien ijsjes van 85 cent per stuk komt halen. Vroeger was de ijstaart een luxe ar tikel, maar dat is ook een huisartikel geworden". De sterk stijgende consumptie van ijs wordt het best hierdoor geïl lustreerd dat Campina de laatste acht jaar, elk jaar de produktie verdub belde. „Maar", zegt de heer Van Diessen, „het verbruik is nog steeds niet zo hoog als in de Verenigde Sta ten, waar jaarlijks 30 liter ijs per hoofd wordt geconsumeerd. In Ne derland is het nu jaarlijks 5 a 6 liter per hoofd, en we streven ernaar dat te verdubbelen. De leefgewoonten zijn in de VS natuurlijk anders. Iede re huisvrouw heeft thuis een diep- (Van onze parlementsredactie) UTRECHT De regering heeft op de begroting 1970 van woning bouw en ruimtelijke ordening het bedrag voor de financiering van de experimentele woningbouw niet verder verhoogd. Het is ook niet de bedoeling van de regering in de toekomst alle experimentele woningbouw te subsidiëren, zoals thans het geval is. Anneke Dijkstra (links) uit Zwammerdam en Gabrielle Lahr uit Kleef: dol op ijsjes en liefst zo groot mogelijk Ellen Dahlhaus uit Rotterdam, die de meisjes bediende, heeft een andere mening: „We krijgen hier 's middags een ijsje van de baas. Dan neem ik er een met zo'n klein puntje; dat gaat dan nog. Nee, ik ben niet zo dol op ijs, maar dat komt niet omdat ik het de hele dag moet serveren." Dat deelde de minister van volkshuisvesting en ruimtelijke orde ning, ir. W. F. Schut, gisteren in Utrecht mee, waar men vandaag kan beginnen met de bouw van experi mentele woningen. Wel zal de rege ring bevorderen dat deze bouw inte graal zal worden aangepakt. De mi nister zal een grotere opzet zeker sti muleren, zonder dat daar direkte fi nanciële konsekwenties aan vast zit ten. De bewindsman maakte negen ont werpen voor projekten bekend, waar aan zijn ministerie het predikaat „Experimenteel Woningbouwproject" heeft toegekend. Zes van deze ontwerpen zijn bestemd voor reële bouwplannen, die zullen worden uitgevoerd in Arn hem, Hoorn, Utrecht, Winschoten, Middelburg en Zoetermeer. De drie overige ontwerpen zijn op eigen initi atief van de ontwerpers tot stand ge komen. Ze kunnen worden uitge voerd, zodra er opdrachtgevers voor zijn. Het gaat hier in totaal om duizend woningen, waarvan een deel in de particuliere sektor kan worden gere aliseerd. Vorig jaar mei maakte mi nister Schut bekend, dat hij de expe rimentele bouw wilde bevorderen door het verstrekken van aanvul lende subsidies. Voorwaarde was, dat het woontype zou moeten afwijken van het gebrui kelijke, waarbij vooral zou worden gelet op de woonvorm, woningtype en woonomgeving. Woningen in een experimenteel plan mogen gemiddeld 3000 gulden duurder zijn dan vergelijkbare gesubsidieerde woningen van de gangbare typen. Bovendien komen deze woningen in aanmerking voor een extra jaarlijkse rijksbijdrage van gemiddeld 200 gulden, als een plan voor de eerste maal wordt uitge voerd. In de woningwetsektor be draagt de subsidie ook 3000 gulden. Ingediende plannen worden beoor deeld door een vorig jaar juni in gestelde Adviescommissie Experi mentele Woningbouw. Tot nu toe zijn 45 plannen bij de commissie inge diend. Negen hiervan kregen het pre dikaat. Van de overige projekten zijn er twintig afgewezen, terwijl zes plannen door de indieners zijn inge trokken. De commissie heeft nog tien projekten in behandeling. Middelburg In Middelburg komt een woonge bouw van zes woonlagen met 233 twee-, drie-, vier- en vijfkamerflats. Het plan is opgesteld door het archi tecten- en ingenieursbureau Berg hoef, Hondius en Lamers te Aalsmeer in samenwerking met de Middel burgse stedebouwkundige ir. F. E. Kuyken. In Zoetermeer komen ongeveer tweehonderd eengezinsrijenhuizen in twee woonlagen. Het architectenbu reau Leo de Jonge te Rotterdam stel de dit projekt op in samenwerking met het technisch bureau van de Na- NEW YORK De Libanese verte genwoordiger Ghorra heeft gister avond in de Veiligheidsraad gezegd dat Israël zeker zal doorgaan met het plegen van agressie. Er moeten sanc ties worden toegepast. Hij zeei dat er geen bewijzen zijn, dat Libanees gebied wordt gebruikt als basis voor terreuracties van Ara bische guerrillastrijders. Wel zijn de 150.000 Palestijnse vluchtelingen in Libanon volgens Ghorra „potentiële en actieve commando's". BEWUST De Israëlische afgevaardigde, Tekoah, verklaarde dat de Libanese regering Venter C. H. de Wolff:al veertig jaar met plezier in het vak („Ik ben feitelijk in het ijs geboren" de dozen „Take Home-ice" de consu ment zover te brengen ijs in klein- verpakking thuis te bewaren voor consumptie bij maaltijden en feestjes. Genoemde dozen moeten zelfs via een ritssluiting worden geo pend. Naast de „Take Home" is er de buikverpakking: blokken ijs van 10 liter. Restaurants zijn nog steeds de grote afnemers, maar: „Er zijn al en kele particulieren, die ijs in bulk mee naar huis nemen". „Het attractieve van een ijs fabriek is dat je up to date moet blijven en steeds met nieuwe soorten op de markt moet ko men", vindt de heer Van Diessen, die deze zomer de ver koop nauwelijks hoeft te stimu leren. „Wij kunnen wel aan de vraag voldoen wat de produktie betreft, maar we zouden voor elke leverancier een aparte wa gen nodig hebben." Grossier Groenhuyzen: ,,'t Is niet om de aanvoer van het ijs wat we wel kunnen bijbenen, maar met het oog op de ver moeidheid zou ik het wel prettig vinden als er een regentijd kwam." IJzige taal? zich ten volle bewust was dat op haar gebied terreurbases waren gevestigd. Alleen al in de afgelopen maand wa ren 21 terreuraanvallen gedaan. Is raël had geen andere keus dan tot zelfverdediging over. te gaan. Vandaag zou de Veiligheidsraad weer bijeen komen. Jordanië heeft gisteren^bij de Ver enigde Naties geklaagd dat Israël de ruggegraat van de landbouweconomie in het land heeft gebroken door een bombardement op het oostelijke Ghor- kanaal, een belangrijk irrigatie werk. FANTASIE Inmiddels heeft Israël de verklarin gen van een VN-commissie voor de rechten van de mens „aan fantasie ontsproten gruwelverhalen" genoemd. De commissie getuigde van slechte be handeling van buitenlandse bezoekers en journalisten in de door Israël be zette gebieden. Volgens het ministerie van buitenlandse zaken in Tel. Aviv is een aantal verslagen van journa listen en verklaringen van bezoekers lijnrecht in tegenstelling met het rapport van de VN-commissie. Israëlische vliegtuigen zijn gisteren zowel aan het Jordaanse als aan het Egyptische front in actie gekomen. Stellingen in de Jordaanvallei bij de prins Abdoellah-brug werden tot zwij gen gebracht. Het was het Israëlische antwoord op een Jordaanse aanval met artillerie en tanks. Bij Adabija ten zuiden van Suez werden Egyptische kustbatterijen aan gevallen. Daarmee was gevuurd op Israëlische eenheden in het gebied van Ras Masla op 13 kilometer ten zuiden van Port Taufik. Zoals gebruikelijk lopen de verkla ringen van de partijen over de ver liezen sterk uiteen. tionale Woningraad te Amsterdam en de Ontwikkelingsgroep Zoetermeer (te Delft en Rotterdam). CULVER CITY Filmregisseur Roman Polanski is gisteren ingestort voor het begin van de requiemmis voor zijn vrouw, de actrice Sharon Tate, die vrijdag met nog vier mensen werd vermoord. Polanski wilde eerst niet uit de auto komen voor de kerk Uia^T de rouwdienst werd gehouden. Hu ging de kerk pas binnen na herhaald aandringen van de moeder van zijn vermoorde vrouw. (Hij liep als een slaapwande laar tussen zijn schoonmoeder en een vriend. Vele filmsterren, onder wie Peter Sellers, Kirk Douglas en Yul Bryn- ner, woonden de dienst bij. Agent eruit getrapt AMSTERDAM Twee schoten uit een politiepistool waren gisteravond nodig om twee 17-jarige jongens, die in een auto vluchtten voor de politie, tot staan te brengen. Tevoren hadden de jongens een agent in burger uit hun auto getrapt. Deze had de jon gens opgedragen de auto te laten staan in de Beursstraat omdat deze verkeerd geparkeerd stond en in slechte staat verkeerde. In de auto lagen leren jacks en een gummistok. Ondanks het verbod van de agent startte de bestuurder de motor. De agent trok daarop zijn pistool en stap te in. De chauffeur reed op dat mo ment vol gas richting Dam en Dam rak. De agent werd door de andere inzittende uit de auto getrapt. Nadat een poging van een politie auto de jongelui klem te rijden was mislukt, moesten er een waarschu wingsschot en een gericht schot aan te pas komen, om de de wagen tot stilstand te krijgen. De bestuurder werd gearresteerd. De andere jonge man wist te ontvluchten, maar werd later op de Nieuwendijk gepakt. Hij bleek begin juni uit de Rijksinrichting voor jongens in Amsterdam te zijn ontsnapt. ASSEN Twintig gewetensbe zwaarden tegen de militaire dienst zijn gisteren in het kamp Vledder in verzet gekomen toen hun kampge noot, de 21-jarige C. J. P., door de rijkspolitie naar Diever zou worden gebracht nadat hij enkele dagen ge leden was gearresteerd. De jongen was aanvankelijk te werk gesteld bij de staatsdrukkerij in Den Haag, maar kon daar door verzuim niet langer worden gehand haafd. Hij werd teruggestuurd naar Vledder en kreeg twee dagen huisar rest. Dit weigerde hij, waarop de rijkspolitie hem arresteerde. Toen de politie hem gisteren wilde overbrengen, blokkeerden de andere kampbewoners een van de uitgangen. Slechts met geweld konden zij wor den verwijderd. De arrestant wordt voorgeleid aan de officier van justitie in Assen, mr. Ph. M. Schenkenburg. een bescheiden ijsje naast de buikverpakking: 10 liter vriesbox en het ijs wordt niet in kleinverpakking maar in buikverpak king gekocht." Bulk voor thuis? In Nederland probeert Campina door het invoeren van de zogenaam- LOS ANGELES De rie as tronauten Armstrong, Aldrin en Collins hebben gisteren met president Nixon aangezeten aan het grootste officiële diner dat ooit in de Verenigde Staten is gegeven. Ongeveer 1500 gasten waren aanwezig in het Century Plaza Hotel in Los Angeles, toen president Nixon, vice-pre sident Agnew en de drie maan- reizigers met hun vrouwen onder tromgeroffel, trompetge schal en donderend applaus aan de eretafel op een podium plaats namen. Tof de aanwezigen behoorden on der anderen, de gouverneur van de staten van Amerika, diplomaten uit 92 landen, 100 leden van het Con gres, NASA-medewerkers, beroemd heden ,als „Mamie" Eisenhower en Werhner von Braun en sterren uit Hollywood. Er stonden 144 ronde, met bloemen getooide tafels met zil veren kandelaars in de dinerzaal. Verstek Bijna zestig genodigden lieten ver stek gaan, onder wie de oud-presi denten Johnson en Truman, me vrouw Jaqueline Onnassis en haar waardering voor de prestaties van de maanreizigers. Onder een regen van confetti hebben de astronauten van de Apollo-ll hun intocht in New York ondergaan. echtgenoot en gouverneur Nelson Rockefeller van de staat New York. Op het laatste moment liet ook luchtvaartpionier Charles Lindberg zich excuseren. Het machtige diner vormde de af sluiting van een indrukwekkende huldigingsreis die de astronauten gisteren in drie Amerikaanse steden bracht: New York, Chicago en Los Angeles. In New York maakte het gezelschap een ware triomftocht langs honderdduizenden mensen. In de open auto zaten ook burgemees ter Lindsay en NAS A-chef dr. Paine. Medaille In het stadhuis kregen Armstrong, Aldrin en Collins de gouden medaille van de stad New York. Ook werd een bezoek aan het gebouw van de VN gebracht. Oe Thant uitte zijn In Chicago waren twee miljoen mensen op de been. Blusboten op het meer spoten gekleurde waterstralen omhoog. Er werden 5000 ballons en 500 duiven boven de stad losgelaten. Michel Collins zei tot 12.000 school kinderen: „als jullie groter zijn, hoop ik enkelen van jullie op Mars te ont moeten".

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 9