Man in Asperen zijn vrouw in wurgde drift Husak waarschuwt weer voor acties Om te voorkomen dat buren iets hoorden Treinen hadden vertraging VANAVOND TE ZIEN VANAVOND TE HOREN De moord aan de Vestadreef CAROLINA YES ia DONDERDAG 14 AUGUSTUS 1969 Volle evangelie (3) lieve broeder IJ. Wiersma, wat alles veranderen als de Volle geliemensen niet probeerden de cht van God over te nemen. Als wil dat een zieke niet beter irdt, zullen wij dat moeten aanvaar- en niet altijd met het woord „on- aan moeten komen. Waarom erheid trachten te veranderen in jfel? let Volle Evangelie is in de ikstergroepen blijkbaar ook onvol- vanwaar de grote verscheiden- d en -het elkaar bestrijden? Wel- ht is ook hier op zijn plaats: „Here, id het Goddelijke vuur in de harten i de leiders der Pinkstermensen, en zij niet hoogmoedig zijn". We een samenkomst van Maasbach oekt wordt geconfronteerd met een In bezoekersaantal, maar met ge- dige blufwoorden, van massale sa- ikomst, honderden genezingen, ja, !s het opwekken uit de dood! Wie i steeds die mensen? Waar is het «nbestand van de Pinkstergroepen? let zou de grote opwekking beteke- i, waarnaar wij uitzien, indien in Pinksterbeweging een Evangelie worden verkondigd waarbij even- i iets wordt afgedaan of toegedaan wat in de Bijbel staat. ierdam P. Kruis Volle evangelie 4) telke kerk, die gegrondvest is op is onfeilbaar Woord, is de kerk van us Christus, onverschillig hoe wij e kerk noemen. Er staat beslist niet de Bijbel dat we hervormd, gere- 'neerd of van de pinkstergemeente •ten zijn; wel, dat we kerk van js Christus moeten zijn. aten we ophouden met onder el- r te twisten, maar laten we bidden eenheid en vragen aan Jezus istus of hij in onze diensten aan lig wil zijn. Hij heeft zelf gezegd: ir twee of drie vergaderd zijn in n naam, daar ben ik in hun mid- H. G. Reedijk (Van onze correspondent) ASPEREN De 49-jarige Hennie V., die in de nacht van zondag op maandag in de slaap kamer van zijn woning aan de Platteweg in Asperen zijn even- oude echtgenote Corrie V.-van R. door wurging om het leven bracht, heeft in een aanval van drift gehandeld. Dit is voor de officier van jus titie, mr. F. H. van Meijenvelt, komen vast te staan, nadat V. woensdagmorgen vroeg na lang durige verhoren in het politie bureau te Leerdam tot een be kentenis kwam. Politie en justitie hebben na ook een antwoord gevonden op de vraag naar het motief. „Er is geen sprake van een andere vrouw in het spel", verzekerde de officier van justitie, die daarmee ook een eind wil maken aan de praatjes die in het dorp de ronde doen. Uit de verklaringen van de ver dachte is gebleken dat de niet afla tende zorgen van zijn vrouw voor een broer van haar hem de laatste tijd hadden gekweld. Hij had zich achteruit gezet gevoeld en er stilaan verdriet over gehad. UTRECHT Door een daling van de spanning op het 150 kilovoltnet heeft het spoorverkeer gistermiddag tussen Amersfoort en Zwolle met ver tragingen te kampen gehad. Op het traject Hulshorst-Putten konden de treinen niet sneller dan 40 km rijden. Dubcek gekritiseerd PRAAG Partijleider Husak in de tweede man, Strougal, jiebben gisteren met nadruk ge waarschuwd voor de gevaren bor het land in verband met de ttiviteit van „staatsvijandige" foeperingen. Husak verklaarde in Praag, dat tn tot nu toe geen gebruik heeft tnaakt van de macht van het jatsapparaat omdat men de mensen |1 overtuigen van de juistheid van I regeringspolitiek. Het niet aan- (nden van de machtsmiddelen pest echter niet opgevat worden als p teken van zwakte. Etrougal eiste krachtige maatrege- h op alle niveaus van het openbare leven. De rechtse stromingen in de partij voerden, volgens hem, een po litiek, die niet alleen tegen de partij, maar ook tegen de socialistische staat is gericht. Hij deed ook een aanval op Dubcek omdat deze „ernstige fouten" zou hebben gemaakt voor de invasie vo rig jaar. „De voormalige leiding heeft de invloed van het imperialisme gro- telijk onderschat", zo zei hij. Het Westduitse ministerie van bin nenlandse zaken heeft intussen laten weten, dat het aantal Tsjechen, dat om asiel in West-Duitsland heeft ver zocht, de laatste twee weken sterk is toegenomen. In welingelichte kringen in Bonn is vernomen, dat de Russische troepen bewegingen in en om Tsjechoslowa- kije nog steeds voortduren. Die broer, de alleenstaande Bas van R. te Leerdam heeft volgens de officier in het leven van de vrouw een zeer belangrijke rol gespeeld. „Het was Bas voor en Bas na," aldus mr. Von Meijenvelt De vrouw verzorgde ook dagelijks de warme maaltijden voor haar broer. Hennie V. nam het eten elke dag mee als hij naar zijn werk ging, de zuivelfabriek De Vijfheerenlanden te Schoonrewoerd. iHij bezorgde het dan bij Bas, die het eten zelf opwarmde. Ook maandag, toen de vrouw al dood was heeft de broer zijn dagelijkse portie gekregen. Ruzie De zorgen om Bas moeten Hennie V. een complex hebben bezorgd, meent de officier van justitie. Zondagnacht leidde dat tot een ru lle en zelfs tot een handgemeen. De vrouw zou daarbij hebben geschreeuwd. Om te voorkomen dat de buren dat zouden horen de ramen en een deur stonden open had Hennie zijn vrouw bij de keel gegrepen, met het gevolg dat zij binnen enkele mi nuten overleed. Toen de man merkte dat zij dood was, ging hij naar bene den en trok enkele laden open om de indruk te wekken dat er een roof moord was gebeurd. Daarna verliet hij op de gebruike lijke manier de woning door de ach terdeur om per fiets naar zijn werk te gaan. De achterdeur zou hij heb ben afgesloten en de sleutel door de brievenbus van de voordeur hebben gedaan. Dat was een dagelijkse ge woonte. Hennie V. ging rechtstreeks naar de zuivelfabriek, waar hij nacht dienst had. Niemand op de fabriek merkte iets bijzonders aan hem. V. deed normaal zijn wérk en was als altijd de rustige en toegewijde man. Vreemd Tegen de politie had V. direct na de ontdekking verklaard en dat later ook staande gehouden dat hij bij zijn thuiskomst de achterdeur ge opend had gevonden. Hij zou het al vreemd gevonden hebben dat zijn vrouw by dit zonnige weer de jaloe zieën niet had neergelaten. Nadat V. zijn vrouw dood had aangetroffen, had hij een vriend van hem en zijn zwager gewaarschuwd. De eerste verwittigde op zijn beurt de politie. Het hele verhaal leek aanvankelijk goed in elkaar te zitten, maar wat de buren vertelden, die 's nachts de vrouw hadden horen gillen en een bons meenden te hebben gehoord, waarna ze V. het huis hadden zien verlaten, was voor de" officier van justitie aanleiding om ttennie V. in hechtenis te laten nemen. Bovendien rezen er uit de verklaringen van V. voor de politie vraagtekens, zo zelfs dat de opening van het onderzoek direct al tegen hem werd gericht. Hard V. ontkende echter hardnekkig ook maar iets met de dood van zijn vrouw te maken te hebben gehad. Mr. Von Meijenvelt schetste hem voor de bekentenis als een harde man. Hennie V. kwam tot een volledige naai. STER: 19.03 Reclame. AVRO: 19.07 Kleur: Julia, TV-serle. 19.30 AVRO's Sport- panorama. STER: 19 56 Recla me. N.O.S.: 20.00 Journaal. STER: 20.16 Reclame. AVRO: 20.20 AVRO's Televizler. 20.45 Nieuws: 7.32 Actualiteiten; 7. Overweging): 8.00 Nieuws; 8.11 ml-klassieke Badlnerle: semi-klassieke ziek (gr.); 8.30 Nieuws: 13.14 Actualiteiten: 13.20 Se- muziek (gr.); NOS: 14.10 Stereo: Lichte 8.32 grammofoonmuzlek; 14.30 Ste- Vakantletlps: 8.45 Voor de reo: Klassieke en moderne ka- hulsvrouw; (9.00-9.10 Gym nastiek voor de huisvrouw) De dood van een handelsreizi- 9.35 Waterstanden: 9.40 Nieuwe mofoonmuzdek; 15.30 Brood op aarde, godsdienstige kroniek: de plank, over beroepskeuze: 10.00 Stereo: Aubade: se- 15.50 Spelen met taal; VPRO: r.u. 19.00 Stereo: Lichte gram- Nederland II. N O S.: 18.50 ml-klassieke muziek (gr.); 14.00 16.00 Nieuws; pnofoonmuzlek. 19.15 Muziek Kleur: Pluimpje. STER: 18.56 Nieuws; 11.02 Voor de zieken: thuiszittenden: 2Iet Leger des Heils (gr.). Reclame. N.Ö.S.: Haarlemse Orgelmaand naai. 19.03 Scala: J969 (Holland Festival): Kerk- "orgelconcert. 20.00 Raket: ge- phans of the Storm, film (ver- 19.00 Jour- lnformatlef programma. VPRO: 19.30 Or- WIJ van het land: 12.26 Mede- rarleerd programma. 22.20 A- rondoverdenking. 22.30 clame. Nieuws. 22.40 Mededelingen. 2.45 Stereo: Licht gevarieerd platenprogramma. 23 55-24.00 (Nieuws. Hilversum n 298 m. AVRO: Filmboard. 20.50 Kleur: 1100 Nieuws. 18.11 Radiojour- ben lk?... film. 21.38 Afrika in 16 30 Sterrebeeld: Henry Man- 18.25 Stereo: Dis-sonant Algiers: reportage van het en solist. B. Pianorecital; 17.40 tuin- Informatie: achtergronden en commentaar; 17.55 Mededelin- Hllversum lil. 240 tlon of the Adolescence, korte gevarieerd platenprogramma: FM-kanalen. film van de Canadian National 16.00 Nieuw», 16.02 Stereo: Un- Wle derground en westcoast music: 19.30 Nieuws. IKOR: 19 35 eerste Pan Afrikaans Kultu- kompas; cirri, klankbeeld: 17.00 Sport- |Kerk veraf en dichtbij, fentral Committee in Canter- iury: verslag van de jaar- Ukse zitting van het centrale ami té van de Wereldraad van (erken. AVRO: 20.05 reel Festival. N.O.S.: 22.10-22.15 NCRV: Journaal. België kanalen Nederlands: 2 en 10: 18.55 Zandmannetje: Peppinello. 19.00 Thalassa. en VARA9 00 Nieuws: 9 02 De Eddy Becker Show: (10.00 Nieuws): 11.00 Nieuws: NOS: 11.30 Fellx Meurders: VPRO: 12.00 12.03 Top-30: (13.00 TROS: 14.00 Nieuws; riek programma; (16.00 PBLU.I - Hilversum II. 298 m. AVRO: Nieuws); 17.00 Nieuws; 17 02 - Thalassa. Thalassa, een docu- 7 00 Nieuws en ochtendgym- Radiojournaal: 17.50-18.00 Geva- len-Boedapest: Schrammelor- ment over ne mens oud en nastlek: 7.30 Stereo: Lichte rieerd platenprogramma voor "omobilisten. test met zangsollst en Hon- aars orkest. 20.30 Stereo: Ra- lophllharmonisch orkest en angsoiiste. 22.30 Nieuws. 22.40 jong, aan zee. Film. 19.30 Dorls grammofoonmuzlek; Day-show, tv-feuilleton (14). Nieuws: 8.11 Radiojournaal: 19.55 Mededelingen. 20.00 f-20 Stereo: Lichte grammo- Nleuws. 20.25 WIJ. Heren van foomnuzlek: (8.30-8.33 De ladiojournaal. 22.56 Clavecim- zichem (6). 21.15 Het leven van groenteman): 8 50 Woordelijk. lelrecltal. 23.20 Stereo: instru- M..v nentale muziek uit de 18de fUms 22.50 Nieuws, euw (gr.) 23.55-24.00 Nieuws. TELEVISIE VANAVOND::; Nederland I. N.O.S.: 18.50 Kleur: Pluimpje. STER: 18.56 teclame. N.O.S.: 19.00 Jour- 22*10**De"niéuwste vandaag de dag: NOS: Stereo: Berlioz in woord en muziek: AVRO: 10.00 Voor de kleuters: 10.10 Arbeidsvitami nen; (11.00-11.02 Nieuws: 1130 Napoleon Bonaparte 200 jaar kleden geboren. muzikaal klankbeeld: 11.55 Beursberich ten: NOS: 12.00 Blik op de wereld: informatief program- Hllversum I. 402 m. KRO: ma: 12.30 Overheidsvoorllch- 7.00 Nieuws: 7 10 Het levende ting: 12.40 Stereo: Licht or- woord: 7 15 Stereo: Badinerie: vlsoel; 12.50 Recht en slecht, klassieke muziek (gr.): (7.30 oraatje: 13.00 Nieuws: VARA: TELEVISIE MORGEN 1 België. Nederlands progr Kan. 2 en 10. 10.30-11.30 Euro- Eucharistieviering in Milaan t.g.v. O.L.-Vrouw He melvaart: 15.00-17.00 Eurovisie: Wereldkamp. wielrennen voor amateurs te Brno; 17.00 Euro visie: Folklorefestival van Ko- bekentenis nadat hij op eigen ver zoek in zijn cel een gesprek had ge voerd met zijn vader en een goede vriendin van hem en zijn vrouw, een zekere mejuffrouw Van H. Vooral de laatste zou hem hebben aangezet met de waarheid voor de dag te komen. De verdachte had ook nog contact met zijn predikant. Volgens de officier van justitie klopt de bekentenis met de feiten zoals die aan het licht zijn gekomen. Uit de resultaten van het verdere vooronderzoek zal de justitie moeten bepalen welk misdrijf V. ten laste zal worden gelegd: moord, al of niet met voorbedachten rade, doodslag of ernstige mishandeling de dood ten gevolge hebbende. Overstuur Intussen vraagt men zich in het rustige Asperen af hoe Hennie V. tot een dergelijke daad is kunnen ko men. Hij en zijn vrouw stonden in de plaatselijke gemeenschap zeer hoog aangeschreven. Mr. Von Meijenvelt schetste Hennie V. als een rustige en evenwichtige man, op wie nooit iets aan te merken was geweest. Ook is er nooit iets gebleken van vroegere ruzies. Na zijn daad wekte V. volgens de officier de indruk erg overstuur te zijn. Hij vroeg zich in dit stadium zelfs af of zijn gruweldaad wel tot hem doorge drongen was. Ned. 1 AVRO 7.07 uur aflevering Julia, daarna Sportpanorama. 8.20 uur actualiteiten. 8.45 uur herhaling tv-spel „De dood van een handelsrei ziger" van Arthur Miller. Ko van Dijk in de titelroL Ned. 2 VPRO 7.30 uur verkorte versie van de film „Orphans of the storm". 8.20 uur Canadese film over het begrip jeugd, toen en nu. 8.50 uur speelfilm „Wie ben ik?" 9.38 uur reportage Pan Afrikaans Cultureel Festival. Hilversum, I NCRV 7.30 uur concert Haarlemse Orgelmaand. 8.00 uur Raket, amusementsprogramma. 10.20 uur avondoverdenking. 10.45 uur Sterren in Stereo. Hilversum II AVRO 8.05 uur muziek uit Wenen en Boedapest. 8.30 uur Radio Filharmonisch orkest en soliste in opera muziek. 9.45 uur Inspraak: Chris van Hoorn ontmoet bekende radiomakers. 10.55 uur klavecimbelvoordracht. 11.20 uur instrumentale muziek uit de 18e eeuw. POLITIEVERHAAL VAN N. A. M. WIJCHGEL Vanavond herhaalt de AVRO op Ned. I de uitzending van Arthur Millers treffende spel „De dood van een handelsreiziger". Het stuk werd destijds in Nederland door twee gezelschappen lang en veel gespeeld. In een van de voorstellingenreeksen was Ko van Dijk de zoon Biff, in deze tv-opvoering is hij de hoofdfiguur, de handelsreiziger Willy Loman, die met zijn hoofd in de wolken leeft. U ziet hem hier met Enny Meunier als zijn vrouw en met zijn twee zoons: Edmond Classen als Happy Loman en Bas ten Batenburg als Biff. 42 „Wat deed hij voor de kost?" „Het heette dat hij als monteur in een garage te Maastrichtw erkte. Maar laat u niets wijsmaken. Hij heeft nooit voor monteur geleerd. De auto's wassen, dat was het wat hij daar deed en zelfs daar heeft hij niets van terecht gebracht. Hij is er uitgebonjourd en..." Hij zweeg plotseling en keerde zich om. De chauffeur van een vrachtwagen was binnen gekomen. ,,'n Middag", groette hij. „Kan ik een kop koffie krijgen?** „Dat kan, binnen vijf minuten," antwoordde de waard en verdween naar de keuken. Verster stak spijtig nog een sigaret op, geërgerd door de onderbreking nu hij net zo mooi op gang raakte iets meer over Henri Geurtsema gewaar te worden. Hij rookte zwijgend en hoopte het gesprek te kunnen hervatten als de chauffeur weer vertrokken was. Het beetje dat hij tot zover vernomen had was niet bepaald een lofzang op Geertes zoon. Wat natuurlijk nog niets zeggen wilde, hield hij zichzelf voor- Zijn gedachten dwaalden naar Timmermans die hij beloofd had na aankomst hier te zullen opbellen. Daartoe had hij nu mooi gelegenheid. Hij had de telefoon aan de muur in de gang zien hangen en stond op om erheen te gaan en Burgers te vragen of hij er gebruik van kon maken. De waard kwam juist met de gevraagde koffie uit de keuken toen Verster de gang bereikt had. „Kan ik even telefoneren?" vroeg hij hem. „Ga uw gang, meneer. Als u interlokaal belt wilt u dan, als u klaar bent. even de kosten aanvragen?" „Komt in orde," verzekerde Verster hem. Enige minuten later was hij al met het bureau in Utrecht verbonden. Tot zijn spijt kreeg hij te horen dat Timmermans niet aanwezig was. Hij liet zijn adres en het telefoonnummer van zijn hotel noteren. Daarna belde hij opnieuw om naar de on kosten te vragen en keerde toen naar de gelagkamer terug. De waard zat bij de chauffeur en was met hem in gesprek. Verster luisterde met genoegen naar hun ietwat zangerig dialect, maar hoopte toch dat het niet lang zou duren. Even later riep iemand: „Peter... Peter!" en kort daarop verscheen een vrouw van ruim vijftig jaar in de opening van de gangdeur. Zij zag er even welgedaan, blozend en gemoede lijk uit als Burgers en Verster twijfelde er niet aan dat zij diens vrouw was. „Goedemiddag," groette ze en knikte glimlachend naar hem. Hij beantwoordde haar groet en maakte een kleine buiging, maar zij schonk hem verder geen aandacht en keek ongeduldig naar haar man. „Hoorde je me niet roepen?" vroeg ze verwijtend. „Je moet me even helpen." „Och, m'n poeske dan toch. Da's de doofheid van de ouderdom. Maar hier ben ik al, kijk maar weer vriendelijk. Je kunt immers altijd op mij rekenen, dat weet je toch," antwoordde Burgers met een gulle lach. Zij had zich al omgekeerd en hij volgde haar met snelle stappen. Verster zag nog net, voordat ze de hoek naar de keuken omsloegen, hoe hij een speelse klap op het omvangrijkste deel van zijn poeske gaf en onwillekeurig glimlachte hij. Toen trok het geluid van een verschuivende stoel zijn aandacht De chauf feur was opgestaan, zijn luidruchtig „Ajuus" was zeker bedoeld om de oren van de verdwenen waard te bereiken. Hij wachtte echter niet op antwoord, maar verliet de gelag kamer. Een paar minuten later hoorde Verster de vrachtauto sputterend op gang komen. Hij vroeg zich net af of hijj inplaats van te wachten, niet beter in de omgeving wat kon gaan rondneuzen, toen hij de waard naar de gelagkamer zag terugkeren. „Wat ziet uw vrouw er nog kras uit", zei hij waarderend zodra Burgers binnenkwam. „Maar ze heeft het ook goed bij mij," antwoordde de waard glunderend. Als vanzelfsprekend ging hij weer bij Verster zitten. Deze bood hem opnieuw een sigaret die zonder omhaal geaccepteerd werd. „U was midden in een zin toen ons gesprek onderbroken werd. Wat wilde u zeggen?" vroeg hij met het doel de ander weer op gang te brengen. „O ja, we hadden het over Henri Geurtsema. Nou, u hoeft er niet rouwig om te zijn dat u hem geen bezoek kunt brengen. U zou er niet veel plezier aan beleefd hebben, hij is geen prettig heerschap." „Dat meen ik al begrepen te hebben. Zei u niet dat die> garagehouder hem ontslagen had?" (Wordt vervolgd) Smidje Verholen en het geheim van de Uylenborgh ippie Loep en de Molboor 1294: „Kom op Goze- wijn", zei smidje Verholen. „Eerst over de open vlakte, en vervolgens een stukje langs de beek. Zo komen we het snelste waar we moeten zijn." „Je had schoppen mee moeten ne men. Verholen", zei Goze- wijn, die opgewonden ach ter de smid aandribbelde. „Je hebt me verteld dat je wist waar die boom was. 1 Je weet wel, die boom met het familiewapen. Als die sakkerlootse schat daar nog steeds begraven ligt, Jan moet-ie er zo gauw moge lijk onderuit, vind ik." Smidje Verholen keek zijn vriend even aan en zei toen meewarig: „Weet jij dan al of die boom wel op JOUW stuk grond staat? Stel je eens voor, dat-ie er nét buiten staat Dan komt de schat voor de helft aan de gemeente Rijkhuyzen toe." „Wel sakkerlootda's waar", moest de brave boekhandelaar toegeven. En terwijl onze twee schatgravers al maar dieper het Rijkhuyzer Bos inliepen, geviel het dat de sluwe Loetje Saloe het zelfde deed. „Ze gaan die kant op, Loegrijnsde de schurk, die verborgen stond achter een dikke boom. „JIJ gaat direct ook het struikgewas in, en je verliest je prooi geen moment uit het oogDe heren Verholen en van Uylen waren Intussen reeds diep ln het grote bos doorgedrongen. Een gouden schemering van gezeefd zonnelicht overgoot de twee wandelaars en smidje Verholen zei: „Wat is het hier heerlijk rustig, hè? Geen mens te zien. Deze kant maar op, Gozewijn. Daar staat de boom. We zijn er bijna „Wanneer gaan we nu weer naar huis?" vroeg Jonas cele dagen later aan Weetal, toen ze samen naar de briek liepen. „Naar huis?" vroeg Weetal verstrooid. „Ach An, ik heb het hier best en jullie hebben ook een leven Rkoningen, je hebt toch niets te wensen?" Jonas lachte thuchter. „Eerlijk gezegd, Weetal, hebben wij WEL wat te fënsen... het leven van nlets-doen bevalt ons niet zo, égrijp je....?" Weetal knikte begrijpend. „Weet je", zei hij, lk heb een aanstelling op de fabriek gekregen als uitvinder I ik moet het fabrikage-proces leiden van de Mol-boor.. ik heb het druk.... maar als jullie weer terug willen naar je klantjes, nou ja. goed dan...." Nu sprak ook Lappie, die het al die tijd zwijgend had aangehoord: „U hebt wat te doen, Weetal, maar wij lopen maar te kijken. Wij gaan weer naar Meeuwenoord en liefst morgen al...." Weetal knikte. En zo bleef het afgesproken. Door tussenkomst van Weetal zorgde de neer Sokkebreier voor een geschikte stoomboot, die over twee dagen zou vertrekken. FERDNAND

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7