MEEVALLER VOOR KIESINGER Verdronken hoofdambtenaar gevonden Lichaam van verdronken man gevonden Devaluatie Franse franh IR. C. VAN DER VEEN: Internationaal orgaan moet Rijn beheersen Vertrouwen voor Mariano Rumor Israël bombardeert Jordaans kanaal Kiesinger weer terug in Bonn De moord aan de Vestadreef CAROLINA YES 7 MAANDAG 11 AUGUSTUS 1969 BERGEN OP ZOOM - Zaterdag avond is het stoffelijke overschot ge vonden van de 42-jarige technisch hoofdambtenaar J. de Klerk van rijkswaterstaat, dit vorige week woensdag tijdens een excursie in de Oosterschelde is verdronken. Schip per S. Schot zag het op de Speel mansplaat liggen. Hij waarschuwde de rijkspolitie die het lichaam naar het Algemeen Burgergasthuis heeft vervoerd. De heer De Klerk, verbonden aan het bouwbureau Schelde-Rijnver- binding, nam woensdag deel aan een inspectietocht naar de vorderingen Schelde-Rijnkanaal. Het kleine gezelschap werd. toen het zich op de Speelmansplaat tussen Tholen en Bergen op Zoom beyond verrast door de vloed. Bij het zwem mend oversteken van de vaargeul is de heer De Klerk verdronken. VLISSINGEN In de Oosterschei- is ongeveer drie kilometer buiten West Kapclle zatcrdagmiidag door een politieboot uit Wcmeldinge het stoffelijk orverschot van de 27-jarige P. van Belzen uit Vlissingen opgevist die dinsdag in Vrouwenpolder was ver dronken. WASHINGTON Regerings functionarissen in de VS, die verbaasd waren over de deva luatie van de Franse frank, lie ten er zich optimistisch over uit dat de stabiliteit van het inter nationale monetaire systeem zal gehandhaafd worden. Woordvoerders van ministeries van financiën in Washington, Londen, Ot tawa, Tokio, Oslo en Bern zeiden dat het Franse besluit geen gevolgen zal hebben voor de waarde van hun eigen valuta. In West-Duitsland wordt de devalu atie beschouwd als een onverwachte meevaller voor bondskanselier Kiesin- ger bij zijn verkiezingscampagne voor 28 september. De Westduitse regering kan naar voren brengen hoe juist het is geweest de pariteit van de West duitse mark bij de financiële crisis van vorig jaar te verdedigen. Van de Reuter-correspondent in New York wordt vernomen dat het Ameri kaanse ministerie van financiën geen gevaarlijke financiële gevolgen ver wacht van de Franse maatregel. Uit ingelichte kringen werd vernomen dat de VS naar aanleiding van de Franse devaluatie het vertrouwen in de dol lar en het monetaire wereldsysteem trachten terug te winnen. Sympathie De president van de Westduitse bank. Karl Blessing, zei wel enige sym pathie te kunnen opbrengen voor het Franse besluit, omdat geen enkel land AMSTERDAM Het is van het grootste belang, dat onver wijld de Rijn met zijn zijtakken onder een internationaal be heersorgaan wordt geplaatst met als taak: het kwalitatieve beheer van de rivier. Tot deze conclusie komt de direc teur van de gemeente waterleidingen van Amsterdam ir. C. van der Veen. in een artikel in het weekblad De ingenieur, naar aanleiding van de visvergiftiging op de Rijn in juni dit jaar. De Rijnvergiftiging met endosulfan heeft nog eens duidelijk gemaakt dat de huidige situatie volstrekt onvol doende en derhalve onaanvaardbaar is, aldus ir. Van der Veen- In dit beheersorgaan dienen de landen van het stroomgebied te zijn vertegenwoordigd (Zwitserland, Frankrijk, Duitsland, Luxemburg en Nederland). De basis moet worden gelegd in een overeenkomst tussen deze landen. Verval Een beschaving die het gevaar van ontaarding en verrotting van zijn water niet weet te keren, raakt in verval. Zonder een sluitende regeling wordt de Rijn overgelaten aan krachten die de maatschappij niet in de hand heeft. Wie de greep op de natuur loslaat, aanvaardt dat de ont aarding van de natuur vrij spel heeft, schrijft ir. Van der Veen. Noodzakelijk is volgens hem con trole aan de bron. Dat wil zeggen dat het lozen van welke stof dan ook moet worden gebonden aan een ver gunning. Apart ministerie De waterhuishouding van Neder land, aldus de heer Van der Veen, is zo belangrijk dat het overweging verdient de zorg daarvoor onder te brengen bij een zelfstandig ministerie van waterstaat en waterhuishouding, dat uitsluitend met de zorg voor het water is belast. Voorts bepleit hij een wet die het kwalitatieve beheer van oppervlakte water zowel als grondwater regelt. ROME Mel 346 tegen 245 stem men, bij zes onthoudingen, heeft de nieuwe christen-democratische min derheidsregering van Mariano Rumor gisteren het vertrouwen van de Kamer gekregen. De socialisten, die met de christen democraten samengingen in de rege ring die op 5 juni aftrad, steunen Rumor. De republikeinen, ook een ge wezen coalitie-partner, onthielden zich. graag zijn reserves ziet verminderen, zoals in Frankrijk is geschied. Volgens Blessing is de devaluatie niet te hoog, maar hij waarschuwde Frank rijk er voor niet dezelfde fout te be gaan als Engeland in 1967 en een krachtige ontwikkeling van het ver bruik toe te staan. In Tokio zei de Japanse minister van financiën, Fukuda, te hopen dat de de valuatie zal leiden tot een verdere sta bilisatie van het monetaire systeem. Deze devaluatie moet echter gepaard gaan met overleg en wederzijdse samenwerking met andere landen Het Russische partijblad Prawda noemde de devaluatie een zet tegen de arbeiders. Het blad ziet er een nieuw bewijs in voor ,,de steeds groter wor dende monetair-financiële crisis in het westen, waaruit de leidende kapitalis tische kringen zich proberen te redden ten koste van de arbeiders". TEL AVIV Israël heeft gisteren bombardementen uitgevoerd op het belangrijke Jordaanse afvloeiings kanaal Ghor, naar een woordvoerder meedeelde als repressaille voor de Arabische guerrilla-aanvallen van de afgelopen dagen op niet militaire doe len in Israël. Ook Jordaanse militaire doelen ten oosten van de Jordaan werden be stookt Alle toestellen keerden behou den op hun basis terug, aldus de woordvoerder. Jordanië beweert echter drie toe stellen te hebben neergehaald. Het Gjor-kanaal is gedeeltelijk bescha digd en drie Jordaanse soldaten zijn gewond, aldus de Jordaanse mede deling. De Israëlische toestellen vielen in golven aan op het kanaal dat pas was hersteld van een Israëlische lucht aanval enkele weken geleden. WASHINGTON Bondskanselier terdag na een officieel bezoek van vijf Kiesinger van West-Duitsland is za- dagen aan de VS naar West-Duits land teruggekeerd, j Voor zijn vertrek zei hij dat tijdens i de besprekingen in Washington ge- j bleken is dat „wij dezelfde standpun ten hebben". Kiesinger werd uitgeleid door de Amerikaanse minister van buiten landse zaken ad interim Elliot Rich ardson, die eveneens zei dat „wij geen enkel ernstig verschil van in zicht hebben in alle onderwerpen van betekenis en belang die zijn aange roerd". Cliiua laai matroos van Amstelstad vrij AMSTERDAM De 21-jarige matroos S. Algra van het motorschip Amstelstad is door de Chinese auto riteiten in Sjanhai vrijgelaten. Hij wordt dinsdag in Hongkong verwacht. Matroos Algra uit Leeuwarden werd destijds gearresteerd omdat hij met een buks op een beeldje van Mao had geschoten. LONDEN Vier Engelse blinden tussen de 25 en 28 jaar zijn er dit weekeinde in geslaagd het Kanaal over te zwemmen. Zij gingen bij Cap Gris Nez in Frankrijk te water en zetten 14.30 uur later zondagochtend voet aan wal in Folkestone. West-Irian (4) Uit de verslagen van Link van Brug gen over de verkiezingen in West- Irian blijkt tot mijn verontwaardiging, welke praktijken de Indonesische re gering toepaste om de arme Papoea's onder druk te zetten: hersenspoeling, bedreiging met afsnijden van dè tong en met de kogel. Je reinste Gestapo-methoden dus. Tegelijkertijd zat minister Luns met zijn ambtgenoot Malik (bewaar me voor zo'n collega) in Rome „Pietje in het hokje" te spelen en kwam hij met het bericht thuis, dat hij „de indruk heeft" enz. Wat hebben de Kamerleden (vooraf de afgevaardigden van de christelijke partijen) gedaan? Op een enkele uit zondering na heeft de ARP nooit moeite gedaan iets goeds te bewerken voor West-Irian. En de QHU is ervan overtuigd, dat het voor dit land het beste is bij Indonesië te behoren. Nota bene en in dit land pompt Nederland zijn miljoenen, inplaats van bij de VN telekens weer openlijk te protesteren. Er staat in de Bijbel een verhaal van een onrechtvaardige rechter, die een weduwe geen recht wilde doen. Maar zij hield vol tot de man in arren moede uitriep: laat ik haar nu maar recht geven, dan ben ik van 'haar af. Als Nederland in de VN net als die weduwe had gedaan, dan was er nu wellicht ook in West-Irian recht „gesproken". Mijn vertrouwen in onze christelijke regering is zwaar geschokt. Rotterdam J. D. Brakel West-Irian (5) Met verbijstering las ik uw com mentaar op de volksstemming in West-Irian. De naïviteit is na alles wat de afgelopen maanden bekend is geworden over de gang van zaken rondom de daad van „vrije" keuze onbegrijpelijk. Hoe is het bestaanbaar dat het com mentaar sprak van een keuze van het volk voor en een zich toevertrou wen aan Indonesië, hoewel nagenoeg alle politieke geledingen in ons land, vooraanstaande dagbladen in het bui tenland. tot de VN-vertegenwoordiger Ortiz Sanz toe. hebben gewezen op de volstrekte onjuiste gang van zaken. Het is temeer onbegrijpelijk gezien de voortreffelijke verslagen van Link van Bruggen. Ieder relaas van hem is in tegenspraak met uw commentaar. Zaterdag 2 augustus schreef hij bijv. nog, dat „zeker 90 procent van de Pa poea's voor zelfstandigheid zou kiezen als er gelegenheid was een vrije stem uit te brengén". Een uitspraak van Frits Kirihio, die bepaald niet als an ti-Indonesisch bekend staat. Ook erkende hij dat de kiesmannen bedreigd en omgekocht zijn, dat er een schrikbewind heerst, dat er brief censuur is en dat er goed betaalde verklikkers rondlopen. De grote afstand tussen Nederland en West-Irian wreekt zich, schreef u. De afstand tussen kennis van recht en onrecht, weten en niet willen weten, zien en blindheid lijkt mij bij u helaas even groot, maar naar ik hoop niet onoverbrugbaar. J. Eggink Den Haag In de jaren 30 was de dansende filmacteur Fred As- faire (hier op de foto) waarschijnlijk de ster met de meeste fans over de gehele wereld. Van zijn Hollywoodfilms vol dans, zang en muziek koji men maar niet genoeg krijgen en daartoe droeg zijn partner, de kwikzilverachtige, roodharige Ginger Rogers niet wei nig bij. Ouderen zullen zich deze glorie zeker nog herinneren, indien zij in die vervlogen jaren bioscoopbezoekers waren. Fred en Ginger vormden een begrip. Interessant om eens te zien, hoe wij nü tegen dat topwerk uit 1936 aankijken: de VARA vertoont op Ned. 2 vanavond zo'n film, één uit de rij, „Folloiv the Fleet" geheten. VANAVOND TE ZIEN Ned. 1 KRO 7.07 uur compilatie uit „Pinokkio" voor de kinderen. 8.20 uur Joods leven in Europa. 9.05 uur Ella Fitzgerald-show. 9.55 uur serie Politie New York: De jeugdbende Ned. 2 VARA 7.30 uur Coronation Street. 8.22 uur Met de muziek meenaar Wageningen. 9.05 uur dansfilm uit 1936 „Follow the Fleet". VANAVOND Tr HOREN Hilversum I NCRl 8.10 uur 50 jaar Het Zoeklicht. 8.30 uur Concert voor solisten, koor en orkest van het 21ste Heinrich Schützfeest. 9.30 uur 2e uitzending „Een kwarteeuw na de vrij making". 10.00 uur Concert James Last. 10.45 uur historische opnamen van Richard Tauber. 11.15 uur Mozart, schrijver van muziek en brieven, deel 5. Hilversum II NOS 8.0510.20 uur Scala internationaal, informatie over kunst. 10.55 uur minimagazine Radiorama. 11.25 uur oude jazzmuziek. POLITIEVERHAAL VAN N. A. M. WIJCHGEL 39 Even dacht Timmermans erover zich bekend te maken, maar hij besloot dit niet te doen, tenzij het noodzakelijk mocht worden. „Goedemiddag, juffrouw. Ik kom hier vanwege het pak van de heer Oldenhoeve dat vanmorgen is opgehaald om gestoomd en gestopt te worden. Weet u daar iets van?" „Nee, maar ik kan er wel naar informeren. Waar gaat het om?" „Of ze met zekerheid kunnen zeggen dat het gaatje on zichtbaar gestopt kan worden," bedacht hij snel. „Dat is welhaast 'zeker, maar als u zolang wilt wachten zal ik het voor u laten nagaan. Komt u dan maar even binnen." „Heel graag, juffrouw," antwoordde Timmermans vriende lijk. Zij sloot het raampje en opende de deur. Er stond een eenvoudige leunstoel naast een tafeltje. Zij verzocht hem daarin plaats te nemen en ging weer aan haar bureau zitten. Behalve een gewoon toestel stond er ook een huistelefoon. Hiervan nam zij de hoorn op en vroeg om de stopperij-afde- ling. Terwijl zij op de verbinding wachtte tikte zij met haar vingers een soort mars op het bureaublad. „Ja, met Els. Er is vanmorgen een pak opgehaald van een meneer Oldenhoeve uit de..." Ze keek vragend opzij naar Timmermans. „Valeriusstraat," vulde deze aan. „Valeriusstraat," herhaalde ze. „Meneer Oldenhoeve wil weten of het gaatje dat in het pak zit onzichtbaar gestopt kan worden... nee... Ga dan even kijken en laat het me weten, wil je?" Ze legde de hoorn weg en wendde zich weer tot Timmermans. „Ze hebben het pak nog niet op de stopperij-afdeling, maar ze zullen het even nagaan," lichtte zij hem in. „Dank u". Hij haalde zijn sigarettenkoker te voorschijn en bood haar een sigaret aan, maar zij schudde haar hoofd. „Ik rook niet, maar gaat u gerust uw gang," zei ze en schoof een lege asbak in zijn richting, waarna zij zich weer met haar schrijfwerk bezig hield. De tijd verliep zwijgend tot het belletje van de huistelefoon overging en zij de hoorn weer opnam. Een poosje luisterde ze, zei toen „bedankt" en verbrak de verbinding. „Zij staan ervoor in dat het brandgaatje onzichtbaar gestopt wordt," deelde zij hem mee. Maar Timmermans wilde meer weten. „Kan ik het pak misschien zelf even zien?" vroeg hij. „Dat zal niet gaan want ze zijn er in de stomerij mee bezig," antwoordde ze koel en keek hem bevreemd aan. Hij merkte wel dat hij met zijn gevraag aardig uit de gunst raakte, maar toch hield hij aan. „Waar zat het gaatje precies? Kunt u mij dat zeggen?" „Nee, dat kan ik niet, daar heb ik niet naar gevraagd. Doet dat er wat toe als het toch onzichtbaar gestopt wordt?" „Ik zou het graag willen weten." Hij sprak op vriende lijke, maar besliste toon. Zij nam hem met een nadenkende blik op. „Gaat het misschien om schadevergoeding en bent -u inspecteur van een verzekeringsmaatschappij?" vroeg ze. Het leek Timmermans geen gek idee dat zij die veron derstelling koesterde. „Ik ben inderdaad een inspecteur", antwoordde hij glimlachend. Zij beantwoordde zijn glimlach niet, maar stelde zich met een verveeld gezicht opnieuw met de stopperij-afdeling in verbinding. „Ja, met Els. Ze willen graag weten waar dat gaatje precies zit dat gestopt moet worden." Er volgde wat gemom pel van de andere kant en de geërgerde toon ervan drong zelfs tot Timmermans door. „Van een verzekering, maar wat doet het ertoe? Zeg het nu maar, dan ben je eraf", zei het meisje. Een paar seconden later plaatste zij de hoorn weer op het toestel. „Het zit in de rechterpijp van de pantalon, aan de binnen kant, halverwege kruis en knie", vertelde zij hem op een koele en haast minachtende toon. Timmermans was al op gestaan. „Ik ben u zeer verplicht. Goedemiddag, juffrouw", groette hij terwijl hij de deur opende. Zij mompelde iets on verstaanbaars zonder hem nog met een blik te verwaardi gen. Buiten gekomen bleef hij in gedachten verzonken staan. Een brandgaatje...? Maar was het geen kleine moeite om de randen van een gaatje, bijvoorbeeld met een brandende sigaret te schroeien...? Wat hij vernomen had leek allemaal nogal verdacht... (Wordt vervolgd) SlMOV H££PT 2/VHJ iCHAWw"METM C£ &4TOJ Hilversum X, 402 ni. NCRV 18.30 Nieuws. 18.+1 Actualitei ten. 19.00 Literama: over boe ken, schrijvers en toneel. 19.15 Zingen met Cecilia II: volksmuziek. 19.30 Stereo: Licht gevarieerd muziekpro gramma. 20.10 Vijftig jaar „Het Zoeklicht", klankbeeld. 20.30 Stereo: 21e Heinrich Schützfeest: oude gewijde mu ziek - opn. 21.30 Een kwart eeuw na de vrijmaking (II), documentaire. 22.00 Stereo: Klassieke muziek (gr). 22.20 Avondoverdenking. 22.30 Nieuws. 22.40 Mededelingen. 22.45 Historische opnamen van Richard Tauber (gr.). 23.15 Mozart, schrijver van muziek en brieven (5), muzikale le zing. 23.55-24.00 Nieuws. Hilversum II 298 in. AVRO 18.00 Nws. 18.11 Radiojournaal. 18.30 Tafelmuzlek. 19.30 AVRO Nieuws. 19.35 RVU: Plato, de filosoof van het transcendente NOS: 20.05 Scala Internatio naal: over ontwikkeling op gebied van boek, beeldende kunst, film. toneel en muziek ln het buitenland. BOND ZONDER NAAM: 22.20 Bak (ze) niet te bruin!, praatje. NOS: 22.30 Nieuws. 22.40 AVRO's Radlojourn. 22.55 Ra- diorama: mini-magazine. 23.25 Jazz uit het historisch archie! 23.55-24.00 Nieuws. TELEVISIE V WUDMI Nederland I. NOS: 18.50 Kleur: Pluimpje. STER: 18.5G Reclame. NOS: 19.00 Journaal. 19.03 Reclame. KRO 19.07 Voor de jeugd: Pinokkio. STER: 1956 Reclame. NOS: 20.00 Journaal. STER: 20 )6 Reclame. KRO: 20 20 Joods leven in Eu ropa. filmreportage. 21.05 Mu zikale show met Ella Fitzge rald en orkest Duke Ellington. 21.55 Kleur: Politie New Vork: De jeugdbende. TV-feuilleton 22.20 Pauze. NOS: 22.25-22.30 Journaal. Nederland II. NOS: 18.50 Kleur: Pluimpje. STER: 18.56 Reclame. NOS: 19.00 Journaal. 19.03 Scala: Informatief pro gramma. VARA: 19.30 Corona tion Street, TV-feuilleton. STER: 19.56 Reclame. NOS: 20 00 Journaal. STER: 20.16 Re clame. VARA: 20.20 De Sha- doks en de Gibi's. tele visiestrip. (Kleur) .20.22 Geva rieerd muziekprogramma. 21.05 Follow the Fleet, dansfilm uit 1936 (Alle leeftijden). NOS: 22.25-22.30 Journaal. BELGIë Kanalen Nederlands: 2 en 10. 18.66 Zandmannetje: Peppinel- lo. 19.00 Filmmuseum van de schaterlach. 19.30 Atelier. 1955 De Weerman. 20.00 Nieuws. 20.25 De Indringers, tv-feuille- ton (5) 21.15 M'ic-Mac, cabaret met Rikkert Zuldervelt. Elly Nieman. 22.00 De hond. eenak ter van Slawomlr Mrozek. 22.25 Nieuws. GRAMMOFOONPLATEN- PROGRAMMA DRAADOMROEP VANAVOND Georg Friedrich Handel: L Donna, che in oiel. Cantate voor sopraan, gemengd koor, strijkorkest en continuo. II. Concert voor orgel en orkest in Bes gr.t. op. 4 nr. 6. III. „The Messiah" le deel. IV. Concert voor orgel en orkest in A gr.t. op. 7 nr. 2. Hilversum I. 402 m. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Lichte grammo- foonmuzlek met nieuws en ac tualiteiten. 8.00 Nieuws. 8.11 Stereo: Klassieke gewijde mu ziek (gr.). 8.30 Nieuws. 8.32 Va- kantietips. 8.45 Voor de hulsvrouw. (9.00-9.10 Gym nastiek voor de huisvrouw.) 9.35 Waterstanden .9.40 Stereo: Lichte grammofoonmuziek. n.oo Taal en symbool, lezing. 10.15 Franse operafragmenten (gr.). 11.00 Nieuws. 11.02 Ste reo: Operettemuziek (gr.). 11.15 Voor de zieken. 13.5o Medede lingen. KRO: 12.00 Gevarieerd programma. (12.22 Wij van het land.12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw: 12.30 Nieuws. ÏG.-H Actualiteiten 13.00 Raden maar....) 14.00 Ste reo: Promenade orkest. 14.30 Muzikaal middag magazine. (16.00-16.02 Nieuws.) 17.00 Over heidsvoorlichting. KRO: 17.10 Hilversum II. 298 m. AVRO: 7.00 Nieuws en ochtendgym nastiek. 7.20 Stereo: lichte grammofoonmuziek. 8.00 Nieuws. 8.11 Radiojournaal. 8.20 Stereo: lichte grammofoonmu ziek (8.30-8.33 De groenteman.) 8.50 Morgenwijding. NOS: 9.00 Uitgebreide reportage of her haling N.O.S.-programma. 9.40 Muziek uit de Middeleeuwen en Renaissance. AVRO: 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Ar- Nieuws.) 11.30 Rondom 12: voor de vrouw. (Om 15.55 Beursbe richten.) 12.30 Voor de land bouw. 12.40 Sportrevue. 13.00 Nieuws. 13.11 Radiojournaal. N.O.S.: 13.30 Klein chanson. 14.30 Muziek en nieuws van onze zuiderburen. AVRO: 13.00 Stereo: Gitaarrecital. 15.20 Ste reo: Koorzang uit Zuid-Afrika. 15.35 Stereo: klassieke piano muziek. 16.00 Nieuws. 16.02 Kunstkroniek. 16.20 Stereo: Residentieorkest. 17.00 Stereo: Big Band Beat: dansorkest The Skymasters. 17.25 Stereo: Jazz Spectrum, plm. 17.55 Me dedelingen. Hilversum 111. 240 m. en FM-kanalcn. VARA: 9.00 Nieuws. 9.02 Plaatjes voor de pep. (10.00 Nieuws.) 11.00 Nieuws. 11.03 Een opvallend vrolijke gevarieerde visite. (12.00 Niéuws.) 13.00 Nieuws. 13.03 Ekspres: licht platenpro- gramma. (14.00 Nieuws.) 15.00 Nieuws. 15.03 Drie-draai. 16.00 Nieuws. 16.03-18.00 Licht pla- tenprogramma (17.00-17.02 Nieuws.) Smidje Verholen en het geheim van de Uylenborgh Lappie Loep en de Molboor 78. Eindelijk, na een maand verveling voor Lappie en Jonas en hard werken voor Weetal, was de mol-boor klaar ge komen. Feestelijk zou ze gedoopt worden op het grote terrein achter de kantoorgebouwen. De kranten schreven weer met grote vette koppen. Iedereen, die maar even vrij kon krijgen, toog naar het terrein en het duurde niet lang of het zag er zwart van de mensen. Lappie en Jonas zaten op de ere tribune en keken tegen de rug van Sokkebreier. die breed voor de microfoon stond. „Geachte aanwezigen", begon Sok kebreier, „Op heden beleven wij een historisch moment. Wij zien hier voor ons de eerste mol-boor. De boor, die ons in de grond zal brengen naar de olie-aders. Naar het zwarte beeld van de welvaart Sokkebreier sprak maar door en iedereen luisterde gespannen. Hij vertelde van zijn proefrit. Van het werk van heden en het werk van de toekomst. Het was doodstil op het terrein. Iedereen luisterde gespannen naar de interessante toespraak 1291: „Toen ik vanmor- g'n de zaak an de burge meester rapporteerde, most ik meneer van Uyl'n met een bij hem breng'n", ver telde Eelco Eelkema. „En vanmiddag om twee uur moet ik zelf ook bie de bur gemeester op het matje koom'n. Ik denk, dat-ie me dan op milde, vaderlijke wijze zal berisp'n „Niksmild en niks vader lijk! Zet dat maar uit je hoofd", merkte smidje Ver holen scherp op. „Er staat jou heus wel wat méér te wachten dan een simpele berisping. Als ik burge meester van Muizenis gopd ken, dan krijg jij vanmid dag een pijnlijk pak op je falie! Ik zou niet graag in je schoenen staan, Eelco!" „Ma.maa.maar ik dee toch alleen maar mien plicht!" jammerde de veldwachter. „Een mooie plicht noem ik dat", sarde smidje Verholen. „Wie drijft er nou 's nachts een grootgrondbezitter als een stuk vee door het dorp! Ik weet niet of je het wéét, Eelco, maar menaar van Uylen is eigeanar van driehonderd bunder beste bosgrond! Hij beschikt over de officiële bewijzen, dat een deel van het Rijkhuyzer Bos hém toebehoort!" „Hóe kan'k dat nou weet'n?", jammerde de veldwachter en in volslagen wanhoop greep hij naar zijn hoofd. „Een grote grondbezitter.een soortement eed'lman dus! Ach, en nou kwam ik nog wel hier om eerlings mien eksekuusies an te bied'n!" Ga ja gang dan maar, Eelco", zei smidje Verholen nuchter. „Daar komt mijnheer van Uylen juist binnen." „Dan.dan mo'k me nou beheers'n en vermann'n", mompelde de koddebeier, die pipse blikken wierp op de met papieren en acten beladen Gozewijn. „Het zal niet weer gebeur'n, heer van Uyrn", zei hij toen ferm. „Irt het vervolg kunt U op de volledige steun en toegewijde medewerking reeken'n van uw dienstwillige Eelco Eelkema!"

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7