Bonn: geen revaluatie van mark na besluit Parijs Nixon Veiling Abi Nathan bracht 23 mille op De speculanten wisten van niets FRANC Gevolgen devaluatie: Artikelen uit Frankrijk worden goedkoper KLM toch niet over Siberië? Witteveen verrast Goede resultaten met vakaiitiespreiding Strop voor toeristen NVV: opschorting korter werken is onzinnig Böhm goede kans op tweede plaats MISBRUIK OPIUM STERK GESTEGEN Drs. A. L. Middellioek wordt directeur van rijksbegroting Prij zenbeschikking metselbaksteen BIEDINGEN ONDER WAARDE UIT HET SCHETSBOEK VAN GUY LAROCHE ZAiTERDAG 9 AUGUSTUS 1969 NEW YORK/LONDEN De omvangrijke waardevermindering van de Franse franc was een zo volledige verrassing, dat de banken in New York zelfs minuten na de bekendmaking nog handel in de ze geldwaarde dreven. Toen het nieuws echter eenmaal goed was doorgedrongen werd alle handel onmiddellijk gestopt. Dringende zaken werden afgedaan met verrekening van het devaluatie-percen tage. (Vervolg van pag. 1) Reeds gisteravond begonnen be sprekingen met de vijf partners van Frankrijk in de EEG. Zondag zullen de ministers van financiën van de lid-staten van de francvzone in Parijs bijeenkomen. Deze zone wordt gevormd door een aantal Afrikaanse landen, waarvan de valuta's aan de franc gekoppeld zijn. Ook het inter nationale monetaire fonds zal zo spoedig mogelijk in vergadering bij een komen om de gevolgen van de devaluatieAe bespreken. Minister Giscard d'Estaing ver klaarde dat de maatregel dringend nodig was geworden, omdat bij niet-optreden de „reserve minus de buitenlandse schulden nog voor het einde van dit jaar gelijk gestaan zou den hebben met nul". Frankrijk heeft in de tweede helft van 1968 per maand gemiddeld 500 miljoen dollar aan deviezen verloren en ongeveer 200 miljoen dollar per maand in de eerste helft van dit jaar. De minister deelde mee, dat het deviezentoezicht gehandhaafd zal blijven tot een einde zal zijn geko men aan de internationale monetaire onzekerheden. Ook de kredietbeper king blijft gehandhaafd. De regering koos een vrijdag in augustus voor de bekendmaking, om dat dan een groot aantal Franse fi nanciers en markthandelaars met va kantie zijn en de banken tijdens het weekeinde tot maandag gesloten zijn. Is de devaluatie ten opzichte van de dollar 12,5 procent, ten opzichte van het goud is de waardeverminde ring 11,1 procent. Het nieuwe goude quivalent van de Franse franc werd nl. vastgesteld op 0,160 gram fijn goud tegen voordien 0,180 gram. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Veel toeris ten beleven aan de devaluatie van tte Franse franc een strop, die overigens doorgaans niet zo in de papieren loopt als bij ban kiers en zakenlieden wel het ge val kan zijn. Toch lopen er vandaag heel wat vakantiegangers rond (of zijn op weg naar Frankrijk) met spijt, dat zij hun francjes niet een paar uur later of nog he lemaal niet gekocht hadden. Som migen probeerden hals-over-kop hun Franse geld nog voor de oude prijs van de hand te doen. Soms lukte het, meestal lukte het niet. Zo reageerde de NV Grenswis selkantoren direct op de Franse bekendmaking met een aankoop- koersverlaging van 4,5 cent per franc, nl. van 66,5 tot 62 cent. Het kantoor te Amsterdam stelde bovendien een beperking in van maximaal 500 francs. Op London Airport ontstond een kleine stormloop van reizi gers, die probeerden hun Franse francs in te wisselen voor andere valuta, maar alle wisselkantoren hadden zich toen al aangepast aan de nieuwe koers Het is de dertiende keer in de afgelopen veertig jaar, dat de Franse franc in waarde wordt verminderd. De laatste keer was op 26 december 1958, toen de franc 17.5 procent omlaag ging en de regering telelijkertijd de „nieuwe" franc invoerde, iets waarmee toeristen jarenlang vele moeilijkheden hebben gehad. ,Van onze sociaal-economische redae- J UTRECHT „De suggestie van de J confessionele werkgeversbonden om de arbeidstijdverkorting in 1970 op te schorten is onzinnig en mosterd na de maaltijd", zo meent het NVV blij- J kens zijn orgaan „De vakbeweging" van deze week. Deze vakcentrale voelt er niets f voor om na het recente economisch •j rapport van de SER deze zaak op- j nieuw (en nu in de Raad voor de arbeidsmarkt, zoals de confessionele werkgevers willen) ter discussie te stellen. Temeer, omdat reeds in een zeer groot aantal contracten voor 1970 arbeidstijdverkorting is overeen gekomen. „Naar wij aannemen hebben de werkgevers toch niet zitten slapen toen die cao's tot stand kwamen", aldus het NVV, dat ook weinig voelt voor de suggestie om de overheidsop drachten in 1970 te temporiseren. Het saat volgens de vakcentrale niet aan het bouwen van wegen, tunnels, ccholen, woningwetwoningen enz. af te remmen omdat „de particuliere bedrijven zo'n haast hebben met hun expansie". De Amerikaanse minister van fi nanciën, David M. Kennedy, heeft verklaard dat de devaluatie geen in vloed zal hebben op de positie van de dollar. De waardevermindering van de franc betekent z.i. een aanpassing aan de economische ontwikkeling in Frankrijk gedurende het afgelopen jaar. De omvang noemde hij gelijk aan het percentage, dat de ministers van financiën van de „groep van tien" in november vorig jaar in Bonn hebben besproken. (Dit percentage is steeds geheim gebleven). Ook van devaluatie van het pond-sterling zal geen sprake zijn, zo heeft een woordvoerder van het Britse ministerie van financiën ver klaard. Wel verwachten financiële deskundigen in Londen, dat de Brit ten het nu noig moeilijker zullen krij gen om hun eigen produkten te ver kopen. Sommigen spreken zelfs van een zorgelijke tijd voor Engeland, dat zelf in november 1967 devalueerde om te proberen een chronisch tekort in zijn internationale transacties te verminderen. DUITSLAND De Westduitse regering heeft be kendgemaakt dat haar beslissing van mei om de Duitse Mark niet te reva lueren (d.i. in waarde vermeerderen) geen invloed ondervindt van de Franse devaluatie. Toch gaan er stemmen op om tot revaluatie over te gaan, omdat de Marie nog steeds meer waard is dan haar officiële wis selkoers tegen andere valuta's. Nie mand verwacht daarover evenwel een beslissing voor de verkiezingen in september. Minister Franz Josef Strauss (met vakantie in Frankrijk!) verklaarde dat „de belangrijkste dispariteit thans evenwel is weggeno men". De Westduitse minister van econo mische zaken, Kurt Schiller, zei dat „de Franse bijdrage tot verbetering van het evenwicht op de betalingsba lans niet zonder reactie van andere landen mag blijven". ANDERE REACTIES Ook voor de Zwitserse bankiers (doongaans uitstekend geïnformeerd) kwam de devaluatie als een „bom inslag". Sommigen van hen voor spelden. dat er volgende week op de buitenlandse wisselmarkten spra ke zal zijn van bezorgdheid. Uit de veelheid van verklaringen blijkt dat de waardevermindering van de Franse franc geen onmiddel lijke konsekwenties zal hebben voor de muntwaarden in Zwitserland, Oostenrijk, België, Zweden, Spanje en Italië. In dit laatste land toonde men enige zorg over de toenemende concurrentie, die door het goedkoper worden van de franc vanuit Frank rijk zal kunnen worden bedreven. COMMUNISTEN Georges Seguy, leider van het com munistisch georiënteerde algemeen vakverbond in Frankrijk (CGT) heeft de devaluatie voorgesteld als „chan tage". Hij voorspelde dat het ar beidsklimaat in het land, na afloop van de vakanties, „stormachtig" zal zijn. „De regering maakt een grote fout als zij denkt onder dekking van de vakanties ongestraft aanvallen op de arbeiders te kunnen uitvoeren", aldus de communistische arbei dersleider. Ook André Bergerom, secretaris-ge neraal van het linkse, maar niet-communistische vakverbond Force Ouvrière, gelooft in een „moei lijk najaar", vooral als de regering er niet in slaagt de prijzen strak in de hand te houden en verzuimt de soci aal-zwakkeren te helpen. PARIJS De devaluatie van de Franse franc betekent dat een Fransman nu 12.5 procent meer moet betalen voor een Ameri kaanse dollar. Het betekent ook, dat de Franse fabrikanten van exportgoedren (van schepen tot fums) met ingang van maandag cognac en van auto's tot par- een voosprong van 12.5 procent op hun concurrenten in de we reld zullen hebben. Talrijke produkten en artikelen uit Frankrijk zullen dus goedkoper gaan worden. De Franse consumenten evenwel zullen tot de ontdekking ko- DIEREN De Tsjech Kavalek heelt vrijdag in d ezevende ronde van het open schaakkampioenschap van Nederland een overwinning behaald op de Westduitser Schitter en daarmee vrijwel onbereikbaar geworden voor zijn concurrenten. Interes sant is de vraag, wie achter de Tsjechische grootmeester tweede zal worden. Bohm maakt een goede kans na zijn uitstekende overwinning op Cortlever. Uitslagen zesde ronde: A. v. d. Berg—Kavalek (Tsj.) 0—1: Jan sen—Schitter (W.-Dld) 0—1, Cortlever— Van Dijken 1—0, Henneberke—V. d. Lijn t4— Va. Bohm—Etmans 1—0. Vogel—Bang (Denem.) V2—V2. Van Eijbergen—Piket 0—1, Lenstra—Crabbendam 1—0. Hartoch—Soos (Roem.) V2—V2. Sanders—Rosell (Denem.) 0—1, Marcus—Van Vliet 1—0. Verholt—V. d. Welde O—l, Ruben (G.B.)—Klaassen 0—1. Klein—Schouten 0—1, J. v. d. Berg—Boers- ma 1—0. Timman-V. d. Spek 1—0, Van Oosten—Koevermans >,4—te. V. d. Heyden— Schendstok l—O. Uitslagen zevende ronde: Kavalek (Tsj.)—Schitter (W.-Dld) 1—0. Cortlever—Boehm 0—1. HenneberkeA. van de Berg 10, Rosell (Den.)Jansen 1—0. Van der Lijn—Vogel >4V2, Bang (Den.)—Marcus 1—0. Piket—Lenstra 1—0, Van Dijken—Etmans 1—0. Klaassen—Har toch 00. Soos (Roem.)—Schouten 1—0. Van der Weide—Eybergen 1—0. Crabbendam— Timman 1—0. Van der Vliet—J. van der Berg te—te. Reuben (G.B.)—Sanders 1—0. Verholt—Van der Heyden 1—0. Klein— Van Oosten 0—1. Schendstok—Boersma 1—0. Van der Spek—Koevermans 0—1. Stand: 1. Kavalek 7 pnt.. 2/3 Boehm en Schitter 5',4 pnt., 4. Henneberke S pnt.. 5/8 Bang, Cortlever, Van Dijken, Piket 414 pnt. DEN HAAG Uit cijfers van het Centraal bureau voor de statistiek blijkt, dat het aantal overtredingen van de opiumwet sinds 1967 sterk stijgende is. Van 1921 - 1939 waren er jaarlijks gemiddeld 23 veroordelingen, van 1948 - 1966 nog „slechts" 25, maar in 1967 liep dit aantal plotseling op tot het zesvoudige en in 1968 tot het tienvoudige. Van het aantal misdrijven werd 38 pet gepleegd door jongeren beneden 21 jaar. 12 pet door vrouwen en nog geen 10 pet door personen van 40 jaar of ouder. Van alle gevallen had 82 pet. plaats in de provincies Noord en Zuid-Holland en 69 pet in de drie grote steden. men, dat importgoederen (van wollen kleren tot whisky en van ijskasten tot Nederlandse tomaten) duurder zijn geworden, eenvoudig omdat hun francjes minder waard zijn en zij er dus minder buitenlandse produkten voor zullen kunnen kopen. De toeristen, die lang geklaagd hebben over de hoge kosten van le vensonderhoud in Frankrijk (overi gens niet veel duurder meer dan in Nederland) zullen merken, dat hun hotelkamers, maaltijden en souvenirs goedkoper zijn geworden. De landen, die graag Franse toeristen ontvangen, moeten saarentegen wel rekenen op verminderd bezoek. De resultaten voor de Franse fi nanciële positie zijn duidelijk: op de ze wijze wordt de voortdurende af vloeiing van de Franse reserves ten gevolge van het tekort op de beta lingsbalans verminderd, omdat meer buitenlands geld het land binnen komt en minder binnenlands geld de grens overgaat. Landbouw In kringen van de EEG in Brussel is men ervan overtuigd, dat de Franse devaluatie zal leiden tot aller lei wijzigingen in de prijzen voor agrarische produkten. De landbouwministers van de EEG-landen hebben reeds (als voor zorgsmaatregel) een lijst van maatre gelen gereed gemaakt. Daardoor zou men de waarde der produkten gelijk houden, maar die waarde zou op uit eenlopende wijze worden uitgedrukt. Wat dat precies inhoudt kon men gisteravond in Brussel niet meedelen. Gert Bats is tot „Voetballer van het Jaargekozen. Dit iverd gistermiddag bekendgemaakt in het Amsterdamse Hiltonhotel. Op de foto: uit handen van Johan Cruyff (rechts) ontving Gert Bals de trofee „The Crack". Links een foto van Bals tijdens een wedstrijd. (Van onze correspondent) AMSTERDAM De berichten dat de KLM via Moskou en Siberië naar Japan zou kunnen vliegen (hetgeen een aanzienlijke tijdsbesparing zou betekenen) blijken ietwat voorbarig te zijn geweest Voorlopig, aldus we lingelichte kringen, is de Japan Air Lines de enige luchtvaartmaatschap pij die via Moskou en over Siberië Vervolg van pag. 1 Een van de hulpmiddelen daarbij zal een met electronische breinen uitge rust centraal arbeidsbureau zijn. De president zei in zijn toespraak onder meer over de sociale hulpver lening: „Onze staten en steden zinken weg in een moeras van sociale hylp dat gezinnen vernielt, vaak werken bestraft, de ontvangenden van hun waardigheid berooftIk stel voor dat wij het huidige stelsel afschaffen en daarvoor in de plaats een nieuw stelsel voor gezinshulp aannemen." De president vervolgde: „Armoede is niet alleen een kwestie van inko men. Het is ook een mentale en een gezondheidskwestie. Armoede moet overwonnen worden zonder de wil tot werken op te offeren, want als wij de weg van de permanente bedeling vol gen zal het Amerikaanse karakter verarmen. Afschaffing van de armoedekan evenals het bereiken van de maan een generatie eerder mogelijk zal zijn. In de geest van de Apollo, kunnen wij onze blik verhogen en onze beste in spanningen bundelen." DEN HAAG Minister Witteveeen (van financiën) verklaarde vanuit zijn vakantieverblijf, dat de Franse devaluatie hem zeer heeft verrast. Hij verwacht geen repercussies voor andere valuta. „In tegenstelling tot de gevolgde lijn van het afgelopen jaar", aldus de bewindsman, „geeft men er in Frankrijk nu blijkbaar de voorkeur aan om te devalueren boven voortzet ting van de defLatiepolitiek, die nood zakelijk was om de Franse betalings balans in evenwicht te houden. Ik heb de indruk dat dit evenwicht zich dankzij de devaluatie zal herstellen". Kringen van de'Amsterdamse geld markt noemden de waardeverminde ring van de franc een „donderslag bij heldere hemel". De devaluatie was niet verwacht, omdat in de rege ringsverklaring van Pompidou nog nadrukkelijk was gesteld dat er geen plannen voor devaluatie waren. Sommige deskundigen wijzen er op, dat het nu voor de Bondsrepu bliek wel moeilijk zal worden niet te revalueren, vooral nu men daar over een tegenwaarde van 3 miljard dol lar beschikt. Wat Nederland zal doen, gaat volgens deze zegslieden afhangen van de Duitse reactie en een niet onmogelijk geachte Engelse devaluatie. DEN HAAG Drs. A. J. Middel- hoek, thans onderdirecteur van het Centraal Planbureau, is per 1 novem ber a.s. benoemd tot directeur der rijksbegroting bij het ministerie van financiën. In die functie wordt hij de opvol ger van prof dr. W. Drees jr. die benoemd is tot thesaurier-generaal. De heer Middelhoek werd in 1931 te Voorburg geboren. Geen opeenhoping in bouivvakvakantie I zal mogen vliegen. Waarschijnlijk zal dit reeds voor of uiterlijk op 1 april a.s. geschieden. Als gevolg van bilaterale overeen komsten zal een en ander kunnen leiden tot rechten voor het land waarop de JAL via Moskou gaat vlie gen. De JAL heeft echter nog niet beslist op welk land in Europa men de lijn via Siberië zal laten lopen. Waarschijnlijk zal de Europese luch thaven waarop men gaat vliegen, Londen of Parijs zijn. De Engelse BOAC of de Franse luchtvaartmaat schappij Air France krijgt dan auto matisch het recht ook via Moskou, dus de kortere route over Siberië naar Tokio te vliegen. Het lijkt dat de KLM (en andere Europese lucht vaartmaatschappijen) hierbij voorlo pig niet aan bod komt Een woordvoerder van de KLM, gevraagd om commentaar op dit be richt, deelde mee dat er geen enkele reden bestond om aan te nemen dat de deur naar onderhandelingen op dit punt al dicht zou zijn. „Er moet nog met een Japanner onderhandeld worden". Berichten over eventuele rechten aan de KLM om de lijn op Moskou door te trekken naar Japan verschenen half juni toen staatssecretaris Keijzer uit Moskou terugkeerde van onder handelingen aldaar. De staatssecretaris liet zich toen zeer voorzichtig uit over de mogelijk heden voor de KLM OM TE ZIJNER TIJD VIA Moskou over Siberië naar Japan te vliegen. DEN HAAG De regering heeft een nieuwe prijzenbeschikking voor metselbaksteen bekend gemaakt Op grond daarvan wordt producenten en handelaren toegestaan de prijzen te berekenen zoals die op 14 maart jl. golden. In veel gevallen betekent dit een prijsverlaging. DEN HAAG De stichting Recre atie meent dat de vakantiespreiding dit jaar duidelijk merkbaar is. Men maakt dit op uit recente gegevens van een aantal toeristische instellin gen en bedrijven. In de eerste twee weken (de „metaalvakantie") en in de laatste twee weken van juli (Duitse invasie uit Rijnland-Westfalen) wa ren de vakantiecentra goed bezet. Van een opeenhoping van valian- tiedruktc uitsluitend in de periode van de bouwvakvakantie (de eerste twee weken van augustus) is geen sprake, ook al is deze periode hier en daar extra druk. Evenmin leverde de vakantiedrukte in de weekeinden noemenswaardige moeilijkheden op. De verkeerscentra- le van de rijkspolitie in Driebergen heeft een duidelijke spreiding van het verkeer over de weekeinden van 28-29 juni, 12-13 juli en 26-27 juli kunnen constateren. Zelfs was er, al dus de verkeerscentrale van de rijkspolitie, geen sprake van ernstige piekuren op deze reisdagen bij uitstek. De verkeersstroom verdeelde zich over een groot deel van de vrije dagen van de vakantiegangers. Steekproeven Ook de ervaringen van het Natio naal bureau voor toerisme zijn gunstig. Een aantal steekproeven hadden het volgende resultaat: tij dens het weekeinde 28-29 juni was de toeristenstroomverdeling redelijk, 12-13 juli redelijk tot goed en 26-27 juli goed. Hieruit valt af te leiden dat een geleidelijke topbezetting werd bereikt. Wel is opvallend dat door het mooie weer een aantal kampeerders langer op campings bleven. Daardoor werd het mogelijk dat tijdens het weekeinde, dat de bouwvakvakantie begon, de kampeerterreinen overvol raakten. Ook is gebleken dat dit jaar de vraag naar pensionaccommodatie be langrijk minder was dan andere ja ren. De vraag naar bungalows, ap partementen en vakantiehuisjes daarentegen is toegenomen, evenals het aantal kampeerders. Abi Nathan toont een van zijn eigen merken, die hij gisteravond ten bate van zijn vredeschip- project ter veiling bracht. (Van onze correspondent) AMSTERDAM Het lijkt erop, dat het vredesschip van Abi Nathan toch zal kunnen va ren en over enige tijd voor de kust van Israël en Egypte zijn Een vrouw moet zich kleden naar haar type. Guy Larochezette in zijn schetsboek de volgende figuren neer: (v.l.n.r.): de stoere, de slome, de stoute, de moeilijke, de keurige en de geheimzinnige Wie het type past, trékke het aan radio-uitzendingen zal kunnen beginnen nu de veiling van af gestane kunstwerken gister avond in het Apollohotel te Am sterdam 23.000 gulden blijkt te hebben opgeleverd. Eerder deze week had Abi Nathan op een persconferentie gezegd dat er nog 39.000 gulden ontbrak aan de benodigde som om de Groningse kust vaarder „Cito" te kunnen kopen. Sindsdien is er echter ook al rond 7500 nog op het gironummer van de stichting vredesschip binnengeko men. zodat het ontbrekende bedrag tegen het begin van de kunstveiling op rond 30.000 lag. De veiling in het Apollohotel die door ongeveer 300 personen werd bij gewoond, leverde niet zulke hoge be dragen op. Over het algemeen lagen de bedragen die geboden werden, zelfs beneden de in de catalogus aan gegeven waarde. Veel stukken gin gen zelfs weg voor prijzen lager dan het minimum, zodat een reliëf van Wessel Couzijn (waarde ongeveer 3.000) verkocht werd voor 900. Een olieverfschilderij van Jacob Maris werd geveild voor 2400. Een schilderij van Frits Muller kon veilingmeester Van der Brink slechts kwijt voor ƒ350, terwijl de waarde daarvan volgens de catalogus, op 1000 werd geraamd. Een door Abie Nathan zelf vervaardigd schilderij bracht 350 op. Een bronzen stuk antiek en een privé bezit van Nathan dat meer dan 2500 waard zou zijn, ging weg voor 1600. Dinsdag zou Abi Nathan opnieuw een persconferentie houden om mee ie delen of het schip waarop hij al zolang optie heeft, inderdaad naar New York zal varen om daar de ra dio-installatie te krijgen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7