Gomden Zoeklicht ziet het aantal abonnees iroeien De bijbel als stripverhaal Ds. W. H. Gispen tijdens zwemmen overleden Een woord voor vandaag MARANATBOODSCHAP WEER ACTUEEL STICHTELIJKE STUKJES NIET GEWENST Interesse door Zesdaagse oorlog Paus géén Petrus Overtuig Uzelf Zonder wijding toch pastor Tekenaars lieten wegmaar vulden ook vaak aan BEROEPÏNGSWERK Wilhelm Niesel naar Indonesië Activiteiten rondom het jubileum Gisteren schreef ik over Paulus die aan de Philippenzen schrijft, dat h\j al zijn godsdienstigheden overboord geworpen heeft om Christus te gaan dienen. Hij voegt daar sterke woorden aan toe: „Om Zijnentwil heb ik dit alles prijsgegeven en houd het voor vuilnis, opdat ik Christus moge winnen, en in Hem moge blijken niet een eigen gerechtigheid, uit de wet, te bezitten, maar de gerechtigheid door het geloof in Christus, welke uit God is op grond van het geloof." Wij komen er niet met onze réligieusiteit en eigen gerechtig heid. Paulus acht die zelfs vuilnis. De gerechtigheid helpt ons in het oog van onze medemensen. Maar die gerechtigheid is waardeloos in het oog van God. Er is in deze wereld veel wat mooi is. Er is mooie muziek, er zijn hoogstaande karakters, er zijn daden van zelfopoffering. En toch noemt Paulus dat alles vuilnis. Dat wil niet zeggen dat dat slecht is, maar dat wat Paulus in Christus heeft ont vangen zo ver boven dat alles uitsteekt. Dat is allemaal als een schitterende namaak broche. We leggen die broche naast een echte en plotseling zien we ver schil. Het beste wat deze wereld biedt is slechts namaak van wat God ons wil schenken. We lezen vandaag: Romeinen 14 13-23. We lezen morgen: Romeinen 15 1-6. (Door Jan J. van Capelleveen) DRIEBERGEN „De tijd van gemoedelijke beschouwingen en stichtelijke stukjes is voorbij, daarvoor is de tijdstroom te geweldig". Dit wa6 één van de eerste zinnen die de evangelist Johan nes de Heer schreef voor het eerste nummer van zijn nieuwe blad, dat hij „Het Zoeklicht" noemde. Dat was precies vijftig jaar geleden. Johannes de Heer is inmiddels overleden, maar zijn blad bestaat nog steeds. En de redactie houdt zich nog altijd aan de redactieonele lijn van de eerste redacteur: „In ons blad moeten we geen preek- jes hebben. Het moet het licht van de bijbel laten vallen op de gebeurtenissen van onze tijd". (Van onze kerkredactie) DORDRECHT Gistermid dag is de Dordtse gereformeerde predikant ds. W. H. Gispen tij dens het zwemmen in het na- turbad Eersel bij Eindhoven om gekomen. Hij was pas in april bevestigd voor het evangelisatie werk en werd door zijn mede werkers bijzonder gewaardeerd. In enkele maanden tijds had hij Buskes: „Onze naam is Petrus", zei de paus bij zijn bezoek aan de Wereldraad. Daar kunnen wij alleen maar „nee" op zeggen, vindt dr. J. J. Buakes. Hij schrijft er deze week over in Hervormd Nederland. HN biedt Iedere week interessante artikelen en commentaren uit kerk en wereld. HN is een fris en ver trouwd weekblad, een wegwijzer in een tijd vol spanningen. BON H ik abonneer mij op/ J vraag een proefnummer Hervormd Nederland Naam. Adrete: Plaats: Abonnementsprijs f 10,- per half jaar; f 20,- per jaar. Abonnementen kunnen elk ogenblik ingaan. Bon In envelop (zonder postzegel) ver zenden aan; HERVORMD NEDERLAND Antwoordnummer 1776 DEN HAAG. zich een geheel eigen plaats in Dordrecht verworven. Ds. Gispen bracht zijn vakantie door in Geldrop. Samen met zijn, vrouw bracht hij een bezoek aan ken nissen op een camping bij het natuur bad. Door onbekende oorzaak is hij omgekomen in het drukke bad zon der dat iemand het gemerkt heeft. Ds. Gispen was veertig jaar oud. Deze zoon van prof. dr. W. h. Gis pen van de Vrije Universiteit werd op 20 maart 1929 geboren. Hij werd in Schagen voor het eerst tot predi kant bevestigd. Die gemeente diende hij van juni 1960 tot 1964. In dat laatste jaar trok hij naar Terneuzen en in april van dit jaar nam hij het beroep aan als evangelisatiepredi kant van Dordrecht. De jonge predikant wilde zich graag in de evangelisatorische rich ting verder bekwamen. Reeds voor hij evangelisatiepredikaht werd in Dordrecht had hij nauwe contacten met het gereformeerde evangelisatie- centrum in Baarn. In de korte tijd dat hij de ge meente van Dordrecht diende bewees hij bijzondere gaven te hebben voor, dit werk. Hij legde gemakkelijk con tacten met mensen. Bovendien wilde hij zich niet vastbijten in één be paalde evangelisatiemethode, maar al le methoden gebruiken waardoor de mensen bereikt konden worden. Twee woorden hebben dit blad al tijd gekenmerkt: „bijbelstudie" en „wereldstudie". In de colofon wordt het als volgt omschreven: „Het Zoek licht, gewijd aan het onderzoek der Schriften en het letten op de tekenen der tijden." Voor Johannes de Heer was de bij bel „de Openbaring Gods", zoals hij in zijn inleiding vijftig jaar geleden schreef. Hij was het kompas, dat nauwkeurig in de gaten gehouden moest worden om de weg in deze wereld te vinden. Maar het oog moest niet alleen op dat kompas ge richt zijn, dan zou de mens kunnen vastlopen in het moeras van de stich telijkheid. Daarom moest er ook gelet worden op de gebeurtenissen om ons heen. ■fa Verivachting Bijbelstudie en wereldstudie vor men de rails die zij aan zij samen heenspoeden naar de toekomst van Christus. Als er één ding was wat Johannes de Heer boeide, dan was het wel de dag van morgen, de dag van de eeuwige morgen en hoe zij komen zou. Het woord van prof. dr. J. H. Gun ning jr: „De verwachting van de toe komst des Heren Jezus is het eigenlijk leven der Gemeente", was hem uit het hart gegrepen. Daarom gebruikte hij het artikel waarin die woorden voorkpm?;n ook als eerste artikel in zijn niéuwe blad. Tot-het laatst van zijn- leven heeft hij aan die woorden vastgehouden. Juist daarom waren zijn artikelen zo actueel, was hij soms zijn tijd voor uit. Lang voordat ook maar iemand geloofde dat de joden naar Palestina zouden terugkeren voorspelde hij de stichting van de staat Israël. Dat leerde hij in de bijbel. Iets van dat actuele vinden we ook terug in een klein artikel dat hij tien jaar geleden schreef voor onze krant. Hij herinnert de lezers aan de woor den van Mattheus 24 vers 38 „Want zoals zij in die dagen vóór de zondvloed waren etende en drinken de, tot op de dag, waarop Noach in de ark ging, en zij NIETS bemerkten eer de zondvloed kwam, ZO zal ook de komst van de Zoon des mensen zijn." Begeerte Hij vervolgt dan: De mensen van heden tonen een dolzinnige begeerte om rijk te worden, getuige ook de grote belangstelling voor de voetbal pools en loterijen in allerlei vorm. Hun onverzadigbare begeerte strekt zich ook uit naar de doorvorsing van het heelal." Die woorden hadden vandaag geschreven kunnen worden nu net twee Amerikanen voet op de maan gezet hebben en twee Rotterdamse kranten deze week verboden werd om de uitslagen van- de Duitse lotto te publiceren. Over het ruimteonderzoek schreef hij tien jaar geleden: „Ware het nu maar zo dat de toekomstige ruimte vaarders de geheimen van het heelal trachten te doorvorsen om daarin de Heer der schepping te eren, dan zou ik er nog mede tevreden künnen zijn. Achter hun motieven schuilen echter de verlangens naar macht, wereld heerschappij, bezit van kostbare delfstoffen en zo meer." Een paar jaar later, kort voor zijn dood, vroeg ik de toen al heel oude evangelist of hij ook in Nederland een opvolger zag. Hij schudde toen zijn hoofd. God gebruikt soms mensen voor een bijzondere taak; zij hebben geen opvolgers, was zijn ant woord. Hij is er altijd van overtuigd geweest, dat het zijn bijzondere op dracht was ons volk te wijzen op de komst van Christus. Daarom dachten velen dat „Het Zoeklicht" met hem ten grave ge dragen zou worden. Zelf heeft hij dat ook gedacht. Al zijn geld en alle bij zondere giften voor het blad stopte hij in een speciaal reservefonds. Op die wijze zorgde hij dat alle vaste medewerkers van het blad niet plotseling zonder inkomen op straat zouden staan. Tijdens een Zoeklicht-toogdag een paar jaar geleden constateerde ik al dat het blad niet met hem is gestor ven. Het tegendeel lijkt op het ogen blik het geval te zijn. Het aantal abonnees groeit weer snel. Evangelist De Heer zelf, die in maart 1961 overleed, zag het abonne- menental langzaam maar zeker dalen. De maranatha-boodschap leek haar tijd gehad te hebben. Ineens werd de aandacht gericht op de gaven van de Heilige Geest. Charismatische bladen als „Kracht van Omhoog", „Vuur" en „Oogst" boeiden toen vele christenen binnen en buiten de kerken meer. Nieuwe groei Inmiddels is de situatie weer totaal veranderd. In zekere zin dankt het blad vele nieuwe abonnees aan de Zesdaagse oorlog in het Nabij- e-Oosten. Het Zoeklicht heeft altijd veel aandacht aan de toekomst van het joodse volk besteed. Toen die tweede oorlog van de jonge staat Israël uitbrak wilden velen weten wat de bijbel over deze dingen te zeggen heeft. Het opmerkelijke is dat de groei van het abonnementenaantal daarna niet meer tot stilstand is gekomen. In de afgelopen paar maanden gaven 1500 mensen zich op en de jubi leum-wervingsactie moet nog begin nen. Op het ogenblik heeft het blad weer evenveel abonnees als in 1947, vóór de evangelist zijn eerst attaque De spionnen roigtm Rachabs raad op - en m r'.'ie j daaeo komen zij bij Jozua. 'i h' i; Maar Ott mensen nab- beo /an om gehoord en zijn Zes benoemingen DEN HAAG Kardinaal Alfrink heeft vijf diakens en een afgestu deerde theoloog benoemd tot „pasto res" in de Achterhoek. Hiermee doen de eerste niet tot priester gewijde „pastores" (niet te verwarren met „pastoors") hun in trede in het aartsbisdom Utrecht. De diakenwijding is een lagere wijding, die aan de priesterwijding vooraf pleegt -te gaan. Het „pastorschap" slaat op een nieuwe aanpak, waarbij in de paro chies, en elders geen pastoor en aan- hem ondergeschikte kapelaans werk zaam zijn, maar het pastoraat in te amverband wordt uitgeoefend. De le den van deze pastorale teams wor den, „pastor" genoemd zonder de functie-aanduidingen „pastoor" en „kapelaan". Deze pastores-niet-priesters hebben geen bézwaar tegen de priesterwij ding op zichzelf, maar wel tegen de celibaatsplicht. Bepaalde ambtelijke handelingen zijn hen niet toegestaan. Na een jaar kunnen zij beslissen, of zij op deze wijze door willen gaan, van werkkring willen veranderen of alsnog de priesterwijding willen ont vangt» (Van onze kerkredactie) AMSTERDAM Door de eeuwen heen hebben kunstenaars in de bijbel inspiratie gevonden. Ze hebben ons hun kunstzinnige exegese gegeven van bijbelse gebeurtenissen. Het kon niet uitblijven of ook de tekenaars van stripverhalen zouden bij de bijbel terecht komen. Het is zo ver. De Vereniging tot Ver spreiding der Heilige Schrift heeft een „Bijbel in beeld" uitgegeven. De uitgave is een vertaling van een Italiaanse serie, maar de tekenaars hebben zich kennelijk meer laten inspireren door de Amerikaanse kitsch dan door hun eigen grote kunstenaars. De uitgave is althans gespeend van iedere vorm van kunstzin nigheid. De Heilige Schrift wordt hier weergegeven door suikerzoete plaatjes. Soms biedt de bijbel niet vol doende stof. Dan gaan de tekenaars eigen wegen. Abraham koopt tenminste als jongen in Ur een werpstok „die je weggooit en die weer terug komt". Verhaal Op weg naar het beloofde land gaan Abraham, Nahore en Lot 's nachts reizen want dan kan er een verhaal volgen over wilde dieren die de kudde bespringen, en verjaagd worden. Zo hebben de te kenaars tien pagina's nodig om de zeven laatste verzen van Genesis 11 uit te beelden. Voor de boeken Exodus, Levicitus en de eerste helft van Numeri hebben ze maar één deeltje nodig, van 55 pagina's. Er zijn nu vier deeltjes verschenen. De eerste twee omvatten Genesis, het derde brengt ons tot het midden van Numeri en het vierde van daar tot Richteren 4. Illustratie Volgend voorjaar zullen weer vier deeltjes verschijnen. Het najaar komen de laatste vier van d,e Italiaanse persen. Ze zullen 1,50 per deeltje Kosten, maar worden niet afzonderlijk geleverd. De uitgever verkoopt de boekjes in series van vier. Ter illustratie drukkerr we een pagina uit het vierde deeltje af. De twee spionnen hebben Jericho bezocht en zijn door Rachab verborgen. Helaas zijn we nog niet in staat het citroengeel van de kleren van de spionnen of het cyclaam van de tulband van Jozua af te drukken, noch het blauw van het kleer van Rachab die rechts boven nog net even te zien had waardoor hij het redactionele werk moest overlaten aan anderen. Nog altijd heeft een De Heer de leiding over het blad. Het wordt uit gegeven door een kleine Vereniging die zo weinig leden telt dat ze alle maal een plaats in het bestuur heb ben gekregen. Na het overlijden van „broeder De Heer" zoals de oude evangelist meestal genoemd werd, nam zijn zoon „S. J." de leiding over. Sinds zijn overlijden in 1968 is klein zoon „Lex" voorzitter van het bestuur. Redactie Terwijl zakenman Johannes in 1919 zijn zaken de rug kon toekeren om het nieuwe blad te gaan redigeren, „erf de" Lex zowel het blad als een ver antwoordelijke directeurspositie in de oude zaak van zijn grootvader. Hij weet van zichzelf dat hij geen „ge roepene" is, zoals zijn grootvader was. Hij is zakenman en die taak wil hij als christen goed vervullen. Redi geren wil hij niet. Hij zegt: „Dat kan ik niet." Daarom is er een klein team aan gesteld om het blad, dat in de afgelo pen jaren uiterlijk sterk gemoder niseerd is, te verzorgen. De directeur van het conferentieoord „Het Brand punt", J. Kits sr., draagt met de bap tistenpredikant van Delfzijl, ds. Sj. Zijlstra, de redactionele leiding, en C. van der Geer heeft de zakelijke lei ding. Zij willen op hun manier in deze tijd duidelijk maken wat Johannes de Heer in 1934 eens als volgt omschreef: „Gods Woord geloven is veel meer dan de een of andere geschiedenis voor waar houden of de een of andere leer aan te nemen als zuiver; het betekent: In de Per soon van Jezus Christus te ge loven en Hem te vertrouwen met uw ganse zijn." GEREF. KERKEN Aangenomen naar Ispra Varese, Ita lië, evangelische oecumenische gemeen te: A. J. Janse de Jong te Sens en Chatillon Coligny, Frankrijk. EVANG. LUTHERSE KERK Aangenomen naar Delft: drs. S. E. Hof te Göttingen, laatstelijk predikant te Enkhuizen-Hoorn. UNIE VAN BAPT. GEM. Aangenomen naar Wymeer, Duitsland: B. Stuut, kandidaat te Scheemda. GENEVE Dr. Wilhelm Niesel, de voorzitter van de Hervormde Wereld bond, gaat uit Beiroet, waar deze week het uitvoerend comité van de HWB vergadert, door naar Indonesë. Gedurende zeven weken zal hij daar de gast z.ijn van v erschillende ledenkerker van de Hervormde We reldbond. Hij bezoekt de eilanden Ja va, Timor, Bali, Celebes. Ambon en Sumatra. Op Ambon zal hij de jubileumvie ring van de Molukse Protestantse Kerk bijwonen. Het vijftig-jarig bestaan van het blad Het Zoeklicht z&l in het bijzonder her dacht worden op de komen de jaarlijkse toogdag. Op woensdag 13 augustus ko men duizenden lezers van het blad in de Expo-hal in Hilversum samen om dit feest te vieren. Een van de sprekers is de her vormde predikant ds. W. Glashouwer, wiens toespraak de volgende dag (donderdag) tussen drie uur en half vier zal worden uitgezonden door de NCRV. Andere sprekers zijn ds. Sj. Zijlstra en de evangelisten Th. Dik- kes, Jacob Klein Haneveld en J. Kits sr. Koordirigent Arie Pronk zal de zang leiden. Tijdens deze dag zal de samenzang worden opgenomen voor een nieuwe grammofoonplaat. Daarop zullen ook de liederen worden vastgelegd die gezongen worden door het kwartet Spaargaren, Joke van der Put, het Victorie Trio en de bariton Gijs Smit Plaat Opnieuw is er een langspeelplaat uitgekomen waarop de eerste redac teur van het blad, Johannes de Heer, zelf zingt. Deze jubileumplaat draagt tot titel „Heer, wees mijn Gids". De plaat kwam een week geleden van de pers en in vier dagen werden er reeds 200 exemplaren van verkocht. De vereniging Het Zoeklicht gaat wel een speciale wervingsactie hou den ter gelegenheid van dit jubileum, maar wilde niet alleen aan zichzelf denken. Voor dit feest kwam een speciaal nummer uit in gouden omslag. Tien procent van de opbrengst van dit blad is bestemd voor het Nederlands Bijbelgenootschap. Zo wordt dank-j baarheid getoond voor het feit dat de ze organisatie zorgt voor de bijbels die bestudeerd kunnen worden. Zending Maar ook de wereld is niet verge ten. Onder de lezers is een special actie „Zending-69" gevoerd om een; zendeling te kunnen uitzenden, i- van der Veen uit Alkmaar werd aan-| gesteld door de West Indies Mission om onder de Indianen in Suriname te gaan werken. Het geld voor zijn uitzending fe| door Zoeklichtlezers als een soori dankoffer bijeen gebracht. Bovendien! kon ook de aanstaande zendeling Wim Verbaan geholpen worden. SPIJKENISSF, Tijdens het over zwemmen van het Hartclkanaal in SpUkenisse is de 22-jarige K. Duller uil Haarlem, die op vakantie in SpÜ' kenisse was, verdronken. Reddings pogingen van zijn 19-jarige broer en een aantal andere zwemmers mochten niet baten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 2