Seppe voortaan haven voor ballonvaarders Medische Contact in conflict met arts Rus uit „Rubens" voor zestig mille naar Rotterdam Rumor: politiek vorige coalitie voortzetten Schuld en boete nog eens te zien VANMIDDAG IN GEBRUIK Vrachtauto reed winkel binnen Prof. Querido neemt ontslag Chaos bij kunstveiling Mr. Van Schelle ambassadeur in Brussel in 1 11 6 ZATERDAG 9 AUGUSTUS 1969 (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG/HOEVE Ballonvaarder Jan Boesman heeft eigenlijk altijd gedroomd van een klein idyllisch veldje. „Als het kon met een kasteeltje erbij, waar je gasten kunt ontvangen. Iets romantisch in de historische sfeer van de ballonvaart." Zo mooi als hij het wilde, is het niet geworden. Maar Seppe, het sportvliegveld tussen Etten-Leur en Roosendaal, dat van middag officieel als Nederlands nationale ballonhaven in gebruik is genomen, komt toch wel tegemoet aan een hoop verlangens van het echtpaar Jan en Nini Boesman. ROME De door de christen-de mocraten gevormde minderheidsrege ring in Italië onder leiding van pre mier Rumor aal de politiek van de in juli afgetreden centrum-linkse coali tie voortzetten. Dit deelde Rumor gisteren in een regeringsverklaring in het parlement mee. Als belangrijkste taken van het nieuwe kabinet noemde Rumor de universitaire hervormingen, be lastinghervorming, aanvaarding van nieuwe regelingen voor de werkne mers en goedkeuring van een finan cieringswet voor de invoering van autonome gebieden. De Italiaanse premier beloofde dat zijn kabinet zal aftreden zodra er een nieuwe coalitie kan worden gevormd. Hiernaar zal met de hoogste voor rang worden gestreefd. Verwacht wordt dat de centrum-linkse coalitie nog dit jaar zal worden hersteld. Rumor zei dat krachtig zal worden opgetreden tegen eventuele nieuwe geweldadigheden in de komende herfst wanneer loononderhandelingen beginnen. Ook deelde hij mee dat Italië zal blijven ijveren voor toela ting van Groot-Brittannië tot de EEG. In zijn herenhuis aan de Haagse Statenlaan zegt hij: „tot nu toe heb ben we op Teuge gezeten, maar daar leverde tenslotte het transport van het waterstofgas problemen op. Daarna hebben we aan Zestienho ven en Ypenburg gedacht. Maar het eerste bleek te druk en het tweede ligt de dicht bij zee én bij Schip hol. Seppe bleek uiteindelijk onze wensen het dichtst te benaderen". Dat Seppe is gekozen, betekent, dat omwonenden elke zaterdag bij goed weer de ballonnen van de Haagse Ballonclub kunnen zien overvaren. Een paar weken geleden zagen zij dat voor het eerst toen Jan en Nini Boesman een proefvaart maakten en na vijf uur in het Bel gische Lommei geslaagd landden. Waar het vanmiddag naar toe zou gaan, wist het echtpaar Boesman gisteren nog niet precies. „Dat hangt van de Wind af. Vermoedelijk zal |i het wel weer België worden". Het gas voor de ballonnen (er zijn Ij er twee. de Marco Polo en de Nim- bus. een derde komt er binnen kort) kan worden betrokken uit het I; Botlekgebied, zodat in de toekomst j geen problemen oplevert Verder zijn er geen voorzieningen nodig. Behalve zo'n 10 of 12 medewerkers, |j die willen helpen bij de voorberei dingen. „Maar die vind je op een vliegveld altijd wel". Jan en Nini Boesman, beide 300 vaarls op hun naam, die met twee passagiers zouden opstijgen, zullen tijdens de vlucht, die pas vanavond eindigt, verscheidene geluidsproeven nemen. Onder mee.r willen zij na gaan hoe het geluid wordt weer kaatst en geabsorbeerd: door de wolken en door de grond. Jan Boesman: „daar weten we eigeüjk nog maar erg weinig van af. Tot nu toe hebbpn we alleen maar kunnen constateren, dat je op een maximale hoogte van 400 meter nog met de grond kan praten". Voor deze proe ven hebben de ballonvaarders een aantal geluidproducerende appara ten meegenomen. Voor de club, die wel een Haags etiket draagt maar (30) leden uit alle delen van het land telt, is dit de start voor een nieuwe periode. In Seppe heeft zij een nieuw „home", een nationale ballonhaven. Morgenavond geeft de NCRV op Ned. 2 een herha ling van het tv- spel yJSchuld en boete" naar de beroemde roman van de Russische schrijver Dosto- jewski, met Julien Schoenaerts als de hoofdpersoon Raskolnikow. U ziet hem hier op de foto met zijn moeder Rie Cil- huys). De NCRV ver toonde dit spel eerder in 19G3, met veel succes. Misschien ts de techniek van het televisiespel in die jaren herken baar vooruitge gaan, het voor treffelijke optre den van de acteurs en actrices is er niet minder om geworden. U zult in dit spel de acteur Cruys Voorbergh nog zien in zijn laatste rol: hij overleed kort na de opnamen en heeft de uitzending niet meer kunnen meemaken. Kritiek op aanstellingskeuringen „De later door dokter van Urk in interviews met kranten, radio en tv als een bevechter van schromelijke misstanden gegeven toelichting kon den echter niet worden gezien als een door de redactie wenselijk geacht streven om een gedachtenwisseling over deze ernstige zaak te brengen binnen het raam van een op die ernst afgestemde discussie met degenen, die zijn visie geheel of gedeeltelik zouden willen en kunnen weerleg gen". Voor en tegen De discussie is in Medisch Contact intussen toch op gang gekomen. Zo schrijft dr. H. Doelman, medisch ad viseur van het GAK, dat het te ver gaat om te stellen dat artsen niet in staat zijn werknemers te keuren. iHij vindt het onjuist een beroepsmoge lijkheid tegen „afkeuring" te openen, omdat werkgevers dan niet meer vrij zouden zijn te accepteren of af te wijzen wie zij willen. Volgens dr. Doeleman gaat de heer Van Urk er aan voorbij, dat de keuring tevens bescherming van de kandidaat in houdt. Dr. K. Modderaar, adjunct-direc teur van de Rijksgeneeskundige dienst, beschuldigt dokter Van Urk ervan dat hij geen bewijsmateriaal heeft aangevoerd. „Waarop berust bijv. de uitspraak, dat jaarlijks dui zenden mensen worden weggehouden van functies die zij graag zouden hebben gehad en die zij wellicht tot ieders tevredenheid en niemands schade zouden hebben vervuld". Dr. Modderaar is wél voorstander van een beroepsmogelijkheid, die bij de overheid reeds bestaat. Hij noemt het laakbaar dat sommige bedrijven kan didaten reeds op grond van een gra- fologisch onderzoek afzien van een gesprek Geweigerd De internist P. H. Postma is het daarentegen volledig met de heer Van Urk eens. Hij deelt mee dat hij zelf geweigerd heeft voor een bedrijf nog langer aanstellingskeuringen te verrichten, omdat de arts een zeer negatieve taak heeft: hij moet er nl. voor zorgen dat zo min mogelijk mensen met lichamelijke gebreken in dienst treden, waardoor ze dikwijls worden geweerd uit betrekkingen waarvoor ze misschien uitstekende capaciteiten hebben. Op de achtergrond van de foto is een nagebouwde kaag uit de zeventiende eeuw te zien. (Van een onzer redacteuren) UTRECHT De redactie van Medisch Contact, het officiële orgaan van de Koninklijke Ne derlandse maatschappij tot be vordering der geneeskunst, blijkt achteraf niet gelukkig te zijn met de publikatie van de bedrijfsarts G. R. van Urk, waarin deze de medische aanstellingskeuring o.m. een bedrog van enorme om vang noemde. In een verklaring in het zojuist verschenen nummer wordt het be treurd, dat „de publikatie achteraf de gangmaking schijnt te zijn geworden naar een doel, waarvan de auteur het bereiken door alle publiciteitsmidde- len en -vormen geheiligd schijnt te achten". De redactie zegt er aanvankelijk van te zijn uitgegaan dat de heer Van Urk („ondanks het gebruik van krachtige termen") niet de bedoeling had enkele groepen van zijn collega's opzettelijk te beledigen of te diskwali ficeren. VIERLINGSBEEK Gistermid dag is in Groeningen, gemeente Vier lingsbeek, een open vrachtwagen, na reeds 100 meter eerder van de weg te zjjn geraakt, het winkel-woonhuis van de heer G. Koenen binnengere den. Hierbij liep de bestuurder van de vrachtauto, de 40-jarige F. Groot- husen een lichte hersenschudding en een shock op. Hij werd naar het zie kenhuis te Boxmeer vervoerd. Van de in de winkel aanwezige personen, (de heer Koenen, zijn echt genote en een klant) werd wonder boven wonder niemand verwond. Wel ontstond er in de winkel een enorme ravage terwijl in de muren van de woning grote scheuren ont stonden. In het Engelse Cowes w het eerste prototype van een nieuw soort zeilboot, de Trimaran, getest. Het vaartuig heeft fibreglas windvanen van 27 voet lang. De romp is van plywood. Maker is „Planosail" op Hayling Island. Volle evangelie (2) O. lieve broeder A. Noteboom, wat wenste ik dat u gelijk had met uw bewering, dat het Volle Evangelie in de kerken wordt verkondigd. Op onze bidstonden is juist het meest voorko mende gebed: „Here, zend het Godde lijk vuur in de harten der dominee's". Wat zou alles dan veranderen. Dan 'ou u, als ouderling, veel werk kunnen doen naar Gods Woord. Bijvoorbeeld als een lidmaat ziek is, zouden de ou derlingen gaan roepen om genezing. Dan zou u deze zieke zalven met olie, de handen opleggen en het gebed des geloofs zal de zieke oprichten. Dan zou ook de dominee de kerk diensten houden naar Gods Woord (1 Cor. 4. vs. 26 enz): „Als gij samen komt, een iegelijk van u heeft hij een psalm, heeft hij een leer, heeft hij een vreemde taal, 'leeft hij een openbaring, heeft hij uitlegging, laat alle dingen geschieden tot stichting". Lieve broeder wees eens eerlijk: het Evangelie in de kerken is toch maar onvolledig. Het Pinkstervuur is immers noodzakelijk voor het brengen van Gods Woord. iHet zou de grote opwekking betekenen, waar wij allen naar uitzien, indien in de kerken een Evangelie werd verkondigd waarbij niets afgedaan of toegedaan wordt aan wat in de Bijbel staat. Rotterdam TJ. Wiersma Belastingverlaging Minister Witteveen wil per 1 janua ri a.s. een verlaging van de in komstenbelasting Gelukkig, zult u zeggen. Maar wees niet te haastig. De ze verlaging kost de staat vele hon derden miljoenen guldens en die moe ten op een andere manier weer terug komen. Door verhoging van de btw of op andere wijze. Ruim 85 pet. van de gezinnen heeft nog geen 12.000 inkomen per jaar. Als er nu 10 pet. belastingverlaging wordt gegeven zal Iemand, die bij voorbeeld 1.500 per jaar belasting betaald, 150 minder betalen. Maar als het leven dan 500 per jaar duur der wordt dan gaat hij er 350 op achteruit. Iemand echter, die bijvoorbeeld 20.000 per jaar belasting betaalt, ziet zijn aanslag met 2.000 verminderd en heeft dan 1.500 per jaar méér. I Bent u nu nog zo gelukkig met die belastingverlaging? Voorburg H. L van Reine AMSTERDAM Prof. dr. A. Que rido (68), hoogleraar in de sociale geneeskunde aan de Universiteit van Amsterdam heeft twee jaar voor het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd met ingang van begin vol gend jaar ontslag gevraagd, omdat hij vindt dat de ontwikkeling aan de universiteit de verkeerde kant op gaat. De zijns inziens te ver doorge voerde inspraak is niet in het belang van de Universiteit en zowel het on derwijs als het onderzoek zullen vast lopen. Ook acht prof. Querido het mo gelijk dat hij niet meer in staat is de moderne ontwikkeling te volgen. Prof. Querido zal een nieuwe functie aanvaarden als adviseur van het pre ventie-fonds dat gelden voor weten schappelijk onderzoek verstrekt Deurwaarder H. Hermans was ge noodzaakt in te grijpen, toen een op loop ontstond in de zaal. „Wanneer er een eigenaar zou bestaan is men I verplicht de koopprijs uit te betalen", merkte hij op, waarna de „Rubens" werd ingezet met een bod van tien duizend gulden. De spanning in de zaal was voel baar toen de vijftig mille was gena derd. Na enig treuzelen hamerde Dick Leek af. De koper van het schil derij, die door de televisie en de pers werd bestormd, werd de heer A. E. D. Hartman, directeur van de Rotter damse kunsthandel Gebr. Koch anno 1850 van de Lijnbaan. Hij betaalde zestig mille. De heer Hartman wilde niet zeggen wie hem de opdracht had gegeven het schilderij te kopen. Volgens hem is het kind op het doek van de hand van Rubens en de Madonna van de hand van een van zijn leerlingen. Dit zou zijn gebleken Het schilderij van Rubens, dat gisteren onder chaotische om- stancligheden in Den Haag werd geveild. De opbrengst was zestig mille. WASHINGTON Op be- schuldiging van spionage heeft Amerika de 44-jarige Russische diplomaat Igor Andreyev het land uitgewezen. Andreyev was lid van de Russische afvaardiging bü de Verenigde Naties. Nadere bijzonderheden over zijn spionage-activiteiten zijn niet békend gemaakt Ook is niet bekend of de CIA de bewegingen van de Rus heeft nagegaan of dat hij deze in geheim contact heeft gestaan met Amerikaan se burgers. Reeds op 22 juli is Adreyev uit Amerika vertrokken. De zaak werd pas gisteren openbaar omdat de Rus sen als antwoord op de uitwijzing de Amerikaanse econoom Milton Kovner hebben aangezegd het land binnen een week te verlaten. Het State Department in Washing ton ls bijzonder verontwaardigd over deze uitwijzing omdat Kovner niet is beschuldigd van activiteiten die niet overeen komen met zijn diplomatieke status. De Amerikaanse regering heeft zowel bij Russische autoriteiten in Washington als in Moskou scherp ge protesteerd tegen deze handelwijze. „Wij beschouwen dit als een zeer kortzichtige daad, die niet overeen stemt met de balangen van beide landen en die schadelijk is voor de wederzijdse betrekkingen", aldus een woordvoerder. Mevrouw Visser uit Rotterdam (links) zorgde voor sensatie door tijdens de veiling te roepen, dat er een oorspronkelijke eigenaar van het schilderij zou bestaan. De koper, de Keer A. E. D. Hart man (rechts) luistert verbaasd naar het verhaal. DEN HAAG Binnenkort zal mr. C. J. van Schelle, thans chef van de directie buitenlandse dienst van het ministerie van buitenlandse zaken, benoemd worden tot buitengewoon en gevolmachtigd minister in Brus sel. MAURIK Op de provinciale weg te Maurik is gisteravond de bromfietser C. van Kleef uit Liende, die zijn vrouw achterop de duo had, door een auto aangereden. Beiden werden ernstig gewond naar een zie kenhuis te Tiel vervoerd, waar de 68-jarige echtgenote is overleden. LAS VEGAS Russ Morgan, be kend orkestleider en jazzcomponist is in de nacht van donderdag or vrijdag in Las Vegas overleden. Mor gan was de auteur van „you're no body till somebody loves you" en „somebody new is taking my place" Hij was 65 jaar. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De maandelijkse kunst- en antiekveiling van Dick Leek, die gistermiddag in zijn pand aan .het Noordeinde werd gehouden, is bijzonder rumoerig verlopen. Na urenlang wachten kwam het omstre den schilderij van Rubens „Madonna met kind" onder de hamer. In de stampvolle zaal ontstond een chaos toen een vrouwelijk familielid van de heer Visser sr. uit Rotterdam, die de eigenaar van het te veilen stuk zou I zijn, luidkeels riep dat „degene, die het koopt er een geweldige strop aan kan hebben". na een onderzoek door zijn experts. Het is mogelijk een voorstudie, vindt de kunsthandelaar. Advokaat Of de Rubens-affaire nog een nasleep zal krijgen is niet bekend Naar de uitlatingen van het familie lid van de heer Visser te oordelen zal mogelijk een advokaat ingescha keld worden om aanspraak te kun nen maken op de opgebrachte som, die in veilingkringen hoog wordt ge noemd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 11