West-Irian: In 1961 schudde minister Luns de kaarten al NATIONAAL INKOMEN BLIJFT STIJGEN Mariner-7 ontdekt gassen: Toch leven op Mars? Boeken over de maan overstromen markt Metalen hakken bij Dior Onderzoek naar „pendel" in Den Haag Waardedaling geld van grote invloed ,\onnis met politieke tendens' Geleerden spreken elkaar tegen Duitse eend' van VW Maanbrigade van Pierre Cardin Brandschade vorig jaar f 225 miljoen j (Van onze ruimtevaartredacteur) 7 VRIJDAG 8 AUGUSTUS 1969 DEN HAAG Nu definitief is komen vast te staan dat de Indonesiërs de overeenkomst van 1962 inzake Nieuw Guinea niet, en in elk geval niet geloofwaardig hebben uitgevoerd, en het bij een schijnvertoning willen laten, zijn de sinds eind 1965 tot herstel gerakende goede betrekkingen tussen Indonesië en Nederland opnieuw bedreigd. In de jaren 1950 - 1965 heeft Indonesië alle ver dragen met Nederland geschonden, die maar kon den worden bedacht. Wij hadden dus ook voor eind 1965 geen reden om te mogen verwachten uat de overeenkomst van 1962 zou worden nagekomen. President Soekarno was op dit punt openhartig. Nog op 18 april 1965 heeft hij in een rede de volksstemming voor West-Irian met zoveel woorden afgewezen. Minister Luns heeft toen over die ver klaring opheldering gevraagd, en dat was nodig om ook van onze kant open kaart te spelen, zodat Indonesië er tijdig op zou kunnen rekenen dat wij j de schending van de overeenkomst van 1962 niet zouden aanvaarden. Maar in oktober 1965 is in Indonesië de grote ommekeer gekomen in de politiek naar binnen en naar buiten, en die ommekeer bracht mee dat Ne derland er op mocht gaan rekenen dat Indonesië de overeenkomst van 1962 wèl zou gaan uitvoeren. Er kwam een herstel in de uitgesproken en schrifte lijke relaties, maar vooral in het onderling vertrou wen. Nederland is sinds Soekarno niet meer de zondebok, waartegen Indonesië zich wil afzetten om zelf in internationaal prestige te stijgen. Indonesië is voor Nederland niet langer de grote onbetrouw bare, die zich alleen aan verdragen houdt voorzover zij daarvan voordeel heeft. Wat dan nu in 1969 gebeurd is, nml. dat er in j West-Irian een vertoning is opgevoerd, een to neelstuk dat werd aangekondigd als de verwezen lijking van de overeenkomst van 1962, en dat in wezen iets heel anders biedt, is eigenlijk kwalijker dan wat Soekarno indien nog aan de macht zou hebben gedaan, en het is voor Nederland als partij bij de overeenkomst even onaanvaardbaar. b. afstand van de souvereiniteit aan de bevolking. c. overdracht van het bestuur aan een door de Verenigde Naties in te stellen internationaal ge zagsorgaan. Een bij deze Nederlandse voorstellen passende resolutie van de landen van de zogenaamde Brazza- ville-groep, aandringende op onderhandelingen tus sen Nederland ^n Indonesië onder uitdrukkelijke handhaving van het zelfbeschikkingsrecht, kreeg op 28 november 1961 53 stemmen voor, 41 tegen en 9 onthoudingen. door mr. G. S. de Lint Zelfbeschikking Mag Nederland en mogen de Papoea's nu ver- j wachten dat deze schijnvertoning door de Algeme ne Vergadering zal worden afgekeurd, indien straks 1 het verslag dat Oe Thant zal moeten uitbrengen in die vergadering zal moeten worden besproken? Als dat zal gebeuren zijn de grondslagen daarvoor ge legd door de bekwame wijze waarop minister Luns in de loop der jaren voor het zelfbeschikkingsrecht van de Papoea's is opgekomen. De Verenigde Naties en met name de Algemene Vergadering zijn op het onderwerp reeds voorbereid. I Op 26 september 1961 heeft minister Luns voorstellen voor de dekolonisatie van Westelijk Nieuw Guinea aanhangig gemaakt, welke reeds de basisgedachten van het plan Bunker van 1962 be- I vatten: a. Voorlopige loskoppeling van het bestuur en sou vereiniteit. Deze stemming heeft geleerd dat een meerder heid van de leden van de Algemene Vergadering de inlijving van Westelijk Nieuw Guinea door Indo nesië slechts aanvaardbaar achtte voorzover zij met de verwezenlijking van het zelfbeschikkingsrecht parallel zou lopen. Zelfbeschikking en souvereini teit werden verknocht geacht. Met dit precedent lijkt weinig verenigbaar dat straks Indonesië in diezelfde Algemene Vergadering een meerderheid zou vinden voor die door haar opgevoerde schijnvertoning waarmede met de VN ambtenaren als getuigen het zelfbeschik kingsrecht onder de tafel is gewerkt. In dit opzicht hoeven de Papoea's niet alle hoop te laten varen. Maar voor hen zal wel alles afhan gen van de vraag of Nederland in die vergadering nog voor hun lot pal zal willen staan. Het monster van de V.l\. Een moeilijke vraag, omdat men zich zo hart grondig kan indenken dat onze regering, en vooral minister Luns zich op het standpunt zullen willen stellen, dat de Verenigde Naties het nu maar zelf moeten weten. Nederland heeft voor het zelf beschikkingsrecht van de Papoea's vóór 1962 alles gedaan wat maar mogelijk was en zich daarvoor grote schade op de hals gehaald van de zijde van Indonesië, dat inlijving zonder meer dus los van de wensen van de bevolking nastreefde met alle middelen. De Verenigde Naties zijn in gebreke gebleven die middelen te verbieden of zelfs af te keuren toen zij het karakter aanna men van militaire agressie, (zie Nederlandse pro testen tegen landingen en infiltraties.) De Verenigde Naties zijn in eerste linie verant woordelijk voor de overeenkomst van 1962 en voor haar opzet. Die opzet is gericht op de verwezenlij king van het zelfbeschikkingsrecht, en een inlijving van het gebied door Indonesië is daarvan afhanke lijk gesteld. Dat ene moment Aan de Indonesiërs is de technische mogelijkheid ontnomen om met het plesbiciet te knoeien, omdat het moet worden gehouden, en slechts zal kunnen worden gehouden met bijstand en participatie van het ambtenaren apparaat van de Verenigde Naties. Als dat apparaat mee gaat knoeien, dan is dat toch verder geen zaak meer van Nederland. Er blijft dan echter nog over dat in de overeen komst van 1962 aan het VN-apparaat geen carte blanche is gegeven. De Secretaris Generaal zal aan de Algemene Vergadering verslag moeten uitbren gen en daarmede is dus de uiteindelijke verant woordelijkheid voor het gebeurde gelegd bij dit wereldforum, waarin Nederland zitting heeft. Dus toch op dat ene moment dat de Algemene Vergade- ring over het verslag zal moeten gaan beslissen een terugkerende verantwoordelijkheid van Neder land. Wij zitten nu eenmaal in de boot en krachtens ons lidmaatschap van de V.N., met de daarbij pas sende verantwoordelijkheid, die, ook als onze ver antwoordelijkheid voor de bevolking van West-I rian met het in werking treden van de overeen komst van 1962 geheel zou zijn geëxpireerd, voor ons een beletsel zal moeten zijn om in de Algemene Vergadering te verklaren dat de bevolking van West-Irian haar zelfbeschikking heeft uitgeoefend, of om in die vergadering een houding aan te nemen die met zodanige verklaring zou kunnen worden gelijkgesteld. Daar komt bij dat Nederland in die vergadering toch ook nog een bijzondere positie zal innemen. Het zal immers gaan over een verslag betreffende de uitvoering van een overeenkomst, waarbij Ne derland partij is. Is de zelfbeschikking van de be volking gerealiseerd, dan verplicht de overeen komst met name Nederland om dat resultaat te erkennen, een rechtsgevolg dat speciaal ten aanzien van Nederland is voorzien. Dat betekent dat bij voorbeeld de Brazzaville-groep, hoezeer ook ge-i neigd het verslag van Oe Thant te verwerpen, het initiatief tot die verwerping van Nederland zal ver wachten. Nederland heeft getekend Het is niet zo dat wij in 1962 door het aanvaar den van de Bunkerovereenkomst Westelijk Nieuw Guinea zouden hebben weggegeven, dat er toen is beslist, en dat daar nu niets meer aan is te doen. Er is toen overeengekomen dat de bevolking zelf zou mogen beslissen, en Nederland heeft die overeen komst getekend en is daarmee garant gebleven. Men kan natuurlijk ook niet zeggen dat het voor Nederland geen enkele zin heeft deze zaak in de V-N. aanhangig te maken, omdat de kaarten zijn geschud en de neuzen geteld. De zaak komt auto matisch in de Algemene Vergadering v.an de Vere nigde Naties, en wij weten uit 1961 dat de kaarten voor de Papoea's daar misschien niet zo slecht liggen. Alles zal er zo dadelijk van afhangen hoe mi nister Luns met het V.N.-monster zal kunnen omgaan. De Papoea's moeten bedenken dat deze minister in de loop van de jaren veel voor hen heeft gedaan, met name alles wat een staatsman en diplomaat van grote allure maar heeft kunneft doen. Het modehuis Dior laat altijd spe ciale schoenen ontwerpen bij zijn collectie. Ditmaal met een hakhoogte van 4 tot 5 cm. Deze hakken zijn meestal uitgevoerd in metaal en heb ben een scherp gelijnde vorm. Het hoogopgesneden voorblad wordt versierd met gladde metalen banden of grote gladde gespen. Voor de avond worden de schoenen bezet met kleine glinsterende steen tjes. Politie haalt sieraden bij Sandie Shaw weg LOCRI De politie van de Ita liaanse plaats Locri is gisteren het apartement van de Britse zangeres I Sandie Shaw binnengedrongen om sieraden en ander eigendommen in beslag te nemen in verband met een I beschuldiging van contractbreuk te gen haar. De zangeres barstte in tra nen uit toen zij haar bezittingen zag j wegvoeren. Een rechtbank had twee dagen ge- I leden beslag gelast, nadat Sandie niet voor een afgesproken optreden in een nachtclub was verschenen en I de eigenaar schadevergoeding eiste. Als Sandie wel was opgetreden, had i zij een honorarium van bijna 10.000 gulden geïncasseerd. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het Gewestelijk Arbeidsbureau gaat in september een uitgebreide enquête houden in het bedrijfsleven in de Haagse agglome ratie. Dit onderzoek zal zijn gericht op de vragen hoe groot de inkomende pendel is, hoe het staat met de i huidige personeelsbezetting, de toe stand van de kwalitatieve- en kwan titatieve personeelsbezetting en de juiste redenen van ontslag van bij het GAB ingeschreven werk zoekenden. Het ministerie van sociale zaken zal dit project subsidiëren, omdat i het zal worden uitgevoerd in aan vullend werkverband, waarbij werk loze hoofdarbeiders ingeschakeld kunnen worden. I In de afgelopen weken is voorts 1 een onderzoek ingesteld naar de toe stand in dc kleinere metaalbedrijven in de agglomeratie. Daarbij is geble ken, dat de orderportefeuille in deze bedrijven zeer goed is en dat er daar door een nijpend tekort is ontstaan aan vaklieden. Deze gegevens staan in schrille tegenstelling tot voor gaande jaren, toen er onrust ontstond over de toekomst van deze kleinere bedrijven, vooral na het faillissement van Van Heijst en grote moeilijk heden in enkele kleinere bedrijven. (Door onze economische medewerker) DEN HAAG Wij weten alle maal dat het leven regelmatig duur der wordt, dat de kosten van levens onderhoud regelmatig oplopen. Dat betekent in feite dat wij voor onze gulden ook regelmatig minder kun nen kopen. Dat is per jaar maar enkele percenten maar over een aantal jaren gerekend, gaat het er toch in hakken. Om aan deze waar dedaling van het geld enigermate te kunnen ontkomen, worden de lo nen en salarissen elk jaar verhoogd. Of dit voldoende is, laten wij hier in het midden. Het is een feit dat alle lonen en salarissen bij elkaar elk jaar een Veroordeling van SJ-secretaris LEIDEN De Nederlandse Stu denten Raad heeft zich mede namens een aantal andere organisaties kri tisch uitgelaten over het vonnis dat j het gerechtshof gistermiddag oplegde J aan de 20-jarige secretaris van de Socialistische Jeugd, J. II. van der M. I Het vonnis luidde vijf maanden gevangenisstraf, waarvan drie voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar en aftrek van voorarrest. De SJ- secretaris werd niet uit het kiesrecht ontzet, zoals het vonnis van de recht bank luidde. Hij werd veroordeeld wegens vermeende belediging van het Koninklijk Huis en verzet bij zijn arrestatie. Volgens de NSR onderstreept het vonnis de tendens tot politieke jus titie zoals die ook is gebleken uit de Maagdenhuis-processen. „De rechter lijke macht weet zich hierbij gesteund door de voortdurende hetze tegen linkse activisten in het algemeen en tegen de Socialistische Jeugd in het bijzonder. Het uitspreken van een voorwaar delijke gevangenisstraf is een straf maat die volkomen ten onrechte een crimineel accent op de zaak heeft gelegd en die gehanteerd zou kunnen worden om de SJ-secrelaris van ver dere politieke activiteiten te weer houden." De NSR meent dat het von nis slechts bijdraagt lot verscherpte confrontatie met de autoriteiten. De verklaring was ondertekend namens de NSR, PSP, Studentenvak beweging, SVB, Sociale Academies, studentenraad Vrije Universiteit en de Socialistische Jeugd. groter bedrag uitmaken. Het bedrag aan dividenden, aan renten, aan hu ren, aan winsten stijgt echter ook elk jaar. En als wij nu al die be dragen optellen, krijgen wij het na tionale inkomen in ons land, dat dus ook ieder jaar groter wordt. Het is als het ware een natuur lijk proces. Dat nationale inkomen wordt groter enerzijds onder invloed van de waardedaling van de gulden. Maar anderzijds en dat is in we zen veel belangrijker wordt het groter doordat er meer geprodu ceerd wordt, doordat er meer en be tere machines in bedrijf worden ge steld, doordat de produktie beter ge organiseerd wordt, doordat er op kantoren en in fabrieken betere hulpmiddelen ter beschikking komen waardoor wij meer werk kunnen af leveren. Redelijke stijging Recente cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek uit Den Haag laten ons duidelijk zien hoe sterk het nationale inkomen elk jaar stijgt. Maar zij laten ons ook zien hoe dc werkelijke stijging is, als wij de invloed van de waardedaling van de gulden er af trekken. Daar voor heeft het Centraal Bureau het nationale inkomen opnieuw berekend en is het uitgegaan van de prijzen van 1963. Wij krijgen dan een na tionaal inkomen waarop de waarde verandering. van de gulden geen invloed heeft gehad. Wij geven de bedragen in miljoenen guldens se dert 1960: nominaal reëel 1960 38.823 42.850 1961 41.082 44.230 1962 43.972 45.930 1963 47.918 47.920 1964 56.695 52.350 1965 63.358 55.670 1966 68.800 56.870 1967 75.760 60.570 I 1968 83.510 65.040 1 Onder het kopje nominaal vinden I we dan de bedragen die elk jaar mede door de waardedaling van de gulden oplopen en onder reëel de bedragen die alleen oplopen dooi de produktieverbetering en de be tere organisatie. Wij zien dat het verschil door de waardedaling van de gulden heel behoorlijk is maar dat er desondanks een redelijke werkelijke stijging overblijft. Het blijkt namelijk dat het nomi nale nationale inkomen sedert 1960 ons land 11.490.000 mensen en in 1968 maar dat de reële stijging gemiddeld per jaar 6Vj% was. Wij kunnen nog een stap verder gaan. Die stijging heeft betrekking op het totale natio nale inkomen van alle Nederlanders tezamen. Maar wij weten ook dat onze bevolking elk jaar groeit. En ook dat heeft natuurlijk invloed op het nationale inkomen. Meer mensen hel pen er aan mee om het groter te ma ken. Wij moeten daarom het nationale In 1960 was het reële nationale in- inkomen per Nederlander uitrekenen om de juiste stijging te krijgen. Wel nu, in 1960 woonden er gemiddeld in gemiddeld per jaar 14'/2% is gestegen gemiddeld 12.730.000 mensen. komen per hoofd der bevolking dus ongeveer 3.730 en 1968 ongeveer 5.110. Dan komen wij op een stij ging van het reële nationale inkomen per hoofd der bevolking van 4'/s% gemiddeld per jaar. Bedrijfstakken In de baaierd van cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek zitten ook de bedragen van de afzon derlijke bedrijfstakken die met el kaar het nationale inkomen helpen opbouwen. Hierbij is het Centraal Bureau echter alleen van de nomina le inkomens uitgegaan, dus zoals zij elk jaar ontstaan. Het gaat ons ech ter niet om de bedragen maar om de percentages, omdat wij op die manier precies zien wat het aandeel van elke bedrijfstak in het nationale inkomen is en hoe dat in de loop der jaren verandert. Wij vergelijken 1'960 met 1968: 1960 1968 Landbouw 10,7% 7,1% Nijverheid 42,5% 42,-% Handel 17,7% 18,4% Verkeer 7,7% 7,-% Overige diensten 9,2% 10,6% Overheid 11,1% 14,2% Buitenland 1,1% 0,7% Totaal 100,-% 100,-% Duidelijk valt op hoe het aandeel van de agrarische sector in het natio nale inkomen daalt. Dat proces is al jaren aan de gang want in 1951 was dat aandeel nog 14,3%. Wij kunnen dus in geen geval meer zeggen dat Nederland een agrarisch land is. Het aandeel van de nijverheid (dat is in dustrie mijnbouw bouwnijver heid elektriclteits-, gas- en water leidingsbedrijven) blijft praktisch constant maar het aandeel van dc dienstensector stijgt. En dat is zeker het geval met de overheid. Het aan deel van de overheid in het nationale inkomen bestaat alleen uit lonen, sa larissen en sociale lasten zodat hierin duidelijk de groei van het overheids apparaat en de positieverbetering van de ambtenaren tot uiting komt. PASADENA - Uit door de Mariner-7 ontdekte gassen kan worden afgeleid dat er op Mars een of andere vorm van leven zou kunnen zijn. Dr. George Pimentel, een Amerikaans geleerde die mee werkt aan het Marinerprogram- ma, zei gisteren op een pers bijeenkomst dat de gassen boven de zuidpool van Mars zijn gevon den. Het zijn methaan en ammo niak, die ook in het ontstaan van leven op aarde een rol hebben gespeeld. „Zeer opwindend", noemde dr. Pi mentel de ontdekking. Hij had geen aanwijzingen over het ontstaan van deze gassen, die volgens hem niet-bio- logisch (bijv. in vulkanen) of biolo gisch kunnen zijn gevormd. „Niette min kan men moeilijk weerstand bie den aan de speculatie dat de (Van onze auto-redacteur) AMERSFOORT Volkswagens nieuwste model: de vandaag in Duitsland geïntroduceerde VW 181, een terreinwagen, die na de presen tatie al direct de „Duitse eend" werd genoemd. Het wagentje, dat een linnen kap heeft, bezit een 1,5 liter motor (ach ter), die een vermogen van 53 SAE pk levert en een top van 110 km per uur. Opvallend zijn de capaciteiten van de (vierzits)wagen in het terrein. Dit komt onder meer tot uitdruk king in het klimvermogen van de eerste versnelling: 50 procent. Het brandstofverbruik wordt op gegeven als 1 op 11. De prijs is nog niet bekendgemaakt. Ander nieuws van Wolfsburg is de introductie van Variant-uitvoe ring van de vorig jaar op de weg gebrachte VW 411. Grootste ver andering bij de VW 411 zélf: een krachtiger motor (1,7 liter; 85 SAE pk), die een top- en kruissnelheid van 155 km mogelijk maakt en een nieuw front (o.m. twee dubbele kop- lampen). Op alle 411-modellen is electronische benzine-inspuiting stan daard. Voorts werd de laadruimte van de VW 1600 met 21 procent vergroot. Ook dit model kreeg een moderner front. De neus werd o.m. verlengd. I oorsprong misschien biologisch is", aldus dr. Pimentel. Hij had met een infrarode spectrometer de aanwezig heid van waterijs langs de rand van de zuidpool en een wolk koolzuurgas j erboven vastgesteld. Vernietigend De geleerde achtte het njogelijk dat dergelijke gaswolken het poolgebied beschermen tegen de vernietigende werking van ultraviolette zonnestra ling, waardoor een „herbergzaam" gebied zou kunnen ontstaan waar zich moleculaire gassen zouden kun nen vormen. De hypothese van dr. Pimentel staat lijnrecht tegenover die van dr. Neugebauer, die ook metingen heeft verricht. Zijn onderzoekingen hebben aangetoond, zo zei hij, dat de ijslaag op de poolkap van de Rode Planeet uitsluitend uit bevroren koolzuurgas bestaat, waarin geen leven mogelijk is. Neugebauer gaf echter toe dat, als de temperatuur tien graden hoger zou liggen dan uit zijn metingen is komen vast te staan, op de pool in derdaad waterijs aanwezig zou kun nen zijn. (Hij achtte echter weinig redenen aanwezig om aan de juist heid van zijn metingen te twijfelen. Vergelijken Dr. Pimentel zei dat de onderzoe kers van het Marsproject nog te wei nig gelegenheid hebben gehad hun bevindingen te vergelijken. De geleerde Horowtiz waarschuw de voor overdreven gevolgtrekkingen uit de mededelingen van dr. Pimen tel. Hij zei dat als er leven op Mars zou bestaan, dit zeker niet in een hoger stadium dan dat van microben zou zijn. AUe gegevens van de Mars sondes geven slechts een beeld van een onherbergzaam gebied, dat wordt gebombardeerd door destructieve ul traviolette stralen van de zon. DEN HAAG De brandschade over het afgelopen jaar beloopt een totaal bedrag van ruim 225 miljoen, zo heeft het ministerie van binnen landse zaken bekendgemaakt. Dit bedrag is niet zo onrustbarend hoog als de oorspronkelijke cijfers (ƒ400 miljoen ),maar toch nog altijd s 96 miljoen meer dan in 1967. Pierre Cardin vervaardigde dit bruidstoilet (japon en mantel in een) van een nieuwe vezel: Polyamide Qiana. Het toilet kreeg de naam Magnificat. De (oranje) bloementooi op het hoofd houdt de sluier bijeen. De „astronaut bruidegom" maakt het bruidspaar zeer up-to-date AMSTERDAM Wat te voor zien was, gebeurt nu in snel tem po: na de geslaagde eerste maan landing is de uitgeverswereld in volle actie gekomen en over stroomt de markt met boeken met het verhaal van de landing. Dat is in Amerika, maar ook in Europa. In Duitsland alleen al komen er de komende veertien dagen maar liefst veertien boe ken uit met het verhaal van de Amerikaanse ruimtevaart en de prestaties van Armstrong, Al- drin en Collins. In Nederland is Spaarnestad-Elsevier markt gekomen met dat voorzien is van van het resultaat van delingen op de maan: Amerikaanse vlag in de combinatie gisteren op de het eerste boek, een kleurenfoto menselijke han- de foto van de de maanbodem. Het boek wordt als paperback in een oplage van 100.000 uitgegeven; ge bonden zijn er 20.000 de deur uitge gaan. Een woordvoerder van Elsevier gis teren in Amsterdam: „Het is een race met de tijd geworden, maar we heb ben het gehaald. We zijn zelfs eerder dan de Amerikanen." Overigens was het grootste deel van het boek (geschreven door maanken- ner Tjomme de Vries) al ruim tevoren gereed. Alleen het hoofdstuk over de landing ontbrak nog. Risico „Natuurlijk hield het uitgeven van dit boek een risico in", aldus de woordvoerder. „Als de maanlanding niet was geslaagd, hadden we ermee gezeten. We heben nog geprobeerd ons tegen dat risico te verzekeren. Maar de premies waren zo hoog (20 tot 50 procent van de te verzekeren som van twee ton), dat we daarvan hebben afgezien. Een grammofoonpla tenmaatschappij deed het wel en heeft nu 25 mille naar de maan zien gaan." „Geland op de maan", zoals de ti tel van het boek luidt, geeft een beeld van de hele ontwikkeling van de Amerikaanse ruimtevaart. De tekst is gegarneerd met talrijke foto's. De laatste bladzijde is gevuld met het historisch gesprek tussen de astronau ten en Houston. Als paperback kost het 3,95 (alleen verkrijgbaar bij de wederverkopers van de tijdschriften, die beide onder nemingen uitgeven), gebonden ƒ8,90.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7