RECHTER PROBEERT ER ONDERUIT TE KOMEN c Nixon zegt West-Berlijn en Bonn alle steun toe In Berkel geen witte benzine KIESINGER BLIJ MET INITIATIEF Groep uit VVD wil gesprek met D'66 Nieuwe ronde bewapening Hek voor tankstation Zoon doodgereden Familie verbitterd: Rijbewijs teruggekregen alles goed k en wel [Aquaduct over autoweg R'dam-Utreclit Geen spoor van leven op maan Drie procent melk wordt verkocht tegen stuntprijzen Grote schade bij brand in Chinees restaurant BANTOES NIET ONDERVOED Vergeldings actie van I Israël 5 VRIJDAG 8 AUGUSTUS 1969 (Van een onzer redacteuren) HILLEGOM - In huize Lammers aan de Hillegomse Van Vlietstraat heerst verbittering. Toen de kranten eind vorige maand berichtten, dat de Haarlemse rechter rnr. H. G. R. (60), die er van wordt verdacht in februari vorig jaar de achttienjarige zoon Henk op de Haarlemse Zuiderhoutlaan te hebben doodgereden, erin was geslaagd zijn rijbewijs terug te krijgen, was men zelfs woedend. De heer Lammers. metaalarbeider bij Hoogovens: „Kijk, dat begrijp ik nou niet. Ik geef graag toe. dat ieder een een fout kan maken, maar laat men er dan eerlijk voor uitkomen, dexe man draait er omheen." En zijn vrouw voegt eraan toe: ,,'t Is een viezerik. Toen hij na de begra- Bet oproer kraait Zondag 3 augustus om 18.30 uur zag ik een meer dan schandalige uitzen ding van de Vara onder de titel „Het Oproer Kraait". Om het peil van deze uitzending aan te geven: het leger was „stinkende rotzooi", de nagedachtenis van generaal Eisenhower en anderen werd besmeurd, na ieder „lied" wer den de dienstplichtigen aangespoord tot dienstweigering en desertie (mag dat zo maar?). Ergerlijk is, dat ook de NCRV op dit fraais attendeerde, zelfs met een foto. Onbegrijpelijk is, dat dit programma volgens de presentatoren tot stand kwam m.m.v. de Rotterdamse Politie harmonie „Hermandad". Dit is öf een grove leugen óf de Rotterdamse politie heeft zich ernstig geblameerd. Ik kan mij niet voorstellen dat alle Vara-leden deze vuilspuiterij en op hitsing goedkeuren. En wat vinden zij van de opmerking in een ander pro gramma (n.a.v. het feit dat de maan- reizigers daar God niet aantroffen) Billy Graham moet voortaan maar bidden: onze Vader, die in de rest van de hemelen zijt"? Geestig en fijnge voelig, niet? Delft L. Schipper llaanreis (17) pe heer A Hermans wil de maan- pefkte astronomische kennis van de perkte astronomische kennen van de mensen, die de bijbel hebben geschre ven. Al de schrift is van God ingege ven Moet ik dan nu van de veronder stelling uitgaan, dat God de ruimte vaart niet had voorzien? Kom nu toch, dommer kan het niet. En wat oe astrologie betreft hebben we een goed voorbeeld aan de wijzen uit het oosten, die op weg waren naar Bethlehem. Velen houden zich met de maanreis bezig, maar nog niemand heeft zich gewend tot het tweede hoofdstuk van Daniël: het grote droombeeld van Nebukadnezer. Da niël zag een steen, zonder handen ge maakt, die al die koninkrijken ver morzelde. Zo zal het ook gaan met de wereldrijken van nu, die enorm veel zullen presteren zolang God het toe laat. Bodegraven Joh. Boercfijn IHaanreis (IS) Mogen we onze ogen maar alleen naar de aarde richten? Gelukkig, dat er ook in de bijbel staat: „De aarde is des Heren en hare volheid". Heeft God niet door Christus hemel en aarde verenigd te saam? De grootste daad na de schepping! In Job 38 en 39 betrekt God de mens bij hetgeen boven in de hemel, wat op de aarde en wat onder de aarde is om daar geen afgod van te maken, maar Hem en de mensheid mee te dienen. Behoort de planeet aarde niet bij de hele kosmos? Wie zo denkt, ziet de aarde niet meer als een apartheid (dus geen „apartheidspolitiek") maar als een eenheid met zon, maan, ster ren en andere planeten, zelfs de he mel der hemelen. Den Haag P. de Boer tfaanreis (19) Wat zijn we toch (weer) fijn schijn heilig bezig. De Amerikanen voor van alles en nog wat uitmaken, omdat ze 35 cent per man per week aan de ruimtevaart besteden in plaats van dit geld te bestemmen voor de verheffing van mensen m nood. Bij deze (tegen de Amerikanen ge richte) afweging van prioriteiten wordt eigen schuld blijkbaar niet be langrijk geacht. Terwijl (om maar één enkel voorbeeld te noemen) in Biafra per dag weer duizend kinderen van honger sterven, vreten wij ons te bars ten aan gebak en gebraden haantjes, rijden we rond in glimmende auto's £aan er 's zondags ook fijn mee naar de kark) en l'ggen 's avonds in onze moderne luie stoelen naar de tv te kijken, frisdrank en chips bij de hand. Ik zou wel eens willen weten hoe veel christenen, die nu zoveel kritiek op die „goddeloze Amerikanen" heb ben, bereid zijn dit alles af te staan, indien hen verteld werd daarmee des noods maar één zwart kindje van de hongerdood te reden. Al die schijnheilige kritiek doet me iteeds weer denken aan dat gebed van die farizeeër: „Heer, ik dank u, dat IK niet zo ben als die zondaar".... Rotterdam L. S. de Greven fenis van onze zoon hier was, zei hij nog, dat hij een vervroegd proces zou aanvragen. Binnen drie maanden zou hij voorkomen. De uitslag zou hij persoonlijk bij ons komen bekend maken. Maar wat is daarvan terecht gekomen? De zaak loopt nu al ander half jaar en meneer heeft zelfs z'n rijbewijs al weer terug. Tegen ons mooi weer praten en er dan onderuit proberen *e komen. Dat het nou net uw zoon moet zijn, zei hij, toen hij op bezoek was. En mij, mij zal het m'n baan wel kosten." Mevrouw Lammers zegt zich die woorden nog precies te herinneren. „Daarmee geeft hij toch toe, dat hij de jongen heeft aangereden, ook al zei hij later, dat hij Henk nooit had gezien. Onzin In de buurt is maandenlang over het ongeluk gepraat. „M'n buren zeiden", aldus de heer Lammers, „toen ze hoorden, dat de rechter op bezoek was geweest, je had hem aan je mes moeten rijgen. Dat is natuur lijk onzin. Ik krijg er m'n zoon toch niet mee terug? Als we Henk daar mee nou hadden gered, ja, natuurlijk, dan had ik het beslist gedaan". Of hij een hekel heeft aan de rech ter? „Nee, dat zeg ik niet. Ik vind alleen, dat het recht zijn loop moet hebben, wie het ook betreft. De ma nier, waarop de man zich er nu pro beert uit te praten, vind ik schanda lig." GOUDA De basculebrug over de Gouwe bij Gouda in de rijksweg UtrechtRotterdam/Den Haag zal worden vervangen door een aqua duct van tweemaal drie rijstroken. Met de werkzaamheden wordt bin- S nen drie jaar begonnen. Over vijf f jaar zal de oude basculebrug ver- dwenen moeten zijn. De huidige brug, met slechts vier rijstroken, is vaak oorzaak van op- onthoud voor het verkeer. Door de'! drukke scheepvaart op de Gouwe Hjj moet de brug vaak geopend worden. Kapitein Wesley Rumble van het Amerikaanse leger arriveerde gisteren in Frankfurt op door reis naar huis, nadat hij enige dagen geleden door de Noord- vietnamezen uit krijgsgevangen schap werd ontslagen. Hij ver klaarde tijdens zijn gevangen schap goed te zijn behandeld. Het echtpaar Lammers: Het recht moet zijn loop hebben". WASHINGTON De Ame rikaanse president Richard Nixon heeft de regering in Bonn en de Westberlijnse be volking alle steun toegezegd. De Westduitsers kunnen er van Getuigen Dat de rechter zijn straf niet zal ontlopen, staat voor de familie Lam mers (man, vrouw en vijftienjarige dochter Marianne vast. „Alle be wijzen pleiten tegen de rechter. Hij kan nooit staande houden, dat mijn zoon al in de sloot had gelegen, toen hij er met zijn auto inreed. Het ge beurde om tien over half zes 's avonds en Henk gaat om half zes van zijn werk" Veel vertrouwen heeft de heer Lammers in de twee nieuwe getuigen, die zich woensdag plotseling aan meldden: twee dames van een kan toor aan de Zuiderhoutlaan. „Ik ben er vanmiddag nog even wezen kijken. Het kantoor staat recht tegenover de plaats waar het ongeluk gebeurde. De dames hebben al gezegd, dat zij een klap hoorden en toen direct naar het raam zijn gerend. Ze zouden de auto in de sloot hebben zien rijden en de bromfiets op hetzelfde moment door de lucht hebben zien vliegen. Direct daarop hebben zij de politie gewaarschuwd." Meisje Volgens de heer Lammers zijn zij overigens niet de enige getuigen. „Er is ook nog een meisje uit Heemstede, dat het ongeluk heeft gezien terwijl zij in een NZH-bus zat, die achter de wagen van de rechter reed." Waneer de zaak voorkomt, is nog niet bekend. „Onze advo caat, mr. Schanebeck uit Wasse naar, rekent op eind september of begin oktober. We zullen er zeker bij zijn". (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Bestuursleden van het Liberaal-democratisch centrum een vooruitstrevende groepering in de VDD en le den van D '66 hebben de hoofd besturen van de VVD en D'66 formeel voorgesteld een gesprek te beginnen over plaatselijke, regionale en landelijke samen werking tussen beide partijen. Nadat reeds vorige week in prin cipe overeenstemming was bereikt hebben de leden van het LDC en D\56 tijdens de gisteren gehouden vergadering een voorstel voor de hoofdbesturen opgesteld. Bijna twee jaar geleden namen en kele leden van het LDC het initiatief tot het gesprek met de leden van D'66, die ook bijna allen leden van het LDC of van de VVD-jongeren organisatie zijn geweest. De belang rijkste D'66-afgevaardigde in het gesprek is het Tweede-Kamerlid drs. Nypels, die reeds eerder deze week verklr-de, dat men het praktisch eens was over een voorstel aan beide hoofdbesturen. Gespi^ken is over het politiek program van D'66 en dat van het Li beraal beraad, een gespreksgroep tussen alle geledingen in de VVD, waaronder het LDC en de jongeren. De groep is tot de conclusie geko men, dat beide programma's veel overeenkomsten vertonen. „Doodnormaal" Mevrouw Haya van Somcren-Dow- ner, voorzitster van de VVD, die deze Dit is geen middeleeuws martel werktuig uit de Gevangenpoort, maar de allermodernste hoofdtooi door Alexandre ontworpen voor Revlon. Het toestel bestaat uit ban den gelakt haar als een kooi om hel hoofd geplaatst en rond de hals afgesloten door twee metalen ban den. HOUSTON Nauwkeurig onder zoek in het ruimtevaartcentrum in Houston van de maaifstenen heeft aangetoond, dat er geen spoor van leven op de maan bestaat. Ook is er in het verleden geen leven op de maan geweest. Weliswaar ontdekte men hier en daar wat organisch materiaal, maar dit was afkomstig van aanraking met aarde voorwerpen als de rubber handschoenen van de astronauten en de plastic zakken, die gebruikt zijn voor het verzamelen van de maan- stenen. Op de gehele aarde zijn moeilijk stenen te vinden, die zo vrij zijn van I organische stof. zo zeggen de deskun- I digen in Houston. UTRECHT Van de consumptie- melk wordt in ons land drie procent tegen zgn. stuntprijzen verkocht, dat wil zeggen voor vier of meer cent per liter onder de maximumprijs. De voorzitter van het bedrijfschap voor melk en melk- en zuivelproduk- ten, de heer C. A. Heuft, voegde hier gisteren aan toe dat dit percentage wellicht het misverstand kan wek ken, dat het met de stuntverkoop nogal meevalt. Hij legde er de nadruk op dat het hier om een gemiddelde gaat en dat de percentages plaatselijk variëren van 0 tot 20 procent. „De stuntver koop is een zeer ernstig verschijnsel", aldus de heer Heuft, ..enkele melkdetailhandelaren hebben hun zaak al moeten beëindigen om dat zij niet meer tegen de stuntende grootwinkelbedrijven op konden." week tegenover ons ontkende, dat er een gesprek met D'66 op komst zou zyn, verklaarde vanmorgen het „dood normaal" te vinden dat individuele leden van haar party contakt hebben met leden van andere partijen. Zij vond het wel „overtrokken" dat men meteen officiële communiqué's gaat uitgeven, terwijl de gespreks groep geen enkele officiële status heeft. Het LDC schaart zich namelijk niet als groepering achter het gesprek dat enkele leden van het bestuur met D'66 hebben. Zij wenste dan ook geen enkel commentaar te geven op het formele voorstel van de groep. Eerder deze week verklaarde me vrouw Van Someren dat het denk beeld van de groep een gesprek over samenwerking tussen het LDC en D'66 en in groter verband tussen de VVD en D'66 „te gek was om los te lopen". In afwachting van het antwoord van de hoofdbesturen van de VVD en D'66 zal het gesprek op informele basis worden voortgezet. Gesproken zal onder meer worden over de lak- tiek, die men moet gaan voeren als de VVD nee zegt Die kans is volgens het Tweede-Kamerlid Nypels groot D'66 .zal dan proberen het LDC of individuele leden van die groepering uit de VVD los te weken. In centrum Utrecht UTRECHT Het Chinees restau rant Azië op de Vredenburg in Utrecht is vannacht binnen korte tijd totaal uitgebrand. De schade loopt in de honderdduizenden guldens. De brand is vermoedelijk ontstaan in de benedenverdieping van het uit drie etages bestaande pand. De vlam men sloegen zo snel om zich heen, dat het kapitale gebouw binnen en kele minuten in lichterlaaie stond. Na een half uur kon het sein „brand meester" worden gegeven. Er zijn geen muren ingestort en ook de dak fundering is grotendeels intakt ge bleven. Bij de brand is een kelner van het café- restaurant Noord-Brabant, dat slechts door een smal straatje is ge scheiden van het Chinese restaurant, gewond geraakt. Bij het verwijderen van een brandende jaloezie liep de man een hoofdwond op. Hij is op genomen in het St. Antoniuszieken- huis. De inboedel van de tweede en derde verdieping van het gebouw die als kantoorruimtes worden ge bruikt, is totaal verloren gegaan. overtuigd zijn dat de Amerika nen als geallieerden en als vrienden achter hen staan, zei Nixon gisteren in een gesprek met de Westduitse bondskanse lier, Kiesinger. Tevoren had Kiesinger zijn blijdschap uitgesproken over het door de VS, Engeland en Frankrijk genomen initiatief om tot verbetering van de toestand in en om Berlijn te komen. Deze drie landen hebben gisteren de Russische regering for meel benaderd door het laten over brengen van mondelinge boodschap pen aan de onder-minister van bui tenlandse zaken, Koziref. Kiesinger zei dat West-Duftsland deze toenadering tot Moskou volledig ondersteunt „Wij zijn u, Engeland en Frankrijk dank verschuldigd voor dit initiatief en wij hopen dat het tot succes zal leiden." 'EUROPA De Amerikaanse president benadruk te op zijn beurt dat zijn tweedaagse gesprek met Kiesinger daarom zo be langrijk is „omdat alle discussies die over de Oost-West-betrekkingen wor den gehouden terugvallen op het pro bleem Europa en het hart van Europa wordt gevormd door de fe derale republiek". Nixon zei er zich van bewust te zijn dat de scheiding tussen Oost- en West-Europa soms een onoverkomen- lijke barrière lijkt, „maar in wezen zijn de volken van de beide Europa's voorbestemd om samen vrede en vooruitgang te zoeken". NPD Na zijn bezoek aan de Ameri kaanse senaat ging Kiesinger nog even in op het neo-nazisme in Duitsland. „Wij bestrijden de NPD. Als er werkelijk sprake is van een wedergeboorte van het nationaal-so- cialisme, willen wij deze partij niet in de Bondsdag hebben." Kiesinger beweerde tenslotte dat de West duitsers gewaarschuwd zijn en wor den tegen de NPD. De bondskanselier werd onder het lawaai van negentien saluutschoten in de rozentuin van het Witte Huis ontvangen. Honderden Amerikanen stonden achter de omheiningen van de 'tuin en zwaaiden met zwart-rood-gele vlaggetjes. Onder de klanken van de mars „Alte Kamera*- den inspecteerden Nixon en Kiesin ger de ere-wacht. Russen over Safeguard: MOSKOU Het Russische persbureau Tass heeft de aanvaar ding van het raketverdedigingsstelsel Safeguard door de Amerikaanse se naat bestempeld als het begin van een nieuwe ronde in de bewape ningswedloop. Tass-correspondent Boris Jo- ritsjewski berichtte uit Washington dat de senatoren, die voor het stelsel stemden, hadden geluisterd naar de wapenfabrikanten, die hopen dat de nieuwe ronde in de bewapeningswed loop hen rijker zal maken. Een nieuwe poging in de senaat om het plan voor de voorlopige bouw van twee verdedigingsgordels rond bases voor intercontinentale bal listische raketten te dwarsbomen, is gisteren mislukt. Met 70 tegen 27 stemmen werd een amendement verworpen waarbij de regering wel toestemming zou krij gen voor de installatie van radar posten met bijbehoren, maar waar bij voorlopig geen raketten zouden mogen worden opgesteld. Men ver wacht nog veel meer amendementen. BERKEL Witte benzine is niet meer te koop in Berkel. Voor het enige tankstation, waar goedkopere benzine was te verkrijgen, heeft de dienst van openbare werken van de gemeente een groot hek getim merd. B". en W. gaven hiervoor de opdracht met het oog op de verkeersveiligheid. Het tankstation van de heer Delfos uit Leiden ligt aan de Noordeindse- weg, juist bij de kruising met de Middelweg. De (witte) benzinepompen zijn on langs aangebracht en zijn te bereiken via ruime en geasfalteerde opritten. Het dagelijks bestuur van de ge meente zag evenwel geen reden de vereiste uitwegvergunning te verle nen. Met de gemeentewet in de hand kon men overgaan tot het afsluiten van het tankstation. De klanten kwa men voor het hoge en dichte hek te staan. Een paar honderd meter verder aan de Noordeindseweg ligt nog een tankstation (van de Shell). Maar voor deze zaak bestaan de bezwaren uit oogpunt van de verkeersveiligheid niet. Middenstand Onlangs is in de gemeenteraad van Berkel de vestiging van de witte pompen ter sprake geweest. Men wees toen niet alleen op de ver keersveiligheid. maar vroeg zich af of zo maar iemand van elders zich in de gemeente kon vestigen om benzine tegen een lagere prijs te leveren. De belangen van de plaatselijke mid denstand waren in het geding. Deze opmerkingen zijn gehoord. B. en W. hebben ingegrepen. Het tankstation aan de Noord eindseweg is afgesloten en de inwo ners van Berkel en Rodenrijs moeten weer naar een andere gemeente rij den voor goedkope benzine. „Tijdelijk gesloten" staat op het bordje, dat de eigenaar van het tankstation heeft opgespijkerd, maar het hek staat er nog steeds. Tijtleliik gesloten Het tankstation voor witte benzine aan de weg Berkel Zoetermeer (Noordeindseweg) is gesloten. De gemeente timmerde een groot hek voor de pompen. Reden: de verkeersveiligheid. De eigenaar bracht toen maar een bordje aan „Tijdelijk gesloten". Verkeerde eetgewoonten DEN HAAG Een wetenschappelijk onderzoek heeft uitgewezen dat de Bantoe in het algemeen genoeg eet, maar dat zijn eetgewoonten verkeerd zijn. Dit is van Zuidafrikaanse zijde mee gedeeld naar aanleiding van een uitla ting van prof. John Reid. Deze hoogle raar in de geneeskunde aan de uni versiteit van Natal verklaarde dat naar schatting een miljoen Bantoekinderen aan ondervoeding lijden en dat de toestand, vooral op het platteland, steeds slechter wordt. Het nationale Voedingsna- vorsingsinstituut van Zuid-Afrika zegt al enige jaren bezig te zijn met een project om de eetgewoonten van de Bantoes te veranderen. Tegen Jordanië TEL AVIV Israëlische gevechts vliegtuigen en tanks hehhen gisteren militaire doelen in Jordanië aange vallen. In een uur tyd werd een groot gebied in vlammen geschoten. De aanval was bedoeld als vergel dingsactie omdat Arabische comman do's een bus met militairen op een mijn hadden laten lopen. De bus kwam n een ravijn terecht waardoor twee Israëlies werden gedood en twaalf gewond. Volgens het volksfront voor de be vrijding van Palestina in Amman werden echter vijftig Israëliërs ge dood. De commando's doorzochten de bus en hadden slechts lijken gevon den. Ook het „ongeluk" met de bus was bedoeld als wraakneming, name lijk voor een Israëlische luchtaanval op Al-Mahara in het noorden van de Jordaan-vallei (woensdag). De Israëlische toestellen die gisteren de aanval op Jordanië uitvoerden, keerden alle behouden op hun bases terug, aldus een mededelng uit Tel Aviv. Maar Amman beweert dat twee vliegtuigen zijn neergeschoten. GLASGOW Een boer die onlangs op een eiland aan de Schotse kust het kadaver van een koe wilde begraven, ontdekte dat het graf al was bezet, namelijk door de stoffelijke resten van een negende-eeuwse Vikinghoofdman. Nadere onderzoekingen hebben aan getoond, dat het eiland een rijke ar cheologische vindplaats is. Men heeft nog twee graven van Noormannen en de resten van een Vikingboerderij blootgelegd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5