MOSKOU WAARSCHUWT Irian krijgt in 1971 zelfbestuur Beatfeest loopt uit op rellen Commentaar Roemenië nodigt Russen uit Indola Electric (600 werknemers) kampt met afzetmoeilijklieden geschorst Het Kwartet Gejuich voor Yaser Dialoog scherper Boodschap China Grote Manoeuvre Man zat week dood achter het stuur RUIM 63.000 HUIZEN NIET BETOOND Onrust in Utrecht en Venlo Defregger Kiesinger bij Nixon ONDERZETTEGEK^rf^ OF PLACE-MAT nu kunt u kiezen kersenbonbons JAMIN Verkrampt SPRÉIfK Warmer Nieuwe Leidse Courant Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Vrijdag 8 augustus 1969 51ste jaargang vooraanstaande prol. christelijke dagbladen Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur In Amman (Jordanië) is de vijfde Palestijnse studentenconferentie gehouden. Toen Yaser Arafat, één der belangrijkste woordvoerders van de El Fatah-beweging, arri veerde, ging er een groot gejuich op. Minister Machnwed: DJAKARTA In 1971 zal aan YVest-Irian volledige autonomie wor den verleend. De voorbereidingen daartoe zouden komende maand al beginnen. Dit zei gisteren de Indonesische mi nister van binnenlandse zaken, gene- raal-majoor Amir Machmoed, op een speciale bijeenkomst van de wetge vende vergadering van West-Irian. Voorts maakte hij bekend dat de Indonesische regering bijna 270 mil joen gulden beschikbaar heeft gesteld voor de ontwikkeling van West-Irian in de belastingjaren 1969 en 1970. Intussen heeft minister Malik van buitenlandse zaken gezegd dat zijn Amerikaanse ambtgenoot Rogers zich ingenomen heeft verklaard met de uitslag van de „daad van vrije keuze". BOEKAREST De verhou ding Rusland-Roemenië. die in de ogen van de Russische lei ders de laatste tijd toch al niet goed was in verband met de on afhankelijke koers die Roeme nië binnen het Warschaupact volgt, is gisteren na de tweede dag van het tiende Roemeense partiijcongres nog verslechterd. Ondanks het feit dat Rusland zijn „tweede keus" naar het con gres heeft afgevaardigd, heeft dit congres gisteren volledig in het teken gestaan van een scher pe dialoog tussen de beide lan den. Drie factoren speelden daarbij «en belangrijke rol: de Roemeense partijleider Ceau- sescu heeft tijdens de pauzes van het congres een gesprek onder vier ogen gehad met de Russische vertegen woordiger Katoesjef, waarbij Ceau- sescu volgens waarnemers een ver klaring heeft moeten geven van de redenen en de resultaten van het re cente bezoek van president Nixon aan Boekarest; Ondertekenen Ceausescu heeft via Katoesjef de Russische leiders Brezjnef en Kosy-. gin uitgenodigd op 23 augustus naar Roemenië te komen om de feestelijk heden ter gelegenheid van de 25ste verjaardag van dat land bij te wo nen. Volgens welingelichte kringen zou hij de Sowjets hebben voor gesteld bij die gelegenheid het nieu we Roemeens-Russische vriendschaps- en samenwerkingsver drag te ondertekenen; het centrale comité van de Chinese communistische partij stuurde een boodschap naar Boekarest waarin het zijn sympathie uitte voor het party - congres. Toen deze boodschap werd voorgelezen, verliet Katoesjef uit protest de zaal. Voor vervolg zie pag. 2 UTRECHT Indola Electric NV in Utrecht, een bedrijf met ongeveer zeshonderd werkne mers (van wie 165 beambten), heeft moeilijkheden met de afzet van haar produkten. De directie heeft gisteren een gesprek gehad met de vakbonden, terwijl ook het personeel en de onderne mingsraad op de hoogte zijn ge steld van de situatie. Het is het tweede Utrechtse me taalbedrijf dat deze week laat weten, met afzetproblemen te kampen te hebben: woensdag deelde Werkspoor-Utrecht NV mee, dat zij de afdeling staalconstructies (270 ar beiders) wil sluiten omdat deze afde ling ten gevolge van gewijzigde marktverhoudingen met grote verlie zen werkt. Concurrentie Vooral de sterk toegenomen inter nationale concurrentie is oorzaak van een verminderde afzet bij Indola, in het bijzonder van elektrische huishoudelijke toestellen en hand boorgereedschap. „De onlangs beschikbaar gekomen Internationale cqjnmerciële mogelijk heden hebben in deze ontwikkeling geen wijziging ten goede kunnen brengen", aldus de directie. In overleg met de raad van bestuur beraadt de directie zich over midde- len om voor de gerezen problemen een oplossing te vinden. Met de vak organisaties en de Federatie metaal- en elektrotechnische industrie zal nog nader overleg worden gepleegd. De directie stelt dat zij overigens alleen maatregelen en voorzieningen 1 aanvaardbaar acht, die vooral op langere termijn de belangen van het personeel en van het concern waarborgen Ze streeft ernaar, op zo kort mogelijke termijn nadere mede delingen te doen. De heer 'J. ten iHove van de Christelijke Metaalbedrijfsbond ver telde dat het personeel van Indola zich enkele weken geleden ongerust hegon te maken over de voortzetting van het bedrijf, omdat er sprake was van een grote voorraadvorming, ter wijl de afzet stagneerde. Op het ogenblik probeert de be drijfsleiding vervangende produkten te vinden, die de onderneming weer rendabel kunnen maken. Het zal waarschijnlijk een week of zes du ren, voordat het resultaat van deze studie bekend is. De heer Ten Have herinnerde eraan, dat Indola begin dit jaar is opgenomen in het Hagemeijer-con- cern, volgens hem om Indola van de ondergang te redden. Op Schiphol arriveerden giste ren honderd' jongeren uit de Ne derlandse Antillen. Een deel van hen gaat aan een universiteit studeren, een ander deel zal een vakopleiding volgen. Misdrijf in Geleen GELEEN De 33-jarige pyplegger M. J. Ronde uit Geleen heeft volgens de politie een weck lang dood achter het stuur van zijn auto gezeten. Hij werd gistermiddag levenloos aan getroffen in een autobox aan de Briensstraat in Geleen. Vorige week donderdag zou de heer Ronde, die werkzaam was bij een Geleens aannemersbedrijf, naar Om men vertrekken. Hij had zijn vrouw beloofd dat hij de volgende avond weer thuis zou komen. Toen hij zater dag nog niet was gearriveerd, deed zijn vrouw aangifte van vermissing. De patholoog-anatoom dr. Zelden- rust heeft gisteravond in een Geleens ziekenhuis sectie verricht op het lijk. De politie houdt rekening met een misdrijf. DEN HAAG Op 1 april jl. waren ongeveer 63.800 woningen niet be woond. Hiervan waren er bijna 13.000 niet meer geschikt voor bewoning. De reële woningreserve bedroeg dus 51.000 of wel 1.4 procent van de totale woningvoorraad. Van deze reserve waren 44.000 woningen reeds bewoond geweest („oude" woningen) en 7.100 nog nooit („nieuwe wonin gen"). Op 1 april van het vorige jaar wa ren er 59.500 oVibewoonde woningen. UTRECHT Een optreden van de beatgroep Shocking Blue in het Utrechtse Julianapark voor 12.000 jongens en meisjes is uitgelopen op vechtpartijen tus sen de politie en een groep jon gelui. Bij de ongeregeldheden liep een 17-jarige jongeman ver wondingen op. In Venlo onstond gisteren een gevecht tusen grote groepen mi litairen en Ambonezen. De Westduitse bondskanselier Kiesinger heeft gisteren een bezoek gebracht aan president Nixon op het Witte Huis. De foto toont de beide staatslieden tijdens de ont vangst, waarna zij zich afzonderden om allerlei actuele problemen te bespreken. wat u wilt hebben als u 'n nieuwe abonnee opgeeft! 1 DAIMLER 1886V^ 2 DURYEA 1893 3 PANHARD- IEVASSOR 1895 4. FIAT 1901 5. POPE WAVERIEY 1907 6. LANCHESTER 1895 Inzenden aan Bureau van dit blad Ik geef op als nieuwe abonnee: plaats: betaalt: per kwartaal per maand als beloning voor mijn aktiviteit kies ik 1 ONDERZET-TEGEL, nr 1 PLACE-MAT De politie in Utrecht zag zich ge noodzaakt van de gummiknuppel gebruik te maken toen enkele hon derden jongeren een heroptreden eisten van de beatgroep, die om half tien het vierde en laatste zo genaamde free-parkconcert, geor ganiseerd door de stichting stads- ontspanning Utrecht, besloot. On danks herhaaldelijke verzoeken wil de de beatgroep niet meer optreden, waarna de jongelui de aanwezige lichtmasten begonnen af te breken. Er ontstond kortsluiting waardoor onder meer een hekwerk rond het podium onder stroom kwam te staan Niemand liep verwondingen op. Het concert werd bijgewoond door 12.000 jongelui. Vuurwerk De vernielzucht van de groep liep zo hoog, dat vrijwel niemand nog belangstelling had voor het vuur werk op de Amsterdamsestraatweg na afloop van het beatconcert. Om streeks half elf veegde de politie het park schoon. Maar op de Amster damsestraatweg werden de balda digheden voortgezet. Eigengemaakte rotjes werden afgestoken, ruilen van woningen vernield en automobilisten bij het passeren gehinderd. Nadat de politiek enkele gevoelige klappen had uitgedeeld, keerde de rust op de Amsterdamsestraatweg terug. Venlo Aanleiding van de onlusten in Venlo was de mishandeling van een drietal militairen van de Frederik Hendrik-kazerne door een groep jonge Ambonezen. De Ambonezen hadden er woens dagavond op los geslagen toen de drie militairen enkele Ambonese meisjes nafloten. Gisteren ondrnamen enkele hon derden militairen een strafexpeditie. Ze sloten de toegang naar de bar, waarin de Ambonezen zich be vonden. af. De politie van Venlo, versterkt met de militaire politie, wist de soldaten te bewegen naar de kazerne terug te gaan. Onderweg ontmoetten ze echter een groep oudere Ambonezen, die hun jongere landgenoten wilden bevrijden. Er ontstond een vechtpartij waarbij de Ambonezen waren gewapend met stukken hout en de soldaten hun koppel gebruikten. Broodmes Eén Ambonees moest per ambulance naar het ziekenhuis wor den vervoerd. Een andere werd ge arresteerd omdat hij een broodmes bij zich droeg. Ook de hofmeester van de officiersmess moest zich onder doktersbehandeling stellen. Hij was tijdens een wandeling met vrouw en dochter zonder opgaaf van redenen neergeslagen. Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden. morgen 150 gram van 159 «oer 139 niet te geloven voor die prijst „Zal ik er een paar van je overne men Strandweer Sterk hogedrukgebied blijft fraai strandweer brengen. Ook morgen veel zon met een matige landwind. Temperatuur 23 tot 25 graden, zeewater 20 graden. Vooruitzichten: Aanhoudend zomers strandweer en wellicht iets warmer. BAROMETERSTAND: Heden 10 uur 76.6 cm (1021 millibar), constant. ROME Volgens het Itali aanse rooms-katholieke persbu reau Asca heeft de Vaticaanse congregatie voor de bisschoppen Defregger verzocht, voorlopig afstand te doen van zijn bis schoppelijke rechten en zich van consecraties te onthouden. Dit komt neer op een schorsing. Leden van de congregatie hebben commentaar op dit bericht geweigerd. Het persbureau Asca heeft reeds en kele malen bewezen, in de zaak- Defregger te beschikken over een goede informatiebron in het Vaticaan. Gisteren werd bekend, dat de paus Defreggers dossier heeft opgevraagd. Het Vaticaan schijnt het hoog op te nemen, dat kardinaal Döpfner het indertijd niet nodig heeft geoordeeld, het Vaticaan in kennis te stellen van het drama te Filetto, toen hij Defreg ger voordroeg als hulpbisschop. Avondmaal met hamburgers en frisdrank SAINT LOUIS De methodisten bisschop James Thomas acht de vie ring van het avondmaal niet gebon den aan brood en wijn. Hij heeft er geen bezwaar tegen als het avond maal gevierd wordt met hamburgers en een frisdrank, mits deze voor de avondmaalgangers dezelfde symbo lische betekenis hebben. „De kerk moet met haar tijd meegaan en ge bruiken, die in deze moderne wereld geen betekenis meer hebben, afschaf- en", aldus bisschop Thomas. Het huwelijk is een keten, waarnaar vele meisjes smach tend verlangen om eindelijk vrij te zijn. WEISS TEN aanzien van de vragen van oorlog en vrede leeft de mens in een kramphouding. Hoe machtiger in zijn middelen, hoe machtelozer hij is om zijn medemens te vinden. Want de middelen zijn een eigen leven gaan leiden. En de mens schijnt weinig anders te kunnen doen dan tegenover een ingrijpend middel een nog ingrijpender middel uit te denken. Een treffend staal in deze pijnlijke ontwikkeling heeft deze week de Amerikaanse senaat te zien gegeven, door met een uiterst kleine meer derheid de president de uitvoering van zijn dusgenaamde anti-raket raket-systeem toe te staan. De stemmenverhouding was type rend. Het typerende lag niet in het feit dat de scheidslijnen dwars door de beide grote Amerikaanse partij en heenliepen; zoiets is daar geens zins ongebruikelijk. Maar het lag in het uiterst kleine verschil in stem- mentai. Hierin mag stellig reeds een aan wijzing worden gezien van de groei ende onzekerheid, hoe te handelen. Men wenst zekerheid en meent zich daartoe te moeten bewapenen. Tege lijk echter is daar de onzekerheid omtrent keuze en omvang van het wapen. En vooral de onzekerheid wat de waarschijnlijke tegenstandcr nu weer op zijn buurt zal onderne men. Want men leeft ook in dit opzicht niet in een vrije wereld, maar in een wereld van dwangmatigheden. Die dwangmatigheden houden voor het ogenblik in, dat men telkens weer een stap verder zet. Eerst ra ketten. Straks raketten aan de over zijde. Dan weer raketten die tegen die raketien moeten beschermen. En reeds laat zich de volgende uitvin ding verwachten die daar weer iets tegen moet doen. De vrede in de wereld is in feite een uiterst pijnlijke balans. Dat is al een ernstige zaak. Maar ook die balans blijkt geen constant gegeven, doch vraagt integendeel telkens opnieuw om aanvulling en correctie. En in tussen drijft men elkaar op. Öok het thans dus aanvaarde anti- raket-raket-systecm heeft in dit ge heel blijkbaar een plaats gekregen. Zal het dreigende gevaren kunnen afwenden? Of zal het omgekeerd nieuwe gevaren oproepen? En: zal het de reeds zo starre inter nationale verhouding nog meer doen verstarren? Of zal het de machtelo zen eindelijk het klare besef bij brengen dat elk bewapeningssysteem het karakter gaat aannemen van een dwangsysteem waarin men ook zich zelf klemt? De Amerikaanse president schijnt te overwegen dat datgene waarin thans is bewilligd hem een nieuwe troef geeft bij besprekingen die ook op het internationale vlak toch eens onontkoombaar lijken. Straks immers moet hij gaan praten met de heren in het Kremlin. Misschien zit er iets in zijn overweging. Maar niet min der groot is de mogelijkheid dat in feite een nieuwe stap is gezet in bewapeningswedloop. Een belangrijk besluit is dus geno men, zij het met uiterst kleine meer derheid. Maar het brengt nog niet een besluit dat iets inluidt van de periode van groter zekerheid en ont spanning waarop de kleine mens in deze vreemde wereld hopen blijft. DE BILT Droog, zonnig en warm weer. Zwakke tot matige wind overwegend tussen noord en oost. DE BILT Een omvangrijk met hoge barometerstanden bo ven Scandinavië en Noord-Rus land dat zich in zuidelijke rich ting over de Noordzee en Zuid westeuropa uitstrekt, brengt in grote delen van Europa fraai zomerweer. Donderdag bracht alleen een kleine storing in de hogere luchtlagen tijdelijk be wolking en neerslag in Midden- Europa. waarbij plaatselijk 10 tot 15 mm regen viel. Door de krachtige zonnestraling komen de maximumtemperaturen in ons land geleidelijk op een hoger niveau. Vooruitzichten voor zondag: Aantal uren zon: 7 tot 13; min. temp.: 0 tot 4 graden boven nor maal; max. temp. 2 of meer gra den boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent; kans op een ge heel droog etmaal: 90 procent. Zod en maan 9 augustus zon op 5.14, onder f 20.16; maan op 0.35, onder 19.00; 13 aug. N.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1