Laatste stunt Abi Nathan jjj voor aankoop vredesschip Veiling 150 schilderijen %Er is nog 39 mille nodig Ook actie studenten WIST NIETS VAN VEILING Eigenaar schilderij Rubens kwaad Hulp naar Biafra over rivieren CAROLINA YES 7 DONDERDAG 7 AUGUSTUS 1969 POLITIEVERHAAL VAN N. A. M. WIJCHGEL (Van onze Amsterdamse correspondent) AMSTERDAM Abie Nathan, de Israëlische hotelhouder die al zo vaak in de publiciteit heeft gestaangaat nog één keer pro beren met een stunt aan het geld te komen voor zijn vredesschip. Vrijdagavond laat hij een honderdvijftig door kunstenaars afge stane schilderijen en tekeningen veilen in Amsterdam. De op brengst daarvan moet het nog ontbrekende bedrag van de aan koopsom vormen. En dat ontbrekende bedrag is 39.000,groot. Het is de afgelopen weken een moeizame geschiedenis ge weest met het nieuwe project van Abi Nathan. De ex-vlieger wilde de al helemaal wit geschil derde coaster „Cito" kopen om daarmee, even buiten de territo riale wateren van Israël en de Verenigde Arabische Republiek, radioprogramma's uit te zenden, die „het gewone volk" tot beter Abi Nathan tussen de kunst. Zou hier voor een waarde van 39.000 gulden liggen? ROTTERDAM De familie Th. de Visser is bijzonder kwaad op de Haagse veilingmeester Dick Leek die vrijdag een schilderij wil gaan veilen dat ana Rubens wordt toegeschreven. Dit gebeurt namelijk geheel buiten medeweten van de rechtmatige eige naars om. De familie heeft uit de krant moeten lezen dat het stuk ge veild gaat worden. Overwogen wordt om de politie te verzoeken het schil derij weg te laten halen. De geschiedenis van het schilderij gaat voor de familie Visser terug tot ongeveer. 1900. De vader van de Rot terdamse heer Th. de Visser kocht bij;zijn huwelijk omstreeks 1900 een huis in Boxtel. Toen de heer de Vis ser jr. eens op de zolder aan het spelen was dat moet ongeveer in 1935 geweest zijn trof hij daar het grote schilderij aan van een Madonna met kind, geschilderd in de trant van Rubens. Sommige experts zagen er 1 wel wat in, maar het bleef in het huis in Boxtel. Het wera slecht gerestaureerd, j Toen de heer De Visser sr. en zijn echtgenote waren gestorven, besloten 1 de kinderen het te verkopen.. De heer D Visser is met zijn broer in Sittard en zuster in Boxtel erfgename van dit werk. Experts konden over de echtheid van het doek „geen zinnig woord" zeggen. De familie heeft toen gepoogd het in Limburg te doen verkopen. De kunsthandelaar Daniëlse in Sittard kon het niet kwijt. Nadat het bij de familie was teruggekeerd, belde een kennis van de heer Daniëlse uit Oef feit de familie op. Hij bleek interesse te hebben en zou pogen het schilderij te verkopen, uiteraard in overleg met de familie. De heer De Visser was, zoals ge zegd, verbaasd uit de kranten te lezen dat zijn schilderij vrijdag in Den Haag geveild zou worden. De heer Leek kon hem bovendien niet meedelen wie "het schilderij ter veiling had aangeboden: Het merkwaardige is dat de heer Leek de kennis va nde heer Daniëlse uit Oeffeit niet kent zodat het vermoeden bestaat dat weer een nieuwe tussen persoon zich is gaan bemoeien met de verkoop van het schilderij. De familie zelf is niet overtuigd van de echtheid van het schildcry. Aanvankelijk was zy zelfs bereid het al voor een bedrag van 4000 te verkopen. De familie vindt het vreemd dat de heer Leek de naam van zyn opdrachtgever niet wenst te noemen. „Als we het niet toevallig uit de krant gelezen hadden, zou het schil derij vrydag onder valse vlag zijn worden geveild." inzicht en dus tot vrede moeten brengen. Maar de 150.000,- die daarvoor no dig was, kwam niet zo snel bij elkaar als Abi Nathan had gehoopt. Hij kreeg al eens uitstel van de coas ter-eigenaar maar eigenlijk had het schip al lang moeten varen. Toch zijn Abi Nathan en zijn en thousiaste vrijwillige medewerkers erin geslaagd een bedrag van ƒ.121.000,- bijeen te krijgen op het speciale gironummer. De laatste lood jes blijken echter het zwaarst te we gen. Vandaar dat met een laatste krachtsinspanning het ontbrekende geld bijeengebracht moet worden. In totaal zullen er vrijdagavond in het Amsterdamse Apollo-hotel vijftig Nederlandse schilderstukken, vijftig Israëlische en vijftig uit de eigen col lectie van Nathan worden geveild. Hij zal trouwens al zijn vierhonderd schilderijen in het project-Vredes- schip stoppen. Als het schip eigendom van de stichting wordt en dus kan afvaren naar New York voor de ombouw tot radio-schip, dan wil hij de rest van zijn verzameling verkopen om aan j geld te komen voor die radio-uit- I rusting. Teruggeven Brengt de kunstveiling niet genoeg op. dan ZEri Nathan het project opge ven. „Ik zal dan alle mensen die iets gegeven hebben, hun geld teruggeven en me helemaal terugtrekken", zei hij gistermiddag op zijn op een na laatste persconferentie in Amsterdam. Maar dit wordt echt de laatste poging het geld bij elkaar te krijgen. Ik geloof, dart het maximum wat één man kan doen, wel gedaan is". - Dinsdag wil Abi Nathan zijn laatste persconferentie in Nederland geven. Hij zal dan bekendmaken of het radioschip gaat varen of niet. Onder de kunstwerken die vrijdag avond zullen worden geveild, bevindt zich ook één schilderij van Nathan zelf. Voorts stond hij een uit de twaalfde eeuw daterend stuk Per zische kunst af, dat hij had overge houden, nadat hij zijn gehele collec tie Perziche kunst enige jaren gele den had afgestaan aan het nationaal Israëlisch museum. Voorts is er voor de veiling werk afgestaan door o.a. Wessel Couzijn, Woody van Amen, Klaas Gubbels, Leo Gestel, Frits Müller en Jaap Hil- lenius. Til ,K\ ISIE VAXAVOM» Hilversum I 402 m. NCRV: 18.30 Nieuws. 18.41 Actualitei ten. 19.00 Stereo: Lichte gram- mofoonmuziek. 19.15 Stereo: Muziek Hells (gr). 19.30 Holland Festi val: Haarlemse 1969. 20.00 Raket: RUIM» MOHftEN Televisie Nederland I. 18.50 Kleur: Pluimpje. STER: 18.56 Reclame. N.O.S.: 19.0 0 Jour naal. STER: 19.30 Reclame. KRO: 19.07 MIK-Sucessen van Het Leger des üCht muziekprogramma. STER: 19.56 Reclame. N.O.S.: Orcelmaand 10 00 Journaal. STER: 20.16 Re- Orge ana clame. KRO: 20.20 Brandpunt. gevarieerd 20.45 Kleur: Ichbin eln Ele- progr 22.20 Avondoverden- fant, Madame, film (produktle 8 45 Voor de hulsvrouw. (9.00 van Betafilm). N.O.S.: 9.10 Gymnastiek voor nastiek. 7.20 Stereo: Lichte grammofoonmuziek. (8.30 - 8.33 De groenteman). 8.50 Morgen- j-sj wijding. NOS: 9.00 Stereo: Berlioz In woord en muziek. AVRO: 10.00 Voor de kleuters, ötf 10.10 Arbeidsvitaminen. (11.00 - 0 11.02 Nieuws). 11.30 Stereo: Pl- anorecltal. 11.55 Beursberlch- ten. NOS: 12.00 Blik op de KRO: wereld: populair programma levende over ontwikkelingshulp. 12.30 Overheidsvoorlichting. 12.40 Hilversum I, 402 i 7.00 Nieuws. 7.10 Hei KUB?' miü 1S"0ó.»aj.-°eu'wi ruass. muz. igr;. vi.ov 7,32 Actualiteiten. 7.50 Overwe- ^j^fa.OO Nieu^" VARA: kanUe-j eug d pro gramma. 8.30 j^ll Actualiteiten. Nieuws. 8.32 Vakantietips. 8.4o king. 22.3 ONieuws. 22.40 Mede- journaal delingen. 22.45 Stereo: Licht *2.30-82.35 Journaal. gevarieerd platenpr. 23.55 24.00 Nieuws. naai. 18.25 Stereo: Dls-Sonan- tjes. 19.30 Nieuws. IKOR: 19.35 Kerk veraf en dichtbij. 19.40 clame. VARA: 20.20 Kleur: De Nederland II. N.O.S.O 18.50 Kleur: Pluimpje. STER: 18.56 - Reclame NOS* 19 00 Jour- muziek. 11.00 Nieuws. ïi.uz Hilversum II 298 m. AVRO: naai. 19.03* Scala: informatief Voor de zieken. 11.55 Medede- ■ïngen. 12.00 Gevarieerd pro gramma. (12.22 Wij van het iand; 12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw; 12.30 Nieuws: 12.41 Actualiteiten; 13.00 Raden maar 14.00 Dit is uw leven, hoorspel. 14.35 Stereo: Lichte grammofoon muziek. TROS: 15.00 Licht ge varieerd platenprogramma. 16.00 Nieuws. 16.02 Stereo: Nieuws over underground en westcoast music 16.30 Film- kroniek. 17.00 Sportkompas. 17.45 Actualiteiten. NCRV: 18.00 Stereo: Koorzang met or gel. 18.19 Stereo: Latijns-Ame rikaans orkest (gr.). 13.20 Ste reo: Pianorecital (gr.) 13.35 Stereo: Semi-klassieke orkest muziek (gr.) NOS: 14.30 Mo derne kamermuziek (gedeelte rijk stereo). 15.10 Stereo: lichte JHMi 'si° stereo: KeLislelte er.mrnotoon- BroodI op de pl.njIran"; hulsvrouw). 9.35 Waterstanden. 9.40 Nieuwe aarde: godsdienstige kroniek. 10.00 Jakob-Israel', Saulus-Paulus, Schönberg-Schoenberg: eer bij-wljze-van-spreken muziek- programme. AVRO: H.U L.ed- lesprogramma. 20.30 Stereo: .tadlophllharjnonlsch orkest en solist. 21.50 Stereo: Gitaarspel 22.00 Berichten van toen Shadoks en de Gibis. tele visiestrip. 20.22 Kleur: De Vir ginian. TV-Western. 21.35 Si mon Carmiggelt leest uit eigen werk. 21.40 Kleur: Amuse- Marty. N.O.S.: 22.10 -11.15 Journaal. België kanalen Nederlands: 2 en 10. 18.55 Zandmannetje. 19.00 Schildpaddenelland: do de feiten van nu. 22.30 cumentaire. 19.30 Geschiedenis Radiojournaal, van de XXIe Eeuw (24). 19.55 kamermuziek Mededelingen. 20.35 Mamaia comedie van José Varela. 22.05 Nieuws. 22.40 22.55 Moderne (gr.). 23.55 - 24.00 Nieuws. over beroepskeuze. 15.50 Spelen met taal. VPRO: 16.00 Nieuws. 16.02 Eerste Panafri- kaans kultureel Festival, Al giers. 17.55 Mededelingen Hilversum III. 24Ö m. en FM-kanalen. VARA: 9.00 Nieuws. 9.02 De Eddy Becker Show. (10.00 Nieuws). 11.00 Nieuws. NOS: 11.02 Felix Meurders. VPRO: 12.00 Nieuws. 12.03 Top-30 (13.00 Nieuws. TROS: 14 00 Nieuws. 14.03 Lynx (of Los). AVRO: 15.00 Nieuws. 15.03 Muziek Boetiek. <18.00 Nieuws). 17.00 Nieuws. 17.02 Radiojournaal. 17.05 - 18.00 Nederlandse top pers. Lappie Loep en de Molboor De Polemologische Werkgroep en de Studentenvereniging voor interna tionale betrekkingen in Amsterdam hebben besloten om met steun van o.a. de disputorenraad aan de Vrije Universiteit, Shalom, de Hervormde jeugdraad en andere groeperingen I zaterdag een actie te voeren ter on dersteuning van het vredesschip. De bedoeling is om alle buiten landse studenten, die thans in Amsterdam verblijven, in tc schake len bij deze actie. Bekende schrij vers. politici en artiesten worden uit genodigd om te komen spreken. De organisatoren hebben bij de ge meente een aanvraag ingediend voor deze actie. De toestemming is nog niet verleend. Volgens de heer Schmidt van de disputorenraad zal men zich achter niets van een even tuele weigering aantrekken. Met of zonder toestemming, de actie gaat door. Wij zullen ons echter niet verzetten tegen eventueel politie-op- treden, aldus de heer Schmidt. Plan Frankrijk en VSt PARIJS Amerika en Frankrijk proberen gezamenlijk een regeling tot stand te brengen voor voedselle- veranties aan Biafra over de rivier. Ook trachten zij humanitaire hulp langs alle andere mogelijke wegen te bevorderen. Dit zei gisteren de Franse minister van buitenlandse za ken, Maurice Schumann, op een ka binetsvergadering. De federale Nigeriaanse hulporga nisaties willen het hele werk van het Rode Kruis in Nigeria binnen zes we ken overgenomen hebben. De oorzaak van dit alles is de recente beschuldi ging dat de geheel uit Zwitsers bestaande comité's van het Rode Kruis onder het mom van hulpwerk te doen, anti-Nigeriaanse activiteiten pleegden. Rechtstreeks bellen met Scandinavië DEN HAAG Op 1 september zullen de abonnees in de telefoonsec toren Rotterdam, Dordrecht, Gouda, Middelharnis, Oud-Beijerland, Slie- dreoht, Spijkenisse, 's-Hertogenbosch en Tilburg de mogelijkheid krijgen tot automatisch telefoonverkeer met Denemarken, Noorwegen en Zweden. In omgekeerde richting bestaat vol automatisch telefoonverkeer al: sinds 22 januari 1966 voor Noorwegen en sinds 1 mei 1968 voor Denemar ken. Dit is de Zweedse vocal-group De Gimmicks, be staande uit twee meisjes en vier jongens, die zich van avond bij de AVRO op Ned. 2 aan u voorstellen. Vorig jaar oktober begonnen ze na individuele successen samen met close-harmony-zang op een eigen manier en nu al genieten ze in Scandinavië de hoogste populariteit. De show die ze voor de AVRO geven is geregisseerd door een nieuwe verschijning in de omroepwereld: Hank Onrust, die in Engeland zijn opleiding kreeg en vanavond debuteert. De namen van De Gimmicks zijn: leider-organist Lei Carlqvist (26). Anita Strandell uit Majorca (29), May- Britt Persson (23), drummer Roger Palm (21), zanger- fluitist-saxofonist-arrangeur Torsten Dannenberg (27) afkomstig uit een symfonieorkest en Pepe Seidl (31), bassist en Joegoslaaf van huis uit. VANAVOND TE ZIEN 7.07 uur Mik-successen. 8.20 uur Brandpunt. 8.45 uur tv-film „Ich bin ein Elefant, Madame". Ned. 2 VARA 7.30 uur Coronation Street. 8.22 uur aflevering „The Virginian": Jennifer. 9.40 uur kleurenshow van Marty Feldman. VANAVOND TE HOREN Hilversum 1 NCRV 7.30 uur opnamen Haarlemse Orgelmaand. 8.00 uur amusementsprogramma „Raket". 10.20 uur avondoverdenking. 10.45 uur Sterren in stereo. Hilversum II AVRO 8.05 uur liedjesprogramma. 8.30 uur concert door het Radio Filharmonisch orkest; moderne werken. 10.00 uur „Zo goed als nieuws", berichten van toen en feiten van nu. 10.55 uur nieuwe serieuze platen en kamermuziek. 36 „Och sufferd, je had verdomme bijna zijn naam genoemd*, verstond hij. Het was Van Hoogstraten die deze woorden er op woedende toon uitgooide. Wat Liefkens erop antwoordde was niet te verstaan. Hij sprak minder opgewonden dan de ander. Daarna volgde nog slechts onverstaanbaar gemompel. Maar Timmermans glunderde. Dat van die groetende kennis was een schot in de roos geweest bleek nu wei. Er was dus iemand die hen gezien had. En dat zij die naam wilden verzwijgen betekende dat niet dat die persoon iets gezien had wat ze niet bekend wilden hebben? En wat kon dat anders zijn dan dat Wim Oldenhoeve toen niet in hun gezelschap geweest was? Dat moest het wel zijn. Immers, als die wel aanwezig geweest was zou die meneer X. alleen maar hun woorden kunnen bevestigen. Die man moest ge vonden worden. Maar hoe in de wereld werd hij diens naam gewaar? Gedurende deze overpeinzingen was Timmer mans beneden aangeland. Hij verliet de woning en trok de deur achter zich dicht. Op zijn gemak kuierde hij naar de tramhalte van lijn één om zich naar het Centraal Station te laten brengen. Onderweg daarheen hielden zijn gedachten zich bezig met de vraag hoe hij met die onbekende meneer in contact kon komen en kwam tot de conclusie dat dit waarschijnlijk wel mogelijk zou zijn door een advertentie in diverse dagbladen te plaatsen. Maar dat zou hij toch eerst met Roelf moeten overleggen. Eigenlijk was dit een snert- zaak waar geen enkel spoor gevonden was om enige aanwij zing te geven. Een toen herinnerde hij zich het kleine stukje uitgescheurde stof dat de jongen gevonden had en hij zat plotseling rechtop. Stom dat hij daar niet aan gedacht had toen hij bij Wim Oldenhoeve was. Hij had toestemming moeten vragen om diens kleerkast na te gaan om te zien of er een dergelijk soort pak hing. Hoewel: de broek zou dan wel verdwenen zijn, maar dan zou er waarschijnlijk een jas hangen van een pak waarvan de broek ontbrak. Het was beslist een nalatigheid dat hij dit niet gedaan had en Roelf zou er niet al te best over te spreken zijn als hij ervan hoorde. Even later had hij zijn besluit genomen, hij zou zijn fout herstellen. Bij de eerstvolgende halte stapte hij uit en zat een poosje later in de tram die hem terugbracht naar het Valeriusplein. Vandaar begaf hij zich opnieuw naar de wo ning van mevrouw Tadens. Hetzelfde meisje dat hem de eerste keer te woord had gestaan opende deur. Zij scheen verwonderd hem weer te zien. „Heeft u misschien iets vergeten, meneer" vroeg ze vrien delijk. „Ja, inderdaad, ik vergat iets te vragen. Is meneer Olden hoeve thuis" „Nee, meneer. Ik zag toevallig clat meneer een poosje geleden uitging." „Dat Is jammer, maar wellicht kun JIJ me helpen. Zou je even met mij mee kunnen gaan naar zijn kamer? Ik zal je niet lang ophouden", stelde hij voor. ZIJ scheen even te weifelen. „Als het niet lang duurt kan het wel, meneer. Maar veel tijd heb ik niet want mevrouw Tadens is ook uit en ik sta alleen voor het werk", zei ze. „Laten we er dan maar gauw heengaan", antwoordde Timmermans glimlachend en liep alvast naar boven. Zij volgde hem snel met een verwonderde, nieuwsgierige uit drukking op haar gezicht. De deur van Oldenhoeve's kamer was niet op slot en ze gingen naar binnen. Alles was nog als bij zijn eerste bezoek, zelfs de tijdschriften lagen nog ge deeltelijk op de vloer op dezelfde plaat6 waar Timmermans ze 's morgens gezien had. „Weet je misschien of meneer Oldenhoeve per telefoon !s weggeroepen?" vroeg (hij het meisje dat hem geïnteresseerd gadesloeg. „Er is wel telefoon voor meneer geweest. Meneer Van Hoogstraten belde en dadelijk daarop is meneer Oldenhoeve uitgegaan. Nog geen uur geleden", antwoordde ze. „Dat klopt", mompelde Timmermans. Hij liep naar de kleerkast waarvan de sleutel ln het slot stak en opende de deur. „Wie onderhoudt zijn kleren, het afborstelen en zo?" „Dat doet meneer zelf en zo nu en dan laat hij een pak stomen of oppersen als dat nodig is." (Wordt vervolgd) Smidje Verholen en het geheim van de Uylenborgh 1288: „Je vergist je. beste Gozewijn," zei smidje Verholen, die van oordeel was, dat hij de boekhan delaar niet in het onzekere mocht laten. „Er IS iemand, die weet waar de Uylen borgh lag. Maar ik moet U daarvoor zo'n ongelofelijke geschiedenis vertellen, dat U mij misschien wel voor gek zult verklaren als U die eenmaal gehoord hebt „Ik verklaar niet gauw iemand voor gek," stelde Gozewijn zijn vriend Verholen gerust. „Ik ben toch immers boek handelaar? Nou als je soms ziet wat de uitgevers allemaal op de markt J gooien, dan ga je wel eens denken, dat er maar één soort gekken is j de boekhandelaars, die al die flauwekul verkopen! Haha! Steek dus gerust I van wal, Verholen!" „Geloof jij aan kabouters?" vroeg de smid fluisterend. Natuurlijk!" antwoordde Gozewijn. „Die sakkerlootse rakkertjes bestaan! Ik heb kabouterboeken genoeg in de winkel, die het bewijzen!" „Luister dan goed, Gozewijn," hernam de smid. „Enkele dagen geleden bewees ik zo'n kleine rakker een dienst. In ruil daarvoor diende hij me een 'beetje stuifmeel- poeder toe van de pimpelpaarse bostijlbos. Het gevolg daarvan was, dat ik één etmaal lang mijn tijd kwijtraakte „Ty-loos! Ty-loos! Niet te gelóven!" riep de boekhandelaar getroffen uit. „Maas waar was je dan al die tijd?" „Op de Uylenborgh by oud-oom Jacob zuchtte de smid, terugdenkend aan die wonderlijke belevenis. „Heer Jacob en oud-tante Julia ontvingen me buitengewoon vriendelijk. Ik heb zelfs bij ze gelogeerd. Héél lieve mensen, die twee. Je begrijpt het dus al. Gozewijn. De man, die alles weet van de Uylen borgh, ben IK 75. De leden van de club der fantasten bleven teleurgesteld achter in hun clubgebouw, toen het viertal verdwenen was. „Leden," begon de voorzitter. „We zullen de zitting ophef fen. Wanneer de gelegenheid zich voordoet om onze drie vrienden te huldigen, zal ik U met de meeste spoed laten roepen. Ik heb echter een klein vermoeden, dat ze daar in de komende tijd geen gelegenheid voor hebben Iedereen verliet het zaaltje en de voorzitter sloot de deur. Toen liep hij naar het politiebureau om te melden dat het vermiste kereltje weer teruggekomen was. Samen met Manus, die onmiddellijk vrijgelaten werd, ging hij een sterk kopje koffie drinken in het Nieuwstadter-koffiehuis. Die avond konden de inwoners van Nieuwstad het hele verhaal van de opsporing van Lappie lezen in de dagbladen. Een grote foto van de mol-boor stond er bij afgedrukt. Men herinnerde zich het vorige verhaal en men genoot. Lappie Knijn genoot al een hele bekendheid in de stad. Zijn naam en die van mol-boor was op ieders lippen

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7