Spoedig gesprek over Berlijn Uitbreiding hotel-op-palen kost acht miljoen gulden Nixon Prof. Kleijn voortijdig burgemeester - Van Groningen naar Scheveningen op step Werkloosheid (zoals verwacht) toegenomen Kennedy Tegelijk gereed met Eemsliaven in Delfzijl? Met Russische regering' Prestatie van 21-jarige Jan Luneman Griekenland boos over jr Britse oorlogsberichten In Heerlen gratis naar schouwburg? Maanman jari« 1 DONDERDAG 7 AUGUSTUS 1969 1\iet geweten (2) Het was zo'n heel klein stukje, maar 't bl-eek een goed gedicht. Ook ik ben iets vergeten, voldeed niet aan mijn plicht. Wij moeten toch wel weten wat naastenliefde is. Met geld wordt, vaak gesmeten, maar 't goede doel blijft mis. Er is nog altijd honger soms zo héél dicht bij huis naar hulp en medeleven bij !t dragen van een kruis. Dat hele kleine stukje was niet zo mooi gezet. Toch was het goed geschreven. Zo diep als een gebed. Ik ben het niet vergeten. 't gedicht sprak me .vel aan al heeft het als iets ..ongerijmds" in deze krant gestaan. Mevr. N. W. Andeweg-v. Brake! Zuid-Beijerland Vervolg van pag. 1 Twee typen Er zullen twee verschillende typen raketten worden gebouwd: de Spartans die vijandelijke projectielen reeds op honderden kilometers afstand kunnen vernietigen en de Sprints, die de vijandelijke wapens moeten vernietigen wanneer die reeds door de buitensteverdedi- gingsgordels zijn geglipt. Het ABM (anti-ballistic missile) - systeem zal worden gebaseerd op grote radar- en compu t ersy ste men De 2.7 miljard gulden die het eerste jaar voor het programma zijn uitgetrokken, zijn voornamelijk be doeld voor het ontwerpen en bouwen van deze radar- en computerinstel lingen. Verwoede strijd Lange tijd voor de stemming is er in Amerika een verwoede strijd ge voerd tussen voor- en tegenstanders van het systeem. De voorstanders vinden dat de wereldvrede zal wor den bedreigd als Amerika het sys teem niet ontwikkelt. Zij voeren hiervoor aan dat de Russen naar men verwacht raketten met meervoudige kernkoppen zullen gaan opstellen. (Overgens gaf Amerika nog eergiste ren toe ook over dergelijke raketten te beschikken red.). LONDEN De drie grote van Berlijn tot een afzonderlijke po- westelijke mogendheden, de VS, Frankrijk en Engeland, zullen in de komende dagen overleg ple gen met de Russische regering over de Kwestie-Berlijn. Er zul len geen voorstellen worden in gediend. Gevraagd wordt slechts of de Sowjetunie bereid is in te stemmen met overleg tussen Oost- en West- Duitsland over de toegang tot Ber lijn, vervoersproblemen en het rei zigersverkeer. De drie westelijke landen heb ben in mei al overwogen zich tot Moskou te wenden met het verzoek een gesprek op gang te helpen brengen. Zij hebben een aanmoediging ge zien in de verklaring die de Rus sische minister van buitenlandse zaken, Gromiko, op 10 juli in de Dpperste Sowjet aflegde. Hij zei toen dat de regering bereid was te praten over maatregelen om com plicaties in Berlijn nu en in de toe komst te voorkomen. De Westduitse bondskanselier, die gisteren in New York besprekingen is begonnen met president Nixon, heeft zich niet erg optimistisch ge toond over eventuele besprekingen. Hij zei de mogelijkheid toch niet uit gesloten te achten dat de Russen belang hebben bij een stabilisatie van de toestand. Over het maken litieke eenheid zou Bonn echter nooit hebben willen praten. Op een vraag aan Kiesinger of liij verwacht dat de Westberlijnse muur, die er volgende week woens dag acht jaar staat, afgebroken zal worden, zei hij: „Ik ben niet erg optimistisch. Maar men kan nooit weten. De muur zal niet zo gauw omlaag komen als de muren van Jericho". De Westduitse bondskanselier Kurt Georg Kiesinger is in New York aangekomen voor een of ficieel staatsbezoek, dat vandaag is begonnen. Gisteren werd hij ontvangen door New Yorks bur gemeester John Lindsay, die van zijn Duitse gast een zilveren si garettendoos ontving. Geen postzegel op postwissels DEN HAAG Vanaf 1 september kan het recht van een gulden voor het verzenden van een binnenlandse postwissel alleen nog maar in con tanten worden betaald, tegelijk met de storting van het te verzenden bedrag. Er behoeven dan op de gra tis verkrijgbare postwisselkaarten geen postzegels meer te worden be plakt. Dit systeem werd reeds ge bruikt bij girostortingen. Zes jaar na ongeluk met pensioen (Van een onzer verslaggevers) SCHEVENINGEN Met zweetdruppels op het voorhoofd maar met een stralend gezicht werd de 21-jarige steward Jan Luneman gistermiddag enthou siast in Scheveningen ingehaald. De krachttoer van Groningen naar Scheveningen te steppen, had hij in één ruk volbracht. De 264 kilometer legde hij in ruim 31 uur af. Een wereldrecord, natuurlijk, want niemand heeft ooit een dergelijke prestatie geleverd. Scheveninger Jan Luneman is ste ward bij de NLM. In zijn vrije tijd i9 hij barkeeper in een Schevenings restaurant en tijdens gesprekken werd het plan geboren tot deze monster-stèptocht. Rokende en drin kende Jan zou bewijzen dat de jeugd nog wel tot iets anders in staat is als slapen op de Dam. Men kocht een autoped, zette er een fietsstuur op en trok met verzor gers en observators naar de Martini toren. De ANWB stippelde een route uit. Dinsdagmorgen acht uur vertrok het groepje. ..Plaatselijke bladen hadden kenne lijk het bericht gepubliceerd want onderweg rntmoetten we steeds en thousiast nub'iek, dat riep 'Volhou den Jan'aldus Jan Luneman. „Na een paar kilometer begaven enige spaken van de wielen het al. In Drachten hebben we nieuwe wielen gekocht, die het beter hielden. In to taal moest er zevenmaal van wiel worden verwisseld." In de stromende regen ging het door Friesland op de Afsluitdijk aan. Daar leek het einde in zicht. De Scheveninger had al enige keren kramp in "ie kuiten gehad, maar op de Afsluitdijk leek de reis ten einde. Eén van de begeleiders de Haagse leraar oandvaardieheid R. Avöt, masseerde het onwillige been en met wat jus 1'orange en energietabletten dextrose kreeg men de stepper weer op zijn vervoermiddel. Dat was de enige ;nzinking. Met een gemiddelde snelheid van 10 kilometer per uur werd de tocht voortgezet. „Ik heb weinig gegeten," vertelde de NLM-steward na zijn aankomst in het warme Scheveningen. „Ik heb twe» biefstukjes op en verder veel gedronken. Van de wind had ik wei nig last. Toen het donker werd, werd het moeilijker omdat er op de wegen geen verlichting was en wij er bij dc voorbereidingen ook niet aan gedacht hadden een koplamp of iets derge lijks op de autoped te monteren. De volgwagcn is toen op het fietspad achter mij gaan rijden met groot licht." De sportieve barkeeper-steward is ér niet helemaal zonder kleerscheu ren vanaf gekomen, want de linker achillespees is lelijk opgezet. Het laatste stuk moest dan ook vrijwel met één been gestept worden. Verder moet er ergens tussen Groningen en Scheveningen vier kilo liggen, want die mist Jan Luneman nu aan li chaamsgewicht, j Alle ontberingen werden echter I goed gemaakt bij de glorieuze intocht met het >och nop wel majestueuze Kurhaus nis decor. Voorafgegaan door twee politiemotoren werd Jan i over de .eindstreep gedragen". Voor- j dat hij een woord kon uitbrengen I werd hij onder de klanken van een wachtende hand bedolven onder I bloemen en kussen van lieve meisjes, j En dat deed alle narigheid ver- j geten Waarom een dergelijke I krachtsinspanning? Jan Luneman: l ..Waarom vaart iemand in een zeil- i boot over de Atlantische Oceaan?" Prof. mr. A. Kleijn (Van onze correspondent) MEPPEL Een ongeluk dat Meppels burgemeester, prof. mr. A. Kleijn (62), zes jaar geleden overkwam en dat hem naar hij zegt „in één moment vijf jaar ouder maakte", heeft de heer Kleijn doen besluiten zijn ont slag te vragen per 16 september. Professor Kleijn heeft een bekende naam gekregen in Nederland, vooral ook door zijn benoeming in 1957 tot buitengewoon hoogleraar in de bestuurswetenschappen aan de Eco nomische Hogeschool te Rotterdam. Sindsdien heeft hij wekelijks twee uur college gegeven in Rotterdam. „Donderdagsmorgens was ik in Rot terdam en 's middags weer in Mep- pel", aldus professor Kleijn. Verder is Meppels burgemeester ook president-commissaris van de NV Bouwfonds Nederlandse Gemeen ten, een functie die hij ook gaat neerleggen omdat deze rechtstreeks uit zijn burgemeestersambt voort vloeit. Professor Kleijn blijft echter wel hoogleraar in Rotterdam. Bestuurswetenschappen vindt hij een boeiende zaak. „Die interesse' zegt hij, „heb ik vooral overgehouden uit een jaar dat ik bestuursadviseur bij de Verenigde Naties was in Para guay". Dat was in 1952 en '53. De heer Kleijn was toen al een zes jaar burgemeester van Meppel, nadat hij dit de elf voorafgaande jaren van de (eveneens Drentse gemeente) Zweeloo was geweest. „Voor die taak bij de VN kreeg ik i een jaar vehlof en een oud-collega, de I vroegere burgemeester van Zutphen Jhr. J. de Jonge, nam zo lang mijn werk m Meppel waar". Van dat jaar Paraguay zegt de professorale burge meester dat het hem een ruimere kijk op de wereld heeft gegeven en I behoed heeft voor verstarring. „Het was toen nog in het begin van de technische hulpverlening en we moesten het allemaal nog leren, de VN, Paraguay en ik. Als VN-adviseur heb ik meegeholpen aan -hel opstellen van een gemeentewet voor Paraiguay en enkele adviezen gegeven in andere bestuurlijke aangelegenheden". Vijf jaar later volgde zijn benoe ming tot buitengewoon hoogleraar. „Bestuurswetenschap ligt eigenlijk maar voor een gering deel op het juridische vlak. Het is veel meer om- vattend en bestrijkt een terrein dat met name sociologie, en ook econo mie, vooral ook geschiedenis en tra ditie en bovendien psychologie raakt. Je hebt te maken met organisatie en gezag, de vraag hoe de burger het j gezag ziet en de verhouding over- heid-massamedia". VERTROUWD In Meppel is burgemeester Kleijn met dc praktische kant van het besturen vertrouwd geraakt. Hij is voorstander van een regionale aan pak van de bestuursproblcmatiek, doormiddel van gemeentelijke herin deling, wat vooral is ingegeven door het feit dat Meppel met zijn bijna 20.000 inwoners qua oppervlak de kleinste gemeente van Drenthe is en I voortdurend heeft te kampen met ruimtegebrek, ondanks enkele kleine I grenswijzigingen in het verleden. Onder een regionale aanpak verstaat de heer Kleijn een gemeen- i telijke herindeling in zijn totaliteit. „Ik houd niet van annexaties, het j creëren van een stad met een stuk platteland er omheen. Je gaat dan als stad het lot van andere gemeenten bepalen". Dat het in Drenthe nog steeds niet tot een regionale herindeling komt zoals in Limburg wijt hij aan het feit dat Drenthe er met zijn gemeente- lijke indeling nog lang niet het slechtst voorstaat. De situatie is aan zienlijk gunstiger dan in Limburg. (Van onze correspondent) DELFZIJL Het „Eemsho- tel" in Delfzijl zal een forse uit breiding ondergaan als de plan nen van directeur B. L. H. Lang- fers worden gerealiseerd. De Leeuwarder architect Heidoorn heeft een voorlopig schetsplan ontworpen om het gebouw dat buiten de dijk van Delfzijl op betonnen palen in zee staat tot acht verdiepingen uit te breiden. Er is een investering mee gemoeid van acht miljoen gulden. „Over de financiering ben ik op het ogenblik in beraad met een paar bierbrouwerijen en olie-maatschappijen", vertelt di recteur Langfers. Het is de bedoeling van het thans twee verdiepingen hoge Eemshotel een hotel- en zakencentrum van al- j lure te maKen. „Als men hier in het Eemsgebied iets wil, dan zal er ook voor accommodatie moeten worden gezorgd en die is er op dit moment I eigenlijk he emaal niet. Daarom richt ik me met mijn plannen ook geheel I op het bedrijfsleven", vertelt de heer Langfers. „Eigenlijk zijn we er al wat mee aan de late kant. De aanleg van de Eemshaven zal in 1971 al een grote bedrijvigheid op gang hebben ge bracht. Op dat moment kunnen de plannen echter nog op geen stukken na zijn uitgevoerd, zelfs al zou nu worden negonnen met de bouw. Ik hoop echter dat het nieuwe gebouw er voor 1975 staat. Het gaat er om wie er het eerst is, de Eemshaven of wij". Boer Ritsema Het Eemshotel staat" inmiddels al zeven jaar in Delfzijl, op acht „po ten" in zee en met het uitzicht op de havenmond, die overigens voor de scheepvaart naar het zuiden zal wor den verlegd maar voor de jachthaven blijft besfaan. Het was de Groninger boer A. W. Ritzema die indertijd het initiatief nam tot de bouw, maar kort daarna verongelukte. „Men stond er toen nogal sceptisch tegenover. Dat is trouwens ook nu weer het geval met het nieuwe plan. De men sen hebben in zoverre gelijk gekre gen dat dc toeloop me wat is tegen gevallen. We zullen het dan ook moe ten hebben van de bedrijvigheid in verband met de aanleg van de ha- Het door het Leeuwarder architec tenbureau ontworpen plan houdt in dat er van de in totaal acht etages RITA PAVONE HEEFT ZOON HEERLEN Het College van B en W zoekt momenteel naar moge lijkheden om de kosten van het schouwburgbezoek aan minder draagkrachtigen te vergoeden. Dit zou dan moeten gebeuren in het kader van de algemene bijstands wet. Het college is van mening dat het begrip cultuur onder de primaire levensbehoeften van de mens moet worden gerangschikt twee of een worden ingericht tot kantoorruimten met centrale voorzie ningen ten behoeve van de bedrijven die zich er (tijdelijk) vestigen. Later kunnen ook deze etages weer worden gebruikt als hotelruimte waardoor het hotel tweehonderd bedden kan gaan tellen. Volgens het plan zal het hotel nog veertig meter verder de zee in wor den uitgebreid. „Behalve hotel blijft het ook een café- restaurant, echter volgens een heel andere opzet; een Amerikaans systeem. Dat moet wel om de personeelskosten te drukken. Bovendien komt er een congreszaal voor een 750 man." Inpassen Het huidige hotel zal in het nieuwe plan worden ingepast. Om toch al zo veel mogelijk te zijn voorbereid op de eerste hedr'jvigheid bij de aanleg Directeur Langfers voor het hotel. van de Eemshaven, zal dit huidige hotel een voorlopige verbouwing on dergaan. Dit kost een kwart miljoen gulden en deze herfst reeds wordt met de uitbreiding begonnen. Het aantal hotelkamers zal hierdoor van twaalf jp zesentwintig komen. Verder probeert de heer Langfers de gemeente warm te krijgen voor betere parkeergelegenheid voor zijn hotel. "Ik begrijp de gemeente niet goed", zegt hij. „Men heeft hier een fraai recreatieproject aan de andere kant van de d;jk, maar de parkeer- chaos bederft alles. Er is onvoldoen de ruimte vooi auto's en de dijk ligt bezaaid met fietsen. Het is geen aan trekkelijk beeid vlak voor de deur van een hotel. Men zal de zaak hier toch anders moeten aanpakken". In juli 41.500 mensen zonder werk DEN HAAG Het aantal werkloze mannen is in juli ge stegen: aan het eind van de maand waren 34.800 mannen zonder werk. Per ultimo juni waren het er 25.400. Ten opzichte van juli 1968 trad er een daling op met 17.500, want toen waren 52.300 mannen zonder werk. Uit de cijfers van het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid blijkt dat per eind juli 6.700 vrouwen werkloos waren, tegen 5.900 een maand geleden en 7.100 een jaar te rug. Het ministerie noemt de stijging van het aantal werklozen een jaar lijks, terugkerend verschijnsel dat sa menhangt met de inschrijving van jongeren die de scholen hebben ver laten. Opgemerkt wordt dat de toene ming van het aantal werkloze man nen in juli geringer is dan die in de overeenkomstige periode van het vo rige jaar. Toen bedroeg de stijging 6.100. Het aantal werkloze vrouwen bleef ten opzichte van vorig jaar juli gelijk. Metaal De grootste stijging van de werk loosheid deed zich voor onder de me taalbewerkers (plm.1.900), de arbei ders in de bouw (plm. 1.200; en het handels- en kantoorpersoneel (man nen plm. 1.700, vrouwen plm. 600). Het aantal geregistreerde vacatures voor mannen was per eind juli 86.300, wat 200 lager is dan de maand daar voor, maar 28.600 hoger dan de over eenkomstige periode van het vorig jaar. Voor vrouwen waren er in deze periode 39.800 vacatures, wat 700 meer is dan een maand terug en 7.800 meer dan het vorig jaar. i LONDEN De Italiaanse zangeres i Rita Pavone heeft gisteren in Londen het leven geschonken aan een zoon. Het is het eerste kind van de beken- j de Rita en haar echtgenoot, de im- I pressario Teddy Reno. (Vervolg van pag. 1) ATHENE Het kolonelsregi me in Griekenland beraadt zich over het indienen van een for meel protest bij Engeland. Athene is namelijk ontstemd over de Griekstalige uitzendin gen van de BBC van maandag en dinsdag, waarin gecodeerde berichten als oorlogsberichten werden doorgegeven. Vandaag tijdens de Tweede I BBC-luisteraars I Wereldoorlog. Maandag hoorde men het bericht: „Stratis van Kleissoura vraagt Kal- liopi haar ogen wijd open te houden". Dinsdag sprak een mannenstem: „Van Alexandres voor Paraukevi vanuit Paros wacht op een brief". Het bericht werd dan steeds gevolgd door een vrouwenstem die de luisteraars vroeg volgende week op dezelfde tijd en dezelfde dag opnieuw af te stem- zou worden beslist of er al dan j men. Er zijn in Noord-Griekenland niet een protest wordt ingediend. De gewraakte berichten werden uitgezonden tijdens een Griekstalig radioprogramma dat normaal voor ziet in het geven van nieuwsover zichten en commentaren. De berich ten werden in Griekenland öp de band opgenomen en gisteren afge draaid in het bijzijn van journalisten. Voordat een dergelijk bericht werd uitgesproken klonken de openingsak koorden van de Vijfde Symfonie van Beethoven, bekende klanken voor twee dorpjes die Kleissoura heten. Paros is waarschijnlijk een toespe ling op de Cycladeneilanden. Een woordvoerder van de BBC zei dat de berichten geen andere bete kenis hebben dan het voor Grieken in de herinnering terugroepen van radio-uitzendingen in oorlogstijd. „De berichten worden omgevormd tot gecodeerde oorlogsberichten. Dc enige bedoeling is luisteraars geïnte resseerd te maken, zodat ze ons brie ven toesturen met bun ervaring". Afgewezen Tot deze rechtbank heeft Dinis zich dus nu gewend. Districtsrechter Ja- j mes Boyle wees overigens het ver zoek af om technische redenen, zodat Dinis nu een nieuw verzoek ral moe ten indienen volgens de richtlijnen van Boyle. Dinis kondigde gisteren aan dit te doen. Rechter Boyle zei dat Dinis is ver zocht aan te geven waar het district Duke het geld voor het onderzoek vandaan moet halen. Het hoofd van de afdeling finan- j ciën van Duke County, mevrouw Margaret O'Neill, deelde mee dat de begroting van 200.000 dollar al een j volledige bestemming heeft. Alle ex tra gelden waren door het district J verbruikt voor het uit de weg ruimen I van een horde wilde honden, die de schapen aanviel. Wet De enige manier om aan meer fondsen te komen is langs de weg van een wet. De wetgevende macht, die een dergelijk besluit zou moeten goedkeuren, wordt door de Democra tische partij (waarvan Kennedy lid is) beheerst. Verder is er de moeilijkheid, dat het verongelukte meisje in Pennsyl vania is begraven en dat een recht bank in de staat Massachusetts, waarin Duke County ligt, gpen be voegdheid heeft daar een opgraving te gelasten. Neil Armstrong, de eerste mens j die voet op de maan heeft gezet, vierde dinsdag 5 augustus zijn 39e verjaqj-dag. Een bijzondere ver jaardag, want hij bevindt zich j rnet de andere maanreizigers i nog steeds in quarantaine. Natnur- I lijk werd er niettemin toch een j feestje opgebouwd, waarbij de I taarl met kaarsen en een minia- I tuur-maanlander niet ontbraken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5