KRAPPE ZEGE IN SENAAT Lovell en Shepard leiden maanvluchten in 1970 Commentaar I Suiker veel goedkoper Toch onderzoek naar auto-ongeluk Kennedy Het Kwartet PREUK I HET Wil* 1 Iets warmer Spanning aan grens Tegenstanderssysteem duur en niet doeltreffend Koeznetsof eerherstel uitgeverij Procureur Dinis: Lijkschouwing Landingen in ruwer terrein ONDERZEnEGELKd^OF PLACE-MAT nu kunt u kiezen y ■lüi Karei Doorman nu 25e Mayo Sportief JAMIN LOKARTIKEL IN PLAATS VAN BROOD Nieuwe Leidse Courant Donderdag 7 augustus 1969 51 ste jaargang Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" vooraanstaande prol. christelijke dagbladen Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur De stem van de natuur laat zich niet overschreeuwen. WIELAND „Ik oefen me als fiets-acrobate, dan kan ik m'n brood verdienen al6 ik van ecbool kom." DE BILT In de nacht en vroege ochtend plaatselijk mist. Morgen droog weer met zonnige perioden en in het algemeen iets hogere temperaturen. Zwakke tot matige wind tussen noord en oost. DE BILT Een gebied met hoge barometerstanden met een centrum boven de Noordzee veroorzaakt in ons land droog en vrij zonnig weer. Het hoge- drukgebied breidt zich verder over Noord-Europa uit, waar door het huidige weertype zal aanhouden. Het blijft droog en de temperaturen zullen vrij dag overdag weer iets hoger worden dan donderdag, bij een zwakke tot matige wind tussen noordoost en oost. Vooruitzichten voor zaterdag: Aantal uren zon: 7 tot 13; min. temp.: 0 tot 5 graden boven nor maal; max. temp.: 3 of meer gra den boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur 95 procent; kans op een ge heel droog etmaal' 90 procent. Strandweer Een nieuw hogedrukgebied ligt met het centrum boven de Noord zee. Ook morgen volop zonnig strandweer met een zwakke tot matige noordoostenwind. Tempe ratuur 23 tot 25 graden, zeewater 20 graden. Vooruitzichten: Aanhoudend zomers strandweer met een ver dere stijging van temperatuur. Barometerstand: heden 10 uur 76.6 cm (1021 millibar), stijgend. Zon en maan 8 augustus zon op 5.12, onder 20.18; maan op onder 18.13; 13 aug. N.M. TEL AVIV De Israëlische lucht macht heeft gisteren gedurende een half uur aanvallen gedaan op Jor daanse geschutsopstellingen, die eer der op de dag het Israëlische dorp Ashdot Yaacov hadden beschoten. Jordanië berichtte dat twee dorpen werden bestookt, waarbij twee doden vielen. De toestand langs de Israëlisch- Jordaanse bestandslijn wordt weer gespannen, zeiden gisteren militaire kringen in Tel Aviv. Koning Hoessein van Jordanië zal deze maand een reis langs de arabi- sche hoofdsteden maken om te pra ten over het bijeenroepen van een arabische topconferentie over het Nabije Oosten. Dit berichtte het pers bureau voor het Nabije Oosten. WASHINGTON Met de kleinst mogelijke meerderheid van stemmen heeft de Amerikaanse Senaat gisteravond het omstreden plan van president Nixon voor het opstellen van een beperkt raketstelsel tegen een eventuele raketaanval, aangenomen. De stemmenverhouding was 51 voor en 49 tegen. In politieke kringen in Washington spreekt men van een Pyrrhus- overwinning die zowel op het gebied van de binnenlandse als de buitenlandse politiek van Nixon van invloed kan zijn. De Ameri kaanse onderhandelaars naar de ontwapeningsbesprekingen met de Russen hebben nu een verdeelde Senaat achter zich. Zelfs is men bang voor een nieuwe escalatie in de bewapeningswedloop tussen Oost en West. Vertaling niet verminkt9 LONDEN De Russische schrij ver Anatoly Koeznetsof, die in Engeland een verblijfsvergun ning heeft gekre gen, heeft om heropening van de zaak tegen de Franse uitgeverij Vitte verzocht. Deze uitgeverij werd in 1965 ver oordeeld tot een schadevergoeding van duizend nieu we francs wegens verminking van Koeznetsofs roman l'Etoile dans le brouillard, een vertaling van Abbe Chaleil. Koeznetsof schrijft in een brief aan de Franse minister van justitie destijds door de Russische autoritei ten te zijn gedwongen tot het indienen van een aanklacht tegen de uitgeverij. Het boek behandelt het leven in Siberië en werd in het TYans gepu bliceerd zonder de „optimistische passages" die Koeznetsof op last van de Russische censor tegen zijn zin in zijn boek moest opnemen. De Russische schrijver zegt nu, dat het door Vitte uitgegeven boek „de enige van de dertig vertalingen was, die de essentie van zijn roman trof". Hij wil ten gunste van de uitgeverij en de vertaler voor de rechtbank verschijnen. De regering-Nixon houdt vast aan de mening dat dit „Safeguard"-ra- ketverdedigingsstelsel noodzakelijk is voor het handhaven van een sterke onderhandelingspositie met de Rus- Maar politieke tegenstanders van Nixon vrezen dat de bouw ervan rond de twaalf lanceerplaatsen voor intercontinentale ballistische raketten de komende besprekingen zal dwarsbomen. Zij zijn voorts van oor deel dat het systeem niet doeltref fend is en dat het veel meer zal kosten dan de door het Pentagon geschatte tien miljard dollar Verspilling Voor de liberalen" in de Senaat is „Safeguard" het symbool van verspil ling. Deze senatoren, waartoe demo craten als William Fulbright en Ed ward Kennedy behoren, willen dat de VS zich minder bezig houden met het regelen van de vrede door hun wa- en meer met het aanwenden de grote hulpbronnen voor het van binnenlandse kwesties de rassenproblemen, de steden, de armen en de moeilijkheden aan de universiteiten. Hoe weinig de regering van een nederlaag af was blijkt uit de uitslag van de stemming over het tweede van de drie amendementen die waren ingediend: 5050. In dit amendement was staking van het onderzoek en de bouw voorgesteld maar de weg naar ontwikkeling van een ander systeem zo de regering dat wilde, opengela ten. De doorslag bij de laatste stem ming gaf het enige vrouwelijke se naatslid, mevrouw Margaret Chase Door bemiddeling van de orga- n'^tie Terre des Hommes zijn gisteren op Schiphol zes Vietna mese kinderen in ons land ge arriveerd voor het ondergaan van een medische behandeling. De foto toont het hartpatientje Truong Trung Thieu, wat sqjiichtig kijkend op de arm van een KLM-stewardess. Smith (71), die van de zijde van de tegenstanders overliep naar de voorstanders van „Safeguard". „Het „Safeguard"-stelsel van presi dent Nixon vormt een wijziging van het door president Johnson voor gestelde ra'ketverdedigingsstelsel, dat „Sentinel" (schildwacht) was ge naamd en raketverdedigingsgordels rond enkele „grote steden beoogde. Sentinel kwam nog duurder uit dan „Safeguard". BOSTON Er zal toch een nader onderzoek worden inge steld naar het auto-ongeluk, dat senator Edward Kennedy op 18 juli overkwam en waarbij de 28-jarige secretaresse Mary Jo Kopechne het leven verloor. Procureur Edmund Dinis zal al de genen als getuige oproepen die bij de 1 zaak betrokken zijn geweest. Hij ver- oor vervolg Zie pag. 5 wacht dat het vooronderzoek in de komende twee maanden kan worden verricht en dat er dan ook een lijkschouwing zal worden gehouden. De verklaringen van Kennedy over het ongeval worden in brede kringen onbevredigend geacht Openbare aan klager Dinis ontmoette veel kritiek omdat hij geen lijkschouwing had la ten verrichten. Vrijdag wees rechter Joseph Tauro van het Hooggerechtshof een verzoek van Dinis om heropening van het on derzoek af. De rechter meende dat het een zaak voor de iistricisrecht- bank was. Voor vervolg zie pagina i5 WASHINGTON De NASA heeft gisteren bekendgemaakt dat de bemanning van de Apollo-13 die volgend jaar maart een reis naar de maan zal maken, bestaat uit veteraan James Lovell en twee niewelingen, Tom Mattingly en Fred Haise. De Apollo-14, die volgend jaar juli vertrekt, wordt bestuurd door Amerika's eerste astronaut Alan Shepard, Edgar Mitchell en Stuart Roose. De beide laatsten zijn nog niet eerder in de ruimte geweest. Eerder was bekend dat Charles wat u wilt hebben als u 'n nieuwe abonnee opgeeft! Inzenden aan Bureau van dit blad Schn|f op de bon duideli|k het gewenste nummei DAIMLER 1886X5? 2. DURYEA 1893 3. PANHARD- LEVASSOR 1895 4. FIAT 1901 5 POPEWAVERLEY 1907 6 LANCHESTER 1895 m'u ortiitieke ■1 ri hondbedrukte m vi ploce mot- If helder blauw op naturel- kleurig Ik geef op als nieuweabonnee: den in de Fra Mauro, het hoogland van de maan. Aangenomen wordt dat dit gebied bedekt is met een dik ke laag keien. Lovell en Haise zullen afdalen naar de maan, terwijl Mat tingly in het moederschip om de maan blijft cirkelen. Lovell, een marine-officier, kwam in 1962 bij de astronautenploeg. In 1965 vloog hij met Borman in de Gemini-7 vier dagen in de ruimte waarbij het historische rendez-vous met de Oemini-6 tot stand werd ge bracht. Tn november 1966 behoorde hij tot de bemanning van de Ge- mini-12 .jn tijdens de kerstdagen 1968 maakte hij de eerste vlucht rond de maan in de Apollo-8 samen met Borman en Anders. Mattingly. een 32-jarige luitenant bij de marine werd in 1966 astronaut Voor vervolg zie pag. 9l Het voormalige vliegkampschip Karei Doorman, door de Neder landse marine verkocht aan Ar gentinië, ondergaat aan de werf Wilton-F ij enoord in Schiedam de laatste behandelingen om het schip zo gaaf mogelijk af te le veren. Morgen wordt het vlieg kampschip officieel in de sterk te van de Argentijnse vloot op genomen onder de naam 25de Mayo". UIT het jaar 1938 Is thans bekend geworden een voorstel van een Engels militair diplomaat in Duits land, dat de dood door middel van een aanslag van Hitier beoogde. Bekend geworden is ook, dat de En gelse regering van toen er niet aan wilde; zij vond de zaak niet sportief. Zeker na zovele jaren is dit onder werp thans wel geschikt tot het op roepen van filosofieën. Die moeten overigens al dadelijk onzuiver zijn omdat men vandaag achteraf spreekt dus nadat de gruweldaden van de dictator nog belangrijk ongekender diepten hebben bereikt dan in dat jaar 1938. Ook het gezaghebbende Engelse blad The Times heeft aan de zaak al een beschouwing gewijd, waarin het er kent dat de kwestie niet eenvoudig is en waarin het ook herinnert aan het aloude politieke leerstuk van de „tyrannenmoord". The Times ziet enig verschil tussen de handeling van een onderdrukte en die van een vreemdeling. De on derdrukte heeft het recht tot opstand te komen: maar de vreemdeling roept met zijn daad complicaties op van onderscheidene aard. Na dit te hebben geschreven maakt het Engelse blad de volgende, stel lig zinnige opmerking. Wat deed Hit- Ier in 1938? Hij bereidde onmisken baar de oorlog voor. Zou zijn dood door een aanslag hebben betekend dat er geen oorlog zou zijn geko men? Het moet wel worden betwij feld, zo menen ook wij. Zoals het ditmaal Nederlandse dagblad De Tijd gisteren schreef: „De draak had toen al te veel koppen." Niet onmo gelijk dat de dood van Hitler in zijn land had geleid tot een oorlogshyste- rie van indien mogelijk nog groter omvang. Wel wat simpel doet het intussen aan, wanneer in haar afwijzing van het door haar diplomaat geopperde plan de Engelse regering van toen zich alleen beroept op overwegingen van sportiviteit. Wij dragen de sport een goed hart toe, en zouden wel willen dat men ook in andere gebieden van het leven meer naar aan de sport ontleende regels handelde. Maar tyrannen, zelf van sportiviteit gespeend, vragen wellicht een andere bewies:'^ Om hier dan terug te komen wal The Times schrijft: Het ging in 1938 om een Hitler die duidelijk op een oorlog aanstuurde. Di' Er- 'sc rege ring wilde niet een aanslag voor haar verantwoording nemen. Wat ze helaas wèl voor haar verantwoording nam was „München" met inbegrip van het daar gekozen beleid dat de dictator opnieuw in feite de vrije hand gaf. The Times erkent nu stellig Engels sportief het toen ook ver keerd te hebben gezien. Toen had men moeten „stand firm". En: „That would really have affected history". Vrij maar betrouwbaar vertaald: Dat zou de geschiedenis werkelijk wezenlijk hebben beïnvloed. Met een lichtvaardige hantering van de problemen komen we er ook van daag niet. Sportiviteit bijvoorbeeld veronderstelt een tegenstander die bereid is het spel sportief mee te spelen. Dat de Engelse regering van toen het plan van haar diplomaat van de hand wees, was begrijpelijk. Maar haar eigen politiek en waarlijk niet alleen de hare had een ande re kunnen zijn geweest. ALAN SHEPARD betaalt: per kwartaal per maand plaats als beloning voor mijn aktiviteit kies ik 1 ONDERZET-TEGEL, nr 1 PLACE-MAT Conrad, Gordon Cooper en Alan Be an met de ApolIo-12 op 14 november vanaf Cape Kennedy zullen vertrek ken voor een reis naar de maan. Hun niaanlandingsvoertuig zal neerkomen in de Oceaan der Stormen, op grote afstand van de plaats waar Aldrin en Armstrong hun maanwandeling maakten. De expedities met de Apollo-13 en 14 zullen raar ruwer terrein op de m%an voeren. De Apollo-13 zal lan- Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrift: De Rotterdammer, Antwoordnummer 364, Rotterdam morgen kokosmacaroontjes 250 gram van 94 voor 84 niet te geloven voor die prijs! DEN HAAG Bijna een maand nadat de regering de suikeraccijns heeft verlaagd, wat tot lagere prijzen voor de consument leidde is een suiker- oorlog uitgebroken tussen de grootwinkelbedrijven en de cash en carrywinkels. Deze laatste bedrijven verkopen al geruime tijd suiker onder de door de Nederlandse suikerindustrie vast gestelde prijs van ƒ1,17 per kilo. Zij konden dit doen door suiker uit andere EEG-landen in te voeren, vooral uit Frankrijk. De grootwinkelbedrijven zijn niet achtergebleven. Was het vorige week Simon de Wit die de suiker een dub beltje per kilo verlaagde 1,07), gis teren volgden Albert Heijn en De Gruyter. Albert Heijn deed er nog twee cent af en verlaagde vandaag de prijs nog eens tot 99 cent per kilo (als weekaanbieding). De Gruyter verkoopt suiker voor 88 cent per kilo, echter bij aankoop van twee pakken koffie. Dat doet ook de Coöp. Bij dit winkelbedrijf kost een kilo suiker slechts 79 cent. De suiker heeft bij al deze groot winkelbedrijven de plaats van het goedkope brood ingenomen, nu in een groot aantal gemeenten een mi nimumprijs voor het brood is vast gesteld. De Nederlandse suikerindustrie maakt zich vooralsnog geen zorgen over deze suikeroorlog. Hoewel de laatste maand een kwart meer aan suiker uit andere landen is inge voerd, overwegen de fabrikanten geen juridische stappen, omdat het stuntprijzen zijn. Zowel de cash en carrywinkels als de grootwinkelbedrijven maken geen winst op dit produkt als zij het ver kopen beneden de door de fabri kanten vastgestelde prijs van ƒ1.17 per kilo. Daarom kan de suikeroor log volgens een woordvoerder van de Centrale Suiker Maatschappij niet lang duren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1