n ADO zal aan FC Twente beide handen vol hebben Museum vol historie van grenadiers en jagers CEAUSESCUBAAS ZIJN IN ONS EIGEN LAND Bij Werkspoor 270 man weg? verdronken Jonge Tsjechoslowaken geloven niet in Husak Nederlanders Na vele naar bergtop Himalaya omzwervingen in Arnhem Berg zette ADO op winst Geen inmenging van andere staten dulden Publiceer niet in Sowjetunie m Minder paratyfus 11 DONDERDAG 7 AUGUSTUS 1969 Aog even wachten en de hal rolt weer: DEN HAAG Nog even dan rolt de bal weer. De publieke be langstelling mag zich dan enkele weken hebben toegespitst op een Eddy Merckx, een Mieke Sterk of een gouden Roger van Hamburg, King Soccer eist het verloren gegane terrein binnen de kortste ke ren onverbiddelijk terug. Wanneer in het komende weekeinde de eerste schrille fluitsignalen weer klinken, bevindt Nederland zich van Cadzand tot Beerta, van Ameland tot Schin op Geul weer in de ban van het voetjebal. Worden de namen van kwikzilveren Coentje, van een Cruyffic of van Sjakic Roggeveen weer alom in den lande op bijna vertederende wijze uitgesproken. Want de Ne derlander is verzot op zijn voetbal. gaat gooien. Sparta krijgt volop gele genheid zich in te spelen op het kas teel tegen Haarlem en Jan Hemmers" NEC lijkt het moeilijk te krijgen met AZ '67. DEN BOSCH De eredivisievere- niging ADO heeft woensdagavond in Den Bosch een vriendschappelijke wedstrijd tegen de plaatselijke eerste divisieclub met 13 gewonnen. Bij de rust had ADO een voorsprong van 02 dank zij doelpunten van de Noor Harald Berg in de 25e en 40e minuut. De Deen Niels Holms'tröm bracht in de 55e minuut de stand op 03, Hoefs scoorde in de 70e minuut voor FC Den Bosch. Er waren 3500 toeschouwers. Holland Sport heeft in Den Haag met 30 van PEC gewonnen. Bij rust leidden de Hagenaars met 10 door een doelpunt van Rogge veen. Na rust scoorden Van Maurik en Boskamp. Er waren 1500 toeschou wers. Eredivisievereniging Telstar versloeg ;n een oefenwedstrijd De Volewijckers met 40. Bij de rust had Telstar een voorsprong van 30. Er waren 1300 toeschouwers. BRUSSEL De EEG zou een ac tiever beleid moeten voeren met be trekking tot Latijns-Amerika. In een rapport van de commissie aan de Eu ropese ministerraad staat dat de EEG op gemeenschappelijke basis doeltref fende maatregelen zou moeten nemen ten gunste van de Latijnsamerikaanse landen. In ieder geval zouden de mi nisters van de EEG zich komende herfst met dit vraagstuk moeten be zighouden. Er wordt nu al overal druk gediscus- i sieerd of Feijenoord met op efficiency afgestemd voetbal de nationale titel j zal kunnen prolongeren. Of Ajax, be- i vrijd van Europa-Cup zorgen niet een succesvolle aanval op Feijenoords 1 titel zal kunnen doen. En of ADO met i Noorse Harald Berg en Deense ter- j rier Holmström bijvoorbeeld niet tot I de grote vier zal kunnen doordringen. Vragen, vragen en nog eens vragen. Maar één ding is zeker. Nog even en j dan zal bekend zijn hoe de diverse ere- I divisieclubs „overwinterd" hebben. De voetballers die voor clubs uitkomen i die in de eerste en tweede divisie spe- len. zullen nog een weekje moeten I i wachten. Moeilijk Vooor ADO liggen de zaken al meteen moeilijk. Kees Rijvers tijdens het afgelopen seizoen zo succesvol bij FC Twente mag dan een aanzienlijke aderlating in de vorm van Dick van Dijk en Henk Houwaart hebben onder gaan, feit is dat een Kick van de Vall, een Uwe Blotenberg en de van Stan dard Luik overgekomen spitsspeler Nagy er ook wat van kunnen. ADO dient derhalve op zijn tellen te passen. Ook Holland Sport ziet zich voor een lastige opgave geplaatst. Het is bij Go Ahead altijd kwaad kersen eten. Welis waar zag men in Deeventer Nico Rijnders en Wietse Veenstra naar el ders vertrekken, maar wie weet welke jeugdspelers Go Ahead uit de ver maarde voetbalschool heeft gerecru- teerd. Feijenoord trekt naar Telstar waar het nog nimmer verloor en Ajax krijgt af te rekenen met de Groningse on verzettelijkheid van GVAV. Het Am sterdamse DWS zal moeten trachten NAC's Poolse vuurlinie in te dammen en SVV staat voor de vuurproef tegen DOS op het vertrouwde Harga. MVV is de ploeg die in Maastricht voor het eerst te maken zal krijgen met Kurt Linders PSV. waarvan de verwachtin-g alom luidt, dat de ploeg hoge ogen THOLEN Tijdens een ter reinverkenning op de Molen plaat onder de gemeente Tholen na bij het verdronken land van Reimerswaal is woensdagmiddag de projektleider van het werk aan de Schelde-Rijn-verbinding, de 42-jarige ir. J. de Klerk uit Bergen op Zoom verdronken. Met vier andere teehnici van het bouwbureau Schelde-Rijn verbinding dat In Bergen op Zoom is gevestigd, was hij 's middags rond half twee vanuit de tiiensthaven in de Oosterschelde per boot naar de Mo lenplaat gegaan. Daar werd het ge zelschap dat onder leiding stond van ir. F. de Vos uit Bergen op Zoom afgezet, terwijl de boot om de plaat heenvoer en de mannen aan de ande re kant weer zou oppikken. Deels door het water wadend, deels over drooggevallen terrein maakten de mannen de tocht over de plaat. Ongemerkt is men toen echter te ver afgedwaald en op een plaats terecht gekomen waar het water nadat het vrij snel opkwam, zo diep was dat men de boot alleen nog maar zwem mend kon bereiken. Ir. De Vos en ir. C. Rietveld en de technische hoofd ambtenaren M. Krijger en J. Scheele uit Halsteren en Bergen op Zoom slaagden er met grote moeite in de veilige overkant te bereiken. Doch de heer De Klerk kwam in moeilijkheden. Hij riep zijn collega's dat hij niet meer verder kon. raakte in paniek en verdween op een gege ven moment in de diepte. De anderen voeren naar Tholen waar de politie werd gewaarschuwd. Ook de haven meester van Bergen op Zoom werd gealarmeerd. Onmiddellijk werd op de plaats van het ongeluk naar de heer De Klerk gezocht, maar van nacht was zijn stoffelijk overschot nog niet gevonden. DEN HAAG Een Nederlandse expeditie van 12 tot 14 personen zal in maart en april van het volgend jaar een poging doen om een van de tot nu toe nog niet bedwongen top pen van het Himalava-gebergt in Ne pal te beklimmen. De expeditie, die inclusief de reis j ongeveer zeven weken in beslag zal nemen, zal worden geleid door dr J. A. Noordijk uit Warmond en dr. J. F. j' Saltet uit Reeuwijk. Beiden zijn lid van de Koninklijke Nederlandse Al- I penvereniging. De expeditie wordt i uitgevoerd onder auspiciën van deze vereniging in samenwerking met de Vereniging voor Nederlands-Nepalese I vriendschap. De te beklimmen 7414 meter hoge berg bevindt zich in het oostelijke deel van de Nepalese Himalaya. Dr. j Saltet deelde mee, dat. het object I langs twee kanten zal worden bena- 1 derd, waarna een kleinere groep geselecteerd zal worden die zal trachten de top te bereiken. 1 De tweede initiatiefnemer, dr. J. A. Noordijk, bevindt zich thans met een i expeditie voor een verblijf van een maand op de ijskap van Groenland. J Hier zal worden getracht enkele nog niet eerder beklommen bergtoppen in I de oostelijke rand van Groenland te beklimmen. I Op 1 september zal volgens I reisplan de expeditie weer in Neder- i land terug moeten keren. (Van onze correspondent) ARNHEM Een bijzonder museum, waarvoor in 1885 al een be gin werd gemaakt, is na vele, vele omzwervingen in Arnhem neer gestreken. Het is, zoals in de stichtingsakte staat, van het fonds tot handhaving van de traditie der regimenten grenadiers en jagers. >t 1829, j historie van de grenadiers en jagers Brussel is bewaard gebleven. Dat is mede te danken aan de toenmalige eerste lui tenant F. E. R. Baron d'Ablaing van Giessenburg, die tegen het eind van de vorige eeuw met de verzameling begon. Zijn initiatief vond weer klank. Zo schonk koning Willem III het door hem gedragen uniform. Ook van prins Alexander uit die tijd is er een tenue. Die traditie gaat terug t toen koning Willem I in besloot de beide regimenten op te richten. Het museum bezit een foto- 1 kopie van de oorspronkelijke ge- dachten over de oprichting, geschre- ven door de koning zelf. Maar er is nog veel meer. Bijna alles wat betrekking heeft op de Man chanteert Keulen met vergiftiging CEAUSESCU BOEKAREST De Roemeen se partijchef Nicolae Ceausescu heeft zich gisteren nadrukkelijk gekeerd tegen de Sowjetdoctrine van begrensde soevereiniteit voor de socialistische landen en tegen inmenging in de eigen zaken van zulke landen. In eon toespraak van vijf uur op het tiende partijcongres in Boekarest noemde Ceauseseu (die een minuten lange ovatie kreeg) de ontwikkeling van vriendschap en samenwerking tussen de veertien socialistische lan den ook China hoort daar bij „de kern van onze buitenlandse- po litiek". maar hij stond op het recht van elke partij zelf de binnen- en buitenlandse politiek te bepalen. Bij een „imperialistische aanval" moeten de landen elkaar helpen, maar de wijze waarop moet in onderling overleg worden bepaald. Het socia listische internationalisme (waarmee de interventie in Tsjechoslowakije werd gerechtvaardigd) impliceert vol gens Ceausescu niet het opofferen van de nationale belangen. Integen- I deel: het bevestigt ze. Het ene land I mag zijn hoop op vooruitgang niet in j vervulling doen gaan ten koste van het andere. Herkozen Ceausescu (die bij acclamatie werd herkozen als algemeen secretaris van de Roemeense partij) gaf toe, dat er j „een reeks meningsverschillen" tus- sen de socialistische staten' bestaat. Deze kunnen worden overwonnen als het verenigende beginsel centraal i wordt gesteld en de nationale onaf- I hankelijkheid wordt geëerbiedigd. Hij verzocht het congres de beslui ten van het centrale partijcomité van april 1968 te bevestigen, waarbij de ten onrechte veroordeelden gereha- j biliteerd worden. Bij sommige van j deze veroordelingen was de vroege re partijleider Gheorghe Ghcorghiu- V KEULEN Een onbekende heeft geprobeerd de stad Keulen 90.000 gulden af te persen. Hij dreigde, als er niet werd betaald, de hele bevol king van de stad (800.000 zielen) te zullen vergiftigen. Op 14 juli werd de af- persingsboodschap ontvangen, zo ver telde een woordvoerder van het stadsbestuur De chanteur wilde het seld op een piaats in de Belgische grensstad Eupen gedeponeerd zien. Na inschakeling van de politie werd dit gedaan, maar de afperser kwam niet opdagen. De woordvoerder dacht dat de man was geïnspireerd door de recente vergiftiging van het Rijnwa'er. Ove rigens heeft Keulen inmiddels maat regelen getroffen om vergiftiging van het drinkwater te voorkomen. eer water in Maas BELFELD Het scheepvaartver keer op de Maas kan maandag weer normaal zijn, zo verwacht Rijkswa terstaat. De stuwen in Lith, Grave, Sambeek en Belfeld zijn thans alle opnieuw ingezet. Deze vier stuwen werden vorige i week gestreken in verband met repa- ratie en onderhoudswerkzaamheden en om inspects van de Maasoevers mogelijk te maken. De scheepvaart op de rivier was geheel stil komen te liggen. Dej zelf betrokken geweest. „Daar- I om voelen wij ons verplicht de ne- J ga lieve aspecten van diens werkzaam heden te kritiseren, maar wij willen zijn verdiensten voor partij en va derland niet kleineren". Hoewel Ceausescu grote aandacht wijdde aan de landing van de Ame- rikanen op de maan. stond echter de j vriendschap met Rusland centraal in zijn rede. Hij verklaarde dat Roeme nië trouw zal blijven aan het War schaupact en dat hij in de Sowjetunie I de redding der mensheid ziet Bewogen Oproep Graham Greene LONDEN De Britse ro manschrijver Graham Greene heeft gisteren via een brief in de Times zijn collega's opgeroepen geen publi- 1 katie van hun werken in de Sowjetu- nie meer toe te staan zolang Russische schrijvers niet meer vrij heid krijgen. Hij zegt dat zijn boeken en die van andere prominente schrijvers regel- matig zonder wijzigingen in Rusland 1 worden gepubliceerd, in tegenstelling tot die van de Russische vakgenoten. "Wij krijgen een voorkeursbehande- I ling", schrijft Greene. „De bedoeling I van de Sowjets is de indruk te wek- ken dat er in hun land culturele vrij- heid heerst". Het geval-Koeznetsof (de schrijver j die in Engeland asiel kreeg) was voor I Greene de druppel die de emmer I deed overlopen De zeer gevarieerde verzameling heeft een bewogen leven achter de rug. Toen de garderegimenten in Den Haag waren gevestigd werd ook daar een museumzaal ingericht, in de Oranjekazerne. Het kreeg de naam Panopticum. In 1919 brandde het ge bouw uit, maar een groot deel van de verzameling kon worden gered. In de Waaidorpkazerne legde ko ningin Wilhelmina in 1928 de eerste steen voor een echt museumgebouw, waar tot de oorlog de steeds aan groeiende collectie was onderge bracht. Na veel omzwervingen kwam het museum met de grenadiers in 1963 in Arnhem terecht, waar het twee jaar later in opslagruimten ver dween. Pas begin van deze maand, toen het voormalig militair hospitaal aan Onder de Linden in Arnhem vrij kwam, ruimde het ministerie twee za len voor het museum in. „Voorlopig blijft het hier nu wel", zo verwacht conservator sergeant der eerste klas se J. van Kalsbcek. Hij heeft de collectie overzichtelijk tentoongesteld in fraaie vitrines. Uni formen van bijna alle soorten die de geschiedenis van de regimenten kent, met inbegrip van de marketentster zoals die er tot het eind van de vori ge eeuw heeft uitgezien, en de trom melslager van de grenadiers in groot tenue. Verder is er dan een uniform van een generaal, kompleet met tressen, een hele ris loodzware geëmailleerde medailles en een steek met veren; ook het tenue van een sergeant uit de Indische tijd ontbreekt niet. In een speciaal hoekje staat zelfs een klamboe, met daaronder een op de Japanners buitgemaakte mortier. Van oudere datum zijn een echte voorlader uit de eerste dagen van de beide garderegimenten en een paar cilinderrevolvers. Ook de voorwerpen uit de tijd van Frans Dunkier, op richter van de muziekkorpsen van grenadiers en jagers, hebben een plaats in de collectie gevonden. Koning Willem III schonk een komplete veldkantine voor officieren, verpakt in een grote leren koffer met koperen platen. In een portrettenga lerij zijn de commandanten van de regimenten bijeengebracht. Dit is een marketenster, een vrouw van een korporaal-was- baas, die met de troep mee marcheert. Tijdens rustpauzes schenkt ze jenever uit de kruik die zij voor zich heeft hangen. Een betere stimulans voor de mannen is nauwelijks denkbaar. Protest ondernemersread tegen sluiting afdeling Aquarellen Ook omvat de verzameling een se rie knappe aquarellen van J. Hoyinck van Papendrecht. met veel taferelen uit het leven van de grenadiers en jagers. In een hoekje hangt er ook nog een pentekening van koningin Wilhelmina, die vaak incognito in Noorwegen met vakantie ging. Twee grote vitrines tenslotte be vatten de hoofddeksels zoals de mili tairen die droegen in de ruim ander halve eeuw van hun geschiedenis, compleet met het „papieren hoedje", een gevalletje dat de officieren omstreeks 1850 gebruikten, maar al leen bij mooi weer, naar conservator Van Kalsbeek vertelde. Bijna 70 procent ziet toekomst somber in PRAAG Meer dan de helft van de jonge communisten in Tsjechoslo wakije heeft geen vertrouwen in de huidige leiding van de commu nistische partij. Van de jongeren heeft 69.7 procent een pessimistische kijk op de toekomst van hun samen leving. Dit blijkt uit een onderzoek van de partij-organisatie in Zuid-Moravië. De resultaten werden gisteren gepu- bliceerd in het conservatieve commu nistische weekblad Tribuna. Er wor den geen cijfers gegeven van de opti mistische jongeren en ook is niet vermeld, hoeveel mensen zijn onder- vraagd. Van de jonge partijleden, die aan - een universiteit studeren, zei 06.6 procent geen vertrouwen te hebben in de leiding van partijleider dr. Gustav Husak. 83,3 procent van de communistische studenten is van me ning dat de huidige politieke situatie geen ruimte laat voor een voortzet ting van de democratisering van 1968. Onvoldoende Dit bevestigt dat het ideologische werk onder de jonge communisten niet voldoende is", aldus een functio naris van het partijbestuur in Zuid-Moravië. Het onderzoek heeft verder aange toond, dat 43,1 procent van de jonge- 1 ren niet langer belang stelt in de politiek, maar dit wel heeft gedaan in de periode van liberalisatie het i vorig jaar. 33,8 procent is nog wel j geïnteresseerd, maar alleen om op de hoogte te blijven. Overleg De politieke chef van de Russische j strijdkrachten, generaal Jepisjef, is I gisteren naar Tsjechoslowakije gevlo- j gen. Officieel is over het bezoek ge meld dat Jepisjef en andere hoge po litieke officieren met hun collega's overleg plegen en ervaringen uitwis selen. In Praag doen geruchten de ronde dat het Kremlin verlangt, dat alle Tsjechoslowaakse officieren op ver antwoordelijke posten, die kritiek hebben geleverd op de invasie van de strijdkrachte.n van het Warschaupact, andere functies krijgen. Intussen voeren de Tsjechoslo waakse leiders Husak en Svoboda vóór zover bekend op de Krim nog 1 steeds besprekingen met Brezjnef en Podgorny. Waarnemers vermoeden dat zij de P.ussen ervan proberen te 1 overtuigen dat al het mogelijke wordt gedaan om tijdens de komende spannende periode (21 augustus de eerste jaardag van de invasie) de toestand in de hand te houden. Langbenig en slank moet (le vrouw zijn voor de modellen van het Parijse huis Réal. Langbenig om de korte tunieken op de lange lieslaarzen te kunnen dragen en slank voor de enkellange mantels met dubbele knoopsluiting. Opvallend is de veelvul dige toepassing van de poffende mouw met strakke manchet bij japonnen en blouses. UTRECHT Werkspoor-Utrecht NV is van plan de afdeling staal constructies te sluiten. Op deze afde ling werken circa 270 mensen. Bij een eventuele sluiting zouden ruim honderd medewerkers in andere pro- duktiegroepen kunnen worden onder gebracht. De ondernemingsraden hebben geprotesteerd tegen de voorgeno men sluiting. Ze menen dat de voor lichting minimaal is geweest en dat pas 19 juni is bekendgemaakt dat de situatie van structurele aard is. Van daag zouden directie en onderne mingsraad alsnog proberen een voortzetting van de activiteiten in deze afdeling te bereiken. Overigens deelde de directie mee dat ten gevolge van de zich wijzigen de marktverhoudingen een rendabele voortzetting van deze produktiegroep niet mogelijk is; De heer B. J. Nieuwland secreta van de Christelijke Metaalbe- drijfsbond. verweet de directie dat de vakverenigingen niet tijdig op de hoogte zijn gesteld. De manier waar op de hele zaak gisteren naar buiten is uitgedragen (nog voordat de vak bonden waren ingelicht), is niet op de meest elegante wijze gebeurd, aldus de heer Nieuwland. die acties van de werknemers voorzag. Zaza sloeg agent het ziekenhuis in PALMA De Amerikaanse actrice i van Hongaarse afkomst Zaza Gabor is in Palma de Majorca tot twee maanden gevangenisstraf en 250 gul- den boete veroordeeld. Zij had in no- j vember een Spaanse agent zodanig met een ijzeren staaf bewerkt, dat 1 hij twee weken in het ziekenhuis lag. De warmbloedige Zaza hoeft overi gens niet naar de gevangenis. In Spanje wordt een gevangenisstraf in dergelijke gevallen omgezet in huisarrest. UTRECHT VoLgens voorlopige gegevens van het staatstoezicht op de volksgezondheid zijn dit jaar tot en met 2 augustus 1238 gevallen van sal monella (paratyfus) gemeld, 145 min der dan in dezelfde periode van het toch veel minder warme jaar 1968. Salmonella komt in ons land vrijwel uitsluitend als voedselvergif tiging voor. De voornaamste besmet tingsbron is vlees, gevolgd door melk, soep. eroquetten. slaatjes en derge lijke Op warme dagen zijn, aldus de Haagse arts W. de Kloe, gerechten als biefstuktartaar en rauw gehakt eigenlijk taboe. Erg voorzichtig moet men ook zijn met het bewaren van etensrestjes. Alleen mensen met een. koelkast kunnen zich dat veroorlo ven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 11