Controverse Westphal-KNAL laaide in Groningen hoog op Artiest Tom Okker was opnieuw allergrootste Mieke Sterk egaliseerde record 100 meter horden LAJOS PORTISCH WON IRM-TORNOOI Ook Jan Janssen niet naar W-K p V Dolman eerste in Maarheze Atleten weigerden prijzen in ontvangst te nemen: Gimondi niet naar Zolder Atleten geschorst Internationale kampioenschappen in Hilversum: Cees Schijff overleden MAANDAG i AUGUSTUS 1969 De ceremonie protocolaire van de 400 meter. Slechts één atleetRein van de Heuvelwas bereid op het ere podium plaats te nemen. De eerste I en de derde prijswinnaar Fred van Herpen en Ruud Lievense weigerden hun prijs in ontvangst te nemen. Twee spikes nemen hun plaats in. AMSTERDAM Al stond donder dag na de voorlaatste ronde van het IBM-toernooi al vast, dat de Hongaar Lajos Portisch winna-ar was, toch is er zaterdag in de partijen voor de laatste ronde toch nog fel gestreden- PortiBCh zelf nam genoegen met een eenvoudige remise tegen de Ameri kaan Byrne. De russische equipe, die, drie man Sterk, er niet in slaagde de hoogste eer te verwerven, heeft het toch uitstekend gedaan. Zowel Liberson als Wasjoekow verwierf een groot- meesterresultaat, terwijl Leonid Stein, gedoodverfde favoriet, zijn matige score nog fors ophaalde in de slotronden. Hij kwam nog net tot de- PUTTEN Jan Janssen heeft besloten zich terug te trekken uit de ploeg voor het wereldkampioenschap op de weg voor professionals, dat zondag in Zolder (België) wordt ge houden. Dc Puttenaar nam dit besluit na de Ronlde van Maarheze die hij wel uitreed, maar waarin Janssen het opnieuw bijzonder moeilijk had. Janssen, die na de Tour de France ziek thuiskwam en bijna een week in bed had gelegen, was ook al in de ronde van Kortenhoef gestart om zijn konditie te testen. Maar ook daar had hij alleen ten koste van veel inspan ning ruim honderd kilometer kunnen meedraaien. Toen Janssen na de ron de van Maarheze afstapte stond zijn besluit vast. ..Het is beter dat ik maar afzeg. Want wat heb ik eraan wanneer ik in Zolder na 150 kilome ter zou moeten afstappen. Dan kan ik beter een jaar overslaan", zo zei de teleurgestelde oud-wereldkampioen die dezelfde avond nog de KNWU in kennis stelde van zijn beslissing. Janssen zal nu in de ploeg hoogst waarschijnlijk worden vervangen door de Limburger Jan Harings, die enkele dagen geleden plotseling als eerste reserve werd opgevoerd. Intussen is het vrijwel zeker dat Jan Janssen weer voor een jaar zal bijtekenen bij BIC. welk merk on danks alle geruchten na de tour toch doorgaat. Het zou de bedoeling zijn dat Jan Janssen en de Spaanse klimspecialist Luis Ocana (dit jaar tweede in de ronde van Spanje maar in de tour uitgevallen na een zware val) de „vedetten" in de ploeg wor den, die aangevuld wordt met voor namelijk jonge Fransen. In elk geval zullen Jacques Anquetil en Lucien Aimar geen nieuw contract van BIC krijgen. MAARHEZE Eef Dolman heeft de profronde van Maarheze gewon nen. Dolman maakte deel uit van een kopgroep van vijf renners, die een ronde voorsprong veroverde op de rest van het veld. Dolman en Duyn- Vlam sprongen kort voor de eindstreep uit dc kopgroep weg. In de slotfase slaagde Dolman erin Duyndam op enkele seconden ach terstand te rijden. Peter Post greep de zesde plaats door tien kilometer voor de finish uit het peloton te demarreren. Harry Steevens won de sprint van het pelo ton, dat een achterstand van 2 minu ten had op Dolman. Uitslag: 1. Dolman 125 km 2.55., 2. op 4 sec Duyndam., 3. op 14 sec Kre kels. 4. Ottenbros. 5. Hoogerheide, 6. ©p 1 40 min Post., 7. Steevens. GRONINGEN Wanneer er ooit hoop heeft bestaan dat de affaire- Westphal, die de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie de afgelopen maanden groot nadeel heeft berokkend tot een oplossing zou komen, dan is die na hetgeen er tijdens de nationale kampioenschappen in Groningen is gebeurd, vervlogen. Als reactie op een verklaring van Jan Kleyn. sedert maart voorzitter van de nationale technische com missie, waarin hij stelde dat een nieuw dienstverband van W il Westphal met de KNAU zeker tot aan de Olympische Spelen van München on mogelijk zou zijn, weigerden de met Westphal sympathiserende atleten hun prijzen in ontvangst te nemen. ling van de vierde prijs. De andere grootmeester op dit niveau was de joegoslaaf Damjanovic, die de zieke grootmeester Ciric zeer waardig heeft vervangen. Het was wel jammer, dat in de laatste ronde de opmars van Stein ten koste van de Nederlander Rob Hartoch ging. Die bleef daardoor net een half punt beneden het meester- resultaat. Hij heeft evenwel een uitstekende indruk aphtergelaten. De Nederlanders waren zaterdag bijzonder actief. Ree kwam tegen Ta- tai gewonnen te staan, blunderde he laas in tijdnood. Langeweg stond aanvankelijk overwegend tegen Don- ncr. Het gevecht duurde meer dan 7 uur. De grootmeester besliste tenslot te de partij in zijn voordeel. Tijdens de prijsuitreiking werd medegedeeld, dat het 10e IBM-toer nooi zal worden gehouden van 13 juli - 1 augustus 1970, eveneens in de Amsterdamse RAI. Uitslagen van de grootmeestergroep lSe ronde van het IBM-toernooi; Liberson - wasjoekow V» - V«, Langeweg - Donner 0 - 1. Ree - Tatai 0-1, Stein - Hartoch 1 - 0. Kavalek - Barendregt 1 - o. Damjanovic - Ivkow - 'Is, Byrne - Portisch - Vi, Darga - Theorghiu - 'Is. De eindstand: 1. L. Portisch (Hon) ll'/i pnt. 2. W. Liberson (Rus) 10, 3. E. Wasjoe kow (Rus) 9'/«, 4/5. M. Damjanovic (Zsl) en L. Stein (Rus) 9. 6/8. R. Byrne (VS), K. Darga (Wdl). B. Ivkow (ZS1) 8'/». 9. L. Kavalek TSJ) 8. 10. H. Ree (Ned) 6"., 11/13. F. Gheorghlu (Roe). R. Hartoch (Ned). S. Tatai (Ita), 14. J. H. Donner (Ned) 515. K. Langeweg (Ned) Vis, 16. J. T. Baren dregt (Ned) 3. Tom Okker die andermaal vakwerk afleverde. De verklaring van de atleten was: „Wij stellen geen prijs op eerbetoon van de KNAU Dat wij naar Gronin gen zijn p^komen was alleen maar, omdat wii ons wilden meten met de sterksten van Nederland, om te laten zien wat wij onder leiding van Westphal hebben bereikt. Wij zijn al tijd open geweest voor een gesprek. Nu kapt de KNAU de zaak opeen af met te zeggen dat er voor Wil Westp- ha lgeen plaats meer is". Tijdens een persbijeenkomst, waar uiteraard de affaire Westphal ter sprake kwam, legde NTC voorzitter Kleyn tenslotte een verklaring af. „Ik wil het nu heel duidelijk stellen. Voor Wil Westphal is in het drieja renplan voor München, dat wij met de begin dit jaar gevormde trai- nesrraad hebben opgesteld geen plaats. Tot aan München zal Westp hal buitenspel staan. Er is geen ruimte voor hem". Uiteraard was het zijn goed recht, dat Kleyn deze uitspraak deed en daarmee de gedachtengang in de NTC en de trainersraad tot uitdruk king oracht, maar het "tijdstip van deze uitspraak was midden in de na tionale kampioenschappen wel bij zonder ongelukkig gekozen. Kleyn had zich moeten realiseren dat zijn verklaring reacties zou oproepen en die zijn dan ook gekomen. Het is een beschamende vertoning dat atleten weigeren hun kampioensmedailles in ontvangst te nemen en de groep Westphal was er zondagmiddag na afloop van de titelstrijd, toen zich op de sintelbaan verhitte. Discussies tussen voor- en te genstanders ontsponnen, dan ook wel van overtuigd dat zij het laatste restje sympathie heeft verloren. Bo vendien is de atletiek dit seizoen voor hen afgelopen. Geschorst Het KNAU-bestuur besloot na melijk «le atleten die weigerden op het erepodium te komen op grond van een reglementartikel waarin staat dat demonstratief weigeren van gewonnen prijzen als wangedrag wordt aangemerkt, voorlopig te schorsen en de zaak voor te leggen aan de nationale strafcommissie. De KNAU had ook nog andere maatre gelen kunnen nemen, namelijk de at leten of atletes die hun prijs gewei gerd hadden en zich ook vooor ande re finales hadden geplaatst uit de strijd te nemen. Wedstrijdleider en KNAU-bestuurslid. Bart Kappenburg wilde deze beslissing echter niet ne men am de andere atleten niet te duperen er< de wedstrijden te devalu eren. Daardoor werd het mogelijk dat Rijn van den Heuvel bij de prijsuitreiking van de 400 meter he ren. waarop hij tweede werd, alleen op het erepodium kwam omdat Fred van Herpen en Rudo Lievense, die als derde eindigde, niet verschenen. Wil Westphal verklaarde de hou ding van de atleten als volgt: „Bijna twee weken geleden hebben wij, en kele KNAU-bestuursleden en de ver tegenwoordigers van het ministerie van cultuur, recreatie en maatschap pelijk werk op het ministerie een bespreking gehad, die echter op niets uitliep. Fr is toen afgesproken dat wij over dit gesprek geen mededelin gen zouden doen. In het telefoon gesprek. dat ik later met de heer Nieuwenhuyzen Kruseman van CRM heb gevoerd als hij mij een brief voor waarin stond, dat de KNAU op twaalf augustus zijn standpunt nog eens zou bepalen. Nu wordt er opeens verklaard dat er geen plaats meer voor mij is. Is het dan niet logisch dat mijn atleten zo reage ren?" Andere lezing KNAU-voorzitter Frans Jutte gaf echter een andere lezing. „Bij het gesprek op het ministerie cultuur, re creatie en maatschappelijk werk heb ben wij opnieuw drie uur lang zon der resultaat zitten praten Wij heb ben toen inderdaad in onderling overleg afgesproken, dat er aan het gesprek geen ruchtbaarheid zou wor den gegeven. Westphal stelde echter dat hij zich van deze afspraak na een trainingsbijeenkomst met zijn atle ten, die nu ruim een week geleden is gehouden, ontslagen achtte. Is het dan ook n:et een goed recht van de NTC, 1ie in het technische beleid volkomen autonoom is, een uitspraak doet?" De Nederlandse atletiek en die bij de beiPn in het bijzonder is door een nieuwe uitbarsting in de affaire Westphal verder achteropge raakt. De KNAU, die overigens er kent dat ii, de afgelopen jaren fouten zijn gemaakt en daar op de laatste jaarvergadering ook de konsekwen- ties uit h^eft getrokken een groot deel van het bestuur werd vernieuwd en er kwam een nieuwe trainingsop- zet heeft de deur naar Westphal nu definitief dichtgeslagen. Het is jammer dat een met grote capacitei ten begiftigende Westphal voor de Nederlandse atletiek verloren is. Daartegsnover zal Westphal moeten toegeven dat ook hij groten fouten heeft gemaakt en dat een succesvol coach naast technische kwaliteiten ook op het intermenselijk vlak van niveau moet zijn. Pescara Na de wedstrijd om de Mattcotti beker, die eindigde met een overwinning voor de Italiaan Marino Basso, is de samenstelling van de Ita liaanse ploeg naar de wereldkampi oenschappen In Zolder, België, he kend gemaakt. Zoals werd verwacht is Felice Gi mondi, winnaar van de Ronde van Italië van dit jaar en van de Ronde van Frankrijk in 1965. niet opgeno men in le ploeg. Gimondi had geweigerd uit te ko men in de wedstrijd om de Matteotti beker, ondanks het dreigement van de Italiaanse wielerbond dat dit uitsluiting voor de wereldkampi oenschappen kon betekenen. Gimondi stelde dat hij verplichtingen in het buitenland had. Mario Rucci heeft nu aangekondigd dat de volgende ren ners in Zolder zullen starten: Vittorio Adorni, wereldkampioen op de weg, Luciano Armani, Marino Basso, Franco B'tossi Davide Boifava, Mi- chele Dancelli, Enrico Paolini, Vito Taccone, Franco Vianelli en Dino Zandegu. Reserves zijn Luidi Sgarbozza en Flaviano Vicentini. GRONINGEN Het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie heeft het optreden van een aantal dames- en heren atleten op de tweede dag van de Nederlandse kampioenschap pen in Groningen mede aan de hand van de reglementen gekwalificeerd als „onbehoor lijk". Het Uniebestuur heeft de be trokkenen met ingang van 3 augustus voorlopig geschorst en zal «amen met de wedstrijdlei ding in Groningen een klacht bij de nationale strafcommissie indie nen. die om een definitieve uitspraak zal worden verzocht. De schorsing betreft de volgende atletes en atleten: Mieke Sterk (ADA). Corrie Bakker (Hellas). Fred var Herpen (De Spartaan). Rudo Lievense (Fortis). Sjouke Tel (GVAV Rapiditas) en Peter De.lense (AAC). Mieke Sterk op weg naar de egali sering van haar eigen record op dc 100 meter horden. GRONINGEN Het lage peil van de Nederlandse herenatleliek kwam bij de nationale kampioenschappen in Groningen weer eens pijnlijk duidelijk lot uiting. Na de zware nederlaag tegen België, enkele weken geleden in Breda, en de afgang bij de ze^landenwedstrijd in Madrid; was er nauwelijks iet6 anders te verwachten. In het zicht van de Europese kampioenschappen, die half september in Athene worden gehouden, is de balans opgemaakt. De Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie zal op grond van de prestaties in het Groningse stadspark geen heren met uitzondering van marathonloper Aad Steylen naar «le Griekse hoofdstad mogen uitzenden. Heel wat verheugender waren de prestaties van de dames, die tot Eu ropees niveau kunnen worden gere kend. De paradepaardjes voor Athe ne, de sprintster Wilma van de Berg en midden lange afstandloopster Ma ria Gommers, die de afgelopen weken beiden in de Europese ploeg waren opgesteld, deden wat van hun ver wacht werd. Wilma van de Berg ver overde de titels op de 100 en 200 meter en Maria Gommers werd een dubbele kampioene op de 800 en 15,00 meter. Beide atletes waren vorig jaar, toen de nationale kampi oenschappen eveneens in Groningen werden gehouden, niet van de partij wegens blessures. De titelstrijd in Groningen werd echter ontsierd door een nieuwe uit barsting in de Affaire-Westphal, als gevolg waarvan een zestal met Westphal sympathiserende atleten weigerden hun prijzen op het erepo dium in ontvangst te nemen. Bij hen was ook Mieke Sterk, de enige atlete die voor een evenaring van een Ne derlands record zorgde. De ada-atle- te, een van de militante leden van de Westphalgroep egaliseerde op de 100 meter horden met 13,8 haar nationale record, dat zij enkele weken geleden in Uden vestigde. Mieke Sterk, die daarmee voor de tweede keer de li miet voor de Europese kampi- v oenschappen haalde zal uiteraard ook niet naar Athene gaan. Ook zij wilde haar prijs niet in ontvangst nemen en werd derhalve voorlopig geschorst. Wilma van dc Berg. die de afgelo pen maanden is doorgestoten naar de wereldtop, ondervond in Groningen geen concurrentie. De Udense won zowel de 100 als 200 meter met speeli gemak. Dat er geen records uitkwa men was wel te verwachten. Een sin telbaan leent zich nu eenmaal niet meer voor het evenaren van presta ties, die op een kunstofbaan met zijn grotere veerkracht en ongevoeligheid voor weersomstandigheden zijn be reikt. Desondanks waren de tijden van Wilma van de Berg van goed niveau. De 100 meter liep zij op een door een hevige stortbui zwaar geworden baan in 11,7; op de dubbele afstand kwam zij in de ongunstige buitenbaan tot 23,8 seconden. De Eindhovense Josje Rademaker, die het zilver op dit nummer veroverde, bleef bijna een volle seconde op haar achter. HILVERSUM Tom Okker is aan de greep van de grote zwarte adelaar ontkomen. Roger Taylor, yde rijzige donkerharige Brit. die zaterdag na ruim twee uur tennis reële kansen leek te hebben in zijn finalepartij tegen Okker in Hilversum, werd tijdens zijn opmars in de uitputtingsslag, waarin zijn vooruitzichten geleidelijk heter werden, ge remd door een plotseling opkomend noodweer. Na bijna twee uur en drie kwartier moest de partij worden gestaakt. Daarna besliste een weer vobnaakt frisse Okker dc wedstrijd in iets meer dan een half uur, 108 79. Vijf-vier was de stand toen er gestopt moest worden. Okker maakte de partij uit met 64 in zowel de derde als de vierde set. Okker behaalde nog een eerste prijs, samen met Taylor in het dub belspel. De twee profs hadden aan merkelijk minder moeite dan was verwacht met het Tsjechische Davis Cup paar Kodes'Kukal: 63 62 64. Het derde onderdeel waarin Ne derlands beste speler winstkansen had. het gemengd dubbelspel, moest door de regen van zaterdag en dooi de lange duur van de partij Okker Taylor (3 uur 18 minuten) van het programma worden geschrapt. De Australische overheersing bij de dames, Kerry Melville en Karen Krantzcke speelden de eindstrijd en Melville won. werd in het damesdub belspel voortgezet tegen de Zuidafri- kaanse Pat Walkden, die met de der de Australische speelster. Helen Gourlav. de finale met 61, 46. 3—6 verloor. Professioneel Okker en Taylor, de twee profs In Hilversum, hebben hun professionele aanpak van het tennisspel gemeen, maar verder zijn er voornamelijk verschilpunten. Okker is veel meer artiest en speelt daardoor meer spec taculair. Okker verplaatst zich veel meer over de baan dan Taylor, die met zijn nuchtere, bijna koele bena dering van het spel de plannen van de tegenstander vaak uitstekend aan voelt. Okker heeft een verrukkelijke, dikwijls gemakkelijk scorende back hand, Taylor gebruikt die slag zelden anders dan als defensief wapen. Maar Taylor is onverzettelijk, ij- zersterk en bezit een bewonde renswaardige wilskracht. De botsing van deze zo verschillende grootheden speelden zich af onder een bijna on draaglijke temperatuur en dat bleek voor Okker een groter probleem dan voor de Brit, die toch veel zwaarder is. Taylor bijvoorbeeld hield langer kracht in zijn eerste opslag, hij sloeg in de gehele paTtij 13 directe winners tegen Okker 5. en hij maakte veel minder de indruk aan het eind van zijn krachten te zijn na de eerste twee slopende sets, die twee sets hadden meer spanning dan echt flon kerend tennis gebracht, daarvoor leent de speelwijze van Taylor zich ook niet zo. Maar spa-nning was er in overvloed. IJselijk van het begin af. Okker startte met twee doorbraken op de service van Taylor, kwam met 30 voor. maar zag de onweerstaan baar vechtende Brit terugkomen tot 44. In het dertiende spel doorbrak Okker de opslarg van Taylor opnieuw, maar voor de derde keer in deze set kon hij zijn eigen service niet hou den, 77 en daarna 87 voor Taylor met een setpunt. Okker overleefde het en veroverde weer de service van zijn tegenstander om daarna zonder een slag te verliezen op eigen opslag de set niet 108 binnen 1e halen. Zeer geslaagd De open internationale tenniskam pioenschappen van Hilversum zullen overigens ook volgend jaar weer worden georganiseerd. De heer Jan Mulder, voorzitter van de Tornooi- commissie, beschouwde zijn wedstrijd reeks als zeer geslaagd en veron derstelt, net als vorig jaar toen er een verlies was van 1600 gulden, fi nancieel er uit te kunnen springen. De „organisator" vertelde: „Wij hebben naar ik schat een 10 000 be- zoeks gehad en daardoor zal het bedrag dat op de begroting stond on geveer zijn gedekt, hoewel dat nu nog niet met zekerheid is vast te stellen. Mogelijk zullen wij voor vol gend jaar proberen vier profs aan te trekken. Meer is geen haalbare kaart. Dit jaar waren wij te laat met het contracteren van de profs en daar door hebben de leiders van de groep van professionals ons min of meer voor het blok kunnen zetten. Zij be grepen dat wij in ieder geval Okker en ook Taylor nodig hadden en daar om hebben wij een bedrag van meer dan 10 000 gulden zij noemen dat een bijdrage voor het in stand hou den van de profgroep moeten be talen. Amerikanen zijn nu eenmaal keiharde zakenlui. Wij hebben van zelfsprekend geluk gehad met het prachtige weer, zoals wij pech had den dat de Roemenen Tiriac en Nastase niet konden komen doordat zij in het laatste weekeinde voor de Davis Cup moesten spelen. Volgend jaar hoop ik één week vroeger op de kalender te kunnen komen, maar dan zal ik waarschijn lijk toch weer een regenverzekering afsluiten. Dit jaar waren wij verze kerd. Drie uur in totaal voor een premie van 1400 gulden. Tijdens d' ronde van Kortenhoef is zaterdagmiddag de 28-jarige ama teur-wielrenner Cees Schijff uit Rijnsburg overleden. Schijff, die volgens aanwezige fa milieleden de laatste tijd last had van benauwdheid, viel tijdens de westrijd vn zijn fiets. De renner bleek getroffen door een hartaanval en overleed tijdens het vervoer naar het ziekenhuis. Hij laat een vrouw en twee kinderen achter.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7