Verzet op Biak hoopt op wapens van Rood-China Gedenkwaardig bezoek aan juichende Roemenen Ook Djajapoera voor Indonesië Vijanden van onze vijanden zijn vrienden Nixon: Gesprek met Ceausescu dient de vrede Maanstenen zonder micro-organismen Wandelen op oceaanbodem 5 MAANDAG 4 AUGUSTUS 1969 ;$Sfc y'Xi «Ju DJAJAPOERA De omstreden daad van vrije keuze in West-Irian de voormalige Nederlandse kolonie Nieuw Guinea, is voorbij. Zaterdag stemden 110 afgevaardigden in Djaja poera eenstemmig voor Indonesië. De ruim 800.000 Papoea's in West-lrian zijn nu voor altijd aan Indonesië verbonden. De stemmingsprocedure leek zeer veel op die in de andere plaatsen. Terwijl buiten het gouverneurspaleis een juichende menigte jonge Indo nesiërs en Papoea's stond, werd bin nen de moesjawarah-bijeenkomst ge houden. Na vier uur praten was men het eens. Minister Malik van buitenlandse zaken van Indonesië zei na zijn te rugkeer uit West-lrian dat de uitslag van de "daad van vrije keuze" on herroepelijk is, daar was aangetoond dat het gebied niet wilde worden losgemaakt van Indonesië. El Salvador zou zaterdag gereed zijn gekomen met het terugtrekken van ha-ar troepen uit Honduras. Waarnemers van de Organisatie van Amerikaanse staten hebben echter als gevolg van het slechte weer nog niet het gehele front kunnen inspec teren. Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen BIAK Onder de grillig groeiende palmbomen op de kust van Bosnik. Voor me een wit strand, bezaaid met wrakhout en verdron ken basten van kokosnoten. De branding stromt over het lichtende koraalwitgekuifd en bruisend als champagne. Ver weg in de azuurblauwe Pacific rijzen de donkere bossen van het eiland Woen- di op. Daar richtten de Nederlanders zeven jaar geleden een krijgs gevangenkamp in voor Indonesische parachutisten en commando's, die de verloren pionnen waren van Soekamo's confrontatiepolitiek. Slechts vijftig a zestig hebben een vuurwapen, maar met speren en pij len kan men ook heel wat bereiken. De op wacht sta-ande en patrouille I lopende soldaten zijn er als de dood I voor." 1 Hoeveel politieke gevangenen zit ten er op Biak vast? j „Bijna tweehonderd. Ze bevinden i zich in het vroegere kampement van de Nederlandse zeemacht. Als we sterk genoeg zijn. zullen we hen be- vrijden." De man zegt nog dat hij op wapen- leveranties van Rood China hoopt. ..het Westen heeft ons niets te bie- j den, omdat een goede verstandhou- ding met Indonesië boven alles gaat. Als gevolg hiervan hebben we ons anders moeten opstellen. We zijn be- j paald geen commcnisten, zijn zelfs j niet communistisch georiënteerd, maar de vijanden van onze vijanden j I zijn onze vrienden, nietwaar?" DE ZEE BLIJFT VOL WEEMOED EN HERINNERING Vakbonden en CAO Indien de werkgevers de cao ge trouw moeten uitvoeren mag men dat ook van de vakbonden verlangen. Bij wilde stakingen zou men vakbondsle den moeten ontslaan om pas na één jaar proef weer te doen delen in de directe en uitgestelde voorwaarden van de cao. Het wetsontwerp over het -sta kingsrecht zwijgt over allerlei be langrijke zaken. Hoe te staan tegen over werkwilligen? Mag een min derheid onderdrukt worden? En hoe te handelen m.b.t. stakingsbrekers? En wat het zgn. zwarte loon be treft, de vakbondsleden die dat incas seren, behoren m.i. uit goede trouw door de vakbond geschrapt te worden, eveneens met één jaar proef voor ze weer lid in volle rech ten kunnen zijn. Indien onuitvoer baar, waar blijft dan de beboeting voor cao-contractbreuk? De wet mag niet eenzijdig binden de burgers die haar onderworpen zijn. De nieuwe christelijke vak bondsleiders stellen (de harde weg van Lenser), dat geen steun wordt gegeven als de regering niet doet wat zij juist achten. Waar blijft nu, afge zien van binnen de wet toegelaten acties, de onderwerping aan de over heid? Een gehoorzaamheid, die past, want anders regeren de vakbonden ten detrimente van de maatschappij. Ik ben alleen op wat kaketoe's na, die luid tjoekend van de ene boom naar de andere vliegen. Van Biak uit heeft men mij met een aftandse taxi naar deze eenzame plaats gebracht om een van de leiders van het Pa- poeaverzet te ontmoeten. Hij had Bos- nik even in het wereldnieuws ge- bracht door op een waardige, doch j overtuigende wijze te protesteren te gen de aanwijzing van enkele kies mannen, die de daad van vrije keuze I moesten uitvoeren. I Het geritsel van takken achter me maakt me duidelijk dat de man in aantocht is. Ik zie hem pas als hij vlak bij me is. Een jonge lenige Pa poea, die met een brede lach op me afkomt, en me allerhartelijkst be groet. Hij knielt naast me in het vochtige zand en onder de koelte toewuivende palmbladeren. Z'n Nederlands is per- fekt. Er zijn nog maar weinig Pa poea's in West - Irian die zich zo voortreffelijk kunnen uitdrukken in de enige vreemde taal. die ze vroeger op school moesten leren. openlijk steunen zouden op de vin gers van één hand te tellen zijn. De Papoea noemt de namen van de Biakkers. die in de bossen op het noordelijk deel, van het eiland het gewapend verzet leiden. Met een ze kere trots voegt hij er aan toe dat de Biakkers elders in West-lrian even eens in de voorste gelederen staan. Kolonel Awom, die in de omgeving van Manokwari opereert, is een Biakker. Hetzelfde geldt voor de mannen bestuursambtenaren vaak en politieagenten die in het ge bied van de Wisselmeren in 't bijzon der bij Enarotali, de nog altijd niet bedwongen opstand van de Kapau- ke's en de Moni's hebben uitgelokt, Verzet „Er zitten hier tweeduizend men sen in de rimboe, die bereid zijn te gen de Indonesiërs te vechten", bena drukt -hij. Hun leider is Milkianis Awom, een broer van kolonel Awom. Het gesprek is ten einde. De Pa poeaverzetsleider staat op, drukt me de hand en verdwijnt bijna geruis loos in het bos. Niet lang daarna duikt de gids op, die me naar deze eenzame plek heeft gebracht. Achter het plaatselijke politiebureau van Bosnik om brengt hij me naar een warong, waar echter niets drink baars te krijgen is De natuur verschaft uitkomst voor mijn dorstige keel. Een jonge lichtgroe ne kokosnoot wordt aangedragen. Met een kapmes wordt de vrucht kunstig opengehakt en ik laaf me lang aan het kostelijke nat, dat verfrissender werkt dan 't mooist gekoelde biertje. RHEDERVELD - Bii een frontale botsing tussen twee personenauto's zijn gistermiddag in Rhederveld, ge meente Bellingwedde, II. Kaspers (61) uit Munnikemoer en G.Weinans (60) uit Valthermond om het leven gekomen. Vier andere inzittenden werden niet ernstige verwondingen in het ziekenhuis opgenomen. AMSTERDAM - De zestienjarige J. Blokdijk en de vijftienjarige P. Veldt uit de Beemster zijn zater dagnacht met hun fietsen door een personenauto geschept. Ze waren op slag dood. BOEKAREST Een bezoek van ruim 24 uur was voor de Roe menen voldoende om de Amerikaanse president, Richard Nixon, een daverend afscheid te bereiden. Nixon. zelf verklaarde gistermid dag op de feestelijk versierde luchthaven van Boekarest dat hy in zijn leven meer dan zestig landen had bezocht maar dat geen bezoek „gedenkwaardiger" was geweest dan dat aan Roemenië. Dit niet alleen gezien de be sprekingen die Nixon en het Roe meense staatshoofd Ceausescu voerden en waarvan hij over tuigd was dat ze in de geschie denis zouden worden opgetekend als „de zaak van de vrede die nend", maar ook vanwege „het geweldige hartverwarmende wel kom dat wij overal waar we kwamen van de Roemenen heb ben ontvangen". Nixon zei er na dit bezoek ze ker van te zijn dat „ongeacht Een 'nieuwe, zojuist vrijgegeven foto van de laatste maanreis: het landingsvaartuig terwijl het te rugkeert naar de Apollo. Op de achtergrond rijst de aarde boven het maanlandschap. Wat doen Den Haag M. G. Muller Volle evangelie Dezer dagen kreeg ik het blad Heilsfontein in mijn brievenbus, uit gaande van één der „volle evange- lie"-bewegingen. Ik las het met be langstelling, evenals andere, soortge lijke lectuur, en ik waardeer de mensen, die daaraan met zoveel overgave werken. Ook bezocht ik meermalen een „volle evangelie"-sa- menkomst. Steeds echter viel mij op. dat er nogal eens schimpend of minder waardig over „de kerk" gesproken wordt. Gesuggereerd wordt dat „de kerk" slechts surrogaat is. Als ouderling van de hervormde gemeente meen ik echter, dat bij ons in alle kerken eveneens het „volle evangelie" verkondigd wordt? nl. Je zus Christus en dien gekruisigd, 's-Gravendeel A. Noteboom Nederlands oudste inwoner, de heer Van Doorn uit Maastricht, vierde gisteren zijn 106de ver jaardag. Een verjaardagskus kreeg hij van twee achterklein kinderen, die beide een eeuw in leeftijd, achter liggen op de be jaarde jarige „We moesten wat doen", zegt hij. „We moesten een kleine demonstratie op touw zetten om te bewijzen dat we niet allemaal schapen zijn, die zich gedwee naar de politie ke slachtbank laten leiden. Aan de vooravond van de verkiezingen in Bosnik stelde ik een petitie op, waar in naar voren werd gebracht dat er slechts één manier is om de volkswil tot uitdrukking te brengen, namelijk op basis van één- man- één- stem. Alle andere procedures zijn waarde loos. Bajonetten, omkoperij, voorselec tie en indoctrinatie niets van dat alles behoort tot een volksraadpleging die de gevoelens van 800.000 Papoea's heet weer te geven." Vier vrijwilligers meldden zich aan i om een anti- Indonesisch spandoek te maken en te dragen, en de petitie voor te lezen. Het waren lieden met een grote persoonlijke moed, want hun arrestatie stond van te voren vast. De manifestatie verliep geheel vol gens plan. Toegejuicht door honder den Papoea's brachten de despera do's hun grieven naar voren. De Indo nesische ambtenaren en militairen, die de verkiezingsvergadering in Bos nik leidden, waren even met stom heid geslagen. Protesten, in welke vorm dan ook, hadden ze totaal niet verwacht. Verwarring Dc verwarring onder de Javanen was maar van korte duur. Ze wilden lot arrestatie van de vier demonstran ten overgaan, maar twee waarne mers van de Verenigde Naties verhin derden dat. Later werden de mannen toch in hechtenis genomen. Zoge naamd om hen tegen de volkswoede te beschermen. „Ze zitten nog steeds vast", zegt de Papoeaverzetsleider. „Met drie ande ren heb ik ook nog een etmaal gevan gen gezeten, maar ze moesten ons vrijlaten wegens gebrek aan bewijs. Waarom ze het op mij hadden voor zien? Ze vertrouwen me niet. Ik ben in 't afgelopen jaar al drie keer opge pakt. De langste tijd, die ik in de gevangenis doorbracht, was drie maanden." Het eiland Biak. waar de 45.000 mensen wonen is volgens mijn zegs man één groot weerstandsnest. Dege nen die met de Indonesiërs heulen en hun nationalistische aspiraties verschillen van politiek, de vol ken van de wereld vastbesloten één willen zijn". Leve de Roe meens-Amerikaanse vriendschap, riep hij uit. Wereldvrede President Ceausescu verklaar de in zijn afscheidstoespraak dat de besprekingen geconcentreerd waren op de ontwikkeling van de Amerikaans-Roemeense be trekkingen in het belang van de internationale samenwerking en wereldvrede. De Roemeense leider, die zijn op schrift gestelde toespraak liet voor wat zij was en voor de vuist weg sprak, zei dat het bezoek van Nixon een uiting vormde „van de gevoelens van vriend schap die ons volk jegens het Amerikaanse volk koestert, en een weerspiegeling is van de gastvrijheid van het Roemeense volk en de wens in vrede te le ven met het volk van Amerika en met alle naties in de wereld". Ceausescu richtte tot Amerika „zijn beste wensen voor welvaart en vrede", waarna dc presidenten elkaar de hand schudden en vervolgens, met de armen om eikaars schouders geslagen, de juichende Roemenen toewuifden. TEDEREEN heeft wel eens last van bedrijfsblindheid. Er zijn zo van die dingen, gebreken vaak. die je zelf niet meer ziet en nog minder de manier om het euvel te verhel pen. Dat in de horecasector dan ook nu pas de jammeringen uitbreken is misschien niet zo verwonderlijk. Wat de bezoekers reeds lang hebben ervaren wordt thans de hotels en restaurants duidelijk, door dat er minder verkocht wordt. Nu ben ik geen kroegloper geen horecadeskundige, maar een gewoon burger, die uit de aard van het werk nogal eens buitenshuis de benen on der een horecatafeltje steekt. De waanzinnige gekke dingen, die je daarbij kunnen overkomen, zijn le gio. Zo heb ik langzamerhand een particuliere zwarte lijst opgebouwd van etablissementen, waar ik per sé nooit meer zal komen. Zoals de zaak waar ik een pasteit je at en er een lange borstelhaar vond. Antwoord van de ober: „Het is er toch maar één..." Het hotel, waar mijn kamer ge reserveerd bleek op de tweede ver dieping en de receptie er niet op berekend was om koffers naar bo ven te brengen Op mijn vraag of er dan een lift was het antwoord: „Moet u volgend jaar maar terugko men..." Het terrasje, waar alle kleedjes ingevreten vet-drank- en doodgesla gen vliegenvlekken toonde. Verbazingwekkend vind ik altijd het aantal schakelaars en schemer lampjes, die het in hotelkamers niet doen: de metalen lepeltjes die je bij llorccii het geijkte eitje aan ontbijt krijgt, de piepende kastdeuren en de geringe afmetingen der handdoeken. Het enige voordeel van deze nade len is, dat je een bepaald vriendschappelijk gevoel krijgt voor die zaken, waar het allemaal wel plezierig is. Zelfs al is het maal niet helemaal een culinair genot geweest, wanneer de dienster of de baas met verwachtingsvol gezicht komt vra gen of „het gesmaakt heeft?", dan heb ik niet het hart iets anders te zeggen dan een opgetogen: „uitste kend..." Dat het in Nederland allemaal een beetje duur is geworden, telt zeker mee. Ter wille van de goedkoopte trekt menig Spanjeverachter toch naar de Costa zus en zo; vliegen duizenden achter het IJzeren Gordijn en snoe pen velen van de Griekse dolmakis al aanbidden ze Theodorakis. Daar staat tegenover, dat -even zo- velen jarenlang naar onze begrippen waanzinnige prijzen hebben betaald om over de Parijse Boulevards te kunnen zwerven of de Zweedse wel vaart mee te beleven. De vakantieganger is, hoe gek dat klinken moge, een bijzonder prijsbewuste klant. Er zijn genoeg, die best willen betalen, mits ze dan maar waar naar hun geld krijgen. Bij die waar behoort ook, dat beetje ongrijpbare, ondefinieerbare woord je service, het vriendelijke gezicht, het beleefde gebaar, de illusie dat men het goed wil geven en wensen vervullen. De horeca moest leren wat meer te glimlachen en misschien zelf eens wat meer elders gast zijn om de wensen van de gast te leren kennen. HOUSTON Bij het onderzoeken van de maanmonsters heeft men geen sporen van micro-organismen ont dekt. Dit heeft het hoofd van het desbetreffende laboratorium in Houston verklaard. Ook de 24 mui zen, die dondeftlag met „maanstof" zijn ingeënt om te zien of dit mis schien schadelijk zou zijn, verkeer den zaterdag in „bijzonder goede ge zondheid". Vrijdag slaagde men er voor de eerste keer in de op de maan ge plaatste laser-reflector met laserstra len te „treffen". Men kon de afstand maan-aarde tot op 45 meter nauw keurig berekenen. De afstand, die wegens de elliptische baan van de maan om de aarde voortdurend va rieert en waarvoor een gemiddelde van 384.000 kilometer is vastgesteld, bedroeg vrijdag 363.153,440 kilometer. Men hoopt op deze wijze ook te kun nen bepalen of de (aardse) wereldde len inderdaad van plaats veranderen. Japan wil het water in TOKIO Japan is van plan de rijkdommen van de oceaan en van het continentale plat rondom haar kust tot ontwikkeling te brengen. In een vijfjarenprogram van de Raad voor de wetenschap en technologie van de oceaan staat dat de opper vlakte van het continentale plat rond om Japan meer dan zeventig pro cent is van die van het vasteland. De zich snel uitbreidende in dustrieën zijn te groot geworden voor de gebieden langs de kust. Bovendien moet thans veel worden ingevoerd van wat zich volgens de raad onder de zeespiegel, niet ver uit de kust. bevindt. Er is een reuzen boormachine ont worpen, die tweehonderd meter on der de zeespiegel tot een diepte van zesduizend meter kan boren. Japanse deskundigen hebben verder plannen opigesteld voor warmtekrachtstations onder de zeebodem, onderzeese kern- energiefabrieken, onderzeese restau rants en parken en grote oceaankwe kerijen, waar vis, schelpdieren en zeegras onder ideale omstandigheden kunnen worden gekweekt. Daarmee was toen een eind geko men aan het bezoek dat zaterdagmor gen begon toen meer dan een half miljoen Roemenen in smorende hitte Nixon verwelkomden in Boekarest. Het doel van zijn bezoek aan Roeme nië is, aldus Nixon, de betrekkingen tussen beide landen te verbeteren. Wij bouwen aan een rechtvaardige vrede in de wereld en dat vereist dezelfde samenwerking, geduld en vasthoudendheid van de mensen van goede wil die ook nodig waren om een reis naar de maan te onderne men. Als mensen de maan kunnen bereiken, kunnen zij ook komen tot begrip voor elkaar. Tevoren had Ceausescu het ver trouwen uitgesproken dat de te voe ren hesnrekineen vruchten zullen af werpen voor de zaak van samenwer king tussen de landen tot. algemene vrede. Hij gaf uiting aan de gevoe lens van sympathie van het Roe meense volk jegens de Amerikaanse bevolking, „wier bijdrage voor de vooruitgang in de wereld en de beschaving, in dit land eensgezind wordt gegarandeerd." Beide regeringsleiders reden ver-» volgens door de vrolijk versierde stad. De mensen langs de achttien kilometer lange route droegen Ame rikaanse vlaggetjes en Apollo-11 insignes, die de Amerikaanse ambas sade had verstrekt. Drie uur Zaterdag confereerden de presiden ten drie uur lang, in het bijzonder over de relaties tussen beide landen op economisch, cultureel en we tenschappelijk gebied. Tegelijkertijd brachten mevrouw Nixon en me vrouw Ceausescu een bezoek aan het „huis van de pioniers", een jeugdcen trum dat is ingericht in het voorma lige koninklijke zomerpaleis vlakbij Boekarest. Het gezelschap bezich tigde °en tentoonstelling van door kinderen gemaakte werkstukken. Tijdens het diner van zaterdag avond bewees Ceausescu hulde aan de strijd van de Verenigde Staten tijdens de Tweede Wereldoorlog om de overwinning op Duitsland te be halen. Hij legde ook de nadruk op de „opmerkelijke resultaten van het Amerikaanse volk op economisch, wetenschappelijk, technisch en cultu reel gebied" en hij verheugde zich over de geweldige prestatie om mensen op de maan te brengen. Hel Roemeense staatshoofd on derstreepte, dat men voor altijd moest afrekenen met „de politiek van overheersing en interventie in de binnenlandse aangelegenheden van andere staten". Toen er voor het diner foto's wer den gemaakt, maakte Nixon grapjes met de fotografen. Doelend op het mooie weer vroeg hij hun wie er van plan was voor vakantie nog eens naar Roemenië terug te keren, daar bij opmerkend dat hij dat zelf graag zou doen. President Ceausescu merk te lachend op, dat dat een goed idee was. Hij lachte ook toen Nixon zei: „Dat betekent meer dollars voor u." Vijf kwartier Gistermorgen rondden de staatslie- i den hun besprekingen af met een vijf I kwartier durend gesprek, waarbij j Nixons adviseur Kissinger en de Roe- meense premier Maurer ook aanwe- zig waren. Na afloop deelde dc perschef van het Witte Huis, Zicgler, mee dat de presidenten het erover eens waren dat de betrekkingen tussen hun lan den beter waren geworden. Ze waren optimistisch gestemd ten aanzien van verdere vooruitgang. De verklaring handelde voorname lijk over de bilaterale betrekkingen. Over de internationale vraagstukken die waren besproken, werd weinig meegedeeld. Ziegler gaf geen uitsluitsel over de (druk besproken) vraag of Roemenië, dat een vriendschappelijke houding jegens Peking bewaart, is verzocht pogingen te doen, de diplomatieke impasse tussen China en de VS te doorbreken. In een officieel Roemeens commu» niqué stond dat de twee presidenten met voldoening hadden opgemerkt dat tussen Roemenië en de VS geen regelrechte twistpunten bestaan en dat in de op wederzijds voordeel en respect berustende uitwisselingen en contacten vorderingen zijn geboekt, wat tot een verbetering van de be trekkingen tussen de twee landen heeft geleid.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5