NIEUWKOOP EN NOORDEN STIL PLASSENGEBIED Omscholing nodig voor personeel van Verto Gemeentehuis in aanbouw Toch veel ontsierende elementen Redboot voer uit voor verdwaalde vissers Vraag naar Jabo daalt snel R Hassefras predikant Vezelafdeling gaat eind 1970 dicht VAH-comité heel dankbaar Amateurrenner uit Rijnsburg overleden bezorger te Noordwijk Binnen bezorger te Noordwijk aan Zee hhuwe ie»ose courani 4 MAANDAG 4 AUGUSTUS 1969 LEIDERDORP In een eind vorige week gehouden vergadering van de ondernemingsraad van de N.V. Vereenigde Touwfabrieken zyn ver strekkende reorganisatieplannen ten aanzien van Verto-Leiderdorp ter sprake gekomen. Daarbij is onder meer naar voren gebracht, dat de resultaten in het afgelopen jaar niet rooskleurig waren. Dat desondanks over 1968 dividend werd uitgekeerd alsmede een winstuitkering voor het personeel beschikbaar werd gesteld, komt doordat in het verleden op conservatieve wyze de resultaten zijn bepaald, zo heeft de directie aan het personeel meegedeeld. ROTTERDAM De heer van Nieuwkoop nodigt u uit tot een bezoek aan zijn, Heerlijk Piassen- gebied. Deze gezwollen invitatie ataat op het omslag van een toe ristische folder over de plassen van Nieuwkoop en Noorden, enigszins verborgen gelegen in de noord-oosthoek van Zuid-Holland. *t Is een betrekkelijk klein en nog ndet door toeristen overspoeld re creatiegebied, waarvoor de recla- mebonzen de slogan „De lelie on der de watersportcentra" hebben bedacht. Een dagtochtje naar deze „lelie" brengt de bezoeker in een circa 2000 hectare groot gebied, dat globaal gerekend uit een derde water, een derde onverveend weiland en een derde riet- en ruigtland bestaat. Hierin liggen de twee plassen: de Noorderpias en de Zuiderpias, die door een brede vaart met elkaar rijn verbonden. Nieuwkoop en Noorden zijn bij uitstek geschikt voor een dagje of weekeindje zeilen, roeien, vissen, wandelen en fietsen en zwemmen. Ook de liefhebbers van flora en fauna komen er volop aan hun trekken. De „vogelaar" vindt er onder meer het wouiwaapje, de blauwe en purper reiger, de blauwe stern, de fuut, de tureluur, de kluut, de kokmeeuw en de roerdomp. Vrij toegankelijk Het plassengebied is vrij toegan kelijk; de rieilanaen alleen voor wetenschappelijk onderzoeK. Voor kleine gemeenten als Nieuwkoop en Noorden is de accommodatie niet zo «leent. Men vindt er hotels, pensions, zomerhuisjes, kampeerboerderij en (voor jeugdverenigingen', kampeer en caravanterreinen, jaoathavens en botenvernuurbedrijven. .ben rond vaart over ae plassen behoort uiter aard ook tot ae vele mogelijkheden. In de nota „Vrije uren iu de vrije natuur" van de provincie Zuio- Holland wordt met betrekking tot dit gebied opgemerkt: „De Nieuw- koopse plassen hebben door het unieke landschap en hun grote natuurwetenschappelijke waaroe 'n geheel eigen karakter. Het streven Is daarom gericht op het behouu van dit landschap en op zodanige plannen voor indeling en gebruik van het gebied, dat de ook hier noodzakelijke recreatieve voor- sieningen, de recreatiestroom buiten de natuurterreinen zullen leiden". De werkgroep „Leefbaar Nieuw koop" van net Kunstgenootschap „t Regnthuys" te Nieuwkoop gaat in haar bijzonder kritische rapport over de beslaande situatie en de toe komstige ontwikkelingen van het plassengebied, dieper op deze passage in. Voor de realisering van de eerste plannen (voorzieningen langs de Meije, de Kromme Mijdrecht en de piasoevers) is de eerstkomende jaren een bedrag van vijf miljoen gulden gedacht. De werkgroep vraagt zich af of dit geld ook be schikbaar zal komen zodra de plannen rijp voor uitvoering zijn- De vele tientallen woonboten met daarbij veelal tuintjes, erfscheidin- gen, windschermen en aanbouwtjes, noemt de werkgroep ontsierende elementen in het plassengebied. In vele gevallen is het bootachtige karakter verloren gegaan. Qua uiterlijk zijn deze boten niet of nauwelijks van „echte" zomerhuisjes te onderscheiden. Door vorm, kleur, afmetingen, aantallen en wijze van opstellen, ontsieren de woonboten categorisch het landschap in ergerniswekkende mate, zo concludeert de werkgroep. De woonboten zijn nergens aan het landschap aangepast, laat staan daaraan ondergeschikt gemaakt. Ontsierend Er zijn echter nog meer ontsierende elementen in het plassenlandschap. De werkgroep „Leefbaar Nieuwkoop" noemt onder meer lot verblijf object omgebouwde autobussen, dieren verblijven, alsmede caravans en weekendhuisjes, waardoor het eer tijds aardige gezicht op het dorp vanaf de plas (en omgekeerd) sterk is gehavend. Een ander gevolg van de lint bebouwing langs de piasoevers is nog, dat men de plassen nergens vanuit het dorp kan bereiken. Er zijn nergens „doorbraken" gemaakt. Vandaar dat het begrip oever recreatie in Nieuwkoop en Noorden volslagen onbekend is. De werk groep ageert voorts tegen ont sierende verbodsborden, soms voor zien van prikkeldraadversperringen, in bet gehele gebied. De werkgroep stelt onomwonden, dat het water in de plassen vies is. De verontreiniging wordt hoofd zakelijk door watersporters ver oorzaakt; afvalstoffen van motoren, (plastic) verpakkingsmaterialen, dozen, blikken, en afwaswater, waar in wasmiddelen voorkomen, die het biologisch evenwicht verstoren. Ook de chemicaliën, die in de agrarische I sector worden gebruikt ter verdel ging van insecten, vormen een bron van gevaar. Onbegrijpelijk noemt de werkgroep „Leefbaar Nieuwkoop" het, dat men met alle gemeentelijke en provin ciale verordeningen zo gemakkelijk de hand kan lichten. De werkgroep meent dan ook, dat de plassen met een zekere ondergang worden be dreigd als gevolg van particuliere initiatieven op het gebied van de recreatie. En dat ondanks het feit, dat de wettelijke voorschriften om dit te voorkomen, in overvloedige mate aanwezig zijn. Aanbevelingen De werkgroep doet in het rapport enkele concrete aanbevelingen, zoals het instellen van een permanente politiepost te water, een betere co ördinatie tussen gemeente en pro vincie. het invoeren van een vuilnis ophaaldienst voor de plassen, ver betering van de accommodatie der kampeerterreinen en het opnieuw mogelijk maken van het sociale contact dorp-plas. Ook op het stuk van de bestem mingsplannen en de structuur plannen (vooral voor de plassen) van Nieuwkoop en Noorden doet de werkgroep enkele suggesties. Ge steld wordt onder meer, dat het bezit van de grond irrelevant dient te zijn met betrekking tot de be stemming van het plassengebied. Alleen op deze wijze kan van een evenwichtige afweging van belangen van natuurbescherming en recreatie sprake zijn. UH het rapport van „Leefbaar Nieuwkoop" blijkt dus overduidelijk dat er de komende jaren nog heel wat werk te verzetten is. Een beetje haast is wel geboden, omdat de „drang naar buiten" speciaal naar watersportcentra steeds groter wordt. Nieuwkoop en Noorden kun nen daarvan een behoorlijk graantje meepikken. Maar dan moet er wel iets gebeuren Het onlangs in Nieuwkoop geopend botel. Puzzel prominenten De prijswinnaars van de kruis woordpuzzel in ons zondagsblad van 19 juli zijn: le prijs 10: mevrouw J. Malipaard, Dr. Sta- penseastraat 28, Leimuiden; 2e prijs 5: N. C. Voorma, Nijen- rode 18, Leiderdorp; 3e prijs ƒ5: A. Stoker," Leidsestraat 262, Hil- legom. De goede oplossers van de puzzel van 26 juli die een prijs wonnen zijn: le prijs: C. W. Loebèr, Morsweg 22a, Leiden: 2e prijs: S. Kal. Marnixstraat 119. Alphen a. d. Rijn; 3p prijs: mej. B. Kromhout, Brouwer straat 1, Rijnsburg. TER AAR Stil cn verlaten ligt het nieuwe gemeentehuis tijdens de ze bouwvakvakantie. Men is al zover gevorderd, dat de steigers zijn weg gehaald en de contouren van het ge bouw zijn nu duidelijker te on derscheiden. Aannemer L. v.d. Vliet uit Amsterdam koestert nog steeds de hoop het gebouw in oktober dit jaar klaar te hebben. Op 16 maart 1968 gaf de minister machtiging aan het gemeente bestuur een geldlening aan te gaan voor de bouw. In de vergadering van 22 juni 1966 had de raad beslo ten tot de bouw van dit nieuwe ge meentehuis, waarvan toen de bouw kosten werden geraamd op f900.000. De raad gaf een krediet tot een be- HAZERSWOUDE Op zondag 17 augustus zal de heer R. Hassefras, die op 9 maart 1927 in Hazerswoude werd geboren, worden bevestigd tot predikant van de Geref. Kerk te Musselkanaal. De laatste jaren ver richt de oud-Hazedswouder evange lisatiewerk onder de schippers in de Rijn bij Lobith. Daarvoor was hij steeds werkzaam in de kruideniers branche. Zo was hij van 1953 tot 1959 filiaalhouder te Leiden en van 1959 tot 1966 exploitant van een kruide nierszaak in Ede. Eind vorig jaar werd hij op grond van artikel 6 van de kerkorde (singuliere gaven) toege laten tot het ambt van predikant in de Gereformeerde Kerken. drag van f 1.360.000. Architect J. van Stigt te Amstelveen heeft het ont werp gemaakt met de toenmalige gemeentearchitect, de heer G. Vos. Op 11 juli 1968 kwam het bouw plan opnieuw in de raad. Het was te begrijpen, dat sinds het besluit tot de bouw was genomen, de bouw kosten hoger waren geworden. Het krediet moest met f 167.000 worden verhoogd, wat voor verscheidene le den van de raad een ernstige zaak was. Het kwam zelfs zover, dat het voorstel van B. en W. de stemmen moest missen van drie leden van de raad. Op 12 augustus 1968 werd de - eerste paal voor het nieuwe raadhuis Door de toenemende vraag naar „zachte" tapijtsoorten neemt de vraag naar Jabo-produkten snel af. Het Nederlandse produktiepersoneel is daarom in overweging gegeven, zich te laten omscholen voor een functie in de staalkabelfabriek, waar grote behoefte aan werkkrachten is. Het gaat hier om ongeveer tachtig mensen, die tot eind 1970 hetzelfde loon zullen ontvangen waarna de lonen van de staalkabelfabriek ge leidelijk worden opgetrokken naar die in de textielsector. Buiten landse arbeidskrachten kunnen nor maal hun contractperiode van een jaar volmaken. Eind 1970 gaat de vezelafdeling dicht. door burgemeester Hogenboom dc grond in gedreven. 52 palen van der tien en een halve meter zullen het nieuwe gebouw moeten dragen. Het nieuwe raadhuis is geheel aangepast aan de plaats, waar het gebouwd wordt en wordt door het instituut Stad en Land zeer fraai en een voor beeld voor dc provincie genoemd. De brede stoep, die aan de wegzij de ligt vormt de toegang tot een grote ruimtelijke hal. Onder de stoep is het grote archief en de kluis gevestigd, waarin de oude kluisdeur staat van het vorige gemeentehuis. In het gebouw is ook een woning voor de conciërge en huisvesting voor de rijkspolitie. NOORDWIJK Twee Noord- wijkse vissers zijn zaterdag wel ge schrokken van het noodweer. De jongens, Rob Scliroeder en John Pex, waren in een klein motorboot je iets ten zuiden van het REM- eiland aan het vissen. Tegen half zes merkten zij dat er noodweer op komst was en koersten zij naar het strand. Daar had men inmiddels gecon stateerd dat alle boten van de. zeil vereniging weer binnen waren op het motorbootje, De Bot, na. De po litie werd gewaarschuwd. Men gaf het bericht door aan Valkenburg, waar het te riskant werd geacht om helikopters uit te sturen. De reddingsboot Kurt Carlsen ging zee in. De jongens zaten in middels midden in de hagel, storm, HAZERSWOUDE De vakantie week, die in de wijk Rhynenburch werd gehouden is, zoals al eerder werd gemeld, enorm geslaagd. Door een samenwerking van speeltuinver eniging De Rode Wip, de Oranje vereniging Hazerswoude-Rijndijk en de winkeliersvereniging De Rijnpost konden zeer veel activiteiten worden ontplooid. „Maar we mogen niet ver geten, welke medewerking de ge meente Hazerswoude heeft verleend", aldus mevrouw J. Martinot, die maanden druk doende was de zaak organisatorisch rond te krijgen. „Volgend jaar willen we weer een vakantieweek organiseren," zo zegt ze, „en dan nog beter opgezet". De schoonheidsfoutjes, die er dit jaar nog waren, zoals ze zelf constateerde, moeten dan achterwege blijven. Wat de organisatie betreft, mevrouw Mar tinot is vol lof over hen, die met enthousiasme meededen aan de di verse spelen en wedstrijden. „Je zou ze allemaal persoonlijk willen bedan ken, maar dat is nu eenmaal ondoen lijk. Daarom zou ik het zo prettig vinden, als in de krant staat, dat het V.A.H.-comité alle leid(st)ers gewel dig dankbaar is voor hun medewer- king". Behalve de omscholing vragen nog vele problemen om een oplos sing. Zo zal het voor oudere werk nemers moeilijk zijn nog een ander Diefstal verijdeld SASSENHEIM Een 21-jarige Duitser uit Vechta Heeft gisteroch tend om half zeven getracht bij de Ui'ver aan de Hoofdstraat een brom fiets te stelen. Hij koos echter zon der bromfiets het hazepad toen hij zich wist gadegeslagen. De inmid dels gealarmeerde politie arresteer de de jongeman op Rijksweg 4, waar hij stond te liften. Vandaag zal hij over de grens worden gezet. HAZERSWOUDE De Rijkspoli tie heeft een zestien- en zeventien jarige inwoner van Zoetermeer aan gehouden op verdenking van diefstal van auto's. Met een van de voertui gen veroorzaakten de jongens on langs een aanrijding op het kruispunt Dorpsstraat-Gemeneweg. Na de nachtelijke aanrijding waren de jon gens gevlucht, maar de „chauffeur" werd opgespoord. Uit het verhoor bleek niet alleen, dat de jongens de auto, die betrokken was bij het ver keersongeval op genoemd kruispunt, hadden gestolen, maar al eerder hun handen niet van auto's hadden kun nen afhouden. bliksemschichten en huizenhoge golven. De kust konden zij niet on derscheiden. Om ongeveer acht uur pikte de Kurt Carlsen het scheepje op. Het voer op dat ogenblik 5 km voor de kust van Noordwijk. Gouden huwelijk in N'hout NOORDWIJKERHOUT Het bruidspaar Geerlings-Heddes hoopt op 13 augustus het 50-jarig huwe lijksfeest te vieren. In de zaal van Gebr. Brama zal de familie een re ceptie houden van 3 tot 4 30 uur n.m. De 72-jarige bruidegom en de 73- jarige bruid zijn beiden afkomstig uit Noordwijikerhout. Zij hebben twee zoons en zeven dochters en 39 kleinkinderen. Vlalk na het huwelijk nam Corne lls Geerlings de kruidenierszaak van zijn schoonvader over. In 1963 heeft hij de zaak aan zijn zoon Gijs over gedragen. De rik. kerk heeft hij ve le jaren als kerkmeester gediend en in 'het bejaardencomité heeft, hij ruim dertig jaar zitting gehad als voorzitter voor de bejaardentochten. Beide echtelieden genieten nog een goede gezondheid. SASSENHEIM Uitslag van de wedvlucht van de Postduivenvere niging „De Blauwiband1" met jonge duiven vanaf St. Quentin op zater dag. In concours 285 duiven. Gelost om 8.20 uur. Zeer zware vlucht door de warmte. Afstand 279 lom. Aan komst eerste duif 12.58.15 uur. Snel heid 1004 m per minuut. Aankomst laatste prijsduif 13.54,46 uur. Snel heid 832 m per minuut. Uitslag Gebr. v. d. Kraan 1, 17; Th. Onderwater 2 48 50: H. Spaargaren 3 5 9 39 t.im. 42; G. Rewij'k 4 11 25 26 59; J. Möhl- man 6 62 68; L. v. Brero 7, 21; P. Wolvers 8 19; A. de Goey 10 24 34 43 63; Gebr. v. d. Krogt 12 27 31 45 54 57 67 70; L. J. Drost 13 29 37 60 66; J. Wowijs 14 46 65; N. Koelewijn 15 20 32; mevr. Slootweg 16 33 44 51 61; G. Wassing 18 35 47; P. Krom 22 38; W. v. d- Zwart 23 52 53; G. Armmerlaan 28 36; L. de Ridder 30 58 69 71; M. v. Dorp 49, 55; C. Drost 56; H. Langelaan 64. vók te leren. Nog moeilijker lig gen de zaken voor het leidingge vend en toezichthoudend personeel. Plaatsingsmogelijkheid in een ge lijkwaardige functie in de staalka belfabriek of bij een deT andere Vertobedrijven zal voor de meesten van deze categorie niet mogelijk zijn. KORTENHOEF Tijdens de ron de van Kortenhoef is zaterdagmid dag de 28-jarige amateur-wielrenner Cees Schijff uit Rijnsburg overleden. Schijff, die volgens aanwezige fa milieleden de laatste tijd last had van benauwdheid, viel tijdens de wedstrijd van zijn fiets. De renner bleek getroffen door een hartaanval en overleed tijdens het vervoer naar het ziekenhuis. Hij laat een vrouw en twee kinderen achter. Nieuwkoopse zusters in nieuw tehuis NIEUWKOOP Na tachtig jaar hebben de Nieuwkoopse zusters het klooster, het verscheidene malen verbouwde bejaardentehuis aan de Dorpsstraat verlaten en het nieuwe tehuis, bestaande uit een tweetal met elkaar verbonden Eurowoningen aan de Gabriëlsraat betrokken. Het be stuur van de bejaardenstichting heeft voor de aankoop van de pan den gezorgd. Het tehuis aan de Dorpsstraat zal na interne verbo- wing dienst gaan doen als woon ruimte voor bejaarden. Noordwijk Binnen - Noordwijk aan Zee De NIEUWE LEIDSE COURANT vraagt voor zo spoedig mogelijk een en een Voor scholier leuke bijverdienste. Nadere Inlichtingen afdeling inspectie Nieuwe Leidse Courant. Steenstraat 37 Leiden, telefoon 01710-31441. 5IKKEN5 vraagt voor de administratie een medewerker met HBS-B/HAVO Op de afdeling budgettering en efficiency-analyse zal hij in eerste instantie betrokken worden bij de analyse en groepering van financiële gegevens die een onderdeel vormen van de verslaggeving aan de directie. Intern wordt een opleiding verzorgd waardoor de funktie een goed ontplooiingsperspektief krijgt. Schrijf een brief, of vrcrag een sollicitatieformulier aan bij sikkens lakfabrieken n.v. sassenheim rijksstraatweg 31 Tel.: 01711-6944 afdeling Personeelszaken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 4