schaak NAPOLEON BONAPARTE souvenir voor toeristen AARDBEIEN straks een weelde-artikel? Vakantiekost 6 te PUZZEL VAN DE WEEK ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1962 4 Correspondentie aan de heer H. i. J. Slavekoorde Goudreinetstraat 125, Oen Haag. Op het ogenblik dat wij ons met het samenstellen van deze rubriek bezighielden, was het overal druk kend warm. De bouwvakkers wa ren zo juist hun jaarlijkse uittocht begonnen, maar op tal van lagere echolen werden alweer de eerste toebereidselen getroffen om vol moed een nieuw schooljaar in te gaan. De vakantie van de een be gint tegenwoordig met de bete re spreiding daarvan als die van de ander al achter de rug is. Vakantie of niet: met zo'n tem peratuur gaat niemand voor zijn plezier diep denkwerk zitten ver richten, tenzij hij gelijk de deel nemers aan het IBM-toernooi te Amsterdam zich mag verheugen In een gekoelde ruimte. Voi van het zo juist vermelde denkpatroon hebben wij ons sterk ingespannen om althans het mate rtaai van de opgaven van deze week tot een minimum te beper ken. Aan weerszijden één koning en één pion. Dit riep een probleem op. Immers de theorie der plon- neneindspelen is eindeloos door vorst en een groot deel daarvan kon, juist vanwege het geringe ma teriaal, In wèldoortimmerde regels en voorschriften worden vastge legd. Wie kerrt niet termen als oppositie, het kwadraat, toege voegde velden, kritieke veld?n e.d.? Wie weet niet dat de rand- pion" er eigen wetten op nahoudt? Wij houden ons verre van dit getheoretiseer. U ziet maar, u pro beert maarl Bedenk b'j het aanschouwen van I'Hermet's com positie dat de geest over de mate rie triomfeert. Bezie met respect Reti's beroemde opgave met de onwaarschijnlijk schijnende op dracht: Wit maakt remise. En als u begrepen hebt waarom, glimlach dan tegen opgave 3 welke uit de zelfde familie stamt. Hieronder de oplossingen van de op gaven uit onze rubriek van 6 juli; Va kantiekost 5. (1) Bogoljubov Rubinstein. Ru binstein redde zich els volgt: 1 Ld4! (De witte koning moet pion b2 blijven verdedigen, waardoor Lc8 actief kan worden) 2. Ka3 Lo6 3. b3 Lxc4l 4. bxc4 Kc7 en do spelers besloten tot remise, omdat de witte pluspionnen niet kunnen oprukken: 5. Kb4 Kd6 enz. (2) Tchlgorin Snosko-Borowsky. Wit 1Eindspelstudie van R. l'Hermet (1887) Wit aan zet maakt remise. (2) Eindspelstudie van R. Réti (1921) w 1 A M A w Wit aan zet maakt remise. (3) Partijstelling, namen spelers onbekend f V///A WA f i§! k' :.d i m 1 i +1 1 4 1 Zwart aan zet: welk resultaat? wint op fraaie wijze. 1. Te7t Kd6 2. Lg3t Kxc7 3 LxbS Lc6 4. Ld6t en wit haalt zich op b8 een nieuwe dame (3) Horwltz. De op papier eenvoudige oplossing luidt als volgt: 1. Lf2t Kh5 2. g4t Kh6 3. Kf6 Kh7 (Zwart kan zich toch niet laten matzetten door 3. Lh77 4 Le3) 4. gS Kh8 5. Ld4l Kh7 (En ditmaal zou 5. Lh7? door 6. Kxf7 tot een aftrekmat lelden) 6. Lc3 (Of een andere tempozet op de lange diagonaal) 6 Kh8 7. a6l en wit zet zwart mat door zijn koning naar g6 of f7 weg te spelen. Hor.: 1 rangtelwoord, 6. gem. in N. Brab., 8. armoede (barg.), 13 lijn. 14. vroeger, 15. soort onderwijs (afk.), 17. houding, 18. Europeaan, 20. vaartuig, 21. gebod, 22. plaats in Gelderl., 24. keurige, 26. bedrog. 27. ontkenning. 28. zonder geld of goed. 30. gekheid, 31. zoon van Noach. 32. voorzetsel, 33. zoon van Jacob, 35. ingewand van haring. 36. in sluiting ener vesting, 38. telwoord. 40. bloem. 42. drukte. 44 rivier in Frankrijk. 47. Ierland, 48. sportterm, 49. bijwoord, 50. jaargetijde, 52. zijvlak van een baksteen. 54. kweeksel, 56. twee of meer kamers in elkaar lopende, 58. soort sleutel, 60. voorzetsel, 62. buitenhaven, 64 voorzetsel, 65. familielid, 67. aanloop, 68. plaats in Limb., 71. berggeit. 72. onderricht, 74, bereide dierenhuid. 76. boom. 77. voorvoegsel. 78. kan men uit drinken, 80. laag schoven op de dorsvloer. 81. plechtige gelofte, 83. muzieknoot, 84. muurachtige plant. 85. bosvogel. 87. wijs, eer waardig grijsaard, 88. Europeaan, 89. aanleg. Vert. 1. ruw noors hout van bepaalde afmetingen. 2. rijschool (afk). 3. gebod, 4. drietal, 5. achting. 6. lans. 7. zuiver gewicht. 8. spoedig. 9 bljb. figuur, 10. rivier in Nederl.. 11. ledger (afk.), 12. hoop, 16. plotseling, 19. kurk, 21. plaats in Limburg. 23. water In Utrecht. 24. plant. 25. ver trouwelijk. 26. zelfkant, 28. Nederl. schilder. 29. korte degen. 32. schrik bewind. 34. myth, figuur. 36. kleurstof om hout te kleuren. 37. gebaar. 38. plant. 39. korter, 40. vis. 41. voorzetsel. 43. afgelegen. 45. buiten haven. 46. boomloot, 51. lieden van adel. 52. stengel. 53. klein kind. 55. schaduw van het gebladerte van een boom, 57. onbep. voornaamw, 59. puntig voorwerp, 60. dessertvrucht, 61. stapel, 63. verstand, 65. uitroep. 66. aanblik, 69. dril. 70. krijgsmacht, 73. alleenzang, 75. 9tof ter vervanging van spiritus, 78, kolenemmer, 79. voorzetsel. 81 Europeaan. 82. düin- vallei, 84, eüomschip (afk). 86. muzieknoot. OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL HOR. 1, Bost. 4. poets, 8 berk. 12. ris. 13. kaper, 14. Aller, 15. is. 16. gesel. 17. pro. 18. ma. 19. oef. 21. Ate. 22. dam. 24. nap. 26. Andel. 28. hes. 31. t«k. 33. sul, 34 toets. 36. Ot. 38. nar. 40. koelak. 41. net. «3 venster. 44. dra. 45 Dieren. 47. Ier, 49. Ta. 50. «ngel. 51. pen, 53. nut. 55. tal, 56. dorls. 58. sik. 61. vos. 62. els, 64. rog, 66. Aa. 68. elf. 69. stelt, 70. pa. 71. Stoma. 73. Allda. 74 tin. 7S. sens. 76. trage, 77. ross. VERT, 1, brto, 2. eisen. 3. «s. 4. paste, 5. opeens. eel. 7. tr. 8. blo, 9. el. 10. rem. II. krem, 13 kee. 14 arm 17. pal, 20. fat. 22 del. 23 beeld. 25 pan. 27. duister. 28 hoe. 29. start. 30 ronde. 32. kavel. 34. toren. 35 skaat. 37 temt. 39. ren. 40. kei. 42. tegel. 46 rel 48. Rus, 51. pos. 52. nietig. 54. tin. 56 dol. 57. slede. 59. kopie, 60. fase. 61 vla. 63. sla. 65. gans. 67 Ata, 68. Ems. 69 Sla. 72. on. 73. ar. 74. To. INZENDINGEN Oplossingen, uitsluitend op briefkaart, worden voor donderdag aan ons bureau verwacht In de linkerbovenhoek vermelden: „Puz zeloplossing". Er zijn drie prijzen: een van f 10 en twee van f 5, De Romeinse producent Dino de Laurentiis zorgt dit jaar ongetwijfeld voor de grootste stunt in de filmwereld. Hij heeft de Russen zover ge kregen dat zij een leger van ruim 20.000 man op de been brengen, speciaal trainen en verplaatsen voor de film „De slag bij Waterloo". Deze film, waarin Rod Steiger Napoleon speelt, is de eerste grote co-produktie tussen een Russische filmmaat schappij en een Westelijke producer. Alleen al de voorbereidingen voor deze ter ere van de Na poleonherdenking vervaardigde rolprent kosten 25 miljoen gulden, waarvan de Russische staatsmaat- schappij Mosfilm tien miljoen dollar betaalt. In ruil daarvoor krijgt zij de exclusieve vertonings rechten in alle landen achter het IJzeren Gordijn. Op 15 augustus Maria Hemelvaart nu twee eeuwen geleden, werd Napoleon in Ajaccio, de hoofdstad van Cor sica geboren. Het is vanzelfsprekend dat zifn naam en die van zijn fa milieleden onafscheidelijk aan deze stad zijn verbonden. Men vindt de namen terug Napoleon III een bronzen mo nument geplaatst, waar hij als Romeins keizer te paard zit, omgeven door zijn vier broers: Joseph, Lucien, Louis en Jero me. Het derde standbeeld staat op Place Giraud, aan de rand van de nieuwe wijk. Men legde daar in 1939 een monumentale trap aan tegen een prachtig, woest stukje berg en plaatste boven op een kleine pyramide „Nous l'avons vu gravir su perbe. Les premiers échelons des deux" (Wij hebben hem prachtig de eerste treden der hemelen zien bestijgen) Hoewel dit monument op een afstand beter "uitkomt dan van dichtbij, is de omgeving een grootse wildernis van enorme, ronde en kleurige rotsblokken. Ajaccio, de geboorteplaats van Napoleon in de Cours Napoleon, Rue Bonaparte, Avenue Ie Consul, Rue du Roi de Rome, Boule vard Roi Jerome, Rue Fesch, Boulevard Madame Mère. Toch heeft het maar weinig gescheeld of deze namen zou den thans heel anders geluid hebben. Want toen Letitia Bo- naparte-Ramolino in mei 1769, na de verloren slag bij Ponte Nuova, te paard van Corte naar Ajaccio vluchtte, verdronk, zij bijna bij het oversteken van een bergstroom. Drie maanden later werd Napoleon geboren. Ajaccio telt niet minder dan drie standbeelden van „le Corse aux cheveux plats": op het marktplein, niet ver van zijn geboortehuis, staat hij in mar mer, boven een monumentale fontein als eerste consul; op Place Ch. de Gaulle werd onder een copie van het bronzen standbeeld van de keizer, dat eens door Seurre le Jeune ge maakt werd voor de Colonne Vendóme te Parijs. Hij staat daar hoog in de lucht, zoals men hem algemeen kent, in zijn klassieke uniform van veldheer. De vogels maken in zijn beroemde vierkante steek hun nest en ze zien neer op de vele honderden, die dag in dag uit de vijftig treden be klimmen, niet alleen om daar door dichter bij „hun keizer" te zijn, doch ook om van het prachtige uitzicht over de Golf van Ajaccio te genieten. Op de stenen glooiing tussen beide trappen leest u de namen van drie en dertig veldslagen, waarin Napoleon schitterde. De naam Waterloo zult u er echter tevergeefs zoeken.... Wel staan in het graniet gegraveerd de twee versregels van Victor Hu- go: waartussen op wonderlijke wij ze toch olijfbomen wortel wisten te schieten. Men wijst de bezoekers de zogenaamde Napoleongrot; de grot waar hij in zijn jeugd gespeeld zou hebben. Waarom zou men met de Corsicanen ru zie maken door te zeggen, dat het verhaal over de grot op fantasie berust? Napoleon verliet immers Ajaccio voor de school te Au- tun, spoedig gevolgd door de cadettenschool van Brienne, op negenjarige leeftijd. Toen be hoorde dit idyllisch stukje berg nog aan de Jezuïeten, die het voor het publiek streng afgeslo ten hielden. In het stadhuis vindt men een klein, maar interessant Napole ontisch museum. Daar wordt o.a. zijn doopacte getoond. Hij blijkt tegelijk met zijn zuster Marianne, eerst twee jaar na zijn geboorte te zijn gedoopt Het is elk jaar weer een veeg teken dat het met de aardbeienoogst spoedig gedaan zal zijn als onze fruitleverancier ze niet meer uit kistjes schudt, maar ons miniatuurdoosjes aan biedt, nauwelijks tot de rand gevuld. En natuurlijk veel duurder dan we gewend waren. Straks wordt het nog een weelde-artikel, dat per stuk wordt verkocht! In deze periode heb- Zoals u misschien weet, vormen aardbeiplanten ran ken, waarop zich jonge exemplaren ontwikkelen. De plantjes die het dichtst bij de moederplant zitten zijn het sterkste, omdat zij het beste gevoed worden. De rest kan beter worden op geruimd. Wie eenmaal een aardbeienbed heeft en geen behoefte heeft aan jonge planten, kan beter meteen de ranken wegnemen vóór er plantjes gevormd zijn, om de planten krachtig te houden. De fout van de meeste liefhebbers is eigenlijk dat als ze eenmaal aardbeien kweken, deze maar jaren achtereen laten doorgroeien, tot ze ten slotte nauwelijks meer een vrucht opleveren. Hoewel kwekers zullen adviseren elke twee jaar onder de naam Napoleon Bona parte. Zijn vader, die erg trots was op zijn afstamming van de edelman Buonaparte van Flo rence, tekende echter met „Car lo Buonaparte". In dat museum hangen vele prachtige portret ten van de hele familie, o.a. een van Louis, koning van Holland, in vol ornaat, door Charles Ho ward Hodges. Van de zestien borstbeelden van de keizer is dat van Chaudet voor ons het belangrijkst, om dat een kopie daarvan in het Bonnefantenmuseum te Maastricht staat. Het borst beeld van zijn geliefde zoon, le Roi de Rome, dat Napoleon tij dens zijn laatste levensjaren in de verbanning naast zijn bed had staan, is ook in het museum van Ajaccio. Evenals het op St. Helena door dokter Antonmarchi genomen afgietsel van zijn deerniswekkend do denmasker. De kathedraal, die men in oud-Ajaccio aan de voet van de citadel vindt, bezit het marme ren bekken, waarin Napoleon gedoopt werd. Het is in 1900 van een kunstzinnige opbouw van marmer en brons voorzien. Dat Napoleon de grote verering welke hem na zijn dood te beurt viel, niet heeft voorzien blijkt uit de woorden die te le zen zijn op een rood marmeren plaat aan de wand van de preekstoel in de kathedraal. Op 29 april 1821 zei hij op zijn sterfbed: „Indien men mijn lijk (uit Parijs), verbant, zoals men er mijn persoon uit heeft ver bannen, zo wens ik, dat men mij begrave bij mijn voorvade ren in de kathedraal van Ajac cio op Corsica". Hier liggen ook de graftomben van Letitia, kar dinaal Fesch en enkele andere Bonapartes. De grote attractie van Ajaccio is het „Maison Bonaparte", het geboortehuis van Napoleon. Bo ven de deur van Place Letitia nr. 1 staat onder het wapen der Bonapartes op een marmeren plaat, dat hier op 15 augustus 1769 Napoleon Bonaparte gebo ren werd. Er staat bij, dat het huis in 1923 door prins Victor Napoleon aan de Franse staat werd geschonken. Wie er verder niets van weet en klakkeloos gelooft wat de bewaarder van het nationale heiligdom der Fransen hem vertelt, zou wel eens een te ho ge dunk kunnen krijgen van de welstand der familie, waaruit de keizer der Fransen werd gebo ren. .Wie het huis bezoekt, ziet een statig gebouw van drie ver diepingen. gelegen tegenover een aardig in een tuin herscha pen pleintje. In die tuin staat te midden van palmen en bloemen een mooi borstbeel van 1' Aigl- on. de koning van Rome. De mooie vertrekken van het huis zelf, o.a. een feestzaal, ge ven de indruk, dat de dictator „van goeden huize" is geweest. Men ziet met een zekere ont roering de oude sofa waarop men de jonge en opvallend schone moeder Letitia neerleg de, nadat ze snel per draagstoel uit de kathedraal naar huis was vervoerd en haar zoon Napole on ter wereld bracht, omdat er geen tijd meer was haar slaap kamer te bereiken. Hij ziet er de werkkamer van de jonge Napoleon en het val luik, waardoor deze eens als luitenant, langs een onder aardse gang moest vluchten. Door J. H. Kruizinga toen aanhangers van Paoli hem zochten. De waarheid is echter, dat het echte huis der Bonapartes niet aan dat idyllisch mooie pleintje, maar in een smalle straat stond. Het huis er tegen over werd pas veel later afge broken om het „Maison de Na poleon" wat meer licht en lucht te geven. Het echte geboortehuis bestond uit één enkele verdie ping, waarboven nog enkele dakkamertjes waren aange bracht. In 1793, toen de partij der Bonapartes cp Corsica de nederlaag leed tegen de Pao listen, wisten madame Letitia en haar kinderen nog juist bij tijds naar Bastia te vluchten. Samen met Napoleon, die de dans ook maar net ontsprongen was, zeilde de familie naar Frankrijk. Hun huis in Ajaccio en alle verdere bezittingen der famile werden door de politieke tegenstanders geplunderd en in brand gestoken. Pas vijf jaren later, toen Na poleon in Frankrijk carrière maakte, liet zijn moeder het huis herbouwen. Maar nu over eenkomstig hun nieuwe staat, met drie verdiepingen, een gro te feestzaal en mooie wand- en plafondschilderingen. Van 1 tot 7 oktober 1799 heeft Napoleon er gewoond, toen hij uit Egypte terugkeerde. Voor zijn hoog vereerde moeder nam hij toen een crucifix en een stalletje van Bethehem mee. Die staan er nog. Het zijn waarschijnlijk de enige authentieke stukken in het „Maison Napoleon". Want de woede der Corsicanen zal niet veel van het oorspronke lijke interieur heel gelaten heb ben. De draagstoel kan echt zijn, want die behoeft niet per se in de woning aanwezig te zijn geweest toen de Corsicanen er opruiming hielden. En voor buren was er geen aanleiding om de bezittingen der Bonapar tes een veilig onderkomen te geven met het oog op hun late re beroemdheid. Dit alles neemt niet weg dat het boudoir van Letitia met de sofa, echt of la ter gereconstrueerd, waarop Napoleon ter wereld kwam, een van dé bezienwaardigheden van deze Napoleonstad blijft. Napoleon-souvenirs kan men op heel Corsica kopen, maar in Ajaccio staat men op dat gebied voor niets. De vreemdeling heeft er keuze uit: pijpen in de vorm van Napoleons kop met steek, uit kalebassen met zijn beeltenis, uit stenen, doosjes, wandelstokken, prenten, al bums, flessen, penhouders en boekenleggers, waarop zijn beeltenis in kleuren is aangege ven. In beeldjes is een zeer gro te variatie: wil men Napoleon zittend, staand, peinzend, in ex tase, te paard met de hand tus sen het vest, met kort of lang haar. met of zonder steek en jas, in glas, gips, zandsteen, hout, marmer, graniet, edele en mindere edele metalen of in plastiek, men kan in Ajaccio te recht! Het „enfant prodigue de la gloire" is nog gemeen bezit van alle Corsicanen, hoewel er in het telefoonboek van Corsica geen enkele Bonaparte meer voorkomt. Wel zijn er meer dan duizend uitspanningen en café's, hotels en restaurants, die zijn naam dragen. ben we altijd een beetje heimwee naar onze vorige tuin, waar we de aardbeien praktisch voor het grijpen hadden en langer konden oogsten. Er gaat niets boven een goede droge, zon doorstoofde aardbei van eigen erf. En dan is de maand augustus juist geschikt om daar eens over na te denken, omdat dan jonge planten verkrijgbaar zijn. met jonge planten van start te gaan, komen de meeste liefhebbers daar toch niet toe. Maar u zult er toch geen spijt van hebben als u in elk geval om de drie jaar de bedden omspit en de oudjes opruimt. Allicht zult u wel eens ge hoord hebben van vroege, middelvroege en late aard beien. Dan zijn er nog fram- bozenaardbeien, die even eens laat zijn, maar tegen woordig zijn er kwekers die zich toeleggen op zogenaam de doorbloeiers, die vanaf juni tot de vorst vruchten kunnen opleveren. Enkele van deze rassen zijn: Reva- da, Schlüters Erntequelle, Ada Herzberg en Baron von Solemacher. Even is er een rage ge- -)(• Doorbloeiende en dus doordragende aardbei „Ada Herzberg" met grote vruchten. weest voor klimmende aardbeien, maar dat zijn planten met een gebruiks aanwijzing. In de eerste plaats groeien zij beter tegen gaas of hekwerk dan aan stokken gebonden. Vervol gens moeten beslist de eer ste bloemen weggenomen worden om de rankenvor- ming te bevorderen, die bij de klimmende aardbei nood zakelijk is. Hoe meer ran ken, hoe meer vruchten en juist in augustus-september, als we geen gewone aard beien meer oogsten. Steeds bijmesten met flink wat koemest is bij deze klim mers noodzakelijk, terwijl de voet voor de winter met blad afgedekt zal moeten worden. Is de lust tot aardbeien kweken ontwaakt, dan moet u altijd eerst de grond ver beteren. Over het algemeen geeft diep spitten en een kruiwagen oude koemest op zeven vierkante meter goe de resultaten, tenzij de grond zeer zwaar is, dan - kan met de helft worden volstaan. Bij het planten moet het hart van de plan ten net boven de grond ko men te zitten en tegenwoor dig krijgen de planten meestal 40 cm afstand. Hebt u al aardbeien in de tuin, geef ze dan direct na de oogst gemengde kunst- mestkorrels om ze weer bij te spijkeren. A. C. MULLER-IDZERDA

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 14