:raia: eet em drinkt MAANWANDELING. NADER BEKEKEN Nixon tevreden naar Pakistan op Algemene boycot in T s jechoslo wakije Latijnse invloed inhete zomermaanden Naar Westerse norm is alles goedkoop rloor Peter Reliak sr*< alles 9 VRIJDAG 1 AUGUSTUS 1969 nu hemel boven Boekarest is helder. Het is een warme zomer avond. Gerinkel van glazen en gemurmel van gesprekken vullen het terrasrestaurant. Aan een ijzeren tafel onder een kastanjeboom zit Gheorghe Popescu met zijn vrouw en een vrien din. Zij eten Roemeense worstjes, mici geheten, en drinken de nationale drank: tuica, pruimenjenever. Het terras 'heeft geen gedrukt me nu. De specialiteiten zijn worstjes en gegrilld vlees. Ze zijn goedkoop en smaken goed. Het restaurant is ty pisch voor de vele andere eetplaatsen op de trottoirs die de Roemeen op een avondje uit bezoekt. Eén van de grootste hotels van Boekarest bevindt zich op enkele honderden meters afstand, maar buitenlanders gaan daar zelden heen. In Roemenië is eten, drinken en praten een geliefde vorm van ontspanning. Het is dinsdagavond, en er zijn vrijwel geen lege stoelen. Po pescu. een grijzende man van in de 40. is gekleed in een net grijs pak. Hij is ingenieur aan een hydro-elek- trische centrale en Popescu is niet zijn echte naam. Evenals andere Roe menen die men toevallig ontmoet praat hij graag met mensen uit het Westen, maar hij wil niet dat zijn naam in westelijke kranten verschijnt. Aan de tafel naast mij. praten drie stevige mannen in hemden met open hals over de amoureuze avonturen l't ijheid meeste taxi's zijn Russische Volga's en de luchtvloot van de nationale luchtvaartmaatschappij Tarom beschikt over nieuwe Britse Boac's 111. Popescu kan als ingenieur een maximum van 3000 lei per maand ver dienen, precies het dubbele van het nationale gemiddelde van 1500. In de koopkracht doet men met het gemid delde salaris niet zoveel. Een heren kostuum van Israëlische stoffen ge maakt 'kost 800 a 900 lei. Een goed paar herenschoenen 300 a 360 lei, een televisietoestel tussen 3500 en 5100 lei. afhankelijk van de grootte van het scherm en andere snufjes. Nor men van één hunner. Het zijn arbeiders, en evenals Popescu eten zij liever bui ten dan binnen. Des zomers blijven de Roemenen laat op. Rond midder nacht zijn de straten nog vol mensen. Geen slaven De sfeer doet denken aan die van de Middellandse Zeekust. De bezoe ker wordt er aan herinnerd, dat de Roemenen geen „Slaven" zijn, zoals de meeste andere Oosteuropeanen, maar „Latijnen". Zij beweren af te stammen van de Romeinse legioenen van de Daciërs, een volk dat in de voor-romeinse tijd zijn koninkrijk ten oosten van de Donau had. Som mige linguïsten zeggen, dat de Roe meense taal lijkt op het volkslatijn, zoals dat in de straten van het oude Rome werd gesproken. Inderdaad, iemand die Italiaans en Frans kent kan met enige goede wil de Roemeense kranten lezen. Hij heeft dan een woordenboek nodig voor de woorden van Slavische of Turkse afkomst, 'het gevolg van 400 jaar Turkse overheersing en de na buurschap van Slaven. De Latijnse invloed en de hete zomers bepalen de levenswijze, zelfs onder het commu nisme. De werkdag begint des och tends om 7 uur en eindigt van maan dag tot en met vrijdag om kwart voor vier en des zaterdags om kwart voor een. Het eerste wat de typische Roe meen na zijn werk doet is een stevi ge lunch tot zich nemen. Tijdens de werkdag is er een lunchpauze van een half uur, maar de gemiddelde Roemeen eet dan alleen maar een boterham. De lunch na de arbeid wordt gevolgd door een soort Spaanse siësta. Des zomers wordt ge woonlijk nog laat gesoupeerd op een terras. Meer Kopen op krediet kan men vrijwel alles, ook kleren, en veel mensen ma ken daar gebruik van. Maar de klant mag zich niet te veel in de schulden steken. Gewoonlijk mag hij maar een enkel artikel tegelijk op afbetaling kopen. Hoewel de huren het vorig jaar met 50 procent zijn verhoogd, zijn ze vergeleken met de normen in het Westen toch nog heel laag. Elek triciteit en verwarming zijn niet duur. Behalve voor recepten is de medische verzorging kosteloos. Dat geldt ook voor het onderwijs, met inbegrip voor de universiteit. Een auto is nog luxe. De in Roeme nië geassembleerde Renault kost 55000 lei en er is een wachtlijst van meer dan twee jaar. De mensen die een wagen kopen zijn de hooggesala- rieerden, die het salaris van hun vrouw voor een auto opzij kunnen leggen. Vele Roemeense vrouwen werken. Ook de reis naar het Westen is luxe. (Het verkrijgen van een paspoort is gemakkelijker dan enkele jaren geleden, maar blijft moeilijk. Wegens gebrek aan deviezen moet een Roemeen gewoonlijk een uitnodi ging hebben van iemand in het Westen. Ruime keus Als Popescu niet werkt, eet of over dë Amerikaanse maanlanding praat, leest hij, gaat naar de schouwburg, bioscoop of opera. Naar westelijke normen gemeten zijn al deze uitjes goedkoop. Vooral bioscopen en schouwburg zijn bijzonder populair. De burger van Boekarest heeft een betere keuze uit buitenlandse films dan die in Wenen. Van de 22 films, die er nu draaien, zijn er zes Frans, vier Amerikaans, vier Italiaans, één Russisch en de rest Oost- en West duits en Joegoslavisch. Naar Oosteuropese standaard ge meten is Popescu, de gemiddelde Roemeen, goed ingelicht. Zijn kran ten. radio en televisie geven hem het Ook Boekarest heeft zijn Triomf ark. Op de foto een prachtig over zicht van de Kiseleff Avenue. Er is meer persoonlijke vrijheid dan een paar jaar geleden. Popescu behoeft niet meer te vrezen dat de geheime politie hem komt halen, omdat iemand heeft verraden dat hij naar de uitzendingen in de Roe meense taal van de Voice of America luisterde. De kwaliteit en de keuze van de consumptiegoederen verbete ren voortdurend, hoewel zij voor de Roemeen nog duur blijven. De keuze mogelijkheden in het Victoria-waren- huis (het grootste van Boekarest) en in een nabije supermarkt zijn stille getuigen van de onafhankelijke poli tieke koers die het land volgt. Er zijn Griekse regenjassen, over jassen die in het land zelf worden vervaardigd, Albanese cognac. Chi nese melkpoeder, Egyptisch bier en ijskasten uit Joegoslavië. De bussen in de straten van Boekarest zijn Britse Leylands, welke in licentie in Israël worden vervaardigd. De Een nieuw en duidelijker beeld van het planten van de Ameri kaanse vlag op de maan. Links Armstrong, rechts Aldrin. De camera was aan de LM (maan lander) bevestigd. FOTO MIDDEN: Als tweede betrad Aldrin de maan. Deze beterefoto werd genomen door Armstrong op het moment,, dat Aldrin de maanlander verlaten heeft en de ladder afdaalt. FOTO RECHTS: Aldrin wandelt op de maan, dichtbij de maanlander (waar van rechts onderin de schaduw van een „poot" is te zien). Arm strong legde dit beeld vast. 0 - DELHI President vanmorgen uit New nieuws zonder meer, maar op een saaie manier. De kranten in Boeka rest laten zich lezen als een bulletin bord. Foto's van tractors en olie-installaties verschijnen dagelijks. Een grote uitzondering was de Amerikaanse maanwandeling. Voor de eerste keer in de geschiedenis is de Roemeense televisie de gehele nacht in de lucht gebleven en de meeste mensen, die televisie hebben, zijn opgebleven. De kranten kwamen met lange artikelen en met toelich ting door Roemeense geleerden. Er bestaat grote belangstelling voor de Verenigde Staten, vooral voor het aanstaande bezoek van president Nixon. Compensatie De Roemenen mogen naar buiten landse radio-uitzendingen, die niet gestoord worden, luisteren. Zij hon geren naar westelijke publicaties die echter alleen in de hotels te verkrij gen zijn, en naar het schijnt hoofdza kelijk om compensatie te bieden voor de saaiheid van hun eigen nieuwsme dia. Roemeense journalisten geven het saaie karakter van hun pers toe, maar zij waren zich goed bewust van wat er in Tsjechoslowakije gebeurde, toen de pers van dat land verleden jaar een levendiger karakter kreeg. Dit bewustzijn is karakteristiek voor het land. Roemenië is ongeveer half zo groot als West-Duitsland. Op de kaart vor men zijn grenzen een cirkel. Een der de van het grondgebied is vlak land en tweederde bestaat uit bergen de Karpaten. Om zijn zeekust en de ontwikkeling van de badplaatsen is Roemenië populair geworden bij Eu ropeanen die een goedkope vakantie zoeken. Duitse reisbureaus bieden met chartervluchten een vakantie van twee weken aan voor niet meer aan 50 dollar, de vliegreis inbegre- Piata Unirii Uneriapleinin het oude centrum, van Boekarest met zijn vele terrasjes pen. De grootste badplaats is Ma- maya, een lawaaiig pretcentrum. Minderheden Zoals alle Oosteuropese landen heeft ook Roemenië minder heidsgroepen. De grootste is de Hon gaarse, 1.6 miljoen, van wie de meesten in Transylvanië leven, dat door de eeuwen heen gewisseld heeft tussen Hongarije en Roemenië. Er zijn ook 375.000 Duitsers. De minder heden hebben hun eigen taalrechten. Een duitstalige krant verschijnt da gelijks in Boekarest en er zijn ook gewestelijke Hongaarse bladen. Op 1 miljoen rooms-katholieken na beho ren de Roemenen tot de Grieks-or thodoxe kerk. De Roemenen houden van hun land en zijn er zeer trots op. Het bezoek van president De Gaulle in 1968 en van president Nixon dit jaar geeft hun het gevoel dat de wereld aan dacht aan hen besteedt. Onlangs zei een gezaghebbende Roemeen: „Voor de oorlog was Roemenië een onbete- kend klein koninkrijk, thans kan het iets doen om de goede verstandhou ding tussen de naties te bevorderen". NEW Nixon Delhi vertrokken naar de Pakis taanse hoofdstad Lahore. Vlak voor zijn vertrek sprak de Ame rikaanse president zijn voldoe ning uit over de besprekingen met de Indiase leiders. In een anderhalf uur durend gesprek met premier Indira Ghandi heeft Nixon een toelichting gegeven op zijn nieuwe Aziatische politiek, die hij op deze reis introduceert. De ze behelst terugtrekking van Ameri kaanse troepen uit de Aziatische lan den, die van nu af binnenlandse on dermijningsactiviteiten met de eigen krijgsmacht moeten onderdrukken. Wel wil Amerika technische en eco nomische hulp verlenen. Ter afschrikking van China zullen Ame rikaanse lucht- en zeestrijdkrachten aanwezig blijven. Volgens de perschef van het Witte Huis, Ronald Ziegler. is ook gespro ken over de mogelijkheid dat India als voorzitter van de internationale controlecommissie inzake Vietnam een toeziende rol zou kunnen spelen bij een eventuele regeling van het conflict. Mevrouw Ghandi zou Nixon te verstaan hebben gegeven dat een nieuwe bewapeningswedloop voor de deur zou staan, als Amerika zijn in 1965 ingetrokken hulp aan Pakistan hervat. De Indiase premier verklaar de tegenover de pers dat de mening van Amerika een heel eind in de buurt komt van haar standpunt inza ke Vietnam. Zij vindt dat het Vietna mese volk de moeilijkheden zelf moet oplossen. Zij is het niet eens met Nixons standpunt dat Hanoi nu stap pen moet ondernemen na de concejs-» sies van Amerika. Het Indiase staatshoofd leek d<* grensoorlog met China die sinds 1962 woedt, te willen bagatelliseren. Ze. zei dat Chinese en Indiase troepen her haaldelijk oog in oog komen te staan maar dat op dit moment meer sprake is van een „propaganda-oorlog". j HARTELIJK Nixon is over het algemeen harte*-' lijk ontvangen in New Delhi. Tijdens een ontmoeting met de Indiase bevol king werd de president bijna getrof fen door een betonnen hekwerk dat onder de druk van het publiek instortte. Een lid van zijn lijfwacht wist hem nog juist onder het gevaar te weg te trekken. In het stadion van de havenstad Calcutta waren gisteren 50.000 mensen hijeen tijdens een massabeto ging tegen Nixons bezoek aan India. In het gebouw van de Amerikaanse voorlichtingsdienst in New Delhi ont ploften twee bommen. Er werd geen schade aangericht. PRAAG De Tsjeehoslowaakse partijleider Gustav Husak heeft gisteren aangekondigd dat tijdelijk ..scherpere maatregelen worden ge nomen op het gebied van de commu nicatiemedia. de personeelsbzetting en dergelijke, teneinde de gezonde krachten .n p3rtij en samenleving te versterken". In het weekblad van het centraal vlugschriften is gebleken dat het Tsjeehoslowaakse verzet op die dag een algemene boycot wil organiseren I van het openbare vervoer, eethuizen 1 en schouwburgen. j Het blad Smena uit Bratislava meldt moeilijkheden uit het stadje Kamenice Pod Vtacnikom. Agenten zouden h er een oproerige menigte arbeiders uit elkaar hebben geslagen dat het feit dat de partij nog niet in staat is geweest de 'economische moeilijkheden te overwinnen, „erger lijk" is en dat aller inspanning is vereist. Het Darujpresidium kondigde grote feestelijkheden aan ter viering van de 29ste augustus, de dag dat in 1944 Slowakije :n opstand kwam tegen de Duitse bezetters en de dag van de bevrijding van Tsjechoslowakije door de Russen. Boycot Hierdoor wil men waarschijnlijk demonstraties en stakingen voorko men op 21 augustus. Dan is het een jaar geleden dat de Warschaupact- landen het land bezetten. Uit illegale ST. LOUIS Een Boeing 727 van de Amerikaanse maatschappij Trans World Airlines (TWA) is gisteren ge dwongen naar Havanna te vliegen. Aan boord van het gekaapte vliegtuig zijn 123 passagiers en 8 beman ningsleden. Een woordvoerder van TWA zei niet te weten of de kaper wiens indentiteit niet bekend is gewapend is. Het toestel maakte een non-stopvlucht van St. Louis naar Los Angeles. j van het volkslied van Rusland op een bijeenkomst van een gewestelijke ar beidersbond. Bergbeklim nier» I Ook /ouden er moeilijkheden zijn geweest met een groep jeugdige bergbeklimmers, die naar de berg Rysy waren geklommen. Het is de laatste tnd „in" om de berg te be klimmen en op de sokkel van het standbeeld van Lenin, dat op de top staat, beledigende of vieze dingen te schrijven. Het partijblad Rude Pravo heeft geruchten tegengesproken als zou Tsjechoslowakije gevraagd hebben een deel van Rusland te mogen wor den. Het gerucht was volgens het blad verspreid door arbeiders van de Skodafabrieken. Die zeiden na terugkeer van een bezoek aan Moskou dat daar aan plakbiljetten hingen met het opschrift „Tsjechoslowakije vraagt aansluiting bij de Sowjetunie". Rude Pravo schrijft het ontstaan van de geruchten toe aan figuren die probe ren de vriendschappelijke betrekkin gen tussen Rusland en Tsjechoslowa kije te verstoren. Uuunreis (10) Ik zie in deze maanreis niets anders dan een zich groot maken tegen God, een aantasting van het Woord van God en een begin van het einde aller dingen. De duivel heeft nooit groter triumf gevierd dan met deze dingen. Toen met Kerstmis 1968 men de maan 4ot op 15 km naderde was het voor mil joenen mensen dit feit dat het Kerst gebeuren verdrong. Nu hebben weder om miljoenen mensen via tv en radio de Apollovlucht gevolgd en werd Gods dag gebruikt om de prestaties van' de mens te bewonderen. Dat men zelfs van kerkelijke zijde deze maanreis tolereert tekent het diepe verval van de kerk. En dat de Heere zwijgt is m.i. een gevolg v£$i Zijn toorn. „Deze dingen doet gij, en Ik zwijg, doch Ik zal lachen als uw verderf komt en spotten als uvtfe vreeze komt". Uiteindelijk heeft niet de we tenschapsmens dezer eeua het laatste woord, maar de Heere die tot aan (je jongste dag koren en kaf tesamen la^t, doch eenmaal het kaf van het koran zal scheiden. Waakt, want de toekomst des Heeren is nabij. Zuilichem W. H. van Oostrujn iHanurcis (11) Het is m.i. onjuist om aan de hand van de Biibel de maanreis af te keü- ren. De Bijbel is nl. geschreven in een tijd, toen de mens nog maar een zeer beperkte astronomische kennis bezat en in de verste verten niet serieus over reizen naar andere hemellicha men kon denken. In dat licht bezien is het dan ook helemaal niet verwonderlijk, dat in de gehele Bijbel met geen woord over ruimtereizen wordt gerept. Ook dan Is het wel te begrijpen dat in Psalm 115 vs 6 staat: „de hemel is de hemel van de Heer, maar de aarde heeft hij de mensenkinderen gegeven". De mens kon zich immers slechls over de aarde bewegen, de hemel was voor hem onbereikbaar. Dus moest bij wel tot de conclusie komen, dat de hemel Gods domein was. Het is be droevend om te zien hoe snel de Ne derlanders en vooral de christenen on der hen klaar staan om te fulmineren tegen dergelijke revolutionaire presta ties als de maanreis. Den Pommel A. Hermans

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 9