Van (Har te velt) ridder Hier wordt doodgewoon geen beleid gevoerd Opening Groenoordhal raakt vele interessen Circus Heros vier in Leiden en Burgerlijke stand van Alphen COMFORTABELE WOONBOOT WEEK-END HUISJE SCHOOLJONGENS SCHREVEN BRIEF EN KRIJGEN VOETBALVELD Omwisseling aandelen Kempes NIEUWE LEIDSE COURANT VRIJDAG 1 AUGUSTUS 1969 LEIDEN „Wij zijn als gemeen tebestuur trots op U- U hebt het ge presteerd om in Leiden een Ameri kaanse loopbaan af te leggen. Als jongste bediende (15 jaar) begon nen, hebt U in een tijdsverloop van vijftig jaar de top weten te berei ken: directeur van de N.V. Distil leerderij „De Fransche Kroon" v.h. Hartevelt en Zoon". In deze lovende woorden liet de burgemeester van Leiden, mr. G. C- van der Willigen, zich gistermiddag in Holiday Inn uit tegenover de heer J. K. H. van Dam, die daar niet alleenrecipieerde in verband met zijn vijftig Hartevelt-jaren, waarvan een groot aantal als direc teur. maar tevens in deze functie afscheid nam: 1 september gaat de heer-Van Dam met pensioen. U hebt, aldus de burgemeester, dit bedrijf zo goed geleid, dat Lucas Bols daarmee een fusie is aange gaan. Binnenkort zal „De Fransche Kroon" uit Leiden verdwijnen, het geen niet wegneemt, dat Hartevelt voor Leiden een begrip zal blijven. Burgemeester Van der Willigen liet het deze middag niet alleen bij woorden. In tegenwoordigheid van vele honderden men stond bij kans een uur in de rij om de heer Van Dam en diens echtgenote te kunnen geluk wensen deelde hij mee, dat het H.M. de Koningin had behaagd om de afscheid nemende en jubilerende directeur te benoe men tot ridder in de Orde van Oran je Nassau. De heer De Noort, voorzitter van de Federatie van Slijters in Neder land, had, zo zei hij, ,;bij het in de ry staan" reeds vele waarderende woor den aan het adres van de heer Van Dam opgevangen. ..Indien ik mij daarvan vanmiddag de tolik maak, dan vat ik die samen in de woorden: Van Daim dat is een fijne ke rel". Evenals de burgemeester loet ook de heer De Noort het niet bij woor den. Namens de honderden slijters zorgde hy er, door middel van een geschenk voor, „dat de heer Van Dam in het vervolg met muziek wordt gewekt". Er wanen deze middag nog enkele toespraken. Het waren drs- Pauw, voorzitter van de Vereniging van distillateurs en de heer P. Olden- burger, voorzitter van de Horeca- bedryiven uit Groningen, die ingin gen op de vele verdiensten van en ook prettige contacten met de heer Van Dam. Onder de velen de gehele Ne derlandse distilleerderij-wereld en het horeca-bedryf waren aanwezig die deze middag in Holiday Inn (met een achtergrondmuziekje) ge lukwensen aanboden waren de voor zitter en secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland, resp. de heer A. Konings veld en mr. H. A. C. Branderhorst. Invloed Tijdens het op deze receptie aan sluitende diner waren het de presi dent-commissaris. de heer P- Herfst, de heer H. O. Horstman namens de raad van bestuur van Lucas Bols, en de opvolger van de heer Van Dam, de heer L. Woldendorp, die nog eens duidelijk onderstreepten van welke invloed Van Dam's perio de in vijftig jaar Hartevelt in Lei den is geweest. Het personeel, dat weliswaar 24 uur moest wachten voordat het zijn directeur kon huldigen, deed heden middag niet onder in waardering en dank voor de (persoon van de heer Van Dam. Deze dank ,.in heel uiw optreden stond U steeds naast het LEIDEN Het is nog maar een maand of drie geleden dat Neder lands enige circus, dat van Toni Boltini, op het Leidse Schuttersveld stond. Maandag neemt een Italiaans circus die plaats in: circus Heros komt, zichzelf aanduidend als het grootste (en trouwens ook modern ste) reizende circus ter wereld, van 4 tot en met 7 augustus de aandacht vragen van de ware liefhebber. De echte circus-fan zal overigens, net als met deze opeenvolgende bezoeken, weinig moeite hebben met het op de affiches vermelde ,£oeterveld"zoals het Schuttersveld de Groningse drukker in de oren heeft geklonken. „Zolang er kinderen zijn, zal het 'circus blijven bestaan", citeert de Heros-man die vooruit is gereisd om de komst van het circus aan te kondigen, als hem gevraagd wordt naar de bestaansmogelijkheden voor een circus nu. uEen circus moet echter wel op zijn minst beheerd worden als ieder willekeurig middelgroot be drijf: zakelijk en efficiënt." In ieder geval doet Heros mee met zijn tijd; het circus staat on der leiding van drie gebroeders Togni en zelfs de oudste onder hen is nog geen veertig jaar. En is. de eigenlyke leider, is 35. Mededirec teuren Bruno en Willy treden ook nog op. De laatste verloren gaand tussen 70 paarden (voor de ken ners: Andalusische en Lippizaner jn hoofdzaak), de eerste nauwe- iijks terug te vinden tussen de 20 .•olifanten die het circus ryk is. De foto toont de enige Nederlan der in het programma; met de wat minder Nederland klinkende ar tiestennaam Jean Michon staat hij in het leeuwennummer. Roofdie ren en acrobatiek zijn onmisbare onderdelen van een goed circus: 150 artiesten uit 20 landen en 200 dieren zorgen behalve daarvoor, voor een met een saus van Ita liaans showgevoel overgoten ope ningsnummer. Deze traditionele voorstellingsceremonie heet bij Heros de ..Tarantella 1969", een moderne Super-Circus-Show". Wat zullen we nog proberen het circus in woorden te vangen: circus moet je zelf zien (om erover te kun nen oordelen). Voor 6000 mensen per voorstelling, dagelijks om 3 en 8 uur, is er die kans. Schuttersveld dus; die witte tent kunt u niet over het hoofd zien. personeel" vond een tastbaar be wijs in de aaribieding van een kleu rentelevisie. ALPHEN Geboren: Ronald G W; John Wesselink; Heintje G L; Leny van den Oever; Hillegonda A Kleijn; Johannes van Harskamp; Andreas ter Bork; Jan P Versluis; Marcel A Bouwer; Rachel H Rijfers; René van der Zwan; Elisabeth L Griffioen. Overleden: Catharina Koopman, wv H J van Zwieten, 82 jaar; Marti na Hengeveld, 83 jaar; Jochem de Ruiter, 76 jaar. Gehuwd: Thomas de Vries, 24 jaar en Johantia M de Greef, 20 jaar; Nicolaas J M Nootenboom, 23 jaar en Clazina H P van den Berg, 21 jaar. Ondertrouwd: Dirk van Bekkum, 22 j en Hendrica Steenbeek, 20 j.; Jan J Nieudorp, 22 jr. en Adriana E Boerefijn, 22 jr; Peter W M Koel- mans, 23 jr en Adriana M van Dam, 21 jr; Johannes G Dongelmans, 25 jr en Johanna M C de Heij, 23 jr; Bob H P H Geerdink, 32 jr en Hendrika van Vliet, 22 jr; Mattheus A Kok, 35 jr en Maria P E Heemskerk. 28 jr; Samuel de Visser, 23 jr en Johanna M Donker, 26 jr; Anthonius A Keij- zer, 24 jr, en Petronella den Hoed, 21 jr; Petrus van Deuren, 22- jr, en Ca tharina Horstman, 19 jr. Gezocht tegen het najaar mèt rustige ligplaats in landelijke omgeving voor max. 4 personen (met c.v., douche, elektriciteit) in Woubrugge, Ter Aar, Aarlander- veen. Alphen aan den Rijn, Ryn- saterwoude of naaste omgeving. Bij voorkeur huur - desgewenst bereid tot koop. Aanbiedingen - liefst m. afbeelding resp. tekening - onder no. 2960 bureau van dit blad. Kritiek op onderhoud van gemeentewoningen in Woubrugge WOUBRUGGE In de donderdagavond gehouden raadsvergadering leverde de heer Venhuizen nogal kritiek op het gemeentelijk» oeleid, inzake het onderhoud van de woningen. Ook de voorwaarden, waar onder de Lichtfabrieken te Leiden aardgas willen geven, achtte hy niet ontbloot van oneerlijke concurrentie. De raad besloot te Hoogmade grond beschikbaar te stellen voor de bouw van een 6-klassige R.K.-basis school en een 2-klassige kleuter school. De kosten zyn geraamd op f 650.000. Eerst zal evenwel het ad vies van de Bouwkundige Inspectie gevraagd worden. De raad voteerde f 3852 voor de architectenkosten, bestemd voor het ontwerp van een tweede leslokaal bij de Protestantse kleuterschool. Indien niet in strijd met de ge meentewet, zullen de wedden van de wethouders voortaan procentueel verhoogd worden, gelijk met de ambtenarensalarissen. Onderhoud Van de bewoners aan de evenzij de van de Schoolstraat was een brief binnengekomen, vol klachten over het slechte onderhoud van deze ge meentewoningen. Toen de voorzit ter dit schrijven voor verdere af handeling aan B. en W. wilde over- Tweede en derde week van september LEIDEN De officiële opening van de Groenoordhal in de tweede en derde week van september zal zoals men by de opening van een veemarkt/sporthal kan verwachten, geheel in het teken staan van vee en sport. Vyf dagen lang is de hal gratis toegankelijk en zullen tien tallen demonstraties en wedstrijden worden gehouden. Grote evene menten, die nationaal of internationaal sterk de aandacht zouden kun nen trekken, staan niet op het programma. Wel probeert men met onder meer een groots opgezet zaalvoetbaltoernooi voor bedrijven en een bloemschikfestival, waaraan naar schatting 3.000 kinderen en volwasse nen deelnemen, de loop van Leidenaars naar de hal erin te krijgen. Vrijdag 12 september gaat de hal om 10 uur 's morgens open en zal he* publiek kunnen kennis ne men van wat er op het gebied van zuivel iin Nederland zoal wordt ge presteerd. Het Nederlands Zuivel- bureau, de Landbouw Voorlich tingsdienst, de Nederlandse Kaas Urne, het Rijks Zuivelstation en Menken Melk hebben stands in gericht. De huisvrouwenorganisa ties in Leiden en omstreken heb ben medewerking toegezegd en er zullen doorlopend steeds verschil lende demonstraties worden gege ven. Tevens is er een expositie van de Federatie van Leiose öiagers- patroonsverenigingen met mede werking van de Vereniging tot be vordering van het Slagersvakon derwijs. het Bedrijfschap voor het Slagersbedrijf, de Stichting Voor lichting Vlees, Vleeswaren en Vleesconserven en het Product schap voor Vee en Vlees. Er zijn uitsny-, bak- en braaddemonsira- ties en er zullen dia's en films worden vertoond. Bloemschikken Vrijdag 12 sept. zal ook de eer ste dag zijn van het bloemschikfes tival. In totaal zullen 6 groepen van 500 deelnemers zich me- het schikken bezig houden. Driedui zend deelnemers dus. Is dat niet te hoog gegrepen? We vroegen het de heer R. Rij- talder, bloemist te Overschie. „Nee, zeker niet. Uit ervaring weten wij, dat er enorme belang stelling bestaat voor dergelijke festivals. In de laatste maanden hebben wij extra ervaringopge daan in Maastricht, Rotterdam en Schiedam. De deelnemersprijs is weliswaar een fors bedrag, zes gulden, maar daar krijgt men heel wa.t voor terug. Wij zorgen voor het materiaal om de bloemen te schikken en natuurlijk voor de bloemen zelf. Men kan er van op aan, dat men na afloop een werk stuk ter waarde van zeker vijftien gulden meekrijgt. Men kan zich opgeven bij vrijwel elke bloemist vn Leiden en omstreken. Verder ook bij vele sigarenzaken". Voor de etaleer wedstrijden ziin geldprijzen van f 150, f 100 en f 50 beschikbaar gesteld. Ook heeft het bedrijfsleven extra prijzen gege ven. Zaterdag 13 september is het programma gelijk aan vrijdag. De jongerenfederatie van de Vebo organiseert een demonstratie, die zal* bestaan uit: glasblazen, wol- spinnen, kunstschilderen, bloem schikken en volksdansen. Verder: Trekkersbehendigheidswedstrijden (waaraan ook door de stadsjeugd kan woren deelgenomen). Een disc-jockey zal voor de muzikale begeleiding zorgen. Vebo De Vebo, die 's morgens om 7 uur zal worden geopend, zal gro ter zijn dan in voorgaande jaren. Naar schatting zullen een kleine 1000 dieren worden tentoongesteld. De hal wordt omstreeks 11 uur of ficieel geopend door de secretaris generaal van het ministerie van landbouw, dr J. H. Patijn. fs Mid dags is er een lunch voor genodig den. Naar alle waarschijnlijkheid zijn er 's avonds op het terrein bui ten de hal klassementsproeven van 6en autorally. Verder de start van een stertocht van Leidse muziek verenigingen. Eindpunt. Groen oordhal. Om 9 uur taptoe in de hal. De avond zal worden besloten met een groots vuurwerk en een bal, dat om half twaalf begint. De muziek zal worden verzorgd door de Down Town Jazzband. Zestig bedrijven Van maandag 15 tot en met woensdag 18 september is het zaal voetbaltoernooi voor de bedrijven, waarvoor reeds ruim 60 bedrijven hebben ingeschreven. De heer A. van Egmond. lid van de commissie binnensporten, zegt hierover: „Toen we met dit plan kwamen, kon je overal angstige gezichten zien. Zo van: dat wordt niks. Maar ik heb er vanaf het begin geen hard hoofd in gehad. De vrees werd vooral veroorzaakt door het feit, dat de voetbalverenigingen zich niet zo enthousiast toonden. Burgerlijke stand van Leiden LEIDEN Geboren: Simon Eduard, z v S Weeda en E H den Dopper; Jacoba Ariene, d v A van Beelen en A van Saane: Pieter Derk Joost, z v J J H Hu ijsman en J F Slotboom; Maurits Ronald Benja min, z v J E A Velthuis en I J Vij- sel; Marcus Cornelia Maria, d v J J Ouwerkerk en AM Devilee; Wil lem Ferdinand Cornelis, z v F Meij er en N M Muijen; Bianca, d v F T K van der Pluijn en Evan Houten. Gehuwd: A van den Broek en M Ruis; J J Orth en A Groenendijk; J S M van der Velde en P J van der Vlist; J J Hoogeboom en M-J C A Kengen. Ondertrouwd: G H A Juyn'bolï en L Chaillet; W C M M Donders en Y Verwer; R Koole en W H M Hockx; W Meijer en W van Eijk; J J Bekker en E W G van Haasterechl; A de Water en J Beerenfenger; G Mark en J Nagtegaan; J A Bergman en G J Strijk: P J J van Velzen en L M van den Elshout; J M P B van der Putten en H G FBourgonje; HSmit en W T Helmus; J P P B Janson en T M M de Groot; S J Schrama en M M M H Bakker; A Molenaar en C J M van der Klaauw F van Tongeren en C M Bosch; A Boersma en E de Kievit; D Keij en H M J Loomans; F J M van Ulden en W C M Beekman; B J Lamboo en D van de Wiel; P L Schoonheim en MEP Jonson; R W K Klever en J C Coumou: G M Huizer en A de Bor.dt; F H Cermeul en C J van Zijp; A Dijkxhoorn en A E N Hac- quebard: H C J Nauta en M Kuijt; C J Schoonheim en N Ottenhof. Overleden: M W Beugeling, 73 j wed van C Kok; R T van Lierop, 7 jaar. zoon; A M van Alphen, 55 jaar. echtgenote van B G Wil'lems. Die waren bang, dat ze verloren zouden gaan in de immense ruimte van de hal. We zullen nu netten plaatsen in de hal, waardoor men niet een half uur zal moeten lopen om de bal op te halen". De festiviteiten zullen donder dag 18 september met de finale van het zaalvoetbaltoernooi en kar- ting -wedstrijden worden besloten. laten, achtte de heer Venhuizen dit een tekortdoening aan de bevoegd heden van de raad. Het raadslid noemde dit een slepende kwestie en somde meer voorbeelden op van verwaarlozing van gemeentelijke panden. Het geld ervoor is beschik baar. Sommige huizen zijn de hoge huur niet waard. Andere huurders van gemeentewoningen krijgen daarentegen, soms ongevraagd, ver beteringen. Hier wordt doodgewoon geen beleid gevoerd! De voorzitter merkte op, dat er altijd ontevreden huurders zijn, die soms ook nog huurschuld hebben. Als men goed doordenkt, richt men zich niet op deze wijze met klach ten tot het gemeentebestuur. Wethouder Van Luking deelde nog mee. dat al onderhandelingen gaande zijn met een plaatselijke aan nemer, die na de bouwvakvakantie direct de noodzakelijkste gebreken zal verhelpen. De raad dient meer vertrouwen te stellen in het beleid van Gemeentewerken Ten slotte werd besloten dat B. en W. de brief ter verdere afdoening zullen behan delen. Over een motie van de gemeente Rijssen betreffende de koopsom van gemeentewoningen, was men het in de vorige raadszitting niet eens ge worden. Uitslag van de stemming 55. Het voorstel van B. en W. deze motie alsnog voor kennisgeving aan te nemen, werd nu met 82 stem men aangenomen (tegen Venhuizen en Van der Eyk). Dagwinkel Vervolgens besloot de raad aan de aannemers N.V. Delf. en Schie- land 12 meter grond, gelegen aan de H. de Boerstraathoek Van Eeg- henstraat te verkopen voor f 2500. Deze strook, aanvankelijk bestemd voor de bouw van vier garages, is nu bestemd voor de bouw van een dag winkel. De vergoeding voor de brugwach ter van de Doesbrug te Hoogmade zal alsnog ingaande 1 januari 1969 worden verhoogd tot f 3600. Over de openingstijden wordt nog over leg gepleegd met het provinciale be stuur. Nu de gemeenschappelijke dienst bouw- en woningtoezicht met de ge meente Koudekerk definitief is ont bonden, werd de heer G. Dopper met algemene stemmen benoemd tot technisch ambtenaar bij de dienst Gemeentewerken. De nieuwe ge meente-architect De Fey heeft zijn benoeming inmiddels aangenomen. Nadat de raad had besloten een concessie te verlenen aan de Stede lijke Lichtfabrieken voor de leve ring van aardgas volgens de stan- daardvoorwaarden van de Neder landse Gasunie, zei raadslid Ven huizen bepaalde condities van Lei den onredelijk te vinden. Dat men daar f 200 reductie verleent bij het kopen van haarden e.d., mits men wordt belast met de aanleg binnen de woningen, noemde het raadslid oneerlijke concurrentie. Zijn voor stel, dit duidelijk kenbaar te ma ken, vond evenwel slechts steun bij de heer Bochove. Raadslid Markx wenste t.z.t. een publikatie, waarin de verbruiksprijzen van olie en aardgas duidelijk worden verge leken. Bij de rondvraag vernam de heer Venhuizen dat het contingent wo ningen over 1969 zal worden ge koppeld aan dat van 1970. Het speet het raadslid, dat het contingentl967 tussen wal en schip was gevallen. Voor huur of koop gezocht tegen het najaar door echtpaar beslist rustig gelegen in landelijke omgeving, bij voorkeur in de Rijn streek tussen Koudekerk en Bode- raven of noordelijk daarvan tot leimuiden en Ter Aar. Elektrici teit, waterleiding - z.m. m. douche - en verwarmingsmogelijkheid ver eist. Alleen soliede bouwwerken komen in aanmerking. Aanbiedingen, liefst m. afbeelding resp. tekening, onder no. 2959 bur. van dit blad. Op speelweide Willem de Zwijgerlaan p LEIDEN Naar aanleiding van een brief die elf schooljongens begin juli aan de burgemeester stuurden, wordt deze week op een deel van de grote speelweide ten noorden van de Willem de Zwygerlaan een buurt- voetbalveld ingericht. Er komen echte doelpalen en heuse krytlynen om dit publieke voetbalterrein af te bakenen. A. Bekker, E. Sinteur, B. van der Heiden, B. Brouwer, G. Ie Fetwe. W. Paats, R. Mittelmerer, B. Flo- BODEGRAVEN/WADDINXVEEN Aandeelhouders van Kempkes' meu belfabrieken N.V. dienen hun stukken uiterlijk op dinsdag 22 juli in te le veren. Op 25 juni heeft de N.V. Vree ken te Bodegraven, zoals bekend, een bod in contanten uitgebracht van 100 pet op alle uitstaande aandelen van Kempkes' meubelfabrieken N.V. Uiter lijk 25 juli zal worden bekendgemaakt, of het bod gestand zal worden gedaan. Het bestuur van Kempkes beveelt aan vaarding van hert bod aan, aldus een bericht aan aandeelhouders. „De teruggang in de bedrijfsresul taten gedurende de laatste jaren, die resulteerde in het passeren van het dividend over 1968 en de verwachting dat ook in 1969 geen dividend kan worden uitgekeerd, hebben ons aanlei ding gegeven dit bod in overweging te nemen, aldus Kempkes. Bij de be oordeling van de hoogte van het bod heeft tevens een rol gespeeld dat ook op langere termijn de vooruitzichten in de meubelmarkt weinig perspectief bieden. Dit impliceert een verder da lende rentabiliteit en een aantasting van onze vermogensstruotuur". Aan de ontstane moeilijkheden kan slechts het hoofd worden geboden door verdergaande investeringen, waarmee bovendien enkele jaren gemoeid zyn. Het vermogen van Kempkes is waar schijnlijk onvoldoend» om deze periode te overbruggen, terwijl uitbreiding van het kapitaal door een emissie onmoge lijk wordt geacht. Vreeken's piano- en orgelhandel N.V. is een jong, maar zeer expansief bedrijf met belangrijke exporten naar vele landen. Door de samenwerking met deze N.V. wordt de gelegenheid geboden de uitbreiding van de hout bewerkingsafdelingen in het bedrijf van Kempkes onder te brengen. Voor de continuïteit van het bedrijf en de handhaving van de werkgelegenheid acht het bestuur deze samenwerking van groot belang. De heren Hk. Kempkes en Ht. Kempkes zullen zich als directeuren terugtrekken en de heer A. Kempkes zal met de leiding van het bedrijf worden belast. ryn, W. van Putten, K. v. d. Born en P. Nieuwehoven schreven de burgemeester op 8 juli jl. een voet balclub te willen oprichten onder- de naam VNS (Voetbal Na School tijd). „We zitten met de moeilijkheid, we hebben geen veld om op te spelen. We willen het wel huren", schreven zij. Waarmee zij uiteraard wel èrg optimistisch waren. De burgemeester gaf de secreta rie-afdeling onderwijs (sport-, jeugd- en culturele zaken) opdracht dit eens uit te pluizen. Als gevolg daarvan nodigde de heer A. E. van der Ham van dezé afdeling de aanvoerders Arie Bekker en Eli Sinteur (beiden elf jaar) uit voor een praatje, dat op 14 juli plaats had. De medewerking van de af deling plantsoenen van Gemeente werken en de Sportstichting ver kreeg men daarna spoedig, met gemeld resultaat. De burgemeester heeft het snelle succes inmiddels per brief aan Adrie Bekker en zijn vrienden ge meld en zichzelf tevens uitgenodigd voor het geval ze een belangrijke wedstrijd gaan spelen. Hij heeft ze wel op het hart gebonden dat het voetbalveld voor iedereen is en dat ze voor de verdeling van de speel tijd maar een eerlijke en vreedza me oplossing moeten bedenken. Vorig jaar is op het grote speel terrein in Noord vlakbij het voet balveld op initiatief van een buurt bewoner een landijsbaan aangelegd, waarvan in de afgelopen winter het succes onomstotelijk is aangetoond.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 4