Theologen niet eens over reis naar maan Explosie in „lab" van ziekenhuis WETENSCHAP OP VERKEERDE WEG UITVOERING VAN GODS PLAN Musicus- j ournalist Ido Eyl 75 jaar Puzzelboek Een ivoord voor vandaag Grote ravage; geen ongelukken bemiddeling nigeria-biafra Paus acht kans op succes niet groot Opnieuw naar eenheid in Frankrijk simms~Leidt ierse kerk BEROEPÏNGSWERK Ir. A. Egginkj overleden NIEUWE LEIDSE COURANT DONDERDAG 31 JULI 1969 Jk vertrouw echter in de Here, dat ik ook zelf spoedig komen zal", schrijft Paulus aan de gemeente van Philippi. Hij zit in de gevangenis van Rome. Hij weet dat hij voor de keizer moet verschijnen. Uiterlijk is er niet veel hoop. Zovelen zijn al ter dood veroordeeld. En toch gelooft Paulus niet dat hij de volgende martelaar van het christelijk geloof zal zijn. Paulus zegt: „Ik vertrouw in de Here." Zijn hoop is niet op drijfzand gebouwd. Hoop is niet de laatste strohalm waaraan hij zich vastklampt. Zijn hoop is op God gebouwd. Hij weet dat God sterker is dan de keizer. En hij gelooft dat zijn goddelijke opdracht op aarde nog niet afgelopen is. Hier leren we hoe wij moeten hopen. Willen we iets erg graag? Dat is nog geen hopen in de Here. Maar als we weten dat we in Zijn dienst staan, dat Hij ons nog wil en kan gebruiken, dan staat de zaak er anders voor. Dan houden we onszelf niet voor de gek. Maar zoals Paulus spreekt, kunnen wij alleen spreken na jaren met de Heer geleefd te hebben, na jarenlang door Hem geleid en gebruikt te zijn. Dan leren we langzaam maar zeker wat Hij van ons wil. Versaag dus niet als u niet zo durft te hopen in de Here op bepaalde aardse dingen. Die tijd komt ook wel als wij Hem maar blijven dienen. We lezen vandaag: Romeinen 10 14-21. (Van onze kerkredactie) KINDERDIJK Ongerechtvaardigd cultuur-optimisme noemt de hervormde predikant dr. Tukker de wijze, waarop Genesis 1 en Pslam 8 de laatste dagen geciteerd zijn in verband met de geslaag de reis naar de maan. Voor hem is de reis naar de maan een van de facetten van een hele ontwikkeling van de wetenschap, die hem zorgen baart. (Van onze kerkredactie) DORDRECHT Lijnrecht tegenover de mening van dr. Tuk ker staat die van drs. G. J. Blom. Hij preekte afgelopen zondag over Genesis 11 6, waar God van de torenbouwers van Babel zegt: „Dit is het begin van hun streven; nu zal niets van wat zij denken te doen voor hen onuitvoerbaar zijn." ROTTERDAM De Rotter damse musicus-journalist Ido Eyl wordt vrijdag 1 augustus 75 jaar. Zijn leeftijd is geen beletsel voor hem nog hard te werken aan een geschiedenis van de Rot ter damsche Orkest Vereniging (R.O.V.). Tevens legde hij voor enige weken de laatste hand aan een manuscript, waarin herinne ringen worden opgehaald aan zijn Parijse tijd (1922—1925). Mocht dit geschrift tot versprei ding komen, dan zal vooral Ido Eyl's onopgesmukt, levendig relaas over zijn ontmoetingen met de eertijds zo befaamde Groupe des Six, vele muziek- minnenden boeien. Het is zeker niet uitgesloten, dat ook de mu ziekhistoricus er enige waarde volle gegevens uit putten kan. In de romantische omlijsting van het Parijse kunstleven in de twinti ger jaren, plaatst Eyl zijn ontmoetin gen en gesprekken met o.m. Milhaud, Honegger, Germaine Tailleferre, Au ric, Poulenc, Satie, Wiéner, Stra vinsky en Roussel. Schrij spelen. Hij bekwaamde zich bij Viot- ta bovendien in dirigeren en studeer de, na zijn moeilijke duiktijd tijdens de wegvoering van de Joden, twee jaar musicologie aan de universiteit van Leiden. Dirigent ver Vroeger verschenen van zijn hand „Kampherinneringen", „De kunstmo- raal van E. Newlandsmith", „Hoe ik in Rolde gekerstend werd" (onder duikperiode) en zijn boekje over Eduard Flipse. Na zijn pensionering bij het Rotterdams Philharmonisch Orkest in september 1959, schreef de heer Eyl zijn wekelijkse muziekru briek in „De Havenloods". Na tien jaar met grote bekwaamheid en consciëntieus zijn talrijke bijdragen te hebben geschreven, zal hij per 1 september zijn medewerking aan dit blad beëindigen. Nadat Ido Eyl door een „speelarm" gedwongen werd zijn viool terzijde te leggen, hield hij zich ook bezig met het verzamelen van schilderijen en antiek, een collectie die kopers trekt Violist Zijn muzikale vorming ontving de heer Eyl aan het Koninklijk Conser vatorium te Den Haag, waar hij vi oolspel studeerde bij André Spoor, harmonieleer en contrapunt bij Henri Viotta. Zijn vioolstudies bij Orobio de Castro werden bekroond met het diploma solospel. Van de vier geslaagde soloviolisten werd de jonge Eyl aangewezen, op de einduitvoering het vioolconcert van Max Bruch te Hor. woorden invullen die verticaal dezelfde betekenis hebben. 1. auto ped, 2. ambtskleed. 3. rivier in Duitsland, 4. plotseling, 5. ridderte ken, 6. rivier in Duitsland, 7. slang, 8. profeet, 9. inwendig lichaamsdeel, 10. zijtak Garonne. OPLOSSING VORIGE PUZZEL sip, 2. takel, 3. rot, 4. ijdele, 5. kapel, 6. enkel, 7. notie, 8. zes, 9. •«rat, 10. tot. De zegswijze luidt: „Strijk en zet". Eyl is altijd een militant voorvech ter van de vakorganisatie der toon kunstenaars geweest en was in zijn jonge jaren eindredacteur van het Toonkunstenaarsblad. In de dertiger jaren was hij o.m. kapelmeester in het Utrechtse Rembrandttheater en een der bekwaamste muzikale il lustrators in de periode van de stom me film. Zijn collectie amusements- en entertainingsmuziek uit de twinti ger en dertiger jaren, die hij onlangs van de hand heeft gedaan en die dui zenden composities omvatte, was uniek in Nederland. „Er zit natuurlijks iets moois in, dat de astronauten bij hun werk niet verzuimd hebben, Psalm 8 op de maan ,vast te leggen". Evengoed als het schoon is, dat ruimtevaarders het begin van Genesis lazen, toen zij tij dens de Kerstdagen om de maan cir kelden. Daarmee noteerden zij hun kennen en kunnen als afhankelijk van God en onder God gesteld. Daar kunnen we dankbaar voor zijn. Maar het is de vraag, of dit beroep op de Schriften terecht is. Exegetisch kan men mijns inziens niet aantonen, dat God de mens een ongelimiteerde ruimte in de schep ping heeft toegestaan tot onderzoek en experiment." Dr. Tukker wijst op de grote na druk, die «3e aarde krijgt in Genesis 1 en vooral in Genesis 2. Daarin ziet hij een aanwijzing, dat de aarde in de ruimste zin des woords aan de mensenkinderen gegeven is tot be bouwing (cultuur) en bewaring. In de ruimste zin des woords: uit drukkelijk zegt Psalm 8, dat God de mens doet heersen over de werken van Gods handen. Alles heeft God onder zijn voeten gesteld: de schapen en de runderen, de dieren des velds, de vogels en de vissen. Maar daar wordt de maan niet bij genoemd. De zee en de dampkring. Alles ingebed tussen vers 2 en vers 10 van deze psalm: „O Here, onze Here, hoe heer lijk is Uw naam op de ganse aarde." „Alstublieft niet te ver daarvan af", zegt dr. Tuxker. VAL Maar belangrijker dan de religieu ze overwegingen van de astronauten vindt hij de vraag, in welk stadium van wetenschappelijke ontwikkeling deze reis mogelijk is geworden. Heel weinig wordt er gerekend met de ge volgen van de zondeval voor het menselijk denken en presteren, zegt hij. Die gevolgen hoeven we niet altijd te zoeken in een beknotting van de resultaten. Als zodanig is hij door het slagen van de maanreis niet verrast of zoals ds. Wisse teleurgesteld. Dr. Tukker ziet de gevolgen van de zon deval vooral in de richting, waarin ook de „objectieve" onderzoekingen de mensheid drijven. Het is een rich ting met geschiedenis. GOUDA Een hevige explosie heeft woensdagavond omstreeks half twaalf een grote ravage aangericht in het laboratorium van het Sint Jozef ziekenhuis in Gouda. Eén van de twee koelkasten, waarin zich ver moedelijk een explosief mengsel had gevormd, scheurde open op het mo ment, dat er niemand in het vrij gro te laboratorium aanwezig was. Vandaag zal een deskundige van de koelkastenfabriek een onderzoek instellen naar de oorzaak van de ex plosie. Het is namelijk niet uitgeslo ten, dat de hoge temperaturen van de afgelopen dagen een storing in de automatische regeling van de koel installatie hebben veroorzaakt. Zuster M. Verlaan (28), die op de tweede verdieping van het .ziekenhuis was, een patiënt en de portier van het ziekenhuis hoorden omstreeks half twaalf een doffe klap, gevolgd door glasgerinkel. De zuster _keek uit een raam en rook een scherpe brand lucht. Brand Zij spoedde zich naar beneden en kwam de patiënt, de heer Van Gelo ven uit Waddinxveen, tegen, die zei: .Zuster, ik geloof dat er brand is in het laboratorium". Zuster Verlaan ijl de naar het lab, zag de brand en waarschuwde de portier, die de brandweer alarmeerde. Onder leiding van commandant C. Wijker was de brandweer snel ter plaatse. Met enkele stralen op de ho ge drukspuit werd het vuur snel be dwongen. Uit veiligheidsoverwe gingen was het verplegend personeel van het ziekenhuis inmiddels begon nen met het ontruimen van de drie boven het laboratorium gelegen zalen met in totaal zestien patiënten. De verpleegsters hadden de zaak volko men in de hand, zodat er onder de patiënten geen paniek uitbrak. Bij de laatste controle om 21.45 uur was alles in het laboratorium nog in orde bevonden. De koelkasien, waarvan één met een etherbak, werk ten normaal. De etherbak werd door de explosie niet aangetast. De tweede koelkast ontplofte niet, maar werd wel beschadigd. De instrumenten en alle andere voorwerpen in het labo ratorium werden met een vette roet- laag bedekt. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. De brandweer ging in verband met de grote glas schade bij het leeghalen van de koel kasten uiterst behoedzaam te werk. De juiste omvang van de schade kon vanmorgen nog niet worden vast gesteld. De religieuze wetenschapsontwik- keilng heeft in de twaalfde en der tiende eeuw (universiteiten met grote zelfstandigheid), vijftiende en zestiende eeuw (mondig worden van de wetenschappen onder de voogdij van de kerk uit) en in de achttiende eeuw (verlichting en rationalisme) evenzovele knauwen gekregen. De kerk viel als norm uit, de Bij bel en ook de religie goeddeels. Zelfs de wijsbegeerte het laatste over blijfsel van geesteswetenschappen te midden van de exacte we tenschapsbeoefening kan thans op die vlakken niet meer een meetsnoer genoemd worden. Deze wetenschappen binnen het raam van natuur- en wiskunde zijn geseculariseerd. Zo 's ook de manier gesecula riseerd, waarop velen de aarde erva ren en de ruimte rondom haar. Daar om is het volgens dr. Tukker een dooddoener, als Genesis 1 en Psalm 8 gebruikt worden, om de ruimtevaart een christelijk cachet te geven. De mens is geroepen om de aarde te bebouwen en te bewaren. Daar heeft hij zijn handen vol aan. Waar is de inspraak van de theolo gen geweest bij deze reis naar de maan? Dr. Tukker vreest, dat de kloof tussen de theologie en de exac te wetenschappen nog groter zal wor den. NUT Volgens dr. Tukker moet ook de vraag gesteld worden, of een experi ment als deze maanreis voor God te verantwoorden is. Op het ogenblik is nog geen zinnig woord te zeggen over het eventuele nut van deze reis. Maar als nu eens zou blijken, dat de maan ons in geen enkel opzicht van dienst kan zijn dan alleen de dienst van Genesis 1 14 - 18, hoeveel tijd en geld (een kleine 200 miljard gul den) is er dan niet verspild? Rechtvaardigt het experiment zo'n kostbare mislukking? Kan men het zich permitteren financieel zulke stappen terug te doen in de hoop, dat er nog eens een grote stap vooruit gedaan zal worden? De risico's van mensenlevens nog daargelaten. Paulus zegt in Romeinen 10 6 en volgende: Zeg niet in uw hart: Wie zal in de hemel opklimmen, dat is Christus van boven afbrengen, of wie zal in -ie afgrond nederdalen. Daaruit kunnen wc- volgens dr. Tukker in ie- derzoek voor het Koninkrijk Gods der geval afleiden, dat het ruimteon- niet ter zake doende is. WEEK Tenslotte is er nog één ding, dat de predikant uit Kinderdijk wil doorge ven. Velen hebben dagenlang geleefd in één spanning, met één vraag: „Hoe gaat het, hoe loopt het af?" „Wij hebben pakweg zeventig jaar te leven. Dat zijn 70 x 52 weken. In die tijd moeten wij leren geloven, wedergeboren en bekeerd worden, gerechtvaardigd en geheiligd worden. Kort en goed, in deze tijd moeten we alles afleren en alles leren. Kunnen wij daarvan één week aandacht mis sen voor een maanreis? Is het een valse vraag, hoe op die beslissende zondag de aandacht van de gemiddelde Nederlander en Ame rikaan lag voor Christus en zijn dienst?" Wie dan tegen dr. Tukker zegt: „Dat is geen argument. Dan zouden we veel meer dingen kunnen noe men" krijgt van hem te horen: In derdaad. Dit verschijnsel is een voor- Dr. C. A. Tukker (31) ■sSSsaaa,. Drs. G. J. Blom (41) lopig hoogtepunt van een alehele instelling, die niet die van een christen is. Daarom is het een voorlo pig dieptepunt. Daarom is dr. Tukker bang. Niet bang, 1at deze affaire „God uit de hand zou kunnen lopen" maar wel dat de mens met deze richting van kunnen en kennen bewust of onbe wust bezig is zijn eigen graf te gra ven. „En toen het zoontje van een der maanvaarders zei, dat hij nooit astro naut zou willen zijn, heb ik ook aan Psalm 8 moeten denken: Uit de mond der kinderkens en der zuigelingen hebt Gij sterkte gegrondvest...." De meeste mensen lezen in het ver haal van de toren van Babel, dat God de torenbouw niet wilde omdat de mens tevreden moet zijn met de grenzen, die hem gesteld zijn, zegt drs. Blom en hij wijst op ingezonden stukken in de kranten. Maar zegt hij, dat zou dan inhou den, dat God alle wetenschappelijke en technische vooruitgang van de mensheid zou willen tegenhouden. Iedere wetenschappelijke of tech nische vooruitgang van de mensheid die toch heeft plaatsgevonden, zou dan een nederlaag zijn geweest van een tegenstribbelende god. Het is duidelijk, dat de eniige ware God niet een tegenstribbelende god is, die het van de mensen verliest. Zo'n god is niet de God van de Bijbel. Maar waarom verhinderde God dan het afbouwen van de toren? De reden van de bouw was volgens drs. Blom, omdat de mensen niet over de gehele aarde verstrooid wilden wor den (Genesis 11 4). Daarom greep God in. Hij wilde niet, dat de mensen op een kluitje zouden blijven ritten en de rest van de aarde leeg zouden laten. Profetie Zo betekent het verhaal van de to ren van Babel voor de maanreizigers eerder een goedkeuring dan een af keuring. In beginsel is de maanreis hier al geprofeteerd, want God zeide: „Zie, dit is het begin van hun stre ven; nu zal niets van wat zij denken te doen voor hen onuitvoerbaar zijn". In deze woorden lag reeds de moge lijkheid besloten, dat de mens eens op de maan zou komen. En daarbij is de maanreis volgens deze oud-katholieke pastoor een ver dere tenuitvoerlegging van Gods be- i.AMPALA Vanmiddag is paus Paulus voor een driedaags bezoek in Oeganda aangekomen. Op zijn wekelijkse audiëntie zei hij gisteren, dat hij een bemid delingspoging zal doen in het conflict tussen Nigeria en Biafra om tot een bestand te komen. Hij erkende, dat zijn kans op succes niet groot was. Beide partijen hebben een delegatie naar Kampala gestuurd op uitnodiging van de president van Oeganda, Obote. De leider van de Nigeranen, minister Enahoro, zei geen enkele bevoegdheid tot onderhandelen te hebben. Vanavond zullen beide delegaties wor den ontvangen door president Obote. Daarbij zullen behalve de paus ook te genwoordig zijn de presidenten Nyerere van Tanzanië en Kaoenda van Zambia. Beide landen hebben Biafra erkend. PELGRIMS Deze diplomatie gaat echter geheel heen langs de tienduizenden pelgrims, die uit heel Oost- en Centraal-Afrika gekomen zijn om de paus te zien. Som migen van hen hebben honderden kilo meters te voet afgelegd door oerwouden en over stoffige zandwegen. Bij Nam- oegongo, de plaats waar de paus een Voor het eerst bezoekt een paus Afrika. Vanmorgen begon voor paus Paulus op het vliegveld te Rome zijn driedaagse reis. altaar zal inzegenen ter nagedachtenis van 22 martelaars, is een reusachtige tentenstad verrezen. Veelbetekenend voor de verdere ont wikkeling van de oecumene in Oeganda acht men het, dat de paus voor dat hfj het altaar Inzegent, eerst een naburige protestantse kerk zal bezoeken en daar zal spreken met een aantal protestantse kerkelijke leiders. (Van onze kerkredactie) straatsburg Het oppcrcon- sistorie' van de Lutherse Kerk van Elzas-Lotharingcn wil, dat er verder gewerkt wordt aan een lcerconsensus tussen hervormden en lutheranen in Frankrijk. Het hervormd-luthers gesprek in Frankrijk was zo ver gevorderd, dat begin van dit jaar een fusie tussen de vier kerken (twee in Elzas-Lotharin- gen en twee in de rest van Frank rijk) in het verschiet leek. Maar een luthers jeugdcongres in Parijs, dat vereniging eiste zonder verder te letten op de verschillen in de leer, maakte vele lutheranen zo kopschuw, dat het fusieplan toch nog verworpen werd. Het opperconsistorie van Elzas-Lo- tharingen wil, dat de „commissie van Lyon" verder blijft werken en speci aal studie gaat maken van de ecclesi- ologie en het theologische pluralisme. De gemeenten worden opgeroepen de eenheid plaatselijk gestalte te geven. DUBLIN Tot aartsbisschop van Armagh en daarmee tot primaat van de (anglicaanse) Kerk van Ierland is gekozen dr. George Simms (59). Een van zijn moeilijkste opdrachten zal zijn het meezoeken naar een oplos sing van de godsdiensttwisten in Ulster. Simms was tot nu toe aartsbis schop van Dublin. Hij staat er om bekend, dat hij in zijn diocese een bijzonder goede verhouding tussen anglicanen en rooms-katholieken heeft bewerkstelligd. De Kerk van Ierland telt een half miljoen leden, waarvan driekwart in Ulster, een kwart in Eire. ned. herv. kerk Beroepen te Egmond aan Zee, b. Martèl te Neede. „De nakomelingen van Noach mochten niet op een kluitje blijven zitten in het land Sinear. Wellicht komt eens de tijd, dat de mensheid niet op één hoop zal mogen blijven zitten op één moeder aard. Gods be vel „Weest vruchtbaar, wordt talrijk en vervult de aardè" zal wellicht eens een wijdere strekking krijgen: „Weest vruchtbaar, wordt talrijk en vervult de ruimte". Dan zal er emi gratie komen naar een bewoonbaar gemaakte maan, wellicht ook naar Mars en andere planeten." Dit is alles naar de mening van drs. Blom volkomen in overeenstem ming met het verhaal van de toren van Babel, waar God de taal van de mensen verwarde om hen ertoe te bewegen niet op een kluitje te blij ven zitten. Daarom is drs. Bloms conclusie, dat exploratie van de ruimte geenszins In strijd is met Gods wil en allerminst met het verhaal van de toren van Babel. Zij is juist een Verdere tenuit voerlegging van Gods grote schep- pings-, openbarings- en ontwikke lingsplan. Bouwer rijkstunnels doeling, dat de mensheid zich verspreiden. Emigratie UTRECHT Enkele maan den voordat hij met pensioen zou gaan is overleden ir. A. Eg- gink, hoofdingenieur-directeur bij de directie sluizen en stuwen van Rijkswaterstaat in Utrecht. Vrijdag aanstaande zal zijn stof felijk overschot op Westerveld worden gecremeerd. Ir. Eggink, die in Steenderen werd geboren, studeerde in 1927 in Delft af als civiel ingenieur. Hij begon zijn loopbaan bij het Waterloopkundig la boratorium, om in 1930 bij rijkswa terstaat te komen, waar hij verschil lende functies vervulde. De overledene, die ridder in de Or de van de Nederlandse Leeuw, offi cier in de Orde van Oranje Nassau en ere-burger van Velsen was, had onder meer de leiding bij de bouw van de spoorweg- en autotunnel bij Velsen, de stormvloedkering bij Krimpen a/d IJssel, de uitwate ringssluis in het Haringvliet, de schutsluizen Julianakanaal aan de Maas, de stuw- en schutsluizen in Hagestein Amerongen en Driel, de Schipholtunnel, de Coentunnel, de Beneluxtunnel, de Volkeraksluizen, de uitbreiding van de havenmond in IJmuiden en laatstelijk de Heinen- oordtunnel onder de Oude Maas bij Barendrecht. De dag, voorafgaand aan de officiële opening van deze tunnel, werd ir. Eggink ziek. Behalve in ons land genoot de heer Eggink ook grote bekendheid in het buitenland, waar hij veel adviserende arbeid heeft verricht, o.a. bij de bouw van de John F. Kennedytunnel in Antwerpen. Hij had zitting in verscheidene internationale commis sies, o.a. in de commissie die de bouw van het nieuwe droogdok op Curagao voorbereidt. Kort na zijn afstudering in 1927 was ir. Eggink enige tijd op Curacao werkzaam. De gezamenlijke evangelische ker ken in West-Duitsland hebben de laatste vier jaar 107 miljoen gulden voor de zending beschikbaar gesteld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 2