KOEZNETSOF MAG BLIJVEN Dordrechttunnel 1975 gereed in Commentaar Vlucht mogelijk van Mariner-7 mislukking Echtgenote 5 weken geleden gevlucht Het Kwartet HET WEER Begeleider in Londen misleid Taktiek Grootste van Nederland Onteigeningen nog niet geregeld Duitse geleerde spioneerde Amerikaans bedrijf naar Delfzijl? SOEHARTO NAAR WEST-IRIAN Vierde dader roofoverval gepakt Ruimtevaarders hebben geen „maanziekte" bitterkoekjes AMIN Mogelijk nog dit jaar garantie blauwe girokaart Werken met plezier... bouwen aan de toekomst ut Nieuwe Leidse Courant Donderdag 31 juli !96»-5Ute jaargang vooraanstaande prol. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer Hoofdkantoor Leiden CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00-19.00 uur I Toen ik geld had noemde I iedereen mij broeder. POOLS SPREEKWOORD meisjesparaplu draagt, zou het nog veel gekker staan." DE BILT Op de meeste plaatsen droog weer met gelei delijk vanuit het oosten meer op klaringen. Zwakke tot matige wind tussen noordoost en oost. Over het algemeen iets hogere I temperaturen. DE BILT Een hogedrukge- bied bevindt zich boven Scan dinavië en West-Rusland. Laag daarentegen zijn de barometer standen boven Italië en Grieken land. Als gevolg van deze lucht drukverdeling staat er boven Midden-Europa een oostelijke luchtstroming. Hiermee stroomt warme lucht over Duitsland in de richting van Nederland. Het front, dat de voorste begrenzing van deze lucht vormt zal morgen boven ons land liggen. Er wordt daarom vrij veel bewolking ver wacht, de regenkansen blijven echter klein. De temperaturen worden in het algemeen iets ho ger dan vandaag, vooral in het noordoosten van het land. Strandweer Een noordelijke stroming geeft nog veel wolkenvelden met over wegend droog weer. Morgen en kele opklarignen met een matige noordoostelijke wind. Tempera tuur 20 graden, zeewater 19 gra den. Vooruitzichten: Een hogedruk- gebied boven Scandinavië gaat tijdens liet weekeinde warmere lucht uit Duitsland aanvoeren. Barometerstand: heden 10 uur 76,2 cm (1016 millibar), constant. Zon en maan 1 augustus zon op 5.01, onder 20.30; maan op 21.56, onder 9.23; 5 aug. L.K. Sotvjet-aulcur teil niet terug Literair Rusland geschokt LONDEN De Russische schrgver Koeznetsof mag in Engeland blijven. Minister van buitenlandse zaken James Callaghan heeft de auteur, die in zijn vaderland sterke kritiek ontmoet, een verblijfs vergunning voor onbepaalde tijd verleend. Koeznetsof had zelf aan de autoriteiten verzocht om te mogen blijven. Mevrouw Koeznetsof is reeds vgf weken geleden de Sowjetunie ontvlucht. Het is niet bekend of zg ook in Engeland is. Koeznetsof, die vorige week donderdag in Engeland aankwam, beschikte over een toeristenvisum van tien dagen. Het Londense blad Daily Telegraph meldt, dat Koeznetsof zich van een list bediend heeft om zijn begeleider van zich af te schudden. Toen hij gistermiddag zijn hotel in Londen verliet, aldus het Londense blad, was hij vastbesloten „de vrijheid te kiezen". Maar alles wat hij bij zich had was het adres van de Daily Tele graph in Fleet Street en de naam van een lid van de redactie die, naar hem was gezegd, Russisch sprak. In het begin van de middag had Koeznetsof met zijn begeleider, de tolk Georgy Andjapridze, lector Engels aan de universiteit van Moskou, strip-tease- voorstellingen in de Londense wijk Anatoli Koeznetsof (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De aankondi ging die minister Bakker van verkeer en waterstaat deed bij de opening van de Heinenoord- tunnel, dat nog dit jaar zal wor den begonnen met de bouw van de verkeerstunnel bij Dordrecht betekent niet, dat nog dit jaar kan worden begonnen met het storten van de eerste tunnel- moot, al is, voor wat betreft de dokfaciliteiten, daarvoor nu alles reeds gereed. De stukken voor de tunnel tussen Dordrecht en Zwijndrecht worden gestort in het bouwdok te Barendrecht, waar de moten van de Heinen- oordtunnel zijn vervaardigd. De directie sluizen en stuwen van Rijkswaterstaat te Utrecht, die de bouw van de tunnel bü Dordrecht op zich neemt, zal dit jaar nodig hebben voor de voorbereidende grondwerkzaamhe den, waarna volgend jaar met het stor ten van de tunnelmoten kan worden begonnen. De bouw van deze tunnel duurt v(jf jaar en z(j wordt de breedste tunnel van Nederland. Niet minder dan vier tunnelbuizen komen naast elkaar, met daarin acht rijstroken. In totaal wordt de breedte 47 meter. In totaal zijn de kosten, met inbe grip van de aansluitende wegen hon derd tot honderdvijftig miljoen gulden. Het is de bedoeling dat de thans bc- «taande brug niet wordt afgebroken. Die krijgt een functie in het lokale ver keer. Bovendien zal het langzame ver keer daarvan gebruik moeten maken: fietsers en bromfietsers mogen straks niet door de tunneL De grootste moeilijkheden van dit projekt betreffen niet de bouw van de eigenlijke tunnel, maar de aansluitingen op het rijkswegennet. Deze moeilijkhe den zijn nog lang niet opgelost. In Zwijndrecht zal een aantal woonhuizen moeten worden onteigend en afgebro ken. in Dordrecht zal een aantal be drijven het veld moeten ruimen. De besprekingen over deze noodzake lijke onteigeningen zijn nu nog niet af gesloten. Soho bezocht en Andjapridze ervan overtuigd, dat hij, Koeznetsof, een loyaal Russisch burger was. Verder had Koeznetsof zijn begelei der wijs gemaakt, dat hij in Soho naar een prostitué zocht. Beide mannen spraken toen af, dat zij voor de rest van de dag hun eigen weg zouden gaan. Maar Koeznetsof ging re gelrecht naar de Daily Telegraph en sprak ten slotte met de journalist, die Russisch kent. Het Londense blad vertelt verder, dat hoewel men bij de Daily Telegraph Koeznetsof had gewaarschuwd, dat het leven van een balling niet gemakkelijk zou zijn, Koeznetsof had geantwoord, dat niets hem ertoe zou bewegen, naar Rusland terug te keren, waar hij niet meer als schrijver zou kunnen werken. Koeznetsof zei verder, dat hij een jaar geleden, na de invasie van Tsjecho- slowakije definitief besloten had Rus land te verlaten. Grote schok De ontknoping heeft in Russische literaire kringen een grote schok te weeggebracht, zo meldt de AFP-cor- respondent uit Moskou. Een woordvoerder van Buiten landse Zaken zei later dat krachtens internationale overeenstemming poli tiek asiel wordt verleend wanneer personen gevaar lopen in eigen land wegens politieke activiteit te worden vervolgd. Koeznetsofs geval lag ech ter anders. Hij had enkel een ver gunning gevraagd te mogen blijven. Op de vraag waar de schrijver momenteel verblijft, antwoordde de woordvoerder: „Wij geloven dat hij bij vrienden is, mogelijk in Londen. Koeznetsof bezocht met instemming van de Russische schrijversbond Londen om er een serie verhalen te schrijven over het verblijf van Lenin in die stad. KARLSRUHE De Westduitse aanklager heeft een Duitse geleerde beschuldigd van het verstrekken van atoomgeheimen aan Oost-Duitsland. Het is de 34-jarige Harald Gottfried, werkzaam bij het Instituut voor kernonderzoek in Leopoldshafen. Hij werd in september gearresteerd. Gottfried kwam in 1955 uit Oost-Duitsland. STEENWIJK In het kanaal Steenwijk-Ossenzijl heeft zich gister middag een ontploffing voorgedaan op het plezierjacht van ds. Westland, Ned. Hervormd predikant te Udel. Bij deze explosie werd zijn vrouw ernstig gewond. Ds. Westland, alsme de twee dames die zich aan boord bevonden, kwamen er tamelijk goed af. Het jacht is grotendeels uitge brand. Naar de oorzaak wordt een onderzoek ingesteld. President IVixon jbezochr in, Zuid-Vietnam de basis van de eer- ste Amerikaanse dibisie bij Di An, ten noordoosten van Saigon. Van onze correspondent DELFZIJL Het Amerikaanse I chemische bedrijf Monsanto overweegt een vestiging in DclfzüL Volgens bur- J gemeester mr. A. P. J. van Bruggen onderzoekt het concern een groot aan- I tal vestigingsmogelijkheden, waarvan Delfzijl er een is. Binnenkort wordt de beslissing verwacht. Monsanto zou werkgelegenheid scheppen voor ongeveer 400 werkne mers. Met de realisering van de eer ste fase is een bedrag gemoeid van 100 miljoen gulden. Het concern zou bij vestiging de maximum investe ringspremie van drie miljoen gulden krijgen. Het zou de bedoeling zijn dat het bedrijf, dat kunstvezelprodukten ver vaardigt, in het begin van de zeven tiger jaren gaat draaien. Monsanto heeft al vestigingen in Ierland, Schot land, Luxemburg en Israël. De hoofd vestiging staat in de Verenigde Staten. DJAKARTA President Soeharto van Indonesië zal in september een bezoek brengen aan West-Irian. De juiste data moeten nog worden vast gesteld. Hij zal worden vergezeld door verscheidene ambassadeurs. In Manokwari op West-Irian zijn dinsdag drie Papoea-jongeren gear resteerd. Zij hadden een raadgevende vergadering, die zich uitsprak voor aansluiting van West-Irian bij Indo nesië, verstoord. De eerste foto van Marsgemaakt door de Mariner-6 op een af stand van 1,2 miljoen kilometer van de planeet. De ruimtesonde bevond zich bij de opname op een afstand van honderd miljoen kilometer van de aarde. Het onderste lichte deel van de planeet is het ijs op de zuidpool. PASADENA Geleerden van het straalaandrijvingslaborato rium in Pasadena (Californië) zijn er vannacht in geslaagd het contact te herstellen met het on bemande ruimtevaartuig Mari- ner-7 dat met de Mariner-6 op weg is naar Mars. Zeven uur eerder had de Mariner-7 niet ge reageerd op een „waaksignaal". Kotter kreeg mijn in netten (Van een onzer verslaggevers) SCHEVENINGEN De kotter SL 1 „Hoop op welvaart" kreeg vannacht tijdens het vissen ter hoogte van de Wassenaarse slag een mijn in het. Per radio werd de mijnopruimingsdienst in Den Helder gewaarschuwd die dag en nacht pa raat is. Per auto reden de deskun digen naar Scheveningen, waar het team zioh inscheepte op de redding boot Bernard van Leer. Men wachtte tot het dag werd, voordat tot actie werd overgegaan. Na het onderzoek besloten de ma rinemannen de mijn tot ontploffing te brengen. Vanmorgen omstreeks zes uur vloog de mijn met een da verende klap de lucht in. TEGELEN i- Bij het passeren van de Duitse grens in Tegelen (Noord-Limburg) is gisteren de vier de en laatste man aangehouden die eind mei betrokken was by de roof overval van twee Rotterdamse boek handelaren bij het wegrestaurant Van Kekem op de rijksweg Rotter dam-Dordrecht. Het was de 28-jarige vrachtwagenchauffeur W.B. uit Gou da. De aanhouding geschiedde toen de man uit Duitsland naar ons land bin nenkwam. B., die veel op Duitsland en Italië reed, is twee maanden uit handen van de politie weten te blijven. Hij wordt nog deze week voor de officier van justitie in Rotterdam geleld. Zijn drie complotgenoten verblijven al ge ruime tijd in de Rotterdamse gevan genis. Men vreesde dat de energie was uitgevallen waardoor het nemen van foto's van Mars onmogelijk zou worden. Toen het contact met de Mariner-7 elf minuten na middernacht verloren ging, spraken e geleerden van een zware slag voor liet Amerikaanse onderzoek van Mars. Vanmorgen om half negen (Ned. tijd) kreeg de aarde een sein dat de automatische over schakeling op een andere energie bron toch tot stand was gekomen. Afgewacht moet worden of deze overschakeling ook een normale stroomvoorziening tot gevolg heeft. Wanneer dit niet het geval blijkt, zal de Mariner-7 minder foto's en inlich tingen verschaffen dan waarop was gerekend. MARIXER-6) Vannacht om twee uur is de Ma riner-6 begonnen met het zenden van een tweede reeks lange afstandfo to's van Maars naar dc aarde. Op de ze nieuwe foto's is duidelijk de on regelmatige rand te zien van de Martinaanse Zuidpoolkap. Astrono men hadden aanvankelijk gedacht dat deze rand een rechte lijn was. Ook zijn kraters, donkere lijnen, die wellicht kanalen zijn, en lichte stroken, die misschien Bergketens of wolkenmassa's voorstellen, ontdekt. De foto's lieten details zien van de planeet, die nog niet eerder waren waargenomen. De eerste voorzichtige indruk was dat het oppervlak van Mars veel overeenkomst vertoont met het maanlandschap. De foto's werden genomen op 750.000 tot 175.000 kilometer afstand van de planeet. Vandaag passeert de Mariner-6 Mars met een snelheid van 25000 kilometer per uur op 3400 kilometer afstand. HOUSTON By de drie astro nauten van de Apolloll is geen spoor van maanziekte te ontdekken. Dit hebben de dokters in het ruim tevaartcentrum in Houston gisteren avond bekendgemaakt. De conditie van de astronauten wordt ..geheel normaal" genoemd en in alle op zichten vergelijkbaar met die, welke voor hun lancering, op 16 juli, werd geconstateerd. FJE verkiezingsstrijd in West-Duits- land geeft een vertrokken beeld van wat daar werkelijk aan de hand is. Ook in dit opzicht vormt de Bonds republiek geen uitzondering op de regel. Toch is er verschil. Want nog steeds wordt door velen Duitsland met an dere maatstaven gemeten dan landen als Frankrijk en Italië, waar de poli tieke toestand toch evenmin ideaal kan worden genoemd. De Duitsers beseffen dat. Verschci- denen onder hen zijn echter niet lan ger bereid er rekening mee te hou den. Zelfs bondskanselier Kiesinger lijkt zo nu en dan zijn geduld te ver liezen. Nieuwe moeilijkheden haalde hy zich op de hals met de hem toegeschreven opmerking dat de NPD, die veel over eenkomst vertoont met de NSDAP van Hitler, geen neo-nazistische par ty zou zijn. En dat terwijl het een publiek ge heim is, dat de NPD haar uiterste best doet haar ware gedaante niet te to nen, om te voorkomen dat zij door het Federale hof te Karlsruhe zou worden verboden. Kiesinger gaat blijkbaar van het zui ver formele standpunt uit, dat de NPD binnen dc perken van de wet blyft, ondanks dat er neo-nazistische krachten in werkzaam zyn. Men vraagt zich niet ten onrechte af, waarom Kiesinger (en sommige van zijn partijgenoten) zo voorzichtig met de NPD omspringen. De kanselier moet daar een duidelyk antwoord op geven. Het is bekend, dat stemmenwinst voor de NPD bij de bondsdagverkie zingen van 28 september vooral voor de CDU van Kiesinger en de CSU- zusterparty van Strauss verlies zal betekenen. Door te verklaren dat het merendeel van de NPD-kiezers uit ontevreden heid over de regeringspartijen han delt wil Kiesinger blijkbaar deze weg lopers aan het denken zetten. En voor zijn party terugwinnen. Dat is een taktiek met onaangename trekjes. morgen 250 gram van 90 voor 80 niet te geloven voor die prijs! DEN HAAG De PTT heeft een studie over het garanderen van de blauwe girokaart bijna afgerond. Waarschijnlijk zal de postcheque- en girodienst de blauwe girokaart nog dit jaar tot honderd gulden garan deren. Door deze maatregel wil men frau de tegengaan. Nadat de laatste tijd de blauwe girokaart door velen als betaalmiddel wordt gebruikt, zijn veel winkeliers de dupe geworden van oplichters. Zwendel met ongedek te girokaarten is ook een probleem voor de spoorwegen. SAIGON Amerikaanse troepen hebben bij gevechten in de Ho Bo bossen 45 kilometer ten noordwesten van Saigon, zeventig Vietcong-soldaten ge dood. Het waren de zwaarste gevechten sinds ruim zes weken geleden een be trekkelijke rust aan het front in Viet nam intrad. De Vietcong-soldaten waren bezig een depot aan te leggen. De Ame- kanen verloren zes man. Een lichte waarnemingshelikopter werd neerge schoten. De Ho Bo-bossen liggen op een infil tratieroute van Cambodja naar Saigon. IT/JEFZUZ m "UW TZ'A T Tl r woKOMiNHrr I :'inro«M*'ic - I ciNTnui* TTT j Kom eens praten In het rijdend informatie-centruml (zie de advertenties op pagina 10 en 12) STANDARD ELECTRIC

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1