Kort geding na uitlatingen over Weinreb NOTA EEN VERINGA: VEERTJE IN DE WIND Maccabiali geopend Bevolking bang voor souteneur MARS REMISE VOOR REE TEGEN PORTISCH! 7 alles goed w en wel Jacq van Tol overleden SCHOTEN IN DUIVEN KIPO Student na zeven weken voorarrest op vrije voeten Interim- re ge li ng-Be lin f ante wwiiyt H. J. Da Silva: „Fiscus beslist' Fiesta Gitana voor t laatst gedanst? In Oostelijk Flevoland combinatie Chr. Partijen en Geref. Concentratie Twee jongens in zee verdronken „Zoetstof" wint van „suiker" in kort geding 6 DINSDAG 29 JULI 1969 HAARLEM Namens drs. F. Weinreb heeft de Haarlemse ad vocaat mr. J. H. van Wijk giste- ren in een kort geding geëist dat j mevrouw K. Kwakkelstein-de j Snayer onmiddellijk ophoudt met het doen van uitlatingen over Weinreb, zoals ze dat deed in een ingezonden brief in de Haagse Post. Mevrouw Kwakkelstein noem de Weinreb een „schizofrene fi guur van de gevaarlijkste soort". Ze beschuldigde hem ook van het plegen van sadistische pijni gingen van vrouwen. Mr. I. E. Hes. die optrad namens mevrouw Kwakkelstein zei dat het naar zijn weten nog nooit is voor- Maanreis (5) God is inderdaad overal, mijnheer S. de Kleijne, maar dat betekent nog niet dat God ons de opdracht heeft gegeven om miljarden uit te geven en ons intellect te gebruiken voor iets waarmee geen enkel belang van liefde tot God en de naaste wordt bevor derd. Vanuit de Bijbel kan m.i. niet goed gepraat worden, dat er zo ontzettend veel tijd, geld en materiaal wordt ge bruikt voor ruimte-avonturen, terwijl er nog zo ontzettend veel ellende op deze aarde is waaraan geld en goed beter besteed zouden zijn. I De vreugde die miljoenen kijkers aan de maanreis beleefden kan nooit zo intens zijn als die van hongerigen en dorstenden, als zij in hun nood geholpen worden. Huizen J. Kas Maanveis (6) De gaven en de krachten die de mens op de maan gebracht hebben zijn inderdaad uit God. maar in Gene sis 1 vs 28 lees ik dat Hij de mens opdracht geeft de aarde te onderwer pen. Van bestorming van andere pla neten en hemellichamen lees ik in heel de Schrift niets. Wèl het tegendeel, bijv. Psalm 115 vs 16: „De hemel is de hemel van de Heer, maar de aarde heeft hij de -mensenkinderen gegeven". Komt in deze dagen niet tot openba ring dat de wetenschap de mens als afgod op de troon wil zetten? De mens j wil als God zijn en dat is zijn grote zonde. Rotterdam A. van Dommelen Maanreis (7) De heer S. de Kleijne heeft volko men gelijk. Christenen zijn op grond van de Bijbel (beter: hun interpretatie van de Bijbel) heel de geschiedenis door tegen allerlei technische vooruit- j gang geweest om zich daarbij dan la- I" ter gewoon neer te leggen. Ik kan me nog best herinneren hoe (eveneens onder aanroeping van Bij- i beheksten) geprotesteerd werd tegen bijv. het vliegen, omdat de mens zich van God tot de aarde zou moeten be perken. Nu stappen ook christenen j met het grootste gemak in het vlieg- j tuig en niemand protesteert.... Precies zo zal het gaan, indien in de toekomst interplanetaire reizen de ge woonste zaak van de wereld (van het heelal) zijn geworden. Gouda B. J. van Dam TEL AVIV Israël heeft maandag de achtste Maccabese spelen geopend met een kleurrijke parade waaraan door 1600 sportlieden uit 26 verschil lende landen werd deelgenomen. De opkomst is dit jaar groter dan ooit sinds in 1932 deze Joodse Olympische spelen voor het eerst werden georga niseerd. Griekenland en Duitsland doen voor het eerst sinds 1935 weer mee. De delegatie uit Rhodesië droeg geen vlag mee in de optocht. De jongste j deelnemer is de 13-jarige Sharon Jaf- J fee, een zwemmer uit Zuid-Afrika, de j oudste de 58-jarige Ed Preisier. een I golfspeler uit Ohio en de 64-jarigc Canadees John Erdeley, een scher mer. De Nederlandse zwemster Ada Kok en de Zuidafrikaanse Karen Muir zijn twee niet-joodse deelneemsters Zij doen mee buiten mededinging en verklaarden zich heel happy te voe len ondanks het feit dat zij een min derheid vormden. „Ik vind het niet erg om buiten mededingen uit te komen", zei Ada Kok. „Ik vind niet dat iemand mij discrimineert door mij niet officieel te laten meedoen". Minister Klompé heeft een tele gram van de volgende inhoud ver zonden aan hel Nederlandse Macca- bia-team in Tel Aviv. „Volg met be langstelling uw prestaties stop wens u allen veel succes toe". MüNCHEN De christen-demo craat Kai Uwe von Hassel heeft gisteren gezegd dat hij de extreem I rechtse nationale democratische par- tij (NPD) niet beschouwt als neo-na- zistisch. De meeste aanhangers van de NPD. zei von Hassel die minister van de fensie is geweest, waren kleine za kenmensen die zich zorgen maakten over de bedreiging door de grote be drijven, en ontevreden boeren. ..Maar er behoren tot de NPD ook fatsoen lijke jonge mensen die dé staatszaken weer de goede kant op willen trach ten te sturen al hebben zij helaas daarbij op het verkeerde paard ge- W gekomen, dat iemand met zo'n ver oordeling als Weinreb naar het buitenland vertrekt en dan een kort geding laat aanspannen tegen zijn slachtoffers. Mr. Van Wijk gaat in opdracht van Weinreb na of er mogelijkhe den zijn voor het aanvragen van revisie van het dit jaar in cas satie bevestigde vonnis (acht maan den) tegen Weinreb, wegens sadisti sche handelingen. Mr. Van Wijk zei dat het doel van mevrouw Kwakkelstein is ge weest Weinreb te beledigen. Vol gens mr. Hes, die de eis van Wein reb (een dwangsom van duizend gulden per overtreding) afwees, handelde mevrouw Kwakkelstein met haar ingezonden brief in het algemeen belang. Zij waarschuwde volgens hem mogelijk nieuwe slachtoffers van Weinreb, die in de oorlog als pseudo-arts zou zijn opgetreden, aldus mr. Hes. De president van de Haarlemse rechtbank mr. P. J. E. Bloemarts, zal vrijdag uitspraak doen. HILVERSUM Op 72-jarige leeftijd is overleden de heer Jacq F. van Tol. die tijdens de tweede wereldoorlog on der de naam Paulus de Ruyter bekend heid verwierf als regisseur van het „Zondagmiddagcabaret", een nationaal- socialistisch radioprogramma. Na de oorlog werd hij tot drie jaar en later nog eens tot zes maanden inter nering veroordeeld voor de dóór hém geschreven anti-geallieerde en anti semitische liedjes. Zo schreef hen o.m. zijn eigen compositie „Dat is de kleine man" (gezongen door Louis Davids) om tot „Dat is de Jodenman", die uitge kookte, gaargestoomde Jodenman." Van Tol werkte ook mee aan de „Bonte Dinsdagavondtrein" van de Avro en „De Bonte Bal" van de Vara. Tijdens de tegen hem gevoerde rechts zaak bleek, dat hij in 1943 en 1944 di verse onderduikers heeft verborgen, ook Joden. Het tribunaal beschouwde dit als een poging zich naar twee kanten te dekken. President Nixon schudt beide handen van de dochter van president Soeharto tijdens de verwelkoming op het vliegveld van Djakarta. Titik Soeharto gaf bloemen aan mevrouw Nixon. BORGER Gisteravond is uit een regenput het lijkje opgehaald van de 3-jarige Harm Dilling uit Gasselte. Twee doktoren hebben langdurige mond-op-mond-beamening toegepast, echter zonder resultaat. acht in Polen NOYVOGRAD De Poolse wiel- I renner Ryszard Szurkowski heeft maandag de zevende etappe van de Ronde van Polen gewonnen. Hij leg- de de 192 kilometer van Kolobrzeg naar Nowograd af in 4 uur 31 minu- ten en 20 seconden. Ook de volgende zes plaatsen wa ren voor Polen. De beste Nederlander was Peter van der Kruys, die als achtste eindigde. In de algemene rangschikking neemt de Pool Matusi- ak de eerste plaats in. (Van onze correspondent) DUIVEN In het dorp Dui ven onder Arnhem heeft ieder een gisteravond zijn adem inge houden. „Let maar eens op, het wordt hier net als in de Haagse Schildersbuurt", zei een van de bewoners van de wijk De Woerd, die de laatste tijd te lijden heeft onder de terreur van een soute neur uit Arnhems Spijkerkwar tier. „Als ze 's nachts hun geld binnen hadden dan kwamen ze hier, schie tend en scheldend", zo vertelt de buurt. „En wij zijn al die tijd veel te netjes geweest. We hadden ze al eer der moeten aanpakken". Ze durfden uit louter angst niet naar het feest van de schutterij Re- j migius. dat gisteravond zijn. finale j beleefde. Overal in de buurt waren i posten uitgezet. Want een herhaling van wat er zondagnacht tijdens de j schuttersfeesten gebeurde willen de 1 Duivenaren niet. Toen schoot Pierre S.. schoonzoon van de familie Van H. uit de Lombokstraat, op een paar feestgangers uit de buurt. „Hij reed net weg", vertellen ze spijtig, „anders hadden we hem gepakt". Iti brand Nu hebben de bewoners van De Woerd er schoon genoeg van. „We steken de zaak in brand als er weer iets gebeurt". Al jaren, zo zeggen ze, hebben de bewoners van de Lom bokstraat narigheid met de Van H's, een a-sociaal gezin dat door de ge meente in de arbeidersbuurt werd ge plaatst. Pierre S.' vrouw, dochter uit het gezin, werd onlangs door de Arn hemse politie gepakt toen ze een man die met haar bij Schaarsbergen het bos in ging meelokte om haar mede- plichtingen de kans te geven het slachtoffer te beroven. „Elke dag weer zitten we in angst, onze vrouwen durven nauwelijks de' straat meer op", vertellen de buurt bewoners, op van de zenuwen. „Als er vannacht weer wat gebeurt doen we het zelf, dan zijn we er tenminste van af. Het is hier altijd een gezelli ge buurt geweest, en zo willen we het houden". Politie Ze hebben het niet erg op met de politie, de Duivenaren. ..We komen niet meer", hebben ze gezegd. Ze doen er niets aan. En misschien zit- j ten die lui zich nu al in het Spijker- j kwartier moed in te drinken. We blij ven allemaal in de buurt en bij het minste of geringste gaat de boel in brand". „We hebben de knuppels en de benzine klaarliggen". Burgemeester J. Kemme van Dui ven beloofde na de schietpartij van zondag maatregelen aan de buurtbe- I woners, met wie hij nog 's nachts een gesprek had. „Inderdaad, hoewel we de zaak ook niet moeten overtrekken. Naar mijn idee is er niet met een echt pistool geschoten". Wel zette hij j voor gisteravond extra surveillance uit voor de Lombokstaat. Uitknippen en bm'arcii. ALLE MERKEN KLEURENFOTO'S (9x9) en (9x13) gV/ct perafdruk FOTOLABORATORIUM (capaciteit 50.000 films per dag) O fYo/ korting op films, £m\J o kamera's enz. AMSTERDAM De Amsterdamse politierechter mr. O. Stradmeijer heeft gistermiddag de voorlopige hechtenis van de 23-jarige student sociologie Nico C. op verzoek van diens raadsman, mr. H. G. A. Hooft, omdat hij op die datum tijdens onge regeldheden na een demonstratie te gen de Maagdenhuisprocessen in politie zou hebben gepleegd. Amsterdam openlijk geweld tegen de opgeheven. De student werd bijna zeven we ken geleden, op 12 juni, gearresteerd, De jongeman, die het tenlaste ge- j legde ontkent, moest gistermiddag te- recht staan, maar zijn advocaat vroeg i aanhouding van de zaak opdat nog twee thans met vakantie zijnde ge» i tuigen a decharge zouden kunnen j worden opgeroepen. Hij vroeg tevens j ontheffing van het voorarrest, waar tegen de politierechter noch de offi cier van justitie bezwaar had. De j zaak dient nu op donderdag 11 sep- tember. Vervolg van pag. 1 Geleerden menen dat er een soort smeltingsproces op de maan heeft bestaan. De ontdekking van de kleine glasstukjes noemde een geleerde „het opwindendste dat we tot dusver heb ben gevonden". Ook zei hij dat er iets gaande is op de maan, „iets an ders dan we hadden verwacht". Kleur De kleur van het onderzochte maanstof is geschakeerd van donker bruin tot geel, van donker-geel tot kleurloos. De oppervlakte van de korrels wordt „merkwaardig glad" genoemd. Een geleerde, dr. Frondel, meent dat het stof waarschijnlijk het resultaat is van een condensatie van gassen of dampen, veroorzaakt door het geweld dat de kraters vormde. Daarna „regende" het glasdeeltjes op i het maanoppervlak, aldus dr. Fron- j del. De astronauten hebben gisteren ge zegd dat de raketmotor bij de lan ding op de maan stof deed opwaaien j waardoor het uitzicht werd belem merd. Armstrong en Aldrin verklaar den dat de geringe zwaartekracht op de maan heel plezierig is om in te werken, maar kan leiden tot verslap ping van de spieren. De astronauten maken het nog steed$ uitstekend. j (Van onze onderwijsredacteur) AMSTERDAM „Er is een spanningsverhouding ontstaan die ertoe zou kunnen leiden dat de wetenschappelijke staf niet zal mee werken aan de interim-bestuursregeling die prof. Belinfante voor het komend academisch jaar op stapel heeft staan. Wij hebben het voorgevoelen dat die regeling niet wezenlijk nieuw zal zijn.'' Dit werd gisteren verklaard door de heren R. v. d. Velde en H. Meters, vertegenwoordigers van de wetenschappelijke staf bij de Amster damse universiteit. Op een persconferentie zetten zij enkele van de verwachtingen die president-curator Samkalden een week geleden uitsprak, op vrij losse schroeven. Binnenkort verschijnt een rapport over de bestuursstructuur van de Amsterdamse universiteit in een de finitieve situatie. In een over gangsperiode zou men al willen pro beren de universiteit met de bestaan de organen in een nieuw geest te besturen. Zo zou er een algemeen bestuur gevormd kunnen worden dat de richting aangeeft voor de besluit vorming van het curatorium. De staf zou dit toejuichen als het ook strikt werd uitgevoerd maar de onderlinge verhoudingen zijn nog lang niet duidelijk. Om te voorkomen dat de opzet een conservatieve uitwerking krijgt, zou men nauwkeurig vastgelegd willen zien dat de universiteitsraad het hoogste gezag van de universiteit wordt. De verhouding tussen de universi teitsraad en het dagelijks bestuur zou goed- geregeld moeten worden en er zou helderheid moeten worden geschapen over de positie van het presidium in de overgangsperiode. Geen gehoor De staf en de ASVA vonden bij president-curator en rector magnifi cus geen gehoor voor hun wens voor af tot overeenstemming te komen over de hoofdpunten van de interim regeling. Prof. mr. dr. M. Rooy, se-, cretaris van de senaat, deelde op de persconferentie van de staf mee dat het ontwerp-Belinfante (half au gustus te verwachten) verschillende mogelijkheden zal noemen, die in openbare discussies besproken kun nen worden. Speciale aanbiedingen U.S.A. kleurenfilms Kleinbeeld neg. films 20opn. 2.50 idem 36opn. 3.50 Kl.b. diafilms incl. ontw. 36 opn. 8.75 Instamatic idem 20 opn. 7.75 Dit is een afd. van de KIPO organisatie met 400.000leden Inl: Glashaven 2 - Rotterdam(C) Tel. 010-130.840 - 30 lijnen Verzending over de gehele wereld SNEL-GOED-GOEDKOOP DRONTEN Aan de Ad- 1 viesraadsverkiezingen op 22 oktober I in Oostelijk Flevoland zal, behalve de Combinatie Christelijke Partijen (KVP, ARP en CHU) nog een nieuwe partij deelnemen: de Gereformeerde Concentratie. Dit is een bundeling van de pas opgerichte kiesvereniging Groen van Prinsterer en de SGP. Het voornaamste doel van de party is voorlopig een bundeling te verkrijgen van personen en partijen „die uit gaan van de Bijbel als de enige en volkomen regel voor geloof en wer ken". Het gereformeerd Politiek Verbond zal naar alle waarschijnlijkheid niet j aan deze concentratie deelnemen. omdat het bang is dat de eigen doelstellingen dan zullen vervagen en een stap naar links zal worden ge- maakt. I Dit werd gisteravond bekend ge maakt tijdens een door ongeveer vijftien belangstellenden bezochtte bijeenkomst in de Ichtuskerk in Dronten. waarvoor waren uitgeno- digd allen die geen lid zijn van de ARP. het GPV of de SGP of andere partijen en die wel willen meewer ken aan een schriftuurlijk-con- fessioneel beleid in Oostelijk Flevo- I land. De combinatie Christelijke Partijen hebben één ontwerpprogramma, die in de adviesraad door één fractie wordt gehanteerd. In de adviesraad voor de Flevopolder vormden CHU en ARP al één fractie. BERGEN AAN ZEE Twee jon gens zijn gistermiddag in zee ter hoogte van Bergen aan 7-ee verdron ken. De slachtoffers zijn de 20-jarige C. Aardoom uit Slikkerveer en de evenoude l.eo van Driel uit Ridder kerk. De twee, die de zwemkunst niet of nauwelijr.s meester waren, geraak-, ten op circa veertig meter uit de kust in moeilijkheden. Een zwemmer wist Leo van Driel op het strand te bren gen, maar een mond-op-mond-beade- ming hielp niet meer. De andere jon gen wordt nog vermist. OUDEHASKE In het zwembad Nannewijd te Oudehaske is gister middag de 25-jarige J. Stuivenwold bij het zwemmen verdronken. DEN 1IAAG Het is de vraag of H. J. da Silva het volgend seizoen het zo langzamerhand al traditioneel ge worden zang- en dansfestival Fiesta Gitana zal voortzetten. Of men an dermaal het vuurspattende, tempera mentvolle Spaanse Flamenco-pro gramma zal zien hangt af van de fiscus, die na jarenlang te hebben gezwegen, Da Silva's dansers heeft 1 aangeslagen voc.r forse bedragen. H. J. Da Silva. die ongeveer twaalf jaar geleden inheemse dansers die op de pleinen van de Spaanse dorpen spontaan dansten en zongen, naar Nederland haalde om het nuchtere Hollandse publiek onder hun betove- ring te brengen, slaagde daar vrijwel 1 meteen in. Met de jaren steeg het bezoekerstal i en momenteel koopt hij elk theater in Nederland waar zijn groep op- 1 reedt, volledig uit. De zaalbezetting is gemiddeld 80 pet. en tot nog toe heeft de produktie Fiesta Gitana zelfstandig en zonder enige subsidie kunnen draaien. Het is de vraag of i dat in de toekomst nog mogelijk zal 1 zijn. het is ook de vraag of er van enige draaien nog wel sprake zal zijn. Primitief Da Silva: „liet is onmogelijk om deze primitieve mensen, die uit de binnenlanden van Spanje komen dui- delijk te maken, dat zij later, na hun 65ste, nog eens AOW van de Neder landse staat zullen kunnen trekken. Het is ook onmogelijk om een van mijn dansers, van wie velen nog niet eens kunnen schrijven of lezen, te doen inzien, dat als hij ergens in Spanje een been breekt, de medische kosten vergoed worden door Neder land. Geen van hen zal er mee accoord gaan als er van hun salaris een ge deelte wordt ingetrokken. Dus zal ik voor de kosten moeten opdraaien. En hoewel ik met Fiesta Gitana verre van verliezen heb geleden wordt een dergelijke aanslag te gek." Als de fiscus bij zijn mening blijft, rest Da Silva niets anders dan de gang naar CRM. voor hem te verge- SCHIJNDEL De 17-jarige R. van der Ven is gistermiddag tijdens het zwemmen in de Zuid Willemsvaart verdronken. De jongen was te water gegaan alhoewel hij niet kon zwem- I AMSTERDAM Na een schaak- I vrij weekeinde hebben alle drie de Russische grootmeesters maandag in de elfde ronde van het IBM-schaak- toernooi gewonnen. De Nederlandse kampioen Hans Ree bevocht een knappe remise tegen leider Portisch. Deze resultaten impliceren niet, dat de achtervolgers th:.-ns belangrijk grotere kansen op een eerste plaats hebben, doch het is wel een compli ment voor hun uithoudingsvermogen. De Amerikaan Robert Byrne behaal de een nuttige zege op Damjanovic. Met zwart bracht hij de opmars van de Zuidslaviër op kundige wijze tot staan. Het interessante nationale duel Don- ner-Hartoch is afgebroken. Het wordt echter pas morgen of later voortge zet. Wedstrijdleider Orbaan gaf de hangpartijen Donner Ivkov en Hartoch Wasjoekov voorrang. De meestergroep speelde maandag de slotronde. De Hongaar Csom maakte snel remise tegen Van Schel- tinga en werd aldus onbereikbaar voor zijn concurrenten. Meester Csom zal voor het IBM-toernooi 1970 j een invitatie voor de grootmeester- i groep ontvangen. Meesterresultaten boekten de Westduitser Mader en de Spanjaard Diaz del Corral, die Mader in de slot ronde klopte. Alle Nederlanders ble ven beneden de vereiste zeven pun ten. Dinsdag volgt de twaalfde ronde in de grootmeestergroep. De uitslagen van maandag: Grootmeestergroep: Tatal Wasjokov 0—1. Donner Hartoch afacbr.. Liberson Barendregt 1—0. I.angeweg Ivkov i Ree Portisch 11—Stetn Ghe- orghlu 1—0. Kavaleek Darga afgebr.. 1 Damjanovic Byrne 0—1. Stand na tl ronden: 1. I.. portisch (Hong) 9, 2. W. Liberson (Rus!) 7Vr, 3. E. Wasjoekow (Rush 6"; 1 afgebr.. 4/5. R. I Byrne (VS). M. Damjanovic (Tjsl) 6>/s, 6/7. K. Darga (W-Dl). B. Ivkow (Tjsl) 6 -1- 1 afgebr., 8. L. Stein (Rusl) 6, 9. L. Kavalek (Tsj.sl) 5 1 afgebr., 10. F. Gheorghlu 1 (Roem) 5. 11. H. Ree (Ned) 41/:, 12. R. i Hartoch (Ned) 3'/i 3 afgebr., 13. S. Tatal I (Italië) 3'-'= l afgebr., 14. J. T. Barendregt j (Ned) 3, 15. K. Langeweg (Ned) SVt, 16. J. H. Donner (Ned) 2 2 afgebr. Meestergroep: Ostojic Johannessen 1 0—1. UJtelky Van Baarle 0—1. Csom Van Scheltinga Diez del Corral Mader 1—0, Zuidema Gerusel V»De Rooi Scholl 0—1. Stand na 11 ronden: 1. I. Csom (Hong) 8'2/3. J. Diez del Corral (Sp), K. Mader (W-Dl) 7. 4. P. Ostojic (Tsjl) 6'5. S. Johannessen (Noorw) 6, 6/7. J. van Baarle (Ned). -C. Zuidema (Ned) 5lh, 8/9. T. D. van Scheltinga (Ned), E. Scholl (Ned) 5. 10. M. j Gerusel (W-Dl) 4'/!, li. M. Ujtelky (Tsjl) 4, I 12. P. de Rooi (Ned) l'/«. lijken met de gang naar Canossa: ,.Ik 1 ben er trots op dat ik nog nooit een cent heb gevraagd." Nog een evenement staat op het spel. Da Silva heeft grote plannen het volgend seizoen een groep vair dertig zangers en dansers uit Marti nique naar Nederland en België te halen voor een grote tournee. De Bel gisch-Nederlandse televisie heeft ai ja gezegd op het aanbod hen een t.v.-opf.reden te laten verzorgen. Maar alweer: de tournee hangt van de beslissing van de belastingen af. Voorlopig echter kan Den Haag tot en met 31 juli in het Schevenings Circustheater en daarna Amsterdam de flamencokunstenaars nog toejui chen. Sadler's Wells Een daarna gaat het naar Londen, naar het Sadler's Wells Theatre, waar de voorverkoop van de plaatsen een uiteindelijk succes al heeft ver zekerd. In de Kerstperiode treedt men op in het Parijse Thêatre Champs Elysées en ook daar mogen met een gerust hart volle zalen wor den verwacht. Wat de danseressen betreft, die enige tijd geleden opgepakt werden wegens diefstal, zij mogen in Neder land blijven optreden. Voorlopig al thans. Het huidige programma is een herziening van het vorige dat ook in april in Rotterdam zo'n groot succes had. De groep is hiervoor uitgebreid met vijf topzangers- en dansers. Zal Fiesta Gitana nog dansen? Da Silva: „Het was juist zo fijn dat ik voor hoe langer hoe meer scholen tegen reductie kon optreden. Maar ik vrees dat dat verleden tijd wordt." Na de beslissing van curatoren komt de zaak in de gemeenteraad en ten slotte is goedkeuring door de Kroon nodig. De woordvoerders van de staf vroegen zich af of het zal lukken binnen het tijdschema te blij ven. Sprekend over de regeling op lan gere termijn uitten zij onder meer kritiek op Veringa's plan vertégen- woordigers van de maatschappij in de universitaire top op te nemen. Een onafhankelijke beleidsvoering ui teraard binnen het wettelijk kader is noodzakelijk voor een onafhanke lijke wetenschapsbeoefening, vak bondsmensen, werkgevers, represen tanten van de regering of van welke maatschappelijke groepering dan ook. behoren geen directe invloed op het onderwijs- en onderzoeksbeleid te hebben. Gespleten top Een ander punt van kritiek betreft de „gespleten top". Volgens Veringa's nota zou er een afzonderlijk orgaan van beroepsbestuurders moeten ko men. Het is kenmerkend voor de nota 'dat zij het representatieve toporgaan aanduidt als „raad" en het college van beroepsbestuurders als „bestuur". Een autonome universiteit, gerund door Kroon-managers lijkt een ridicule contradictie, aldus de Amsterdamse staf. Voor zover het gaat om massa-ver gaderingen van de gehele universiteit waar alleen de stemmen van de toe vallig aanwezigen tellen, wijst de staf mét Veringa het „one-man- one-voté-beginsel af, maar verder is men het op verscheidene punten met de minister niet eens. Het slot van een commentaar van de staf bij de nota luidt: „Veringa's schrijven zij een veertje in de wind'. AMSTERDAM De zoetstofpro ducenten NV Chefaro in Rotterdam en de NV Nedigepha in Amsterdam hebben het kort geding gewonnen dat zij bij de president van de Amsterdamse rechtbank hadden aan gespannen tegen de Centrale Suiker- maatschappij in Amsterdam en de Coöperatieve Suikerunie in Rotter dam. De zoetstofproducenten meenden dat de gedaagde suikerfabrikanten zich in advertenties in een aantal dag- en damesbladen denigrerend over het produkt zoetstof hadden uit gelaten en dat de advertenties verge lijkingen. mededelingen en suggesties bevatten die in strijd met de waar heid, althans zodanig misleidend, wa ren dat bij het kopende publiek een onware en verkeerde indruk met be trekking tot kunstmatige zoetstoffen werd gewekt. De president veroordeelde de sui kermaatschappijen om de denigre rende opmerkingen over zoetstoffen uit de advertenties te schrappen en zich ook verder te onthouden van onjuiste uitlatingen over het gebruik van zoetstoffen op straffe van een dwangsom van 100.000 gulden per overtreding. Hij overwoog onder meer dat ge daagden er niet in waren geslaagd te bewijzen dat het gebruik van kunst matige zoetstoffen snellere omzetting van het voedsel veroorzaakt, waar door men het tegengestelde zou be reiken van het beoogde, nl. slank worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 6