MARINER-6 MAAKT EERSTE FOTO'S STORMLOOP OP DE CAMPINGS de post lieeft 'n pakje voor li.. als u 'n nieuwe abonné opgeeft I I I I Nixon stelt Thais gerust Niet te hoog opkijken tegen een professor „IEDEREEN IS MENEER" Strandzesdaagse van start Het Kwartet Capsule nadert Mars Camera's werken goed Maanstof bestaat uit glanzende bolletjes BRAND VRIJ Schaduw THAISCH WELKOM Rechter krijgt rijbewijs terug Honden redden baas r„- n^ONDERZETTKE^D^DEKSEF^ET^ Nieuwe Leidse Courant Dinsdag 29 juli 1969- 51ste jaargang Directeur: F. Dïemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" vooraanstaande prol. christelijke dagbladen Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Toorn is geen argument. WEBSTER Aan de hand van de foto's die de Mariner-6 en Mariner-7 in de komende dagen zullen maken, wordt beslist of de landing van een onbemand ruimteschip in 1973 op Mars zal doorgaan. DE BILT Een depressie trok het afgelopen etmaal in noord oostelijke richting naar Het Ka naal, nam daarbij in diepte toe en begon te vertragen. Engeland en Wales lagen hierdoor geruime tijd binnen de invloedssfeer van deze storing en vooral in Corn wall en Devon vielen grote hoe veelheden regen. Plaatselijk werd hier in 24 uur 50 tot 100 milli meter neerslag gemeten. Ook een bij de depressie behorend kou front verplaatste zich langzamer dan zich eerst liet aanzien, zodat bij ons het zeer warme weer aan hield. Verwacht wordt, dat de depressie verder over de Noordzee naar het noordoosten zal koersen, terwijl het koufront, dat woens dagmorgen boven Frankrijk en België lag, ons woensdag met regen- en onweersbuien gepas seerd zal zijn. Wij komen dan geleidelijk meer onder de invloed van een hogedrukgebied, dat zich in oostelijke richting naar de Golf van Biscaje zal verplaatsen. Met westelijke winden wordt dan belangrijk koelere lucht aange voerd, waarin opklaringen zullen voorkomen. Strandweer Bijna een etmaal later dan was verwacht zal de warme lucht in de avond en nacht met on weersbuien worden verdreven. Morgenbelangrijk koeler. Weinig of geen buien en wisselende be wolking. Tijdelijk een krachtige wind tussen west en noord. Tem peratuur ongeveer 20 graden, zeewater 19 graden. Vooruitzichten: Vrij snel herstel met donderdag alweer zonnig en vrij goed standweer. Barometerstand: Heden 10 uur 75.4 cm. (1005 millibar), dalend. Zon en maan PASADÈNA Het Amerikaanse ruimtevaartuig Mariner-6 heeft vanmorgen om kwart over drie de eerste foto's van Mars genomen. De onbemande capsule bevond zich op dat tqdstip op 1,2 miljoen kilometer van de „rode planeet" en op 96 miljoen kilometer van de aarde. Pas 24 uur later worden de foto's naar de aarde doorgeseind. De Mariner-6 begon na een signaal uit het ruimtevaartcentrum Pasadena in Californië, dat gisteravond om ne gentien minuten over elf werd uitge zonden, zijn camera's op Mars te richten. Het signaal had vijf minuten en dertig seconden nodig om de Ma riner-6 te bereiken. Vijf en een halve minuut later „antwoordde" de Mari ner dat zijn wetenschappelijke uit rusting in werking was gesteld. Woensdag worden de duidelijkste beelden van Mars verwacht. Dan passeert de Mariner Mars op ongeveer 3200 kilometer. Geleerden hopen in totaal 74 beelden van Mars, die op 80 miljoen kilometer van de aarde staat, te ontvangen. Gerekend wordt op fo to's die oppervlakten tonen met een doorsnee van 27 meter. Vijf maanden De Mariner-6 heeft ruim vijf maanden nodig gehad om de planeet te bereiken. Op 24 februari werd de satelliet vanaf Cape Kennedy gelan ceerd. Ruim een maand later volgde de Mariner-7. Deze is eveneens met een camera uitgerust Op 1 augustus hoopt men hiervan de eerste beelden te ontvangen. De camera's en wetenschappelijke instrumenten aan boord van de beide Mariners zijn bedoeld om temperatu ren, druk en atmosferische dichtheid te meten. Ook wil men polaire top pen, wolkenconcentraties en andere eigenschappen van de planeet onder zoeken. De foto's worden genomen van het zuidelijke halfrnod van Mars waar het nu lente is. De geleerden hopen vast te stellen of er in dit jaargetjide op Mars vege- tatie is, of slechts rotsen die van kleur veranderen. Ook willen zij na- gaan of er vulkanen en bevingen voorkomen. Op 7 augustus zullen de Mariners hun uitzendingen beëindi gen. Ze gaan dan in een baan om de zon draaien. Voorbereiding De vluchten van de beide satellie ten vormen een voorbereiding voor een eveneens onbemande landing op Mars in 1973. Van de foto's van de Mariners zal afhangen of deze expe ditie kans van slagen heeft. Intussen is men in Houston druk bezig met het onderzoek van het maangesteente dat de astronauten hebben meegebracht. Het geheimzin nige maanstof bestaat uit een grote hoeveelheid kleine, „wonderlijk glan zende", glasachtige bolletjes en schijnt organisch overeen te komen met zeer arme aardse grond, die waarschijnlijk geen enkele vorm van leven in stand zal kunnen houden. Voor vervolg zie pag. 6 Egn ladderwagen van de Amster damse brandweer ging te snel naar egn kleine brand: in een bocht op het Europaplein kan telde de wagen. De inzittenden kwamen met de schrik vrij. Commandant Riedel (links) neemt de schade op. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Nederland telt op het ogenblik naar schatting meer dan een half miljoen ongeveer 700.000 kampeer ders. Een voor de laatste jaren ongewoon groot aantal mensen heeft de kampeerterreinen be zet. Het steeds voortdurende warme weer, en het vertrouwen dat het nog wel enige tijd zo zal blijven, is hiervan de oorzaak. Van de 44 kampeerterreinen langs de kust van Den Helder tot Hoek van Holland, die bij de ANWB zijn gere gistreerd, zijn er zes niet vol. Langs de Zeeuwse kust is helemaal geen plaats meer. In het oosten en het noorden is het minder druk: Gronin gen, Overijssel, Drenthe en Friesland kunnen nog gasten opvangen. In Lim burg is wel alles vol. Op de Waddeneilanden zijn nood- campings aangelegd. In Texel zijn alle hotels, pensions en campings bezet. Een groot terrein bij Den Burg op Texel werd gisteravond ontruimd, omdat eigenaar J. van den Berg geen vergunning bezat het terrein als cam ping te exploiteren. Het afgelopen weekeinde waren honderden jongelui ongeveer 90 tenten naar dit ter rein gekomen. De heer Van den Berg, die ook een „officiële" camping bezet, had ver wacht dat het gemeentebestuur het illegale kamperen wel door de vin gers zou zien. Maar B. en W. hielden voet bij stuk, en overigens zonder dat de politie behoefde in te grijpen de kampeerders gingen teleurge steld weg. Op de Veluwe is het minder druk dan elders in het land. Hotels en pen sions hebben nog voldoende ruimte. Bekende vermakelijkheidscentra als De Efteling en Madurodam en musea trekken heel wat minder mensen dan anders. (Van een onzer verslaggevers) HOEK VAN HOLLAND Zon, zee en zout. Ze waren er weer gis teren op het vlakke strand van De Hoek: de tippelaars, de doorgewin terde kilometervreters. Zes dagen lang zullen ze overgeleverd zijn aan de weerelementen. Weer dat ook 's zomers nat en kil kan zijn in ons kikkerland. Maar vanmorgen troffen ze het, de 380 deelnemers aan de elfde versie van de Strandzesdaagse. De eerste stap pen naar de eerste étappeplaats Was senaar werden onder een stralende zon gezet Alom optimisme dus. Bij de deelnemers als gevolg van een schitterende dag en bij de organisa toren omdat er dit jaar opnieuw meer deelnemers zijn dan het jaar daarvoor. Deelnemers, onder wie zelfs Engelsen, Fransen, Denen en Duitsers- Na Wassenaar zijn de volgende étappeplaatsen Noordwijk, IJmuiden, Egmond aan Zee en Callantsoog. Het einde van de lange, lange wandeling is Den Helder. (Van onze onderwijsredacteur) AMSTERDAM Hoogleraren, lectoren en wetenschappelijk medewerkers dienen als leden van het wetenschappelijk corps gelijke rechten en plichten te hebben. Zg moeten hun taken in democratisch overleg verdelen en het gezag van een door hen zelf gekozen bestuur moeten aanvaarden. Aldus een Amster dams interim-rapport over het wetenschappelijk corps. Het rap port is samengesteld door een commissie uit de werkgroep „Be stuursstructuur" van de univer siteit. De bestaande aanspreektitels en rangaanduidingen kunnen nieuwe structuren tegenhouden. Daarom wil men die differentiatie afgeschaft zien: „Iedereen is meneer". Erken ning van bijzondere kwaliteiten kan tot uitdrukking komen in het sala risniveau. De commissie wijst erop dat de hoogleraren in de universitaire orga nisatie thans een merkwaardige plaats innemen. Ze leven op een breukpunt tussen twee geheel verschillende organisa tievormen. Enerzijds zijn de hoogle raren vaak chef van een aantal we tenschappelijke medewerkers en an dere personeelsleden; formeel bete kent dit dat er een duidelijke hiërar chische structuur is. Maar van de andere kant zijn zif vrijwel volledig zelfstandig in de uit oefening van hun persoonlijke taak. Zij ontvangen richtlijnen van en zijn verantwoording verschuldigd aan (voornamelijk voor het onderwijs en Een vriendelijke blijk van mede leven: koningin Sirikit voelt hoe nat president Nixon's colbert is bij zijn aankomst in het Chitra- lada paleis. De president en ko ning Phumibol stonden tijdens de ceremonies bij de aankomst op het vliegveld in een druilerige regen. het onderzoek) een bestuurscollege waarvan zij zelf deel uitmaken: de faculteit, maar vooral bij be- heersvraagstukken staan zij onder centrale besturende colleges. Onbehagen Vroeger gaf dit alles minder aan leiding tot onbehagen dan nu. Een belangrijke verklaring hiervoor is dat de hoogleraar tegenwoordig veel meer medewerkers, vaak van een ho ger wetenschappelijk niveau, heeft dan voorheen; ook is het aantal leerstoelen sterk toegenomen en bo vendien hebben de wetenschappelijk medewerkers nu een zelfstandiger taak in het onderwijs. De onderlinge verschillen in het wetenschappelijk corps zijn sterk verminderd. De professor-titel krijgt thans in het maatschappelijk leven naar ver houding een te hoge waardering, al dus het rapport. Vandaar het voorstel alle leden van het wetenschappelijk corps gelijke rechten en plichten toe te kennen. Pas afgestudeerden wor den niet direct opgenomen in het we tenschappelijk corps: zij blijven stu dent en kunnen bijvoorbeeld voor vier jaar worden aangesteld als we tenschappelijk assistent. DEN HAAG De Haarlemse rech ter. mr. H. G. R. (60), heeft zijn rijbe wijs terug. De rechter wordt ervan verdacht onder invloed een dodelijk ongeluk te hebben veroorzaakt. Februari 1968 slipte mr. R. met zijn auto en schepte hij een 18-jarige bromfietser. Deze overleed aan zijn verwondingen. Een bloedproef toonde aan dat de rechter, minstens een pro mille alcohol in zijn bloed had. R. werd van zijn functie als rechter ont heven, maar hij diende een be zwaarschrift in tegen de dagvaarding. Deze werd afgewezen, waarna de rechter in hoger beroep ging. Het hof moet nu beslisspA of de Haagse rechtbank de zaak al of niet kan laten voorkomen. Het rijbewijs is de rechter enkele weken geleden teruggegeven omdat de beslissing of de rechter al dan niet moet worden vervolgd, uitblijft. In september zal de beslissing vallen. Par els' op maan HOUSTON Bij de door astro naut Armstrong van de maan meege nomen stenen is een zeer klein schit terend steentje gevonden, dat op een parel lijkt. Het heeft een middellijn van nauwelijks enkele millimeters en heeft de vorm van een pinda. UTRECHT De directies van (de stadsschouwburg, de verschillende musea, het Utrechts Symfonie Orkest en de Stichting Gaudeamus willen het volgens hen wat ingeslapen uit gaansleven gaan oppeppen en dat ge beurt dan tussen 15 en 27 september met een op een jeugdig publiek ge richt festival, genaamd „Motion Weeks". Ï-JET heeft er veel van weg, dat de afgetreden president van Frank rijk, De Gaulle, een schaduwregering heeft gevormd, die al de aanduiding „comité van waakzaamheid" heeft gekregen. Dit doet wat operetteachtig aan, en het is misschien wel het beste het hernieuwe optreden van de oude ge neraal te zien als een tragikomedie en niet als een onheilspellend drama. Wel is het jammer, dat een figuur als de vroegere premier Couve de Murville zich opnieuw voor het kar retje van zijn oude baas heeft laten spannen. Of is het een geruststelling, dat juist hij de leiding in handen krijgt van wat men een staat binnen de staat zou kunnen noemen? De staat, waar van de generaal heeft gezegd: „Die ben ik". Overigens getuigt de instelling van het comité van gebrek aan vertrou wen in president Pompidou en de gaullistische meerderheid in het par lement. Deze gevolgtrekking kan belangrijker blijken te zijn dan de constatering dat de generaal het regeren (of heer sen) niet kan laten. Het laatste was bekend. Mogelijk is het comité slechts be doeld om Pompidou een ruggestcun- tje te geven tegenover de „Europese elementen" die zich in zijn kabinet op sleutelposities bevinden. Het is echter niet waarschijnlijk dat Pompidou erg gesteld is op zo'n top zware hand boven het hoofd. Hij zal eer het gevoel hebben onder voogdij te zijn geplaatst. Op een krachtmeting met de gene raal zal hij het niet laten aankomen. Toch zal het interessant zijn te let ten op de spanningen die het poli tieke uithoudingsvermogen van Pom pidou op de proef gaan stellen. Kan hij ze doorstaan, dan zal de schaduw die nu weer boven het po litieke leven in Frankrijk hangt slechts een voorbijgaande zijn. BANGKOK Nixon heeft Thai land beloofd, dat Amerika het zal bijstaan tegen bedreigingen van bui tenaf of ondermijnende activiteiten in hel binnenland. De Thais maken zich zorgen over de periode na het terugtrekken van de Amerikaanse troepen uit Vietnam. Behalve Vietnam, Laos en Cambodja wordt ook Thailand door opstandige activiteiten bedreigd, die van buiten af gesteund worden. De belangstelling voor Nixon is ge ringer dan die voor Johnson (in 1966). Wellicht komt dat door de natte moesson. Nixon hield er gisteren een doorweekt costuum aan over. CHAMONIX Drie honden hebben het leven van hun baas, een jonge alpenherder, gered. Zij renden van een alpenweide in de buurt van Chamonix naar het dal om alarm te slaan. De herder had een val gemaakt, nadat een stuk rots waartegen hij leunde, het be geven had. Boeren, die de honden volgden, zagen het zwaar gewonde slachtoffer en organiseerden een reddingsactie. Een gezellige verrassing tussen allede aagse rekla irwact" lastingaanslagen.. me en onverwachte be sla nderaatlegel Ik geef op als nieuweabonnee: plaats: betaalt: per kwartaal per maand «rfin oktmtrt km Postzegel is nief nodig ok u op de envelop schrijft: Nieuw* Leidse Courant, Antwoordnummer 167, leklen. c Mijn naam s straat: plaats:

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1