NIXONAZIË ONDER ATOOMPARAPLU VS Commentaren Zwerver gedood uit wraak Eerste stukje maansteen van glasachtig materiaal „Leve Suharto VERDACHTE ONTKENT Het Kwartet SI iüail )NDERZEnEGEL«^0F PLACE-MAT nu kunt u kiezen I STORT NEER: 35 DODEN I I I Einde van paternalisme Ieder moet zichzelf helpen Ook Sorong kiest voor Indonesië VLIEGTUIG Bedekt met schilfertjes Nieuwe Leidse Courant Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Maandag 58 juli 1969 - 51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur LEIDERDORP 307L9r.27i56i Prins Claus heeft een bezoek aan de binnenlanden van Suri name gebracht. Gekleed in mi litair uniform keerde hij in de bewoonde wereld terug. Strandweer De warme lucht wordt door en kele onweersbuien verdreven. Hierdoor morgen koelere lucht van zee. Wisselend bewolkt en nog een buienkans. Temperatuur ruim 20 graden, zeewater 19 gra den. Vooruitzichten: Achter .de klei ne depressie die naar de Noord zee trekt met buien, is er woensdag alweer een verbetering met opklaringen te verwachten. Zon en maan 29 Juli zon op 4.57. onder 20.35; maan op 21.15. onder 4-47; V.M. - Man spoorloos na verduistering BERGEN OP ZOOM De waarne mend politiecommissaris heeft de opsporing en aanhouding verzocht van de Bergenaar G. L., die wordt verdacht van verduistering en op lichting. L. had bij een bankinstelling een geldlening gesloten van achtduizend gulden en daarvoor de auto van de Bergenaar J. van B., welke hij in gebruik had, als onderpand gegeven. De man is sindsdien spoorloos, doch vermoed wordt dat hij zich in Duitsland bevindt. SPREUK Men is soms nederig uit trots. MONTAIGNE .,Ben je niot trots, Ellen? Alle jongens van het afgelopen jaar heb ik voor je verjaardag gevraagd en ze zijn nog gekomen ook." I HIT WEER DE BILT De belangrijkste druksystemen, die gedurende het afgelopen weekeinde op de weer kaart voorkwamen, waren ver van ons land verwijderd, nl. een hogedrukgebied, dat van Scan dinavië naar West-Rusland trok en een lagedrukgebied bij IJs- Iland. Een front van deze depres sie kwam boven de Britse eilan den vrijwel tot stilstand en ver oorzaakte daar regen. In onze omgeving waren de drukverschil len gering, zodat er weinig wind was. De vochtige lucht gaf het weer een drukkend karakter, maar door de aanwezige bewol king kon de temperatuur overdag niet hoger oplopen dan tot om streeks 25 graden in het binnen- Sland. Intussen koerst een randstoring van de depressie over Het Kanaal noordoostwaarts naar de Noord zee. Dit heeft tot gevolg, dat de wind bij ons naar westelijke richtingen zal draaien, waardoor koelere lucht ons land zal binnen dringen. BAROMETERSTAND: heden 10 uur 76.2 cm (1016 millibar), dalend. vat u wilt hebben als u 'n nieuwe abonnee opgeeft! Inzenden aan Bureau van dit blad Ik geef op als nieuwe abonnee: ALGIERS/PARIJS In de nacht van vrijdag op zaterdag is ten zuiden van Algiers een Caravelle van de Al gerijnse maatschappij Air Algerie neergestort. Van de 37 inzittenden zijn er 35 om het leven gekomen. Het zijn vijf van de zeven bemanningsle den, 28 olietechnici en één geoloog met zijn vrouw. betaalt: per kwartaal per maand scnrip ons oesnsi een» «-» v piutc-mui» hebt of alle 6 tegels! plaats als beloning voor mijn aktiviteit kies ik 1 ONDERZET-TEGEL, nr 1 PLACE-MAT schrijf ons beslist eens als U 6 place-mats hebt Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden. \ivoii in Manilla SORONG De 110 vertegen woordigers van het district Sorong in West-Irian hebben eenstemmig te kennen gegeven dat het gebied bij Indonesië wil horen. In totaal hebben nu vijf districten gestemd en zich voor het Indonesische bestuur uit gesproken. Nog drie districten moe ten hun keus doen. BERGEN OP ZOOM Zaterdag middag brak branb uit in een perceel bos ten westen van het recreatiege bied De Heide, tussen de spoorbaan en de Bemmelerweg. Met behulp van omstanders kon het vuur snel wor den geblust, waardoor een kostbaar stuk natuurschoon voor de ondergang werd behoed. De oorzaak is niet be kend. doch vermoedelijk moet die ge zocht worden in het achteloos weg werpen van een nog brandende luci fer of een peukje. ST. WILLEBRORD De heeft gistermorgen de ■58-jarige M. de J. uit St. Wille- brord gearresteerd op verden king van de moordaanslag die in de nacht van zaterdag op zondag werd gepleegd op zijn 27-jarige plaatsgenoot H. van Gooi. Van Gooi werd omstreeks midder- lacht dood aangetroffen op het erf /an zijn kosthuis aan de rand van St. Willebrord. Een kogeL uit een Flo- Dertgeweer had zijn hart doorboord. Kort na het gebeurde ging de ver- ïenking al uit naar De J., die vorige maand ontslagen was uit het zieken- \uis. Hij was daar twee maanden ;eleden opgenomen na een vechtpar- ij. Het slachtoffer had hem toen een caakfractuur geslagen nadat het eer- Ier al tot plagerijen was gekomen. De moeilijkheden ontstonden toen De 1. zes maanden geleden in een woon- vagen ging wonen op het erf van het '"joerenhuisje waar Van Gooi sinds mderhalf jaar onderdak had gekre gen. In maart van het vorige jaar klop- e het slachtoffer hier aan. Hij kende bewoners van het huisje van ,-roeger. De Ambonnese familie R. de Zink ontfermde zich toen over de Bart van Gooi. Deze laatste ïad tevoren enkele jaren een zwer mend bestaan geleid, na tot zijn 22e aar in verschillende internaten te lebben vertoefd. Het slachtoffer tond bekend als een goed werkende Je ongen, die leiding had. Bij het lichaam van het slachtoffer rond men een huls van een patroon ,oals die voor Flobert-geweren wor gebruikt. De justitie achtte -{istermorgen vroeg genoeg reden ianwezig om de woonwagenbewoner lan verhoor te onderwerpen. Hij FVerd voor zijn woonwagen aange- ïouden. In de loop van de dag werd DJAKARTA President Nixon heeft gisteren gezegd, dat de kwestie van een atoomparaplu in de internationale politiek voor zichzelf spreekt. Hij verklaarde dit tegenover journalisten in het vliegtuig, dat hem van de Philippijnen naar Indonesië bracht. Gevraagd was, wat hij precies bedoelde met zijn uitspraak, dat de Aziatische landen zich alleen beschermd mogen weten door de 'paraplu van het atoomwapen', die Amerika in tijd van nood bo ven hun hoofden kan ontvouwen. Nixon ontkende, dat hij nieuwe verplichtingen op zich zou nemen. Hij zei, dat Amerika zich natuur lijk bezighoudt met de kernstra tegie, maar dat hij niet gelooft in grote woorden. De journalisten kregen de opdracht, zijn woorden niet letterlijk weer te geven. De president vindt de Amerikaan se economische hulp belangrijker dan de militaire in het tijdperk na de Vietnamese oorlog. Hij maakte duidelijk, dat Amerika nog sléchts hen zal helpen, die zichzelf helpen. Het tijdperk van het paternalisme is afgesloten. Het accent wordt ver legd van militaire protectie naar economische ontwikkeling en regio nale samenwerking. Naar aanleiding van de uitlatingen van Nixon schreef Nieuw China (Pe king): „Hieruit blijkt de poging van de Amerikaanse imperialisten om een nieuw militair bondgenootschap tegen China, het communisme en het volk zelf te vormen. Nixon wil die nen als toneelmeester om zijn agres sie tegen Azië uit te breiden en slim mer zijn toevlucht te nemen tot de tactiek, door Aziaten te overreden, tegen Aziaten te vechten". hij in verzekerde bewaring gesteld. Hij blijft echter hardnekkig ontken nen. Van het wapen, waarmee op zeer korte afstand het slachtoffer werd gedood, heeft men alleen een geluid demper teruggevonden. Het vermoe den bestaat dat die demper niet is gebruikt toen het fatale schot werd gelost Het geweer zelf is spoorloos. Zeezeiler Bertus Zijdenbos terug in Vlaardingen: staande op de voor plecht van zijn ,£anta Maria" werd hij toegejuicht door honderden toe schouwers. Zie ook elders in deze krant. Bij aankomst in Indonesië zei Nixon: „Ik kom op een bijzonder moment in de geschiedenis van de mensheid, die zo pas de banden heeft verbroken, welke hem in het ver leden gevangen hielden. Zij heeft ge daan wat niemand mogelijk had ge acht: de mens heeft het oppervlak van de maan betreden. Het is niet belangrijk, uit welk land deze men sen komen, want zij-vertegenwoor digen de ménsheid". Aan een diner wees president Soe- harto op het ironische feit, dat of schoon Amerika er in geslaagd is, twee mensen naar de maan te bren gen, miljoenen mensen op de hele wereld een bestaan vol angst leiden. „Er is een grote sprong in de ruimte gemaakt, maar van een grote sprong op onze aarde is nog niets te bespeu ren", aldus Soeharto. Volgens welingelichte kringen wil Amerika Indonesië helpen bij het ont wikkelen van een economisch stelsel dat een tegenwicht kan vormen voor de economische macht van Japan. De twee landen zouden dan kunnen sa menwerken om een bolwerk tegen het communisme te vormen. Indonesië zou het evenwel niet wenselijk vinden, dat Japan in Azië de roJ van politie agent van Amerika gaat overnemen. De ontvangst in Djakarta was har telijk, al waren er strenge veiligheids maatregelen genomen. Bij zijn vertrek naar Thailand zei Nixon vanochtend, zoveel geschenken te hebben gekre gen, dat hij een extra vliegtuig nodig zou hebben om het allemaal mee te kunnen nemen. Op zijn beurt heeft Nixon president Soeharto een klein stukje van de maan beloofd. Bü het afscheid zei Nixon: „Ik leer de hier een paar woorden Indonesisch, die ik mooi vond: Hidup Suharto, hi- dup Indonesia"1 (Leve Soeharto, leve Indonesië). Daarna vertrok Nixon met zijn gevolg, een kwartier over tijd. Enkele uren voordat hij in Bangkok aankwam hadden opstandelingen voor het eerstsinds een jaar een Ameri kaanse militaire basis aangevallen. MOSKOU Rusland en Kon- go-Kinsjasa hebben het geschil om de voormalige, vermoorde leider van Kongo, Loemoemba. bijgelegd. De twee landen zullen hun betrekkingen verbeteren en samenwerken op eco nomisch, commerciëel en cultureel gebied. Kameraadschappelijk legt pre sident Nixon zijn arm over de schouder van Ferdinand E. Mar cos jr., de zoon van de Philip- pijnse president tweede van rechts). Tijdens zijn reis door Azië sprak de Amerikaanse lei der aan een staatsbanket in Ma nilla. Geheel links mevrouw Marcos, rechts mevrouw Nixon. Onze partijen HOUSTON Het eerste, kleine stukje maanrots dat gis teren is onderzocht, heeft een oppervlakte vol kuiltjes en is bedekt met een glasachtig mate riaal. Dit heeft dr. Albert King, leider van het laboratorium in Houston meegedeeld. Stof viel van het maansteentje af, toen het werd opgetild en op een plateau gelegd in een luchtledige ruimte. De maansteen is vier centi meter breed, zeven centimeter lang en ongeveer twee-en-een-halve centi meter dik. Het steentje heeft een fijne struc tuur en lijkt op vuursteen. Er zijn volgens dr. King ten minste vier mi nerale fasen in de steen aan te wij zen. Het stukje rots is bedekt met tal rijke schilfertjes, die misschien zijn veroorzaakt door inslag van micro- meteorieten bij grote snelheid. De kuiltjes in de maansteen zijn aan de binnenkant bedekt met een glasachti ge laag. Hier en daar lijkt deze substantie over de rand van het put je te zijn gevloeid. BRUINGROEN Voordat de kist met maangesteente werd geopend, is onderzocht of er zich ook gas in bevond. De stukken steen zagen er bruingroen uit. Met het blote oog was te zien dat de stenen met fijn stof zijn bedekt. Ze leken niet erg hard te zijn. Er zullen allerlei proeven worden genomen met het materiaal. Het gesteente zal bijvoorbeeld worden blootgesteld aan allerlei gassen. In de afgelopen dagen is een reeks bevingen op de maan gere gistreerd die volgens geleerden zijn veroorzaakt door grondverschuivin gen in maankraters. Sinds de landing van Armstrong en Aldrin op 20 juli zijn al veertien ongewoon seismische gebeurtenissen in de buurt van de landingsplaats vastgesteld. Hieruit blijkt dat de seismografen die Armstrong en Aldrin hebben neerge zet, nog steeds goed werken. LASERSTRALEN Minder bevredigend zijn de resul taten met de laser-reflector op de maan. Geleerden weten nog steeds niet of aardse stralen de reflector hebben geraakt. Aan de hand van deze stralen, die teruggekaatst wor den, kunnen deskundigen onder meer op de centimeter berekenen hoe groot de afstand tussen de aarde en de maan is. Zondag zijn de drie astronauten Armstrong, Aldrin en Collins per vliegtuig in Houston aangekomen. Zij stapten uit de quarantainewagen waarin zij 62 uur hebben gezeten en begaven zich in het afgezonderde ge deelte dat voor" bemanningen van ruimteschepen is gereserveerd. In de komende dagen zal elk de tail van de maanvlucht worden besproken. Alles wat de astronauten zeggen wordt op een bandrecorder opgenomen. Ook wacht hun nog een aantal medische onderzoekingen. In het ruimtevaartlaboratorium in Houston is de eerste koffer met maanmonslers geopend. De stenen zijn, zoals de astronauten al hadden verteld, bedekt met een zwarte poederachtige sub stantie. keer is het de beurt van de PvdA om voor de dag te komen met financiële zorgen. Maar staat het er met de andere partijen zo gun stig voor? Het betreft hier een verschijnsel dat wel de aandacht verdient. Onze po litieke partijen moeten het hebben van de contributie die de leden op brengen. En zoals bekend is het le dental van al onze partijen aan de bescheiden kant. Bovendien pleegt elk besluit tot contributieverhoging nog eens op dat ledental in te hak ken. Dit alles is iets wat wij ons allen, als democratische burgers van dit land. behoren aan te trekken. Het is niet best wanneer onze politieke partijen door tekorten worden ver lamd. Het maakt hun de voor onze politieke samenleving noodzakelijke arbeid alleen maar nóg moeilijker. De democratie zijn wij tenslotte zelf en is datgene wat wij ervan maken. Met onze kritiek zijn wij als regel nogal gul. Maar zouden we niet eerst wat zelfkritiek gaan aanleggen? Samengaan TN de zomermaanden staat ook de binnenlandse politieke bedrijvig heid op het bekende zachte pitje. Toch blijkt nu en dan uit een bericht dat hier en daar de arbeid gestadig voortgaat. Die berichten maken bijvoorbeeld melding van voorgenomen samengaan tussen de grotere christelijke par tijen op het provinciale vlak. Dezer dagen werd ook in de provincie Utrecht tot deze samenwerking be sloten. Niet door allen binnen de christelij ke partijen wordt van deze berich ten met genoegen kennis genomen. En buiten die partijen is er soms wal wrange kritiek. Zo in de geest van: elk van deze partijen is onduidelijk, dus samengaan levert een drievoudi ge onduidelijkheid op. Nu menen wij dat men met verwij ten van onduidelijkheid voorzichtig moet zijn. Voor wie in dit opzicht verwijten wil maken is er namelijk, tot welke partij hij ook moge beho ren, wel reden tot zelfbezinning. Beslissend voor de samenwerking tus sen de partijen is uiteraard het pro gram. En voor wat betreft de chris telijke partijen zien die programs van samenwerking het mag ge zegd er bemoedigend uit. Waar mee dan tevens aan een belangrijke voorwaarde is voldaan. We zijn benieuw naar het volledig draaien van de politieke activiteiten, waartoe het, na de fijne vakantie weken van nu, zeker komen zal.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1