Russen binnen anderhalf jaar ook op de maan Israël en Egypte leveren zware luchtgevechten APOLLO LANDDE MET NEUS IN ZEE L Noodweer etenschappelijke fase maan reis begonnen Nog 18 dagen achter glas Vakmanschap meesterschap Premier van Laos vraagt F ranse hulp VRIJDAG 25 JULI 125» IDe twee grote mogendheden zullen naar zijn mening in de nabije toe komst nog scherp blijven wedijveren. Maar het succes van de landing zal er volgens hem waarschijnlijk toe lei den dat de Sowjetunie nauwer gaat samenwerken. „Ik meen dat de Sow- jets verloren hebben door hun pro gramma zo geheim te houden." Het succes zal er volgens hem ook toe bijdragen dat de spanning tussen de VS en Rusland wat vermindert en het zal de indruk van de VS in de wereld verbeteren. Hij waarschuwde tegen de neiging in sommige delen van zijn land, de rol van de VS als een wereldmacht en de verkenning van de ruimte te miniseren. Men wil minder geld besteden aan het ruimtevaartprogramma om dure politieke doelen te financieren die armoede en rassenbetrekkingen moe ten 'bestrijden en verbeteren. „Dat zou het einde betekenen van de VS zoals wij het kennen. Louter de ver kenning van de ruimte is al voldoen de reden om door te gaan. Dat is werkelijk Amerika op zijn best", al dus dr. Thomas Paine. Sowjetunie President Podgorny wenste Nixon geluk „met de succesvolle voltooiing van de uitstekende vlucht van het ruimteschip, het uitstapje op de maan" en de drie astronauten met hun behouden terugkeer. a/b HORNET „Ik denk dat de Sowjetunie binnen de komende anderhalf jaar mensen op de maan zal laten landen." Dit zei gisteren NASA-directeur Thomas Paine tqdens de verwelkoming van de astronauten Armstrong, Aldrin en Collins aan boord van de Hornet. Ook de Russische 'kosmonauten feli citeerden hun collega's. De landinig van de Apollo-ll en de overbrenging van de astronauten naar de Hornet werd door de Russi sche televisie uitgezonden. De voorzitters van de beide Ka mers der Staten-Generaal zonden een felicitatieboodschap. „Zezamen met u dankbaar voor de veilige te rugkeer op aarde van de heldhaftige astronauten, die als eerste mensen voet op de maan hebben gezel". Dr. Witteveen zond een gelijklui dend telegram namens de regering in zijn functie van waarnemend pre mier. Gisteren gaf de Koninklijke familieop vakantie in Porte Ercole, fotografen en journalisten de gedegenheid op bezoek te komen. Het werd een gezellige ontmoeting op het terras van de in de zon blakerende villa. Prinses Beatrix, prins Claus en prinses Christine ontbreken dit keer. Prins Carlos, echtgenote van prinses Irene, is eer gisteren plotseling naar Frankrijk vertrokken. Foto boven: De astronauten van de Apol lo-ll, Armstrong, Aldrin en Col- Uns, verlaten de helicopter die hen uit de Atlantische Oceaan heeft opgepikt. Ze stappen over in de mobiele isolatie-kamer waar zij nog 18 dagen afgezon derd van de buitenwereld zullen blijven. De helicopter was tot vlak bij de kamer gereden omdat de astronauten zo kort mogelijk aan buitenlucht mochten blootstaan. Een speciale tunnel van de helikopter naar de qua rantaine-ruimte werd echter niet gebruikt. Foto onder: Nadat de Apollo-ll astronauten hun intrek hadden genomen in de mobiele quarantaine-kamer werden zij door president Nixon toegesproken. Het werd een bij zonder plezierig en ontspannen onderhoud, dat bij Armstrong, Collins en Aldrün (van links naar rechts) zeer in de smaak viel. 14 november De leider van het Apollo- program ma van de NASA, generaal Samuel Phillips, maakte na de succesvolle landing de datum van de maan- vlucht van de Apollo-12 bekend: 14 november van dit jaar. De ruimte vaarders Charles Conrad (39), Alan Bean (37) en Richard Gordon (39) zullen dan in de Oceaan der Stormen landen. Conrad en Bean zullen 32 uur op de maan blijven, terwijl Gor don in de tussentijd in een baan om de maan blijft cirkelen. Collins kolonel WASHINGTON De Amerikaanse astronaut Michael Collins is bevorderd tot kolonel, zo heeft de stafchef van de luchtmacht, generaal John. P. McCon- nel, meegedeeld. Hij noemde de reis naar de maan „een belangrijke presta tie". „Om onze waardering voor de rol die u daarbij hebt gespeeld tot uit drukking te brengen, hebben wij u op de promotielijst vooruitgeschoven". In deze isolatiecabine zullen de astronauten Armstrong, Aldrin en Collins nog 18 dagen vweten blijven voor een uitgebreid me disch onderzoek en om het ge vaar van eventuele maanziekten te voorkomen. De cabine is inge richt als een gerieflijk huis. Er is een woonkamer, een ruime keu ken, een eetkamer, een slaapka mer en een douche. TEL AVIV Egyptische en Israëlische militairen hebben giste ren boven het gebied rond het Suezkanaal het zwaarste luchtgevecht geleverd sinds de juni-oorlog van 1967. Welke verliezen beide par tijen daarbij hebben geleden is niet precies bekend. Tel Aviv en Cairo geven zoals gebruikelijk geheel verschillende lezingen van het gebeurde. Een militaire woordvoerder in Tel Aviv verklaarde dat zeven Egyp tische toestellen waren neergeschoten en twee andere geraakt. De Israëlische luchtmacht leed geen ver liezen. De Egyptische bombardemen ten hebben aan één Israëliër het leven gekost; vier anderen werden gewond. De woordvoerder voegde daar aan toe dat tijdens dit lüchtduel door grondtroepen een van de zwaarte ar tillerieduels sinds de juni-oorlog over het Suez-kanaal werd uitge vochten. Bommenwerpers Volgens een militaire woordvoerder in Cairo hebben Egyptische vliegtui gen en luchtdoelbatterijen zes Israëlische vliegtuigen neergeschoten. - Volgens deze woordvoerder had Egypte een grote formatie bommen werpers en gevechtsvliegtuigen inge zet, die na het luchtgevecht Israëlische artillerie-stellingen en ra ket-bases bestookten. De Egyptische luchtmacht zou daarbij diep het luchtruim boven het schiereiland Si nai zijn binnengedrongen. Egypte verloor slechts een bommenwerper. Uit welingelichte bron in Tel Aviv wordt nog vernomen dat waarnemers van de VN tijdens het gevecht een staakt-het-vuren hebben afgekon digd. Egypte zou echter hebben ge weigerd hier gevolg aan te geven. Oorlog is oorlog President Nasser, die woensdag verklaarde dat „Egypte gereed is BRUSSEL Bij de overschotten in verscheidene landbouwsectoren in de EEG (zoals boter en granen) dreigt nu ook een overschot van per ziken te komen. De Europese commissie heeft in antwoord op een Europese parlemen taire vraag verklaard, dat een nei ging tot structurele overschotten zich begint af te tekenen, omdat er wel nieuwe boomgaarden worden ge plant, doch geen oude gerooid. Een juiste schatting van de ontwikkeling is nog niet mogelijk wegens het ont breken van voldoende statistisch ma teriaal. voor een nieuwe oorlog", zei na het gevecht dat zijn luchtmacht in totaal 40 vliegtuigen had ingezet Zijn com mentaar ap het gevecht: „Wij zullen blijven vechten te land, ter zee en in de lucht". Sprekend over de psychologische oorlogsvoering zei Nasser in een on verwachte toespraak voor de radio, dat de .vijand probeert met zijn le zingen over incidenten het moraal van zijn troepen te verhogen en dat van ons aan te tasten". (Vervolg pagina 1) Tijdens een hevig onweer boven de Gelderse gemeente Varseveld is de bliksem ingeslagen in de boerde rij van de familie Pennings. Het be drijf ging geheel verloren. De scha de wordt geschat op honderdduizend gulden. Het gezin was een dagje uit. De oppas heeft met enkele anderen de veestapel kunnen redden. Ook op enkele andere plaatsen in Varseveld sloeg de bliksem in zon der evenwel veel schade aan te rich ten. De straten stonden blank. Dat was ook het geval in het centrum van Rijssen, waar vooral de winke liers de dupe waren van veel water overlast. Limburg Hevige hagelbuien, gepaard gaand met onweer, richtten in Limburg veel schade aan in de boomgaarden. In Noorbeek, Wijlre, Heer en omge ving werd de appelen-, peren- en kersenoogst vrijwel geheel vernield. De schade wordt geschat op enkele tienduizenden guldens. De hagelste nen, met een gemiddelde grootte van twee centimeter, richtten vooral veel schade aan in de morellenkweek. Anjers zijn er nu volop, 'n Aantrekkelijke bloem. Voor 'n bescheiden prijs. Ze wachten op n. Pronkend met hun fijne kleuren, j Neem vaker een bloemetje meet (Vervolg van pag. 1) ïa het leggen van de rubberen ifkraag en het aankoppelen van telefoon waarmee zij verbinding t de ruimtevaarders kregen, hoor- i zij dat dezen zich uitstekend lden. Steriele pakken Nvintig minuten later werd het k geopend en een kikvorsman reik- öe ruimtevaarders de steriele pak- i aan, die voorzien zijn van een Ier en een gasmasker en bedoeld besmettingsgevaar tegen te gaan. ruimtevaarders besproeiden el- lr met een speciale vloeistof, ter- 1 ook het inwendige van de stuur- ttne met deze stof werd ontsmet, k de buitenkant werd 'bespoten. Ie ruimtevaarders gingen vervol- Is de rubberboot in en het luik rd gesloten, wat enige moeilijkhe- Bierkenners vragen Onherkenbaar vermomd waren Armstrong, Aldrin en Collins uit het hefschroefvliegtuig gestapt en liepen onder het gejuich van de aanwezigen enige passen naar de speciale mo- biefe quarantaine cabine, waar de deur meteen achter hen werd geslo ten. Wat zij aangeraakt hadden werd direct weer ontsmet. In deze cabine werden zij onderzocht door dr. Wil liam Carpenter van de Nasa, die de gehele afzonderingsperiode bij hen zal blijven. Tevoren hadden de astro nauten eerst een douche genomen. Dokter Carpenter verklaarde later dat de mannen in uitstekende vorm waren. Alleen hun bloed moet nog worden onderzocht om vast te stellen of zij niet met "micro organismen van de maan" zijn besmet. Mike Col lins was de enige van de drie die zijn indrukken weergaf. Hij zei erg blij te zijn dat hij weer op aarde terug was, en trots op wat zij hebben gepres teerd. De kostbare maanmonsters zijn onmiddellijk naar Houston over gebracht om daar te worden onder zocht Toen het hefschroefvliegtuig ve rend op het dek van de Hornet neerkwam, veranderde het vluchtcon- trole- centrum in Houston in een gek kenhuis. champagnekurken knalden, vlaggetjes werden tevoorschijn geto verd en bijna iedereen liep met een dikke sigaar, een raketvormig status symbool. De vlucht van de Apollo-ll is nu ten einde. Het wetenschappelijk on derzoek van de reis kan beginnen. PARIJS De minister-president van Laos, prins Soevanna Phoema, zou graag zien dat Frankrijk op grond van de in 1954 in Genève gesloten akkoorden, die de zelfstan digheid van Laos garanderen, zo mo gelijk tussenbeide komt om een einde te maken aan de moeilijke situatie waarin het land verkeert. De premier verklaarde dit tegeno ver de pers nadat hij in Parijs een onderhoud met president Pompidou had gehad. Hij had het Franse staatshoofd een uiteenzetting over de toestand in Laos gegeven en hem ge vraagd „of de Franse regering in het kader van de Geneefse akkoorden tussenbeide zou kunnen komen".

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 9