Kijken in een paleis Kennedy koos de verkeerde weg VOLFmMA de Haagse hof Pakketje met explosieven voor Brandt Antwoord op vele vragen blijft uit Prijscontrole vervangt prijsstop 2ANDVOORT 5 VRIJDAG 25 JULI 1969 Nu geen „grote wereld" in Het Iluis ten Bosch. Inplaats van ambassadeurs met geloofs- Hllib Goudriddn irieven, ministers, generaals of andere „hoge" bezoekers, dwalen dagjesmensen door het >aleis. De verfijnde Chinese Kamer en de imposante Oranjezaal, de witte eetzaal en de Japan- Kamer zijn maandag weer opengesteld voor kijkers. Gisteren wees een huisvrouw uit Loosduinen me op een „bankstel"" in de Oranjezaal LZoiets zou ik wel willen meenemen, maar het past niet zo thuis; bij mij is het maar heel jewoonjes." Haar man: „Ik vind dit alles zeer interessant, maar ik zou hier toch m'n leven niet wil len slijten. Het is te deftig voor me." De houw van Het Huis ten posch in Den Haag begon in 1645 naar ideeën van prinses tmalia van Solms, echtgenote fan prins Frederik Hendrik. Toen de Prins in 1647 overleed, erschiep de Prinses de Oranje- aal in een mausoleum met childerstukken, gewijd aan de lagedachtenis van haar man. Vele Oranjes woonden in het aleis tot de Franse tijd, toen aadspensionaris Rutger Jan ichimmelpenninck het betrok, fa 1813 werd Het Huis ten losch bezit van de staat, maar er beschikking gesteld aan de [oning. In 1899 kreeg „Het Huis" een ieuwe functie: de wereldvre- esconferentie, op initiatief van zaar Nicolaas II, vergaderde er. V(tk«nlie.s prinsessen De eerste helft van deze eeuw erd het paleis vaak bewoond door e koninklijke familie. Koningin Ju- ana ontving er onderwijs gedurende Eerstg Wereldoorlog, en later lo- eerden er haar dochters. „Prinses eatrix en prinses Irene brachten hier vakanties nogal eens door", vertelt mand van het personeel, die zich nanusje van alles" noemt, nu de •zoekers rondleidt, en zijn naam et in de krant wil zien. „Ze kennen me, natuurlijk. Wij d\wamen op de feestjes, St. Nico- asfeest bijvoorbeeld, en dronken an chocola." Wie zijn wij? „We heb- n hier een vaste staf voor het on- ,.&rhoud van twee mannen en twee j*1 rouwen, en nog drie mannen voor tuin." Het onderhoud van Het Huis ten osch is geen karweitje, dat op za- rdagen door padvinders kan wor- :n opgeknapt. „Als je hier iets beet- 'frkt ben je niet zomaar een, twee, t ^rie klaar, meneer. Als je gaat ze- \en, weet je wel wat je te zemen ebt. Je kunt ook nooit zeggen: laat "laar zitten lot morgen, want morgen an de Koningin wel komen. Laat ik et zo zeggen: we moeten altijd start klaar zijn." Bordes Be buitenboel ®el h la De man, die tot de huishoudelijke IJenst blijkt te behoren, vertelt dat e Koningin elke week wel een keer et paleis gebruikt voor ontvangsten - behalve nu. want de koninklijke is met vakantie. „De Prins is hier ook dikwijls in jn werkkamer, maandag was hij er og. En dan: je weet nooit, er kan Jtijd wel een kabinetscrisis komen." len uitlating, die verwijst naar de aditionele plaatjes in de krant van abinetsformateurs. poserend op het irdes van „Het Huis" alvorens door e Koningin te worden ontvangen. „Het bordes wordt ook gebruikt Hoor de ambassadeurs, die hun ge- lofsbrievcn komen aanbieden. Trou wens, bij ceremoniële gelegenheden omen ze daar altijd naar binnen." f Wordt in de Witte Eetzaal ook ge- eten? „Er wordt geluncht en soms S ok gedineerd." Maar niet door het rir ersoneel. „Nee, als we dienst heb- -Foto's Herbert Hebreus R eten we in de eetzaal. Ik vind [aa -ouwens dat ze toch al ver genoeg F Diiï me", bel v otccol is toch heel •aafrat minder aan vroeger. I- ken de .oningin natuurlijk; maar wij zien bei st anders als buitenstaanders. De j chtgennten van de prinsessen kende jik ook eerder dan u, meneer 1' Hei onderhoud van het paleis, een •an zijn taken, is vereenvoudigd door mechanisatie". ..Vroeger lag ik met e twee vrouwen op mijn knieën in g_ e Oranjezaal om de vloer in de was e zetten. We hebben nu een ma- hientje en dan doe je het voor de il." De buitenboel? „Als het mooi weer s. en er geen bezoekers zijn, pak ik lat aan. Maar daar ben ik wel een f laar dagen mee bezig." is; Andere activiteiten. „De traproeden zaï loetsen kost me ook een dag. en dan iet andere koper en de nikkelen kra- fien van de badkamers. Als ik een ies kraantje zie, erger ik me nu ■enmaal. Ik vind wel dat het opvalt vg.ls alles mooi glimt." Iets wat inderdaad opvalt. Duitse >ezoekers vertellen dat alles zo choon is. Maar ze beklagen zich ero- frer ciat er geen gids is. die in het Duits een toelichting geeft bij de rondleiding. „Maar dat is geen museum", probeer ik te verontschul- digen. „Ja maar, bij ons in Duitsland "ju vind je overal toelichtingen in Frans en Engels." Mevrouw G. Gordijn-Steentjes uit Jr\ Loosduinen is opgetogen over het pa- leis. „Vooral de Oranjezaal vind ik mooi. Ik heb er wel geen verstand van, maar die meneer vertelt het al lemaal zo goed. I Ja, ik interesseer me voor alles van |de koninklijke familie. De Koningin BONN De Westduitse minister van buitenlandse zaken Brandt heeft I eind vorige week een pakje toegezon- den gekregen waarin zich explosie ven en een dreigbrief bevonden. Dit j is gisteren in Bonn bekendgemaakt. Een woordvoerder van het ministe rie van buitenlandse zaken zei, dat men het pakje op het departement had geopend omdt men door het ei genaardige handschrift argwaan had gekregen. Een soortgelijk pakket is 1 jongstleden dinsdag bij de Zuidsla- i vische ambassade bezorgd. Men vermoedt dat de afzenders in kringen van Zuidslavische ballingen gezocht moeten worden, die gebelgd I i zijn over het bezoek van de Zuidsla- I vische minister van buitenlandse za- i ken Tepevac aan Bonn. (Van een onzer redacteuren) In de nacht van vrijdag op zaterdag koos senator Eward Kennedy de verkeerde weg. In plaats van linksaf te gaan naar de veerpont van Edgartown, stuurde hij zijn auto naar rechts op een niet ge asfalteerde weg, die naar de kust liep. Op een houten brug zonder leuningen gebeurde het: aan de rechterkant raakte de wagen van de brug en ondersteboven kwam hij in tweeëneenhalve meter diep water terecht. De volgende ochtend legt Kennedy een verklaring voor de politie I af, waarin hij o.a. zegt: „Ik kwam aan de oppervlakte en dook ver- J volgens herhaaldelijk naar de auto om te zien, of de passagiere er nog in was. Mijn pogingen hadden geen succes. Ik was uitgeput en in een shocktoestand." Hij herinnert zich, te zijn terugge wandeld naar het huis, waar zijn vrienden waren achtergebleven. Voor het huis stond een auto geparkeerd. Kennedy ging achterin zitten en vroeg iemand, hem naar Edgartown te bren gen. Ook weet hij, dat hij nog enige tijd heeft rondgelopen, voordat hij naar zijn hotelkamer ging. Toen hij zich de volgende ochtend realiseerde wat er gebeurd was, had hij onmiddellijk contact gezocht met de politie. Dat was pas om 10 uur zaterdagochtend. De autoriteiten wa ren toen al gewaarschuwd door voor bijgangers en de auto met de omge komen 29-jarige miss Mary Jo Ko- pechne (vroegere secretaresse van de vermoorde senator Robert Kennedy) was aan de kant getrokken. In paniek Dochtertje Mariska (3) en zoontje Alfons (7) van de heer en mevrouw Gordijn rusten uit onder de portretten van prinses Anna en haar man prins Wilem IV, en de Prins zijn zo gewoon, hè. Het is ook fijn dat de prinsessen gelukkig getrouwd zijn. Ze konden trouwen met de man van wie ze hielden. Dat was vroeger anders in koninklijke families en bij mensen van rijke stand." Toilettafel De dochter van mevrouw Gor dijn, Trudy (17), vindt het alle maal interessant, maar is vooral weg van een Chinese toilettafel in de Chinese Kamer. „Het zou leuk zijn voor mijn kamer, met al die tierelantijntjes erop." Maar het blijft bij kijken in Het Huis ten Bosch. En dat is al heel wat, meent de suppoort. Bo vendien: „Alles is toch anders dan vroeger." Prins Frederik Hendrik slaat vanuit zijn portret alles misprijzend gade. Of lijkt het maar zo? Al spoedig bleek echter, dat de on fortuinlijke senator niet de volle waar heid had gesproken. Uit mededelin gen van personen, die in het huis wa ren geweest, waar het Kennedyfeestje werd gehouden, bleek dat Edward niet zozeer in een shocktoestand, maar in paniek had gehandeld, om dat hij zich terdege realiseerde, welke funeste gevolgen de gebeurtenis voor zijn politieke carrière zou kunnen hebben. Toen hü kletsnat op de achter bank van de auto voor het huis was neergevallen, waren zijn eer ste woorden: „Haal Markham". De advocaat Paul Markham, die 's mid dags met de senator op het jacht Victura had gezeild, was een van de zes mannen op de party, die ook door zes vrouwen werd bijgewoond. Bovendien bleek, dat Edward Ken nedy niet met de veerpont naar Edgartown kon zijn overgestoken. Die voer zo laat niet meer. Ook de tijd klopte niet. Kennedy had verklaard, dat het ongeluk om ongeveer kwart over elf was gebeurd. Een deputy sheriff had echter gecon stateerd, dat het omstreeks tien over half een op zaterdagochtend moet zijn gebeurd. Bij de driesprong zag hij hoe de bestuurder van de auto aar zelde, voordat hij rechtsaf sloeg. Ook meende hij een man en twee vrou wen in de auto te zien. Wat dit laatste betreft is het op vallend, dat in de uit het water ge trokken wagen het tasje van miss Rosemary Keough, de secretaresse van de senator, werd gevonden. Toen een antwoord op deze en andere vra gen uitbleef, begon Edward Kennedy het slachtoffer te worden van de pu bliciteit, die hij en zijn familie zo naarstig hadden gezocht om de weg naar de top te kunnen bereiken. Veel drinken Het Amerikaanse weekblad News week schreef openlijk, dat Kennedy de slechte gewoonte had, veel te drin ken, hard te rijden en zelfs, dat hij opvallend veel aandacht schonk aan vrouwelijk schoon. Hoe speelde Ken nedy het klaar, aldus Newsweek, in een shocktoestand naar het huis terug te lopen, dat twee kilometer van de plaats van het ongeluk verwijderd is. Waarom vroeg hij geen hulp in huizen vlak bij de brug? Het blad vraagt zich ook af. waar om zijn vrienden niet tot actie zijn overgegaan en hoe de senator er in slaagde, over het zoute water van een kanaal, Edgartown te bereiken, toen de veerpont al uit de vaart was genomen. Werd hij per boot naar de overkant gebracht? Ook riep men in Amerika de her innering terug aan 1962, toen Ed ward Kennedy voor het eerst pro beerde een senaatszetel te bemach tigen. Toen zijn tegenstanders pro beerden hem onmogelijk te maken door in zijn (jonge) verleden te dui ken, gaf hij toe „een fout" te heb ben gemaakt toen hij op Harvard- university studeerde. Hij moest zijn studie toen afbre ken, omdat uitgekomen was, dat hij een vriend zover had gekregen, in zijn plaats een examen Spaans te doen. ..Wat ik deed was fout. Ik heb er altijd spijt van gehad. De ellende die het over mijn familie en vrien den bracht is een bittere ervaring voor mij geweest. Maar het was ook een waardevolle les." EXCUUS AANVAARD Zijn excuus werd van harte aan vaard. Hij won de verkiezingen en werd in 1964 herkozen met de groot ste meerderheid in de geschiedenis van de staat Massachusetts. Het is echter de vraag, of de Amerikanen (en niet alleen die van zijn eigen staat) weer zo vergevingsgezind zul len zijn, als komt vast te staan, dat Edward Kennedy opnieuw een grote fout maakte. Democratische collega's in de Se naat voeren zo meldt Ass. Press als verzachtende omstandigheid aan, dat de senator tegenover de vader van de overledene gezegd heeft: „Ik wou dat ik het geweest was." Zulke uitlatingen kunnen vol gens hen alleen maar publieke sym pathie opwekken voor de senator, wiens familie reeds zo zwaar is ge troffen. De verklaring van een medewer ker van Edward Kennedy, dat de se nator herhaaldelijk heeft aangebo den de kosten voor de begrafenis van miss Kopechne te betalen wordt echter weer als een stap in de ver keerde richting beoordeelt. Afgezien van de begrijpelijke poging van Ken nedy om iets goed te kunnen maken vrezen zijn collega's dat zo'n aanbod cynische reacties uitlokt in de geest van „De Kennedy's denken dat zij ales met ged kunlnen doen." Eelke ontwikkeling in de zaak kan j gevolgen hebben voor de invloed van Edward Kennedy onder zijn collega's I in de Senaat en op zijn positie als I „whip" of assistent van de Democra tische fractieleider. NIEUWE LEIDER? Aan zijn oordeel over te behande len kwesties werd in de Senaat en daarbuiten groter belang gehecht dan zijn positie als „tweede man" zou rechtvaardigen, juist omdat alge meen de mening heerst dat hij de favoriet is voor de Democratische presidentsnominatie. Zo heeft hy de hand gehad in de verklaring van de democratische be leidscommissie dat, voordat de Se naat zijn goedkeuring kan hechten aan de reeds door het huis van af gevaardigden aanvaarde verlenging inkomstenbelastingverhoging met 10 procent, de regering eerst met con crete voorstellen tot hervorming van het belastingbeleid op tafel moet ko men. Deze resolutie verliest volgens deskundigen aan kracht als Kennedy haar niet persoonlijk kan verdedigen. Blijft zijn figuur in mysteries ge huld, dan is het waarschijnlijk dat men aanzienlijk minder aandacht zal schenken aan zijn meningen en wen sen en dat de Democraten naar een nieuwe leider zullen uitzien. Eenzelf de nadelige invloed valt dan te ver wachten in Massachusetts, waar vol gend jaar Kennedy's senaatszetel in verkiezingen op het spel staat en tot nu toe zonder meer werd aangeno men dat hij voor een nieuwe termijn in aanmerking wenste te komen. DEN" HAAG Verwacht wordt dat het cijfer voor de kosten van levens onderhoud van half augustus niet ongunstig zal zijn. Minister De Block van Economische zaken zal in dal geval tegen half september zyn oor spronkelijke plan kunnen uitvoeren, dc algemeen prijsstop op te heffen. De prijsstop zal echter niet zonder meer verdwijnen. Minister De Block zal er een scherpe calculatiebeschik king voor in de plaats zetten. Volgens deze beschikking kunnen bedrijven bepaalde kostenverhogingen in de prijzen doorberekenen. De prijzen helemaal vrij laten is politiek niet haalbaar. Dat er wel verzachting van de prijsstop moest komen, was al duidelijk na de ont heffingen die het departement de laatste weken heeft verleend. Bij sommige bedrijfstakken en ook indi viduele bedrijven waren de kosten zo hoog gestegen dat zij terecht kon den vragen dit in de prijzen te mogen doorberekenen. Zoals bekend is het prijsindexcijfer van half juni (127,1) precies gelijk aan dat van half mei. Verwacht wordt een verdergaande stabilisatie of een lichte daling. De Tweede Kamer heeft minister De Block bij het prijzendebat ge waarschuwd de prijsstop niet abrupt op te heffen. Men was bang voor een onmiddellijke prijsverhogende reactie van het bedrijfsleven. UNIEKE ONDERWA TERGALERIJ Shows om 12,14 en 16 uurV v Avondshow: 21 uur (niet op maandag) Telefoon 02507-5741 (naast BOUWES PALACE) GROOTSE DOLFIJNEN - ZEELEEUWEN "V, i vt: DOOR Nu ambassadeurs noch kabinetsformateurs op de trappen van het bordes: de familie Gordijn poseert De gunst van het volk is door de eeuwen heen het grootste raadsel der geschiedenis geweest. Dat geldt voor vorsten en krijgslieden, maar ook en misschien vooral voor het winkel- en horecabedrijf. Waarom stroomt het bij de een binnen en krijgt de ander alleen verdwaalden in zijn tent? Daar is nu' het Carnegieplein. riant voorportaal van het Vredespa leis. Bussen vol rijden ervoor, tramlijn 8 heeft altijd wel wat uil en instappers hier. Het is eigenlijk een der meest be kende plekjes ter wereld. Wie uit de vreemde Den Haag bezoekt „moet" het toch minstens even van buiten gezien hebben, net als in Parijs de Eiffeltoren, in Keulen de Dom en in Londen de Tower. Toch zijn in nauwelijks zes weken tijd daar drie zaken, die de toe risten konden dienen en het op hun beurt van de toeristen moesten heb ben, voor goed dichtgegaan. Een bakker, annex lunchroom; een souvenirwinkel annex tijdschriften- keus en café-restaurant De la Paix Waarom? Je kan niet in de boeken van een ander kijken, maar wel aannemen dat de bedrijfsresultaten niet loon den. Er zat geen leven in. De bussen laden uit en er worden foto's genomen; de groepen schuiven als het tenminste open is, het hek van het Vredespaleis in en later eruit regelrecht de bus weer in. Zes weken lang zijn er telkens studieweken in internationaal recht in hel Vredespaleis; de studenten, niet zo jong meer, want de meesten hebben al een studie in eigen land Volksgunst achter de rug, ziel men dagelijks in groepjes aan- en afwandelen. Maar nooit een club op het terras van De la Paix, lekker in de zon achter wat koels. Nooit haastige happers in de lunchroom, alleen een verdwaalde taartjeseetster-op-leeftijd. Stil was ook de souver irwinkel, die werke lijk gevarieerd was. De zaken zijn gewoon doodge bloed, werden niet eens opgemerkt. Maar nog gekker, een steenworp naar links en rechts verder, ging het net andersom. Aan het begin van het rijwielpad langs de Scheve- ningseweg met de rug tegen de muur van het Joods kerkhof groeide een kioskje met wat snoep en ijs uit tot een buitenrestaurantje-met-terras vol fleurigheid. Chauffeurs leggen er even aan; moeders met kinderen rusten er, bezadigden lezen er hun boek of krant. Op de hoek van Anna Paulow- nastraat en Laan van Meerdervoort ontwikkelde zich een saai café tot een geliefd café-restaurant-met-bar. Bruiloften en buurtbewoners, toe risten cn vaste klanten worden cr gelaafd. Telkens is er iets veranderd: een lantaarn voor de deur. bloembakken aan de ingang, wie een glas wijn bestelt „krijgt het tweede aangebo den". Wat is het, dat een zaak dood maakt of doet bloeien? Raadsel van de volksgunst.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5