Kweekschool Pedagogische akademie heet We zijn op de goede weg: uitvoer blijft stijgen Gerei. Gemeenten in Ned. keuren ruimtevaart af Gereformeerde kerken blijven niet staan bij de traditie Een ivoord voor vandaag Reorganisatie pastoraat in Spanje Ik hoopte dat God er een stokje voor zou steken menische wereldsynode gewenst alles goed Minder inkomsten uit onzichtbaar verkeer Geen visa voor Amerikaanse zendelingen Uitbreiding in Rekken Onderzoek tegen Defregger BEROEPINGSWER LAATSTE VLUCHT OP 30 JULI ^nfükjSÈSSL w. nU-f15. - jan totaal voor 3 pers.: f A Shaven, an Earapaart) Qj ryp* vlucht van uur. totaalvL3p^»82' VRIJDAG 25 JULI 1969 Paulus' hoop in de Here Jezus Timotheus spoedig naar Phi- lippi te zenden, opdat ook ik welgemoed moge zijn", wan neer ik vernomen héb, hoe het u gaat." De laatste dagen stonden we stil bij bepaalde aspecten van het geloofsleven van Paulus, waarin hij zo ver uitgetild leek boven ons. Soms, als je de bijbel leest, word je wel eens wat moedeloos. Je zegt: Zo kan ik toch nooit leven. Maar, na ieder doorkijkje op geestelijke hoogvlakten, laat de bijbel ons ook weer ty pisch menselijke trekken zien. Paulus leek geestelijk ver boven ons uit te groeien. Maar hier is hij weer zo heel menselijk. Hij wil zo graag weten hoe het met de gemeente gaat. Hij wil Timotheus zenden, niet alleen om de gemeente geestelijk te helpen, maar hij wil zo graag gerustgesteld worden. Hij maakt zich zorgen over de mensen in Philippi. Toen ik dat las, zei ik ineens hardop: „Gelukkig." Paulus was geen halfgod, maar een heel gewoon mens. Zo troost de bijbel ons. Die spreekt niet over halve godheden, maar over gewone mensen, die door God boven zichzelf uit getild worden. Dat is de kracht van de opstanding. We lezen vandaag: Romeinen 8 18-27. (Van onze onderwijsredactèur) DEN HAAG Staatssecreta ris Grosheide is plotseling tege moet gekomen aan een wens die al verscheidene jaren door de kweekschoolwereld naar voren is gebracht: de opleidingsschool voor onderwijzers zal pedago gische akademie heten. Bij een enquête van 1966 kreeg de benaming „pedagogische academie" (toen nog met een c geschreven) de voorkeqj-; de tweede keus was „ho gere pedagogische school". Toen echter de overgangswet ter invoering van de mammoetwet bij de Tweede Kamer in behandeling kwam, wees staatssecretaris Grosheide erop dat opleidingen voor middelbare akten, voor kleuterleidsters en straks voor leraren met evenveel recht „pedago gische academie" genoemd zouden kunnen worden. De naam „kweekschool" werd of ficiéél wel vervangen, maar de nieu we benaming luidde „opleidings school voor onderwijzers". Uit de Eerste Kamer klonk daarna nog kri tiek op scholen die zich toch „peda gogische academie" noemden; men sprak van een status-uitwas. Bij de beantwoording van zo pas gestelde vragen over een verminde rende toeloop naar de onderwijzers opleiding (daarover valt nog weinig te zeggen, aldus de staatssecretaris) heeft de staatssecretaris nu meege deeld dat de rijkskweekscholen voortaan als naam zullen voeren: „pedagogische akademie, rijksoplei ding voor onderwijzer". De bijzon dere kweekscholen zijn vrij een soortgelijke naam te kiezen. Opmerkelijk is dat het depar tement in dit geval de schrijfwijze volgt, die de kweekschoolorganisa ties hebben voorgesteld: akademie met een K. Volgens de voorkeur spelling zou' academie met een C geschreven moeten worden. Voor zover bekend is dit de eerste keer dat het ministerie van O en W. af wijkt van zjjn eigen regel dat de overheid de voorkeurspelling aan houdt. (Van onze kerkredactie) EL ATABEL Om het Neder landse protestantse pastoraat in Spanje een behoorlijke financiële ba sis te geven, is in oprichting een „Ne derlandse Vereniging in Spanje". Onder de protestantse Nederlan ders, die zich in Spanje gevestigd hebben (er zijn nog al wat Indische Nederlanders onder), werkt perma nent ds. H. van den Brink, gerefor meerd oud-zendingspredikant. Daarnaast komen regelmatig gast- predikanten, om enkele maanden in een bepaald gebied te werken. Zo ontvangen de Canarische eilanden, waar vierhonderd Nederlanders wo nen, in december en januari een werkbezoek van ds. S. van der Linde (hervormd), die zich voor Kerk Over zee in Casablanca gaat vestigen. Ds. P. A. A. Klusener (hervormd) gaat begin 1970 drie maanden naar Mal- lorca. Lid van de vereniging kunnen wor den natuurlijke en rechtspersonen, die met hun financiële bijdragen het Nederlandse protestantse pastoraat in Spanje wensen te bevorderen. Men denkt daarbij in de eerste plaats aan in Spanje wonende Nederlanders en aan begunstigers in Nederland. Daarnaast wordt gedacht aan enke le kerkelijke organen in Nederland, zoals de commissie Spanje van de hervormde raad voor het verband met andere kerken, de gereformeerde deputaten voor de verstrooidenzorg in Europa en de Nederlandse vereni ging Het Evangelie in Spanje. Ds C. Wisse over landing op de maan: GOUDSWAARD „Ik heb gehoopt dat de astronauten niet zouden terug keren van hun maanreis, en dat God er een stokje voor zou steken door ze te pletter te laten slaan. De mensen jagen teveel achter stoffelijke zaken aan. Zij zouden zich eens meer moeten gaan be zighouden met eeuwige dingen." Dit zei ds. C. Wisse van de Gereformeerde Ge meente te Elspeet dinsdagavond in zijn preek tijdens een kerkdienst van de ge reformeerde gemeente te Goudswaard. De predikant meende dat de landing op de maan „het begin van het einde" be tekende. (Van onze kerkredactie) STOCKHOLM Kerken zqn pas waarlqk gereformeerd als ze niet blijven stilstaan bjj hun traditie en zelfs niet bij de vor men die het Nieuwe Testament openbaart, maar het onverwachte wilden verwachten, ook ten aanzien van de kerkorde en de belij denis. Tot deze conclusie kwamen de drie psrekers die op een studieconferentie van de Hervormde Wereldbond het onderwerp „De gereformeerde positie in een oecumenisch tijdperk" inleidden. De sprekers waren prof. dr. Wilhelm Niesel, de Duitse voorzitter van deze confessionele wereldbond, dr. W. A. Visser 't Hooft, erepresident van de Wereldraad van Kerken, en de Amerikaanse theoloog prof. dr. Roger L. Shinn. Deze conferentie werd vorig jaar juli gehouden in Stockholm, als voor bereiding van de integratie van deze wereldbond met de Internationale Raad van Congregationalistische Ker ken, omdat besloten is dat het gere formeerde karakter door de fusie niet verloren mag gaan. De confe rentie moest duidelijk maken wat „ty pisch gereformeerd" precies inhoudt. Alle drie de sprekers gingen uit van wat prof. dr. Niesel noemde, het open karakter van een kerk van gere formeerde signatuur. De God van Calvijn was een eeuwig scheppende God, die niet alleen in het verleden, maar ook nu nog werkt. Dat moet zijn weerslag vinden in de belijdenis en kerkorde, aldus prof. Shinn. VERNIEUWING Dr Visser 't Hooft legde er de na druk op dat gereformeerde theologie steeds weer gekenmerkt werd door een verlangen naar een eigen radica le vernieuwing. Niet alleen het leven van de kerk, maar ook haar traditie moet steeds weer vernieuwd kunnen worden. Prof. Niesel heeft deze gedachte het verst uitgewerkt. Een kerk van gereformeerde signatuur is een kerk die open staat, zei hij, en in het allereerst open staat voor de vernieu wende werking van het Woord van God. Maar die Kerk kent ook een open belijdenis. Ze blijft niet herha len wat ze in het verleden zei, ze is geen belijdeniskerk, maar een belij dende kerk. Niesel zegt: „Ze moet haar belijdenis steeds weer aanpas sen aan het gehoorde Woord en in nieuwe tongen spreken." Een dergelijke kerk heeft ook een open avondmaalstafel, want de tafel is niet van de kerk maar van de Heer. Verder bezit ze een open kerk- Kinderdoop (10) In de bijbel is wel degelijk van kin derdoop sprake. In het O.T. is het nog in de vorm van de besnijdenis, over de instelling waarvan men in Genesis 17 9-15 kan lezen. Dan Joël 2:6. Ver zamelt het volk, vergadert de oudsten maar ook de kinderen. Zo heeft God de belofte ook aan de kinderen willen verzegelen door de besnijdenis, waar voor de kinderdoop in de plaats is gekomen. Ik wijs ook op ons doopfor mulier: Want u komt de belofte toe en uw kinderen.... En hoewel onze kinde ren deze dingen niet verstaan, zo mag men hen nochtans daarom van de doop niet uitsuiten. Rotterdam B. Chevalking Kinderdoop (11) Onbegrijpelijk, dat velen zich blind staren op de ongeveer drie gezinnen die volgens de bijbel gedoopt zijn, ter wijl men niet met zekerheid kan zeg gen dat er zuigelingen bij zijn ge weest. Het gaat hier uitsluitend om gissingen. De besnijdenis in het hart heeft betrekking op de wedergeboorte (Rom. 2:28), m.a.w. wij hebben de gave van de Heilige Geest direct na de doop ontvangen (Hand. 2:38). Ook in Hand. 19:17 kap men lezen, dat Paulus enige discipelen doopte en direct daar na de Heilige Geest over hen kwam. De doop wil niets anders zeggen dan dat wij een nieuw leven willen begin nen (1 Petrus 3:21). Dit kunnen wij niet uit onszelf maar alleen door de Heilige Geest. Ik noem ook Titus 3:3-5 waar Paulus spreekt over het gaan leiden van een ander leven door het bad der wedergeboorte en de werking van de Heilige Geest. De kinderdoop is niet te funderen. Schiedam H. van Holten (Discussie gesloten - red.) BCG-vaccin Jarenlang heeft men op koeien en kalveren geëxperimenteerd met het z.g. BCG-vaccin ter voorkoming van tbc bij deze dieren. De eerste proefne mingen dateren al van 1935. Inmiddels is men van deze vaccinatie voor koei en en kalveren afgestapt, ook al, om dat deze maatregel niet geheel onge vaarlijk moest worden geacht. Nu verwondert het mij, dat men in de kindergeneeskunde deze opvatting kennelijk niet huldigt, want nog steeds is het mogelijk dat kinderen met dit BCG-vaccin worden behan deld. D~H,ag A. SMIT (Van onze economische medewerker) Zowel de invoer als de uitvoer zijn in juni gestegen; in vergelij king met juni vorig jaar zelfs sterk. Tellen wij zes maandcijfers bij elkaar en vergelijken wij 1967, 1968 en 1969, dan is de stijging goed te zien: uitvoer dekking le halfjaar 1967 le halfjaar 1968 le halfjaar 1969 15,1 min 16,4 min 19,0 min 12,9 min 14,3 min f 17,0 min 85%% 87%% 89%% Wel stijgt de invoer dus regelmatig maar de uitvoer loopt nog sterker op. In het eerste halfjaar van 1967 wordt KRUISWOORD-PUZZEL Hor. 2. bloem, 7. grote deur, 8. wa ter in België, 9. vertrouwelijk, 10. telwoord, 12. biersoort, 13. plaats in Frankrijk, 15. lange rij, 17. plaats in N.-Brab., 19. bijwoord, 20. voorzetsel, 21. eenjarig kalf, 24. tapijt, 26. holte in een muur, 27. biersoort, 29. water in Z.-H., 30. vreemde munt, 32. stad in Drente, 33. stok, 34. vogel. Vert. 1. soort van kers, 2. vlakte maat, 3. rund, 4. nobele, 5. kippen loop, 6. broeikas, 10. stad in Duitsland, 11. onbep. voomaamw., 13. vrucht, 14. glijvoertuig, 16. eer, 18. insekteneter, 22. plaats in Zeeland, 23. zuivere, 24. sterke drank, 24. plaats in Drente, 28. voegwoord, 30. kleinigheid 31. cilindervormig voor werp. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Hor. 1. Asperen - ta, 2. taal - opera, 3. hond - netel, 4. ende - drama, 5. neon - eel - Aa, 6. eer - kei - lol, 7. orgel - geit. 8. Og - Ier - Eede, 9. toeter - non. Vert 1. Athene - oot, 2. Saóne - ergo, 3. pand - orgie, 4. Elden - keet. 5. rondeel - re, 6. Epe - reiger, 7. net - alleen, 8. trema - o.i. - do, 9. aal - Aalten. de invoer voor 85Va pet. door de uit voer gedekt, in het volgende eerste halfjaar voor 87'/t pet. en in het af gelopen halfjaar voor 89'/2 pet. Het voordeel van deze ontwikke ling is dat er minder geld uit andere bronnen behoeft te stromen om het tekort op de handelsbalans, het verschil tussen invoer en uitvoer, te kunnen dekken. Cijfers van -de Nederlandsche Bank tonen aan dat dit ook dringend nodig is, omdat de netto-opbrengst uit die bronnen terugloopt. Het tekort op de handelsbalans wordt steeds gedekt door de overschotten uit het onzichtbare ver keer. Daaronder verstaat men de ka pitaalopbrengsten, het arbeidsinko men, de inkomensoverdrachten en het dienstenverkeer. Er zijn perioden geweest dat de overschotten uit het onzichtbare ver keer zo groot waren dat zij gemakke lijk het tekort op de handelsbalans konden opvangen maar de laatste ja ren is dat niet meer regelmatig het geval. Wij zullen hieronder zien hoe dat komt. Investeringen Kapitaalopbrengsten zijn rente, di vidend en winst, die gemaakt worden op kapitaal dat door buitenlanders in ons land en door Nederlanders in het buitenland is belegd. Nu blijken de ontvangsten die nog wel steeds het grootste zijn minder sterk te stij gen dan de betalingen aan het bui tenland. En dat komt weer door de toenemende investeringen van bui tenlandse bedrijven in ons land, waardoor er meer winst naar het buitenland vloeit. Bij het arbeidsinkomen moeten wij denken aan de ontvangsten uit de grenspendel 'naar West-Duitsland en naar België en bij de betalingen aan het overmaken van geld door gastar beiders naar hun eigen land. Dit laatste neemt veel sterker toe dan het eerste. En bij de inkomstenover drachten speelt de ontwikkelingshulp aan het buitenland een grote rol. Het gevolg was dat het saldo van ar beidsinkomen en overdrachten de laatste jaren negatief werd. Onder dienstenverkeer vallen het vervoer (de Hollanders waren al van ouds de vrachtvaarders van Europa), de scheepsreparaties, het transitover- keer (Nederlanders kopen in Brazilië koffie en verkopen die rechtstreeks naar Duitsland), research en diensten van overheid» en van particulieren (banken, verzekeringsmaatschap pijen). iHeel belangrijk zijn de ver voerdiensten, waarbij er een duide lijk overschot is omdat buitenlanders meer van onze schepen gebruik ma ken dan Nederlanders van buiten landse schepen. Wij moeten overi gens niet alleen aan de scheepvaart maar ook aan de luchtvaart denken. Oorzaken De scheepsreparaties en het transi- toverkeer leveren ook overschotten voor ons op maar dat is niet meer het geval met het reisverkeer. In 1968 overtroffen de uitgaven de in komsten met 420 miljoen. Die omslag is aan verschillende oorzaken te wijten: ons land is voor buitenlanders veel te duur geworden, maar ook Nederlanders gaan er zo over denken. Bovendien zijn de inko mens. in ons land groter geworden en de vakanties langer, waardoor de trek naar andere landen ook is ge groeid. Bij de post research gaat weer de komst van buitenlandse bedrijven in ons land een rol spelen, waardoor er steeds meer betaald moet worden voor het verwerven van buitenlandse technische know-how. Onder overheidsuitgaven vallen de kosten van onze diplomatieke verte genwoordigers in het buitenland en de militaire uitgaven. Er staan wel ontvangsten tegenover maar het sal do is toch negatief. Dit is gelukkig weer niet het geval met de particu liere diensten maar hier blijkt weer dat de ontvangsten praktisch gelijk blijven maar de uitgaven stijgen. Steeds minder De conclusie is dat de overschotten in het onzichtbare verkeer in steeds mindere mate dekking voor de goe- dereninvoer bieden. En dat is te wij ten aan de invloed van de gestegen welvaart op de uitgaven in het reisverkeer, aan het duurder worden van ons land ten opzichte van het buitenland, aan de toegenomen ont wikkelingshulp, aan de tewerkstel ling van veel buitenlandse gastarbei ders en aan de toegenomen investe ringen van buitenlandse ondernemin gen in ons land. De Nederlandsche Bank verwacht dat deze voor onze betalingsbalans ongunstige ontwikkeling ook in de komende jaren zal doorgaan. En dat houdt weer in dat het nodig zal wor den dat de goedereninvoer in steeds grotere mate door de uitvoer gedekt zal moeten worden, willen wij niet onnodig goud en deviezen kwijt ra ken. De cijfers, die in het begin van ons artikel werden genoemd, laten zien, dat wij inderdaad op de goede weg zijn. orde, die steeds weer gewijzigd moet kunnen worden, en ze staat open voor mensen van alle rangen, standen en kleuren. DIENEN Een gedachte die bij de drie spre kers ook telkens terugkwam, volgens het zojuist verschenen verslag van deze conferentie in het „Bulletin" van de Hervormde Wereldbond, is dat een gereformeerde kerk een die nende kerk moet zijn. Dat betekent volgens Niesel dat geen dominee, bisschop of paus over haar mag heersen. Dat betekent ook dat de ene gemeente niet mag heer sen over de andere, zoals indertijd de Hugenoten met nadruk uitspraken. Het houdt ook in dat meerdere kerke lijke vergaderingen (classes, particu liere synodes en generale synodes) niet over haar mogen heersen. En bovendien dat de kerk niet over de wereld ma^ heersen. Ze moet in de wereld dienen. Dat dienende karakter zit ook in het zoeken naar nieuwe belijdenis sen. De gereformeerde kerken van Azië en Afrika kunnen een voor beeld zijn door hun belijden te Afri- kaniseren of te Aziatiseren. Dat kun nen ze alleen vanuit de traditie en een diepe kennis van het Woord van God. Daarom hebben zij daarbij de dienende hulp van de Europese en Amerikaanse kerken nodig. KERKORDE Een derde gedachte die bij alle drie sprekers te vinden was, is dat een gereformeerde kerkorde nooit een statische, een onveranderlijke kerkorde kan en mag zijn. De kerk staat in een veranderende wereld en moet daar ook met haar kerkorde mee rekening houden. Shinn zegt: „Gereformeerde ker- „Psalm 115 wijst mens alleen aarde toe''' (Van onze kerkredactie) GOUDA „De Wachter Sións', het weekblad van de Ge reformeerde Gemeenten in Ne derland, protesteert in zijn num mer van deze week tegen de lan ding van de mens op de maan en tegen de ruimtevaart in het al gemeen. Hoofdredacteur ds. F. Mallan uit Gouda schrijft, dat de maan voor de mens niet gegeven is om te bewonen. Hy wijst op Psalm 115, waar staat: „Aangaande de hemel, de hemel is des Heeren; maar de aarde heeft Hy de mensenkinderen gegeven." Hij wijst er op, dat de ruimtevaart dan ook tot nu toe de waarheid van Gods Woord bevestigd heeft, dat er buiten de aarde geen menselijke we zens zijn. De mens behoort bij de aarde te blijven (vandaar dat ds. Mallan ter toelichting meedeelt, de luchtvaart niet te veroordelen, omdat men daar mee binnen het bereik van de aarde blijft). In de bestorming van de hemellichamen ziet hij „het begin van het zeer ras naderende einde aller dingen." Ds. Mallan onderstreept de mening van een ingezonden stukken-schrijver in Het Kwartet van afgelopen zater dag, die stelde, dat het op de weg van de kerken ligt om krachtig te protesteren tegen iedere vorm van ruimtevaart „Welke bewondering we ook kun nen hebben voor de steeds toenemen de wetenschap van deze eeuw, we zien in de reis naar de maan niet ISigeria besluit: (Van onze kerkredactie) LAGOS Nigeria laat geen Ame rikaanse zendelingen meer toe. Het Nigeriaanse departement voor immi gratie heeft de Sudan Interior Mission geschreven dat geen visa meer ver strekt zullen worden aan Amerikaan se zendelingen die onder de vlag van deze zending werken. Bovendien wer den negen visa die reeds verstrekt waren weer ingetrokken. Volgens Nigeriaanse autoriteiten hebben zendelingen die in Amerika met verlof waren zich in toespraken uitgesproken voor Biafra. Zij konden zelfs de namen van zendelingen over leggen en van steden en kerken waar zij gesproken hadden. Dergelijke uit spraken werden beschouwd als een aanval op Nigeria. Kennelijk richt dit besluit zich niet tegen de zendingsorganisatie zelf, want Britse en andere niet-Ameri- kaanse zendelingen van de Sudan Interior Mission krijgen wel toestem ming om het land binnen te komen. Deze zending geeft in Lagos het Afri kaanse maandblad African Challenge uit, dat in geheel Engelstalig Afrika wordt gelezen. Tevens geeft zij voor Frans-talig Afrika het blad Champion uit. Deze bladen worden in Lagos gedrukt REKKEN De Rekkense Inrich tingen zullen worden uitgebreid met een geheel nieuwe en omvangrijke inrichting, die bestemd zal zijn voor vierhonderd zwakzinnigen boven de leerplichtige leeftijd. Het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid heeft in beginsel alle medewerking toegezegd. Men schat de bouwkosten op meer dan twintig miljoen. anders dan een uitdaging aan de Allerhoogste en dus een gruwelijk God onterend werk, ook al heeft Amerika aan deze maanreis een godsdienstige gestalte gegeven. Als men al de God miskennende leuzen voor de toekomst thans leest in de krant, als onder meer dat deze reis naar de maan het begin is van de verovering van het heelal, dan zijn er toch nog op deze aarde lieden die zuchten en een wee uitroepen over al deze gruwelen. Ezechiël 9", aldus ds. Mallan. ROME De officier van justitie in Aqnila heeft besloten tot een gerech-. telijk onderzoek tegen de Duitse hulp-, bisschop Matthias Defregger. Als ge volg hiervan is een arrestatiebevel uit gegaan aan alle politieposten in Italië. De Italiaanse wet kent geen verja ringstermijn voor oorlogsmisdaden. De gemeenteraad van Laquila (waar onder het dorpje Filetto ressorteert) bespreekt de kwestie volgende week woensdag. De communisten en de so cialisten willen, dat de burgemeester Defreggers uitlevering zal vragen. De burgemeester zelf hoopt, dat Filetto de bisschop zal vergeven. Aartsbisschop Pietro Palazzini, die volgens het Milanese weekblad „Gente" gezegd zou hebben, dat Defregger be hoort af te treden, heeft inmiddels ont kend, ooit een interview te hebben toe gestaan aan dit blad. ken kunnen daarom het oecumenisc tijdperk niet binnenstappen met gedachte dat zij eens in de zestiem eeuw ontdekt hebben hoe de kei zichzelf moet regeren en zich in wereld moet gedragen." Visser Hoofd zei: „De gereformeerde tr ditie plaatst een kerkorde niet hetzelfde niveau als een belijdeni: Niesel zegt, dat een kerk van ger formeerde signatuur niet stil beho< te staan bij de vier ambten van Ca-' vijn, omdat deze Hervormer zelf m nadruk heeft gezegd dat de kerk tp ken te vervullen heeft waarvoor Heilige Geest haar de gaven schenl^ Prof. Niesel gaat nog verder irp het geven van typische karaktertre - ken van een gereformeerde kerk. D is een kerk die ook in een tijd c een zwaar beroep doet op haar di nend karakter, prioriteit geeft aan j verkondiging. Zij is ook een kerk q gekenmerkt wordt door gemeensch om de avondmaalstafel, en ze i zendende kerk. Dr. Visser 't Hooft probeerde metl aan te geven hoe gereformeerde ke ken de andere kerken in de werej0 kunnen dienen om ze tot eenheid brengen. Hij vindt dat zij liturgisf kunnen helpen door een liturgiscj, commissie te benoemen, waarin th oiogen zitten die de liturgieën v het verleden weer tot nieuw lev willen brengen, maar ook mensen heel nieuwe wegen voor deze 1 willen gaan. De Hervormde Wereldbond zou kerken ook kunnen dienen door h lemaal opnieuw een studie te gaj maken van de vraag wat het Hei Avondmaal betekent. Bovendien ku nen gereformeerde kerken een voc beeld zijn door in de praktijk men aandacht te schenken aan het prie terschap van alle gelovigen. Nog op een derde manier zoud de kerken van gereformeerde sign, tuur de kerken in de wereld kunn dienen. Gereformeerde kerken kunn geen kerkorde aanvaarden die de 1% ding legt in handen van één man paus van Rome) of in een centre, (zeg Genève, al zegt Visser 't Ho t dat niet zo uitdrukkelijk). Deze k< ken zouden nu een voorbeeld kunn zijn door een gereformeerde werel synode te formeren die volledig autonomie van de kerken erkent. Ei zou een stimulans zijn voor een nie j we oecumenische wereldsynode. NED. HERV. KERK Beroepen te Harkstede en te Vee| wouden, kand. T. G. Sijtsema te Gri ningen; te Kats (toez.), kand. P. Pa nekoek te Aalsemer; te Koudeker (Zld), kand. M. J. de Jóng te Goes; Oldemarkt (vac. H. L. Lieve; toe/ kand. M. Schukken te Utrecht. Aangenomen naar Tietjerk (toe kand. L. Westland te Huizen, die t dankt voor Deil (toez.), Marken (toe en voor Oud-Loosdrecht. Bedankt voor Wilnis, H. Stroeve Lopikerkapel. GEREF. KERKEN Aangenomen de benoeming tot leg predikant te Naarden. kand. J. Rog) veen te Achterveld. CIIR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Leerdam, Maassli I Ouderkerk aan de Amstel en Sliedrei (Middeldiepstraat), kand. R. van Bt te Ede. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Paterson (VS), C. I rinck te Utrecht. R :Y'4 n'ttaattbied Of woonplaat* uur: B 1 ,'óvTn Deltagebied typ«.vlucht van _.nnrami (:ol9e"!rLel°v.Nederlondl vliegen over n vlucht opgeeft. Het is ook veel gezelliger: U komt altijd bij elkaar te zitten. correspondentie-adres: plaats: telefoon: Wij hebben reeds aan betaald: (voor 3 personen totaal) en wel per O giro contant we komen per: auto trein bus bij voorkeur op: Vermeld duidelijk de datum in een der onderstaande vakjes voormiddag U kunt kiezen tussen d< woensdagen en zaterdagei tot en met 30 juli. HOB EN WAT Deze KWARTET-rondvluchten (alleen op woensdagen en zaterdagen) worden georganiseerd vanuit luchthaven Rotterdam en zijn alléén voor KWARTET-abonnees. Er wordt gevlogen met ervaren verkeersvliegers, die geen dolle stunts uithalen maar u in een modern, comfortabel vliegtuig laten genieten van deze fascinerende ervaring. Terwijl men op z'n beurt wacht is een gezellig restaurant en een zonnig terras ter beschikking, iwaar men het af- en aanvliegen kan volgen. Alle gewenste inlichtingen over lijndiensten of over leren vliegen zijn ter plaatse te krijgen. Aan het eind van de vlucht wordt u als herinnering een Oorkonde overhandigd. Uiterlijk twee dagen voor u aan de beurt bent krijgt u de instapkaart thuis.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 2