GEZOND RUIMTE-TRIO 18 DAGEN OPGESLOTEN Einde van de reis Commentaar Noodweer richt veel schade aan w? Koningin Juliana: „Een fantastische ervaring"''' Het Kwartet Pas voor de maan e Auto sloeg over de kop: dode I. Nixon: „Dit is geweldigste week uit geschiedenis" Apollo-11 kwam op de kop in de Stille Oceaan neer EEG op weg naar gesprek met Britten De deur gaat dicht Vergiftigd brood in Parijs Uitkering voor rentetrekkers melkhazelnootjes JAMIN Dr. von Braun: over een jaar opdracht Mars Nieuwe Leidse Courant Vrijdag 25 juli 1969 51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoel!" loofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur NA.TJQX OF CEUE-STI.Vl. SMwCK - 5 YRS James Thomas Mangan v&t Illi nois (VS) geeft paspoorten voor de maan uit. Hij heeft zich de eigendomsrechten van de maan toegeëigend volgens een oud Amerikaans erfrecht. Het bo venste deel van de foto toont de voor- en achterkant van de maanpaspoort, onder het binnen blad. VLIJMEN Op de Vlijmenseweg Vlijmen is gisteren door een ver leerde manoeuvre van de bestuurster, •n personenauto over de kop gesla- in. Een der inzittenden, de 32-jarige leer Th M C van Helfoort uit Vlij— nen, kwam daarbij om het leven. De bestuurster en een derde inzittende Jrerden gewond overgebracht naar Men ziekenhuis in Den Bosoh. Een |an hen kon later huiswaarts keren. [LELYSTAD Gisteren verleende in Lelystad een vrachtauto geen voor- ang aan een personenauto. De vier (ïzittenden van dit laatste voertuig berden gewond. Eén van hen, de 3-jarige heer L Marrink uit Drach- n, is in' de loop van de da® in het ekenhuis te Harderwijk overleden. Men vraagt zelden raad dan om zijn eigen voornemen te doen goedkeuren. d'ARCONVILLE „Het was goed, dat hij nog geope reerd kon worden, Tommy, anders moest hij afgemaakt worden." !4 DE BILT Op de meeste plaatsen droog weer en zonnige perioden. Weinig wind en dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. DE BILT Langs de oost flank van een hogedrukgebied, dat zich van de Azoren naar de Britse eilanden' uitbreidde, is in de nacht van donderdag op vrij dag koele lucht ons land bin nengestroomd. In de warme continentale lulcht kwamen donderdag plaat selijk hagel- en onweersbuien tot ontwikkeling, waarby hier en daar meer dan 10 mm regen is gevallen. De as van het hoge drukgebied zal morgen dicht bij ons land liggen waardoor er wei nig wind zal zyn. Er word enzonnige perioden verwacht, waarbij de tempera turen dezelfde waarden zullen bereiken als vandaag of iets hoger. Vooruitzichten voor zondag: Aantal uren zon: 8 tot 15 urr; min. temp.: omstreeks normaal, max. temp.: 2 of meer graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent; kans op een geheel droog et maal: 90 procent. Barometerstand: heden 10 uur: (76.4 cm (1018 millibar), stijgend. Strandweer Morgen meer zon en een a/ne mende wind tussen noord en oost. Temperatuur 20 tot 22 gra den, zeewater 19 graden. Vooruitzichten: Een hogedruk- centrum komt van Engeland naar het oosten met tijdens het week einde zonniger en geleidelijk weer zomers strandweer. Zoo en maan A/B HORNET De in drukwekkendste prestatie ooit door de mensheid gele verd, is voltooid. De „ver overaars" van de maan, Neil Armstrong. Edwin Aldrin en Michael Collins, zijn ge zond en wel op aarde terug gekeerd. De Apollo-11 kwam precies op het vastgestelde tijdstip (elf mi nuten voor zes Nederlandse tijd), in de Atlantische Oceaan neer, slechts 1,6 kilometer van het be rekende punt. De capsule kwam met de neus in het water terecht, zoals oo kbij de Apollo's 7 en 8 Minister Luns BRUSSEL Minister Luns meent, dat de zes „op weg zijn naar onder handelingen" met de Britten en dat een topconferentie, mits goed voorbe reid, tot resultaten zou kunnen lei den. Dat was oor de reden waarom hij, als voorzitter van de Europese raad, tijdens de tweedaagse zitting van de ministerraad, zijn voornemen om een intentieverklaring van de EEG-mi- nisters over de Britse kandidatuur uit te lokken, had laten varen. De Nederlandse bewindsman, die dit zei na afloop van de vergadering, wees er met nadruk op, dat er nog geen beslissing over een EEG-topcon- ferentie is gevallen. Zoals bekend heeft de Franse minister van buiten landse zaken, Maurice Schumann, dit voorgesteld. Het is wel zo goed als zeker dat een dergelijke tcpbijeenkomst in Den Haag zou worden gehouden, maar een datum is nog niet vastgesteld. Goedingelichte kringen in Brussel menen, dat een eventuele conferentie niet voor medio november zal kun nen plaatsvinden. het geval was. De astronauten liepen daarbij geen gevaar. Enkele minuten later hadden de balonnen zich automatisch opgeblazen en dreef de capsule dobberend op de Stille Oceaan rond. Het vliegkamp schip Hornet, dat 15 kilometer van de landingsplaats was verwijderd, stoomde intussen op volle kracht rich ting Apollo-11. Ruim een uur na de landing werden de astronauten per helikopter overge bracht naar de Hornet, waar zij on middellijk in de mobiele quarantaine- ruimte gingen. Nadat zij een eerste medisch onderzoek hadden onder gaan, sprak president Nixon de astro nauten, die er opgewekt en gezond uitzagen, via de microfoon toe. De president wenste hun geluk met hun „fantastische prestatie". „Dit is de geweldigste week uit de geschiedenis van de wereld sinds de schepping. Als resultaat van wat u drieën hebt gedaan is de wereld klei ner geworden en kunnen wij in Washington ons werk gemakkelijker doen. Nu gaan we reiken naar de sterren". Nixon nodigde de drie mannen uit op een groot staatsbanket dat hij op 13 augustus in Los Angeles zal geven. Hij zei met de „drie moedigste wouwen van de wereld jullie vrouwen" te hebben getelefoneerd. „Neil, Buz en Mike, ik wil jullie hierbij laten weten dat ik de geluk kigste man in de wereld ben. Niet alleen omdat ik president van de Verenigde Staten ben, maar in het bijzonder omdat ik het voorrecht heb te spreken namens zovelen bij het verwelkomen bij jullie terug keer naar de aarde". De president zei dat anderhalf miljoen reacties van staatshoofden en andere bewonderaars waren bin nengekomen. Hij haalde Frank Bor- mann van de Apollo-8 voor de mi crofoon, dié dé astronauten eveneens gelukwenste. De president had de landing van af de Hornet via een verrekijker ge volgd. De capsule dobberde op de golven van anderhalve meter. Kik vorsmannen sprongen uit de hef- schroefvliegtuigen en bereikten de cabine als eersten om ongeveer zes uur (Ned. tijd). Voor vervolg zie pag. 9 Dokter Clarence Jernignan houdt de deur van de quarantai ne-kamer wijd open voor de astronauten, die gekleed zijn in hun speciale isolatiepakken. De maanreizigers, die hier uit de he likopter komen, worden gevolgd door dr. Bill Carpenter. Armstrong, Aldrin en Collins zijn uit de Apollo-capsule in een rubberboot gestapt van waaruit ze worden opgehesen door een helicopter. Luitenant Clancy Hat- leberger, evenals de maanreizi gers in een speciaal isolatiepak gestoken, sluit het luik van de capsule, waarin 36 kilo maan- monsters liggen opgeborgen. Bedenkelijk PORTO ERCOLE Koningin Juliana heeft gisteren de Ameri kaanse maanexpeditie „een fan tastische ervaring" genoemd. In een ongedwongen gesprek met de pers op het terras van de villa in Porto Ercole, vertelde de vorstin dat zij, haar dochters Irene en Margriet en hun echt genoten zondag en maandag enige uren voor de televisie had dén gezeten en gekeken naar de landing en de maanwandeling. Voor prins Claus was de lancering het „opwindendste dat hij ooit meege maakt had". De Prins, die de lance ring als gast in Houston meemaakte, heeft zijn indrukken telefonisch ver teld. PARIJS De autoriteiten van Pa rijs zijn momenteel koortsachtig op zoek naar 3000 vergiftigde broden die gistermiddag zijn verkocht. Het brood, afkomstig van een broodfa briek in Montreuil bij Parijs is be reid met meel van tarwekorrels die op onverklaarbare wijze met korrels rattenvergif zijn vermengd. Talrijke levensmiddelenbedrijven in Parijs en omgeving zijn gesloten. Het gevaar werd ontdekt door een Parijse winkelier die zich bij de fa briek kwam beklagen over het feit dat er een zeldzame rode tarwekorrel in een brood zat. De directeur van de broódfabriek liet het brood onmiddellijk onderzoe ken waarbij bleek dat het een korrel met rattengif was. De politie denkt echter aan sabota ge. Een ontevreden arbeider kan wel licht met opzet de korrels gemengd hebben. Het voltallig personeel van de fabriek is reeds door de politie verhoord. Rattenvengif kan voor een mens, wanneer het in een grote dosis in het lichaam komt, ernstige gevol gen hebben. Advies van minister DEN HAAG Dc Stichting van de Arbeid heeft minister Roolvink (so ciale zaken) geadviseerd een uitkering ineens te verstrekken aan rentetrek kers in verband met de gestegen kos ten van levensonderhoud. De Stichting denkt aan een uitkering van 65 voor de gehuwde en van 45 voor de ongehuwde aow-trekkers. Voor de AWW'ers moet een evenredig be drag worden vastgesteld. Zij adviseert een uitkering van 2.6 maal het dagloon aan degenen die onder de Wet op de arbeidsongeschiktheid vallen. Wat be treft de kinderbijslagen acht de Stich ting geen aanvullende maatregglp1" dig. Met das Prins Bernhard, die zich dinsdag bij zijn gezin had gevoegd, voegde er aan toe: „Claus zei, dat het toen 36 graden was. En het was er niet zoals hier, alleen maar een hemd en een broek. Nee, hij had zijn colbert aan en een das om." Prins Bernhard bekende dat hij van 2 uur 's nachts tot maandag 8 uur voor de televisie had gezeten. De Koningin vertelde dat zij ja loers was op haar man die de recht streekse uitzending van de maanwan deling heeft kunnen zien. Maar, zo zei ze, het neerkomen van de cabine in de Stille Oceaan, wordt vanavond door de Italiaanse televisie recht streeks uitgezonden. „Ik zal het niet missen." Kleinkinderen Koningin Juliana vertelde verder dat zij het gezelschap van haar klein kinderen mist. „Ik hoop dat ik al mijn kleinkinderen volgende zomer hierheen kan halen." Zij glimlachte toen zij zei, dat al haar getrouwde j dochters in verwachting zijn. Prinses Beatrix verwacht in oktober haar derde kind, prinses Margriet om en nabij het nieuwe jaar haar tweede en I prinses Irene in februari haar eerste. I „Is dat niet heerlijk?", vroeg zij. Prins Bernhard ontkende de op nieuw opduikende geruchten dat de villa te koop is en dat dit de laatste zomer is dat de familie er de va kantie doorbrengt. „Wij zijn hier graag. De villa zal niet verkocht wor den voordat de Middellandse Zee een ijsvlakte wordt", aldus de Prins. 150 gram van 124 voor 114 niet te geloven voor die prijst Senator Edward Kennedy heeft niet verstandig gehandeld, toen hij besloot het stilzwijgen te bewa ren over de ware toedracht van het ongeluk, een ongeluk waarbij een jonge vrouw omkwam. Het blijkt voor hem niet gemakke lijk, de feiten te aanvaarden. Want die zijn voor een politicus vaak heel hard. Amerika is in dit opzicht be paald geen uitzondering. Er zijn aanwijzingen dat de senator na het ongeluk in paniek is geraak!, omdat hij zich realiseerde wat voor zijn veelbelovende politieke carrière de gevolgen konden zijn. Dit laatste zou de verklaring zijn voor het feit, dat de senator pas na tenminste acht uur de autoriteiten heeft ingelicht, die intussen al door anderen waren gewaarschuwd. Sindsdien heeft Kennedy niets toe gevoegd aan de mededeling, dat hij in een shocktoestand verkeerde en zich pas de volgende ochtend reali seerde wat gebeurd was. En dat terwijl al enkele dagen gele den bekend is geworden, dat hij meteen om een advocaat vroeg, toen hij naar het huis was teruggelopen waar feest was gevierd. Dit is na hetgeen al gebeurd was een zeer bedenkelijke houding voor iemand die bezig was zich met grote vaart de weg naar het Witte Huis te banen. Niet minder dan drie advocaten moe ten Kennedy verdedigen. Ook uit dit feit kan worden afgeleid, dat de se nator beseft hoe slecht zijn „zaak" er voor staat. Het is een laatste krampachtige pur ging om nog te redden wat te red den valt. Maar het is zeer de vraag, of hij hiermee niet heel veel sympa thie zal verspelen. Edward Kennedy zou veel van zijn geloofwaardigheid als politicus, maar maar ook als mens, hebben behou den, als hij alsnog eerlijk zou heb ben verteld, waarom hij verstek liet gaan. Het zou onvermijdelijk gevolgen heb ben gehad voor zijn politieke loop baan. Deze zouden echter niet zo in grijpend zijn geweest, als nu wel licht het geval zal zijn. Blijft hij proberen zijn politieke huid te redden, dan zullen vernederingen hem niet bespaard blijven, ook als hij volgend jaar naar herverkiezing zou streven. HUNTSVILLE Volgens dr. Wem- her von Braun, directeur van het NASA-centrum in Huntsville voor het voorbereiden van ruimte vluchten, zullen onbemande verkenningsvluch ten naar Mars voor het einde van deze maand meer onthullen over ie buitenkant van deze planeet „Als de beelden aantonen dat Mars belang wekkend genoeg is, geloof ik dat er binnen een jaar opdracht zal worden gegeven voor een bemande vlucht naar Mars", zei hij. DE BILT Hevig noodweer heeft gisteren in het noorden, oosten en zuidoosten van het land veel schade aangericht. In het Friese Tijnje werd de inboedel van een oude molen door bliksem inslag verwoest. In Rotstergaast bij het Tjeukemeer ging een boer derij in vlammen op. De veestapel kon worden gered. In de buurt van Balk zijn twee koeien gedood. Op sommige plaatsen in Fries land aviel meer dan tien millimeter regen in tien minuten. (Zie elders in deze krant). Koninklijk zomerplezier in Porto Ercole.,t

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1