EGYPTE GEREED NIEUWE OORLOG Commentaar Laserreflector op maan beschadigd Jeruzalem heroveren Rijbewijs Kennedy is ingetrokken Uit de Haagse hof geplukt Spanje Mensen om te ruilen angere vluchten kosmonauten Sowjet-raketten Algerij Doodvonnissen in Algerije fan wilde via Houston naar maan telefoneren West-Irian krijgt geen zelfbestuur DONDERDAG 34 JULI 1969 CAIRO De Egyptische strijdkrachten worden op het ogen blik psychologisch voorbereid op een nieuwe oorlog met Israël. Twee dagen geleden zei de Egyptische stafchef. Fawzi, tot de strijd krachten dat oorlog het enige middel is om de sporen van agres sie uit te wissen. Gisteren verklaarde president Nas ser, dat Egypte zal vechten om het verloren gebied, inclusief Jeruzalem, te heroveren. Het leger is klaar voor de bevrijdingsstrijd. Het defensieve stadium is voorbij, aldus Nasser in zijn toespraak op het congres van de socialistische unie in Cairo. lasser zei verder dat de strijd krachten nu anders zijn dan in 1967. Het is nu iets om trots op te zijn, zei hij. De Egyptische uitvallen over het Suez-kanaal hadden volgens Nasser ten doel de troepen ervaring te laten opdoen en de mythe van een onover winnelijk Israël te vernietigen. Ook in de lucht waren de Israëliërs niet meer heer en meester. „Als Israël onze economische doe len treft, zullen wij zijn economische doelen treffen. Treft het onze bur gers, wij zullen zijn burgers treffen", zei hij. Hij waarschuwde echter dat de overwinning hard bevochten moet worden. Maar Egypte is voorbereid op een langdurige strijd, voegde hij er aan toe. Ongerust De uitspraak van Nasser het op Israël verloren gebied via oor logshandelingen te zullen terugwin nen heeft grote ongerustheid doen ontstaan in kringen van de Verenigde Naties. Men koestert nu nog weinig hoop dat de pogingen van de Grote Vier om een vredesregeling voor het Nabije Oosten te vinden zullen sla gen. Nasser viel in zijn toespraak zoals, gewoonlijk ook de Amerikanen aan. Hij beschuldigde de VS ervan dat zij Israël volledige politieke, econo- In Rome hebben de zusters Da nielle een nieuwe mode ge - tpresenteerd, die is geïnspireerd n door de maanreis en in het bij- zonder door de maanlanding. Het silhouet van deze japon toont duidelijk overeenkomst met de vorm van een ruimtecabine. mische en militaire steun verlenen voor de voortzetting van de bezetting van Arabische gebieden Ook Enge land kreeg een veeg uit de pan. Dat land beschuldigde Nasser van sa menspannen met Israël in complotten die de heerschappij over heel de Arabische wereld moeten opleveren. Over Frankrijk sprak Nasser niets dan lof. Hij constateerde met grote voldoening, dat president Pompidou de politiek van generaal De Gaulle jegens de Arabische wereld voortzet. SAN SALVADOR Twee Hondu- rese vliegtuigen hebben gisteren het internationale vliegveld van San Sal vador, de hoofdstad van El Salvador, gebombardeerd. Er zou geen schade van belang zijn aangericht. Slachtof fers zouden ook niet zijn gevallen. De aanval vond plaats zes uur na afloop van het bestand van 96 uur dat opgelegd was door de Organisatie van de Amerikaanse Staten (OAS). Drie gevangen mensen over wier lot maandenlang is onder handeld. tussen Engeland en Rusland. Deze week werd bekend dat zij zullen worden uitgeruild. Links de 30-jarige Gerald Brooke tijdens het proces in Moskou. Hij werd tot vijf jaar dwangarbeid veroordeeld wegens ondermij nende activiteiten. Rechts het echtpaar Kroger dat acht van de twintig jaar gevangenisstraf heeft uitgezeten in Londen we gens spionage voor Rusland. In tussen is Brooke reeds in Londen aangekomen. Hij zou overigens met twee andere, in Rusland ge vangen zittende, Britten worden vrijgelaten. Ondersoek naar mogelijke dronkenschap Trouw aan BOSTON In afwachting van een voltooid onderzoek inzake het auto-ongeluk in Edgartown (Massachusetts) is senator Ken nedy zijn rijbewijs voorlopig ont nomen, zo is gisteren op het registratiekantoor voor motorrij tuigen te Boston meegedeeld. De senator was zaterdag met zijn auto in het water gereden, waarbij zijn passagier, Mary Jo Kopechne om het leven Kwam. Het hoofd van politie van Edgar town, Arena, zei dat hij niet over bewijsmateriaal beschikte voor ande re klachten dan dat Kennedy in strijd met de wet de plaats van het ongeval had verlaten. Arena legde deze verklaring af na dat het weekblad Newsweek had ge opperd dat de senator mogelijk dron ken was veweest. Tevoren had de officier van justitie van Edgartown verklaard, dat de politie de mogelijk heid van dronkenschap onderzoekt. Politici menen dat, welke verkla ring er ook wordt gegeven voor het feit dat de senator acht uur gewacht heeft voordat hij de politie waarschuwde, het moeilijk wordt de indruk uit te wissen dat hij gevlucht is. Ongetwijfeld zai dit de senator enige onherstelbare schade aan zijn goede naam berokkenen. Zoals bekend is de senator in staat van beschuldiging gesteld. Maandag zal hij op een rechtszitting moeten verschijnen om vast te stellen of hij zich schuldig heeft gemaakt aan het „zware vergrijp" van voortijdige ver lating van de plaats van het ongeluk, zonder kennisgeving aan de politie. Zweedse vliegtuigen niet voor Biafra STOCKHOLM De Zweedse re gering heeft vliegtuigen van het type MFI-9 tot oorlogsmateriaal ver klaard. Dat betekent, dat zij niet zon der vergunning meer mogen worden uitgevoerd, ook onderdelen niet. Bi afra heeft toestellen van dit type in gebruik. Onlangs zou een nieuwe bestelling ten behoeve van dat land zijn geplaatst. e TURIJN De Sovjetunie blijft de oorkeur geven aan onbemande limtevluchten, maar dat betekent iet dat de kosmonauten niet zullen orden ingezet. Deze zullen „vooral ngere vluchten in het ruimteonder- aek" gaan maken. Dit heeft de voorzitter van de ussische commissie voor ruimteon- jrzoek, Anatoly Blagonravov, in een aaggesprek met het Turijnse blad a Stampa gezegd. De Amerikaanse maanlanding nemde hij een van de grootste bij- agen voor het ruimte-onderzoek. et is echter nog moeilijk voor de ens om werkelijk wetenschappelijk iderzoek te verrichten op de opper- akte van de maan. Blagonravov I cïe tijd komen dat we- nschapsmensen in ruimtestations n de aarde lange tijd achtereen zul- n werken. De vooraanstaande Russische na- urkundige Leonid Sedow schreef in „Prawda" dat zowel Automatische imtestations als bemande ruim- schepen van wezenlijke betekenis fn voor de verkenning van de we- ldruimte. De Russische ruimtever- inningen zullen in verschillende chting worden voortgezet, ook op et gebied van de bemande ruim- fechepen, zo voegt hij eraan toe. HOUSTON De laser-re flector die de Amerikaanse as tronauten op de maan hebben achtergelaten, is vermoedelijk beschadigd. Vanaf de aarde is tot driemaal toe vergeefs ge poogd een laserstraal door de reflector te laten terugkaatsen. De directeur van het observatori um van de universiteit van Californië meent dat de laser-reflector mogelijk door de stuwstraal van de Arend tij dens het opstijgen is omvergeworpen. Een andere mogelijkheid volgens NASA-leider van de projecten op de oppervlakte van de maan te Houston. John Small, zou kunnen zijn, dat de hitte van dë raketmotor van de Arend tijdens het opstijgen van de maan, de reflector heeft beschadigd. Een ander instrument dat op de maan is achtergelaten, de seismo graaf, functioneert naar wens. Giste- er MÜNCHEN Het eWstduitse blad pyem Kurier weet te melden dat psland in Algerije raketten instal- die een vliegbereik hebben tot linden. Parijs of Hamburg. Waar pt blad deze inlichtingen vandaan haald heeft is niet bekendgemaakt. JDe Russische raketbases in Alge zijn alle gegroepeerd rond La llle. vlakbij de grens met Tunesië. ALGIERS De gewezen Alge rijnse stafchef Tahar Zbiri (39) en vijf andere oud-officieren zijn gister avond voor een revolutionaire recht bank in Oran ter dood veroordeeld wegens samenzwering tegen het be wind van president Boumedienne. in december 1967. Kolonel Zbiri. die in ballingschap in Europa leeft, is bij verstek veroor deeld. Er is geen beroep tegen de vonnissen mogelijk. Slechts president Boumedienne kan gratie verlenen. Samen met deze zes zijn nog 186 militairen en burgers berecht in deze zaak. Zbiri wordt als de leider van de mislukte rebellie beschouwd. I De andere vonnissen van een jaar voorwaardelijk tot 20 jaar eenzame opsluiting. ren werden door dit instrument schokken op de maan geregistreerd. Dit heeft in Houston groot opziïo gewekt. Deskundigen zijn van me ning dat die schokken niet het gevolg zijn van het neerkomen van de Russische Loena 15. De afstand zou ver zijn. De Loena kwam neer op ongeveer 800 km afstand van de plaats waar de seismograaf staat op gesteld. Met bezorgdheid heeft men in Houston vastgesteld dat de tempe ratuur van de seismograaf buitenge woon hoog is, wat gevolgen zou kun nen hebben voor de levensduur van het apparaat. Vier Amerikaanse geologen die deelnemen aan het onderzoek van de maan hebben gezegd, dat de maan mogelijk ontstaan is door krachten die de aarde in stukken hebben ge deeld. Gegevens die de op de maan geplaatste seismograaf heeft gere gistreerd hebben hun de mogelijke conclusie aan de hand gedaan dat de maan is opgebouwd uit lagen die zich rond een gesmolten kern hebben ge groepeerd. Deze kern is nu afgekoeld. HOUSTON Dc telefonistes van de NASA hebben tydens de maanlanding t vreemdste dingen moeten aanhoren. Zo belde een oude dame uit Canada laar Houston om de ruimtevaarders aan te sporen, bloempjes op de maan te lanten. Een man moest worden gerustgesteld dat de deur van de Eagle niet foor de neus van de ruimtevaarders kon dichtvallen en hen buiten sluiten. De meisjes wensten een ander geluk er mee, nadat hij had meegedeeld, at de maan boven zij» huis steeds vroeger op ging sinds de Apollo-11 er mheen draaide. Een telefonist stond op zijn democratische rechten en wilde ler se met de mannen op dc maan telefoneren. „Luister eens, Nixon heeft och ook met hen gesproken, waarom ik dan niet", zei hij. Er was ook een telefoontje zoals van de man die waarschuwde dat dc ■e lussen met hun Loena-15 een tweede Pueblo-affaire wilden ontketenen door twee mannen van de maan te ontvoeren. DOOR Sinds jaar en dag hebben ze een tweede huis Naar tijdsduur, dat ze er kunnen zijn, tenminste een twee de huis; naar belangstelling en geld dat ze er aan wijden het allereerste. Zo is het gammele boerderijtje heel langzaam maar onmiskenbaar tot een lustoord geworden, 's Vrij dags na het sluiten van Pa's kan toordeur trekken ze er naar toe, 's maandags voor dag en dauw rij den ze terug. Die paar weekdagen thuis zijn verdeeld in de terugkijk- en de vooruitkijkuren. Die dagen zijn ook vol met, naast het dagelijks routine werk, de karweitjes voor het huis-ginds of het plannen maken voor hof-en-gaard-ginds De stadse belangstelling is kleiner en kleiner geworden en haalt het niet bij de intense belangstelling die ze opbrengen voor het dorpse gebeuren, dat iedere week weer op windend nieuws blijkt te brengen, variërend var de bessenoogst van buurman boer tol de dorhter van de bakker, die met de smid getrouwd is en de eersteling verwacht Toen hun «'adse buren verhuisden en een nieuw gezir. ir de flat trok vonden zp hel dan ook niet de moei te waard tennis te maken Het bleef bij een groet als ze toevallig in lifl of trappenuis elkaar passeerden. En bij wat ergernis om het lawaai dat door de muren klonk, zo nu en dan. Daardoor viel het hun toch wel op, 'oen er enkele dagen geen geluid meer kwam en werd de conclusie: „Met vakantie" getrokken Verder hadden ze hei te druk om er zich ir te verdiepen want'dank zij wat ovpruren en geschuif had Pa twee en een halve extra dag bij zijn vakantie weien te voeger en konder 0|V fff vit si*n ze 's woensdags klokke half twee af rijden naar de vrijheid en het bui tenleven. „Vanavond eten we frambozen..." beloofde Ma. .De struiken zitten vol..." Een troost* op de toch wel langf en warme ril :n de als altijd volge- oakte auto Ze ve-de°lden de taken vast Haal uj nou direct de stoelen en de tuintafel uil de schuur dan haal ik •reik -m e-erên bij de boer..." .Hel de sleutel?" .Ik?" Mr was hoogs' verwonderd .Ik heb de sehuursleutel nooit, die stop jij toch altijd op het laatste ogenh'ik In ie zak.. Maai Pa wist van niks, hoe hij ook graaide en grabbelde, er kwam g°en leutel te voorschijn. „In -en ander pak?" Dat leek uitgesloten en zorgvuldig nm laaNte vertrek reconstruerend ces ei tw'lfel of de stoelen wel ooit weer n de schuur gezel waren, zo als behoorde en of die schuur, zoals ^ok rpi'or-de, wel afgesloten was. Eer twijfel die pas weggenomen verd 'oer zij het rieten dak, de nonet rd en tenslotte he' erf zagen Niet a'leen stonden de stoelen er. maar op de stoelen zat een ge zelschap V:er fietsen stonden tegen de muur... On de 'uintafel lag een berg, een n.iooir donkerrode berg... frambo zen.. Ze stapten uit de auto en liepen raar de -ustig etende mensen, die verscurik' opkeken toen ze de •'oe's.aD!>er hoorder maar direct in ^en daverende lach schoten., en gul ■upper: Kom er bij kom er bij. wat eer toeval Welkom hoor, we -vhrokker e«rst wel we dachten dal die mensen >-an hel huis zelf kwa men. 'r dar zijn hei je eigen bu- »n. „En die mensen..." kon Pa ra een rinu"t u irrengen.. Hoe het na de vakantie verder moei weet nog niemand' MADRID „Ja, ik zweer loy aliteit aan Zijne Excellentie het staatshoofd en trouw aan de be ginselen van de Nationale Bewe ging (Spanje's enige politieke or ganisatie - red.) en aan andere fundamentele wetten van het Koninkrijk." Met deze woorden aanvaardde prins Juan Carlos van Bourbon gisteravond zijn toekomstige ko ningsschap van Spanje, dat hem ten deel zal vallen, zodra gene raal Franco daartoe besluit. Hij legde de eed van trouw af in het de Cortes, hel Spaanse parle ment. Juan Carlos was gekleed in het uniform van kapitein van het le ger. Hij gebruikte vrijwel dezelf de woorden als Franco bij zijn eedsaflegging toen hij zei: „de meest zuivere essentie van onze glorierijke traditie zal altijd be- waard moeten blijven, maar zon der cultus van het verleden, die ons hindert bij de evolutie van een maatschappij, die in een dui zelingwekkend tempo verandert, in de opwindende eeuw waarin wij leven." Tot groot genoegen van de mo narchisten zei hij: „de monarchie kan en moet een werkzaam instrument zijn als een politiek stelsel dat een juist en waar machtsevenwicht waarborgt. De monarchie is geworteld in het ivare leven van het Spaanse volk". Generaal Franco hoorde de eedsaflegging en de toespraak van zijn opvolger onbewogen aan. Ook prinses Sophie, de echt genote van de prins, was bij de plechtigheid aanwezig. De foto toont de prins tijdens zijn toespraak in hel La Zarzuela Paleis in Madrid. Dreigend DJAKARTA Indonesische func tionarissen hebben gisteren berichten tegengesproken volgens welke West-Irian na afloop van de „daad van vrije keuze" volledig zelfbestuur zou krijgen. Waarschijnlijk had een dinsdag door minister van voorlichting Boed- jiardjo afgelegde verklaring misverstand gewekt, zeiden ze. De minister had gezegd dat werd ge werkt aan een „concept voor zelf bestuur", dat in september aan de bevolking van West-Irian zal worden voorgelegd. Volgens genoemde functionarissen had de regering zelfbestuur in plaatselijke aangelegenheden in ge dachten. zoals al in wisselende mate in andere Indonesische provincies bestond. In Djajapoera, de hoofdstad van West-Irian. twijfelde men al aan de verklaring van Boediardjo De alge mene indruk is. dal hei Indonesische kabinet de toezeggina heef' sedaan om de wereldopinie over de •olksraadpleging te sussen Intussen heeft de 75 leder van de aadgevende vergadering var het re gentschap Fakfak bij hun d van vrije keuze" uitgesproken voor aansluiting bij Indonesië Het was de vierde moesiawarah-bijeenkomst in West-Irian. Er volgen er nog vier, waarvan de laatste begin augustus in de hoofdstad Djajapoera. MEN weet met Nasser niet waar men aan toe is. Dat was in 1967 al zo, toen hij Israël dreigde aan tc vallen. Hij deed het zo open lijk. dat getwijfeld werd aan zijn ware bedoelingen. Er is toen verband gelegd met het prestigeverlies van Nasser, die niets ondernam tegen Israëlische vergel dingsacties. welke Jordanië en Syrië zich moesten laten welgevallen. Het leek er verdacht veel op, dat Nasser inderdaad van plan was over te gaan tot de aangekondigde ver nietiging van de staat Israël. Het bewijs werd echter niet geleverd. Israël wenste immers niet af te wachten totdat het werd aangeval len en meende in de aanval de beste verdediging tc vinden. Klaarblijke lijk had Nasser daar onvoldoende rekening mee gehouden. Gisteren heeft hij nu een nieuwe oorlog aangekondigd overigens niet voor het eerst. Egypte zal vech ten, zei hij, om alle verloren gegane gebieden te heroveren En dus niet alleen de Sinai-woestijn. Opmerkelijk was dc volgorde van .bevrijding', die Nasser koos; Jeru zalem het eerst van al. de westelijke Jordaanoevcr, de vlakte van Golan (Syrië), de Gazastrook en „al het andere Arabische land". Met het laatste moet Nasser dan de Sinai-woestijn hebben bedoeld. Hij kan tevens gezinspeeld hebben op het grondgebied dat al voor de juni- oorlog van 1967 deel uitmaakte van dc staat Israël. De volgorde kan betekenen dat Nas ser dc anderen weer de kastanjes uit het hoogoplaaiende vuur wil laten halen. De Palestijnse commando's zouden dan als stoottroepen moeten fungeren. Mogelijk hield Nasser zijn oorlogs zuchtige rede alleen maar omdat die van hem werd verwacht op de ze ventiende verjaardag van dc revo lutie van 1952. Hij kan echter niet blijven doen-alsol. Of wil Nasser Israël uit zijn tent lokken, dat evenals in 1967 in de verleiding kan komen het zekere voor liet onzekere te nemen? Voor Israël kunnen dc plannen van Nas ser een kwestie van leven en dood zijn. j

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5