Afgewezen fusieplannen nooit te nimmer aanvaardbaar en Broederlijk advies aan Dom Camara Diamanten echtpaar op „Kwartet-vlucht" Nieuwe theologische etherleergang E. Wickberg generaal Leger des Heils ARP, CHU en K VP komen met één conceptprogram Ijsfabrieken werken onder hoogspanning Een woord voor vandaag Anglicaanse laag- en hoogkerkelijken zeggen: Druk beluisterde serie BEROEPINGSWERK Politie zet negers uit blanke kerkj De pil is voor altijd verboden DONDERDAG 24 JULI 1969IW „lk hoop in de Here Jezus Timotheus spoedig tot u te zenden schrijft Paulus aan de gemeente van Phïlippi. Net als Paulus gebruiken wij zo vaak het woord „hopen". Het werkwoord „hopen" neemt de plaats in van misschien Als het aan ons ligt, zal het wel gebeuren, maar er zijn zoveel andere factoren die ons dwars kunnen zitten. Niets in dit leven is zeker. Dat drukken we uit in het menselijke woord „hopen". Er is ook een evangelisch werkwoord „hopen". Het wereldse woordje „hopen" wil zeggen dat we iets zullen doen, als de wereld het ons toestaat. Het evangelische woordje „hopen", wil zeggen dat wij iets zullen doen, als het past in het werk van God op deze aarde. We staan er niet op dat het gebeurt, maar we laten het laatste woord aan God. PayXus zegt dat hij in de Here Jezus Timotheus hoopt te zen den. Niet de keizer, maar God heeft het laatste woord. Hij wil er eerst zeker van zijn dat dit past in het werk dat God Timotheus wil laten doen. Daarom leggen we in het woord „hopen" onze belijdenis. Het laat zien of we ons laten ringel oren door wereldse machten, of onze hoop stellen op God. We lezen vandaag: Romeinen 8 917. (Van onze kerkredactie) LONDEN De hoop van de anglicaanse aartsbisschop Ramsey, dat bij een volgende stemming de hoogste kerkvergaderingen van de Anglicaanse Kerk wel de fusie met de methodisten zullen accep teren, lijkt op zand gebouwd. Tegenstanders van de fusie winden er geen doekjes om. Zy willen dit plan nu niet en nooit niet. Het ant woord aan dr. Ramsey van de laagkerkelijke dr. J. I. Packer is duidelijk: We moeten de methodisten niet beloven dat er nog eens over dit plan gestemd zal worden in 1970. Het antwoord van de hoogkerkelijke bisschop Graham Leonard is niet minder duidelijk: Eerst de verschillen scherp onder ogen zien. Church Times, het blad van de hoogkerkelijken in de Anglicaanse kerk heeft deze twee tegenstanders van het afgewezen fusieplan de kans gegeven om te schrijven wat er nu moet gebeuren. Volgens de koppen boven hun artikelen wil de hoog kerkelijke Leonard dat men het eerst eens wordt over de principes om tot fusie te komen, en de laagkerkelijke Packer dat op gemeenteniveau de deuren wijd open gegooid worden. Tevens wil hij dat er een heel nieuw gesprek over fusie zal beginnen. ROME Het Vaticaan ontkent verontwaardigd dat het Dom Helder Camara, de vooruitstrevende Brazili aanse bisschop een spreekverbod he^ft opgelegd. Maar wel wordt toe gegeven dat hij een „broederlijk ad vies" ontvangen heeft. Als hij iets wil zeggen buiten zijn eigen bisdom, moet hij eerst met de bisschop van het bisdom waarin hij wil spreken overleg plegen. Vooral Nederlandse kranten, die het nieuws van censuur op Camara snel publiceerden, werden beticht van „insinuaties". Het broederlijk advies was gegeven als een teken van trouw aan bisschop Camara, zo werd op een persconfe rentie gezegd, nadat het Vaticaan vernomen had dat sommige bisschop pen er over klaagden niet op de hoogte geweest te zijn van de dingen die hij ging zeggen. ROTTERDAM De heer Th. Schotte, 84 jaar, en mevrouw K. W. Schotte van Staalduinen, 81 jaar, Westlaan 33 lin Pijnacker, zijn niet minder dan zestig jaar getrouwd. Dat feest was voor de familie-leden aanleiding dit diamanten echtpaar een „Kwar tet-vlucht" aan te bieden. Die woensdagmiddag gemaakt van de Rotterdamse luchthaven uit. Di recteur M. C. van Hoeven van het Communicatie Centrum Zoe- termeer NV, welke onderneming de .Jiwartet-vluchten" uit voert, ging zélf mee om de heer en mevrouw Schotte van de lucht uit alle paadjes te wij zen, waar aij beiden zo vaak heb ben gewandeld. Want, hoe kan het anders, het eigenlijke „opera tieterrein" van deze vlucht was de gemeente Pijnacker. Maar ook Berkel en Rodenrijs Benthuizen, Voorburg, Scheve- ningen en 's-Gravenzande wer den uit de lucht bekeken, alle maal plaatsen, die een rol heb ben gespeeld in het leven van het echtpaar Schotte. Mevrouw Schotte is in 's-Gravenzande ge boren. De directie van het „Kwar tel" en de directie van het Communicatie Centrum Zoetermeer hebben ieder het dia manten echtpaar een bloemstuk aangeboden, het echtpaar kreeg bovendien een officieel lucht- doopcertificaat: het was hun eerste vliegtocht. Op de foto van links naar rechts de heer M. C. van Hoeven, Marja van Dam van de afdeling propaganda van het „De Rotter- propaganda van het Jiwartet mevrouw Schotte, de heer Schotte, Irma Peels, directie secretaresse van het „Kwartet" eh vlieger Th. Barbier. De omstandigheden voor een luchtdoop in een klein sportvlieg- tuig waren uitzonderlijk goed. Er stond weinig wind, het was heel rustig in de lucht en, al was het een beetje heiig, het zicht was dusdanig dat er op de grond heel wat was waar te nemen. (Varn onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Een van de drukst-beluisterde NCRV-radiopro- gramma's is de Theologische ether leergang. Een serie, jaren geleden be gonnen voor predikanten en andere theologen maar nooit werkelijk een ..domineesuitzending" geworden. Hiervoor kreeg de serie teveel me de-luisteraars. Vooral zieken en ou deren blijven de cursussen met grote nauwkeurigheid en belangstelling volgen. Het zou niet aangaan, wanneer de NCRV in de zomermaanden de uit zending stopzette: een ganse schare luisteraars zou daar tegenop komen. De leergang kan eenvoudig niet meer worden gemist. Daarom ook dit jaar een zgn. zo mercursus, die op zaterdag 2 au gustus begint en duurt tot en met 4 oktober. Tien theologen zullen hierin enkele kernwoorden, die in het christelijk geloof een centrale plaats hebben, behandelen. De Groningse oud-testamenticus prof. dr. A. S. van der Woude begint met spreken over de schepping. Ach tereenvolgens komen daarna aan de orde de kernwoorden: verbond, zonde en schuld, verzoening, wet en evan gelie, gerechtigheid en rechtvaardig heid. heiliging en dienst, waarheid, vrede, vrijheid. In dezelfde volgorde komen over deze begrippen aan het woord de hoogleraren prof. dr. W C. van Un- nik, J. T. Bakker, J. N. Bakhuizen van de Brink, W. H. Velema, A. A. van Ruler, G. C. Berkouwer, A. Szer- keres, J. Sperna Weiland en C. W. Mönnich. Zoals gewoonlijk worden de teksten gepubliceerd en wel in „Ron dom het Woord" no. 4 (alweer de elfde jaargang!) dat eind oktober verschijnt. NED. HERV. KERK Beroepen te Scharmer-Harkstede, Gr. en te Veenwouden, Fr.: Tj. G. Sijtsema, kandidaat te Groningen: te Kats-Wilhelminadorp: P. Pannekoek te Aalsmeer; te Oldemarkt (c.a.) M. Schukken, kandidaat te Utrecht. Aangenomen naar Tietjerk: L. West- land, kandidaat te Huizen, die be dankte voor Deil, Marken en Oud- Looédrecht GEREF. KERKEN Aangenomen de benoeming tot legerpredikant te Naarden, J. Rogge veen, kandidaat te Achterveld, Utr. Hor. 1. plaats in Gelderland - scheilk. element (afk), 2. wat gesproken wordt - muzikaal toneelspel, 3. huisdier - plant, 4. einde - treurspel, 5. scheik. element - biersoort - water in N.Brab., 6. achting - steen - pret, 7. muziekinstrument - viervoetig dier, 8. koning van Bas an - Europe aan - plaats in Zeeland, 9. toethoorn - zuster. Vert. 1. stad in Griekenland - wilde ha ver, 2. zijtak Rhóne - dus (Lat), 3. huis - luidruchtig feest, 4. plaats in Gelderl. - zoutziederij, 5. rond ge bouw - muzieknoot, 6. plaats in Gel derl. - vogel. 7. keurig - niet verge zeld, 9. deelteken op een klinker - onzes inziens (afik) - muzieknoot, 0. vis - plaats in Gelderland. Oplossing vorige puzzel-. 1. abri, 2. baar, 3. raai, 4. iris. Packer wil echter meer dan alleen maar spreken met methodisten. Hij wil terug naar een plan uit 1937 dat door de oorlog tussen de wal en het schip terecht is gekomen. Hij wil met alle afgescheiden kerken een gesprek beginnen over de vraag hoe een Ver enigde Kerk in Engeland er uit zou kunnen zien. INTEGRITEIT Vergelijken we de beide voorstel len, dan moeten we zeggen dat Leo nards voorstel vager is, dat van Pac ker practischer. Beiden willen echter dat de integriteit van de kerk ge handhaafd wordt Beiden willen niets te kort doen aan de waarheid. Hun kritiek op het oude plan is dat het is blijven steken in theologische vaag heid. Het moest ten koste van de waarheid de institutionele kerk red den. Leonard zegt: We moeten eerst de pnincipes vaststellen eer we over de mogelijkheid van fusie gaan praten. Hij noemt er zes. In de eerste plaats moeten de verschillen scherp onder ogen gezien worden. Dan moet er pas iets beslist worden als de synodale opbouw van de Engelse Kerk, die in de maak is, een feit is. Vervolgens moet beslist worden of het plan unaniem moet worden aan genomen of bij meerderheid van stemmen. In het laatste geval moet er een oplossing worden gevonden voor hen die niet mee Willen doen. De discussies moeten op alle niveaus in openheid geschieden en er mogen geen visies onder tafel worden ge werkt. EVANGELISATIE Packer wil beslist niet beginnen waar het oude plan begon, bij de integratie van de anglicaanse en de methodistische ambten. Hij wil ook niet beginnen bij de volle avond- maalsgemeenschap en kanselruil. La ten we beginnen waar we het gemak kelijkst kunnen beginnen, bij de op dracht van de kerk in de wereld, zegt hij, bij evangelisatie. Packer vertegenwoordigt een groep anglicanen die enigszins te vergelij ken is met een Britse combinatie van de Gereformeerde Bond en de Con fessionele Vereniging in onze Her vormde Kerk. Maar dan nog ver mengd met een flinke brok piëtisme. Het gevolg is dat in zijn denken de „officiële kerk" eigenlijk niet zo be langrijk is. De kerk openbaart zich vooral op het niveau van de plaatse lijke gemeente. Daarom wil Packer niet ln de eerste plaats een eenheid op het ni veau van hiërarchieën, ambtsdragers en kerkvergaderingen, een organisa torische fusie dus, maar een eenheid op plaatselijk niveau, waar zich een geestelijke eenheid kan openbaren. Packer wil dat voorrang wordt ge geven aan het stimuleren van plaatselijke oecumenische acties. Be gonnen kan worden met samen te gaan evangeliseren. Daaruit groeit dan wel een eenheid van geloof. Van hogerhand moet een dergelijk eenheidsstreven niet tegen gehouden worden. Synodale dictatuur mag plaatselijk eenheidsstreven niet in de weg staan. Tegelijkertijd, maar ge heel los van de plaatselijke ontwik keling moet er ook op institutioneel niveau naar eenheid gezocht worden. Maar niet alleen met de methodisten. Het is veel beter om met alle vrije kerken in Engeland te gaan praten over een eventuele Verenigde Kerk van. of in Engeland. In de visie van Packer zou die sterk kunnen afwij ken van de huidige Anglicaanse Kerk. Packer ziet die kerk als een echte reformatorische kerk. Leonard denkt minder practisch en denkt veel minder in plaatselijke ter men. Intercommunie met mensen waarmee hij eensgeestes is, is voor Packer helemaal geen probleem. Ie der kan bij hem aan de avond maalstafel. Leonard is veel strakker. Daarom wil hij eerst nog wel eens gaan praten in hoeverre intercommu nie op het ogenblik wel mogelijk is. En als er gesproken wordt over integratie van de ambten, dan wil hij nog eens heel duidelijk andere voorstellen onder ogen zien dan het huidige voorstel dat door de metho disten aanvaardbaar, maar door de anglicanen niet aanvaardbaar genoeg werd geacht. Hij wil wel dat kerken samen gaan doen wat zij naar hun geweten kun nen doen. Maar zou graag met ande re kerken niet alleen over theolo gische problemen spreken, maar ook over morele. De hoogkerkelijke an glicanen staan bijvoorbeeld heel an ders tegenover de mogelijkheid van echtscheiding dan de methodisten. Evenals bij vele rooms-katholieken en zeker bij de rooms-katholieke hiërarchie is ook bij hen het huwe lijk onontbindbaar. Pas aan het eind van zijn rijtje voorstellen komt dan de plaatselijke parochie in het zicht en zegt hij dat op dat niveau bijbelkringen gevormd moeten worden en plaatselijke litur gische groepen. Aan het slot van zijn artikel her haalt hüj nog eens met nadruk. Pre cies zoals Packer dat doet en bis schop Stephen Neill het deed in de laagkerkelijke Church of England Newspapers: „De hele situatie moet nog eens grondig onder ogen worden gezien". Het „neen" tegen de primaat van hun kerk, dr. Ramsey is duide lijk. (Van onze kerkredactie) LONDEN Voor het eerst krijgt het Leger des Heils een Scandinavische generaal. Tij dens het geheime conclaaf werd gisteren e Zweed Erik Wickberg gekozen. Hij is 65 jaar oud. Wickberg woont al in Londen en is verbonden aan het internatio nale hoofdkwartier. Wickberg is de tweede niet-Brit die de staf van William Booth te dragen krijgt. De eerste niet Brit was de Australiër Coutts, die in september aftreedt omdat hij dan 70 jaar wordt. De stemming ging tussen Wickberg en de commandant van het Neder landse territorium, de Noor Kaare Westergaard. Kennelijk leverde de stemming weinig moeilijkheden op, want de uitslag kwam als een volsla gen verrassing voor het Nederlandse hoofdkwartier. Toen we gistermiddag belden waarschuwde men ons de uitslag nog niet op woensdag te verwachten. Bei de kandidaten moesten eerst nog een verklaring afleggen en daarna volgde een bezinningstijd, die wel de gehele dag kon duren. Dat gebeurde even wel niet. Wickberg, die ln 1963 de tegenkandidaat was toen Coutts werd gekozen, bleek al spoedig de uitver korene. Daarna vervulde hij functies op het continent en in 1934 keerde hij naar Engeland terug. (Van onze kerkredactie) PHILADELPHIA Het Zwa Manifest van de Amerikaanse neg die miljoenen dollars van de blai kerken willen ontvangen als seha loosstelling, heeft veel publici maar geen geld opgebracht. Phl deiphia is nu de eerste stad waa de politie het de negers onmogel heeft gemaakt om via bezetting kerken hun zin te krijgen. De rechtbank gaf de politie dracht om acht predikanten, waar zeven negers, uit de Cookman Men rial Methodist Cthurch te zetten, hadden het gebouw een week 1 bezet gehouden. De voorzitter van de Paul D'Ortona wil dergelijke ac niet toestaan. Hij zei: „Dan kuni>/ ze net zo -goed de winkels biru dringen en die gaan bezetten." Hij had trouwens ook een wo van kritiek op de eigenaars van bezette 'kerkgebouw. „De situatie niet dergelijke vormen hebben s genomen," zei hij, „als de leden de kerk niet eerst hun gebouw h den laten bezetten." Een opmerkelijk aspect van zaak was dat het gebouw niet m<£ voor methodistische kerkdiensten bruikt werd. Vorig jaar probeert 1 de methodisten zelfs het gebouw I scheniken aan een negergemeen* maar er was er geen die het wil hebben. Kraag Wickberg is eigenlijk maar één plaatsje opgeschoven in de hierarchic van het Leger. Hij was tot nu toe plaatsvervanger van dc generaal. Na zijn verkiezing zei hij tot journa listen dat ze van hem geen revolutio naire veranderingen moeten ver wachten, maar dat hij wel van plan is bepaalde -veranderingen door te voeren, vooral op het gebied van de kleding. Hij wil de hoge gesloten kraag van de legeruniform afschaffen. In de mi- litairenlegers Is die reeds tijdens of direct na de jongste wereldoorlog verdwenen. In de plaats daarvan kwam de liggende kraag Iets derge lijks heeft Wickberg ook in gedach ten voor het Leger des Heils. Hij moet alleen jiog bestuderen of het mogelijk is de nieuwe uniform ineens overal in te voeren. Uniform Ook de uniform van de vrouwe lijke soldaten en officieren zal wel wat veranderen. Wickberg zou graag de Amerikaanse uniform ook in Eu ropa invoeren. In Amerika is men indertijd op die uniform overgestapt, omdat de oude uniform te warm was voor het Amerikaanse zomerklimaat. Een ding zal niet verdwijnen. De beroemde muziekkorpsen van het Le ger des Heils zullen blijven De gekozpn generaa lis in Zweden geboren, Hij is echter in Engeland opgeleid en zijn eerste plaatselijke afdeling diende hij in Schotland. Voor Statenverkiezing Utrecht (Van onze parlementsredactie) UTRECHT De delegaties van KVP, ARP en CHU in de provincie Utrecht zijn het eens geworden over een gezamenlijk concept-program voor de Staten verkiezingen van maart volgend jaar. Uitgangspunt van het pro gram, dat nog moet worden goedgekeurd door de provinciale partij-organen, is de eigen radi caliteit van het Evangelie, die de grondslag moet zijn voor christelijke politiek. Met het Evangelie als uitgangspunt wil men de samenleving kritisch beschouwen en vernieuwen tot „één, waarin aan de gerechtigheid gestalte wordt gegeven, het welzijn van allen wordt gediend en de mens zijn vrij heid en verantwoordelijkheid kan be leven". Hoofdpunten van het program zijn onder meer: Ruimte, Welzijn, Wel vaart en Overheid en burger. Wat het laatste betreft, de partijdelegaties I vinden hearings een beter middel om organisaties en de burger zo vroeg mogelijk in de gelegenheid te stellen hun wensen over streekplannen naar voren te brengen dan het alleen maar ter inzage leggen van plannen. De jeugd moet zelfstandig adviezen kunnen geven en verder zal onder zocht moeten worden of de burger door regionale radio en televisie meer bij het wel en wee van de provincie betrokken kan worden. Het program pleit voor een onaf hankelijke functionaris die een in lichtingen- en klachtenbureau moet lelden, spreekuren moet houden voor de hele provincie en zijn mening ook moet geven over bepaalde problemen. De bevolking moet meer bij het bestuur betrokken worden door het benoemen van burgers in stich tingsbesturen en beheerscommissies. Verdere wensen zijn: eigen lucht vervoer voor de steden Utrecht en Amersfoort, meer subsidies voor jeugdactiviteiten, ook die van onge organiseerde groepen en lest best: meer geld voor de provincie Utrecht vanwege de centrumfunctie die bo- venprovinciale taken meebrengt. De wereldleiders van het Leger des Heils hebben de Zweed Erik Wickberg tot hun nieuwe gene raal gekozen. Wickberg lis 65 jaar oud. In Suntury-on-Thams (En geland) krgeg hij een slinger om gehangen door de Indiër S. Gnansellan (rechts). (Vervolg van pag. 1) De drie grote Nederlandse Ijscon- cerns (Campina, Ermi en Iglo) fabri ceren op het ogenblik niet te over treffen hoeveelheden. Er is de afgelo pen week tweemaal zoveel verkocht als normaal. Het zijn voor ons „bloedweken", aldus de financieel directeur van de Campina-ijsfabriek in Eindhoven, de, heer J. F. Suanet. De heer Krol zegt: „Dagelijks wor den ruim 250.000 ijsjes aan de man gebracht. Bij Iglo te Utrecht, dochteronder neming van Unilever, gaat het ijs bij tonnen de deur uit. In de frisdranken-branche beschikt men op het ogenblik nog nliet over cijfers. Bij Frumona NV in Bunnik (leverancier van onder meer Sisi Pepsi-Cola, Seven up en Royal Club tonic) is de omzet tot nu toe uitste kend. Bij de Coca-Cola Export Corpora tion in Amsterdam wordt ook al on der hoogspanning gewerkt De tien onafhankelijke cola-bottelaars leve ren dagelijks vele honderdduizenden flesjes. De Bredase Hero draait dag en nacht op volle capaciteit. Ruw weg worden dagelijks circa één miljoen flesjes verzonden. De landelijke omzet ligt hans vijf tig procent hoger dan normaal, aldus de heer A. Kriekaard, publiciteitschef bij Hero. 'Natuurlijk Is ook het bier weer best. Bij Heineken en Amstel is de omzet ten opzichte van vorig jaar in de maanden juni en juli al belangrijk hoger. Overigens zijn de ijs- en frisdrank- consumenten minder dan andere ja ren buitenlanders, omdat het vreem delingenverkeer in ons land bar Ds. De Jong overleden Op negentig-jarige leeftijd is in Vrouwenparochie overleden ds. J. de Jong. Hij werd in 1504 kandidaat gesteld in de Hervormde eKrk en het volgend jaar ot predikant beves tigd in Zwaagwesteinde. In 1910 ver trok hij naar Losdorp en in 1927 werd hij bevestigd in zijn laatste gemeente, Vrouwenparochie, waar hij ook na zijn emeritaat in 1944 is blijven wonen. slecht te nomene is. Gelderland, or ze belangrijkste vvprovincie, voc de klap het zwaarst en heeft 20 pr< cent minder toerisme dan vorig jaa Zelfs nu het topseizoen is, zijn i verscheidene plaatsen hotels mal matig bezet. Deze toeristische depressie wor| voornamelijk veroorzaakt omdat v. een duur land geworden zijn: d stoot meer Nederlanders af naar hi buitenland, waar het leven vaa goedkoper is en houdt veel buitel landers mede in verband met oi onzekere klimaat buiten on: grenzen. Bovendien, zo vertelde directei J. Vet van de Gelderse vw, valt aan de werving van toerisme in oi land nog wel het nodige te doei Bij tal van plaatselijke vvv's is spn ke van een beheer dat op zi; zachtst gezegd erg dilettantistisc aandoet. Osservatore Romaiu ROME De Osservatore Romar trekt fel van leer tegen de pil. Noc zal de paus het verbod van de f intrekken, schrijft pater Ermengilc Lio, die als adviseur verbonden aan het pauselijk bureau dat toezie! houdt op de leer. Het besluit is „oi veranderlijk en absoluut" bewee hij. Het felle artikel moet kennelijk c geruchten de kop indrukken die c laatste tijd circuleerden. Verschi lende kardinalen hadden poging! ondernomen om de paus duidelijk I maken dat zijn encycliek Humana Vitae niet houdbaar was. Verschillende geestelijken die f laatste tijd met de paus spraken kr< gen de indruk dat hij niet gekat was tegen een „soepeler uitleg" va zijn encycliek. Via dit artikel wil d congregatie voor de geloofsleer d: nog altijd op de ketterjacht is, duida lijk maken dat zij van enige verar dering niets wil weten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 2