KLAAR VOOR DE LANDING Commentaren Regenhui en zeewind brachten verkoeling in tropische hitte Astronauten moeten elkaar afboenen Chemische bestrijding beperkt Het Kwartet Vierhonderd kilometer verder Laatste correctie overbodig LAATSTE VLUCHT OP 30 JULI ^M^ee,tuvUue±l ^„tüjoezen^ t vlucht van V2 uur. B ir. 50. - hu muil nu mini iiiimmbii i li rumm5 PER DAG TWEE MILJOEN AAN IJSJES Nieuwe Leidse Courant Donderdag H juli 1969 - 51 Me jaargang vooraanstaande prol. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVINv. „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" oofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur JPRCIIK Een oude man in huis is een goed teken. FRANKLIN RITA „Waarom mag hij niet binnen? Hij is één van uw beste klanten." DE BILT Een boven Oost- Europa gelegen hogedrukgebied nam de afgelopen 24 uur nog in jetekenis toe, terwijl een tweede hogedruksysteem bij de Azoren zich naar de Britse eilanden uit leidde. Tussen beide hogedruk- [ebieden trok een storing over 'rankrijk in noordelijke richting ïaar onze omgeving. Daarbij is plaatselijk in ons land onweer jpgetreden. Achter deze storing, die lang- ;aam naar Denemarken weg- rekt stroomt van Engeland iets irogere lucht in de richting van lederland. Het front, dat deze ucht begrenst zal morgen dicht lij of over ons land liggen. Er wordt veel bewolking verwacht net in de kustgebieden in de iacht en ochtend mist en op de neeste plaatsen droog weer. De emperaturen zullen vooral in binnenland op een lager liveau komen. Vooruitzichten voor zaterdag: Aantal uren zon: 6 tot 14 uur, nin. temp.: 1 tot 5 graden boven ormaal; max. temp.: 3 of meer raden boven normaal, kans op en droge periode van minstens 2 uur: 90 procent; kans op een eheel droog etmaal: 70 procent. Strandweer Na verspreide onweersbuien norgen een iets koelere zeewind, laarbij een wisselende bewolking, emperatuur 22 tot 24 graden, eewater 19 graden. Vooruitzichten: Tijdelijk onsta- iel met buienkans, daarna weer ogedruk met zon en goed trandweer. Barometerstand: Heden 10 uur i cm (1013 millibar), dalend. Zon en maan 25 juli zon op 4.50. onder 20.42; laan op 18.08. onder 29 juli VM. Te weinig? A/B HORNET President Nixon en vele andere Amerikaanse autoriteiten zijn aan boord van het vliegkampschip Hornet om de astronauten Armstrong, Aldrin en Collins een grootse hulde te bren gen nadat zij vanmiddag om elf minuten voor zes in de Stille Oceaan zjjn geland. De landingsplaats van de Apollo- 11 moest in de loop van de dag wor den gewijzigd in verband met min der goede weersomstandigheden. De ruimtecabine maakt gebruik van de aërodynamische stijgcapaciteit van haar basis om van het oorspronke lijke naar het nieuwe landingspunt Minister Lardinois DEN HAAG Minister Lardinois van landbouw en visserij zal nadere wettelijke maatregelen treffen tot beperking van het gebruik van be paalde chemische middelen bij de bestrijding van plantenziekten en insektenplagen in de landbouw. Hij heeft deze maatregelen aangekondigd naar aanleiding van de resultaten van het onderzoek naar de doodsoor zaak van roofvogels in het najaar van 1968, met name in Zeeland. Dit blijkt uit het antwoord op vragen van de Tweede-Kamerleden Van der Lek, mej. Barendregt en Wiebenga. De minister wil een algemeen Vér bod instellen voor het toepassen van de gechloreerde koolwaterstoffen al drin, dieldrin en heptachloor bij de voorjaarsuitzaai van granen en peul vruchten. Vanaf de herfst van dit jaar zal ook het gebruik van me- thylkwikverbindingen als ontsmetters van zaaigranen niet meer worden toegestaan. Dit middel zal echter wel mogen worden gebruikt bij zaaizaad dat bestemd is voor vermeerdering. De minister kondigt eén aantal wijzigingen aan in de bestrij dingsmiddelenwet om de terughou dendheid bij de toepassing van bestrijdingsmiddelen, waar nodig en verantwoord, nog te versterken. f~V5. r.vlucht van 15 L Vvent-ovHienEu-opoor') f 27,50 k vlucht, van1 l,ur- C>o19.nS.^P'«'S vliegen Nederland) 3 pers; Om moeilijkheden me» de indeling te voorkomen is het nodig dat u zich me» z'n drieën v een vlucht opgeef». He» is ook veel gezelliger: U kom» altijd bij elkaar »e zitten. n betaling aan' bureau Noteert u voor een rondvlucht, type: |ai I bi Tp (aankruisen wat u wenst) 1 correspondentie-adres: naam: T straat: plaats: telefoon:,^ Wij hebben reeds aan u betaald: (voor 3 personen totaal) 4 en wel per giro contant we komen per: auto trein bus bij voorkeur op: Vermeld duidelijk de datum in een der onderstaande voormiddag U kunt kiezen tussen de woensdagen en zaterdagen tot en met 30 juli. HOE EN WAT Deze KWARTET-rondvluchten (alleen op woensdogen en zaterdagen) worden georganiseerd vonuit Luchthaven Rotterdam en zijn alléén voor KWARTET-abonnees. Er wordt gevlogen me» ervaren verkeersvliegers, die geen dolle stunts uithalen maar u in een modern, comfortabel vliegtuig laten genieten van deze fascinerende ervaring. Terwijl men op z'n beur» wacht is een gezellig restaurant en een zonnig terras ter beschikking, vanwaar men het of- en aanvliegen kan volgen. Alle gewenste inlichtingen over lijndiensten of over leren vliegen zijn ter ploatse te krijgen. Aon het eind van de vlucht wordt u als herinnering een Oorkonde overhandigd. Uiterlijk twee dagen voor u aan de beur» bent krijgt u de instapkaart thuis. ;=i 150.- 398 kilometer verder te „vlie gen". Zodra de drie maanvaarders in de Oceaan zijn neergekomen zal de 25- jarige kikvorsman Eldridge M. Neal uit de bergingshelikopter springen om de astronauten een lichtgroen biologisch isolatiepak aan te reiken. Daarna bestijgen zij een rubberboot om elkaar twintig minuten lang af te boenen. De kans bestaat namelijk dat bacteriën die zij mogelijk van de maan hebben meegebracht, buiten het isolatiepak zijn gekomen. Vervolgens worden zij overgevlo gen naar de Hornet, waar zij in een speciaal geconstrueerde glazen iso latie-cabine zullen worden onderge bracht. Van hieruit kunnen zij door middel van een telefoon met de auto riteiten spreken. GEEN CORRECTIES Het laatste gedeelte van de vlucht van de Apollo-11 verliep zo goed dat de koerscorrecties die gisteravond om vijf minuten over half zeven en vanmiddag om zeven minuten over half drie zouden moeten worden uit gevoerd, konden vervallen. Gisteravond hebben de astronauten de laatste televisie-uitzending uit de Apollo verzorgd. Twaalf minuten lang lieten zij hun verrichtingen in het ruimteschip zien. Collins merk te laconiek op dat het feit dat de vlucht zo vlot verlopen is, niet be tekent dat zij eenvoudig was. Het te gendeel was het geval. En Armstrong richtte een woord van dank tot de genen die aan de constructie van het ruimteschip hebben meegewerkt. Intussen is duidelijk geworden wat de oorzaak is geweest van de gillen de storingen in de radio, waardoor het controlecentrum in Houston gis ternacht werd opgeschrikt. Arm strong bleek een geluidsband te hebben afgedraaid met zijn lieve lingsplaat „Muziek van de maan" HARTSONDE Gebleken is dat de gevoelige hart- sonde in Aldrins biochemische meet apparatuur het heeft begeven, waar door de registratie in Houston uit viel. Hij heeft nog geprobeerd de sondes uit de pakken van zijn colle ga's te gebruiken, maar dat hielp niet. Eerst thans is bekend geworden dat Armstrong en Aldrin op het moment dat zij op de maan landden slechts weinig brandstof over hadden. Zoals bekend hebben zij de Arend niet op de vastgestelde plaats op de maan neergezet maar zes kilometer verder. Er was toen nog brandstof om seconden te manoeuvreren in plaats van voor 119 seconden. roomboterkoekjes 210 gram van 109 voor 95 niet te geloven voor die prijst JAMIN Mens en dier zuchtten onder de benauwde drukkende warmte, die kenmerkend is voor het lage land aan de zee. Zelfs de olifanten in de Rotterdamse diergaarde Blijdorp werd het haast teveel. Ook zij zoch ten het water op (foto boven). De stad ivas gevangen in de hitte. Alleen waar de fonteinen spuiten, was verfrissing te vinden en daar genoten de kinderen dan ook naar hartelust, (foto midden) Maar ook deze warmte gaal voor bij. Straks vriest het weer. Ter he rinnering hieraan nog een foto van een bonthandel, waar vermoedelijk koopjes zijn te halen. Alleen het pas sen van de bontmantel is niet zo aan trekkelijk. A LS VOOR de landmacht geldt, dat de verhouding tussen dat gedeel te van het budget dat voor investe ringen beschikbaar is en de exploi tatiekosten dermate scheef getrokken is, dat gesproken kan worden van een dreigende ondoelmatigheid van ons defensie-apparaat, geldt dat natuur lijk ook voor de luchtmacht. Staatssecretaris Duynstee zegt dat hö verontrust is. Hij wijst zelfs op het gevaar dat door onvoldoende finan ciën de veiligheid van de piloot in het geding is. Zoals de situatie is, heeft de lucht macht dan nog het twijfelachtige voordeel, dat een militair vliegtuig dat door wat voor oorzaken dan ook niet kan vliegen in de ogen van hel publiek een onding is. Men zegt al gauw: waarvoor hebben we zo'n vlieg tuig anders? Een tank of een vracht wagen van de landmacht laat men met geruster hart op stal staan. Maar beide onderdelen van onze de fensie kampen met hetzelfde euvel: er is te weinig geld. Welk departement heeft trouwens te veel? In dit verband is het wel opvallend, dat de staatssecretaris voor de lucht macht geneigd is naar de NAVO te wijzen als een van de oorzaken dat het geld ondoelmatig besteed wordt. Hij zegt. dat er op NAVO-niveau te weinig coördinatie, standaardisatie en integratie is. By de landmaeht is het interne kos- tenprobleem de laatste jaren bron van studie geweest, en er zijn goede re sultaten geboekt. Deskundigen menen, dat op dat gebied weinig meer „te halen" is. Is men dat station bij de luchtmacht al voorbij? Zo ja, dan wordt het tijd, dat de NAVO zich eens terdege gaat beraden hoe met dezelfde hoeveelheid geld meer gedaan kan worden. Met ande re woorden: geen nationale, maar een Europese aanpak van het probleem waar de defensiedepartementen van alle NAVO-landen mee worstelen. Te meer is daar reden voor, als men bedenkt dat noodkreten van defen siespecialisten een voorbereiding zijn op dc vaststelling van de begrotingen van na 1971. Misschien komt men wel tot de con clusie, dat de huidige norm voor de defensiebegroting er nog wel nice door kan. Enquête onder zelfstandigen JJE GESTEGEN uitkeringen van de Algemene Bijstandswet, waarover de regering na aanvankelijke aan moedigingen aan de gemeentebestu ren zich nu weer ongerust maakt, zouden wel eens voor een belang rijk deel de kleine zelfstandige on dernemers ten goede kunnen komen. Het zijn met name de kleine zelfstan digen die in sociaal opzicht in Neder land achteraan komen. Dc Algemene Bijstandswet zou juist deze groep enig soulaas bieden. Vele kleine zelf standigen hebben tijdens hun actieve periode geen gelegenheid gehad een pensioen op te bouwen, zodat zij na de 65-jarige leeftijd voornamelijk op de AOW en de Bijstandswet moeten terugvallen. Het is ook deze groep die in tegen stelling tot de werknemers geen wettelijk verplichte verzekering kent tegen langdurige arbeidsongeschikt heid door ziekte of ongeval. Ook de kinderbijslag voor deze zelfstandigen is minder dan voor de werknemers. Uit een enquête, die het Economisch Instituut voor het midden- en klein bedrijf kortgeleden heeft ingesteld, blijkt dat op al deze punten bij de on dernemers in het midden- en klein bedrijf duidelijke wensen leven. Terugdringing van de uitgavengroei van de Bijstandswet zal waarschijn lijk verantwoord lukken, wanneer voor de zelfstandigen de pensioen voorzieningen verbeteren, de kinder bijslagen meer worden aangepast bij andere groepen van de bevolking, en er ook voor deze mensen wettelijk verplichte verzekeringen komen tegen langdurige arbeidsongeschiktheid. Dit is een meer sociaal verantwoorde methode om de stijging in de uitke ringen van de Bijstandswet te beper ken dan het om financiële redenen afwijzen van bijstand in gevallen, gevallen is dc Bijstandswet in het gevallen is de Bijstandswet iin het leven geroepen. DE BILT Het benauwde weer, veroorzaakt door hoge temperaturen met een fors vochtigheidsgehalte, ofschoon althans aan de kust iets, maar niet veel minder drukkend dan gisteren, heeft vakantiegangers èn werkende Nederlanders van daag weer parten gespeeld: men voelde zich loom en tot weinig activiteiten in staat. In het binnenland stegen de tem peraturen weer tot boven de dertig graden, maar - in de buurt van de kust werd wat duidelijker dan gis teren een verkoelende zeewind waar genomen. Dit gold dan het gebied ten westen van de lijn Bergen op Zoom Rotterdam Amsterdam Groningen. Die lichte verkoeling was afkom stig van een zwak front dat lang zaam in de richting van ons land beweegt en al tot plaatselijk on weer gepaard met regen aanleiding had gegeven. Er wordt echter niet verwach van dit front dat het weer- patroon ingrijpend zal wijzigen. Ook nu dus weer grote belangstel ling voor ijs en frisdranken. Deze industrie we^kt de laatste dagen onder hoogspanning. Nu al kan van een recordomzet voor 1969 worden gesproken, al zou het met ingang van heden aanhoudend gaan sneuwen, zo worde door deze kringen gemeld. Dagelijks consumeert de Nederlandse bevolking nu voor ruim twee miljoen gulden aan ijs, aldus directeur R. Krol van de Ermi-ijsfabrieken in Rotterdam. Voor vervolg zie pag. '2 OPRUIMING SMYRNA KARPETTEN 140 x 180 135,98, 200 x 300 285.— 209.— 225 x 315 365.— 255.— Grote maten tegen bijzonder lage prijzen Extra aanbieding SMYRNA TAFELKLEDEN Zeer mooie originele RERZ. TAFELKLEDEN 20% korfing BULTHUIS BOTERMARKT 23

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1