TELECOMMUNICATIE IS NOOIT SPELBREKER RADIO Ljfe- '"N 2» ITv-documentaire Slowaakse kerk GEWENNING De moord aan de Ves tad reef CAROLINA YES DINSDAG 22 JULI 1969 HILVERSUM De kerkelijke endgemachtigden vertonen op zon- ag 3 augustus op Ned. 1 een docu- ientaire van ZDF (tweede Duitse rogramma) over de Slowaakse kerk, p de grens van verleden en heden, aditie en vernieuwing. Het pro- irnma heet „Trouwen is houen". Niet alleen de politieke ontwikke- ngen in Tsjechoslowakije zijn 'ver- unden met een roerig verleden: de sschiedenis van de kerk in Slowa- e telt minstens zoveel oorlogen, •drukkingen en misverstanden. De meeste gevechten hebben zich gespeeld tussen de r.k. kerk en an- ■j*s gerichte groeperingen en kerk- •ji. Een eeuw voordat Luther open- ik zijn kritiek op de r.k. kerk uitte, is het verzet daartegen in dit land in volle gang. zulks onder leiding in Johannes Hus (1369-1415). Zijn em klinkt nog altijd door in de ■otestantse kerken, voornamelijk in van Tsjechië. De Slowaken, in het zuiden, ston- veel meer onder invloed van Lu- :r. Hoewel hier ook het contact t Duitsland veel groter was, ging Slowaakse kerk haar eigen, natio- listische weg. Karakteristiek is jv. de gezongen liturgie in de ndstaal. De Slowaken zijn hun kerk zeer duw. hoewel ze haar niet druk be- •ken. Velen reserveren het kerk- •m voor hoogtijdagen. Een huwe- ^lk wordt nog vrijwel altijd ingeze- ?ilnd, er worden veel kinderen ge- ®fcpt en jaarlijks treden jonge lid staten toe. De documentaire toont aan. dat de fcrkcn op papier daardoor wel veel |den tellen, maar ook hier tradities I verleden steeds meer verliezen »n betekenis. Prijzenbeschikking Ijvoor schoonmakers en glazenwassers 'DEN HAAG In de Staatscourant 21 juli 1969 hebben de ministers economische zaken en van socia- zaken en volksgezondheid de prij- ïbeschikking schoonmaak- en gla- iwasserswerkzaamheden 1969 ge- >liceerd. Jens overleg, cfat reeds voor de iddging van de prijzeribesohik- goederen en diensten 1969 met I werkgevers van deze branche ,{rrd gevoerd, was gebleken, dat de 0,rieven voor sohoonmaak- en gla- 'djnwasserswerkzaamheden, inclusief ''4 BTW ten hoogste 8 3/4 procent bo- .jn het niveau van 1 oktober 1968 ''bchten liggen. In de thans afgekon- v,gde beschikking wordt dit percen- ge als maximaal toelaatbaar visteld. Daarmee wordt een effectie- uj controle op een juiste tariefbere- 0(]ning bevorderd, aldus mededelin- p van het ministerie van econo mische zaken. Makkelijk praten met de maan In drie seconden de ivereld rond HILVERSUM Bij de ver bluffende gebeurtenis „een mens op de maan" moeten we vooral niet vergeten, dat bij dit histori sche feit de telecommunicatie een even historische stap voor uit heeft gemaakt. Zonder enige moeite is er radio- en televisie contact gelegd tussen maan en wereld en daarmee kon maar naar hartelust worden heen en weer geschakeld. Denkt u zich eens in. dat op dit gebied het menselijk vernuft nog was ach tergebleven het effect van de maanlanding zou niet half zo groot zijn geweest. Nu was het eigenlijk „vanzelfspre kend", dat over de hele wereld mensen bij zichzelf thuis de verrich tingen konden volgen met het oog en. schoot die mogelijkheid even te kort. dan bleef het oor gevoed met alles wat het maar kon opvangen. Ja, we voelden ons zelf een beetje genomen, toen we de eigenlijke lan ding niet konden zien. Waarom werkten de camera's niet? Omdat de beide astronauten het te druk hadden met hun hachelijk landingsprogram ma. Was er een derde man aan boord geweest, dan had die met de camera kunnen werken zoveel hij wilde, want de mogelijkheden waren er „natuurlijk". Laten we eerlijk zijn, we zijn enorm verbaasd geweest over de maanlanding op zichzelf, maar we zaten onderdehand thuis de tv te commanderen, zo van: „Kom. schiet nou eens op met de beelden! Krijgen we nou wat te zien of niet?" Aan de mogelijkheid twijfelden we niet: de televisie kan alles, evengoed als de radio. Juist vertaald betekent dat: beeld- en geluidoverbrenging van maan naar aarde en omgekeerd schokt niet meer, er wordt gewoon niet anders verwacht. ALARM Wie sloeg er werkelijk alarm, toen satelliet Intelsat III, die een on misbare schakel scheen te zijn in de beeldoverbrenging het korte tijd voor de landing plotseling liet afweten en moest worden afgeschreven? Ge probeerd werd, nog even een nieuwe satelliet op te laten en toen dat niet lukte... ach wat, toen werden de sig nalen „maar even heen en weer over Japan gestuurd", daar was nog wel een satelliet beschikbaar om te hel pen. Wilt u nog eens even weten, wat er in „de maannacht" precies met de beelden die de brave camera op de maan (roemloos achtergelaten) op batterijen lopend, zo keurig heeft op genomen? Gecodeerde signalen gin gen eerst naar Spanje vandaar naar Early Bird, toen naar Houston waar beelden en geluid werden gevormd en gescheiden. De beelden gingen voorts per kabel naar New York, waar ze doorgezonden werden naar San Francisco, die ze naar een satel liet stuurde. Deze kaatste ze terug naar een grondstation in Japan, van waar ze 600 mijl over de aarde naar een ander Japans station gingen. Dat stuurde ze naar een satelliet boven de oceaan, waarna ze in Engeland werden opgevangen, „vertaald" op 625 lijnen en doorgestuurd naar Brussel, om daarvandaan het Euro- visienet opgestuwd te worden, zodat de zender Lopik ze kon opvangen en bij u thuis bezorgen. Dit hele beeld-proces kostte nog geen 3 seconden tijd. Het radiogeluid kwam zelfs nog 4/10 seconde sneller binnen: U hebt dat kunnen constate ren bij directe interviews uit Houston en bij de toespraak van president Nixon. Het leek toen. of beeld en geluid niet gelijk liepen en in feite was dat ook zo. Toen Jules Verne (ja, hij komt de zer dagen nogal eens tevoorschijn) lang geleden gesprekken en beelden uit ruimteschepen met de aarde „voorspelde", moest iedereen lachen over nu wat al te grote fantasie. Wie durfde eraan denken, dat zo'n idee nog eens veel perfecter dan Verne kon fantaseren, werkelijkheid zou zijn en... de mensen op dat tijdstip dit als een bijkomstigheid zouden beschouwen? De gewenning speelt ons allang parten op het gebied van de telecom municatie. Houston achtte „in die nacht" een excuus aan de kijkers vanwege het zwart-wit beeld van de maan op zijn plaats: „De volgende keer zullen wij voor kleuren zorgen!" klonk het verontschuldigend. O zo, hebben de kleurcnkijkers toen onge twijfeld gezegd. Neen/aan het feilloos functioneren van radio en televisie heeft niemand bij de maanreis getwijfeld. Ook in Houston niet: De computer zei dat het kon en dus... Was er ooit spanning bij het overschakelen tussen landen, later tussen werelddelen, nu het communi catie met de maan gold, bestond die eigenlijk niet. In alle studio's ter we reld die de uitzendingen doorgaven, maakte men zich veel ongeruster over de vlotte vertalingen, het bij houden van de berichtgeving, het doen vlotten van het hele programma. Die beelden, dat geluid... die kwamen er wel. NIET BESCHAAMD De eindeloze mogelijkheden van de telecommunicatie hebben ons niet beschaamd. Hebt u ook gedacht aan de benauwenissen van de vroegere ontdekkingsreizigers, die bijna blin delings op groot avontuur gingen, de beklemmende eenzaamheid van maan den tegemoet? Hoe moet het de maanreizigers te moede zijn geweest, toen zij op dit geweldigste aller avonturen voortdu rend gesproken contact met de aa-de konden onderhouden en daarbij zelfs onder medische controle staan; hoe moeten de echtgenotes en kinderen zich hebben gevoeld, toen zij de drie mannen op hun uitzonderlijk verre tocht (niettemin even in een paar da gen afgelegd) konden hc.-en en zien? Het functioneren van de telecom municatie behoefde voor deze reis niet meer beproefd te worden: de wetenschap wist. Niettemin is het nu bewezen, dat de mens in zijn beslo ten huiskamer zomaar op de maan kan kijken.... en dus waarschijnlijk even gemakkelijk op andere plane ten. Wat een geweldig gebeuren! En nu eens eerlijk: wie heeft er zondagnacht helemaal niet één keer gezegd bij het urenlange beschouwen van dat stuk maan: „Kom jongens, gebeurt er nog wat? Zien we nog iets bijzonders?" Wij. in onze tijd. staan voor niets meer in onze eisen. Twee uren op één stuk maan kijken vinden wij al een beetje vervelend worden. Welja. Ko men we over een paar jaar mis - schien van helemaal niets meer on der de indruk VANAVOND TE ZIEN 7.07 uur (kerkelijke zendgemachtigden) Kenmerk. 7.32 uur Tommy Cooper. 8.20 uur Lied van Rusland, kozakkenkoor en -dans groep. 9.26 uur aflevering Advocaat Judd. 10.40 uur reportages Apollo-11. Ned. 2 NOS 7.03 uur Woobinda. jeugdfeuilleton, De bosbrand. 8.20 uur Dubbelspion. 9.10 uur Amerikaanse discussie over de maanlanding. 9.40 uur optreden van de Belgische Amerikaan Jean Toots Thielemans. VANAVOND TE HOREN Hilversum I KRO 8.00 uur Bel Canto, operamuziek. 9.15 uur hoorspel „Over de schutting 9.45 uur Omroeporkest concerteert. 11.00 uur Toeristisch magazine: Verona. Hilversum II Al RO 7.35 uur amusementsprogramma „Vergeet 't maar". 9.00 uur muzikale herinneringen aan Pierre Palla. 9.30 uur Hiering uit Den Helder, o.a. discussie met Ton Regtien. Wat een zegen en... wat een gevaar 10.05 uur Muziek zonder make up: jongeren musiceren, is de telecommunicatie! Phé Wijnbeek 10.55 uur Muziek van deze eeuw. Dit machtige soldatenkoor, compleet met eigen kapel, vormt het Russische Alexandrov- ensemb'le, dat zich, door vele landen trekkend, grote faam heeft verworven. Wij kennen het o.m. van de plaat als „Het kozakken koor". Het is een selectie van de beste muzikan ten en koorzangers uit het leger, dat op sublieme wijze volksmuziek uit Slavische landen ten gehore brengt. Een beroemde dansgroep zorgt voor boeiende afwisseling. Het koor dateert uit 1928 en w meestal op toernee. De KRO laat de bonte show vanavond een half uur zien op Ned. I. POLITIEVERHAAL VAN N. A. M. WIJCHGEL 99 „Ja. dat waren het, alle twee. Vooral juffrouw Hendrika." „Ik zou graag willen, mevrouw Smit dat „Zeg maar Annichje, meneer, dat zijn we zo gewend," viel ze hem in de rede. „Graag. Annichje dan. Zou je mij enige vragen ronduit willen beantwoorden? Je helpt mij daarmee meer dan je waarschijnlijk beseft om de moordenaar te vinden," zei Verster nadrukkelijk. „Als ik daar echt mee kan helpen, maar ik begrijp niet hoe." „Toch is het zo." verzekerde hij haar. Hij haalde zijn portefeuille te voorschijn en nam daar de eertijds door Annichje zelf geschreven brief uit. Hij reikte haar die toe, maar ze nam hem niet aan. „Ik heb mijn bril niet bij me. wat is het?" vroeg ze. „Een door jou geschreven brief aan juffrouw Hermine waarin je haar bedankt voor de honderd gulden die je van haar ontving en je hebt het dan ook over juffrouw Hendrika die bij je zuster Geertje is en je verzekert juffrouw Hermine dat je zuster en je zwager hun mond kunnen houden. Om welke reden is juffrouw Hendrika indertijd naar je zuster gegaan, Annichje?" „Ze was ziek," antwoordde de oude vrouw kort en merk baar zenuwachtig. „Wat mankeerde haar?" „Hoe moet ik dat weten, ik ben toch geen dokter", ont week ze zijn vraag. Verster, die zich herinnerde wat hij van mevrouw Dete- rink vernomen had en dit met de inhoud der brieven combi neerde, had zich al een mening gevormd. Door Annichje's onwillige houding nu hij dit onderwerp aanroerde stond het voor hem welhaast vast dat hij zich niet vergiste. „Juffrouw Hendrika was in verwachting, niet waar An nichje? In verwachting van een kind van de man waarmee haar vader haar niet wilde laten trouwen." Haar nerveus wriemelende vingers, haar ontdaan gezicht en de verschrikte blik waarmee zij hem aankeek waren voldoende antwoord, al zei zij niets. Toen zij bleef zwijgen zei Verster: „Ik geloof, Annichje, dat je er niet aan denkt dat juffrouw Hendrika hier nu geen verdriet meer van kan hebben, evenmin als juffrouw Hermine. Dat het nu alleen gaat om de moordenaar te vinden. Daarom zou ik graag willen dat je me vertelde wat er Indertijd gebeurd is", zei hij met vriendelijke aandrang. „Liever niet, meneer, want ik heb beloofd m'n mond te houden. En waar is het goed voor ouwe koeien uit de sloot te halen?" „Wil je dan dat de moordenaar vrij rond blijft lopen?" „Natuurlijk niet. Maar dat kan toch daar niks mee te maken hebben. Nou de dames ook dood benne leeft er niemand meer behalve ik die dat meegemaakt hebben," protesteerde ze. „Zijn uw zuster en haar man dan ook gestorven?" „Ja, meneer. Hein al lang geleden en m'n zuster van 't voorjaar." „Is uw zuster nog weer getrouwd geweest?" Zij schudde het hoofd. „Niet dus. Maar ze hadden wel een zoon, Henri. Leeft die nog?" „Dat zal wel. Hij het me tenminste een kaart gestuurd toen zijn moeder stierf. Maar ik ben niet naar de begrafenis geweest, want ik was ziek." „Geertje is hier een keer met hem geweest toen hij nog klein was, maar daarna heb ik hem nooit meer gezien." „Woont hij nog in Meerssen?" „Dat denk ik wel. maar weten doe ik het niet." „Heeft hij zijn werk daar? Wat doet hij voor de kost?" „In m'n zusters laatste brief schreef ze dat hij in een garage werkte." „En het kind van juffrouw Hendrika?" veranderde hij onverwachts van onderwerp. Ze bleef aarzelend zwijgen en deed moeite zich te beheersen. „Dat werd dood geboren," antwoordde ze na een poosje nerveus. „En de vader van het kind, Annichje, wat weet je daar van?" (Wordt vervo lg<D TELEVISIE :VANAVolft>| mentaire. 19.30 Tienerklanken. 19.55 Mededelingen. 20.00 Nieuws. 20.25 Houden van (spel van Paul Géraldy). 31 40 Asse poes: het ballet Cinderella van Serge Prokofjew. 23.00 Nieuws. Illversum 1 402 m HO 18.30 Nieuws. 18.41 Actua liteiten. 19.00 Verslag ,t-Schaak toernooi te sterdam. 19.03 Stereo: Luc 20.00 Stereo: Operafrag- enten (gr.(. 21.15 Over de hutting, hoorspel. 21.45 Om- eporkest 22.25 Overweging. 2.30 Nieuws. 22.40 Mededelin- 32.45 Gewijde muziek. 23.00 Hor:=;nien: toeristisch agazlne. 23.30 stereo: lichte Tammofoonmuziek. 23.55-24-00 Hilversum II. 298 m- AVRO 1«.00 Nieuws. 18.11 Ra diojournaal. 18.25 Stereo: Me- kropole orkest. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Trefpunt: dlscus- pterubriek voor actuele zaken. (29.30 Nieuws. 19.35 Grammo- onplatenprogramma met het rlpverhaal Met de knippen iop stok en reportage van de Rationale Zwemkampi- >enschappen te Breda. 31.00 ereo: Pianorecital (opn) 21.30 liering: Jeugdprogramma Cabaretprogramma van Jonge artiesten. 22.30 Nieuws Raioojurnaal. N.O.S '^:22.55 Stereo: Muziek van deze (opn.). 23.55-24.00 Nieuws. Nederland I N.O.S.18.50 Kleur: Pluimpje. STEJR: 18.56 Reclame. N.O.S.: Journaal. STER: 18.03 Reclame CVK/Ikor/Rik!k: 19.07 Kenmerk informatierubriek over kerk en samenleving. KRO: 19.32 De dwaze wereld van Tommy Cooper, TV-film.STER19.56 Reclame. N.O.S.: 20.00 Jou - naai. STER: 20.16 Reclame. KRO: 20.20 Kleur: Lied van Rusland: vocaal ensemble. 31.26 Kleur: Advocaat Judd. TV-film. H1RO: 22.15 Een kin derhart, 22.25 De compu.er - alternatief voor vlvlsecile. 22.30 Hiro Magazine. N.O S 22.35 Journaal. 22.40 23.00 Kleur: Apollo-ll: Ove.zichi van de laatste gebeurteiuoóen rond de Apolio-li. NEDERLAND II N.O.S.: 18.50 Kleur: Pluimpje. STER: 18.56 Reclame. N.O.S.: 19.00 Journaal. 1J.03 Kleur: Woobinda. TV-serie voor de jeugd. 19.28 Scala, nfermatief programma. STEK: 19.56 Re clame. N.O.S.: 20 00 Journaal STER: 20.16 Rer.ame. N.O.S.: 20.20 Kleur: Dubbelspion. TV-filmserie. 21.10 Kleur: Ope ratie „Operatie-. repoitase over het totstandkomen van Operatie Icarus op het vlieg veld Gllze-Rljen. 31.40 Verbin ding met België. Muzikale show rond de Belgische Ame rikaan Jean Toots Thielemans. 22.25-22.30 Journaal. BELGIE KANALEN NEDERLANDS: 2 l 10. MORGEIN HILVERSUM I. 402 m. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Lichte muziek met nieuws en actuali teiten. 8.00 Nieuws TROS: 8.11 verzoekplatenprogramma. 8.30 Nieuws. 8.32 Als dat zou kun nen (vervolg). 9.00 Gymnastiek voor de huisvrouw. 9.10 Licht programma. 9.35 Waterstanden. 9.40 Voor de kleuters. 9.55 Ste reo: Verzoekplatenprogramma van klassieke muziek. 11-00 Nieuws. 11.02 Op sleeptros: voor automobilisten. 11.45 Actualiteiten, plm. 11.55 Mede- lingen. KRO: 12.00 Gevarieerd programma. (12.22 Wij van het land; 12.26 Mededelingen t.b.v land- en tuinbouw: 12.30 Nieuws: 12.41 Actualiteiten; 13.00 Raden maar. ...quiz.) NCRV: 14.00 Stereo: Moderne orkestwerken (gr.). 15.00 In 't zilver: voor oudere luisteraars 16.00 Nieuws. 16.02 Voor de jeugd. 17.00 Twten-Popradio 17 50 OverheidsvoorlicV.me 18.00 Stereo: Veel gevraagde gewijde muziek (gr.). HILVERSUM H. 298 m. VARA: 7.00 Nieuws en och tendgymnastiek. 7.23 Stereo: Lichte grammofoonmuziek (7 30-7.35 Van de voorpagina). PRO: 7.54 Deze dag. VARA: 8.00 Nieuws en actualiteiten 8.20 Stereo: Lichte grammo foonmuziek. (plm.8.30-8.35 Voor de huisvrouw). 9.00 Stereo: Op namen van diverse VAHA-or- kesten en ensemble». 9.40 voor de jeugd. 10.00 Lichte gram mofoonmuziek. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Nieuws. 11.02 Voor de huisvrouw. 11.40 Ste reo: Klassieke muziek (gr.). 11.55 Stereo: Amusementsmu ziek (gr.). 12.54 Voor het plat teland. 13.00 Nieuws. 13.11 Na tionale Zwemkampl- oenschappen in Breda. 13.14 Actualiteiten. 13.25 Licht or gelspel. 13.45 Gesproken por tret. 14.00 De ooggetuige, hoorspel. 15.05 Pianorecital. 15.25 Stereo: Mezzo-sopr. en piano. l6.oo Nieuws. 16.02 Voor boven de zestig. 17.02 N.O.S Oude liedjes. VARA: 17.20 Voor de jeugd. plm. 17.55 Me dedelingen. HILVERSUM III. 240 m en FM-kanalen. NCRV: 9.00 Nws 9.02 Lichte vokale muziekjes. 110.00 Nieuws. 10.03 Nieue langspeel platen met kritisch com i-n- taar. N.O.S.: 11.00 Nieuws li.ix.' Muziek-lezen. :12.00 Nieuws). AVRO: 13.00 Nieuws 13.03 Radiojournaal. 13.06 Pla- tenproeramma. (14.00 N.euws) 15.00 Nieuws. 15.03 Arbeidsvita minen. 16.00 Nieuws. 16.03 Licht platenprogramma. 17.00 Nieuws. 17.02 Radiojournaal 17.05-18.00 Pop- en countrymu- zlek. TELEVISIE MORGEN Keur: APOLLO-11 AVRO: 17.00-1.35 Kwissen met de MounMes. ieugdprogr Z0IIZ VltZD D00RÉOJ BUI7EWIAAIDSE AG£MT ÜÉDOOJ) -zimaiaapi BB&mt us TMAP. ££aJ VAAS SPOOR-- pU ....HAAR SSN SPOOR! carouma ves sreve- CARRl&AV MOÉTSU Mfr S ZAAK DOOR SAAM... ippie Loep en de Molboor Smidje Verholen en het- geheim van de Uylenborgh 1274: Zo, dat weten we dussmidje Verholen ging NIET naar de Oost. Maar thuis, in zijn eigen vertrouwde smidse te Rijk- huyzen was hij óók niet. want hij verkeerde op dit ogenblik op zeer myste rieuze wijze in een héél andere eeuwIn elk geval wekte zijn afwezig heid de achterdocht op van de kranige politieman Eelco Eelkema. Deze deed zijn ronde door het dorp en vond de smidse wagenwijd open, terwijl er niemand aanwezig scheen en er een geheimzinnige, doodse stilte hing „Da's raar," vond Eelco. „Anders klinkt hier altied het vrolijke klopp'n en hamer'n van stukk'n staal En anders kun je hier altied het siss'n hoor'n van roodgloei'nde smeedwerk'n, die ze onder- dompl'n in de waterbakMaar nou hoor ik alleen een spookachtige stilte." Hoe de geoefende politieman in staat was een „stilte" te „horen", daar brak hij zich het hoofd niet over. Eelco wist namelijk heel goed wat hem in zulke gevallen te doen stond en daarom maakte hij deskundig rapport op. Nog diezelfde middag bood hij het burgemeester van Muizenis aan. „Het zou me niks verbaaz'n as hier de Geheimzinnige Dienst weer achter zat, burgemeester," legde Eelco uit. Verhool'n is gister'navond een kuiertje gaan maak'n in het Rijkhuyzer Bos. D'r benn'n ver- schill'nde getuig'n die dat kenn'n bevestig'n. Daarna is er eev'nwel geen spoor meer van hem gezien." „Gunst nog-es-an-toe," zuchtte burgemeester van Muizenis. „Met die Verholen is er ook altijd wat. Ik zou zo zeggen: je moest dan maar 'es wat in het Rijkhuyzer Bos gaan rondspeuren. Eelco In het clubgebouw van de club der fantasten werd jereen stil toen de voorzitter met zijn hamer op zijn leitje sloeg, nadat hij met zijn gasten het podium betre- f bad. 1,Geachte leden", riep de voorzitter. „Gij allen hebt het Thaal van de wonderbaarlijke reis naar het middelpunt ,r aarde gevolgd in de dagbladen van onze stad. Gij allen ^aart eenstemmig van mening, dat zo'n verhaal het fan- %tische verre overschreed, waardoor U, met algemene 'jimmen, de reizigers uitriep tot dè fantasten van deze |»w!" let werd stil in de zaal toen de voorzitter zweeg. Hij pakte een glaasje water en dronk. Jonas keek Weetal aan en die haalde met een nors gezicht zijn schouders op. „Daarom", hernam de voorzitter, toen zijn mond weert koel en fris was geworden, „daarom, nu we allen aanwezig zijn, zal ik de plechtigheid beginnen met het voorstellen; van de drie vrienden..." Hij draaide zich om en wilde verder gaan, maar hij zei; niets. Hij staarde naar Jonas en Weetal en mompelde: „Jullie waren toch met z'n drieën...?" Jonas knikte en keek om zich heen. „Waar is Lappie!"| kreet hij... FERDNAND

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7