Waarnemers in W «-Irian zijn slechts toeschouwers Pool- bere- dcins KRITISCHE GELUIDEN STERVEN WEG Vlaardingen vlagt voor zeezeiler B. Zijdenbos Kennedy in staal' van beschuldiging Uit de Haagse hof geplukt Zegetocht naar thuishaven wacht S3. 0 i' Broer van ds King dood aangetroffen i Vermoedelijke moordenaar val Mboya gepakt DINSDAG 22 JULI 1969 Tn de Londense dierentuin zoe ken de poolberen Pipaluk en Sa- brina verkoeling in het water on der het toeziend oog van de chef-oppasser van de berenafde ling Sam Morton. Sabrina maakt een „dansje" op de bodem van het zwembassin in de Londense Zoo. (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) MERAUKE Het politieke circus verplaatste zich snel naar een ander deel van de jungle nadat Merauke zich vóór Indonesië had uitgesproken. 146.000 Westirianezen, zo jubelde Radio Djakarta, hadden unaniem voor Indonesia Raja gekozen. De nationale geloofs belijdenis van 17 augustus 1945, waarin van een Groot-Indonesisch rijk van Sabang naar Merauke wordt gesproken, kon eindelijk ten volle worden waargemaakt. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Zeezeiler Bertus Zijdenbos (63) zal zater dagmorgen om elf uur met zijn Santa Maria in Hoek van Holland aankomen na een reis om de wereld van drie jaar. Daar zal een ge- pavoiseerde vloot jachten het zeilschip opwachten waarna de zege tocht naar thuishaven Vlaardingen kan beginnen. „Deze dag zal hij de moeilijkste van z'n hele reis vinden", zegt mevrouw Zijdenbos. Een speciale commissie zorgt voor een feestelijke thuiskomst van de Vlaardingse kastelein. Tijdens de persbijeenkomst, waarop bijzonder heden over de ontvangst werden ge geven, maakte watersporter J. van Asperen dankbaar gebruik van de gelegenheid de prestatie van zeezei ler Zijdenbos nog eens duidelijk in de hoogte te steken. „Zo'n tocht eist normaal een jaar voorbereiding, maar de heer Zijden bos is min of meer spontaan ver trokken. Je zou zelfs kunnen zeggen op een geheimzinnige manier. Wan neer je weet dat hij een gewone wa tersporter is. dan moet duidelijk worden welk een prestatie hij heeft geleverd. Niet geloven Er zijn meer zeezeilers, maar die hebben een beroepsschipper aan boord en een uitgebreide bemanning. Zo niet Zijdenbos. De vaklui, en daarmee bedoel ik dan de kapiteins van de grote vaart, schudden hun hoofd wanneer ze horen met wat voor primitieve middelen deze reis om de wereld is gemaakt. Ze kun nen het gewoon niet geloven." Burgemeester mr. J. Heusdens sloot zich dankbaar bij dit getuigenis aan. Hij hoopte dat de mensen flink zul len vlaggen, vooral langs de Nieuwe Waterweg en Oost- en Westhaven- kade. waar de Santa Maria haar glorieuze intocht hoopt te maken. Hij noemde de reis om de wereld „een Nederlandse zaak". Mevrouw Zijdenbos zal haar man tegemoet varen op een kruiser van de Rijkspolitie te water, waarop zich verder het comité van ontvangst be vindt. Dit comité bestaat uit B. en W. van Vlaardingen en vertegen woordigers van regering, Koninklijke Verbonden van Nederlandse Water- sportverenigingen (KVNWV) en marine. Dit schip zal de Santa Maria, niet zijn elf meter een lilliputter onder j dè zeewaardige zeiljachten, tussen j Maassluis en Hoek van Holland ont moeten. De rijkshavenmeester vreest voor de Vlaardingse haven een groot Het neer in Enropa aantal jachten van de Schiedamse en Vlaardingse watersportverenigin gen. Geadviseerd wordt daarom in de haven een ligplaats te kiezen, omdat anders het scheepvaartverkeer op de Waterweg in gevaar wordt gebracht. Deze schepen kunnen de Santa Maria binnentoeteren. Ook de begeleidende vloot zal in de buitenhaven een lig plaats kiezen op aanwijzingen van de rivierpolitie. Vlot verloop Het is van belang, dat het afmeren een vlot verloop heeft omdat gebruik moet worden gemaakt van hoog water. De Santa Maria zal om 13.57 uur de spoorbrug passeren en om ongeveer kwart over twee afmeren bij de Visbank in het centrum van Vlaardingen. Daar zal mevrouw Zij denbos haar man begroeten in tegen woordigheid van haar kinderen. Van de Visbank gaat het door de Brede Havenstraat en Hoogstraat I naar het stadhuis, waar om kwart j voor drie een ontvangst wordt ge- houden. De heer Zijdenbos zal dan worden gehuldigd. Via luidsprekers op de Markt en bij de Visbank zullen de Vlaardingers van het gebeuren I getuige kunnen zijn. j Voor het eerst sinds jaren zullen in de toren van de Grote Kerk op de Markt kegel en bal worden ge- I hesen, symbolen van de oude visse- j rijwereld. In een tijd. toen men het nog zonder de moderne communi- i catiemiddelen moest doen, werden kegel en bal in de toren gehesen I door de zogenaamde torenkijker, j I Iedereen wist dan dat er een schip j in aantocht was. Vader vond zijn verdronken zoon EMMELOORD De 15-jarige Ebe Slot uit Creil (Noordoostpolder) is gistermiddag in de Noordermeertocht dicht bij zijn ouderlijke woning ver dronken. Hoewel hij de zwemkunst niet machtig was. ging hij tijdens afwezigheid van zijn ouders toch zwemmen. Toen zijn ouders terug keerden en hun zoon niet thuis trof fen gingen zij hem zoeken bij de tocht in de veionderste'llng dat hij daar was gaan vissen. De vader vond het slachtoffer. Tegenstand op het internationale j vlak kon er nauwelijks zijn. Eventu ele kritische geluiden zouden spoedig wegsterven. Iedereen was er toch ge- tuige van geweest hoe de 1,70 verte- j genwoordigers van het regentschap j Merauke hun stem ten gunste van Indonesië uitbrachten? Ortiz Sanz en zijn VN-waarnemers I waren er bij, de Nederlandse ambas sadeur Scheltema en diens Australi sche collega in Djakarta Joekel. Ook de internationale pers, vertegenwoor digd door Nederlanders, Australiërs en Japanners, had er met de neus bovenop gestaan. Dat klopt ook allemaal: getuigen waren er genoeg. De speciale verte genwoordiger van VN-secretaris Oe Thant kwam met z'nvrouw en z'n staf op de dag voor de „pepera" in Merauke aan. De internationale amb- tenaren gingen toen lunchen en sla pen, genoten vervolgens van enkele meegebrachte flessen whisky op hun platjes in hotel Negara, gebruikten de avondmaaltijd en gingen tenslotte hun nachtrust in. Voor een jaarsala ris van 15.000 dollar en een „smarte- geld" van 70 dollar per dag kun je je per slot van rekening niet al te moe maken. TOESCHOUWERS De ambassadeurs verbleven nog veel korter in Merauke. Ze waren er eigenlijk maar een paar uur. Hun aankomst viel in de morgen, hun vertrek in de middag van de musha- warahdag. Als gast van de Indonesi sche minister van buitenlandse za ken. Malik, waren ze protocolair aan diens programma gebonden. Geen ge sprekken dus met andersdenkende Papoea's; slechts toeschouwers in plaats van waarnemers. Slechts enkele journalisten hadden gezien hoe de „pepe~a" in Merauke was voorbereid, omdat ze door ge brekkige luchtverbindingen gedwon gen werden vier dagen van tevoren aan te komen. Ze hadden ook per soonlijk ervaren hoe de Indonesische autoriteiten, die honderden ambtena ren hadden ingeschakeld, hen steeds opnieuw trachtten te beletten contact met de bevolking te krijgen. De overdaad van versieringen vlaggen, monumenten van kokosnq- ten. erebogen van ingeknipte palm bladeren. een soort Are de Tricmphe van de cijfers 19 en 45 enzovoorts die de straten en de huizen zo'n fees telijk karakter gaven, waren op be vel van het ministerie van voorlich- I ting aangebracht. De Papoea's, die daarvoor hadden gezorgd, waren j geen vrijwilligers, maar voor 't me- rendeel ex-politieke gevangenen. Ze waren vrijgelaten op voorwaarde dat ze voortaan mee zouden bouwen aan l de glorie van het Groot-Indonesische I rijk. Een tiental van deze ongelukkige Moejoes en Marinds had de interna tionale pers op een morgen mogen j interviewen om zelf te kunnen con- stateren hoe goed ze wel behandeld waren. Plaats van handeling: het lo kale militaire hoofdkwartier. Algeme ne indruk: timide en geïntimideerde mensen, die in het bijzijn van de hooghartige Javaanse officieren nau- welijks een woord durfden te zeggen. Stereotiepe opmerkingen: „We zijn gevangen gezet wegens het verstoren van de rust en de orde" „We hebben onze opsluiting totaal niet als een gevangenisstraf gevoeld" „We zijn blij met de heropvoeding, die we hebben gekregen, omdat we de si tuatie nu beter begrijpen". weer max.t gist. o.sl. Amsterdam zw. bew. 25 0 Brussel mist 26 0 Frankfort 1. bew. 25 0 Genève onbew. 28 0 Innsbruck 28 0 Kopenhagen 20 Locarno b. bew. 31 7 Luxemburg onbew. 23 0 Madrid onbew. 39 0 Maiorea onbew 32 M (inch en onbew 23 0 onbew. 29 0 27 0 Rome 29 0 Wenen zw. bew 23 0 SQrlch onbew 26 K DOOR Toen ik toch zo in de buurt was, ben ik de Denneweg eens langs ge slenterd. Had wel het gevoel de enige slen teraar te zijn. Metgezellen genoeg, maar die stapten doelbewust kenne lijk met boodschappen bij bakker, drogist en welke andere nuttige win kels binnen. Gek eigenlijk, want de Denneweg is echt een slenterstraat. Het wordt er niet genoeg gedaan, omdat er geen enkele, wat men noemt, toeristische attractie is. Geen perceel waar vol geladen bussen voorrijden. Het is meer een straat voor fijnproevers. Een paar kunstzalen, een paar boekhandels met tijdschriften keus, een supermodern interieurkunst- pand en dan de antiekwinkels. Die variëren van hautain exclusief met één enkele kostbaarheid in de vi trine tot volgepropte ramen waar de koperen mansbak van de orgeldraai er en de gouden dasspeld-met dia mant van betovergrootvader achte loos naast elkaar liggen. Wie ooit binnen in de winkels is geweest, weet dat alle grote Oudhol landse kasten en kabinetten ook nog tjokvol zijn met de meest on voorstelbare snuisterijen. Jammer genoeg heerst ook hier al de gewoonte om geen prijzen meer te laten zien. De kaartjes hebben, zo ze er al zijn, geheimzinnige code nummers. Dat is een psychologische fout, waarschijnlijk in het brein der han delaren ontstaan, omdat het corps diplomatique de Denneweg graag be zoekt en men denkt deze mensen niet te mogen lastig vallen met zo iets ordinairs als openlijke prijzen. Volslagen onzin, want diplomaten tellen ook de dollars en de dubbel- Slenteren tjes! En bovendien zijn ze allemaal bij elkaar maar een handjevol van het publiek, dat wel eens kooplustig zou kunnen zijn. Maar goed, er is verder nog ge noeg. Van kroeg-met-tapkast tot eethuysje-met kaarsen op tafel en spiksplinternieuw, een heldere cafe taria naast de winkel waar alle vo- geltjesvoer te krijgen is. „Het Voorhout" staat boven het spiegelend glas en dat is goed geko zen. Een uitlopertje van, een verbin ding ook met het Voorhout, dat sta tig droomt onder kastanjes en lin den. De Denneweg met het Jager straatje, het Lissabon en de Spek- straat is van oudsher het domein van burger en ambachtsman ge weest. Het Voorhout was voor de hoge heren. Kleine schakel ook de Vos-in— Tuinstraat, niet langer dan de zij - gevel van hotel Des Indes. De antiek liefhebbers kunnen daft direct gaan genieten, al hebben ze maar één kwartje op zak. Ik geloof ten minste, dat een rolletje sabbels zo iets kost. Ze behoeven slechts de apotheek Vigelius binnen te stap pen, gevestigd sinds meer dan men senheugenis op nummer één. Er kun nen natuurlijk serieuzere zaken wor den gehaald, maar waarom ernstig zijn, wanneer het niet behoeft? Ove rigens wie het Lissabon inschiet kan aan een „Gezonde Apotheek" een harinkje pikken zo uit het handje, een concurrentie die geen der partijen schaadt! Ook de districtsvertegenwoor digers, die van heinde en ver per boot naar Merauke waren gebracht, wa ren niet veel meer dan gevangenen. Ze bevonden zich dagenlang in een groot warenhuiscomplex, dat voor wonen, eten en recreatie was inge richt. Het terrein was omheind met prikkeldraad. Toen ik me op de dag van aan komst bij de ingang vervoegde om met hen te praten, werd ik niet toege laten. „Ze zijn zich aan het h iden", zei de ene ambtenaar. Een ander zei dat ze een „sportuurtje" hadden. De „bupati", de resident, die in Merauke de „pepera" heeft voorbereid hij is een Javaan; zijn naam is Grego- rius Darmowididjo vertelde me ten laatste dat een bezoek van een vreemdeling van tevoren „georgani seerd" moest worden. GEZAAG 's Avonds was het zover. Ik mocht getuige zijn van een feest, dat ter erev van de tijdelijke volksvertegenwoordi gers gegeven werd. Veel muziek, veel dans. een voorstelling van een militaire karateclub, koffie, cake en gebakken banaan. Alle Papoea's had den nieuwe khaki kleren gekregen lichtbruin of lichtblauw. Ze waren rijkelijk op tabak getracteerd „White Ox", een zware export shag van de weduwe Van Nelle terwijl ze goede maaltijden genoten. Aan het slot van de feestavond zorgde een „cheerleader" ervoor dat er nationale liederen werden aange heven zoals „Van Sabang tot Merau ke" en „West-Irian deel van Indone sia Raja". De volgende morgen had deze man niet langer burgerkleren aan. Hij liep toen rond in het uni form van kapitein van de Indonesi sche landmacht. Volgens het naam bordje boven z'n rechterborstzak he«t hii Soebadio. De „bupati" liep al die dagen als een vader tussen z'n kinderen rond. Hij sprak hen tijdens de plechtige eedaflegging met gebed geopend en- gesloten meerdere malen toe. waarbij hij telkens weer de nadruk „legde op het feit, dat de afgevaardig den op een democratische wijze wa ren gekozen. Ook herhaalde hij meer dan eens dat in alle opzichten aan het akkoord van New York van 1962 was voldaan. SCHADUW De gangen van de niet-Indonesische journalisten werden dag en nacht zorgvuldig nagegaan. Er was be waking voor het schoolgebouw de vroeeere Europese school waarin ik was ondergebracht. Op elke wan deling werd ik gevolgd, meestal door één. soms door twee ambtenaren. Toen ik me op het totaal met on kruid overwoekerde Nederlandse kerkhof bevond en daar het monu ment bekeek ter nagedachtenis van de negen marinemensen, die op 12 augustus 1957 met hun vliegtuig bij Merauke neerstortten, stond m'n be waker op een hoek van een straat te wachten. Toen ik naar de havenstei ger liep, waar het totaal verwaar loosde vroegere gouverneursjacht Oranje lag, stond dezelfde man ach ter een gebouwtje te gluren. Beklag bij het ministerie van voorlichting mocht niet baten. Ook als ik op m'n schaduw toeliep en hem met allerlei scheldwoorden probeerde weg te jagen, bleef hij in m'n spoor. Eén Indonesische ambtenaar probeerde me wijs te maken dat de man wel tot de sub versieve elementen van de Papoea bevolking zou behoren, en dat hij er op uit was moeilijkheden te ver oorzaken... Hoe 't ook zij. één bewaker heeft van het volgen van een groepje journalisten in ieder geval dagen last gehad. Op de lange weg, die zij gingen in de tropenzon is vijf kilometer wandelen een heel eind liep hij zich kennelijk een blaar op z'n hiel. Hij ging tenminste opeens mank lopen en ook de vol gende dag had hij dezelfde wankel gang. Het is thans allemaal voorbij in Merauke. In andere plaatsen in West- Irian zijn of worden dezelfde •shows opgevoerd. De emu en de toe kan lopen of vliegen weer rustig in het dromerige stadje, waarin het Prins Bernhard heeft gister morgen het personeelsgeschenk van de jubilerende Fokker-vlieg tuigfabriek. onthuld. Het geschenk was een kunstwerk van Andre Volten ter gelegenheiln van het 50-jarig bestaan ra»,0 Fokker. Rechts de scheidende diL recteur van Fokker, de heer l- During. I Vrienden betnaren stilzwijgen BOSTON Senator Edward Kennedy is gistermorgen offi cieel in staat van beschuldiging gesteld, omdat hij, na betrokken te zijn geweest bij een ongeluk, de plaats van het ongeluk heeft verlaten en zich niet direct bij de politie heeft gemeld. Zoals gemeld is hij zaterdag met zijn auto bij Edgartown van een smalle brug in een vijver ge stort. De 29-jarige inzittende Mary Jo Kopechne, voormalig secretaresse van zijn broer Ro bert, kwam om het leven, ven. Op overtreding van betrokken wetsartikel staat een straf van mini maal twee maanden en maximaal twee jaar. Kennedy rroest maandag 28 juli op de zitting verschijnen van de recht bank in Edgartown. waar zal worden beslist of df bewijzen vervolging rechtvaardigen Edward Kennedy heeft verklaard dat hij zich nas negen uur na het ongeluk bij de politie heeft gemeld omdat hij in een shocktoestand ver keerde. Omtrent de oorzaak van het ongeluk ;s niets bekend Het plaatselijke hoofd van politie in Edgartown Dorrunick Arena, heeft de pers meegedeeld dat talloze mensen hem telefonisch of per tele gram hebhen gevraagd zich niet te sterke Indonesische garnizoen geble ven is. In de bossen eromheen, in de ber gen. die met hun richels naar het Australisch deel van Nieuw-Guinea wijzen, gaan paraehutisteneenheden van generaal-majoor Sawor Edhie hun zware patrouillegane. De hewo-- ners van die streken zijn allesbe halve rustig. Ze zijn verbitterd over het optreden van de Indonesische mi litairen en over de economische ach teruitgang. Het feit. dat alle Ja vaanse goeroes uit het binnenland moesten worden teruggetrokken, spreekt, wat de stemming betreft, voor zichzelf. De stad, in korte tijd onderhevig aan drie naamsveranderingen: Hollandia, een vertrouwende klank gedurende de Tweede Wereldoorlog, daarna Soekarno- laten beïnvloeden door eventueel P hem uitgeoefende druk. p Stilzwijgen De .Kenne'ly-elan" en de vriendL met wie de senator en mejuffroiL Kopechne de vrijdagavond haddj^ doorgebracht, bmvaren het absoltj stilzwijgen. De advocaten van de L miiie hebbrn iedereen verzocht niL te zeggen wat de senator in zijn v<_ dediging zou kunnen schaden. g' Ook de l°den van het bureau v Kennedy in Washington laten ni los. Alleen de democratische votn man, Mike Mansfield die in de a naat altijd trouw wordt gesteuis door Edward Kennedy, heeft geze_ dat hij vertrouwen had in zijn jon collega. De duistere en tragische gebeurt nissen bij Edgartown werpen echt volgens poiitieke waarnemers e schaduw over de toekomstige ca rière van de senator, die geacht we erop voorbereid te zijr orr zijn ka® te wagen in de pres'dentsverkieziB gen van 1972 Naar algemeen inziet zal deze zaak gauw moeten word t opgehelderd, wil de erfopvolger vi John en Robert Kennedv niet I openbare mening blijvend tegenovn zich vinden. u ATLANTA Dominee A. D. WiP liams King, enige broer van de vel' moorde negerleider Martin Luthe King, is gisteren dood aangetrofff in het zwembad bij zijn huis in <P Amerikaanse stad Atlanta. P Het stoffelijk overschot is gistet morgen door zijn drie kinderen j het water gevonden. De oorzaak v<| het ongeluk is nog niet bekend. Wj heeft dominee Andrew Young. e(. van zijn assistenten gezegd dat d minee King in de nacht van zondi op maandag kort na zijn thuiskom een bad heeft willen nemen alvorei naar bed te gaan. Dominee King is evenals zijn ve moorde broer lid van de baptistei kerk. Hij had zitting in het uitvoi rend bureau van de conferentie va leidende christenen in het zuide waarvan Martin Luther directei was. NAIROBI De politie van Nai robi heeft gisteren meegedeeld ee man te hebben gearresteerd die eer dacht wordt van de moord op d Keniase minister van economisch =n ontwikkeling Tor De arrestant heet Nahasjon Iss» Njenga, en is gistermiddag verschiet nen voor een justitieel college, dat dfe beschuldiging uitsprak. Hij blijft ire voorlopige hechtenis in afwachtinh van een nader onderzoek-

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 6