Arend met tamelijk harde klap tegen moederschip DELTAROUTE VOLTOOID Commentaar De Jong: immens respect Drie brugmaatschappijen presenteren folder Koppelingsmanoeuvre boven maan Mogelijk fout gemaakt bij navigatie ï&to&cd Houston angstige wachtte in spanning Grandiose winstpartij van Roemeen Cheorghiu Collins in Columbia was vergeten man Vakmanschap is meesterschap knti-dimax LM miste doel op 6 kilometer Zelfbeschilddng voor W.-Irian Verwarring ÏNremlin-leiders Rebben behoefte Ije praten met VS 5 DINSDAG 22 JULI 1969 Bierkenners vragen UET was voor Moskou geen prettige T gedachte, dat de Amerikanen als eersten op de maan zouden landen. >|lzij gaven daar in de afgelopen maan- jden blijk van. Na de mislukte terugkeer naar de Jaardc waarbij de Rus Komarov om- lkwam was een achterstand ontstaan die niet pieer te overbruggen viel. IZo kwam het, dat de Russen een on- ibemand ruimtevaartuig naar de maan zonden om de aandacht van het le (verwachten Amerikaanse ruimtc- zucces af te leiden. •"[Tevoren lieten zij weten, het in het ■huidige stadium van het maanonder- .jioek niet verantwoord te achten men senlevens in de waagschaal te stel- oAlgemeen werd aangenomen, dat de Loena 15 in staat zou zijn grond - -flmonsters van de maan op te pikken en naar de aarde te brengen. Moskou heeft nooit gezegd, dat dit zou gebeuren. Het mysterieuze ge drag van de Russen leidde echter on vermijdelijk tot allerlei speculatie, althans weten we, dat een zachte lan ding voor het nemen van monsters 'niet op het programma stond, óf dat Jfle Loena 15 faalde toen hij te pletter floeg. ;€/\ls de Russen open kaart hadden ge speeld, had deze onaangename situa tie voorkomen kunnen worden. Nu 2>orgden zij voor een anti-climax. Niemand zal eraan twijfelen, dat de L6pussen mensen op de maan kunnen •rengen. Dat is een kwestie van tijd, lie in onze dagen ontstellend snel Ikt te gaan. Jntussen blijven de afzonderlijke in spanningen van Amerikanen en Rus een ontoelaatbare verspilling. Samenwerking is e-* juist hier ge iden. ij kan voorkómen, dat de expedities allengs ontaarden in een militaire 1 wedloop die een funeste uitwerking ;an hebben op het toch al bedreigde •ven op aarde. Voor Armstrong en Aldrin was de ze koppelingsmanoeuvre het laatste onbekende risico. Twee uur na de vastmaking kroop Armstrong door de tunnel naar de Columbia; Aldrin volgde 40 minuten later. Daarna werd de maansloep losgekoppeld en de ruimte in gestuurd. Tevoren had Armstrong de maanmonsters reeds naar het moederschip overgebracht. HOUSTON De terugkeer van de Arend naar het rond de maan cirkelende moederschip, de Apollo-11, is gisteravond soepel verlopen. Alles hing af van de vraag of de opstijgmotor feilloos zou werken. Bij weigering zou er voor de astronauten Armstrong en Aldrin geen redding meer mogelijk zijn geweest. Om precies 22.35 uur, ruim 3% uur na het geslaagde vertrek van de maan, maakte de Arend zich na ingewikkelde manoeu vres vast aan het moederschip. Korte tijd later waren de maan- wandelaars na dertig historische uren weer herenigd met Mike Collins, die al die tijd eenzaam zijn rondjes uitvoerde. De koppelingsmanoeuvre gebeurde toen beide ruimtevaartuigen zich bo ven de zichtbare zijde van de maan bevonden. Tijdens de vastmaking schijnt er iets fout te zijn gegaan met de navigatie, want de twee ruim teschepen, die gezamenlijk de Apol lo-11 vormden, maakten tijdens de operatie een schokkende beweging. Het schijnt, dat de Arend en de Columbia al tegen elkaar waren ge komen, neus tegen neus, voordat Col lins in de Columbia dit wist Toen hij zijn capsule als het ware even inhield om te voelen of de Arend er al was, volgde een tamelijk harde klap, die werd gevolgd door een schokken de beweging. Spanning In Mission Control te Houston heerste grote spanning toen tijdens de koppeling de radio-verbining niet goed doorkwam. Dit duurde maar even, want na enkele minuten kwa men de stemmen van de astronauten weer helder door. De maansloep steeg om 18.35 uur van de maan op. Armstrong en Al drin werden om kwart over vier ge wekt. Beide begonnen onmiddellijk met het controleren van de appara tuur. Collins werd reeds om half drie gewekt. Aldrin liet weten goed uitge rust te zijn van de werkzaamheden op de maan, maar Armstrong heeft volgens het vluchtcentrum Houston niet bijzonder vast geslapen. De stabilisatieraketten van de Eag- I le moesten tweemaal worden ontsto ken. om de baan van de maansloep parallel aan die van de Columbia te doen lopen. Gedurende deze manoeu vre ging iets mis met de water-accu mulatoren van het koelsysteem, maar de astronauten lieten weten dat zij zich hier geen zorg over maakten. Om 22.35 uur, vier uur na het vertrek van de maan. werd de koppeling tot stand gebracht. De reis naar de aar de is begonnen. Op de maan bleven slechts voetaf drukken van Aldrin en Armstrong achter en een deel van de apparatuur waarmee zij geschiedenis hadden geschreven. HOUSTON De plaats waar de Arend in de Zee der Rust heeft gestaan is 0.6914 graden ten noorden van de maanevenaar en 23.461 graden ten oosten van het middelpunt van de maan. Dit heeft de NASA gisteren meegedeeld. Het punt is berekend aan de hand van de jongste gegevens van de volgstations op de aarde. De opgegeven coördinaten kunnen 300 meter in het rond mis zijn. De plaats is ongeveer zes kilometer ten noorden van het vooraf berekende, in het vluchtprogramma opgenomen punt. De NASA meent dat deze fout te verwaarlozen is. De maan staat 380.000 kilometer van ons vandaan en fouten van een paar kilometer kan men verwachten, aldus een woord voerder in Houston. ARJOS-enquête DEN HAAG Een AR JOS-enquête in Zuid-Holland leverde als meerderheidsstandpunt van leden dezer organisatie op. dat de Indone sische politiek aldaar veroordeeld moet worden. Het provinciaal bestuur organiseer de de enquête in april omdat het van mening was, dat het Nederlandse volk te weinig betrokken is geweest bij het vraagstuk West-Irian. Een an der resultaat van de enquête: zelf beschikkingsrecht is belangrijker voor de Papoea's dan economischë leefbaarheid. Nederland had hieraan mee kun nen werken door zijn onjuiste hou ding ten dezen te laten varen; door diplomatiek overleg met Indonesië en door de zaak nadrukkelijk aan de VN voor te leggen. Overigens geloofde de meerderheid der ondervraagden niet aan de doeltreffendheid van de VN in kwesties als deze. AMSTERDAM Voor dc eerste maal in het negende IBM-tornooi heeft de wedstrijdleiding na 5 uur hard schaak gisteren een groot aantal partijen hoofdzakelijk in de meestergroep als „afgebroken" moeten noteren. Daa-ronder waren de ontmoetingen van Portisch Har- toeh en Ivkow Barendregt. Een geweldige winstpartij groeide onder de vingers van de Roemeen Geheorghiu. die de Italiaan Tatai werkelijk van het bord vaagde. Pech had Langeweg, die met zwart tegen Damjanovic een zeer verre the oretische analyse bracht uit Russische schaakkringen afkomstig, waarin de Zuidslaviër evenwel een geweldig nieuwtje bracht. Langeweg stond vrijwel direct verloren. De remises van Darga tegen Don- ner en Kavalek tegen Ree waren niet al te opwindend. UITSLAGEN Uitslagen gisteren 6e ronde groot- mccstergroep: Wasjoekow Stetn Vi'ft, Kavalek Ree Damjanovic Lan geweg 1—0. Byrne Liberson 1'/s. Dar ga Donner Gheorghlu Tatal 1—0, Portisch Hartoch afgebr. Ivkow Barendregt "s. Stand na 6 ronden: 1. Portisch 4 1 afgebr.. 2/3. Liberson. Wasjoekow 4. 4/7. Darga. Damjanovic. Kavalek. Stein 3'/», 8/10. Byine. Ivkos, Tatai 3. 11. Hartoch 2'/» l 1 afgebr., 12/13. Gheorghiu. Ree 2'/.. 14. Barendregt 2. 15. Donner 1'/». 16. Langeweg I l- 6e ronde meestergroep: Johannessen Diez del Corral l/t—Zutdema Csom afgebr.. De Rooi UJtetky 0—1. Schotl Ostojic 0—1. Gerusel Van Baarle 0—1, i Maeder Van Scheltinga 1—0. Stand meestergroep na 6 ronden: 1. Ostojec 5. 2. Maeder 4' 3. Csom 4 1 afgebr.. 4/5. Diez del Corral en Johannes- j sen 3'T, 6. SchoII 7. Van Scheltinga 3'.!. i 8. Van Baarle 2 1 afgebr.. 9/10. Gerusel. UJtelky 2. 11. Zuldema 1 2 afgebr.. 12. De Rooi 1. Nog een foto van de wande ling. die gisteren werd gemaakt, honderdduizenden kilometers van moeder aarde verwijderd. Een immense afstand, waar men maar moeilijk begrip van kan krijgen omdat de astronauten donderdag al weer terug worden verwacht. Gisteravond was het weer volop Apollo in de ether, maar hoewel ie dereen trouw op zijn post was, ont stond er kort na tien uur verwarring over het moment van de koppeling. Ook nu weer waren de strikt zakelij ke, gecodeerde aanwijzingen uit Houston monotoon hoorbaar, die op het grote ogenblik een anti-climax veroorzaakten. De radio vermeldde het feit van de koppeling en sprak daar lustig en druk op door, terwijl op het beeld scherm Henk Terlingen en zijn des kundigen met ingeschakelde koptele foons nog zwijgend zaten te wachten op het alweer historische feit. Wij genoten dus dubbele berichten, maar aangezien alles in de ruimte perfect verliep kon dit als vrolijke noot worden meegenomen. Tenslotte ging Terlingen wat sec over tot beeld herhalingen van de vorige nacht, aan nemende dat de spannende koppeling een feit was geworden. De radio had toen al diverse juichende correspon denten aan de lijn gehad. Het was allemaal niet erg, wij ver namen toch hoe best alles ging. Op nieuw werden het lange uitzendin gen, waarbij kijkers en luisteraars zoveel mogelijk informatie kregen, ook over reacties uit de wereld. Voor al in de radioberichtgeinng speelde de Russische Luna 5 een intrigerende rol. Vanavond zal de NOS-televisie op Nederland 2 een Amerikaanse discus sie over de betekenis van de maan landing laten horen, zulks in plaats van het programma Operatie ..Opera tie" over een parachutesprong. Des kundigen zullen spreken over reli gieuze, sociologische, juridische, vol kenrechtelijke en filosofische aspec ten van het betreden van een andere planeet. HOUSTON Mike Collins, de man die in zijn eentje als maar om de maan trok om op het ogenblik te wachten totdat de maanwandelaars zich bij hem voegden, is de laatste uren een 'vergeten man' geweest die zich klaarblijkelijk een beetje heeft verveeld. Van tijd tot tijd praatte hij met de mensen in Houston, maar alle aan dacht ging uit naar de mannen op de maan. Toen Collins vernam dat de Eagle veilig was geland, zei hij: „Een pracht onderneming". Toen men op aarde juichte over de geslaagde maanlanding kwam er daar opeens een stem in de ruimte, die van Collins: „He. vergeten jullie de vent in de Columbia niet", kreeg Houston te horen. Levendiger Het contact met Collins werd na derhand levendiger omdat men wilde weten wat hij zag en of hij zijn collega's kon waarnemen. „De grond ziet er glad uit maar ik kan de Eagle niet zien", zei Collins. „Gisteren toen de zon laag stond leek het lan dingsgebied veel ruwer te zijn dan hu in het volle licht". Toen mission control in Houston meedeelde dat de Adelaar prachtig op zijn pootjes op de maan was ge land, liet Collins een krachtig en op gewekt halleluja" horen. Naderhand meldde Houston Collins dat de maanwande'ine uitstekend verliep. .Reusachtig", was het com mentaar van de vergeten man. Col lins is waarschijnlijk de enige Ame rikaan geweest die niet op de tv de verrichtingen van zijn twee collega's op de maan heeft kunnen zien. Toen mission control hem dit meedeelde, zei Collins Zo is het ook, maar ik ben er niet kapot van". HOUSTON De specialisten in het NASA-centrum in Hous ton hebben uit het doen en laten «1ICI 1 Bed] j leve: MOSKOU Na afloop van een isprek van twee uur dat hij heeft n%ad met de Russische premier Ko- 'e gin, heeft de gewezen Amerikaanse ^"te-president Hubert Humphrey kteren verklaard, dat volgens hem e Russische leiders er behoefte aan ebben met ons te praten". Met Ko- gin had hij o.a. gesproken over een 31fperking van de bewapening, het 1( ibije-Oosten en Vietnam. Ook was (er algemeen de samenwerking op K' t gebied van de ruimtevaart ter "Tr rake gekomen. Hij weigerde te ver- ei llen op welke wijze zij over het schil tussen de Sowjetunie en Chi- 1 i hadden gesproken. Nederlandse student i Frankrijk gedood l^PARIJS Bij een auto - ongeluk 71 de nacht van zondag op maandag f Fontainebleau is gisteren de Ne- 05 rlandse student T. W. Smith uit l0p recht overleden. Twee van zijn ndgenolen, H. Geerts en W. Heil. iden eveneens uit Utrecht, werden wond. De drie Nederlanders kregen een '-1? t van een Franse automobilist, di aarschijnlijk is hij achter het stuur 3I? slaap gevallenen is daardoor met gi jn auto van de weg geraakt. De m ansman is bij dit ongtluk ook om ;tr >t leven gekomen. ig! IJSSELMUIDEN Gistermiddag ed nstreeks vijf uur is op de IJssel ter jol xigte van het dorp Wilsum (ge- o eente IJsselmuiden) een motorboot- iel van de familie Huisman uit Snoek 'ervaren door een vrachtboot. De dobder en moeder en twee zoons kon- er m zich redden, maar twee meisjes, voij> 11-jarige R. Huisman en de 13-ja- M. Hulksman, zijn verdronken. BARENDRECHT De ope ning van de Deltatunnel onder de Oude Maas tussen Baren- drecht en Heinenoord, vanmor gen door de minister van ver keer en waterstaat, drs. J. A. Bakker, is voor de NV Benelux- tunnel, de NV Brugverbinding Haringvliet en de NV Provin ciale Zeeuwse Brugmaatschap- pij, die de Zeelandbrug exploi teert, aanleiding geweest tot een gezamenlijke presentatie van de Deltaroute. Met de opening van deze tunnel is de Deltaroute voltooid, waardoor een vlotte verbinding tussen de Randstad en Zeeland en omgekeerd moge lijk is geworden. Viad e Zuidhollandse en Zeeuwse eilanden biedt deze route de automo bilist. die van de Randstad naar Zee land of naar België rijdt, een plezie rige venbinding, die een flinke tijd winst een half uur tot drie kwartier op het traject Rotterdam - Middelburg oplevert. Dat is echter niet het enige. De retourrlt van Rot terdam (Zuidplein) naar Middelburg is niet minder dan 60 kilometer kor ter dan de route via Bergen op Zoom. Behalve zakelijk interessant is de Deltaroute ook toeristiseh van ve- lang. Met twee tunnels, twee brug gen. waaronder de langste van Euro pa. en een dam is deze route voor de toerist een staalkaart van Neerland' waterbouwkundig vakmansehap. Dit staat allemaal te lezen in de folder, die vandaag door de drie brugmaatschappijen is gepresenteerd. 1 Deze folder zal in enkele honderddui zenden exemplaren worden verspreid De tekenaar Robbert Das uit Aer- denhout heeft op verzoek van de drie brugmaatschappijen de Dellaroule op suggestieve wijze In de rolde: vorm zegeven De foldei geeft verder de tailtekeningen van de verschillende kunstwerken in de route, terwijl ook een aantal foto's met gegevens over de bruggen en de tunnels ls opgeno men. van Armstrong en Aldrin op de maan twee voorlopige conclu sies getrokken, die van zeer veel belang voor de wetenschap en techniek zijn. De eerste betreft de maanbodem en bevestigt de inlichtingen die door de Surveyor en de Loena-9 en 15 zijn verzameld. Het gesteente dat het op pervlak van de maan bedekt is hard en betrekkelijk compact. Het oppervlak van de „Zee der Stilte" is gelijkmatig vlak, maar be zaaid met stenen. De laag steengruis, die afkomstig is van meteorieten, is niet dik, maar komt overal voor. Het heeft de pakken van de astronauten bevuild en hun blauwachtige schoe nen zijn snel grijs geworden. Armstrong heeft enige stenen verza meld die op mica lijken. Het gaat waarschijnlijk om stukken meteoriet. Een opmerkelijk feit, dat de co hesie van de maanbodem aantoont, ia dat de uitstoting van gassen door de motor van de dalende LM geen enke le krater heeft doen ontstaan. In het algemeen schijnt de maanbodem ieta harder te zijn dan was verwacht. Een tweede conclusie heeft nog meer de deskundigen verbaasd en ook gerustgesteld. Dit is de wijze waarop de astronauten zich in hun pakken verplaatsten. DEN HAAG Namens de Nederlandse regering wil ik graag uitdrukking geven aan mijn gevolens van immens res pect en bewondering voor de succesvolle landing van Ameri kaanse astronauten op de maan. Met deze woorden feliciteerde premier De Jong president Nixon met het behaalde Ame rikaanse succes. „Wil mijn beste wensen aanvaar den voor de veilige terugkeer van de onverschrokken bemanning van de Apollo-11" zo besloot de premier zijn gelukwenstelegram aan het Ameri kaanse staatshoofd. Ook minister van buitenlandse za ken Luns zond Nixon een telegram met gelijke strekking. „Het is voor waar voor de hele wereld maar spe ciaal ook voor de Verenigde Staten een moment van triomf waaraan de mens in zijn stoutste dromen niet had durven denken." zo luidde het tele gram van de bewindsman. Uit alle landen stromen dergelijke gelukwensen het Witte Huis binnen: van de Biafraanse leider Oejoekwoe. de Roemeense president Ceausescu, Ti in Tsiechoslowaakse collega Svobo- da en het Poolse staatshoofd, maarschalk Spychalski. UTRECHT Kardinaal Alfrink reageerde op de maanlanding als volgt: „Nauwelijks een eeuw geleden moesten grote delen van de bewoon de aarde nog worden ontsloten, met uiterst gebrekkige middelen. Thans hebben pioniers de eerste stappen op de maan gezet met de hulp van 100 jaar technische ontwik keling en ontdekkingen, met de hulp van de onoverzienbaar vele mensen, die in de loop van 100 jaar de weten schap hebben vooruit gebracht. De mens mag trots zijn op hetgeen hij heeft bereikt, anderzijds bedenkend, dat hü slechts heeft gevonden wat er reeds voor hem was. Hij heeft noch de aarde noch de maan gemaakt. Hij heeft wel de de maan bereikt. Met de grootste bewondering heb ik de maanreis gevolgd voor zover de tijd me toe-* liet. Bewondering voor de astronau ten. voor hun durf, voor hun vaar digheid, voor hun kunde, voor huil vertrouwen voor hun geestelijka evenwicht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5