Grofsmederij kan nog meer Turken gebruiken depost heeft 'n pakje voor u.. als u 'n nieuwe abonné opgeeft Moeilijk mensen in ons land te vinden Kinderen brachten hun naar keuring en show dier f?- MAANDAG KAN VOORSCHOTEN WEE1 PAARDENHOOFDEN AAIEN Men gaat nu bewust zoeken naar geschoolde arbeiders IV, Dronken cowboy' werd gesnapt Visserijnieuws MfcUWf teiDSE COURANT DINSDAG 22 JUlll ortMtiaba handdruk d«KMrv*t LEIDEN Het is nog altijd moeilijk in onze omgeving, en zelfs oit de rest van ons land, de mensen te vinden die ons bedryf nodig heeft. Dat zyn op het ogenblik krasseurs, lassers, aanbouwcrs en draaiers. We hebben er tien a vijftien nodig en bij het bepalen van die behoefte is al rekening gehouden met de interne opleidingen die momenteel in het bedrijf lopen. Zo schrijft vandaag het personeels orgaan van de Kon. Ned. Grofsmederij in Leiden in een artikel dat wij hier overnemen. We hebben en dat geldt voor de andere bedrijven in het land eveneens uitstekende ervaringen met Turkse gastarbeiders. In het be gin hebben we voornamelijk onge schoolde arbeiders aangetrokken (hoewel later soms is gebleken dat deze ongeschoolden in hun eigen land in een vak geschoold waren, maar het op de een of andere ma nier nutttiger achtten als onge schoolde in Nederland te gaan wer ken). In een later stadium hebben geschoolde vakmensen ons team van Turkse gastarbeiders versterkt. Nu willen we weer pogingen gaan doen om uit Turkije tien of vijftien ge schoolde draaiers, aanbouwers. las sers en krasseurs aan te trekken. Immers: als onze ervaringen met on geschoolde collega's al goed zijn, dan mogen we verwachten dat het hen wat minstens even belangrijk is goed zal bevallen in ons land en bij de KNG. Hoe? Hoe kom je aan geschoolde me taal bewerkers in een land dat meer dan twintig miljoen inwoners telt en dat is meer dan ons er heeft. In een gesprek met de heren W. J. de Haan, C. du Gardijn en A. Mout- haan van onze persouneelsafdeling hebben we er het een en ander van vernomen. We moeten- allereerst vertellen dat het én niet toegestaan én onbegon nen werk zou zijn om naar Tur kije te gaan om daar op goed geluk te gaan zoeken naar de gevraagde vakmensen. Onbegonnen werk om voor de hand liggende redenen: niet toegestaan omdat de Turkse en de Nederlands regering overeen zijn ge komen dat werving van arbeids krachten uitsluitend via officiële organisaties mag geschieden. Daar voor is van Nederlandse zijde een efficiënt werkend apparaat inge steld, dat in Nederland zijn vertak kingen vindt in het Gewestelijk Ar beidsbureau. Via deze officiële ka nalen wordt op het moment onder zocht of er in Turkije voldoende van de genoemde vakmensen zijn die werkkring in Nederland (en dan na tuurlijk in het bijzonder: bij ons be drijf) op prijs zouden stellen. Als het antwoord bevestigend zou lui den zullen we met de werving be ginnen. Over enige tijd kan dat ant woord tegemoet worden gezien. Op de zojuist genoemde regel dat men niet rechtstreeks in Turkije mag gaan werven is een uitzonde ring mogelijk. Als een bedrijf Turkse arbeiders in dienst heeft, mogen familieleden in de eerste graad (va ders en broers en kinderen moe ders, zusters en dochters ook. maar om voor de hand liggende redenen komen die gewoonlijk niet in aan merking voor een baan in het me taalvak) van deze arbeiders recht streeks worden gevraagd hier te ko men werken. Terecht omgeeft de re gering deze regeling met alle mo- voorzorgen, waarvan we noemen het feit dat het bedrijf zich bereid moet verklaren deze mensen in dienst te nemen en dat het bedrijf moet zorgen dat de huisvesting ge regeld wordt. Uiteraard voldoen we aan deze regel. We hebben dus de nodige toestemmingen gekregen. In het afgelopen jaar zjjn op deze wijze tien Turkse collega's ons bedrijf ko men versterken. Momenteel lopen er aanvragen voor zeven nieuwe mede werkers. aar liun zin In het gesprek met de heren van de personeelsafdeling hebben we ge hoord dat de Turkse collega's goed voldoen. Nog belangrijker is dat we de indruk hebben dat deze mensen het best naar hun zin hebben. Voor een belangrijk deel zal dat ongetwij feld veroorzaakt worden door de wijze waarop hun Nederlandse col lega's hen tegemoet treden Hier over is niets dan goeds te zeggen. De medewerkers van de KNG be groeten de nieuwe aankomenden als gelijkwaardige mensen die ze na tuurlijk zijn. Ook de wijze waarop de taalmoeilijkheden worden opge lost is voortreffelijk. Hoe het gaat? niemand weet het precies, maar met handen en voeten en een paar woorden Nederlands (en soms Duits) slaagt ieder er keer op keer in, het de nieuwelingen duidelijk te ma ken wat er van hen wordt verlangd. De tolk die aan ons bedrijf is ver bonden. de heer Ostarim, wordt in de praktijk slechts te hulp geroepen als er principiële problemen zijn, bv. over het salaris, het naar Tur kije zenden van geld en bij een ver huizing. Betekent dit dat er nooit proble men zijn in de werkplaats? Natuur lijk niet, maar als ze voorkomen worden ze gewoonlijk veroorzaakt door een verschil in leefgewoonten. Ook in Katwijk, waar de meeste Turken bij het begin van hun ver blijf alhier zijn ondergebracht, heb ben de bewoners de nieuwelingen allerplezierigst ontvangen. Wonen niet ideaal Tja. dat wonen. Bij aankomst van onze Turkse collega's zorgen we dat er ruimte is voor hen in hotel Royal (het vroegere Casa Cara) dat we sa men met enkele Leidse bedrijven voor dit doel hebben gereserveerd. Bovendien hebben we samen met de HCW sedert enige tijd ruimte gereserveerd in het Parkhotel te Noordwijkerhout. We hebben, ten slotte ook ruimte in het kamp voor Turkse gastarbeiders in Leiderdorp. Het komt echter vrij veel voor dat de Turkse arbeiders na verloop van tijd zelf een kamer vinden en dus de speciale hotelruimte gaan verla ten. De heer De Haan komt er rond voor uit dat het wonen in een hotel minder plezierig is voor onze Turkse collega's. De hotelhouder mag nog zo welwillend zjjn, de verhoudingen onderling mogen goed zyn (en na tuurlijk zijn ze dat niet altijd) het wordt op de duur vervelend nooit eens een eigen plekje te hebben. Zelfstandig wonen is dus het beste, maar de woningnood maakt dat niet altijd even gemakkelijk. We zeiden het al eerder: in eerste aanleg hebben we veel gewerkt met ongeschoolde Turkse arbeiders. Daar na hebben we uitstekende werker varingen opgedaan met geschoolden (hoewel die in het algemeen eerder weggaan dan ongeschoolden) en nu gaan we bewust zoeken naar ge schoolde arbeiders. De Kettingfabriek van de Grof smederij op het Waardeiland. Zijn er voor deze mensen moge lijkheden zich verder te bekwamen? In principe altijd! Buitenlandse ar beiders krijgen dezelfde mogelijkhe den als Nederlanders en voor hen gelden dezelfde regelingen. Er heb ben ook al enkele Turken opleidin gen gevolgd. De praktijk is echter dat dit vrij gemakkelijk gaat voor de praktische vakken, maar moei lijkheden oplevert zodra er theorie aan te pas komt. Immers: waar haalt men tekstboekjes vandaan in de taal van de buitenlander? En hoe moet een Nederlandse examinator een buitenlander verstaan die in ge broken Nederlands tracht een ant woord tracht te geven op de hem gestelde vragen? Hoewel de opleidingskansen in theo rie gelijk zijn mag toch wel wor den geconstateerd, dat van een Turk die vooruit wil komen extra inspan ningen worden gevraagd. Zó doen wij niet wegpiraten NOORDWIJK Bij het P»r- keren aan de Langevelderslag te Noordwijk toonden twee automo bilisten geen „heer" in het verkeer te zijn. Toen een tot nog toe onbe kende automobilist bezig was zijn wagen achteruit in de parkeerstrook te voegen, bezette een 24-jarige boekhouder uit Lisse snel de open plaats door er vooruit in te rijden. Dit gedrag wekte de woede op van de ander. Deze bestuurder reed daarop tot tweemaal toe de auto van zijn medegegadigde in de flank aan onder de toevoeging: „Zo doen wij met wegpiraten!" Na op deze wijze eigen rechter gespeeld te heb ben, verdween hij. NOORDWIJK Bij de politie kwam gisteravond een melding binnen, dat op de Nieuwe Offem- weg een VW-busje reed. waarvan de bestuurder, die een cowboy-hoed droeg dronken was. Direct werd de politie van de omliggende ge meenten gealarmeerd. De politie te Wassenaar kreeg de man te pakken. Hij had het stuur inmiddels overgegeven aan een pas sagier. maar die bleek niet in het bezit van een rijbewijs. DEKEN GING SMEULEN NOORDWIJK Een bewoonster van de Van Leeuwenstraat alar meerde de politie, omdat haar wo ning vol rook stond. Het bleek, dat een in plastic verpakte deken tegen een brandende gloeilamp lag, waardoor de deken was gaan smeu len. SASSENHEIM Op de nationale kampioenschappen zwemmen te Breda in het gemeentelijk recreatie- bad „Wolfslaar" heeft Renée Platje (lid van de Leidse Golfbrekers) weer een mooi resultaat behaald. Bij de 100 m rugslag voor meisjes onder de 12 jaar kwam zij met een •tijd van 1.20.2 op de tweede plaats. Eerste van de 39 deelneemsters was Hélène van Koningsveldt dit A'dam met een tijd van 1.19.3. Een gezellige verrassing tussen alledaagse rekla me en onverwachte be lastingaanslagen.. r0- Ik geef op als nieuwe abonnee: I plaats betaalt: per kwartaal per maand cHs beloning vier «iljn aVftv'rtetf Inw 4 ^Oj^ERZETTOEL^DU)EKSERVET^ Postzegel is niet nodig ais u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant Antwoordnummer 267 Leider!? VOORSCHOTEN Hoewel graaf Floris V in Voorschoten geen standbeeld heeft en zelfs geen straat of plein vernoemd kreeg, is toch ieder jaar heel het dorp op de been om de gunst, verstrekt door deze graaf, te vieren. De paardenmarkit, restant van de eeuwenoude jaar markt, brengt nog steeds vele Voorschotenaren en de laatste jaren ook vele paardéhamdelaren naar de Voorstraat. Er zijn drie plaatsen in Holland, die elkaar het recht betwisten de oudste paardenmarkt te hebben. Het zijn Vlaardingen, Voorschoten en Valkenburg, de drie V.V.V.'s. Gere kend naar de aanvoer van vorig jaar is Voorschoten zo niet de oudste dan toch wel de meest levendige markt. Zoveel leven was er vorig jaar op de V trstraat dat het de handel en de toeschouwer liet botsen. Ter vermijding van het onder de voet lopen van kij'ker, keurder en natuurlijk paard, zal maandag de paardenmarkt beschikken over een groter terrein. Verwacht wordt een VOORSCHOTEN Ongeveer honderd Voorschotense jongens ey meisjes trokken met ongeveer twee- RUNSBURG De Nieuwe Leidse Courant vraagt voor begin augustus EEN BEZORGER te RIJNSBURG Leuke bijverdienste voor scholier Leeftijd niet beneden 15 jaar Nadere Inlichtingen Afd. Inspectie Nieuwe Leidse Courant, Steenstraat 37 Leiden Telefoon 01710-31441 honderd huisdieren naar het speel veld van het voormalige Marine Op komst Centrum om hun vriendjes te tonen en eventueel een prijsje weg te slepen. De dierenarts C. van Oostrom en zijn echtgenote benevens enige ge meenteambtenaren hadden uren werk om de dieren te beoordelen. Het werd een allergenoeglijkste be levenis. De honden toonden zich verreweg het meest meegaand, katten en poe zen staken hun nagels en misnoegen niet onder de showtafel. De drie eenden trokken zich van het gehele geval weinig aan en zaten weggedoken in een kartonnen doos gelaten hun „lot" af te wachten. De konijnen, marmotten en hamstertjes beseften niet het belangrijke mo ment van de keuring, zij bleven hun neuzen ophalen. De witte muizen brachten de aanwezige katten tot een zekere woede, terwijl de vele schildpadden, van 25 cm tot enkele centimeters groot, doorgingen met nietsdoen. Tot verrassing van iedereen gin gen de dieren elkaar niet te lijf. Hoofdzaak bij deze show was de verstandhouding van het kind tot het huisdier. De jury kwam er deze middag nog niet helemaal uit. De uitslag volgt nog. aanvoer van ongeveer drie- a vier honderd paarden van groot tot klein, maar ook een groot aanbod van kijkers. Daarom zal de Voorstraat uitslui tend paarden te zien geven, langs de paardenhoofden mogen de kijkers flaneren, aan de achterzijde krijgen de handelaren gelegenheid tot het afdraven van de paarden. Alle an dere handel, van palingkraam tot kermisattractie, heeft een plaats ge kregen op het voormalige M.O.C.- terrein en aangrenzende straten. Geen Voorschotense paardenmarkt zonder koekslaan en het schand- blok. Op de enige kruismarkt in Holland, geschenk van Floris V, zal burgemeester De Kool 's morgens om 10 uur het houten kruis weer planten aan het begin van de markt als vrijbrief voor alle boeven en schurken. Ten overvloede, het is een oud gebruik, er wordt maar één kruis geplant zodat in deze tijd toch de schout van deze dagen de eventuele overtreder in de kraag weet te grijpen. Herberg Het Ambachtshuis is ingenomen door de kunstenaars, die „Het paard uit de kunst" tonen op een bijzon dere tentoonstelling. Het oude Bal juwhuis wordt herschapen in een 17e-eeuwse herberg, waarin de waard, gekleed in historische kle derdracht de dorstigen zal laven. In de middag is er weer de korte- baandraverij, ditmaal op de Beetho- venlaan. Er zijn reeds 23 dravers ingeschreven- In de avond is er een beiaard- en orgelconcert in de dorps- Yoorhouts meisje gewond SASSENHEIM Gistermorgen kreeg een 18-jarig meisje uit Voor hout, dat op een bromfiets op de Haarlemmerstraatweg richting Oegstgeest reed, geen voorrang van een Duitse personenwagen, op de hoek van de Haarlemmertrekvaart. Hel meisje werd op het wegdek gesmakt en liep ontvellingen en hoofdletsel op. Een arts uit Oegst geest, die eerste hulp verleende, liet haar naai- het Academisch zieken huis te Leiden overbrengen Na onderzoek werd zij later op de dag naar haar woning vervoerd. WAT ER WAS In iJmuiden leverden 52 vaartuigen een aanvoer van 8.338 kisten vis en 2.118 stuks stijve kabeljauwen. De aanvoer bestond uit 1115 kisten schelvis. 331 kisten wij ting 136 kisten gul en kabeljauw, 1.299 kisten torgul, 2.702 kisten schol. 98 kisten tarbot, 327 kisten varia en 15.000 kilo tong. Verder waren er 3.272 kl kistjes vis. nl. 248 schelvis, 200 wijting. 345 haring. 38 makreel en 2.432 varia. In Scheveningen telde de aanvoer 950 kisten, nl. 50 kisten schelvis. 50 kisten wijting, 100 kisten gul en kabeljauw, 550 kisten schol en 10.000 kilo tong, alsmede 705 kl. kistjes, t eweten 375 schelvis. 100 wijting 170 haring en 160 makreel. WAT ER KOMT Voor de dinsdagmarkt stonden o.a. ge noteerd de Arte Jacob KW 221 met 210 kisten en 194 kl. kistjes vis. de KW 59 met 100 kisten vis. de Ora et Labora KW 51 met 75 kisten vis, 275 kl. kistjes vis en 100 stuks stijve kabeljauwen, de Kemp haan 1JM 36 met 2.970 kisten vis en 450 stuks stijve kabeljauwen en de Cornelia Maria SCH 135 met 120 kisten en 253 kl. kistjes vis. toren en -kerk. verzorgd door^ van Ee'ltvelden uit Lokeren in L gië. Het paard zal maandag weer*' graag geziene gast in Voorschp' zijn, niet alleen voor de handel' maar misschien nog meer voort „gewone burger", die nu de L krijgt een paardehoofd te aaieiy p Duivensport 1 Sassenheim SASSENHEIM Uitslag va* wedvlucht met oude duiven vg Bordeaux. Afstand 903 km. In cours 73 duiven, gelost 17 juli, 13 uur. Aankomst 1ste duif vri om 13.15.10, snelheid 862 m r Aankomst laatste prijsduif zatefl om 11.59.52, snelheid 452 m p.nil J, Wowijs 1: Gebr. v. d. Krof 4 5 10 14; Th. Onderwater 3 2$ Warring 6; L. J. Drost 7 20; G.fc merlaan 8; Gebr. Kruik 9 161 Slikkerveer 11; G. Rewijk 12 Ia A. v. Dam 15 17N. Koelewijn l$j H. Spaargaren 21; W. v. Harskjj Eindstand Fond: 1 Th. Onder ter: 2 A. van Dam; 3. G. War# 4. Gebr. v. d. Krogt; 5 G. Rert Eindstand oude duiven: 1 A. Dam; 2 Gebr. v. d. Krogt; 3 Th.l derwater; 4 G. Rewijk; 5 G Ami laan. L Uitsltg van de wedvlucht jonge duiven vanaf Vilvoorde o juli. In concours 431 duiven, g om 7.30 uur. Aankomst 1ste 9.16.48, snelheid 1355 m p.m. komst laatste duif 9.34.38, snel 1164 m p.m. Gebr. v. d. Krogt 1 11 16; 1 Drost 2 4 21; H. Spaargaren 3i 14; G. Rewijk 5 23- A. de Goj 18 20: J. Wowijs 8; Luyten-Benf zen 10; mevr. Slootweg 12 17; Harskamp 13G. Ammerlaan li v. d. Kwast 19: P- Krom 22 Möhlmann 24: H. v. d. Lans 25. KATWIJK „De Rijnmonc hield een wedvlucht met jonge ven vanaf Roosendaal. Afstan 72 km. In concours waren J ven. De eerste prijsduif werd constateerd om 17.54.51. Er w bij deze vlucht veel aohterblij Uitslag: C. van Dijk 1, 11, 31 96. 106. 107; Gebr. Kuyt 2. 7. 1( 20. 23. 36; J. van Duijn 3. 38: C Guijteman 4. 6. 8, 15. 17: H. Ki man 5. 40, 52. 98; Gebr. De Vr 9. 24, 76. 88. 90, 102; J. Zuyder 12, 19. 61, 74, 81, 82, 83, 87; H. 1 bes 13, 77, 91; T. van der Plas 1' 37, 55: J. van der Plas 16, 28, 41 50, 60. 63; Kr. Schaap 21, 73, 84 95; K. Gruijteman 22, 32, 34, 35 78; W. van der Niet 25, 46, 51 75; P. de Mol 26, 30, 59. 103; T. wer 29. 33. 922, 93. 101H; T. 39: D. Houwer 41,47; D. Parle 42. 48. 67: J. Nijgh 45, 54, 62. 71 A. de Vreugd 51. 86, 100: W. I 53, 56; H. Dekker 64, 104, 105 Verhoef 66. 68. 89. 97; B. Koop 69, 80; J. van der Guyten 70; C. Beelen 72, 108; K. Haasnoot 94 NOORDWIJK Een 22-jt rijwielhersteller uit Katwijk, di vorige nacht naar de maanlan had gekeken, voelde zich gii middag niet fit en mocht van j baas naar huis. Toen hij omstr half vijf op het fietspad langs Zwarteweg te Noordwijk reed hoogte van Estec, kwam de joi man. mogelijk als gevolg van o| vermoeidheid, met zijn bromfiet vallen. Hij liep verschillende j wondingen op. Na door een dd behandeld te zijn kon hij per kenauto naar zijn woning wot vervoerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 4