HEILIG RICHTING AARDE lerug naar de aarde Missie Loena-15 ten einde laatste vlucht op 30 juli na landing op de maan Commentaar Ruimtevaarders vermoeid zeer Volkslied op maan kwam uit Bussum lij gaan in november... Het Kwartet Tunnel onder Oude Maas in gebruik Soepelere houding VS jegens China 800 kilometer van cle Eagle b ir. f 50. typ».vlucht van u c ,otaa' f BRANDJE OP \ORNET SNEL BEDWONGEN Nieuwe leidse Courant Dinsdag 22 juli 1969 51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen •<w Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" otdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. v. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Geen complicaties bij iuncerinfj van tie Aren tl Grotere snelheid na ontstekinfj van hoofdtttotor het ruimtevaartcentrum in iston volgen Charles „Pete" Con- (links) en Alan Bean de ver- tingen van hun collega's in de llo-ll. Hun aandacht is stellig den, want de heide mannen zijn erkoren in de Apollo-12 een reis de maan te maken. Deze zal op nog niet bekende datum in no- b er worden ondernomen. De orlopige) bedoeling is dat Con- en Bean, van wie de laatste nog in de ruimte is geweest, in to- vijf uur op de maan zullen rond- delen. Dit zal dan gebeuren in Ie etappes. Maar bijzonderheden "1 hun werkprogramma zijn nog i bekend omdat men eerst de re- Üf|aten van de maanwandeling van U(istrong en Aldrin wil afwachten. \E astronauten hebben hun taak volbracht. Broederlijk irenigd in de Apollo-11, keren j terug naar de aarde, waar zij inderdag als helden zullen wor- tn verwelkomd. De meest kkante manoeuvres van hun tianexpeditie zijn achter de rug. tel tijd om zich te bezinnen op in exclusieve ervaringen heb- oi de astronauten overigens et. Hun aandacht richt zich op m veilige terugkeer naar de irde. Pas als ze veilig en wel in boord van het vliegdekschip Drnet stappen, mogen ze opge- cht ademhalen. De laatste fase van de reis zal or ervaren astronauten als fmstrong, Aldrin en Collins ^arschijnlijk geen moeilijkhe in meer opleveren. Vanavond li 20.57 uur wordt de eerste fcrscorrectie van de terugreis jrricht. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Sinds vanmiddag één uur zijn Rotterdam en Zeeland kilometers dichter bijeen gekomen. Want toen werd de tunnel onder de Oude Maas tussen Barendrecht en Heinenoord vrijgegeven voor het normale verkeer, nadat minister drs. J. A. Bakker van verkeer en wa terstaat hem anderhalf uur tevoren officieel in gebruik had genomen. Met de tunnel is een geheel nieuwe zuiidelijke „toegangspoort" voor Rot terdam geopend. Xowii een astronaut Andrew Aldrin, de 11-jarige zoon van astronaut Edwin Aldrin (rechts) leest hier samen met zijn vriendje Charles Merrie/ield het nieuws van de maanwandeling van zijn vader. Zijn eerste reac tie na de historische stappen van zijn vader: „Ik word nooit een astronaut". HOUSTON De Apollo-11 met de astronauten Armstrong, Aldrin en Collins heeft vanmorgen vroeg de baan om de maan verlaten en koerst nu in de richting van de aarde, waar hij donderdagmiddag moet landen. De laatste riskante manoeuvre was het ontsteken van de hoofdmotor vanmorgen om drie minuten voor zes waardoor de snelheid van de Apollo werd gebracht van 5.760 op 9.360 kilometer per uur. Vanmiddag kwam het ruimteschip in het zwaartekrachtveld van de aai de. Daarna werd de snelheid steeds hoger. Ze loopt op tot meer dan 39.000 kilometer per uur vlak voor de terug keer van de Apollo in de eerste lagen van de aardse dampkring. De 380.000 kilometer naar de aarde wordt in ongeveer 59 uur afgelegd. Toen het ruimteschip vanmorgen aan de rechterkant van de maan tevoorschijn kwam, meldden de astro nauten dat het ontsteken van de hoofdmotor volgens plan was ver lopen. Het controlecentrum in Houston deelde even later mee dat alle syste men goed werken. In deze laatste fase van de ruimte reis worden geen verrassingen meer verwacht. Er zullen nog enkele koers correcties worden aangebracht als het nodig is om de Apollo in de juiste baan om de aarde te brengen. De ruimtevaarders zyn na hun maanwandeling van gisteren bijzon der vermoeid. Vóór zy dan ook van morgen aan een tienurige slaap periode begonnen beperkten zy zich in hun conversatie met Houston tot het uitwisselen van enkele technische gegevens. Lancering De grote vraag was gisteravond of de lancering van de Arend vanaf de maan, zonder complicaties zou ver lopen. Ook deze manoeuvre werd inderdaad nauwkeurig uitgevoerd evenals 'enkele uren later de koppeling van de maanspin (wat daarvan al thans nog over was) aan de moeder cabine (zie pag. 5). „Het is fijn om een plaats te vin den waar je kunt gaan zitten", zei de eerste maanwandelaar Neil Arm strong toen hij in de Apollo over stapte, waarin zich de eenzame Col lins bevond. En de reactie van Col lins was: „Het is gezellig hier maar het is goed om weer gezelschap te hebben'" Volgens NASA-arts dr. Berry zyn de lichaamsreacties van Armstrong en Aldrin „binnen de grenzen geble ven die men had venvacht voordat de vlucht begon". Dat Armstrong rondhuppelde was niet zozeer veroorzaakt door geest drift, zei dr. Berry. Hij deed wat hem was opgedragen, namelijk te proberen op welke manieren men op de maan kan lopen. De NASA verwacht er een groot aantal gegevens van. Ook de 31,5 kilo grondmonsters die de ruim tevaarders bij zich hebben zullen veel over de maan kunnen onthullen. WASHINGTON Amerika heft m.i.v. woensdag enkele beperkingen op de handel met en het reizen naar China op, zo heeft het departement van buitenlandse zaken in Washing ton meegedeeld. Amerikaanse toeristen en in het buitenland wonende Amerikanen mo gen dan beperkte hoeveelheden uit China afkomstige goederen kopen voor niet commerciële doeleinden. MOSKOU De geheimzinnige Russische maansonde Loena-15 is gisteren 16.50 uur Ned. tijd op de maan geland in de omgeving van de Zee der Crises, ongeveer 800 kilometer van de Zee der Stil te waar de Amerikaanse astronauten Armstrong en Aldrin hun ba sis hadden. J ',727o We vlucht VOO .o.aalvoo^pe^t» Om moeilijkheden met de indeling te voorkomen is het nodig dat u zich met z'n drieën v •n vlucht opgeeft. Het is ook veel gezelliger: U komt oltijd bij elkaar te zitten. (ASHINGTON Aan boord van Amerikaanse vliegdekschip Hor dat in de Stille Oceaan op de Igkeer van de ruimtevaarders ligt kachten, is gisteren een brandje (ebroken. Het vuur was snel ge it. De oefenberging is ondanks het Ddje bevredigend verlopen, zo dde kapitein Seiberlicht. isteren is ook het hefschroefvlieg- j dat president Nixon moet opha- naar Hawaii vertrokken. De jident komt donderdag om 17.00 I op de Hornet aan. Om precies II zal de Apollo-11 in de Stille pan neerkomen. resident Nixon zal met een aantal Pre autoriteiten, onder wie mi- (er Rogers van buitenlandse za- i via verrekijkers de landing en ging volgen en de ruimtevaarders fier persoonlijk contact begroeten. Noteert u voor een rondvlucht, type: I 1 I ni I (aankruisen wat u wenst) I I 2. naam: Vermeld duidelijk de datum in een der onderstaande vakjes 3. naam: correspondentie-adres: nnnm- M voormiddag namiddag teUfonn- 's avonds Wij hebben reeds aan u betaald: (voor 3 personen totaal) en wel per giro contant we komen per: aufo trein bus U kunt kiezen tussen de woensdagen en zaterdagen tot en met 30 juli. De landing van de Loena, wier missie sinds de lancering vorige week een geheim was, werd gisteren tegen elf uur officieel meegedeeld door het Russische persbureau Tass. Tijd en plaats van de landing werden even wel niet door Tass bekendgemaakt, maar waren reeds aan de hand van signalen vastgesteld door het Britse observatorium Jodrell Bank. Prof. Lovell, directeur van dit observatorium, en zijn Duitse collega in Bochum, Kaminski, geloofden dat de Loena een harde landing heeft gemaakt, want de signalen hielden op toen de Loena een snelheid had van 450 km per uur. „Een neerkomen met die snelheid zou vrijwel geen enkel maanschip hebben overleefd", meen de Lovell. Met de officiële mededeling kwam een einde aan de veronderstelling, vooral van prof. Lovell, dat de onbe mande satelliet stenen en gruis van de oppervlakte van de maan mee naar de aarde zou nemen. Volgens de bekendmaking van Tass is het onderzoekprogramma van de ruimte in de onmiddellijke nabijheid van de maan met de landing afgeslo ten evenals het beproeven van de nieuwe systemen van de automa tische kunstmaan. Om 18.47 pL tijd is een boordraket in werking gesteld waardoor de Loena de baan rond de maan verliet en op de vastgestelde plaats neerkwam. Het werk van de Loena-15 eindigde om 18.51 uur pl. tijd, aldus de officiële mededeling van Tass. Onzekerheid Prof. Lovell geloofde tot het aller laatste ogenblik, dat de Loena na de landing weer zou opstijgen na bo demmonsters van de maan te hebben geschept Deze mening zou worden bevestigd als de Loena, die toen niets meer van zich liet horen, weer signa len zou gaan uitzenden. Dat zou bete kenen dat de maansonde weer was HOE EN WAT Deze KWARTET-rondvluchfen (alleen op woensdagen en zoterdagen) worden georganiseerd vonuit Luchthaven Rotterdam en zijn alléén voor KWARTET-obonnees. Er wordt gevlogen met ervoren verkeersvliegers, die geen dolle stunts uithalen maar u in een modern, comfortabel vliegtuig laten genieten van deze fascinerende ervaring. Terwijl men op z'n beurt wacht is een gezellig restaurant en een zonnig terras ter beschikking, vanwaar men het af- en aanvliegen kan volgen. Alle gewenste inlichtingen over lijndiensten of over leren vliegen zijn ter ploatse te krijgen. Aan het eind van de vlucht wordt u ais herinnering een Oorkonde overhandigd. Uiterlijk twee dagen voor u aan de beurt bent krijgt u de instapkaart thuis. HILVERSUM Alleen Nederlandse tv-kijkers hebben het Amerikaanse volkslied gehoord dat, na het planten van de Amerikaanse vlag op de maan- bodem, ten gehore werd gebracht. Reden: het kwam alleen uit Bussum, om dat ragisseur Rinus Spoor een plaat met de Stars spangled banner op een NOS-draaitafel had laten leggen. In zoverre moet dit even rechtgezet worden omdat alle kijkers in de nacht van zondag op maandag en by herhalingen van het historische gebeuren de indruk kregen, dat het hier regie vanuit Houston betrof. Dat is dus niet waar: het planten van de vlag en de felicitaties van presi dent Nixon aan de maanwandelaars vormden de enige politieke aspecten, die de Amerikanen aan de maanlanding hebben gegeven. Waarom de Nederlandse regisseur Spoor het volkslied liet spelen? Zijn commentaar: „Gewoon, uit respect voor en bij wijze van eerbetoon aan de astronauten." opgestegen en in een baan om de maan was gekomen. De signalen bleven echter uit En lange tijd verkeerde men in de onze kerheid. Men dacht dat de Loena de Amerikanen toch nog te vlug af is geweest en eerder op aarde terug zou keren met de maanmonsters dan de Amerikanen. Pas toen het Russische persbureau officieel meedeelde dat de Loena was geland en daarmee zijn opdracht had uitgevoerd, wist men dat de missie van de Loena toch geen spectaculaire Russische onderneming was. Visieprogram en Convent IJ ET goeddoorwrochte visieprogram van het CNV, dat aan de alge mene vergadering van dit verbond werd aangeboden, ondervindt ook van andere zijden waardering. Het plan heeft de grote verdienste een aantal aspecten van het maat schappelijk leven te belichten, waar bij men hier en daar inderdaad tot een eigen visie komt. De ingewikkeldheid van de moderne maatschappelijke vraagstukken en de voortdurende snelle wijziging van het beeld heeft het de afgelopen jaren een confessionele vakbeweging niet gemakkelijk gemaakt zich een eigen visie te vormen. Men heeft thans een verdienstelijke poging gedaan. De waardering van buitenstaanders is uiteraard verschillend. Het NVV noemt grote delen van het visie program voor alle drie vakcentralen aanvaardbaar. Dit houdt echter te vens in, dat sommige delen niet aan vaardbaar zijn. Vanuit de kring van het Convent van christelijk-sociale organisaties is ook een reactie gekomen. Drs. De Koning, algemeen secretaris van de Neder landse christelijke boeren- en tuin- dersbond, spreekt geheel in de lijn van ons commentaar van vorige week over het Convent: „CNV en CBTB zijn kinderen uit hetzelfde gezin, die erin geslaagd zijn de familieband te bewaren, ook nadat ieder zijn eigen weg is gegaan". De CBTB-secretaris citeert dr. Kuy- per. waar deze in 1891 opmerkte, dat er twijfel bestaat over de deugdelijk heid van het maatschappelijk ge bouw, over strijd om hechtere grond slagen en een menswaardig bestaan voor alle mensen. Belangrijk is de opmerking van dc heer De Koning over de juistheid van de kritiek op het Convent. Men is eerder geneigd tot overeenstemming met de maatschappelijke zusterorga nisaties dan met de christelijke part ners. Hij oordeelt, dat ook de CBTB veel meer betrokken is bii de eigen belangen van vandaag dan bij de ge zamenlijke belangen van morgen. Hij vraagt dringend om een herzie ning van dc praktijk van het Con- ventsoverleg en om een gezamenlijke bezinning op de structuren van de samenleving van morgen. De ,CBTB stelt nu al, dat het zonder meer het uitgangspunt van het visieprogram van het CNV voor zijn rekening kau nemen. Wanneer het visieprogram van het CNV de stoot heeft gegeven tot een positieve ontwikkeling binnen het Convent, is de moeite van het schrijd ven van dit program reeds ruim schoots beloond. Gelet op de uitlatingen van de heer De Koning zou de CBTB hierbij een belangrijke rol kunnen spelen. Met een dergelijke ontwikkeling zou het gehele christelijk organisatieleven in Nederland in hoge mate gediend zijn. Israëliërs ontkennen beschieting woonwijk TEL AVIV Een militaire woord voerder in Tel Aviv heeft een Egypti sche verklaring, als zou Israëlisch zwaar artillerie-tankgeschut gisteren woonwijken van Suez hebben bescho ten. onjuist genoemd. Volgens de woordvoerder is de Is raëlische artillerie bij Suez vandaag in het geheel niet in actie geweest. Moraal is wat men van an deren eist. DUMAS FILS „En... doorgeven!" Strandweer In de morgenuren drijven lage wolkenvelden binnen die later op de dag oplossen. Een zwakke zuidwesten wind. Temperatuur in de middag 22 23 graden, zeewater 18 graden. Vooruitzichten: Voorlopig nog stabiel en zomers met over het algemeen goed strandweer. Barometerstand: heden 10 uur 76.4 cm (1018 millibar), constant. Zon en maaii x UffY tAf DE BILT Al enkele dagen bepaalt een gebied van hoge luchtdruk dat zich uitstrekt van de Azoren tot in West- en Cen- traal-Europa het weer in onze omgeving. Langs de westflank ervan stroomt vochtige lucht Engeland en ons land binnen en veroorzaakt daar tijdelijk veel bewolking en mist. In het oosten en ten zuiden van ons land hand haaft zich echter drogere lucht zodat de verschillen in tempera tuur nogal groot zijn. Zo liepen de temperaturen vanochtend uit een tussen 17 graden aan zee tot 22 graden in Brabant en Lim burg. Het komende etmaal ver plaatst de kern van het hoge- drukgebied zich haar Centraal- Europa. meer een eind aan de zuidweste lijke aanvoer, zodat er morgen in het algemeen meer zon zal zijn en vooral in het westen van het land hogere middagtempe- raturen. Vooruitzichten voor donder dag: Aantal uren zon: 7 tot 14 uur; min. temp.: 1 tot 5 graden bo ven normaal; max. temp.: 3 of meer graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent; kans op een geheel droag et maal: 80 procent.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1