Armstrong en Aldrin kropen in maansloep Gebruik van kernwapens op den duur afwijzen Loena-15 heeft taak volbracht Eerste Kamer een doublure? Vissers slaags in volle zee Helikopterproef wera voortijdig beëindigd Commune gaat lege panden bezetten Volgens Russisch persbureau: Conjunctuur in juni constant Goedkoop brood alleen na waar komt het mannetjel op de maan?! Na drievoudige moord: ontslag rechtsvervolging Twee militaire specialisten adviseren ontheffing DE Eén gewonde vervoerd TWAALF MANNEN EN EEN MEISJE ZATERDAG 19 JULI 196» MOSKOU Het Russische persbureau Tass heeft gisteren laten doorschemeren, dat de Loena-15 met het bereiken van een cirkel- baan om de maan haar taak heeft volbracht. De maansonde is zoals bekend donderdagmorgen in een baan om de maan gekomen. Tass meldde verder, dat de sonde behoort tot een categorie onbemande ruimteschepen die alleen voor het be reiken van een cirkelbaan rond de maan worden gebruikt, dus niet voor het uitvoeren van een zachte landing op of wederopstijging van de maan met medeneming van monsters van de maanbodem. Het commentaar van sir Bernhard Lovell, directeur van het Britse ob- ketten heeft bereikt waarvoor nor maal twee vuurstoten voor nodig zijn. Dit is volgens hem echter nau welijks de moeite van een kostbare lancering waard. De mogelijkheid dat er iets mis is gegaan in de Russische plannen met de sonde wil hij uitsluiten omdat de Loena op het ogenblik normaal werkt. Een andere mogelijkheid is dat de servatorium te Jodrell Bank: „Als Loena al draaiend wacht op een gun- De landing op de maan is aan staande. Maar meer dan wie ook zijn Janet Armstrong. Pat Collins en Joan Aldrin bij deze maanexpe- ditie betrokken. De dames van de astronauten zochten elkaar op en lunchten en zwommen met mevrouw Aldrin als gastvrouw. dat werkelijk alles is wat de Russen van plan waren, dan zou ik het vreemd vinden dat zij op het mo ment van de Apollo-maanvlucht een onbemande satelliet met zulke ma tige prestaties zouden lanceren. Daar om heb ik het gevoel dat er iets gaat gebeuren", aldus sir Bernhard. Eén vuurstoot Het enige unieke aan de Loena- missie tot dusver was volgens hem dat de sonde de parkeerbaan met I slechts een vuurstoot van de remra-r Vervolg van pag. 1 Edwin Aldrin en Neil Armstrong zijn gisteravond uit het ruimtevaar tuig in dc maansloep gekropen. Op de tv- schermen in het ruimtevaart centrum in Houston was duidelijk te zien hoe eerst Aldrin, die de maansloep zal besturen, met een za klantaarn door de betrekkelijke smalle verbindingsbuis (80 cm diamter) kroop. Beiden brachten anderhalf uur in de maansloep door om de apparatuur te controleren. De Apollo bevond zich op ca. 325.000 km van de aarde toen Aldrin de sloep binnenkroop. Alle astronauten maakten een opge ef polio Wie komt er niet onder de indruk van hetgeen in de men9 is gelegd als hij of zij het wordt ons gepresen teerd als ware het de gewoonste zaak van de wereld deze Apollovlucht volgt? De mens mag steeds meer van Gods universum ontdekken, hetgeen christenen vlij kan maken zo'n Heer te hebben, aan Wiens macht inder daad geen grenzen zijn Weliswaar worden we elke dag door Zijn wonderen omringd, maar onze geest is daar al zodanig door „vereelt" dat kennelijk alleen schokeffecten als zo'n reis door Zijn ruimte nog onze aandacht in deze richting vermag te trekken. Of vinden we zelfs dèt al weer „gewoon"? Eens temeer: als de mens dat tech nisch vernuft heeft gekregen, dan is hij ook in staat voor alle medemensen op de wereld snel en doelmatig een redelijk bestaansniveau te bouwen. Wanneer wordt voor dat doel eens het nodige geld op tafel gelegd? Niet dat we eerst maar eens met de ruimtevaart moeten ophouden, of er nooit aan hadden mogen beginnen. Dat mag ook. Maar voor „een eerlijk bestaan voor iedereen" is op deze we reld evenzeer genoeg denkkracht, mankracht en geldkracht beschikbaar. I Het een of het ander? Neen, het gen j èn het ander! Waarbij het er indcr- I daad op lijkt dat we volledig oneven wichtig te werk zijn gegaan. Denk maar aan deze uitersten op één wereld, te weten: lieden die nog in het stenen tijdperk leven én maanreizigers. I ROTTERDAM. R. Wortie. wekte en uitgeruste indruk. Gisteren hebben zij lang uitgeslapen. Comman dant Neil Armstrong en zijn onderge schikten Aldrin en Collins, lagen nog in diepe slaap, toen zij volgens hun vluchtprogramma wakker hadden moeten worden, om 13.30 onze tijd. Dokters in Houston, die naar hun I hartslag luisterden, besloten hen niet te wekken, om hen zoveel mogelijk I rust te geven voor de komende lan ding en wandeling op de maan, die veel van hun krachten zullen vergen. De astronauten werden ten slotte een uur later wakker. Armstrong en Aldrin meldden, dat zij acht uur ge slapen hadden en Collins zelfs negen uur. Het vluchtleidingscentrum liet hen daarop weten, dat alles perfect werkte en gelastte toen een koerswij ziging af, omdat deze volgens grond- berekeningen niet noodzakelijk was. DEN HAAG 4j- In juni is de bedril- j':; vigheid in de industrie behoorlijk op niveau gebleven. De arbeidersbezet- I- ting nam iets toe en ook de gemiddel de dagproduktie, terwijl de orderposi- j tie een lichte dalihg te zien gaf. Dit blijkt uit een CBS-conjunc- tuurtest over deze maand, die voor driekwart van de industrie represen tatief mag worden geacht. De voorra- j den gereed produkt bleven vrijwel ongewijzigd. Wat de orderposities betrof luid- den de beoordelingen van de geën- I queteerde ondernemingen bij 75 pro cent „normaal" (vorige maand even eens 75), bij 5 procent „groot" (vo rige maand 10) en bij 20 procent klein (vorige maand 15). Het indexcij- j fer van de orderpositie daalde deze maand van 102 tot 101 (basis januari 1968 is 100). In juni 1967 en juni 1968 was dit cijfer 100. Verkrijgbaar in elke boekhandel stige positie om een zachte landing te kunnen uitvoeren, aldus Lovell. Nadat de Loena gisteren om 11.12 j uur onze tijd weer achter de maan i vandaan gekomen was v%)lgde een se- rie signalen die 35 minuten duurde, j Lovell zei dat er „vreemde dingen" schenen te gebeuren. Op een bepaald j moment werden de signalen I zwakker, alsof het ruimtevaartuig I ronddraaide, maar het was niet dui delijk of dat met opzet via de radio i was veroorzaakt. Intussen hebben Britse ruimte- vaartgeleerden de Amerikaanse func tionarissen verzekerd dat de Loe na-15 geen gevaar vormt voor het vlot verlopen van de Apollo-onder- neming. Houston had om inlichtingen gevraagd. De Loena-15 werd met de grote radiotelescoop van Jodrell Bank gevolgd, en vastgesteld is dat de Loena-15 boven streken van de maan draait die tamelijk ver verwij derd zijn van de plek waar de Apollo-11 moet landen. ZUTPHEN De rechtbank in Zut- phen heeft de 34-jarige landbouwer H. J. uit Wilp ontslagen van rechtsvervolging en opname in een krankzinnigeninrichting gelast. Eer der was ontslag van rechtsvervol ging, terbeschikkingstelling van de regering en opname in een krankzin nigeninrichting geëist. Bezeten van het waanidee, dat zijn ouders de boerderij wilden verkopen, vermoordde verdachte op 20 februari jl. zijn vader, moeder en broer. Een buuvrouw bracht hij zware verwon dingen toe, hoewel hij haar man op het oog had. Deze zou ook met de verkoop van de boerderij te maken hebben. Apollo (2) Over enige dagen wordt de maan betreden. Waarom kwam er geen krachtig protest van de kerken, die immers Gods Woord belijden als richtsnoer voor het leven? Wie niet protesteert tegen iedere vorm van ruimtevaart, die i9 een verachter van Gods instellingen. Aan de mens is uitsluitend de aarde gegeven De rechtvaardigen zullen de aarde erfe lijk bezitten. (Psalm 37:29). God heeft de maan geschanen tot aanduidine van de tijd (denk bijv. aan het woord maan(d), de Joden delen nog steeds het jaar in naar de maanstand). Bo vendien zal de maan eenmaal e^n te ken aan de hemel zijn, en rood als bloed worden. (Mogelijk door atoom- proeven. die men niet zal kunnen na laten aldaar te doen?) Alle schoon gepraat over voortgang van techniek en wetenschap ten spijt, gebeurt de betreding van de maan we derrechtelijk. Wanneer de wereld ge fascineerd de ogen richt Op de opge richte lanceertoren. dan treft mij toch wel de overeenkomst met de gebeurte nissen rond de opgerichte toren van Babel. Genesis 11:6 lijkt een reportage anno 1969: „Zie (het is) één ge meenschap, en zcj allen hebben één taal. (iedern spreekt over de maan- reis), en dit is wat zij begonnen zijn te doen. En nu, moet hun niet belmmerd worden, al wat zij zullen beramen te doen?" (Tekst uit de Transcriptiever taling van Dr. M. Reisel, uitg. Kruse- man). En ieder, die met welbehagen naar de uitzendingen kijkt, zal mede schuldig zijn aan deze wandaad, en verspilling van geld en energie, een I menslievender doel waardig. DEN HAAG, H. Van Arkel DEN HAAG Goedkoop brood in dc winkel, d.w.z. gesneden en ver pakt witbrood voor 65 cent en an dere soorten voor een overeenkom stig lagere prijs, mag van liet pro- duktsrhap voorlopig nog vier weken voor die prijs worden verkocht. In die tijd kunnen bedrijven die dat wensen ontheffing vragen van de officieel hogere prijs door een kost prijscalculatie over te leggen, die door een ministeriële accountants dienst zal worden onderzocht. Aan de vier weken voorlopige ont heffing is de voorwaarde verbonden dat het brood tegen deze prijzen de hele week door wordt verkocht en niet in reclame-aanbiedingen tij delijk. bijvoorbeeld alleen op vrijdag en zaterdag. Het produktschap verwacht, dat er een flink aantal verzoeken om onthef fing zal komen, vooral van de zijde van de supermarkten en cash- and- carrybedrijven. De maatregel kwam tot stand na advies van alle belang hebbenden. CHERBOURG Twee Britse trei- lers hebben gisteren een Franse trei- ler geënterd. De Engelse bemannin gen sprongen aan boord van de Fransman en gingen de collegas van de overkant met ijzeren staven te lijf. De schipper en drie leden van zijn bemanning raakten gewond. Het Franse schip werd vervolgens ge dwongen naar de Britse havenplaats Salcombe te varen. De Fransen zeggen dat ze 16 km uit de kust visten, hetgeen geoorloofd is op grond van een Frans-iBritse conventie. De Britse vissers beweren dat de Fransen opzettelijk de netten van een hunner schepen hebben stuk gevaren. Het Engelse ministerie van Visserij onderzocht de zaak en ,zal stappen tegen de Engelse vissers ondernemen. (Van onze. parlemcntsredactie) DEN HAAG Twee militaire specialisten, de heren M. H. von Meyenfeldt en H. Volten, advi seren de Anti-Revolutionaire Partij zich opnieuw te bezinnen op de defensieproblematiek in het bredere perspectief van de internationale verhoudingen. Aanleiding tot hun betoog in Anti-Revolutionaire Staatkunde is de ondoelmatigheid van het defensiebeleid. Zij menen dat onvoldoende midde len ter beschikking zijn om de belof te. dat voor onze belangen gewaakt wordi. waar te maken. Van een poli tieke partij wordt in zo'n geval geen onzekerheid verwacht, maar leiding en een duidelijk strategie. Bij het hanteren van militaire mid delen. in het bijzonder de kernbom, gelden behalve politieke normen ook ethische overwegingen. De auteurs, die verschillende bezwaren aanvoe ren tegen de NAVO-strategie van de flexible response (de genuanceerde reactie op een eventuele militaire aanval), wijzen de ethische norm die op dit moment door de ARP wordt gehanteerd, de aanvaarding van het bezit en gebruik van nucleaire mid delen af. Zij suggereren als uiterste grens de aanvaarding van het bezit van nucle aire middelen en het gebruik a;s tweede: het gebruik als eerste is ethisch onaanvaardbaar. Maar uitein delijk is. volgens hen. slechts aan vaardbaar tie norm die alle nucleaire middelen zonder meer afwijst. Slechts tijdelijk zouden zij het ge bruik als tweede (second strike) wil len overwegen, als overgang naar to tale afwijzing, maar zij zijn zich be wust van het gevaar, dat langdurige gewenning aan het bezit de mentale geneigdheid tot gebruik bevordert. Tijdelijk Dc tijdelijke aanvaarding van het bezit en het eventuele gebruik van de kernbom als tweede impliceert niet mep" dan dat b:_' inzet van kern wapens door de tegenstander het bijltje er niet onmiddellijk bij neer wordt gelegd. De escalatie ligt bij de tegenstander De heren Von Meyenfeldt en Vol ten weten overigens heel goed, dat als zij de kernbom afwijzen en hun voorbeeld onvoldoende navolging vindt, het gevaar bestaat dat de Ne derlandse conventionele bijdrage in een werkelijk conflict slechts van geringe betekenis zal zijn. Daarom behoort het afwijzen van kernwapens in te houden de voorbereiding op een overgang naar geweldloos verzet. Dat kost veel tijd en in die tussen tijd moeten geen maatregelen worden genomen die de ontwikkeling naar het conventionele verzet doorkruisen, zoals bijvoorbeeld de opheffing van de Nationale Reserve. Uitspraak Het advies aan de ARP is: doe een uitspraak over de gradatie van paci fisme en over de termijn waarbinnen je deze wilt bereiken. Dat is geen standpunt, zeggen de auteurs, dat an deren de kastanjes uit het vuur laat halen. Dat zou alleen al kunnen blij ken uit het feit dat het gemakkelijk kan leiden tot grotere offers voor het defensie-apparaat. De offers voor onze defensie han gen inderdaad nauw met deze pro blematiek samen. Nu is het zo. dat de defensiebegroting 3.5 miljard vergt. Dat is weliswaar hoog. maar toch is er sprake van een relatieve daling van het budget, zowel gemeten als percentage van het Nationaal Inko men (1958: 5 procent, 1969: 3.9 pro cent) als in procenten van de totale overheidsuitgaven (1958: 20 procent. 1969: 13 procent). Men becijfert dat de defensiebegro ting voor 1967 een achterstand opliep van f 800 miljoen. Wil men dan toch voldoen aan de NAVO-verplichting in kwantitatieve zin. dan leidt dat er onvermijdelijk toe, dat de kosten van exploitatie (personeelskosten) een steeds groter beslag gaan leggen op de totale begroting en investering een steeds kleiner deel krijgt. Een ontwikkeling in die richting is niet alleen bedenkelijk maar ook on doelmatig. meent men. Dat zou kun nen inhouden: 3,5 miljard is wegge gooid geld, terwijl 300 miljoen meer een harmonisch opgebouwde strijd macht zou kunnen opleveren. Keuze Het wordt kiezen: óf de huidige kwantiteit handhaven, maar dan ook kwaliteit, hetgeen een hoger budget impliceert of een vermindering van de NAVO-bijdrage, een kwantitatieve vermindering en harmonische kwali teit bij gelijkblijvend budget. Voor die keuze is ook de ARP verant woordelijk. Von Meyenfeldt en Volten stellen: „De partij die geen duidelijke uitspraak doet op grond van een eigen analyse, deelt in de verantwoordelijk heid jegens het Nederlandse volk, in- (wederom) ontoereikend zouden zijn uitgerust." Te laat? ,.De regeringsnota inzake het NA VO- en defensiestelsel 1968 vertoont een duidelijk breekpunt. Het eerste deel spreekt ferme taal en werkt daardoor geruststellend: voor onze belangen wordt gewaakt. In het tweede deel blijken de middelen ter bereiking van de doelstelling niet te kunnen worden vrijgemaakt, maar dan is het te laat om het publiek nog wakker te schudden". Dit alles nog afgezien van het nu cleaire probleem. „Een kiezer die op een partij stemt wegens het land bouw-, het sociale- of het woningsbe- leid. haalt in de meeste gavallen stil zwijgend het kernwapen in huis". ,E verkiezingen voor de Eerste Kamer zijn dit jaar met de nodige verwikkelingen gepaard gegaan. De feiten zijn bekend. De PSP, maar vooral de aanhang van oud-Tweede- Kamerlid Lankhorst. verwijt vijf Noordhollandse Staten leden in strijd met de partij- besluiten gehandeld te hebben door niet Lankhorst. maar de heer Noordewier uil Deventer te stemmen. In de PvdA is er wat rumoer door de verkiezing van Van Stuy- venberg uit Eindhoven, die door de stemmen van socialistische Bra bantse Statenleden dr. Brongersma. te elfder ure op een verkiesbare plaats gezet, wist te verdringen. En dan is nummer twee van de lijst van de Boerenpartij, cfe heer Steur, gekozen in plaats van zijn lijsttrek ker Van Marion. Deze actualiteit maakt het nood zakelijk wat dieper in te gaan on de wijze van verkiezing van de Eerste Kamer. Het is een zoge naamde getrapte verkiezing: Pro vinciale Staten wijzen de Eerste Kamer aan. Een keer in de dri-=> jaar wordt bijna de helft (n i 38 van de 75 leden) van de Senaat vernieuwd. Tot 1848 benoemde de Koning de Eerste Kamer. Volgens de parlementaire redac teur van de Nieuwe Rotterdamse Courant was hel een ambtenaar van Binnenlandse zaken die de vondst deed voortaan Provincial* Staten als kiescollege te la'eri op treden. Een willekeurige oHossing, maar andere mogelijkheden volde den ook niet. I\a zes jaar Hel merkwaardige feil kan zich nu voordoen, dal een partij die in 1966 deelgenomen heeft aan de ver kiezingen voor de Provinciale Sta ten in Zuid-Holland en "aar succes krijgt op een vertegenwoordiger in krijgt op een vertegenwoordiger i de Eerste Kamer. Dit jaar waren namelijk alleen de Kamerleden die door de provincies Limburg, Bra bant, Zeeland. Utrecht, Noord-Hol land en Friesland gekozen waren, aan de beurt van aftreden. De PPR vond een andere oplos sing: radicaal Tonnaer uit Limburg werd mede" door Limburgse socia listen in de Eerste Kamer gekozen, waardoor de PPR een zetel heeft zonder ooit aan de Statenverkiezin gen te hebben deelgenomen. Maar deze willekeurigheden ter zijde. Het probleem is de jaren door. maar vooral de laatste tijd. »ewees(wat is de functie van de Eerste Kamer? Is zij een doublure van de Tweede Kamer? Of wordt zij op andere wijze samengesteld? Is zij bijvoorbeeld de vertegen woordiging van bepaalde groepen uit de bevolking? Prof. mr. P. J. Oud zegt in zijn standaardwerk Het Constitutioneel Recht ten aanzien van de eerste mogeliikheid: „Waar voor is zij dan nodig?" Want de Tweede Kamer drukt de volkswil, als het goed is. al uit. En conflicten zijn onvermijdelijk, want „waarom zou de ene volkskamer voor de an dere hebben te wijken?" Conflicten Maar in het tweede geval is zij de echte volksvertegenwoordiging niet meer. Verder is het onduld baar dat de Eerste Kamer slechts de vertegenwoordiging is van be paalde groepen vaak nog van groepen die het minste belang heb ben bij democratische hervormin gen en tegenhoudt wat de volkskamer wenst. Men komt er niet mee het onderscheid te maken door een rechtstreekse verkiezing in het geval van de Tweede Kamer en een getrapte verkiezing in het geval van de Eerste Kamer. Beide zullen volksvertegenwoordiging- willen zijn. Eén gekozen Kamer zou dus lo gisch zijn. maar zelfs in een demo cratie is het gevaar niet denkbeel dig. dat er dictatuur van het parle ment komt waar de problemen zo ingewikkeld zijn dat de gewone kiezer door de bomen het bos niet meer ziet. Daarom is een pleidooi voor een Eerste Kamer niet zo vreemd, mits deze Kamer zich maar niet aanmatigt het werk van de Tweede Kamer nog eens over te doen. Haar taak kan dan slechts zijn: de Tweede Kamer op werke lijk belangrijke, principiële punten aanraden een bepaalde zaak nog eens goed te overdenken. Sociale Kamer Dat is de Kamer van revisie. Oud zou dan het liefst hebben dat deze Kamer wordt samengesteld uit so ciale, culturele en economische ge ledingen van onze maatschappij. Men krijgt dan: Een politieke Ka mer, de Tweede Kamer, en een so ciale Kamer van revisie aan de overkant van het Binnenhof. Maar dat laatste betekent ook dat de invloed van de verschillende politieke partijen bij de aanwijzing van de Eerste Kamer minder dient te zijn, want anders zou het resul taat toch nog een doublure zijn. En juist in het geval van de contro verse Lankhorst-Noordewier is het heel duidelijk dat een politiek con flict en dc invloed van de partij bij de aanwijzing van kandidaten de oorzaken zijn. Men heeft er zelfs een partijreferendum voor over met alle mogelijke gevolgen van dien. zelfs een scheuring als Lank horst en de ziinen niet in het gelijk gesteld worden. Ook in het geval-Brongersma is het de centrale partij-organisatie geweest die hem op een verkiesba re olaats heeft gezet. Het ideaal van een Eerste-Ka- merverkiezing door de Provinciale Staten was, dat de binding met de centrale partij-organisatie minder zou zijn. Er waren tenslotte provin cies in het geding. Maar dat Is niet meer dan een ideaal gebleven, Bij de verkiezing voor de Eerste Ka mer worden de provincies samen gevoegd tot vier groepen, waarbij alleen Zuid-Holland als zelfstandi ge provincie optreedt. In de overige ''rie groepen is het zeker de lande- '•ike partij-organisatie die de dienst uitmaakt, omdat de Staten daar in feite al niet meer optreden als zelfstandige vertegenwoordiger van de provincie. De kwesties Noordewier en Brongersma bekijkend zou men zeggen, dat een deel van de partij inderdaad in opstand is gekomen tegen de te grote invloed van de nartij-organisatie. Echter niet met het doel te voorkomen, dat de Eerste Kamer een doublure wordt van de Tweede Kamer. Het mis schien wel ongewilde resultaat is integendeel, dat de politieke te- "°n«*plb'ngen binnen een partij die in de Tweede Kamer naar voren komen en daar politieke besluiten beïnvloeden, ook in de Senaat nog eens worden toegespitst. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Aan assistentie van helikopters bij verkeers- j ongevallen is in ons land geen I behoefte. De tweede proefperio de, die half juni begon en drie maanden zou duren is daarom gisteren voortijdig, beëindigd. In de tweede proefperiode is geen enkele maai om assistentie ver- j zocht. De proeven hadden tot doel het in de praktijk bepalen van mogelijkhe den en consequenties van helikopter- vervoer bij slachtoffers van het ver keer naar ziekenhuizen. Dit dan. in dien het gebruik van ambulances te veel tijd zou vergen of onmogelijk j zou zijn. Defensie stelde daarvoor enkele he likopters beschikbaar die voortdu rend met bemanning gereed waren om op te stijgen. Een aantal zieken huizen in het land beschikten over helikopter-landingsplaatsen. In de winter-proefperiode werden de helikopters slechts vijfmaal gealar- 1 den het in «n geval niet toelieten op te stijgen. j In de vier overige gevallen be- j hoefde slechts eenmaal een ernstig gewonde door de lucht te worden vervoerd. In de resterende drie geval len bleek vervoer per ambulance mo gelijk. Zeven maanden oude babv in m ie£ gestikt O O UTRECHT De ruim zeven maanden oude baby Edwin van de familie Linders uit Abcoude is gister- nacht in zijn wiegje gestikt. Het jon- I setje werd gisterochtend omstreeks kwart voor acht door zijn ouders le- I venloos in het ledikantje aangetrof fen. Kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten. Vermoedelijk heeft de baby zich uit zijn dekenklem ge woeld en is op zijn buik naar het voeteneind van de wieg gekropen. Donderdag hadden Noord- rijn-Westfalen. Rijnland-Palts en j Hessen door noodweer te lijden, j Vooral in de wijnbouwgebieden van de Moezel is veel schade aangericht. AMSTERDAM Twaalf jongemannen en één meisje hebben gisteravond een leeg kantoorpand aan de Nieuwe Zijds Voorburgwal bezet. Onder een groene vlag, trok het gezelschap van de „Commune Nederland", die hier mede wil protesteren tegen het hoofdstedelijke woningbeleid het gebouw binnen. dien onder andere dienstplichtigen meerd, waarbij de weersomstandighe- Binnen tien minuten was het huis al weer ontruimd. De politie bracht de jongelui over naar het bureau waar proces-verbaal werd opgemaakt. Dc be zetters deelden na afloop van de operatie mee, dat hun „eommunle" doof 7,al gaan met het bezetten van lege panden. Desnoods elke dag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7