Uitspraak tegen Indonesië als verraad beschouwd Strijd tegen inflatie wordt internationaal voortgezet Papoea's onder druk Wapenstilstand tussen El Salvador-Honduras Burgers safaripark is net als Afrika 21 Jongetje onder trein WSMC NCW Nederlandse auto bij Kufstein verongelukt Buitenlucht tegemoet NIET ALLEEN MEER LEEUWEN FINANCIEEL WEEKOVERZICHT h IN Door reclame onveiliger verkeer ZATERDAG 19 JULI 1969 DJAJAPOERA De Indonesische autoriteiten hebben te Nabire, de hoofdstad van het regentschap Paniai op West-Irian, strenge veiligheidsmaatregelen genomen. Daar wordt vandaag de derde moesjawarah-procedure over de toekomst van West-Irian gehouden. De 175 vertegenwoordigers van de bevolking vertoeven sedert verschei dene dagen op een afgesloten terrein. Net als eerder in Merauke en Djaja- widjaja zijn zij onder sterke druk geplaatst door een groot aantal daar toe speciaal opgeleide Indonesische functionarissen. De vertegenwoordigers is meege deeld dat een uitspraak tegen Indone sië als verraad zal worden be schouwd en ernstige gevolgen zal hebben. Manokwari en op 1 augustus het j eiland Biak. Als laatste volgt de i hoofdstad Djajapoera op 4 augustus. Inpakken en wegwezen. Een beeld dat men nu iedere zater dagochtend en vooral iedere vrijdagavond in allerlei Neder landse woonwijken kan zien: bagage die zorgvuldig en toch ook met grote spoed in een auto wordt gestuwd. Met het mooie zomerweer is er ook dit week end een enorme drukte van vakantiegangers op de wegen. Para' s Twee passagiers van een chartervliegtuig, dat uit Paramaribo rw.ar Nederland vloog, hebben hun plaats afgestaan aan een kind, dat plotse ling kreeg te kampen met ademhalingsmoeilijkheden en dat met spoed naar het Leids Academisch Ziekenhuis moest. Patiëntje, brancard en beademings-apparatuur vereisten precies deze twee plaatsen. Bij aankomst vrijdag op de Rotterdamse luchthaven stond een zieken wagen gereed met aan boord twee doktoren om het kind over te nemen. Onder begeleiding van twee motorrijders van de rijkspolitie ging het daarna naar Leiden. Het gehele transport van Paramaribo tot het zieken huis duurde tien uur. Sinds vanochtend vijf uur is' WASHINGTON Sinds van- °j ochtend vijf uur onze tijd bestaat er een wapenstilstand 'tj tussen Honduras en Salvador, Het adviesorgaan van de Or- ganisatie van Amerikaanse Sta- ten (OAS) heeft de wapen- stilstandsovereenkomst, en de 11 bepaling dat de troepen zich dienen terug te trekken op de stellingen die zij voor het uit lij breken van de vijandelijkheden innamen, goedgekeurd. Deze te- !-^ rugtrekking dient binnen vier dagen te zijn voltooid. Een verzoek van het adviesorgaan aan de regeringen van El Salvador en Honduras, de veiligheid van on derdanen van de andere partij te verzekeren, lokte een protest uit van de vertegenwoordiger van Salvador. Volgens hem heeft uitsluitend Hon duras de rechten van de mens l_ geschonden, een verklaring die door _j, de vertegenwoordigers van (Honduras van de hand werd gewezen, j: Men verwacht dat de OAS een groep van 70 waarnemers naar het strijdtoneel zal zenden om de nale ving van de wapenstilstandsover eenkomst te controleren Voor de wapenstilstand van kracht werd woedde in Honduras op drie fronten een felle strijd. Legereenhe- den van El Salvador hadden toen hun opmars nog niet gestaakt. Een hoge officier verklaarde in San Salvador, dat El Salvador uitsluitend tot de aanval is overgegaan, omdat 280.000 Salvadorianen in Honduras in gevaar verkeerden. Mannen waren gecastreerd en vrouwen verkracht. Er waren ook Salvadorianen ver moord. Hondurese troepen hadden grensincidenten uitgelokt. Als de regering niet tot de aanval had besloten, zouden de strijdkrach ten dat misschien op eigen initiatief hebben gedaan. De officier zei van mening te zijn dat internationale li chamen weinig kunnen doen. In Paniai waar onder de bevolking in het gebied van Enarotali enkele maanden geleden een opstand was, is het nog altijd onrustig, met name in de streek van de Wisselmeren, waar tachtigduizend mensen wonen, de helft van het gehele regentschap. Het grootste deel van het westelij ke deel van het Centrale Bergland is door de Indonesiërs geheel van de buitenwereld afgesloten. Indonesi sche parachutisten zijn naar het ge bied overgebracht. Geen verbinding Zoals eerder gemeld zouden in het daar liggende gebied van Moeane- mani ongeveer vijftig soldaten zijn gedood door middel van pijlen van opstandelingen. Van negentig lokale politiemannen die een tijd geleden in opstand zijn gekomen zou een aantal nog steeds in het oerwoud het verzet voortzet- ten. Alle niet militaire radioverbindin gen met de gebieden van Wagette en Enarotali zijn verbroken. Vitale on derdelen van radiozenders van rk- missionarisscn, zijn door de Indonesi sche militaire autoriteiten meegeno men. Het doel zou zijn te voorkomen dat opstandelingen voor hun zaak ge bruik maken van die radiozenders. Uitslag Waarnemers nemen aan dat de uit slag van de „daad van vrije keuze" in Nabire niet anders zal zijn dan van die welke in Merauke en Djaja- widjaja zijn gehouden. Dat wil zeg gen dat er geen stem zal worden geregistreerd tegen voortzetting <van het Indonesische bestuur. Na de Moesjawarah-procedure in Nabire zal op 23 juli Fakfak aan de beurt komen. Daarna (26 juli) komt Sorong aan de beurt en op 29 juli ANRHEM „Het is net als in Afrika." Dit zegt de trotse Arnhem se safariparkdirecteur Anton van Hooff, terwijl hij tussen de vrij los lopende giraffen en zebra's staat en zo nu en dan met een nijdig gebaar „Benno de fluiter" („Dat wordt de tarisvogels, flamingo's en maraboes. Om het nog echter te laten lijken (en om reklame te maken voor een ech te safari in Afrika) komen er in de zomermaanden een paar Afrikaanse safarichauffeurs over. Voor de bezoekers komt er binnen- AMSTERDAM Het maan- schot van de Amerikanen, dat een historische gebeurtenis kan worden, heeft Wallstreet deze week mogelijk enigszins be moedigd, zonder dat gesproken kan worden van een uitbundige stemming. Maandag a.s. is de New Yorkse beurs ter gelegen heid van de landing van de eerste mens op de maan gesloten, waarom ook hier de effecten beurs kalm werd aangedaan, in verband met het lange weekend. De strijd tegen de inflatie duurt internationaal onverminderd voort. Canada heeft het disconto tot acht procent verhoogd, terwijl in de Ver. Staten de toestand op rentegebied voortdurend gespannen blijft. Presi dent Nixon heeft nogmaals ver klaard, dat er geen toezicht op dc Ionen cn prijzen in het vooruitzicht ligt. hetgeen kalmerend heeft ge werkt. Toch zijn wij van oordeel, dat afgezien van perioden van technisch herstel voorlopig New York onder invloed zal blijven van de afrem mingsmaatregelen. Een succes der af remming der inflatore tendenzen be tekent echter eveneens een afzwak king der economie, omdat de investe ringen dan gaan teruglopen en de overheid haar uitgaven vermindert. In hoever een en ander nog sterker in het reeds gedaalde koerspeil van Wallstreet zal worden gerealiseerd, moeten we afwachten. Een spoedige beëindiging van de oorlog in Viet nam, een gelukte maanlanding, kun nen stimulerend werken. Bezuinigen -d 41 GENEVE Het aantal doden als gevolg van verkeersongelukken neemt snel toe, zegt de Wereldge- u zondheidsorganisatie. Het bedraagt nu al 150 000 per jaar en waarschijn lijk is dit getal inmiddels al weer ver overschreden. Opvallend in vele landen is dat verkeersdoden voor een derde te vin- j 113 den zijn in de leeftijdscategorie tus- j 7en toegankelijk. Het eerste deel van sensatie van het park"), een wat al i kort een plaat,^waarop alle soorten te bijterige zebra, de bosjes inja- 1 1J 1 --- gend. De bezoekers van het Burgers sa faripark hadden geluk, gisteren. In alle vroegte waren zeven giraffen, dertien zebra's en hele kolonies struisvogels, kroonkraanvogels en parelhoenders voor het eerst de vrij heid ingestuurd. „We hebben er een maandje mee geëxperimenteerd, en het ging voortreffelijk", aldus een apetrotse Van Hooff, zelf helemaal verrukt van het resultaat. Het was er ook naar. De giraffes tussen de halfhoge bosjes, plukkend aan de bomen, de zebra's nieuwsgie rig toekijkend hoe de opgetogen foto grafen („Dit is veel mooier dan de leeuwen") hun plaatjes schoten. Freddie de giraf had er plezier in steeds weer dwars door het gezel schap te banjeren, of het dak van de parkbus schoon te likken. „Nu is het een echt safaripark", constateerde de heer Van Hooff nog naglunderend in de grote nieuwe hal waar de nieuwkomers 's nachts en 's winters onderdak vinden. „Ze ko men 's avonds al uit zichzelf binnen, ieder zoekt zijn eigen hok op, ze zijn er al helemaal aan gewend." De leeuwen hebben overigens de helft van hun domein moeten af staan. Ze zitten nu met zijn drieën twintigen in een stevig afgesloten terrein, voor de bezoekers via slui- staan afgebeeld, met hun naam. „Dan kunnen ze zelf afkruisen of ze alles hebben gezien", zo vertelt de heer Van Hooff. „Voor ons is het ook allemaal veel leuker geworden. Die leeuwen zijn zo lui 's zomers, maar we moesten het experiment ten slotte ergens beginnen." Zo wordt er volop gedokterd aan het safaripark. Er bestaat zelfs een plan, zo wordt gefluisterd, de be zoekers in een soort loopkooi langs de vrij loslopende dieren te leiden. Struisvogels en zebra's kijken nieuwsgierig naar de eerste auto's met bezoekers van het safaripark. Als we naar andere landen kijken, dan zien we ook daar dat „de duimschroeven worden aangedraaid." In Frankrijk is besloten tot drastische bezuinigingen. President Pompidou verklaarde deze week, dat voor het moment het vooral van betekenis is om de oververhitting te verminderen. Door bezuinigingen hoopt men het tekort op de begroting van 1970 sterk te verminderen, terwijl de blokke ring van vier miljard franks voor overheidsuitgaven reeds in het lo pend jaar van betekenis kunnen zijn. In West-Duitsland zijn nieuwe be perkende maatregelen afgekondigd, zoals een verkleining van de moge lijkheden tot kredietverlening door de banken. Verder zal worden voor gesteld om zes miljard mark aan overheidsuitgaven voor de rest van dit jaar te bevriezen. Strijd Uit een en ander blijkt wel, dat op dit ogenblik internationaal de strijd tegen de inflatie domineert en ge geven de vakantieperiode, waarin wij nu leven, zien wij geen reden om op korte termijn een flinke verbete ring in de effectenhandel te verwach ten. De EEG-commissie heeft in haar jongste rapport verklaard, dat de EEG- landen zich over de hele linie in een proces van economische in flatie bevinden. De kenmerken zijn een hausse in het prijsniveau, die hier en daar verontrustende vormen heeft aangenomen. Verder een stij ging van de produktiekosten, een ex cessieve aanpassing in de Ionen en ten slotte een verslechtering van de handelsbalans. De EEG-commissie adviseert vooral de kredietverlening te beperken en de groei der over heidsuitgaven tegen te gaan. Zoals men ziet, zijn de economen gespitst op het verminderen der in flatie, hoewel wij onmiddellijk moe ten vaststellen, dat de inflatie ten dele ook een politiek probleem is! V eelkleuriger De voorgenomen fusie tussen AKU en Kon. Zout- Organon is over het algemeen ter beurze met instemming begroet. Zoals wij reeds vorige week vermeldden, ziet men in de nieuwe kombinatie een gezonde aanvulling van elkaar. Het zwaartepunt van de AKU ligt op de produktie van kunst matige vezels en het is begrijpelijk, dat men gaarne naar een bredere basis wil, gezien de wisselvalligheid in de betrokken sector. De K.Z. Organon is veelkleuriger op chemisch gebied met de sterke „poot" van de zoutchemie. Maar AKU is veel meer internationaal geo riënteerd dan Zout, waarbij wij b.v. denken aan de verschillende fabrie ken in Europese landen en in Ame rika. AKU heeft een omzet van bijna 4 miljard, Zout van 2 miljard. Ook de winst per aandeel ligt bij AKU hoger dan bij Zout, nl. ruim 14 per aandeel van 20 tegen Zout ƒ11 per aandeel, een en ander in het afgelopen jaar. Ook de intrinsieke waarde van een aandeel AKU ligt hoger dan van Zout en herhaaldelijk is de aandacht gevestigd op de onderwaardering van het rayonfonds. De beurs filosofeert veel over de ruilverhouding. Zal het 1 op 1 wor den, misschien met een voorafgaande bonus voor de Zout- Organon- aan deelhouders? Als we letten op het koersverloop deze week, dan koerst men deze rich ting vermoedelijk uit. Want AKU steeg van ƒ118 tot 127.50, slot 126.10, terwijl Zout-Organon daal de van 153 tot 140, slot 141. De overige internationale waarden heb ben deze week ruim hun positie we ten te handhaven. Op de lokale afdelingen was er hier en daar een technisch koersher- j stel waar te nemen, maar erg overtui- j gend was het nog niet. De jongste fusie is die tussen Internatio en In- dustrieele Mij Zutphen. Eerstge noemd concern, dat een geweldige dynamiek bezit, biedt de aandeelhou ders Zutphen 450 pet. in contanten. Vorige week vrijdag noteerde laatst genoemd fonds 350 pet., zodat het bod honderd procent hoger ligt. Heineken Bier meldde een omzet tot dusver in het lopend boekjaar, welke zeven procent ruim hoger lag dan v.j. zelfde periode. Het mooie zomerweer stimuleert het gebruik van het gerstenat. De koers van Heinekens verbeter de tot 170 ongeveer. Netam, meldde miljoenenorders voor containers te hebben ontvangen en de beuers hono reerde dit bericht met een koersstij ging van 96 tot 110 pet. Teken aan ivand De 81/4 pet. 30-jarige obl.lening R.K. Ziekenhuis St. Joseph te En- 1 schedé, welke deze week werd uitge- i geven tegen pari (zes miljoen gulden I groot) is een mislukking geworden. Een teken aan de wand! De 7V* pet. obl.lening Bank voor Ned. Gemeenten, waarvoor de in schrijving gisteren tegen 98 pet. open stond, heeft, naar het zich laat aan zien, een vrij goede belangstelling ge trokken. Maar een wedloop om een stukje te bemachtigen is het niet ge weest. UTRECHT Dc vijf-jarige Johan P. Bas uit Anna Paulowna is gister middag op een met automatische knipperlichten beveiligde overweg in zijn woonplaats onder de trein Den Helder - Alkmaar terechtgekomen. Het kind is aan de opgelopen ver wondingen overleden. EIBERGEN Met hoge snelheid reed gisteren de 22-jarige J. Dijkman uit Eibergen met zijn auto op de Rekkenseweg tegen een boom. Hij werd naar een ziekenhuis in Ensche de vervoerd waar hij aan zijn ver wondingen is bezweken. GROESBEEK Bij de Wolfsberg in Groesbeek is de 23-jarige H. B. uit Nijmegen in een bocht van de weg tegen een hem tegemoetkomende be laden vrachtwagen gebotst. Hij kwam daarbij om het leven. Zijn 16-jarige broer en 22-jarige vriend werden respectievelijk licht en zwaar gewond. EMMEI OORD Een kindje van anderhalf jaar Angelina Sijtsma uit Apeldoorn, die bij haar tante logeer de is bij het spelen in een sloot ge raakt in Rutten en verdronken. Haar ouders, op vakantie in Zwitserland, werden via de ANWB gealarmeerd. Het schip van Abie Nathan van waar af hij vredesboodschappen wil uitzenden naar het vaste land van Israël en Arabië, ligt nog steeds aan de Handelskade in Amsterdam. De Israëlische vredesman mag niet uitvaren, omdat hij het schip nog niet voor de helft heeft betaald. Hij verwacht nog dollars uit een „Vredesfonds" in New York. Voor de stuurhut van „zijn schip" heeft Abie Nathan een bord ge plaatst om reclame te maken voor zijn vredesaklie. Slachtoffers Dinant begraven KUFSTEIN Een Neder lands gezin, de familie Beute uit Veghel, is, op weg naar Joego slavië waar het de vakantie zou doorbrengen, te Kufstein in Oostenrijk verongelukt. sen 15 en 25 jaar. Deze groep wordt sterk beïnvloed door reclame „waarin G de nadruk wordt gelegd op snelheid a in het verkeer en waarin de indruk wordt gewekt als zou „stoer rijden" verbonden zijn met sexueel succes en mannelijkheid". De wereldgezondheidsorganisatie wil dat de invloed van dergelijke re clame meer wordt tegengegaan. Ver der acht zij het nodig dat fabrikan ten van bepaalde chemische midde len de gebruikers nadrukkelijk waarschuwen tegen mogelijke invloe den ervan op de rijvaardigheid. Uit het onderzoek is een opval lende conclusie, dat dove mensen minder ongelukken hebben dan an dere mensen. Innerlijke rust hangt. het park is bestemd voor de minder wilde dieren, die in de naaste toe komst nog gezelschap krijgen van verschillende vogelsoorten zoals die in Oost-Afrika leven temidden van de giraffen en de zebra's. Voor de bezoekrs geldt ook in dit deel: niet uit de auto. Dat was al leen gisteren de fotografen voorbe houden onder het toeziend oog van een paar oppassers. „Ook hier zou het gevaar kunnen opleveren, denk maar aan een lastige jongen als Ben no de zebra", aldus de heer Van Hooff. die het overal opduikende lastige dier heel wat keertjes uit de buurt moest houden. Er zitten nu zo'n tweehonderd die ren in het dertien hectare grote voor «o 'bleek ook nog. ten nauwste samen I hon bestemde gebied; ongeveer hon- Biet veilig rijden. I derd komen er nog bij, zoals secre- Hun wagen, die door de heer Beute bestuurd werd, kwam in botsing met een zandauto. Mevrouw Beute - Kuy- venhoven (54) overleed daarbij vrij wel onmiddellijk. De drie andere in zittenden: haar man, dochter en schoonzoon zijn ernstig gewond in een ziekenhuis opgenomen. COMPIÈGNE Het Nederlandse gezin dat nabij Compiègnc in Frankrijk op de auto route Du Nord op één kind na dode lijk verongelukte blijkt de familie J. C. van Biene, uit Amersfoort te zijn. De man (29) een beroepsmilitair, zijn echtgenote, de eveneens 29-jarige J. M. van Biene-Maastrigt, hun 7-ja- rig zoontje Arno en 4-jarige tweeling Monique en Peter werden op slag gedood. De 9-jarige Ronald heeft de ramp overleefd «-n onderging inmiddels twee chirurgische ingrepen. Hij is nu buiten levensgevaar. Zoals gemeld kwam bij deze botsing ook de bestuurder van een Franse wagen om het leven. EINDHOVEN Gisteren zijn, nadat ongeveer ze venduizend mensen een laatste groet hadden gebracht aan de slachtoffers van de busramp bij Dinant, twee om gekomenen in Eindhoven begraven. Vijftien passagiers werden vandaag op diverse kerkhoven in Eindhoven begraven. Namens de regering woon de minister Lardinois de uitvaart dienst van vier omgekomenen bij. Op Ockenburgh te Den Haag werden he den drie slachtoffers gecremeerd? mevrouw Schontal, mevrouw Van Staveren en mevrouw Vogel. Op al le kisten lagen kransen van het Eindhovens vakantiecomité en van de busonderneming Arnold van Dijk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5