ELISABETH LUGT: Een ongewild Frans etiket Samen op vakantie: verleiding te groot? dialoog De moord aan de Vestadreel Vrouwen In het spel Luchtmatras met rechte zijkant wint de test Vorderingen KEUKEN-ROBOT POLITIEVERHAAL N. A. M. WIJCHGEL „Hoewel er gevraagd wordt of jongelui in de pen willen klimmen, wil ik het ook niet onder me laten, zegt mevrouw R. O. te R. „Natuurlijk is de verleiding in de vakantie groter. Maar als de jongelui het willen, Is er a 11 ij d wel gelegenheid. Daarom is het ook verkeerd, ze streng te verbieden, samen op vakantie te gaan. Wel, als ouders met hen spreken en hen waar schuwen, maar hun tevens het volle vertrouwen geven", vindt mevrouw O. „Rechtgeaarde kinderen zullen trachten het ver trouwen van hun ouders niet te beschamen. Zou een jongeman, juist omdat hij z'n meisje zo innig liefheeft, niet willen vechten om haar eer hoog te houden?" „Ik heb de uitzending van de NVSH ook gezien op de beeldbuis", aldus mevrouw V. te Z. „Ik ben het met de jon geren in die uitzending eens, dat de huidige maatregel, die op het punt staat te verdwij nen, betutteling is van de zij de der ANWB. We leven in een tijd, dat de verantwoor ding ligt bij de jongelui zélf. Degenen die helemaal samen willen zijn, worden vandaag de dag geaccepteerd. Zij, die het niet doen, worden ge respecteerd." De heer v.d. W. te Z. vindt, dat beheerders van kampeer- bedrijven gelijk hebben, dat ze geen verloofde stellen ne men of „losreizende" meisjes. Hij meent, dat de verant woording voor „samen uit" ligt bij de ouders en de ver liefde paartjes zélf. Ze moeten in gezamenlijk overleg uitma ken, of ze al dan niet samen met vakantie gaan. „Dan wél zorgen voor goede adressen: hotel, pension, jeugdherberg en jeugdvakantie-centra." (Heeft iemand uit de lezers kring daar ervaring mee? We horen het graag!) Ze geven je al honderd pro cent zekerheid. Wij, als ouders, vertrouwen dat. Ze zijn met de beste voornemens bezield en den ken beslist dat ze het aan- kunnen. Maar dat is nooit met zekerheid te zeggen. De vakantiestemming, vrijheid, dag en nacht in eikaars ge zelschap, maakt dat de verlei ding te groot wordt Zij wor den zwaar op de proef gesteld om hun verloving zuiver te houden. Daarom, zeg dat je hen begrijpt en helpen wilt door geen toestemming te ge ven om samen op vakantie te gaan. Gelukkig de kinderen. t i - - In Duitsland is een nieuwe mode ontstaan: naaïlustigetieners hebben een horloge op de markt gebracht dat met borduurnaald en draad is gemaakt. De nieuwe vinding blijkt zo in te slaan, dat zelfs ouderen er belangstel ling voor hebben. Ze worden dan ook niet alleen gemaakt volgens de nieuwste modelij nen, maar ook in ba rokstijl en andere (ro mantische) vormen. Nu al staat vast dat de borduurhorloges een belangrijke plaats zullen krijgen op de eerste Duitse „teen ager-fair" voor han denarbeid, die van 28 tot 31 augustus in de beurshallen van Düs- seldorf wordt gehou den. 20 Hij had toegegeven aan de drang van zijn intuïtie door regelrecht naar Beilen te gaan om de oude dienstbode te ondervragen. Hij onderdrukte de twijfel die bij hem oprees of het niet verstandiger geweest zou zijn zich eerst bij Wim Oldenhoeve te bepalen. Als die de schuldige was, dan had hij hem hierdoor waarschijnlijk de gelegenheid gegeven eventuele sporen te verwijderen. Maar de gedachte aan Hans Timmermans stelde hem gerust. Die was zeker capabel genoeg om bij het minst verdachte teken voorzorgsmaatrege len te nemen. Er moest natuurlijk een of andere gedachte bij hem voorgezeten hebben die deze drang om eerst Annichje te bezoeken, had doen ontstaan. Vreemd dat je dat onderbe wust aanvoelde zonder het in werkelijke gedachten te kun nen omzetten. Het was hem in zijn loopbaan wel vaker overkomen dat hij op deze manier iets wat niet het belang rijkste leek, voor had laten gaan en tot nu had het hem nooit gespeten. Op een gegeven ogenblik was het hem altijd duidelijk geworden waarom hij aldus gehandeld had en was hij dankbaar voor de ingeving geweest die hem in die richting gestuurd had. In Amersfoort stopte hij om te tanken en daarna concen treerde hij zich op het verkeer. Hij mompelde een ver wensing toen een donkere Mercedes bij een inhaalmanoeu vre rakelings langs zijn voorwiel schoot. In Zwolle verloor hij tijd door een veewagen die hem geen gelegenheid bood om te passeren zodat hij genoodzaakt was er achter te blijven tot het vehikel eindelijk een zijstraat inreed. Daarna gelukte het hem tot Meppel in een behoorlijke vaart door te rijden. Hij weerstond de neiging hier even te stoppen om zijn dorst te lessen. Het was iets minder druk op de weg en hij zette er wat meer vaart achter. Om tien over zeven reed hij op de Brink te Beilen waar hij even later voor het opgegeven adres stopte. De winkel was gesloten, maar op zijn bellen verscheen al gauw een vrouw van middelbare leeftijd die hem groette en met een vragende blik aankeek. „Goedenavond, mevrouw Gesink. Ik zou graag mevrouw Annichje Smit even willen spreken," verzocht Verster op vriendelijke toon. „Mijn moeder?" vroeg zij verwonderd. „Wie kan ik zeggen dat er is en waar gaat het om?" „Mijn naam is Verster en mijn komst betreft de dames Huytema van Ommeren." „O...," zei ze verrast en ging aarzelend opzij staan om hem door te laten. „Als u hier even wilt wachten dan zal ik het moeder gaan zeggen." Aan het eind van de winkel werd een deur geopend en een man van circa vijftig jaar kwam naar hen toe gelopen. „Goedenavond," groette hij. „Wat wou meneer?" wendde vij zich daarop tot zijn vrouw. „Ik zou graag uw vrouws moeder even willen spreken paar aanleiding van een ongeluk dat de dames Huytema van Ommeren is overkomen," zei Verster voordat zij kon ant woorden. „Bent u misschien familie van de dames?" Verster besloot open kaart te spelen. Hij haalde zijn kaartje tevoorschijn en overhandigde dit de winkelier en toonde hem zijn politiepenning. „Zoals u kunt zien ben ik hoofdinspecteur van politie te Utrecht. De dames Huytema van Ommeren zijn in do a:' vlopen nacht om het leven gekomen. Het is moord en ik...." (Wordt vervolgd) ZATERDAG 19 JULI 1969 Kuijken Zwart: 2, 3. 7. 8. 10 t/m 15. 17. 18. 20, 22. 25. 27 Wit: 26, 28. 29, 30. 33, 34. 35. 36. 38. 39. 40. 42. 43. 45. 47. 49 Het lijkt of zwart verloren staat. Immers op 39 volgt 3631. 26—21. 28x6. 7—11, 29—24, 34x23. Zwart vond echter deze redding: 13—191; indien nu 36—31, 27 x 36; 26—21. 17x26; 28x6, 7—11; 6x 17. 12x21; 29—24, 20 x 29; 33x22, 21—271; 22x31, 26x48 Agafonov Zwart: 11. 14, 16 t/m 21. 26. 35. Wit: 27. 28. 29. 32. 33. 34. 36. 37. 38. 44 De witspeler, die In de strijd om het kampioenschap van Moskou meer fraaie dingen liet zien. beslist de partij door een dubbel- qambiet: 15—20?; 34—30. 35 x 24; 27— 2211, 18x27; 44—40 en het spel Is uit. wier ouders Neen durven te zeggen met wederzijds be grip is er dan best een oplos sing te vinden tot ieders te vredenheid." „Het feit dat het knusse sheltertje van déze vakantie volgend jaar te klein zal zijn om een draagwieg je te bevat ten, is de kern waar dit pro bleem om draait", oppert me vrouw S. te V. Ongewenste zwangerschap was in onze jeugd het spook dat menig meisje bedreigde en haar op „het rechte pad" hield. Te genwoordig is echter lichame lijke liefde losgekoppeld van zwangerschap. Hoewel ook mijn kinderen nog niet aan deze toestand toe zijn ik waardeer het nog iedere va kantie dat we als geheel ge zinnetje met elkaar op va kantie gaan en daar ook de zorg om dragen neig ik naar de mening die mevrouw Van der Plas al eens spuide op BladZij: laat oudere ver loofde paren samen uitgaan. Het kan beslist verfrissend zijn elkander niet alleen op de momenten van rozegeur- en maneschijn te ontmoeten: Met de kleine zorgjes en te genslagen van alledag gecon fronteerd komen andere ka raktereigenschappen te voorschijn. Een verloving is toch een voorbereiding tot het huwe lijk?- Willen ze geen omgang, laat dat aan hun geweten over. Willen ze anti-concepti- va gebruiken, dat moeten zij zelf weten. Ligt dit niet even zo met bijvoorbeeld de stu dentenwereld? Scholieren van middelbare scholen, zélf nog (grote) kinderen, zou ik toch wel onder leiding uit willen zien gaan. Ik heb groot respect voor alle jeugdleiders en -leidsters die in deze tijd weer een grote verantwoor ding nemen door de jeugd die aan hen is toevertrouwd, op dit punt te begeleiden. De ou ders mogen er terecht op ver trouwen. Ik heb 't idee dat menig kappie en kokkie er een avondbespreking aan wij den. Of heb ik dat mis?" Vorig jaar hield de Stichting Oud-Poelgeest een ur3ue voor predikantsvrouwen. Dit jaar komt men in trader verband bijeen. Alle vrouwen, wier echtgenoot t een vrij beroep werkzaam zijn, zoals arts, predikant, irist, notaris, worden uitgenodigd op Oud-Poelgeest - Oegstgeest van 16-19 augustus. a« 'r<f-Aan partners en gezinnen van deze vrije werkers torden vaak speciale eisen gesteld, die in ieder inroep anders liggen en toch onverwacht gelijk kunnen #!ijn. De bijzondere vragen van deze tijd worden met rvilkander onder de loupe genomen. Dat alles gezien in het licht van de bijbelse boodschap voor vandaag. Mensen, die zich zeer geëngageerd bezig houden met de nieuwe leefvormen in onze samenleving, ko men hun ideeën spuien. Voor kinderen onder de zes jaar is er een speciaal programma. De kosten bedragen f 50 per persoon, kinderen tot 6 jaar f 32. Inlichtingen: Stichting Oud-Poelgeest, tel. 01710 - 50383. Het lange weekend in dit vormingscen trum wordt gehouden onder het motto: Een vrouw In het spel, waarbij de kaarten terdege zullen worden geschud. SOi Correspondentie een da haar A. J. rcj, Ivene, Frankanalag 69, Dan Haag. ziet altijd oog wel even een „leuk varlantje". Ook Koeperman staat in dit opzicht zijn mannetje. Direct na afloop van de partij gaf hij dit aan: 33—28, 20—25; 38—33, 15—18; 28—22, 24—29II; 34 x 23. 27 x 49. Fraai. Palmer Aan het begin van haar nu achttienjarige carrière heeft de sopraan Elisabeth Lugt, getrouwd met de Amsterdamse psy chiater dr. P. C. van Tricht, moeite gedaan haar etiket van spe- ciarisatie-in-Franse-liederen kwijt te raken. Achteraf bekeken betreurt zij het geenszins dat het haar niet helemaal is gelukt. Juist door het brengen van Franse liederen kreeg zij spoedig een bekende naam. Zij won bovendien in 1951 het (Franse) liederen- concours Gabriel Fauré, waartoe een Franse jury naar Amsterdam, kwam. Mede dank zij haar prestatie in het tijdens het Holland Festival 1951 gebrachte declamatorium Jeane d'Arc van Honeg- ger kreeg zij nog meer bekendheid. Haar gevoel voor de Franse taal verloochent zich niet „Omdat ik al veel heden daagse werken bracht (Poulenc. Flothuis), werd ik ook voor de nog moeilijker experimentele muziek gevraagd, zoals voor 12-toons-muziek", vertelt me vrouw Lugt, die in Batavia werd geboren, kort na 1945 naar Den Haag kwam en als jong schoolmeisje al in koor- tjes-voor-oudere-kinderen werd gevraagd. „Ik vond die muziek vooral in het begin heel moeilijk, maar ik vond het ook erg leuk ervoor gevraagd te worden. Misschien heb ik mij aanvankelijk wat verzet tegen mijn Franse eti ketje omdat ik door Theodora Versteeg en Corrie Bijster toch echt wel ben opgeleid voor het oratoriumvak. Het is een beetje moeilijk voor je ijdelheid wan neer je aanvankelijk voor dat werk dan niet vaak wordt ge vraagd. Ik moest leren aanvaar den dat men op een ander spe ciaal terrein meer belangstel ling voor mij had." „Doordat ik een typische weg volgde, begon ik pas vrij laat aan zang als beroep", vertelt mevrouw Lugt. „Ik beëindigde eerst mijn studie middel baar-Frans A en B en gaf zelfs nog geruime tijd les. Uit lief hebberij nam ik naast het Frans al wel privézanglessen. Na mijn examen mocht ik als beloning een maand in Parijs zang gaan studeren bij de zan ger Pierre Bernac, die ik zeer bewonderde. Bernac onderwees mij voornamelijk de muzi- kaal-artistieke kant van het Franse liederen-repertoire en gaf mij tevens technische aan wijzingen. Hij heeft mij aange moedigd tot optreden. Volgens hem ontbrak het mij alleen nog aan podiumroutine." Daar haar Franse specialisa tie haar een beperking voor en gagementen oplegde (hoewel gelukkig verscheidene Neder landse koordirigenten regelma tig Frans werk op het repertoi re nemen), ging ze twee jaar in Wenen studeren. Daar richtte onze sopraan zich vooral op zangtechniek en op het opera- zowel als het Duitse liede ren-repertoire. Als je niet het type bent dat zichzelf graag aanbiedt, kom je in die internationale mu- ziekstad moeilijk aan bod. Elisa beth Lugt kreeg wel heel leuke, doch slechts kleine dingen te doen en kon er niet haar brood verdienen: dus keerde ze terug naar Nederland, waar wel iswaar heel veel en heel goede sopranen zijn, maar waar ook enorm veel werk is. Het bieden en loven met be trekking tot het honorarium vindt zij de minst prettige kant van haar werk. Slechts een en kele maal regelt een impresa rio dit voor haar. Voor een standaardwerk zal zij minder vragen dan voor een moeilijk werk dat zij speciaal voor een bepaald orkest moet instuderen. „Men wil nogal een9 het hono rarium laten afhangen van het veel of weinig zingen op een avond", zegt ze. „Dat vind ik niet billijk; of ik twee regels zing of het-hele-werk-door; mijn avond ben ik toch kwijt! Op moeilijk werk moet ik echt hard studeren, ook al is mijn bijdrage klein. En zing ik een grote partij, bijvoorbeeld in een drieëneenhalf uur durende Mat- theuspassie, dan sta ik wellicht ook als ik alles bij elkaar optel maar gedurende twintig minu ten te zingen." Wil een zangeres alleen van haar concerten kunnen leven, dan zijn er véle concerten nodig en kan het concertleven wel eens te inspannend worden. Mede daarom aanvaardde onze Elisabeth Lugt in 1966 een functie als docente aan het Maastrichtse conservatorium, maar zeker niet alléén daarom. De meeste musici vinden les-geven boeiend; het is fijn om je eigen ervaringen en ken nis door te geven; het is leuk om met jonge mensen te wer ken en niet in de laatste plaats: je leert zélf veel van les-geven. Geen wonder dat mevrouw Lugt nog altijd wekelijks graag voor twee dagen naar het zui den vertrekt. „Onder mijn veertien leerlin gen zijn verscheidene sopranen, maar eveneens enkele jnez- zo-sopranen, een tenor en een bariton", vertelt mevrouw Lugt, die best geaccepteerd wordt door de mannelijke leerlingen. „Je kunt altijd aan elke stem horen welke kwaliteiten en mo gelijkheden erin schuilen. Het is echter wél makkelijker aan iemand met je eigen stemsoort les te geven, omdat je dan zelf kunt proberen en ook kunt voordoen hoe een moeilijkheid kan worden overwonnen. Je kent alle kneepjes van je eigen stemsoort het beste. Elke stemsoort kent haar ei gen moeilijkheden. Zo moet de sopraan ervoor zorgen dat ze de hoge noten haalt zonder ze scherp te doen klinken. Verscheidene sopranen hebben juist geen laagte; door voortdu rend oefenen en nog eens oefe nen komen zij steeds een half toontje lager (indien nodig ook hoger). Er zijn makkelijke en moei lijke stemmen. Stemmen die bij wijze van spreken nauwelijks les nodig hebben en stemmen die steeds weer problemen heb ben. Er zijn zangers en zange ressen die alles wat ze studeren in hun stem moeten zétten die dèn eens met hoogte en dèn weer met laagte sukkelen. Al leen door intense studie (èn goed gedisponeerd zijn) komt elke gewenste noot tijdens een concert op de juiste wijze voor het voetlicht! MONIQUE FLOOR Tijdens de vakantie willen we heerlijk uitrusten en dus: lekker slapen. Een goede matras is dan een eerste vereiste. Wie rug klachten heeft, doet er goed aan kennis te nemen van het onderzoek dat de Ned. Con sumentenbond met de ANWB heeft gehouden over de kwaliteit van luchtbed den die thans in de handel zijn. Conclusie: wat lig- comfort betreft voldoen soufflé-bedden duidelijk be ter dan zitbedden. Zij zijn echter minder sterk dan de meeste zitbedmodellen. Een soufflé-bed kan men dan ook beter niet als speelvlot of zonnebed gebruiken. Het duurste model bleek het beste te voldoen (f36.75) maar dat van f 24.95 komt er ook nog redelijk af. Bij aankoop dient de breedte in verband met de grootte van de slaaptent met zorg le worden gekozen: meet in opgeblazen toestand (van het bed, wel te verstaan Een luchtbed dient niet te stijf opgepompt te worden. Naar de mening van de ANWB gaf een „beddespanning van ca. 0,04 atm. overdruk een goed beslaapbaar bed". Hebt u geen spanningsmeter bij de hand? Wel. bij deze spanning voelt het bed vrij slap aan; wanneer men midden in het bed gaat zitten en even opveert voelt men bij het neerkomen nét de grond. Op een luchtbed dien je stabiel te liggen: je moet er niet afrollen, maar als de partner op een tweepersoonsbed zich omdraait, moet je ook niet opwippen. Het plezierigst liggen soufflébedden waarvan de tus- senschotjes in dwarsiichting lo pen. Met het oog op warm- te-isolatie raadt men aan op het luchtbed altijd een matje van bijv. schuimplastic te leggen. Een oude wollen of katoenen deken voldoet ook goed. Blaas een luchtbed niet met de mond op. Hierdoor komt vocht in het bed, waardoor de lijmverbin- dingen verzwakt kunnen wor den. Voet-pompjes voor luchtbed den kunnen een zo hoge span ning bereiken dat zij de meeste bedden kunnen stukpompen. voorzichtig aan dus. Er zijn drie soorten luchtpompjes in de handel, de halve rubberbollen. de balgen en zelfs electrische pompjes die op de auto-accu kunnen worden aangesloten. Ook daarvan geeft de Kam- peerkampioen de uitslag van een test. Electrische pompjes geven een hinderlijk hoog en doordringend geluid, dat sto rend kan zijn voor mede-kam peerders. Een overweging waard, voordat u tot aanschaf overgaatl -liflOnz# dammers zijn nog volop in ie^tie en nog niet aan zomerva kantie toe. Na het Brinta-toernooi, it zijn eerste lustrum op waardi- n(ty wijze vierde, komt volgende jrttek de landenwedstrijd tegen de owjetunle In Riga. Daar tussen- lor werd nog „even" het 3e in- dernatlonale Residentie Toernooi ze^speeld. Nog altijd hebben de Russische elelers de sterkste troeven In han- e)n Zij winnen vrijwel alles wat er i winnen velt. Onze topspelers Jjken niet gelijkmatig genoeg en )m|rdiepen zich naar de mening van m« Russen teveel in het berekenen w<)n energieverslindende varianten m| plaats van meer praktisch te Jjven. Daarnaast speelt ook het l8M>eren van de llchamell|ke con- stvtie een rol. maken wij gestage vorde- al blijft met name het op- van onze nationale kam- wat beneden de verwachtin- in. In Nederland beschikken de felere over veel persoonlijke vrij- M, terwijl in de Sowjetunle de nwli7innen zonder meer worden hetgeen de prestaties goede komt. blijven in deze rubriek nog in Samarkand om vervolgens te reizen via Moskou: De Ruyter Goeljaew irt: 6. 8. 9, 13, 19, 20, 24 27 30. 33. 34. 35. 36, 38. 43. a), 2430I; 25x 12, 30 x i het spel was remise. Niet alleen Harm Wiersma Mevrouw G. te D. schrijft: „Vele ouders trekken rimpels in 't voorhoofd als hun kinde ren verkering krijgen, ver loofd raken en met vakantie plannen komen. Liefst samen, of met nog een stel, naar het buitenland. Veertien dagen kamperen, knus met de tent. Ze zijn wel zó zeker van el kaar, weten waar ze aan toe zijn, ze kunnen die verant woording wel dragen. Trou wens, als je „iets wilt", kan dat altijd en overal. Nee. hun vakantie heeft géén gevolgen, dus van hun kant is alles oké. Het is dan wel geen keu ken-robot maar toch een han dig hulpje in de keuken. Deze keukenmachine kan doperw tjes doppen, bonen snijden, groenten en gruyère raspen, wortels en aardappels in schijfjes snijden en dat is heel wat voor ƒ49,50. Het ap paraat Is van helder wit plastic en roestvrij staal ge maakt, heeft zestien onderde len waarvan drie snljschlj- ven. Dankzij een zuignapsys teem blijft deze „hulp" uit zichzelf stevig en recht op het werkvlak staan. In warenhui zen en zaken voor goede huls»"— --Mkelen in voo

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 15