Rembrandt vernoemd schaak Recht met de kop erop Christusdoorn sff 2 PECHVOL PUZZEL VAN DE WEEK Vakantiekost (4) ZATERDAG 19 JUU 1969 I (Door Ton Hulst) „Je kunt |e haast niet voor stellen waar de jaren zijn ge bleven", zegt Nederlands be kendste zeeredder Klaas Toxo- peus, die samen met zijn nu 83-jarige broer Mees hoofd stukken vol heldhaftige ge schiedenis schreef in de anna len ven de Koninklijke Noord en Zuid-Hollandse Redding Maatschappij. Deze Klaas Toxopeus, de spijkerharde zeebonk voor wie de zee nooit te hoog ging, wordt morgen 65 jaar. Hiervan was h(j 38 jaar lang „mensenredder". Bü het bereiken van deze mijl paal mag hij terugzien op een welbesteed leven: de 316 zee lieden, die hU van de wrede verdrinkingsdood redde, zullen dat beamen. Een wonderlijke man, deze telg uit een geslacht van zee lieden, predikanten en boeren. Terwijl bij storm en ontij gans Nederland bij de kachel ldeum- de of zich nog eens in het be haaglijke bed omdraaide, ver vulde hij op de toppen en in de dalen van de schuimbekkende Noordzee zijn roeping. Het ruige werk in zware stor men was Klaas Toxopeus op het lijf geschreven. Hij kwam niet toevallig bij het reddingswezen terecht, want als 22-jarige ging hij op Rottum zijn broer Mees, die daar schipper van de red dingboot C. A. den Tex was, assisteren. Later, in 1929, nadat hij op Rottum ook nog op de Hilda had gevaren, kwam hij op de nieuwe Insulinde in Oostma- horn: Mees werd schipper, Klaas stuurman en Mees' zoon Jannes motordrijver. Zij maakten de Insulinde legendarisch en toen Mees werd gepensioneerd, scho ven de rangen op. Klaas over zijn leven: „Ik was bij de ouwe lui aan boord van een vrachttjalk, maar toen zij aan de wal wilden, moest ik wat anders. Mees vroeg me toen of ik niet naar Rottum wilde ko men, hoewel mijn vader het daar niet zo erg op had begre pen. Ik heb van mijn keuze nooit spijt gehad en als ik alles nog eens over moest doen, ging ik weer bij het reddingswezen. Het was een mooi beroep, ik heb er veel voldoening aan beleefd. Waarom? Dat is niet gemakke lijk gezegd: het moet een impuls van je zijn om mensen in nood te willen helpen." Klaas maakte ontelbare .zwa re tochten, maar de moeilijkste was wel die naar een Duitse lichter op de Lauwersgronden. Dit drama gebeurde in 1950: bij slechter wordend weer ging te gen de avond een sleepboot met twee Noordzeelichters door het Huibertsgat naar buiten. De schipper van een loodsboot op de Eems zag ze gaan, maar hij zag ook die nacht de sleepboot met één lichter terugkomen. Géén noodseinen, géén verzoek om hulp, maar de loods wist, dat de tweede lichter ergens in moeilijkheden moest zitten. Om 2 uur 's nachts vertrok Klaas met de Twente, die tijdelijk in Oostmahorn was. Hij vertelt: „Ons zoeklicht was niet in orde en na zo'n anderhalf uur varen raakten we de grond, want het was vallend water op het Wad. We gooiden voor de dijk bij Kloosterburen het anker uit om het daglicht af te wachten. De volgende dag, toen we in de Lauwers kwamen, stormde het nog steeds,. De Twente was een bootje, met weinig waterverplaatsing, maar toch gingen we er de branding mee in. Toen zagen we die lich ter zitten: hij was doorgebroken en 't achterschip stak onder water. We dachten, dat het met de mensen was afgelopen, maar plotseling zagen we een man met zwemvest om uit de hut komen, tussen 't aflopen van het water door. Hij wilde in het water sprin gen, maar wij riepen dat hij dat niet moest doen. Als je op de gronden in het water komt, word je eronder gedrukt en krijg je zand in je longen. Wij riepen dus, dat hij naar binnen moest gaan. Ik manoeuvreerde dichterbij en toen kwamen er drie mannen uit de hut. Wij schreeuwden, dat ze naar voren moesten en dat lukte ze, hoewel één van hen nog maar net aan een enorme breker wist te ont komen. Voor de zee gingen we op de lichter af om later bij te draaien, maar plotseling pakte een golf van vijf meter ons op en we werden met een klap weggesmeten. Er bleef maar één ding over: recht met de kop erop. Twee man sprongen, maar de derde, de schipper, viel tussen ons en het wrak. Hij kon zich nog net aan een reilingdraad grijpen, waarna onze jongens hem aan boord trokken. Direct daarop werden we door een enorm stuk water opgepakt en óver de lich ter gegooid, precies langs de hut. Je kunt daar niets aan doen, op zo'n moment zijn de ele menten baas. De schipper kwam naar me toekruipen, legde zijn bebloede handen naast de mijne op het stuurrad en zei: „Gott sei dank". Ik zei: Sagen Sie das wohl". Bij die zware tocht kwam Klaas er ook niet helemaal zon der kleerscheuren af. Door de zware schokken van de brekers was hij door de stuurhut ge slingerd, wat hem „drie gebro ken ribben en een been van boven tot onder zo blauw als een potlood" had opgeleverd. Het was een van zijn moeilijkste reddingen. Er is niet één reis gelijk aan de andere. „Als je later thuis komt, ga je er pas over na denken. Wanneer is de zee het Wanneer partners elkaar goed begrijpen, kunnen dikwijls fraaie contracten worden ge boden, die door het samenspel hoger uitval len dan „normaal" bereikt zou worden. Extra voldoening geeft het dan wanneet het hoge contract wordt gehaald. Des te groter even wel de teleurstelling, wanneer men bv. één down gaat door een slecht zitsel, of door een niet ingecalculeerde introever van de tegenpartij, die toegegeven ook niet altijd valt te voorzien. Het tweetal spellen van vandaag toont deze mogelijkheden overduidelijk aan. In het eerste bereiken noord en zuid na een nauwkeurige bieding een eindcontract van zes klaver, te spelen door zuid. Een mooie bieding was daaraan voorafgegaan en zo te zien (met de kaarten open) gaat alleen troef aas verloren. De praktijk leerde evenwel anders, omdat west de beste uitkomst vond. V654 V A 7 5 2 O A 10 8 H 7 AB HV O 732 V 10 9 4 3 2 West kwam namelijk uit met harten acht en nu moet klein slem In klaver één down gaan. Weliswaar wordt de eerste slag voor zuid, maar probeert hij daarna troef aas te vinden, dan slaat oost en speelt onverwijld harten terug. Het contract is overigens toch down te spelen door uitkomst in ruiten, maar dat ligt minder voor de hand, west kan onbekend met klaver aas bij oost dan immers juist een slag extra weggeven. Het tweede spel kende een zo mogelijk nog triester spelverloop voor de biedende partij. Men was na een wat gewaagde bie ding in zeven klaver terecht gekomen en men zou zeggen dat dat te realiseren was. Zuid zal uiteraard moeten snijden in troef, maar zal harten op de vierde ruiten van noord kwijt kunnen. West kwam evenwel met harten twee uit en verstoorde de dromen van zuid. H V 7 5 4 2 A O H 9 8 2 52 4 B 10 9 8 3 C 652 O 1063 4» 94 V HV 108 O A V 5 A V B 8 6 3 Inderdaad moet ook dit contract één down gaan. Zuid kan namelijk harten niet kwijt, omdat hij na harten aas in de eerste slag vanzelfsprekend in troef moet snijden. En omdat hij dat twee keer moet doen, raakt hij ruiten heer als rentree kwijt, waardoor de vierde ruiten geen slag meer kan worden. De heer C. Varkevisser uit Katwijk is niet alleen een bekend dammer, maar hij schoot met zijn opmerking n.a.v. onze bridgerubriek van vorige week in de roos door te stellen dat vijf ruiten bepaald wel is te maken als hij na de tweede slag harten vrouw met de heer overneemt en op hartenaas en klaverheer resp. schoppen vijf en tien weggooit. Noord wint dan alleen nog maar ruiten heer. Een juiste opmerking. lastigst, dat was voor ons altijd de vraag. In de rampnacht had den we de moeilijkste zeg, die ik ooit heb meegemaakt. De wind was van zuidwest naar pal noord gedraaid, waardoor de golven tegen elkaar opliepen. Zoiets is altijd een verrassing. Als redder moet je ook geduld weten op te brengen. Soms moet je 20 uur of langer bij een schip blijven voordat je iets kunt doen. Maar al moest je dagen lang wachten: stand by moet je blijven geven." Volgens Klaas Toxopeus is de kust bij de Waddeneilanden on noemelijk zwaarder dan de westkust: „Je moet hier alles in de praktijk leren. Op de gron den is geen betonning. In IJ- muiden ga je maar langs de pieren en je bent buiten." De naam Toxopeus zal men echter bij de KNZHRM niet meer tegenkomen sinds Klaas in 1964 en Jannes in 1965 met hun werk stopten. Bovendien: Klaas heeft twee dochters, Janhes vier doch ters en Mees heeft nog een zoon, die bij het loodswezen is Met geen mogelijkheid weet Klaas Toxopeus het aantal toch ten te noemen, dat hij in zijn loopbaan als mensenredder heeft gemaakt, „maar het zullen er wel gemiddeld zo'n vijftien per jaar zijn geweest". In totaal wordt dat dan ongeveer 600, niet meegerekend de vele toch ten wegens loos alarm. Pre ciezer weet hij het aantal ge redde mensenlevens: 316. Hij is elf keer onderscheiden, onder meer door Denemarken, Duits land, Nederland en Finland. Verder hebben de Duitse en de Nederlandse reddingmaatschap pij hem meermalen geëerd voor zijn heldhaftig optreden. In oktober gaat de we reld de dood van Rem brandt (in 1669) herden ken. Zijn faam reikt van Noordpool tot Zuidpool en zijn naam wordt dan ook voor allerlei doeleinden ge bruikt. De Franse taal kent het woord Rembranesque; de Engelsman zegt Rem- brantesque, de Duitser spreekt van Rembrandtisch als het om een effect gaat, dat aan de schilder doet denken. Toen de Amerikaanse filmindus trie zich In de jaren twintig in Hollywood bezig ging houden met het „sfeervol", belichten van de filmdrama's van die tijd, noemde de filmregisseur Cecil B. de Mille deze werkwijze Rembrandt lighting. De uitdrukking wordt nog steeds gebezigd, al is de belichtingstech niek intussen behoorlijk-veranderd. In Amsterdam is het Rem- brandtsplein, in Rotterdam is evenals in Vlaardingen een Rembrandtstraat. In Schiedam is een Rembrandtlaan. In Parijs is een Rue Rembrandt (dicht bij het Pare Monceau). Het kost weinig moeite in meer steden en dorpen in binnen-en buitenland straten, Hor. 1. verdrag, 7. gunstig gezind, 13. nauwe, 14. ooievaar (gew.), 16. werk van Ibsen, 17. eerwaarde heer (afk. Latijri), 18. heer (afk.), 20. zoon van Noach. 21. deel van de bijbel (afk.), 22. bekende afkorting. 23. geste, 26. zeemacht, 28. eenjarig kalf, 30. ketting, 31. meisjesnaam, 33. geslacht, 35. de Griekse letter p, 36. bijwoord, 38. adellijke titel In Engeland (afk.), 39. schelk. element (afk.), 40. korte degen, 41. achting, 42. slot 43. duw, 44. deel van het gelaat, 45. lengtemaat (afk.), 46. maanstand, 48. deel van het oog. 50. lidwoord (Fr.), 51. opgerold zacht stuk zeemleer in stiftvorm, 55. slede, 56. kanteel, 57. jongensnaam, 59. gereed, 62. verhaal, 64. oud gewicht (afk.), 65. vreemde munt (afk.), 66. huisdieren, 68. munt in China, 69. als 38 hor., 70. Ierland, 72. 72. tegenzin, 74. ongaarne, 76. jongensnaam, 77. schelk. element. Verb 1. verteren, 2. einde. 3. rijksgrens, 4. zeker soort papier, 5. heden, 6. spljstafel. 7. gesneden steen, 8. bijwoord, 9. Ingang, 10. Japans spel, 11. Iemand de achting geven welke hem toekomt. 12. schadelijk, 15. huid, 19. houten klepper. 21. volk, 24. schelk. element (afk.), 25. opbrengst, 26. mannelijk beroep, 27. voorzetsel. 29. muzieknoot, 30. volksnaam v. d. kauw, 32. begrip, 34. ommegang, 35. verstoteling, 37. eerste boek van Mozes (afk.), 40. woedend, 44. zeker kantoorboek, 45. myth, figuur, 47. jongensnaam, 49. stad in Duitsland, 51. kerkelijk armenverzorger, 52. voornaamw., 53. maanstand, 54. deel van een schip, 56. trustee (afk.), 58. muzieknoot, 60. vaarwel, 61. latwerk. 63. meisjes naam, 66. afgelegen, 67. water in Utrecht, 71. rechten inbegrepen (afk.), 72. uitroep, 73; bergplaats. 75. bekende afkorting, OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL Hor.: 1. lovant. 6. meloen, 12. arre. 14. gave. 16. eg. 18. om. 19. eek. 21. se, 22. Ee. 23. bedeesd, 26. Intrige. 29. enig, 30. leder. 32. Eder. 33. Ie. 34. el. 36. Lus. 37. Be, 38. Lt. 39. pret, 41. lans, 43 do. 44. piaster, 45. e.k., 47. stek, 49. kost. 52. om, 54. o.l, 55 bel, 57 kt, 58. Lr.. 50. eest, 61. deren. 63. aria, 65. Integer, 67. verlaat, 69. t.s. 70. Be. 71. kei. 73. O.l.. 74. sl. 75. telg. 77 ader, 79 relden. 80. poesta Var.: 2. oe. 3. vroeger. 4 arme. 5 nc 7. eg. 8. last. 9. overeen. 10. Ee. 11 rebels. 13. de. 15. Beerte. 17. gene, 19 edel. 20. kies, 22. egel, 24. d l.. 25. si. 27. nr. 28. id. 31. duister. 35. lepel. 37. barok. 39. pos. 40. tik. 41. lek, 42. set. 46. moeite. 48. totebel. 50. stelles. 51. qratls. 53. Mens. 55. berk, 56. Levi. 58 lias. 60 st. 61. de 62. ne, 64. ra. 66 Ïeld. 68. rode. 72. al. 75. te. 76 ge. 77. o. 78. R.T. INZENDINGEN Oplossingen. uitsluitend op briefkaart, worden voor donderdag aan ons bureau verwacht. In de linkerbovenhoek vermelden: „Puz zeloplossing". Er zijn drie prijzen: een van f 10 en twee van f 5. Voor de meeste plantenliefhebbers is Christusdoorn de populaire naam voor de sterk gestekelde kamerplant Euphorbia milii (E. splendens) met haar kleine smaragdgroene blaadjes en vuurrode bloeiwijzen. Hoewel de naam eigenlijk fout is, zal ze deze niet gauw verliezen, want de Latijnse naam kan niemand onthouden. En wekt zo'n sterk gedoomde plant niet associaties aan de doornenkroon van Christus? Maar wist u dat er ook een prachtige boom bestaat, die ook ten onrechte Christusdoorn wordt genoemd? Hij behoort tot onze allermooiste bomen, lijkt op een Acacia met zijn ge veerde blad en heeft gemene stekels. Het is jammer dat deze schoonheid in de literatuur als „valse Christusdoorn" te boek staat. Dat klinkt zo weinig sym pathiek voor deze unieke ver schijning, waarvan de Latijnse naam ook weer moeilijk is en Gleditsia triacantha is niet te onthouden, zodat deze tot 30 meter hoog wordende reus nog steeds als Christusdoorn door het leven gaat. U hebt wel begrepen dat hij met zijn hoogte en omvangrijke bladerkroon ongeschikt is voor een klein stadstuintje, maar al leenstaand op een groot gazon met zijn wuivende overhangen de bladveren maakt hij een on vergetelijke indruk. In ons kli maat loopt hij in het voorjaar laat uit, maar als compensatie behoudt hij zijn bladertooi tot diep in de herfst. In juni juli bloeit hij met groenachtige vlinderbloemen, die door tros sen sikkelvormige peulvruchten gevolgd worden. Wie niet op een stukje grond behoeft te kij ken, zou toch eens aan deze zeer aparte boom moeten denken. Maar nu zijn we nog altijd niet bij de echte Christusdoorn beland en geen wonder dat we die hier niet kennen, want het is een heester die langs de Middellandse-Zeekusten als kreupelhout voorkomt. Vakan tiegangers zullen zich allicht de sterk gedoomde rotsheester wel herinneren, die in Frankrijk als „maquis" bekend staat en die officieel luistert naar de naam Paliuris spina - 'Christi'. Het woord „maquis" roept herinne ringen op aan de Tweede We reldoorlog toen de Franse ver zetsstrijders, die zich oorspron kelijk in het dichte kreupelhout schuil hielden, zich „maquis" noemden. U zoudt zo'n Christusdoorn van uw vakantietrip naar het zonnige zuiden kunnen mee brengen, maar als sierstruik zult u er geen eer mee inleggen, met het risico dat ze het in ons kli maat na een strenge winter laat afweten. Hoe ze er uitziet? Sterk ver takt met vele scherpe stekels, kleine stompe, min of meer ei vormige blaadjes en groene bloempluimen in juni - juli. Wat- de kamerplant betreft die onder de foutieve naam Christusdoorn door het leven gaat, zij is ons het meest vertrouwd. Dat ze vaak meer in de breedte dan in de hoogte groeit, kan een bezwaar betekenen in de ven sterbank, maar ze laat zich des gewenst goed snoeien. Daarbij moeten wél de wonden meteen met sigarenas, houtskoolpoeder of wit zand afgedekt worden om uitstromen van het (giftige) melksap tegen te gaan. Ze be- hoort namelijk tot de Wolfs- melkplanten. En dus opletten voor wondjes aan de handen. Van nu af aan dus geen dis cussie meer over de Christus doorn, al zullen ze alle drie wel altijd zo blijven heten! A. C. MULLER-IDZERDA Tegenlichtopname van de „valse Christusdoorn", waarop ook de doornen zichtbaar zijn. Gleditsia triacantha, Correspondentie aan de heer H. J. J. Slavekoorde, Goudreinetstraat 125, Den Haag. Vorige week: paarden en pion nen. Ditmaal: lopers en pionnen! Twee weken achtereen zelfs. Daar voor bestaat een goede reden. Im mers, vrijwel iedere schaakspeler weet dat er een geweldig verschil bestaat tussen stellingen waarin de combattanten ieder een loper hebben die gelijk gekleurde velden bestrijkt, en posities waarin de spelers een loper hebben die verschillend gekleurde vel den beheersen. Daarom twee we ken achtereen: ditmaal lopers van gelijke kleur, zoals dat onbegrijpe lijkerwijze in het schaak-vakjargon heet, volgende week die van onge lijke kleur. Het Is natuurlijk onacceptabel in een rubriek die „Vakantiekost" heet met zwaarwichtige theore tische uiteenzettingen aan te ko men. Die laten wij dan ook welbe wust ter zijde. Dit behoeft ons er echter niet van te weerhouden en kele theoretische „wijsheden" op te sommen die u mogelijk van, nut kunnen zijn. Eén van die wijsheden 19 dat een 9peler zijn tegenstander nooit kan matzetten met een lo per-alléén. Een andere Is, dat men soms met goed succes zijn loper ken offeren om een plonnendoor- braak te forceren. En men vergete niet dat het soms uiterst nuttig is „Op mijn RembrandtfietsIn Het land van Rembrandt (191 staat dit (spot)prentje van Albert Hahn. wegen en lanen te vinden, die de naam van de schilder dragen. In Noordwijk Is een Rembrandt- hotel, evenals In Londen. Een da mesmodezaak, die enkele weken geleden In de Britse hoofdstad ge- opend werd, werd The Rembrandt Shop genoemd. Waarom Is ons niet duidelijk. In Lloyd's Register of Ships kan men twee schepen vinden die de naam dragen van de schepper van de Nachtwacht: een Brits vracht schip van 8104 ton van de Bolton Steam Shipping Company in Lon den en een Russisch visfabriek- schlp van 5019 ton. Dit laatste schip is enkele jaren geleden in Vlisslngen op de werf van de NV De Schelde gebouwd. In het ver leden waren er ook Nederlandse schepen die Rembrandt heetten. In ieder geval spant Amsterdam de kroon op het gebruiken van de naam van de schilder. Behalve het Rembrandtsplein Theater staan in het telefoonboek van de hoofdstad vermeld: een Rembrandt Bar. het Juwellersbedrljf Rembrandt, een Rembrandt Handel in Kantoormeu belen, een Rembrandt Prentbrief kaarten Uitgeverij, de Rembrandt Wijnhandel en de Rembrandt Ta baksmaatschappijDat er geen Foto Rembrandt bij is, verwondert ons eigenlijk: deze firmanaam komt wei in andere steden voor. Toen in 1906 de geboortedag van de kunstenaar herdacht werd, wérd ons land overspoeld door een Rembrandt-reclamegolf die derge lijke afmetingen aannam, dat de karikaturisten zich erop „stortten". In het Boekje Het land van Rem brandt, waarin de feestviering van 1906 bespot werd en waarvoor de bekende tekenaar Albert Hahn de prentjes tekende, komt het volgen de gedichtje voor: Met de laatste Rembrandtspeech Klim ik op mijn Rembrandtfiets Ontsteek aan m'n Rembrahdt- lantai Eén van m'n Rembrandtslgam Rembrandtpet op Rembrandt- L lokh Aan m'n kuiten RembrandtsoklC Dan zien Ik op m'n Rembrandt''1 uurw^l Dat het tijd. wordt voor het RembrandtvuurwerkI Op een ware gebeurtenis 9chW in dit boekje het gekke verhaal slaan over een „feestcommlssif die met een krans het Rljksmusef binnenstapte en dit huldebl deponeerde bij de „Anatomlscj Les" van de schilder Backer (16ö 1651; een leerling van Rembrand De heren konden het niet help) dat ze zich vergisten: zij haddi nooit eerder het museum bezocht Verdere uitwassen van de v| ring van 1906 er was een soj volksfeest van gemaakt werdi ook bekritiseerd In de beide Rei brandt-nummers van het spotbl De Ware Jacob. Over een hd pagina stond daar o.a. een teW nlng In van een hossende menig rond het standbeeld van de me<| ter. In het onderschrift laat het bil de schilder zeggen: „Hun mondj zijn vol van mij, maar hun harts zijn ver van mij Laten wij hopen, dat dit tijdej de herdenking In 1969 niet gezeè kan wordenl Men kan de schilder ook op e andere manier eren, nl. door el kind naar hem te noemen. Zovj Rembrandt als Rembrant kom voor op de lijst van voornam^ die door Bevolking toegelaten wil den. Of de zoon er gelukkig m zal zijn, als hij z'n leven laj Rembrandt genoemd wordt, betvf felen wij echter J. VAN RHII een matdrelglng In de stelling te vlechten. Deze aanwijzingen kun nen u deze week van pas komen. Een merkwaardig geval Is opga ve 3. De stelling i s remise. Daar om speelde wit 1. Kc1, hetgeen niet de beste zet was. Maar hij won ermee, omdat zwart zich niet voldoende sterk verweerde. Later werd het zwarte spel .tweemaal door kritische lezers verbeterd. De eerste verbetering bracht zwart re mise. de tweede zelfs winst. Er worden dus eigenlijk drie oplos- (1) Onbekende partijstelling singen van opgave 3 van u ver langd. Een mooi kluifjél (1) Halde Nlmzowltach. Oplossing 1Kb3l (Het peardoffer op g8 alléén zou niet voldoende zijn om zwart te redden. Er Is nog een extra aardigheidje wefle laat kan hl) op al niet promove ren, omdat wit op h8 het eerst een nieuwe dame haalt. De diagonaal al— h8 moot dus versperd worden) 5. Pxf6 82 6. h8D alD Remise. U ziet nu ook waarom 1Kb4? niet goed zou zl|n. Wit zou (2) Uit een partij HeuackerLudwlg Schmitt (Regensburg 1949) in dat geval met 7. Pd5l alsnog zwarte dame op al wlnnenl (2) Kling en Horwitz. Oplossing-. 1. Pb7l (Het wapen van de zwakkere: patvall) 2. Pe6 Pc5 (Of Pa5)l 3. K| (List tegenover list). Nu geeft wit of i| op c7 of krllgt een nieuwe dame. (3) Solesnlov. Wit staat echl|nbaar 1 pelooa verloren, mear een geraffinei pionoffer verricht wonderen. Men zie: e6l Pc5t 2. Ke2 (Dit tempo Is de vru van het pionoffer. Met behulp daan kan wit pion h3 nog tegenhouden) 2. Pxe6 3. Rfl h2 4. Pe2t Kf3 (Of Kh3) Pglti (Zwart mag nu het paard f nemen en de witte koning evenmin g2 toelaten. Er blijft dus slechts) 5.I Kg3 6. Pe2t met eeuwig schaak. (3) Uit een partij BöckenhauptKelchner (Ludwigshafen 1954/55) Wit aan zet wint Hoe? Zwart aan zet won. Hoe? Wit aan zet speelde I.Kcl. Hoe gaat het verder?

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 14