Koerswijziging Apollo-11 correct uitgevoerd Slechts selectie tot inlijving Medailles van Gagarin en Komarow naar maan Kans op botsing Loena klein Bemanning slaapt rustiger Eerste dag nogal warm Levenslang voor oorlogsmisdadiger De beste wensen van Valentina door mr. G. J. de Lint 7 VRIJDAG 18 JULI 1969 President TSixon: Ontroerend aspect WASHINGTON De ruimte vaarders van de Apollo-11 zullen de medailles van de Russische kosmonauten Joeri Gagarin en Wladimir Komarow op de maan achterlaten. De astronauten zul len ook herinneringsmedailles aan de Amerikaanse ruimte vaarders Virgil Grissom, Roger Chaffee en Edward White op de TEKENS VAN APOLLO Ook in Nederland in het ruim tevaartcentrum van de volks sterrenwacht Simon Stevin te Oudenbosch volgt men de maanvlucht op de voet. Een kijker blijft gericht op het „bui- tengebeuren"Gistermiddag zijn de eerste rechtstreekse signalen van het ruimteschip ontvangen. I maan achterlaten. Deze drie as- I tronauten kwamen op 28 janua ri 1967 tijdens het proefdraaien van de Apollo-2 op Kaap Ken- j nedy om het leven. I Een en ander werd gisteren door j president Nixon bekendgemaakt. „De twee mannen, van wie wij hopen dat zij voet op de maan zullen zetten, vertegenwoordigen de hele mensheid. Hun prestaties zal die van de wereld zijn. Het is daarom gepast dat de eerste maanverkenners een erken ning van de opoffering met zich mee nemen, die andere ruimtepioniers zich hebben getroost om te helpen het pad voor hen te effenen." Voor moed gelden geen internatio nale grenzen, Gagarin en Komarow moeten de eer delen die, naar hij vurig verlangt, de ruimtevaarders van de Apollo-11 zal toevallen. „Uit erkentelijkheid voor de toewijding en opoffering van dappere mannen uit verschillende landen, onderstrepen wij een voorbeeld dat wij hopen te geven dat wanneer de mens de maan kan bereiken, de mens ook tot overeensteminmg kan komen", aldus Nixon, De echtgenoten van Gagarin en Komarow hebben de medailles mee gegeven aan de Amerikaanse astro naut Frank Borman. tijdens de reis die hij onlangs naar de Sowjetunie heeft gemaakt. Zij hebben verzocht MAINZ Een rechtbank in Mainz heeft gisteren de oud-nazi Leopold Windisch (56) wegens deelneming j aan moord op Joden tot levenslange I gevangenisstraf veroordeeld. Volgens I de aanklacht had hij in 1942 als hoofd i van het burgerlijk bestuur van de stad Lila deelgenomen aan de selectie en de executie van ongeveer 12.00(1 I Joden en zigeuners. Windisch werd j in 1964 gearresteerd. In 1967 kwam hij voor de rechter. Na negen maan- den echter werd het proces wegens vooringenomenheid van de rechters afgebroken. Het tweede proces tegen Windisch was in februari jl. begon- In Amsterdam is de acteur Philipe C. la Chapelle op H6- jarige leeftijd overleden. de medailles bij de eerste landing van de mens op de maan te leggen. President Nixon noemde dit een „ontroerend aspect" van de Apol- lo-vlucht. Zoals bekend kwam Gaga rin, de man die als eerste in de ruim te heeft gevlogen, vorig jaar bij een vliegtuigongeluk in de buurt van Moskou om het leven. Komarow ver ongelukte tijdens de landing van zijn ruimteschip op 24 april 1967. KKOKKES TWEEDE De Engelse afvaardiging naar het songfestival in Knokke is er niet in geslaagd beslag op de eerste prijs te leggen. Na een nek-aan-nekrace met de Spaanse ploeg Spanje blijkt zich in de wereld van de lichte muze enorm thuis te voelen, getuige de re cente zege in Scheveningen en de overwinningen m Eurovisiever- band moesten de (overigens uitstekende) Britten het hoofd buigen. Het werd een finale van hoog gehalte, gisteravond in Knokke. met Spanje op de eerste plaats en Engeland (op de foto) op een uiterst eervolle tweede. 5 I HOUSTON Steeds langzamer gaat de Apollo-11 op het ogen blik op de maan af. Gisteren werd op het vastgestelde tijdstip een koerscorrectie uitgevoerd, waarvoor de motor een seconde heeft gebrand. Vanavond om drie minuten voor half negen staat weer een koerscorrectie op het programma. Morgenochtend om half vijf na 62 vlieguren wordt de aantrek kingskracht van de maan groter dan die van de aarde. Dan gaat het ruim teschip met steeds toenemende snel heid Verder, totdat de omloop van de maan is bereikt. De koerscorrectie van gisteren werd feilloos uitgevoerd. In totaal voorziet het vluchtplan in vier correcties, maar die behoeven niet alle nodig te zijn. Zo is ook de eerste koerscorrec tie (van woensdag) vervallen. Het eerste nieuws dat de drie as tronauten gisteren na hun rustperiode te horen kregen was een bericht van het Britse observatorium te Jodrell Bank dat de Russische Loena-i5 in een 'baan om de maan was gekomen. Functionarissen van het Nationale Een indrukwekkende en interes sante opname van de lancering van de Saturnusraket, die de Apollo-11 de ruimte in bracht. Er is alle reden om deze foto nu nog te publiceren. De camera stond opgesteld op de starttoren. De op name is gemaakt met de Pentax met een 17 mm groothoeklens. iblan ound .obito New Cape ipstad lus t Ell- claide argu* abaal Frankrijk absoluut helder. Italië ook. Het is echt een magnifiek gezicht." De astronauten ontspanden zich na de koerscorrectie, toen zij halverwege de aarde en de maan waren. Zij maakten een praatje met de astronaut James Lovell in Houston. Deze was commandant van de Apollo-7, die de eerste bemande vlucht in het maan- programma maakte. Samen met Al- drin maakte hij in de Gemini-12 ook kringlopen om de aarde. Aldrin vertelde Lovell dat hij het erg druk had gehad. „Ik verheug j me op m'n vrije middag. Ik heb ge- I kookt, schoongemaakt en zelfs bijna genaaid en de gebruikelijke'huis- j houdelijke werkzaamheden uitge voerd." I Op een vraag van Lovell naar de omstandigheden in de cabine, zei Armstrong, dat het de eerste dag een beetje warm was geweest, maar dat j de temperatuur daarna was gedaald. Slapen Dank zij een foto-elektrische cel, die 1 geval van nood ceii hoge fluittoon laat horen, kan de bemanning rusti ger slapen dan eerdere ruimtevaar ders, die verplicht waren ook tijdens hun slaap hun ruimtehelmen op te houden. Als er iets hapert gaat in de Apollo een een licht branden, waarop de vijf bij ruim acht en een halve centimeter grote foto-elektrische cel, die als een soort koptelefoon wordt gedragen, een signaal geeft. Voorts heeft de bemanning de be schikking over een apparaat dat het hun mogelijk maakt water zonder bel letjes waterstofgas te drinken. Hun voorgangers van de Apollo-10 waren voorzien van een plastic zak die snel moest worden rondgezwaaid om de I onaangenaam smakende belletjes te verwijderen. Slechts door de zak rond te zwaaien tot men de uitputting nabij was kon drinkwater Worden verkregen, en-de consequentie was dat zij de voor keur gaven aan weinig drinken boven maagpijn als gevolg van de gasbelle tjes. bureau voor lucht- en ruimtevaart (NASA) zeiden echter dat de moge lijkheid van een botsing met de Loena „oneindig klein" is. Wel bestaat er een heel kleine kans dat de ruimtevaar ders de Loena-15 voorbij zien gaan wanneer zij zelf morgenmiddag rond de maan gaan cirkelen. Commentaar Het enige bericht waarop de astro nauten commentaar gaven was dat van het niet toelaten van „hippies" in Mexico, wanneer deze niet hun haar hadden laten knippen en een bad hadden genomen. „Wij hebben alle drie onze haren laten knippen en hopen een kans te krijgen om ons te. scheren voordat wij terugkomen", zei een van hen. Geheel volgens het vluchtplan heb ben de mannen in de Apollo na el kaar vijf sterren gezocht om aan dc hand daarvan hun positie te bepa len. Hun gegevens worden dan met die van de computer vergeleken, die zij van het ruimtevaartcentrum te horen krijgen. Geen volksstemming in West-lrian Navigatie De eerste vrouw die in de ruimte heeft gevlogen, Valentina Nikola- jew-Tcresjkowa, heeft de ruimte vaarders van de Apollo-11 „de beste wensen voor een succesvolle maan landing en terugkeer naar de aarde" doen toekomen. Om te voorkomen dat Apol- lo-ruimtevaarders bij komende ruim- tevluchten zonder geld zitten wan neer zij buitenaardse wezens tegen komen, is een particuliere firma in München al begonnen met het maken van de „eerste wereldmunt". Het zijn lunaren. geslagen van goud en zilver, met de beeldenaar van Neil eerste maangeld-maanlanding 1969". Armstrong en het opschrift: ..Het Omdat nog niet bekend is of buiten aardse wezens het geld zullen aanne men, verkoopt de firma het voorlopig maar aan mensen. Met de Apollo-11 worden de vlag gen van 136 naties, de 50 staten van de VS. het district Columbia en vier Amerikaanse bezittingen mee naar de n<: maan en terug genomen. De Neder landse vlag is er ook bij. Alle drie de vrouwen van de Apollo-astronauten rekenen erop dat hun mannen voor hen een souvenir Baar de maan hebben meegenomen. Sterrennavigatie heeft bij de vorige ruimtevluchten steeds weer tot moei lijkheden geleid. Het blijkt ook nu weer niet eenvoudig te zijn, omdat de zuivere glans van de maanlander en het aardschijnsel optisch verwar ring veroorzaken. Maar absoluut nood zakelijk is de sterrennavigatie niet voor de Apollo-11. „Ik heb een werkelijk fantastisch gezicht door de sextant", zei Collins. „Het oculair toont de hele Middel landse Zee. Ik kan heel goed Noord- Afrika zien, Portugal. Spanje en Zuid- Succes Apollo legt Brit geen windeieren LONDEN Het welslagen van de bemande maanvlucht met de Apollo 11 zal de Engelsman David Threelfall geen windeieren leggen. Vijf jaar geleden zette de kantoor bediende uit Preston bij de bekende Londense bookmakers William Hill ltd. 10 pond sterling (nu 86 gulden) in op een weddenschap dat vóór 197) mensen op de maan zouden landen. Slagen Neil Armstrong en Edwin Al drin er inderdaad in. vaste voet op de maan te zetten, dan levert dit Threlfall 10.000 pond (86.000 gulden) op. Threlfall, die werkt op de afdeling personeelszaken bij een bedrijf in zijn woonplaats, is in zijn vrije tijd een gretig lezer van science-fiction- boeken. Voor het geld heeft hij al een be stemming gevonden. De helft gaat naar zijn ouders, en voor zichzelf heeft hij een reisje naar Bahama op het oog. HET plebisciet van Indonesië in West- Irian om de bevolking over haar eigen toekomst te doen beslissen, zal in elk geval in 1969 niet worden gehouden. Alle vol wassenen, zowel mannen als vrouwen, zouden volgens de overeenkomst van 1962 hun stem mogen uitbrengen. De Indonesiërs voeren een geheel ander plan uit. Zij hebben het land verdeeld in acht re gentschappen en kiesmannen geselecteerd die zich groepsgewijze per regentschap zullen gaan uitspreken. Er is naar gestreefd op 750 inwoners één kiesman te vinden. Het Indonesisch plan betekent dus een verwatering van het one man one vote-principe van ccn op 750 en dat resultaat wordt dan bovendien vervalst omda.t die ene man in werkelijkheid door de Indonesiërs wordt gekozen en niet door de bevolking. De relatie van die ene man tot de 750 is een relatie, omge keerd aan die welke in de overeenkomst werd aangewezen. Hij is welgevallig aan de Indo nesiërs en niet aan de 750 die deze ene man zou moeten representeren. Na die verwatering en vervalsing komt dan de musjawarah. De geselecteerde kiesmannen per regentschap zullen ook weer niet tot een vrije uitspraak kunnen komen, maar in onderlinge vergaderingen zo lang worden beïnvloed tot zij tot een unanieme besluitvorming zullen komen. Er is geen ruimte meer voor twijfel dat aldus het besluit zal vallen om bij Indonesië te blij ven. Participatie van de VN Het is ook duidelijk dat deze hele vertoning een aanfluiting is van de overeenkomst van 1962 en bekend is geworden dat de VN-vertegen- woordiger Ortiz Sanz liever van West-Irian weg zou blijven. Maar hij wordt door secretaris-ge neraal Oe Thant gedwongen het spel mee te spelen. Dat is in deze dagen zo beklemmend omdat de participatie van de VN, voor Neder land voorwaarde is geweest in 1962 te geloven in de eerlijkheid van een oplossing voor de zelf beschikking van de Papoea's. Deze participatie is in de overeenkomst voor zien in deze vorm dat de regelingen voor het plebisciet door het Indonesische bestuur zouden moeten worden getroffen met bijstand en be moeiing van de VN-vertegenwoordiger en zijn staf: with the assistance and participation of. Dat legde op Indonesië de plicht om de VN-ver tegenwoordiger in de gehele zaak te betrekken. Echter is algemeen bekend geworden dal Ortiz Sanz niet of nagenoeg niet is toegelaten tot zelfs maar overleg over de plebisciet-regelingen, dat er nog minder sprake is geweest van enige bijstand zijnerzijds aan het uitdenken of uitwer ken van het door de Indonesiërs bedachte sys teem en dat er dus allerminst kan worden gesproken van een daadwerkelijke participatie van de VN-organen zoals die in de overeen komst is v< Nu er een eenzijdig Indonesisch monster-be denksel in uitvoering is genomen, zouden de VN-organen daarvan uitdrukkelijk afstand moe ten nemen. Nederland protesteert Het vertrouwen van Nederland in de goede zorgen van de uitvoerende VN-organen heefr van de houding van Oe Thant tegenover de Indonesische plannen een klap gekregen. Zo moet men dan nu zien het protest van de Nederlandse regering, gericht niet alleen tot Djakarta maar zelfs in de eerste plaats tot Oe Thant. Men mag minister Luns dankbaar zijn dat hij deze daad op het internationale vlak heeft gesteld, want er werken nu eenmaal erg veel invloeden, zowel in Nederland als daarbuiten, die er op aansturen dat ook Nederland de musjawarah-comedie zal meespelen. Maar dat zou een verraad betekenen tegeno ver de bevolking van West-Irian, die van ons mag verwachten dat wij met haar geen koehan del zullen plegen en in 1962 ook niet hebben willen plegen. Vroeger lag dat voor souvereine staten allemaal gemakkelijker en placht vervreemding van de bevolking verknocht te zijn met de vervreem ding van het territoir waarop die bevolking woonde. Maar onder het recht van de VN is de zelfbeschikking van de volken een predominant belang geworden een rechtsgegeven in de rechtsorde van de VN en zo is het dan ook voorzien in de overeenkomst van 1962. die bij de VN werd geregistreerd. Nederland kan en mag dus evenmin als de secretaris-generaal medewerken aan of berusten in het onder tafel werken van het plebisciet, dat in West-Irian moet worden gehouden. De positie van Oe Thant Stel dat de secretaris-generaal anders zou wil len handelen. Dan moet dat fout gaan bij de uitvoering van artikel 21 van de overeenkomst, waarin is geregeld dat na de uitoefening van het zelfbeschikkingsrecht zowel Indonesië als de VN-vertegenwoordiger (Ortiz Sanz) eindrappor ten zullen indienen bij de secretaris-generaal (Oe Thant). Deze laatste zal op zijn beurt verslag moeten uitbrengen aan de Algemene Vergadering der VN over de wijze waarop het zelfbeschik kingsrecht is uitgeoefend en over de uitslag daarvan. De secretaris-generaal èn Indonesië zijn dan nu door de Nederlandse regerirtg gewaarschuwd en Oe Thant zal in zijn eindverslag aan de Algemene Vergadering aan deze waarschuwing niet kunnen voorbijgaan. Verschillende berichten wijzen er op dat onze regering tegenover de Indonesische regering en ook tegenover Oe Thant méér concrete bezwaren heeft ingebracht tegen de elementaire schending van de overeenkomst van 1962 door Indonesië. De nu openbaar gemaakte ernstige bezorgd heid moet met die eerdere waarschuwingen in verband worden gebracht en daar de secreta ris-generaal in zijn eindverslag aan de Algeme ne Vergadering ook aan die eerdere waarschu wingen niet zal kunnen voorbijgaan, zijn de handen van deze autoriteit, zo zou men zeggen, toch wel behoorlijk gebonden. Indien hij ter tegemoetkoming aan de interna tionale krachtsverhoudingen of ter lijming van de verhouding Indonesië-Nederland of om welk ander motief ook dat hij daarbij zou willen aanvoeren, bij de Algemene Vergadering voor de dag zou komen met een verslag over de musja- warah-raadpleging zoals die nu in West-Irian geschiedt, dan zal die vergadering moeilijk an ders kunnen doen dan vaststellen, dat dit niet was een „wijze waarop het zelfbeschik kingsrecht is uitgeoefend" en in elk geval niet overeenkomstig het akkoord van 1962. Nederlaml-lnrlonesië Nederland kan natuurlijk weinig doen om op dit moment reeds Indonesië van haar dwalingen inzake West-Irian af te brengen. Het is duidelijk dat Indonesië onze inspraak nu niet aanvaardt. Als men zou gedacht hebben dat de betrekkin gen na hel vertrek van Soekarno 7,c zijn opge klaard. dat Indonesië naar ons zou willen luiste ren, dan is dat een ijdele illusie gebleken. Maar Indonesië kan van Nederland toch niet vragen om zelf het valse spel mee te spelen. Nederland kan niet meer doen dan waarschu wen tegen dat spel en zijn gpvolgen en voor komt daarmede dat Indonesië ons straks zou kunnen kwalijk nemen dat wij in de Algemene Vergadering bij de discussies over het eind verslag van Oe Thant onze bezwaren tegen de schendingen van het verdrag van 1962 zullen bespreken en de uitslag van de in West-Irian gehouden volksraadpleging of wat men daarvoor wil doen doorgaan zullen afwijzen. Als Indonesië die waarschuwingen nu niet ter harte neemt, moet het voorzien dat Nederland straks in de Algemene Vergadering aan de kaak zal moeten stellen dat in West-Irian het zelf beschikkingsrecht niet is uitgeoefend en dat dan ook aan de uitslag van wat daar dan wel ge beurd is voor de toepassing van artikel 21 van- het Verdrag geen betekenis mag of kan worden toegekend. Ceen erkenning inlijving „Partijen bij deze Overeenkomst zo luidt het tweede lid van artikel 21 zullen de uitslag van de uitoefening van het zelfbeschikkingsrecht erkennen en er zich aan houden". Dat is de bepaling die in onze rechtsverhouding tot Indo nesië in de plaats is gesteld van de erkenning of plicht tot erkenning van de Indonesische souve- reiniteit door Nederland, welke Indonesië zo graag zou hebben gezien. Nederland zal aan dc erkenning van souverei- nitcit van Indonesië over West-Irian nimmer kunnen toekomen, indien Indonesië anders dan op basis van de resultaten van de uitoefening van het zelfbeschikkingsrecht West-Irian en zijn bevolking gaat inlijven. Het nuttig effect van de Nederlandse boodschap van vorige week zal kunnen zijn dat op dit belangrijke punt Indonesië reeds nu kan ervaren waar het met Nederland aan toe zal zijn. Indonesische terreur Wat op dit moment de wereldopinie bezig houdt, is het feit dat door Indonesië een onge breidelde terreur wordt geoefend om de vrijheid van meningsuiting in West-Irian te onderdruk ken. Maar laat men voorzichtig zijn. In het hele spel zou Indonesië hiermede de aandacht kun nen afleiden van de fouten van het toegepaste systeem, dat door Djakarta ten onrechte als volksraadpleging wordt bestempeld. Dat systeem brengt mee dat voor de aanwij zing van de kiesmannen wordt gezocht naar die figuren, die door middel van de musjawarah. zullen kunnen worden bewogen zich voor Indo nesië uit te spreken. De opinie van al die ande ren kan de Indonesiërs koud laten of is voor hen in elk geval slechts van secundair belang. Het is daarom niet helemaal duidelijk wat de Indonesiërs voor hebben met het gevangen ne men en vervolgen van al die anderen maar het zou kunnen zijn dat de terreur vooral als aflei dingsmanoeuvre is bedoeld. Die praktijk zou dan overeenkomst vertonen met het geval van de dieven, die ergens alarm slaan teneinde op een naburige plaats rustig te kunnen inbreken. Fatale ontwikkeling Los van de terreur is wat er in West-Irian gebeurt èn voor Nederland èn voor de VN on aanvaardbaar. Voor Indonesië lijkt het een fata le ontwikkeling. Men zou dit land, waarmede wij nu weer zo bevriend zijn, zo gaarne willen vragen het stuur om te gooien. Men zou er op willen wijzen dat onze herstelde betrekkingen weer hopeloos in de waagschaal worden gelegd, indien wij straks in de Algemene Vergadering onze visie zullen moe ten geven op het Verslag van Oe Thant en moeten meedelen dat wij het resultaat van alle krachtsinspanningen van Indonesië, waarmede dan een voor dat land welgevallige uitspraak uit West-Irian zal zijn geperst, niet kunnen aan vaarden. Men zou er op willen wijzen dat moet worden voorzien dat als gevolg van de schending van de overeenkomst op dat eiland een bestuurlijke schemertoestand zal ontstaan, dat het een vrij plaats zal worden voor alle verzetsstrijders die door het Indonesische bestuur in het verzet zijn gedreven, voor een bijna compleet volksverzet en dat het militair een probleem zal kunnen worden dat Indonesië niet aankan. Nu reeds zijn duizenden Papoea's over de grens gevlucht naar Oost-Nieuw-Guinea en zij zullen in de toekomst terugkeren om de Indo nesiërs slag le leveren, mogelijk met behulp van Chinese of andere communistische wapens,' die door dergelijke situaties naar de praktijk leert in massa's worden aangetrokken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7