Als pa iets in z9n hoofd heeft dam zetAe door95 El Salvador rukt toch verder op Uit de Haagse hol geplukt Bertus Zijdenbos bedwong Oceaan Veilig in Engeland aangekomen 5 1 Ondanks akkoord wapenstilstand NOODWEER IN DUITSLAND WILSON TEGEN EUROPESE KERNSTRIJDMACHT Amerika wil diplomatieke band met YAR Jemenieten van aanslag op Nixon vrijgesproken Triomf en trots 'P Twee francs tekort Veiligheid VS: nieuwe voorstellen N.-Oosten 5 VRIJDAG 18 JULI 1°69 Na een reis om de wereld, die drie jaar heeft geduurd, is de oceaanbedwinger met zijn elf meter lange zeiljacht veilig en wel in Engeland aangekomen. Volgende week koerst hij met de ranke Santa Maria naar de Nieuwe Waterweg. Voor de kust van Hoek van Holland wacht hem een groots onthaal. In triomf zal hij met z'n schip naar Vlaardingen worden gevoerd, waar hem een huldiging wacht. Er wordt hard gewerkt aan de voltooiing van de „nieuwe lucht haven Schiphol": vijf maanden lang is men onafgebroken bezig geweest, maar pas volgend jaar zal het nieuwe Schiphol kunnen worden overgedragen. Tot zolang moet men zich maar wat behel pen, maar zo erg is het nu ook weer niet, want er zijn nog hon derden andere bezienswaardige objecten in miniatuurstad Ma- durodam in Den Haag. De nieuwe luchthaven wordt in elk geval een welkome aanwinst in de mo derne sector van het wereld stadje. V© it clan nstej bun g Dnde ig v ning neei ikke lid. West-lrian Het ene ogenblik kan men in de krant lezen o£ via de radio (in een commentaarrubriek) horen dat in West-lrian een luguber spel wordt opgevoerd en dat de stemming al daar niets met democratie te ma ken heeft en het volgende ogenblik is daar het ANP dat „objectief" over de stemming praat als gold het een edhte Verschrikkelijk, dat onze ambas sadeur in Djakarta, een officiële VN-.,toeziener" en nog vele ande ren dit alles wel zien maar zich er niets aan gelegen laten liggen, „want er is geen alternatief'. Het komt allemaal prachtig uit: de Ka mer is op recès en iedereen fijn met vakantie. Laat die Papoea's maar kreperen. Mooi weer tijdens onze vrije dagen is belangrijker. Laat enkele roependen in de woestijn dan maar ons „geweten" vormen. Delft W. Wissinck West-lrian (2) Indonesië was lange tijd slaven land. omdat zijn beheerders de grijpkunst goed verstonden. Na de Tweede Wereldoorlog kreeg het land eindelijk de gelegenheid zelfstandig te worden. Een verge ten gebied kwam daarbij in het gedrang: Nederland bleef het nog enige tijd beheren. Nooit had men eraan gedacht dit land tot ontwik keling te brengen, maar nu begon Nederland er dan ineens aan en kweekte op de honderdduizenden natuurmensen een soort kleine éli te. Onder druk van buiten moest Nederland tenslotte de handen thuis houden en werd het land aan Indonesisch voorlopig bestuur toe vertrouwd. Nu gaat het erom of deze mensen een eigen natie zullen vormen met hun weinige half ont- het land terugkeert tot die staat kundige eenheid waartoe het onder het koloniale bewind altijd heeft behoord. Dit laatste achten sommige Ne derlanders onjuist en ze spreken van KOLONISATIE. Hoe durven ze dat! Hebben wij zoveel reden om ons in verband met ons beheer van West-lrian op de borst te slaan? Rotterdam A. van Looyen Het is in Europa overal volop zomer, maar de modetvereld heeft nu al de minder warme seizoenen in het hoofd: in Rome zijn de eerste herfst- en winter collecties voor de herenmode getoond. Natuurlijk staan de creaties in het teken van de Apollo-11. De drie smokings op de voorgrond, ontworpen door Rosati, zullen worden aangebo den aan de astronauten bij hun terugkeer van de maan. TEGUCIGALPA De strijd tus sen Honduras en El Salvador gaat nog voort, hoewel beide landen for meel het voorstel voor een wapenstil stand van de Organisatie van Ameri kaanse Staten hebben aanvaard. De eerste Salvadoriaanse colonne heeft volgens de laatste berichten Ca- ridad, Aramecina, Goascarab en Alinza, in zuidwestelijk Honduras be zet; de tweede vecht enkele kilome ters ten noorden van Nueva Ocotepe- que dat eveneens is ingenomen, en de derde is na de bezetting van Valla- dolid Guarita en Junigal op sterke Hondurese weerstand gestoten. Volgens pen communiqué van het Salvadoriaanse leger zijn ten minste 1.500 Hondurezen en ten minste 600 Salvadorianen gesneuveld. Aan beide zijden wordt gebruik gemaakt van lichte artillerie, mortieren, lichte en zware machinegeweren, Volgens Honduras is een Salvado- riaans toestel neergehaald, trekken Hondurese eenheden op naar de stad Poloros en hebben andere troepen de Salvadoriaanse strijdkrachten tot DÜSSELDORF Zware onweers buien, slagregens en hagelstormen hebben gisteren in Noordrijn-West- phalen en Rijnland-Pfalz voor mil joenen guldens schade aangericht en een mensenleven geëist. In Altenrath bij Keulen werd een twintigjarige Belgische soldaat die op wacht stond door de bliksem getrof fen. In Bingen am Rhein voerde het regenwater aarde en stenen tot in de straten. De schade bedraagt 300.000 mark. Noodweer in Bad Hönningen bracht het verkeer tussen Bonn en Wies- baden een uur tot stilstand. LONDEN De Engelse premier Harold Wilson heeft zich gisteren :n het Lagerhuis scherp gekeerd tegen de vorming van een Europese strate gische kernstrijdmacht, die volgens hem zeer ernstige gevaren mee zou brengen inzake een Duitse vinger aan de trekker. „Een Europese stra tegische kernstrijdmacht zou ver deeldheid in de NAVO veroorzaken en zou een inbreuk betekenen op het non-proliferatieverdrag, dat ons land heeft geratificeerd", aldus Wilson. De Engelse regering is van mening dat de NAVO het meest geschikte i orgaan is voor samenwerking op het gebied van de kerndefensiepolitiek. over de rivier de Goascaron terugge drongen tot in hun eigen land. De Hondurese regering maakte gis teren bekend, dat zij bereid is haar troepen tot drie mijl van de gemeen schappelijke grens terug te trekken, in overeenstemming met het voorstel van de bemiddelaars van de OAS. De OAS heeft de voorwaarde die El Salvador stelde voor aanvaarding van de wapenstilstand verworpen en gedreigd sancties toe te passen waar in het verdrag voor wederzijdse bij stand van Rio de Janeiro voorziet. Él Salvador heeft namelijk tegenover de commissie van onderzoek van de OAS te kennen gegeven dat zij het op Honduras veroverd gebied niet wil ontruimen en een corridor van 30 km naar de Atlantische Oceaan wil bezetten. WASHINGTON Amerika is be reid de diplomatieke betrekkingen met de Verenigde Arabische Repu bliek te hervatten, indien Cairo dit wenst en van te voren overeenstem ming is bereikt over Amerikaanse eigendommen in Egypte. Dit is gis teren door minister van buitenlandse zaken Rogers gezegd. Zoals bekend heeft de VAR de i betrekkingen met de VS in juni 1967 verbroken, omdat Amerika Israël zou I hebben geholpen. Rogers verdedigde in de commissie i voor buitenlandse zaken van het Huis van Afgevaardigden het buiten landse hulpprogramma ten bedrage van 2,6 miljard dollar. NEW YORK Een jury van het hooggerechtshof in de staat New York heeft gisteren drie Jemenieten die waren beschuldigd van het voorberei den van een moordaanslag op presi dent Nixon, vrijgesproken. De verdachten werden schuldig be vonden op een van de vier punten van de aanklacht, namelijk het in het bezit hebben van stiletto's. Zij waren in november 1968 gearresteerd. De maximumstraf voor het bezit van een stiletto is één jaar. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN In café „Rotterdam" aan de Parallelweg in Vlaardingen schuiven de volle glazen bier vlotjes over de tapkast en wordt veelvuldig op baas Zijdenbos getoast. En daar bestaat alle reden toe, want zeezeiler Bertus Zijdenbos (63) heeft de finish bereikt en de thuishaven popelt om hem juichend in te halen. Na een reis om de wereld, die drie jaar heeft geduurd, is de oceaan bedwinger met zijn elf meter lange zeiljacht veilig en wel in Enge land aangekomen. Nog een week bivakkeert Zijden bos in een klein havenstadje aan de Engelse zuidkust om wat op verhaal te komen, maar dan koerst hij met de ranke „Santa Maria" naar de Nieuwe Waterweg. Voor de kust van Hoek van Holland wacht hem een groots onthaal. In triomf zal hij met z'n schip naar Vlaardingen worden gevoerd, waar hem een huldiging wacht. Zaterdag 26 jUli wordt hij om streeks het middaguur op de Nieuwe Waterweg verwacht. Wanneer het zo ver is, heeft lange afstandszeiler nummero één zo'n lieve en kwade 36.000 zeemijlen afgelegd. In gewone kilometers betekent dat anderhalf keer de aardbol. Bertus Zijdenbos is de eerste Nederlander die een derge lijk bravourstuk tot een goed einde brengt. Aan alle spanning in thuishaven café „Rotterdam" is definitief een einde gekomen. Volgens een simpel rekensommetje had de zeezeiler vo rige week in Engeland moeten aan komen, maar elk levensteken bleef uit. Mevrouw Zijdenbos wilde toen nog niet van een huldiging horen. Ze had het onbestemde gevoel, dat haar man op de laatste etappe nog een ongeluk zou overkomen. Het was (en is) bij haar een komen en gaan van journalisten, maar ze was er niet bij met haar gedachten. Met één oor was ze gespitst op de telefoon en met het andere oor luis terde ze naar haar klanten (meest zeelieden), die haar voorrekenden dat het best nog een paar dagen kon duren en dat ze zich nog niet onge rust behoefde te maken. Dat deed ze natuurlijk wel. Ze zei: „Bij de intocht ga ik mee in de boot met burgemeester en wethouders. Denk je, dat ik bij die gelgenheid een hoed moet dragen? Als ik dat telefoontje krijg, koop ik er een". Als het goed is heeft ze haar belofte ge houden, want gisteren kwam van haar man het lang verwachte be richt. Niet bang Voor het oversteken van het Ka naal is mevrouw Zijdenbos niet bang: „Dat betekent voor hem niet meer dan het oversteken van een straat Hij kent het Kanaal als z'n broekzak. Een zeekaart zal-ie niet no dig hebben". Ze wil niet vertellen in welke plaats haar man op dit moment in Engeland is. „Anders wordt hij maar lastig gevallen door journalisten, foto grafen en nieuwsgierigen. Ik denk wel dat de Engelse pers iets over z'n reis zal schrijven, maar ach, die En gelsen hebben hun eigen Chichester. Die man had het veel gemakkelijker dan pa". Sir Francis Chichester rondde op z'n eentje de aardbol in een uiterst luxueus en van alle moderne snufjes voorzien schip. Zijn wereldreis werd gefinancierd door en paar grote be drijven. Koningin Elizabeth sloeg hem tot ridder. „Kijk, ik heb een goed lopende Zeezeiler Bertus Zijdenbos is drie jaar weggeweest: met zijn Santa Maria heeft hij ruim 30.000 zeemijlen afgelegd en dat betekent zaterdag 26 juli a.s. een triomfantelijke intocht op de Nieuwe Waterweg. Nu nog wat uitrustend van zijn wereldprestatie aan de Engelse zuidkust, straks binnengehaald als een held. Op de foto links mevrouw Zijdenbos, trots op haar avontuurlijke man, rechts de ranke Santa Maria. zaak. Wij betalen de reis zelf. Trou wens, ik zou niet willen dat anderen de reis financierden. Drie jaar lang heb ik in spanning gezeten. Die gees telijke spanning is niet te betalen." Op 4 juli 1966 voer de Santa Maria uit Vlaardingen de wereldzeeën op. Niemand wist er van. Jaren lang had Bertus Zijdenbos van het grote avon tuur gedroomd. Hij bereidde zich ter dege voor op de wereldreis, las boe ken en praatte met andere zeezeilers. Hij deed de nodige ervaring op tij dens reizen naar Noorwegen. Zweden en de Middellandse Zee. In de ban „Als pa iets in z'n hoofd heeft zet-ie door. Hij is in de ban van de zee. zoals andere mensen dat zijn van geld. Hij heeft z'n schip een paar keer tegen een fikse prijs kunnen verkopen. Hij dacht er niet aan. „Moet je doen", schreef ik. Hij deed net of hij m'n brief niet hari ontvan gen". De reis rond de wereld is niet zon der angstige avonturen geweest. In het Panamakanaal brak de schroef en moest het nieuwe onderdeel wor den overgevlogen. Een keer kwam hij in de staart van een tornado te recht, die weinig heel liet van het scheepje. Ook heeft hij eens vier da gen lang doodziek met darmstoornis sen op zee rondgedreven. BRUSSEL De staking bij de Belgische radio en televisie, die deze week herhaaldelijk tot langdurige onderbrekingen van zowel de Neder lands- als de Franstalige uitzendingen heeft geleid, is gisteravond beëindigd. Er is een akkoord bereikt over een bestand tot na de vakantie. De actie van radio- en tv-personeel was voor namelijk gericht tegen een politiek geachte benoeming van een nieuwe personeelsdirecteur. - BOOR ■v.AGy 'A. p T ,iɧyJ. teem? j\/lARJAN en Marijke Hommes, de zestienjarige Haagse twee ling, die een studiereis won in de wedstrijd De jonge onderzoekers met een enquête onder de Neder landse jongeren over oordelen en vooroordelen hebben hun welver diende buitenkans opgesoupeerd. Het werden vier dagen Londen en tien dagen Parijs. Wat kan je in die tijd bestuderen en nog tijd overhouden om de toe ristische verplichte programmapun ten te zien en nog wat pret te ma ken ook? In Londen werd het een lunch met de heer J. Linthorst Homan, I permanent vertegenwoordiger van de Commissie der Europese Ge meenschap daar. Een paar jaar gele den heb ik dat genoegen ook eens gehad en weet nog bijzonder goed hoe naast het materiële voedsel ook de geestelijke stof dan toestroomt. Verder draafden ze op in een meisjes-college (opleiding tot lera ressen). waar juist een Èuropaweek gehouden werd. Dank zij weer een andere introductie kwamen ze ach ter de schermen van de BBC te- recht In Parijs was het de eerste vier I dagen hard werken geblazen, want daar werden ze ingewijd in de ge heimen van het Institut Francais de l'opinion publique, verwant aan het Gallupinstituut. Een massa studie- en documentatiemateriaal, dat, waarschijnlijk nog te pas zal komen, wanneer ze na een jaar Ameri kaanse Highschool hopelijk sociolo gie gaan studeren, werd in de kof fers geborgen. Ze hebben, zo vertelden ze geest driftig, als „vorsten" kunnen leven en nog zes dagen besteed aan wat Parijs te bieden heeft. Met dertig francs in drie biljetjes van tien stonden ze ten slotte op Gare du Nord te wachten op de trein terug naar Den Haag. Alleen stonden ze op het verkeerde perron.... Trein weg toen ze het ontdekten.... Dan maar de TEE.... Die reed goed en wel toen de con ducteur kwam en vertelde, dat er toeslag betaald moest worden... 34 francs- De drie biljetten werden opge diept en nog twee losse francs kwa men uit Marjans tas... op was de koek.... Een vriendelijke medereiziger fourneerde de twee ontbrekende ♦rancs... Overigens zal het door. hen gepu bliceerde onderzoek, waarvan de gestencilde oplage van ongeveer 700 exemplaren vrijwel uitverkocht is. nu niet in de kast gaan verstoffen. Het wordt door prof. Moulin van het Europa College in Brugge in liet Frans vertaald, de minister voor Gezins- en Jeugdzaken van de Duitse Bondsrepubliek heeft ook reeds belangstelling getoond evenals ons ministerie van CRM voor de gedachte, dat via Europese Jongeren Centra een gedeelte van de voor re creatie te bestemmen slechte land bouwgronden door eigen werk van de jongeren, uit alle Europese lan den. tot ontmoetingspunten zouden worden gemaakt, waar om de woor den van de meisjes te citeren ze „elkaar kunnen ontmoeten, met el kaar kunnen bekvechten, zich onder gunstige omstandigheden kunnen ontspannen en eikaars taal leren verstaan..." Alleen... Marjan en Marijke gaan nu een jaar naar Amerika, ze hopen dat in die tijd anderen haar initia tief willen overnemen en ontwikke len... „Pa is een zwijger, erg gesloten. Je krijgt zomaar geen hoogte van 'm. Hij heeft geen vrienden, alleen maar kennissen. Wanneer hij een haven binnenloopt vraagt-ie eerst naar de post en dan zoekt-ie een kerk op. Hij is erg gelovig, al loopt hij daarmee niet te koop. Typerend is ook, dat hij altijd eet van een met 'n kleed ge dekte tafel. Met kerst hangt er een menu aan de mast". Bijna fataal „Eén keer maakte hij een fout die fataal had kunnen zijn. Hij zag een mooie schelp drijven en wilde die uit zee vissen, miste en zette 'de motor in de achteruit, waarbij de loglijn in de schroef verward raakte. Zeven keer moest hij duiken voordat het karwei was geklaard. En dat temidden van haaien en zeeslangen". Zoon Bert (20), een van de negen kinderen, heeft het eerste deel van de reis om de wereld meegemaakt. Hij moest echter halverwege de reis op doktersadvies naar huis terugke ren. Bert zal naar Engeland vliegen om onder het motto „samen uit, sa men thuis" de oversteek te maken. Er is nog een derde man aan boord1: zoon Louis, die z'n vader heeft vergezeld van de Azoren naar Engeland. „Hij heeft z'n eindexamen gymnasium gehaald en dus wel een vakantie verdiend. Dat schip is ei genlijk ons vakantiehuisje", zegt z'n moeder. Veel te doen Mevrouw Zijdenbos heelt haar man in dié drie jaar twee maal opge zocht, namelijk een keer in West-In- dië en een keer in Durban in Zuid-Afrika. „Ik heb toen nog gepro beerd hem over te halen z'n schip te verkopen cn met me mee naar Ne derland te vliegen, maar daarvan was geen sprake. Z'n schip is z'n alles". Blijft zeezeilcr Zijdenbos na z'n te rugkeer de wal of de Santa Maria trouw? Ze zegt: „Hij heeft zoveel te doen. Er zijn foto's en er is filmmate riaal voor vier uur. Verder wil uitge verij A. J. Luitingh in Laren aan de hand van z'n brieven een reisverhaal uitgeven. Maar als dat allemaal ach ter de rug is, dan vertrekt-ie natuur lijk weer". WASHINGTON Amerika heeft Rusland nieuwe voorstellen gedaan betreffende het Nabije Oosten, aldus is gisteren van officiële zijde in Was hington vernomen. De voorstellen, waarover geen bij zonderheden werden meegedeeld, zijn gedaan door de Amerikaanse on derminister van buitenlandse zaken voor het Nabije Oosten. Joseph Sisco, deze week ln Moskou. Zij kunnen worden beschouwd als een antwoord op de Russische voorstellen van vo rige maand. De besprekingen zijn „zakelijk en ernstig" geweest, aldus de Ameri kaanse woordvoerders, die echter weigerden te zeggen of vooruitgang was geboekt. Minister Stsco ls intussen naar Stockholm vertrokken waar hij een I ontmoeting zal hebben met Oe Thants J afgevaardigde dr Gunnar Jarring. Zoals bekend plegen de Sowjetunie en de VS reed'- enige maanden I overleg over voorstellen die gezamen- lijk aan de Arabische landen en Is raël zouden moeten worden voorge- legd. Dit overleg loop» parallel met j de besprekingen van de Grote Vier I in New York. HET DENKBEELD van een Eu ropese veiligheidsconferentie krijgt steeds meer aandacht in West-Europa. Ondanks of wel licht als gevolg van de gebeurte nissen in Tsjechoslowakije. Hoe langer er serieus over nage dacht wordt, hoe meer de voordelen zichtbaar worden. Tegelijk echter de moeilijkheden. Het grootste probleem is niet. of Amerika zal deelnemen. Daar hoeft de zaak niet op af te springen. Beslissend is, welke rol de Russen willen spelen. De Westeuropesc landen willen de tegenstellingen wegnemen, die het Europese continent verdeeld houden met inbegrip van het Duitse vraagstuk. Zij willen voor dit laatste een vei ligheidsverdrag, omgeven met ga ranties van Rusland en Amerika die vanwege hun geografische ligging geen partij behoeven te zijn. Op zichzelf is dit al moeilijk te ver wezenlijken, omdat Engeland en Frankrijk anders dan de andere Europese landen in het bezit van kernwapens zijn. De Russen staat iets anders voor ogen. Zij willen geen veiligheidsver drag, dat hun greep op de landen van Oost-Europa minder stevig maakt. Zij wensen h£t tegendeel. Moskou trae.ht de Amerikanen uit Europa te krijgen om zo een machtsvacuüm te scheppen, en ver volgens naar een dominerende posi tie in Europa te streven. Zelfs de Fransen, wier vroegere président gedachten had over een Europa van de Atlantische oceaan tot de Oeral, zullen daar geen be hoefte aan hebben. Een veiligheidsconferentie heeft jrin. Men moet echter wel weten waar men over spreekt, wil men niet zoals zo vaak in het verleden langs elkaar heen praten. j

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5