Spanningen Waardgracht kunstmatig ontstaan WEEKAGENDA Commentaar kamsteeg Wethouder Piena: VERSTOPPING? Schuttersveldwegen in aanleg Huurtoeslag middel om doorstroming te bevorderen voor de limerick van de week een polaroid land camera (f 129.-) cadeau :ve Dr. Schoonheim en dr. v. d. Laan voor „Hier en nu" Druk seizoen voor Stadsgehoorzaal Intrede ds. Boer in Zoetenneer SCHATGRAVEN IN NOORDWIJK UNIEK VOOR LEIDEN Afbreuk GOUDEN VERLOVINGSRINGEN Juwelier v. d. WATER EUWE lEIDSE COURAN1 VRIJDAG 18 JULI 1969 EIDEN Wij hebben in Leiden een aantal boosdoe ners. Bezitters van een groot aantal van die huisjes, die typische huisjesmelkers, waarvan we er gelukkig in Leiden nog maar een paar, twee of drie hebben, die voor een prikje zo'n huisje kopen en het vertikken om er ook maar iets aan te doen. Maar verder: Leiden is 'J1 nu eenmaal een oude stad, die behept is met een groot 'iaaantal oude rot huizen, maar «laar kan je de eigenaars »iet de schuld van geven. an hpt woord is wethouder C. J. Piena. nipt allepn ambtelijk (hij wethouder van Openbare H erken maar ook emotioneel sterk ij de sanering van de Leidse binnenstad betrokken, k weet u-at er daar aan de H aardgracbt aan de hand is. Ze zeggen ou wel. laat die wethouder op zijn fielsie maar eens deze buurt 'oorrijden. maar dat doe ik regelmatigIk wil niet veel zeggen, mar als er een is die weel wat daar gebeurt en tcat de geschiede- is is van die buurt dan hen ik dat-wel. In mijn jeugd zal ik al in ie buurt. In de tijd van Rinus van der Lubhe enzo. hel kosthuis tan juffrouw Van Zijp en de lijd van „Pa!vu"'-Proletariërs Aller and en Verenigt U". een spanningen beroering op de Waardgracht, de ■ties, die de afgelopen weken zo aandacht hebben getrokken, be- idert wethouder Piena positief, i] ziet het allemaal niet als een ap in zijn gezicht, slist niet. Het klinkt misschien el verwaand, maar wat we kun- li in doen. doen we. Er zijn tussen tat< bevolking en mij. in verband de sanering echt geen span ier ngen geweest. Klachten natuur- k. maar die krijg ik ook van het tpenburg en de Witte Singel, ten de problematiek van de hele ^jk zie ik deze actie als een sti- at*%ans. Alleen het nare en dat wil eerlijk zeggen is, dat deze actie ^Instmatig is. Op het moment, dat 1 H gingen breken aan het huis, w0 larin die jongens klandestien té® n getrokken, begon de heibel. Heibel jen zich op straat staan op een ^even moment. Dan kan je gaan 'aa* isoferen of de gemeente voor die igens nu wel of niet moet zor- dat is een punt apart :er is, dat wij veel moeite ge- hebben om de vorige bewo- er uit te halen. Op de nor- ile manier, met huisvestingsver- ïning en vergoedingen. Maar het liet voor de sloop was op. Nu isch :n, LlljO rf. Stat rfle vei aar van ia! B komen er twee van die knapen en die trekken erin. Of het nou Jan tje of Pietje is kan me niks sche len. Het krediet komt los, we gaan afbreken en dan begint de heibel. Voor die tijd, echt, neem dat nou van mij aan en dat kan je in de wijk gaan vragen, was er geen spanning tussen de bewoners en de gemeente. Die spanning is op kunstmatige wijze ontstaan. Is de bevolking dus opgehitst? Eh, ja. Misschien zou ik het ook gedaan hebben, dat weet ik niet, maar toen is het begonnen. Klandestien En illegale bezetting? Dat bestrijd ik ten enen male. Als je met veel moeite en kosten mensen uit een saneringsbuurt in een wijk geplaatst hebt waar ze zich weer een beetje gelukkig voelen en in een gemeenschap, die niet zo steriel is als in een wijk met flats, als je veel geld hebt uitgegeven en er trekken dan klandestien mensen in. die niet betalen, geen bliksem huur. dan vind ik dat erg. Hoezeer ik ook begrijp, dat ze het doen. Deze jongens vallen tussen wal en schip. Ze kunnen pas bij Huisves ting terecht als ze 35 jaar zijn Daarom ben ik oook bezig voor dit type jongens een- en tweekamer flatjes rond te krijgen in plannen bij het Bevrijdingsplein. Over de adhaesie van de studenten LEIDEN Dr. P. L. Schoonheim. predikant voor het experimentele kerkewerk van de Leidse hervormde gemeente, en dr. H. van der Laan. radio-astronoom te Leiden, komen morgenavond omstreeks tien voor half elf via Nederland I op de NCRV-televisie in de actualiteiten rubriek ..Hier en Nu". Zij zijn geïnterviewd in verband met de zondagmorgen om 10 uur in de Hooglandse kerk te houden dienst, waar dr. Schoonheim in zijn preek de maanreis en bepaalde vra gen die daarover bij de mensen le ven. aan de orde zal stellen. Hij heeft zich hiervoor verzekerd van de medewerking van een deskundige, die aan de Leidse sterrewacht is verbonden. Dr. Van der Laan is ge reformeerd en woont in Leiderdorp. Wist u dot daar hele kleine pilletjes tegen |Urt||D|| flY bestaan? Nourypharma in Oss maakt ze: IzvUllll-MA Jj LEIDEN Ondanks het wegval len van de Leidato in de Stadsge hoorzaal en de invloed van de BTW heeft het bezoek hieronder niet te lijden gehad Het aantal bezoekers bedroeg 154.000 personen. Niet min der dan 65 concerten werden dit jaar gegeven. Een record aantal examen kandidaten legde proeven van be kwaamheid af (ruim 20.000 personen) Ruim 30 personeelsverenigingen vier den dit jaar feest. Er werden ruim 4000 maaltijden geserveerd. De agen da voor 't komende seizoen is al voor het grootste gedeelte gevuld. LEIDEN De directeur Gemeente werken heeft de aanleg van wegen op het Schuttersveld, waarvan on langs de aanbesteding is gehouden, gegund aan het Leidse aanneming- hedrijf wegenbouw Gebr. Schouls n.v. voor de inschrijfsom van f 579.040. Dc hoogste inschrijver was de fa. A. C. van Bcuningcn te Oss met f611.440. Schouls is onmiddellijk na de gun ning begonnen (gisteren) met het aanvoeren van materialen op het werk. Men streeft ernaar, in ver band met de nauwluisterende op- leveringsdata van de verschillende ZOETERMEER Ds. G. Boer uit Katwijk, die een beroep naar de Ned. Hervormde gemeente aan vaardde. hoopt op zondag 5 oktober zijn intrede in de Mor genster kerk aan de Nassaulaan te doen. Ds. Boer vervult de vacature, ontstaan door het vertrek van ds. H. K.van Win gerden. NOORDWIJK Op 22 juli zal voor het Palace Hotel voor de 19e maal de jaarlijkse internationale schatgraver!j worden gehouden. In zet is de befaamde houten kist met honderd zilveren guldens Ter inleiding van het schatgra- 'ersfestim zal het muziekkorps ..Crescendo" maandagavond 21 juli een rondgang door de badplaats ma ken en daarna een concert geven. NOORDWIJK Het bestuur van de tafeltennisvereniging TOV orga niseert zaterdag 26 juli een viswedstrijd voor jeugdleden. De viswedstrijd wordt gehouden aan de Leidsevaart. Aanvang 2 uur. Vrijdag IS juli itskerk. kwart over 8: orgelcon- Peeters. Apotheken >end voor spoedeisende gevallen: tek D. C. Kok, Rapenburg 9. tel. e CO theek R. van Breest Smallenburg te dorp en Apotheek Voorschoten zijn gebe lele weelt geopend. Films atica tER a Tekenfilmpararte. al., alleen Idags 2.30 uur, zo 2 en 4 uur: 7 en ur "s avonds Blow up. 18 jaar, vr- -nacht: La collectioneuse Chitty-Chitty, Bang bang. a.l., 2.30 en 8 uur. ;OREen spookplraat als maat. a.l., 9.15 uur, zo 2-30, 4-43. 7 en Het geheim van de witte non. dag. 2.80. 7 en 9.15 uur. zo 2 30. n 9 15 uur; vr- en zat-nacht' Su- 18 jaar. DIO Kare John. 18 jaar. dag. 230. zo 2 30. 4 45. 7 en 9.15 uur. IKON: Bertrand in on(t (roerend al. dag 2 30. 7 en 9.15 ur. zo 2.30. en 9.15 uur. isade ur toem "na ring' ,-3( lf i^poi il we w ai vi en v ai uitgi h rivé- »pa Behandeling r jlikllnlsche bahandcilng na onge- wordt van dinsdag 12 uur. Cs mid- $ot woensdag 12 uur waargenomen waa iet Dlaconessenhuis. Vrijdag 12 uur "erdag 12 uur door het St. Elizabeth- nuis (Hooigracht!. Op andere igen en op zondagen door hel Aca- Ziekenhuis. Gemeenschap Zuid-West verlenings- en informatiedienst Leiden-Zuid-West, secretariaat Jac- Urlusplantsoen 83 voor hulpverle- nn telef. 24101 bij geen gehoor telef. Voor informatie; telef. 33921. Bezoekuren Ziekenhuizen tmlsch ziekenhuis voor patiënten ltn.. ashe la. lb en 2e dagelijks (toej|] jo 14.30—16 en 19—20 uur. patiënten in klasse 1 maandag, üktobl lag. donderdag en vrijdag 18.1519 - 13—14. zaterdag 15—16. zondag christelijke en nationale feest- 14.30—16 uur. wonkliniek: maandag t/m vrijdag an Al ''30 uur. zaterdag 15.30—16.30 uur. dn 15.30—17 uur. epatlënten op de vrouwenkliniek 10.30—11.30. 14—16.30 en 19—20 de afdelingen verloskunde en kln- n eeskundc kunnen kinderen bene- 6 resp. 12 jaar niet worden toege- t belang van de patiënten kunnen er dan twee bezoekers tegelijk bij tiënt worden toegelaten, bethzlckenhuis Lelden derde klas ks van 2 tot 3 uur cn 's avonds van voor 7 tot half acht, kraamafdellng Iks van 3 tot 4 en 's avonds van voor 7 tot half acht: tweede klas Iks van half 12 tot 12. 2 tot 3 en (ks van half 7 tot half 8. kliniek Leiden dagelijks van half tot half drie en bovendien op 'S-. vrijdag- cn zaterdagavond var. zeven Klassepatiënten dagelijks iven tot acht. thlatrlsch ziekenhuis Endcgcest. dinsdag en vrijdag 13 tot 14.30 uur, zon dags II tot 12 en 2 tot 3. Dlaconessenhuis. dagelijks eerste kl. 11 tot 12. 1.15 tot 2 en 7 tot 8 u.: tweede kl. 1 15 tot 2 en 7 tot 8 u.: derde kl. 1.15 tot 2 en 7 tot 8 u.; kinderafdeling dagelijks van 1.15 tot 2 en van 6.30 tot 7 u. ALPHEN Hijnoord alle klassen dage lijks van half 5 tot half 8, op zondag van 4 tot 6 met bovendien op dinsdag en don derdag een halfuurtje voor vader van 6 tot half 7. NOORDWIJK Sole Miio klasse-pa tiënten dagelijks van 3. tot half 5 en des avonds van 7 lot 8. zaalpatiënten zon dgs. van 1 tot 3. dinsdag van 1 tot half 3. donderdags van half 7 tot half 8 en zater dags van 1 tot half 3. KATWIJK Zeehospitium, longkliniek dagelijks van half 3 tot half 4, dinsdag en donderdag evenwel van 7 tot 8. tbc-afde- ling dagelijks van half 3 lot half 5. Reva lidatiecentrum dinsdag en donderdag van 7 tot 8 en zaterdag en zondag van half 3 tot half 5. Revalidatiecentrum kinderen woensdag van 7 tot 8 zaterdag en zondag van half drie tot half vijf. Longkliniek en tbcëafdeling kinderen woensdag van 7 lot 8 en zaterdag en zondag van half 3 tot half 4. Musea en Horlus Volkenkunde, Steenstraat: op werkdagen zondag van Museum verkdagei 10 tot 5 u.. ook zaterdag, l tot 5 uur. Oudheden. Rapenburg op 10 tot 5 u., ook zaterdag, zondag van 1 tot 5 Sted. Museum De Lakenhal. Oude Sin gel op werkdagen van 10 tot 4 uur. zon dag van 1 tot 4 uur. Hortus Botanicus (Rapenburg!. op werkdagen van 9 tot 12 cn van 2 tot 5 uur. kassen zaterdags en zondags gesloten, ten. Museum molen De Valk Dagelijks open van 10 lot 5 u., zondag van 1 tot 5 uur, maandag gesloten. Tentoonstellingen Lakenhal, tot 31 augustus: Penntngpara- de. dagel. v. 10—17 u.. zond. 13—17 u. Heempark Oegstgeesterweg (Kikkerpol der): Flora van eigen bodem, dagelijks van 8—5 uur: van mei tot en met oktober op zat. en zon. 2—5 uur. Lakenhal: tentoonstelling Roeland Ko ning (schilder) t.g.v. 70ste verjaardag (schilderijen en tekeningen uit de Jaren 1917 - 1969). van 7 juni tot 13 juli. dagel van 10—17 uur. zondag van 13—17 uur. Galerie Van der Vliet Botermarkt 3. 5 juli tot 28 augustus zomerexpositie schil - derljen. grafiek, mozaïeken en plastieken van Grans de Haas. Iyd de Jonge van Zwljnsbergen en Gerrit Polder, dinsdag t.m. zaterdag van 9 tot fi uur 's avonds na telef. afspraak. WASSENAAR Kunstzaal Heuff: 28 Juni t.m. 23 Juli: schilderijen en prenten van Els en Frans de Haas. maandag t.m zaterdag van 10 tot 5 uur. dinsdagavond van 8—10 uur. Mobiel Kantoor ANWB Elke donderdag van 10 tot 4 u. op Lam mermarkt bij molen De Valk. Alarmnummer* Brandweer 5 maal 3. Politie: 5 maal 4. Doktersdlenst: 5 maal 2 (zat. 10 u. voor middag tot zondag 24 uur). EHD: 20645. aan het Waardgrachtcomitc: Ik vind het alleen zo merkwaardig, dat een studentenorganisatie waar voor nogal wat gedaan wordt op zo'n manier reageert....:, ze zitten, zoals dat in onze kringen heet, op hun eigen nest te kakken. Meelfabriek In het saneringsgebied tussen de He rengracht en de Zijlsingel zijn on geveer tachtig huizen in eigendom van de gemeente. Ongeveer 95 zijn nog in handen van particuliere eigenaren, terwijl de Looierstraat op enkele pandjes na geheel bezit is van de Meelfabriek, die van plan is de grond te gebruiken voor uitbreidingen. De eigenaren van de huizen rond de Waardgracht wei geren tot op heden de huizen te verkopen, zodat aldus wethouder Piena, onteigening zal moeten plaats hebben. „Maar", zegt de wethouder, „reali seer je wel. zelfs al hebben we dc hele boel onteigend, dan hebben we de mensen nog niet verplaatst. Soms wordt twee of drie keer een andere woning aangeboden, maar de mensen weigeren. Omdat de nioeder, de zuster of de zoon in de omgeving woont; „we hebben altyd in die wijk gewoond en waarom moeten we er nou uit?; we aarden niet ergens anders". Toeslag Je moet ook weten, dat het voor veel mensen uit saneringsbuurten fi nancieel onmogelijk is om te ver kassen, die een verhuizing en een hogere huur niet kunnen betalen. Stel, de eerste huizen in de Meren- wijk zijn klaar; je wilt de mensen erin hebben maar de sprong is fi nancieel te groot Ik vind dan dat er een individuele huurtoeslag moet komen". Wethouder Piena is een enthousiast voorstander van individuele huur- toeslagen, zoals die door het ge meentebestuur enkele maanden geleden in de Huisvestingsnota zijn bepleit. Het is volgens hem hét middel om de doorstroming (be woners van oudere goedkope hui zen naar betere maar duurdere woningen) te bevorderen. „Ik heb er in Engeland de toepas sing van gezien. Gezinnen betalen naar draagkracht huur. Iemand die twintig pond verdiende betaalde zeven pond huur. maar de buren betaalden slechts vijf pond. terwjjl het toch dezelfde huizen waren. De overheid subsidieerde daar dus per geval. Daar moeten we in Nederland ook naar toe; hel srhept bovendien mo gelijkheden om gezinnen indivi dueel maatschappelijk te begelei den. Het is namelyk zo, dat veel mensen vast zitten aan een bepaald bestedingspatroon, dat zy moeilijk kunnen wijzigen of waar een ho gere huur niet in past. Voor de sociale bouw in de Meren- De wethouder op een van zijn vele tochten door het nood- gebied" Waardgracht en omge ving. Foto van hedenmorgen 8.15 uur. Foto Dirk Ketting- Van der Horsi wijk wij zijn bezig om daar in vijf compartimenten 1200 woning wetwoningen en premiewoningen te plannen lijkt mij dat een goede oplossing. Huizen van een DE KASTEN-SPECIALIST Hooglandse Kerkgracbt 47-49 hoek Nieuwstraat, LEIDEN fel. 01710-33078 600 modellen - un'.ek in de kastenv-ereld Haarlem Den Haag Leiden tweehonderd gulden, die toch echt niet bestemd zijn voor zogenaamde rijke mensen, kunnen op deze ma nier met een individuele huursub sidie worden bewoond. onderdelen, nog voor de bouwvak vakanties (volgende week vrijdag) de zandbaan voor de noordweste lijke rijbaan van de Oegstgeester weg gereed te hebben. Zoals bekend gaat het hier om een stuk Oegstgeesterweg van 500 me ter tussen Stationsplein en Willem de Zwijgerbrug (vierbaans met middenberm), verbreding van de verbindingsweg tussen Rijnsbur- gersingel cn Rijnsburgerviaduct (tweerichtingverkeer. vierbaans) en de „ombouw" van de Rijnsbur- gerrotonde van het Stationsplein in een vierpuntskruising. Het is wel een groot werk, maar niet ..diepgravend", want vorig jaar kwam het bij dit karwei behoren de diepriool gereed. Het bestek vermeldt voor het hele werk 28 weken van vijf werkbare werkda gen. Subsidie voor Leids onderzoek naar Venus LEIDEN De Nederlandse orga nisatie voor zuiver-wetenschappelijk Onderzoek heeft prof. dr. H. C. van de Hulst, hoogleraar in de astrono mie aan de rijksuniversiteit te Lei den. een subsidie verleend voor een onderzoek naar de samenstelling van de wolken op de planeet Venus. Dit onderzoek wordt verricht door drs. H. Hovenier, die de resultaten daar van te zijner tijd in een dissertatie zal neerleggen. In een onderhoud met prof. Van de Hulst vernamen wij dat de wol ken op de planeet Venus schitterend wit zijn. zodat deze planeet witter is dan welke andere ook. Wat men van Venus van de aarde af ziet, is het licht dat tegen de bovenkant der wolken op Venus weerkaatst wordt. Nu is het merkwaardige, zo ver volgde de hoogleraar, dat wij al sinds een jaar of veertig gegevens bezitten over de polarisatie van liet licht, dat door de wolken op Venus weerkaatst wordt, maar lot op heden geen bevredigende verklaring van deze gegevens hebben gevonden. De nieuwe meetgegevens, die ons uit Amerika en Frankrijk hebben be reikt. bevestigen en verfijnen wat al vroeger over de polarisatie is ontdekt maar de berekeningen daarover zijn uiterst ingewikkeld. In Leiden is nu voor dit soort berekeningen een nieuwe methode ontwikkeld, zodat ook de vraag hoe het licht vele ma len door de deeltjes in de wolken op Venus wordt verstrooid, beter zal kunnen worden aangepakt. TAE heer Herman Amptmeyer. lid van de Leidse gemeenteraad voor de PSP, moet natuurlyk wel uitkijken dat hy niet aan volks mennerij gaat doen. Hij heeft na dat het comité Waardgracht by de burgemeester was geweest ook een duit in het zakje gedaan. Toen de heer Otto de verzamelde Waard- gracht-bewoners buiten waardig en kalm had verteld wat er in het burgemeestershuis was gebeurd, richtte de heer Amptmeyer zich nog met een toespraak tot de me nigte. De burgemeester had al veel eerder op de Waardgracht moeten komen kyken en er moeten wo ningen worden gebouwd in plaats van tanks. Als raadslid dient de heer Ampt meyer, die waarschynlyk zelf in deze affaire pas voor dc eerste keer met het concrete Waard- grachtproblcem is geconfronteerd, tc weten dat de zaak zó eenvoudig niet ligt. Hy heeft hier dc indruk gewekt, van onlustgevoelens ge bruik te willen maken om de on lust nog aan te wakkeren, zon der dat het doel iets naderbij ge bracht wordt, en om over de rug gen van dc Waardgracht-hewoncrs heen zyn politieke hartstochten bot te vieren. De drieste methoden die de heer Amptmeyer voor ogen staan om verlichting te brengen in de Leidse huisvestingsnood zyn voor een redelijk denkend mens evenmin bevorderlijk voor een zo snel mogclyke oplossing van dit vraagstuk. Wy hopen dat de Waardgracht-bc- woners dit doorzien en dat hun actie zal blyven verlopen zoals zij lot dit ogenblik is gevoerd; in dringend maar correct, niet sfeer- bedervend. Daarvoor staan te grote belangen op het spel. Voor de heer Amptmeijcr moge dat een prikkel zyn zich by derge lijke gelegenheden iels beheers ter te gedragen. Zy bedoelingen zullen wel goed zyn, maar zo'n optreden kan de zaak meer af breuk doen dan dienen. Constant - Love - Anjer - Desiree - Martinshof ook met briljant. Zeer grote keuze. Op het graveren kunt U wachten en zonder kosten verhoging ALTIJD VOORDELIG 's Maandags gesloten. Een giraffenechtpaar uit Wassenaar wou rijles gaan nemen zonder gevaar Hun kinderen zeiden: ,,Een hals leert nooit rijden" Maar in een Volkswagen speelden ze 't klaar. Ingezonden door: G. LAMMERS-Deelstra Ruysdaelstraat 95, Alphen. OEGSTGEEST - Geversstraat 30 LEIDERDORP - v. d. Valk Boumanweg 2 VOORSCHOTEN - Hofweg 39 (a.d. Voorscholerw.). Er zijn veel mensen, die graag lime ricks maken. Kamsteeg biedt hen elke week een kans een prachtige Polaroid Land Camera te winnen. Dit ..Klaar- terwijl-u-wacht-toestel" is ook ge schikt voor kleurenopnamen. Uw in zendingen moeten één van de volgen de onderwerpen behandelen: Kamsteeg Volkswagen Kamsteeg Watersport Kamsteeg Schade Service Kamsteeg Verhuur Kamsteeg Rijschool Kamsteeg Occasions VOORWAARDEN Uw inzendingen (U mag er zoveel ma ken als u wilt) dient u wekelijks vóór donderdag 1 8.00 uur te deponeren in de wedstrijdbussen geplaatst in de showrooms van onze bedrijven te Oegstgeest, Leiderdorp en Voorscho ten. Uw inzending s.v.p. in een geslo ten enveloppe met daarop uw naam. adres en e.v. telefoonnummer. Deze wedstrijd eindigt op 24 juli 1969. Een deskundige jury wijst wekelijks de beste limerick aan. die steeds op de daaropvolgende vrijdag op pagina 3 van deze krant wordt gepubliceerd. Wij behouden ons het recht voor de inzendingen met vermelding van uw naam te publiceren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 3