w S Pastorale zorg voor Nederlandse patiënten in het Belgische Geel Is het juist dat kerken geen belasting betalen VRAAGT AMNESTIE VOOR STUDENTEN Kan de kerk de hogeschool aan? Een ivoord voor vandaag Oud-gereformeerden geen binding aan bepaalde zending Hoge Raad van VS moet uitspraak doen Uw probleem is het onze... Fusie lutherse kerken in YS Openbare hearing over afkoopsom Geen ambassadeuif 7 van VS bij Paus Bea's dagboekei worden uitgegeve VRIJDAG 18 JULI 1969 Wij schijnen in deze wereld als lichtende sterren, als we het woord des levens vasthouden, zegt Paulus aan de gemeente van Philippi. En dan voegt Paulus er iets merkwaardigs aan toe. De christenen van Philippi, zegt hij, moeten zijn „mij ten roem, tegen de dag van Christus, dat ik niet vruchteloos mijn wedloop gelopen, noch vruchteloos mij ingespannen heb." Deze apostel heeft zich ontzaglijk ingespannen om mensen te winnen. Hij heeft er voor in de gevangenis gezeten. Hij is vele malen gegeseld. Hij werd soms dood achter gelaten, als ze hem gestenigd hadden. En toch liet hij zich niet ontmoe digen. Duizenden hebben door hem het evangelie gehoord en zijn door hem tot geloof gekomen. Maar zal er straks, als Chris tus terugkomt, iets van blijken, dat hij zo trouw zijn best ge daan heeft? Paulus heeft gedaan wat hij kon, maar zullen de mensen trouw blijven aan het evangelie? Zo is het evangelie van geslacht op geslacht overgeleverd. Maar onze ouders kunnen niet voor ons geloven. Ze hebben ons het evangelie doorgegeven, maar geloven en trouw zijn moeten wij zelf. Wat zal er over zijn van het geloofsgetuige nis van een vorige generatie als Christvi komt? En als Christus komt, waar kunnen wij dan op wijzen? Heeft ons geloof vrucht gedragen? Ik bedoel niet in de vorm van een (eigen) godzalig leven. Neen, ik bedoel in de vorm van godzalige levens, van mensen die door ons getuigenis tot ge loof gekomen zijn, van kinderen die door ons getuigenis met de Here Jezus willen leven. Wat zal onze roem zijn? We lezen vandaag: Romeinen 6 1-11. (door drs. N. Scheps) In de Statiestraat in de Belgische stad Geel staat een kerkje. Hel protestantse tempeltje wordt het wel genoemd. Het is klein en heel eenvoudig ingericht. Aan de muren lezen we enkele teksten. Wat zijt G\j vreesachtig, gij kleingelovigen. Hebt goede moed. Uw Vader weet wat gjj nodig hebt. Het gebouw behoeft niet groot te zijn. Als er een kerkdienst wordt gehouden, komen er 15 a 20 kerkgangers. Het zjjn de Nederlandse patiënten van de Rijksinrichting voor ge zinsverpleging van geesteszieken, die in Geel is gevestigd. Al zullen ze allemaal niet alles begrijpen, ze komen naar de kerk om te luiste ren naar het evangelie, dat ds. A. Horst, Hervormd predikant te Delft, hun brengt. Na afloop van de dienst drinken ze met elkaar koffie en thee. Ds. Horst deelt de tijdschriften uit, die hij heeft meegebracht. Hij praat wat met ze. Hij kent ze allemaal, want sinds 1955 wiidt hij aan deze mensen zijn pastorale zorgen. Om de twee a drie weken gaat hij naar Geel. Als hij 's zondagsmorgens in Delft heeft gepreekt, stapt hij in zijn auto. Tn deze Belgische stad be gint om kwart over drie de dienst. Ds. Horst blijft er 's maandags ook en zoekt dan de patiënten op. (Van onze kerkredactie) NEWT YORK Is het juist dat kerken geen belasting beta len? Het hoogste gerechtshof van de Verenigde Staten gaat zich eindelek op deze vraag be zinnen. Iedere keer als een der gelijke kwestie sinds 1877 werd ingediend wees het de zaak terug. De vraag kan aan de orde gesteld worden, omdat de Amerikaanse grondwet de volledige scheiding tus sen kerk en staat bepaalt. De laatste jaren is deze uitspraak zo verstaan dat op openbare scholen niet meer gebeden en uit de bijbel gelezen mag worden. Nu duikt de vraag op of de kerken ook belasting moeten gaan betalen. Op één punt gebeurt dit al. Tot nu Drieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet In behandeling worden eenomen. Ge heimhouding Is verzekerd. Vraten die niet onderling met elkaar In verband staan moeten In afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden Ingesloten. Raad van lezer: Onlangs las ik in uw blad iets over het schoonhouden van kachelruitjes. Nu heeft onze haard al drie seizoenen gebrand en de ruitjes zijn nog als nieuw. Bij mijn schoonzuster, die ze op dezelf de wijze onderhoudt, staat de haard al 9 of 10 jaar en haar ruitjes zijn nog bijna als nieuw. Wij onderhou den ze op de volgende manier: Twee of drie maal per week, wan neer de kachel natuurlijk niet al te heet is, dus het liefst 's morgens na het opstaan, de ruitjes eerst afdoen met droge staalwol. Daarna behan delen met glaspol. Dit is speciaal voor vuile ruiten. Natuurlijk de ruit jes van boven naar beneden behan delen. Ik heb juist altijd gehoord dat niets zo slecht is als water, ook vroeger al bij het schoonhouden van mica. Als het erg ingebrand is, zal het wel niet meer helemaal helder worden, maar ik denk toch wel dat ze bij herhaalde behandeling een heel eind zullen opknappen. Vraag: Heeft de weduwe van een zelfstandige recht op weduwen- eventueel wezenuitkering? Zo ja, tot wie moet ze zich wenden? Antwoord: Inderdaad is dit in het algemeen het geval. Zij wende zich tot de raad van arbeid. Vraag: Onze gaskachel geeft een lucht af, die je op de keel slaat. Sommige mensen, die op bezoek ko men, beginnen te niezen. Zelf heb ik last van bronchitis. Nu is er in fe bruari een buis gezet in de schoorsteen, maar dit heeft niets ge holpen. De blokken in de kachel zijn mooi wit. en de leverancier van de kachel kan niets vinden. Als hij pas aan is. ruik je niets, maar zodra hij afslaat, begint de lucht Antwoord: Reeds eerder hebben we een dergelijke klacht onderzocht en toen bleek de oorzaak te zijn de rubberrug van de vloerbedekking, die een nare lucht afgaf door de warmte van de gaskachel. Een stuk je zeil of een kachelzei'tie voor de kachel eaf toen de or»'o--:n2 Kan dit ook bij u het geval zijn? Is de schoorsteen coed geveegd? Vraag: Welke maatregelen kan de huiseigenaar nemen, als de huurder vier maanden lang in gebreke blijft te betalen? I toe werden kerken behandeld als i stichtingen zonder winstgevend doel. i Maar de laatste jaren slaat de Ame rikaanse belastingsdienst kerken aan J als zij op zakelijk gebied een concur rent worden voor maatschappijen die wel op winst uit zijn. Zo moeten te genwoordig de kerkelijke uitgeverij en belasting betalen, ook als zij niet op winst uit zijn. Maar de kerken werden nimmer aangeslagen voor inkomstenbe lasting, of voor straat- en rioolbe lasting voor kerkgebouwen. Een in woner van New York, Frederick Walz, wil dat dat wel gebeurt. Hij beweert meer belasting te moeten be talen, omdat de kerken belastingvrij zijn. In wezen, zegt hij, steun ik dus de kerken, want ik moet opbrengen wat zij niet opbrengen. KOCHT LAND Walz heeft er nog ai wat voor over om zijn zaak te bepleiten. Deze advo caat, die zeer teruggetrokken leeft, heeft voor honderd dollar een stuk grond gekocht van zeven bij tien me ter op Staten Is'and. Er staat niets op en er kan niet op gebouwd worden, want het heeft geen enkele verbin ding met een straat. Walz moet jaar lijks 5,24 dollar aan grondbelasting betalen. Walz zegt een christen te zijn, maar niet tot een godsdienstige orga nisatie te behoren. Hij is alle kerken vijandig gezind. Hij wil persoonlijk niet over zijn strijd spreken, heeft in zijn huis geen telefoon en reageert niet op brieven. Zijn rechtzaak is al drie maal voor geweest en iedere keer werd hij in Hor: 1. damp, 4. uitroep, 5. maanstand. 7. militair commando. 9. koraalrif. 11. boom. 12. nakroost. 14. lichaamsdeel, 16. lengtemaat(afk), 18. voorvoegsel, 19. nevenschikkend voegwoord. 20. voedsel, 21. muziek noot, 22. sint(afk), 23. spil van een viel, 2R. deel van het jaar (afk). 27. bijwoord, 29. eerste boek van Mozes (afk), 31. biersoort, 33. bijwoord, 35. plaats in N.Brab, 37. voorzetsel, 39. oude lengtemaat, 40. jongensnaam. Vert: 1. bron. 2. muzieknoot. 3. voor zetsel. 4. lichaamsdeel, 6. wang, 7. uitroep, 8. meisjesnaam. 9. slede, 10. soort onderwijs (afk), 11. plaats in Utrecht, 13. vervoeging van een hulp- werkw., 15. houten klepper. 17. voor werp om te snijden. 18. familielid, 23. stad in Frankrijk, 24. scheik. element (afk), 26. part, 28. voorzetsel, 29. voor- naamw, 30. heden, 32. voegwoord, 34. bedekking van een gebouw, 36. duin vallei, 38. bijwoord. Oplossing vorige puzzel: Hor. 1. donker-ink; 2. unie-vader: 3. Isère-sela; 4. ter knie-ka; 5. sla-ea-leem; 6. le-gram-elp; 7. Ag-nor-orde: 8. Niers-ns-es; 9. de-Sam-stro. Vert: 1. Duitsland: 2. ons-elegie; 3. nier-Ag nes; 4. kerker-ora; 5. evenaar-Sm; 6. ras-Ilm-ons; 7. idee-eerst; 8. nel-kel der; 9. kraam-peso. het ongelijk gesteld, maar ging hij in hoger beroep. Geen enkele keer is hij persoonlijk verschenen om zijn zaak te bepleiten. De vraag is nu of de zaak voor de hoge raad doorgang kan vinden, want daar moet een zaak mondeling worden toegelicht. Verschijnt Walz ook daar niet, dan wordt de zaak eenvoudig afgevoerd. GEEN STEUN Erg veel steun heeft Walz nog niet weten te winnen. Zelfs de organisatie die zich noemt: „Protestanten en an- j dere Amerikanen Verenigd voor de Scheiding van Kerk en Staaf' voelt niets voor een belastingplichtige kerk.. Deze organisatie wil alleen dat de kerken belasting betalen als zij op een bepaald gebied concurrenten zijn van zakelijke belangen. Daarom vragen velen zich in Ame rika af, waarom de hoge raad deze zaak nu wel aanvaard heeft, na zo lang geweigerd te hebben zich uit te spreken. Misschien, zo menen sommi gen, omdat de raad een dergelijk probleem eens en voor altijd uit de wereld wil helpen door met nadruk te verklaren dat kerker, niet be lastingplichtig zijn. Daarbij komt hij in de Belgische gezinnen. Want de inrichting in Geel is uniek: de patiënten worden er ver pleegd in gezinnen Het is een uitzon dering, wanneer ze in de inrichting zelf opgenomen worden. Dat gebeurt wel eens, bijvoorbeeld als ze ziek zijn of een moeilijke periode doorma ken. Andere inrichtingen kennen de gezinsverpleging ook wel maar het bijzondere van Geel is dat ze daar regel is. Pleeggezinnen De patiënten worden geheel in de gezinnen opgenomen en zij voelen er zich thuis. Het gezin van de kostge- ver, zoals men de gastheer noemt, is ook vaak erg gehech+ aan de zieke. Dat blijkt wel als we samen met ds. Horst een bezoek brengen aan een pleeggezin, de familie Kerckhofs. Wij zouden de patiënt niet meer kunnen missen, zegt de vrouw des huizes te gen ons. We hebben er al vierentwin tig jaar een in huis. Onze tegen woordige huisgenoot is bijna twaalf jaar bij ons. Mijn moeder heeft ook altijd zo'n zieke verpleegd. Zolang ik me herinner, is er bij ons een patiënt in huis geweest. Vraagt zo'n patiënt vaak niet een speciale zorg? vroegen we mevrouw Kerckhofs. .Natuurlijk. Ook is zo'n zieke wel een<= lastig Daarom moeten we soms streng zijn. Maar echt kwaad kunnen we toch nooit op hem worden." Al de pleeggezinnen zijn rooms-ka- tholiek, want er wonen bijna geen protestanten in Geel en omgeving. Ds. Horst komt dus uitsluitend in rooms-katholieke gezinnen. Maar hij wordt er niet minder hartelijk om ontvangen. Dat hebben we ervaren. •A> Van Dissel Al meer dan 75 jaar wordt er pastorale aandacht besteed aan deze Nederlanders in België. Dit is te dan ken aan ds Eüe Johannes Frangois van Dissel, die in de vorige eeuw hervormd predikant was in het Bra bantse dorpje Bladel. Deze dominee zocht de verstrooide protestanten in. zijn omgeving op. Zo kwam hij in de herfst van 1889 in Geel. Hij ging ook naar de inrich ting en vroeg aan de geneesheer-di recteur, dr. Peeters, of er onder de verpleegden ook protestanten waren en of het, indien dat het geval was, niet gewenst zou zijn dat ze bezocht werden. De directeur, die meermalen zijn verwondering erover had uit gesproken dat niemand zich scheen te bekommeren om de protestanten in Geel, gaf ds van Dissel de raad zich met hen in verbinding te stellen. Dat deed deze predikant en zo maakte hij kennis met ongeveer 30 protestanten in Geel en omgeving. Hij verspreidde lectuur en correspon deerde met hun familieleden. Hun aantal nam langzamerhand toe en na drie jaar meende ds van Dissel dat het nodig was dat er een vereniging in het belang van de Nederlandse patiënten zou worden opgericht. Dan zou het werk kunnen worden voort gezet, wanneer hij daartoe niet meer in srtaat. zou zijn. tekst Mattheus 5:7 Zalig zijn de barmhartigen, want hun zal barm hartigheid geschieden. Ds. Van Dissel heeft, zoals ds. Horst zei in de preek die hij hield toen de vereniging 75 jaar bestond, Gods roepstem vernomen en hij is uitgegaan „buiten de grenzen van zijn gemeente", van zijn land om zijn landgenoten in Geel de gelegenheid te bieden het Evangelie te beluiste ren. Hij deed dit in opdracht van zijn Heer en Meester Jezus Christus, Gods gezant, die harten van mensen j in vuur zet en die deze brandenden ROTTERDAM In tegenstelling tot wat wij dinsdag berichtten, ken- nen de Oud-Gereformeerde Gemeen ten in Nederland als kerkverband geen bijzondere binding aan een be- i paalde zendingsorganisatie. Naar men ons meedeelt, is het op de synode, die 7 mei te Amersfoort bijeen was, niet tot een beslissing inzake de zending gekomen. Daarop,EI DJ heeft de „commissie van onderzoek" in dit kerkverband eind mei uitgespro- I ken. dat er geen bijzondere binding bestaat, aan enige zendingscorporatie1 en dat alle plaatselijke gemeenten t vrij zijn, die zending te ondersteu nen, welke zij wensen. van hart, sprak". deze barmhartigen zalig Tevens werd besloten, dat de ledei van de commissie van onderzoek hun^ functies in zendingsorganisaties zou den neerleggen, om ook niet viagant; persoonlijke banden de gemeenten ii een bepaalde richting te dwingen. (ïllPt t Vereniging DUITSE KERKEDAG Zo werd in 1892 de Vereniging in het belang van lijdende Nederlan ders, verpleegd te Geel, in het leven geroepen. Het werk van ds Van Dis sel werd overgenomen door ds. mr. F. C. M. Boenders, die hem de laatste jaren ook al had geassisteerd. In 1955 belastte ds Horst, die toen predikant in Oisterwijk-Helvoirt was, zien met deze arbeid. Hoe benadert ds Horst deze mensen? De preek, die wij beluister den, had ds Horst 's morgens ook in Delft uitgesproken. Dat betekent dus dat hij voor de patiënten een gewone preek houdt. Hij vertelt hun dus niet een soort zondagsschoolverhaal. De individuele benadering van ie der mens, zegt ds Horst, is altijd een moeilijke zaak. Het gaat hier om mensen, die allemaal gestoord zijn. Sommige verpleegden zijn intellectu eel nog vrij goed en zijn ontvankelijk voor een gesprek. Maar met anderen kun je helemaal niet praten. Die be moedig je dan, doordat je bij hen bent of doordat je een sigaret, een tijdschrift of een plaatje aanbiedt. STUTTGART Op de Duitse Kerkedag zijn gisteren de eerste politieke resoluties aangenomen. Met overweldigende meerder heid nam de werkgroep Demo- kratie een motie aan van de ge zamenlijke studentengemeenten in West-Duitsland en West-Ber- lijn. In deze motie wordt amnestie ge vraagd voor allen, die met „politiek gemotiveerde acties" geprobeerd heb ben, de materiële verwerkelijking van de demokratie in de bondsrepu bliek te bevorderen. Uitdrukkelijk werd gezegd, dat dit ook zou moeten Vaak denk je dat je onverrichter j geiden voor politiemannen, die zich zake weggaat, maar dat is niet waar. I -« <-■ •--«-« Men stelt een bezoek wel degelijk op prijs. Onlangs was ik in de infirme rie. de ziekenzaal bij een patiënt, die niet praten kon en die ook doof was. Toch was de man zeer geroerd door de belangstelling, die ik voor hem toonde. Welfareiverk Niet zover van Geel, in Beerse, woont mevrouw G. W. Korteweg-An- driessen. Zij doet Welfarewerk met de patiënten. Dat leidt natuurlijk ook tot allerlei contacten. De patiënten vertellen mevrouw Korteweg heel wat uit hun leven. Soms schrijft zij wel eens voor hen naar huis. De produkten van de arbeid wor den ook verkocht. Van de opbrengst koopt men materiaal en maakt men ieder jaar een reis. De tocht gaat altijd naar Nederland. Het initiatief dat ds. Van Dissel jaren geleden nam, heeft voor heel wat Nederlanders veel betekend. Het is niet vreemd dat in het kerkje in de Statiestraat zijn portret hangt. Daaronder staan enkele gegevens over hem en een verwijzing naar de strafbaar gemaakt hebben bij studen tendemonstraties. Tegen een dergelijke amnestie op dit moment had de minister van justi tie, dr. Horst Ehmke, zich uitgespro ken in een referaat, dat'hij in deze werkgroep hield. De resolutie zal zondag overhandigd wordeji aan bondspresident dr. Gustav Heinemann, als hij op de Kerkedag is. Heinemann wordt in de resolutie op- EUWE l ners typis Leid i eet 'ij de k ice* 101/ u 'aorr naar lis is ie bi jt ande geroepen, om aan zo'n amnestie me te werken. BEZIT De socialisatie van privé-eigendon en het plaatsen daarvan onder demo- kratische kontrole eist een resolutie die met eenduidelijke meerderheii werd aangenomen door de werkgroej „gerechtshof tot onderzoek van het geluk". Deze resolutie was afkomstig var een socialistische politicus uit Stutt gart, dr. Peter Conradi. Er wordt ooi in gezegd, dat privé huis- en grond bezit maatschappelijk verstandige e menselijke oplossingen verhindert. (Van onze kerkredactie) DEN HAAG Vrijdag 21 novem ber zal in het Tweede-Kamergebouw een openbare hearing worden gehou den over het regeringsvoorstel, om de jaarlijkse uitkering aan enkele kerk genootschappen af te kopen met een bedrag van zestig miljoen De hearing wordt gehouden door de bijzondere Kamercommissie, die belast is met de voorbereiding van de behandeling van deze zaak in de Tweede Kamer. „Kan de kerk haar hogeschool nog aan?" vraagt prof. dr. Herman N. Ridderbos in het kwartaalblad van de Theologische Hogeschool van Kampen. Hij bedoelt niet dat er spanningen z(jn tussen de gerefor meerde Kerken en de hogeschool. Er is wel sprake van een „democratiserings-streven" „maar dit richt zich niet tegen de zeggenschap van de kerk." De vraag heeft betrekking op de noodzakelijke uitbreiding van de school, die niet langer een „schooltje" is. Het kraakt in de Kamper voegen. Het aantal studenten is in enkele jaren tijds ver dubbeld. Daar komt bij dat het onderwijs zich ook vernieuwt. „De studenten willen (terecht) in het onderwijs, minder uitsluitend receptief, meer productief wor den. Dat vereist veel experiment, kleinere groepe- bero< :ties, aan idert ij zii ap i; dist el vf SAINT LOUIS (VS) Twee h!n d< therse kerken in de Verenigde Stat» be; hebben besloten zich met elkaar et d verenigen. Het zijn de Lutherse Ker ngen (Missouri-synode) en de Synode va k. Evangelisch-Lutherse Kerken. Als de conventies van beide kerl het besluit ratificeren, zal de laai kerk een district worden van de N souri-synode. Het is de bedoeling, da|pstr dit district zal blijven bestaan t 1977. Dan zullen de gemeenten wol. den ingedeeld bij de bestaande (gei grafische) Missouri-districten. T 1977 hebben beide kerken 'het reet de overeenkomst te ontbinden. ager ;eve ïger ringen, meer lesuren en didactische voorbereiding voor de docenten. Daarvoor zijn helpers nodig, as sistenten, wetenschappelijke medewerkers, enzo voorts. De regering heeft al de handen vol aan de nood zakelijke onderwijsvernieuwing. Kan de kerk dit alles aan? Prof. Ridderbos schrijft dan in zijn arti kei na de vraag: Men denkt daarbij als vanzelf aan de financiële problemen. Wie, zoals ondergetekende, ge durende langere tijd het finan ciële beheer en de financiële geste van de kerk met betrekking tot haar hogeschool heeft kunnen volgen, zal de kerk moeten eren om haar onbekrompen hand. De kerk heeft de school altijd volle ruimte gegeven en niet kort gehou den. Dat is de eer van de kerk en men zal nog een eind moeten lopen om een kerk te vinden, die uit eigen middelen een zo omvangrijke onder neming gedurende meer dan een eeuw niet alleen in stand gehouden, maar ook tot ontwikkeling heeft ge bracht. Aandeel Maar er zijn grenzen, nog niet zo zeer aan wat de kerken zouden kun nen of ook zouden willen, maar aan hetgeen de hogeschool redelijkerwijs als proportioneel aandeel uit de kerkelijke middelen kan vragen en haar door de kerk kan worden toege kend. Laat ons eerlijk erkennen, dat die grens al bereikt is. Reeds is er stagnatie, temporisering zoals dit dan heet in de nodige ontwikkeling, hoewel deze laatste uit nog niet veel meer bestaat dan het inhalen van een achterstand. Dat is geen verwijt aan de kerk. Want de kerk „temporiseert" de bijdragen aan de school niet méér dan die aan ander noodzakelijk werk. Integendeel. Toch treedt er stagnatie op en schijnen hier bepaalde grenzen bereikt, niet aan het op peil houden van wat be reikt werd, wel aan het al-maar-meer. aan het slokop-achtige van de moderne ontwikkeling. Daarom komt de bereidverklaring van de minister om het kerkelijk ho- J ger onderwijs financieel bij te sprin- j gen wel te rechter tijd. Ja, men moet hopen, dat de komende synode daarin reeds voldoende grond en steun zal vinden om dc stagnatie op te heffen en de hogeschool de vrije vaart te geven. Maar dan moet de uitvoering van de ministeriële bereidverklaring spoedig komen en duidelijke vormen aannemen. Waarop dit mogen «ij «•el aannemen ter plaatse waar dit behoort passende aandrang zal wor den uitgeoefend. Ontwikkeling Heel deze ontwikkeling is echter niet enkel een kwestie van schaalver groting. Zij heeft ook iets te maken met een ontwikkeling in het karakter van de hogeschool. Vanouds is de Kamper School en dat blijkt ook uit haar reglemen ten een opleidingsschool voor de dienst des Woords in de Gerefor meerde Kerken. Zo is zij door de Christelijke Afgescheiden Kerken in 1854 gesticht, zo is zij bij „het Be ding" van 1892. door de verenigde kerken overgenomen en aanvaard. Deze beperking tot opleidings-insti- tuut is lange tijd zeer principieel ge nomen. Zij heeft gemaakt, dat de ho geschool zelf nooit het promo tie-recht heeft verkregen. Immers zo was de redenering de promotie behoort niet tot de opleiding tot de Dienst des Woords. En de kerk moet zich bij het instandhouden van een wetenschappelijke instelling beper ken tot wat voor haar dienst nodig is en zich niet op puur wetenschappe lijk gebied begeven. Deze onderscheiding en scheiding hoe zinvol op zichzelf ook en hoe zeer ook in overeenstemming met een principiële afbakening van „eigen terreinen" blijkt echter bij de voortgaande ontwikkeling meer en meer onhoudbaar. In toenemende mate wordt het duidelijk, dat men er geen boedelscheiding op na kan hou den tussen hetgeen wel en hetgeen niet tot de opleiding als zodanig be hoort. Evenals iedere instelling van hoger onderwijs zal de theologische ho geschool naast beroeps-opleiding ook vormings-plaats moeten zijn voor de zelfstandige beoefening van de (theo logische) wetenschap. Reeds is zij dat op allerlei wijze, als zij studenten toelaat, die niet of nog niet staan naar het ambt van predikant in de Ker ken; als haar kandidaatsbul ook aan anderen uitgereikt wordt; als het meer en meer kunstmatig blijkt de grenzen tussen de hogeschool en de promo tie-faculteit van de Joh. Calvijn Aka- demie te handhaven. Dit alles eist een duidelijke keuze, een opnieuw bezien van het karakter van de hogeschool. Naar mijn over tuiging is hier geen weg terug moge lijk. Men kan van de hogeschool niet meer een hoger-beroepsopleiding ma ken, zonder de noodzakelijke en na tuurlijk gegroeide ontwikkeling stop te zetten en te besnoeien. De ho geschool moet niet alleen als oplei- dings-instituut. maar ook als instel ling voor hoger onderwijs haar „ei gen leven" leiden. Verantwoordelijkheid Maar dan komt de vraag opnieuw aan de orde: Kan de kerk dit alles aan? Kan de kerk de verantwoorde lijkheid op zich nemen, ook wanheer deze niet enkel meer gericht is op de opleiding van de voor de kerk nodige arbeidskrachten? Drie kwart, een halve eeuw gele den heeft men over deze zaken zwaar gedebatteerd. De nagalm ervan was nog op de synode van 1944 te horen en de nog latere stichting van de Joh. Calvijn Akademie is er als com promis-oplossing het gevolg van geweest. Ik zou niet graag zeggen, dat men z.ich in deze debatten (en twisten!) met scholastieke onderscheidingen of een onwezenlijke afbakening ener zijds van de eigen roeping van de kerk, anderzijds van de wetenschap pelijke „souvereiniteit in eigen kring" heeft bezig gehouden. Maar ik zou ook niet willen zeggen: de kerk doet beter haar hogeschool thans los te laten of als een volwassen gewor den dochter uit te huwen De theologie moge als wetenschap nog zozeer van de eigen roeping der kerk te onderscheiden zijn, ander zijds is de band tussen kerk en theo logie voor beide van levensbelang. Het is wel waar dat er ook een zeke re distantie moet blijven, het is ook waar, dat de kerk zich met geen en kele theologie vereenzelvigen mag en zij de theologische wetenschap in haar ontwikkeling niet kan en mag beheersen. Vanuit dit gezichtspunt is er zeker een pleidooi voor boe delscheiding mogelijk en kan men vragen, of de kerk zich niet aan haar hogeschool kan vertillen. Baud Maar natuur en leer vallen niet altijd samen. Ook spreekt de geschie denis van meer dan 100 jaar een krachtig woord mee. Het belang, dat de kerk heeft bij de opleiding heeft haar in het verleden tot de stichting van een theologische hogeschool ge bracht. Dat belang bestaat nog steeds. En hoezeer de kerk zich van een bevoogding van de theologie moet onthouden, de verbanden tussen kerk en theologie liggen zo diep, dat het niet verkeerd is, dat de kerk mede invloed uitoefent op de wijze waarop de theologie beoefend zal worden. Doet zij dit op een wijze waarop de theologie beoefend zal worden. Doet zij dit op een wijze en voor de kerk passende manier, dan zal dit de theo logie niet behoeven te belemmeren in haar ontwikkeling en haar in haar wortel ten goede komen. Daarom zal de kerk er mijns in ziens goed aan doen haar hogeschool niet prijs te geven, ook al kan deze I zich binnen haar oorspronkelijk bestek niet meer ongehinderd bewe gen. Zal men dus op de raag of de kerk haar hogeschool nog aan kan, een genuanceerd antwoord moeten geven. Er blijft, èn historisch, èn met het oog op de huidige ontwikkeling, zoveel, dat de band tussen de kerk en hogeschool voor beide een moeilijk te overschatten belang betekent, dat de kerk zich wel tweemaal mag heden- ken eer zij haar hogeschool haar congé zou geven. De Svnode van Evangelisch-L therse Kerken is in 1902 gesticht een immigrantenkerk van Slowaal lutheranen. Sinds 1908 was er kansel- en avondmaalsgemeensch met de Missouri-kerk. De kerken, ,"er allebei conservatief luthers zijn, t<d len respectievelijk ruim twee mïljcxrs f en 22.000 leden. ile i De fusie vermindert het aantal 1 nnj therse kerken in de Verenigde Statj^ tot negen. ee laru n g< - WASHINGTON President Nixl heeft definitief afgezien van z\ voornemen, om diplomatieke betre kingen met het Vaticaan aan te kn|pen pen. Wel stelt hij prijs op nauwe cofche, tacten met het Vaticaan, maar dc meent, dat dat het beste kan gebe101 ren door „hogere ambtenaren", van tijd tot tijd naar het VaticaIEn gestuurd zullen worden. idaj Nixons olan om een ambassadeu bij de Heilige Stoel te benoem stuitte, vooral in protestantse kringf 2 n op grote weerstand. LONDEN Begin volgend jaar z het eerste deel verschijnen van dagboeken van wijlen kardinaal B De dagboeken behandelen de jat )0l 1959 toen hij tot kardinaal we Wl verheven tot ziin dood in 1968. 1 ot werpen een licht op de mate, waa de pogingen van de kardinaal vqhü, vernieuwing het gevolg waren v ag< een diep innerlijk leven. De uitg. h wordt verzorgd door Bea's privé-f cretaris Stjepan Schmidt. l*l7POi7D!lvnCWFJR r NED. HERV. KERK Beroepen te Ooltgensplaat (toe! D van Vliet te Zetten. Emeritaat verleend (per 1 oktobfdai aan W. Vroegindeweij te Eergaij®® bacht. CHR GEREF. KERKEN Bedankt voor Nunspeet, J. van Ai^8,3 stel te Middelburg. Het weer in Europa weer max t. gist. Amsterdam h.bew. 21 Brussel onbew. 19 Frankfort geh bew. 29 Genève zw.bew. 31 Innsbruck regenbul 30 Kopenhaeer onbew. 24 Lorarnr 29 Londen 25 Luxemburg onhrw 26 Manrld l.bcw 37 •'-tnrea 30 Mflnchen 30 Mice 26 Panls l.hcw. Rom« 26 Wenen 30 Züricb zw.bew. 30

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 2