Onfortuinlijke kwam een half wiel te kort Dolman NICO VAN SLOBBE: „IK BEN ER NOG LANG NIET" LIBERSON AAN KOP IN IBM-TORNOOI Eddy Merckx niet aan de start in Acht van Chaam Verkeerd been moest toch worden afgezet Aanklacht tegen Weinreb Fedor den Hertog weer verbluffend Tour in cijfers Rini Wagtmans in Prinsenbeek Sterke amateurs naar Stolwijk Raadslid bedankt voor PvdA; wordt lid van ARP Militair krijgt 2 maanden na dodelijk ongeluk 13 VRIJDAG 18 JULI 1969 BRIVE Evert Dolman gooide nijdig zijn fiets tegen het asfalt. „Het wil niet lukken", zei hij teleurgesteld, terwijl hij het zweet van zijn drijfnatte hoofd veegde. Dolman was op de meet in Brive, evenals Ottenbros de dag tevoren in Bordeaux, met gering verschil door de Brit Barry Hoban versla gen. „Toen die Italiaan Guerra op de boulevard demarreerde, ging ik mee. Maar hij reed helemaal niet rap en toen kwam ik ineens op kop te liggen". Het was een verontschuldiging voor een even grote fout als die van Otten bros op de piste in Bordeaux. Ook Dolman was te vroeg aangegaan en dat wist hij drommels goed. Hij probeerde zijn falen echter goed te praten: „Tot honderdvijftig meter voor de meet zat Hoban nog voor me en normaal win ik het altijd van hem. Maar hij kwam snel terug. Dat had ik niet van hem verwacht. Dolman verzweeg, dat Ton Vissers een paar kilometer voor de finish naast hem was komen rijden en hem duidelijke instructies had ge geven voor de slotfase. „Ik had hem op het hart gedrukt tot binnen de laatste honderd meter te wachten met aan te vallen. We hadden immers in Bordeaux een lesje van Hoban gehad. Daarom ben ik hem nog eens precies gaan inpren ten hoe hij het doen moest. Dat hij vooral geen kop meer moest doen omdat de groep toch al anderhalve minuut achter was. Maar Dolman moest zich zo nodig nog eens inspan- zo zei de teleurgestelde ploeg leider toen de zaak weer verloren was. Dolman hoorde het niet. Hij stond In de volgerskaravaan valt die ene ferbastering steeds meer te beluisteren. Aanvankelijk enigszins spottend, maar illengs op meer serieuze toon. Vanaf dinsdag evenwel is de kogel lefinitief door de kerk, spreekt men wanneer men de Tour de France wil anduiden nog slechts over de Tour de derckx. Eddy Merckx. Eindelijk dan heb- len Jacques Goddet en Félix Lévltan de 0 vaak door hep gewenste superkam- ioen. De opvolger van de grpte capio- lissimo. De wielervedette die in één adem met austo Coppl, met een Gino Bartali en iorenzi Magni genoemd dient te wor- en. Immers zij waren de coureurs wiens «estaties het grote publiek aanspraken, ffi bevochten hun mousserende triomfen fp de schroeiende flanken van de Pyre- jeeën of wanneer een waas van mist en hotregen de Alpenpassen tot Iets spook achtigs, tot iets onwezelljks maakte. 1 In het recente verleden werd het ge- Lis aan zo'n kampioen steevast als de rote zondebok door de Tourbonzen ge- oemd wanneer weer een versie van de our in een saaie sukkelgang door Frank- jks dreven dreigde te verworden. Wel, oddet en Lévitan kunnen gerust zijn. ddy Merckx diende zich aan. Als een grote, een heel grote zelfs, 'erd de Tour verleden jaar in de aller- atste rit toch best spannend de jdrit naar Parijs, via luttele seconden eslist in het voordeel van Jan Janssen, eze maal zat Eddy Merckx reeds na de istiende etappe vaster dan de beste xJéorijder in het zadel. Behoorde spichtige Roger Pingeon met en achterstand van meer dan zestien inuten tot de kanslozen, stond Ray- ond Poulidor op meer dan twintig mi lten voor de zoveelste maal in zijn irriere op de derde plaats en behoorde 2 slice Gimondi met een achterstand van 0 jna 25 minuten al evenzeer tot de Ejrommende mokkers. Brave Jan Janssen, V'rieden jaar glorieus triomfetor, -noteer- a zelfs een achterstand van bijna 50 inuten. Goed Pellenaars' schoonmoeder kwam tnlet aan te pas om Jan dat te lappen, ar feit blijft dat de Tour er op de iper beschouwd niet interessanter op - geworden. Eddy Merckx. eerzuchtige Eddy blijkt zich van de ongeschreven ,n nnerscode, leven en laten leven zo fed als niets aan te trekken. Hij regeert ie (genaakbaar. Rijdt voor iedere meter, iwior ieder klassement, voor iedere frank. Daarbij neemt een dagenlang flulste- nd gevoerde lastercampagne steeds dere vormen aan. De prestaties van erckx zouden het menselijke ai erschrijden. Tourarts Maigre zou aldus i Gazet van Antwerpen hebben toege- le ven dat veel renners, ook Merckx een ui gebruiken dat Cortisone heet. Een liswaar niet op de lijst van verboden ddelen voorkomende naam, maar zon- r medisch toezicht toch gevaarlijk ,n) >or het menselijk lichaam, ie De Amerikaanse en Russische atleten uden dit stimulerende middel reeds in Bexico hebben gebruikt. Het goed, we- }A waar minder gevaarlijk dan de zo zeer streden amfetamines, zou een gebrek lit n potassium teweeg brengen, waar- or het gebruik van zout afgeschaft ent te worden. Inmiddels werd Eddy Merckx een e' rstelijk gehonoreerd wielervedette. Eist zelfs het dubbele aan startgeld van tgeen Jacques Anquetil toucheerde. Maar in rennerskringen groeit de wrok, oeit de gedachte steeds meer dat 'J5 erckx, hoewel een heel grote, en der- jq Ive voor het publiek even een trek- sister, de grootste bedreiging van de sfwielrennerij is. Roger de Vlaeminck acht dat het beste tot uitdrukking toen zij: Als er honderd kleppers vertrek- G n, is er Merckx met 99 anonlemen. De vraag is nu, heren Goddet en Lévi- j1( n. zal het Merckxisme de doodsteek rn voor het koersen om den brode? n over de belachelijkheid van de „ge- ndheid8makers", indien Merckx inder- •tiifead tot de cortisone gebruikers be- r< 'Ort, maar te zwijgen. In dat geval aaft de profwielrennerij het eigen graf. rodat dan bewezen Is dat zij die doping h, 'strijden zelf niet weten wat er op dat st ebied te koop is. im Omdat dan tevens vast staat dat zodra :ht „gezondheidsmakers" cortisone in de 30 boratoria zullen kennen, er een andere M lemische samenstelling zal zijn. Een 'menstelling die even gevaarlijk zal 05 een eindje verderop verslag te doen van de gang van zaken in de eind fase. Zijn gekleurde verslag: „Ik heb een tijdlang bij Hoban aan het wiel gereden, zelfs toen Spruyt 700 meter voor de finish demarreerde en Guer ra en Schutz achter hem aan gingen. Daarna kwam ik door al het gema noeuvreer achter Guerra. Ik had ook niet gedacht dat Hoban hier zou win nen. Dat gebeurt immers zo zelden". Dolman wilde zijn fout niet toegeven. Kwaad zei hij, vlak voordat hij weg reed. „Je moet goed rijden en je moet geluk hebben. En dan is het nog sport ook. Een ander kan beter rijden dan jij." Pas 's avonds in het hotel hoorde hij, dat zijn inspanning toch niet he lemaal onbeloond was gebleven. Dankzij Dolman en de goede plaatsen van Van der Flaas (achtste) en Ot tenbros (tiende) in het eerste deel van de hoofdmacht was de dagploe- genprijs veroverd. „Het werd tijd ook, dat de anderen eens wat geld inbrachten. Ik heb reeds genoeg ver diend", zei Wagtmans wat bitter na dat hij zich had gerealiseerd hoe weinig de ploeg eigenlijk na het ver trek van Rik van Looy bij elkaar had gefietst. Toen de Belg na zes dagen uit de koers verdween zat er ruim elfduizend franc in de pot. Na de rit naar Bordeaux stond de formatie van Vissers op een winst van ruim vijf tienduizend franc. In ruim tien dagen waren er dus slechts vierduizend franc bij gekomen, dat is nauwelijks genoeg om de onkosten te betalen. Intussen was Barry Hoban, die zich met twee overwinningen in twee da gen voorgoed een plaats in de tour historie heeft veroverd, opgenomen in een kring van charmante majoret tes, die de blozende Brit om de hals vielen. Hoban, die nu in de Tour een groot man is geworden, want zelfs de oudste journalisten in de karavaan kunnen zich niet herinneren wanneer een dergelijk wapenfeit zich eerder voordeed, grijnsde zijn bekende bre de glimlach. „Sorry", zei hij ver ontschuldigend, „Ik had Dolman die overwinning best gegund, maar als je de zege zo voor het oprapen krijgt...." De Brit had er niet op gerekend weer in de frontlinie te kunnen op treden. Hij had niet zoals de dag tevoren in de rit naar Bordeaux lich te wielen laten monteren. Maar het was allemaal anders gegaan dan hij had gedacht, dan Dolman had ge dacht. Hij immers had na de neder laag van Ottenbros die avond in het hotel in Bordeaux met klem be weerd: „Morgen ga ik die etappe winnen". Hij had die woorden vlak voor de start van de rit door de Dor- dogne nog eens herhaald. Maar Dol man had ze niet waar kunnen ma ken. Eef Dolman BRIVE Bij het verstrijken van de 55ste editie van de Tour de France wacht Nederland nog steeds op de eerste etappezege. In Bordeaux, eergisteren reken de eigenlijk een ieder reeds op succes van 'dat rappe blonde kleppertje Harm Ottenbros. Toe gegeven, Barry Hoban, de in Frankrijk woonachtige Brit werd door een ieder als een snelle aankomer beschouwd. Maar niet snel genoeg om Ottenbros te kloppen. De ex-Alkmaarder maakte evenwel de fout van zijn leven, zette veel te vroeg aan en gaf daarmee de Brit alle kans gelanceerd te spurten. Evert Dol man, de grossier in kampioens truien was dat zeker niet ge beurd, vertelde men elkaar in Bordeaux. Maar helaas. Gisteren kreeg Eef dan eindelijk zijn kans en.verviel in dezelfde fout als blonde Harm. Op de foto blijkt duidelijk dat Dolman tekort schoot. Was het toeval dat de ex-Rotterdammer doorBarry Hoban geklopt werd? Er was op deze tweede dag van het défilé naar Parijs weinig gebeurd, minder nog dan in menig goed opge zette kermiskoers. Niet dat er geen De uitslag: 1. Barry Hoban, Engeland, 5.30.57; 2. Eef Dolman. Nederland, z.t., 3. Pietro Guerra, Italië, z.t., 4. Jos Spruyt, België, z.t.. 5. Eddy Schutz. Luxemburg, z.t., 6. Eric Leman, België, 5. 32.18, 7. Guido Reybroeck, België, z.t., 8. Jules van der Flaes, België, z.t., 9. Georges van den Berghe, België, z.t„ 10. Harm Ottenbros, Nederland, z.t. Algemeen klassement 1. Eddy Merckx. België, 95 uur. 55 minu ten, 54 seconden. 2. Roger Pingeon, Frank rijk, op 16.18, 3. Raymond Poulidor. Frank rijk, op 20.43, 4. Felice Gimondi. Italië, op 24.18, 5. Andres Gandarias. Spanje, op 29.27, 6. Rini Wagtmans, Nederland, op 30.42. 7. Franco Vianelli, Italië, op 35.22. 8. Desire Letort, Frankrijk, op 45.47. 9. Joaquin Agostinho. Portugal, op 46.50, 10. Jan Jans sen, Nederland, op 48.35. Ploegenklassement 1/2 Vissers en Driessens 16.35.33, 20 pun ten, 3. Magne 16.35.41 47 pnt, 4. Pezzi 16.35.41, 5. Albani 16.35.49. Alg. ploegenklassement 1. Driessens 290.55.15, 2. Plaud 290.58.18, 3. Langarica 291.43.42. 4. Machain 291.57.16, 5. Pezzi 292.04.33. 12. Vissers 294.26.34. Puntenklassemen t 1. Merckx (Belg) 214 punten. 2. Janssen (ned) 141, 3. Wagtmans (Ned) 130. Pinge on (Fr) 112, 5. Gimondi (It) 103. 6. Dancelli (It) 95. 12. Ottenbros (ned) 62. Bergklassement 1. Merckx (143 p.), 2. Pingeon (88 p.), 3. Galera (75 p.). 4. Gutty (65 p.). 5. Gimondi (51 p.). liefhebbers waren, want zo vlak voor het einde van deze als een nacht kaars uit flakkerende tour enkele graantjes uit de door de eerzucht van de Faema's danig gedunde ruif mee te pikken, wil iedereen wel. Maar ze kregen geen toestemming van veld heer Merckx om hun stoute plannen ten uitvoer te brengen. Merckx zelf of anders wel enkele van zijn ploeg- makkers stonden demarrages in de weg. Het was voor de mindere go den onbegonnen werk en daarom ga ven zij het maar op, en schikten zich naar^e wensen van de meester, op de geiende wegen langs zonbesche nen wijngaarden maar een ding wensend: rust. Daarom gebeurde er van de 38e tot de 115e kilometer he lemaal niets. Het peloton toerde langs duizenden toeristen, onder wie vele Nederlanders, die urenlang had den gewacfit om het spektakel langs te zien trekken. En die nu een wat grote fietsclub zagen langsrijden. Vlak na de ravitaillering kwam er een einde aan de siesta. Deboever ontstak het vuur, dat door Panizza, Catiau en Bodin verder werd gedra gen. Toen zij na 142 kilometer ge zelschap kregen van Merckx begreep het drietal dat de zaak verloren was. Daarna kwam er nog een kopgroen van de Italianen Dancelli, Panizza en Zandegu, de Spanjaarden Galera en Gomez Lucas, de Belg Van Springel en diens landgenoot Vanden Berghe als bewaker, die evenmin succes had. Nu waren het de Pcugeots die het gat weer dichtten. Toen een ieder zich al verzoende met een massasprint kwam de beslissende ontsnapping van Schutz, Dolman, Ho ban, Guerra en Spruyt, die tenslotte winst voor Hoban opleverde. Het défilé gaat voort. Vrydag krijgt Merckx de kans om tegen het eind van de rit naar Clermont Fer- rand zijn winst in het algemeen klas sement nog wat verder op te vijzelen. Wanneer de meester er tenminste zin in heeft. In dat geval ziet het er voor de anderen triest uit, omdat de finish van die 20e etappe na 198 kilometer bovenop de Puy-de-Dome ligt. Deze gedoofde vulkaan, waarvan het stij gingspercentage in de laatste kilome ters twaalf percent bedraagt is de laatste echte berg in de tour de Fran- AMSTERDAM Bij de lantfen- wedstrijd voor amateurs tussen Ne derland en Engeland, onderdeel van de populaire wedstrijden in het Olympisch Stadion, heeft Fedor den Hertog gisteren een geweldige ach tervolging gereden. De tweevoudige kampioen versloeg de Engelsman Moore met een j verschil van 140 meter. Nog spreken der was zijn tijd op de vrij zware S"Sr 5onder*T,1en ideate ?"«ehten.die weersomstandigheden. AMSTERDAM Na drie ronden I spelen in de grootmeestergroep van het IBM-toernooi staat de Rus Li- berson met 2V* punt op kop, terwijl de laatste plaats o.a. wordt gedeeld door de grootmeesters Donner en Gheorghiu met een '/s punt. Vreem der kan het niet en scherper illustra- Den Hertog benaderde met die tijd in zijn eentje de prestatie van het viertal van het Leidse Swift combi natie (5.01,6) dat zich voor de halve finales plaatste van het Nederlandse kampioenschap ploegachtervolging. Met meer tegenstand zou Den Hertog mogelijk tot een nog betere tijd zijn gekomen. PRINSENBEEK De in de Ronde van Frankrijk zo succesvolle Willem li-rijder Rini Wagtmans zal maandag reeds in eigen land te bewonderen zijn. Wagtmans komt dan aan de start van de internationale wielerronde van Prinsenbeek. Naast Rini Wagt mans zullen ook andere vedetten zo als Peter Post, Harm Ottenbros, Eef Dolman, Bart Zoet en de Belgische sterren Romain de Loof en Theo Verschueren acte de présence geven. De profkoers begint om half zeven. De amateurronde begint om half vier. er zich tot nog toe hebben afge speeld is dan ook nauwelijks denk baar. Uiteraard zijn we nog in het stadium van positie kiezen, doch het aantal slachtoffers dat daarbij valt is niet gering. Boeiend was IvkovGheorghiu, omdat de zwartspeler als ware het een junior-tweekamp ijskoud het Boedapester-gambiet speelde. Ten slotte ging dat (natuurlijk) mis, doch het onderlijnt de winstwil van de grootmeesters. Een heksenketel werd TataiDamjanovic. Wit deed het vermoedelijk zeer knap, waarna de ondernemende zwartspeler het geweldig ingewikkeld begon te ma ken. Hij keek daarbij weinig naar materiaal, des te scherper naar Ta- tai's klok. Die tikte in sneltreinvaart. Des te verdienstelijker is het ge weest, dat de Italiaan alle verschrik kingen overleefde en toen door zijn overwicht aan materiaal kon winnen. Portisch liep positioneel storm te gen de Rus Wasjoekow. Die bleef zij het moeizaam overeind. Ba- rendregts Siciliaans gambiet was te lichtvoetig voor het actief-stoere te genspel van Darga, 01. Langeweg en Ree remiseerden in een oogwenk. Hartoch hield Byrne in bedwang, Onderzoek naar chirurgisch falen GOUDA De geneeskundige in spectie van de volksgezondheid in het district Zuid-Holland stelt van daag een onderzoek in naar de toe dracht rond een operatie in het Van Iterson-ziekenhuis, waarbij van een 58-jarige vrouw uit Waddinxveen het verkeerde been werd afgezet. Geneesheer-directeur dr. N. Geel kerken verklaarde, dat ook reeds van ziekenhuiszijde een uitvoerig onder- STOLWIJK Morgen wordt voor de tweede maal de wielerronde van Stolwijk verreden. De enthousiaste organisator Harrie van der Horst is er weer in geslaagd een sterk ren- nersveld aan de start te krijgen. Bij de amateurs, die om half vier van start gaan, klinkende namen als Rinus van der Klooster, Wim Lie- brechts, Fred Lachterop, Jan Zoons en de winnaar van de ronde van Dordrecht en de ronde van Naald wijk, de Rotterdammer Herman Nak. Het programma begint om één uur met een wedstrijd voor aspiranten, waarna het om kwart voor twee de beurt is voor de nieuwelingen. Hier komen aan de start o.a. Nico Snelle- man en Arie van der Laan. Spartanen nu tegen Schouwen-Duiveland BRUINISSE Zaterdag 19 juli zal weer een Sparta-elftal spelen tegen een combinatie van spelers van Schouwen-Duiveland. Voetballiefhebbers herinneren zich ongetwijfeld de wedstrijd van vorig jaar, toen een sploeg van Sparta te gen Zeeuwse spelers uitkwam. Ook nu zijn in Sparta acht spelers uit het eerste elftal opgesteld. De wedstrijd begint om zeven uur. zoek is ingesteld naar de gang van zaken. De patiënte noch haar familie zou den in dit stadium een strafklacht, hetzij 1»ü de gewone rechter hetzij bij het medisch tuchtrecht in willen dienen. „De patiënte heeft de vertrou wensrelatie met het ziekenhuis niet opgezegd en staat zeer negatief te gen de publiciteit in deze zaak", al dus dr. Geelkerken. Tegen de chi rurg zijn nog geen maatregelen ge nomen." „Een aspect dat de gevolgen van dit chirurgisch falen hoe tragisch ook minder ernstig maakt is overigens het feit, dat het betrok ken lidmaat medisch gezien voor 90 procent zeker op vrij korte termyn toch ook geamputeerd had moeten worden', zo werd hier nog aan toe gevoegd. De vrouw die al jaren aan beide benen verlamd was kreeg te lijden van verzweringen (zgn. fistels) die bij het rechter been al dermate ernstige vormen hadden aangeno men, dat besloten werd tot amputa tie. Daar de verschijnselen zich ook al voordeden bij het andere been werd de vergissing in de hand gewerkt. Dit te meer als men daarbij nog na gaat dat een patiënt bij een opera tie, op het te opereren lichaamsdeel na, geheel met steriele kleding be dekt is. Tenslotte werkte wellicht nog mis leidend, aldus dr. Geelkerken, dat de patiënt normaal op haar buik placht te liggen maar bij de operatie op haar rug was gelegd zodat mogelij kerwijs „links en rechts" daardoor verwisseld konden worden. VENLO Terwijl het schip on der Belfeld nabij de stuw op de Maas voer, is woensdagavond brand uitgebroken in de roef van het sleep- schip „Rose Else" uit Millingen. De brand heeft het leven gekost aan het dochtertje van schipper L. van de Pol uit Rotterdam en zijn echtge note, die zich aan dek bevonden toen de brand uitbrak. Wil graag full-time tafeltennisser morden Wagtmans en Adorni welmaar (Van ccn onzer verslaggevers) CHAAM Eddy Merckx zal dit jaar niet starten in de Acht van Chaam, die woensdag in het Bra bantse land zal worden verreden. De alom gedoodverfde winnaar van de Ronde van Frankrijk zal die dag niet kunnen starten omdat hij reeds is gecontracteerd voor een wedstrijd in de Belgische plaats Woluwe. Ondanks de afwezigheid van de Belgische grootmeester zijn de orga nisatoren er toch in geslaagd een bij zonder sterk rennersveld aan de start te krijgen. Tot de deelnemers beho ren de Willem Il-ploeg (met o.a. Rini Wagtmans, Rik van Looy, Evert Dol man en Cees Haast), de Caballe- ro-ploeg (met o.a. Arie den Hartog, Leo Duyndam en Peter Post, de Itali aan Vittorio Adorni, wegkampioen in 1968, de Denen Palle Lykke en Fred dy Eugen, de Luxemburger Eddy Schutz, de Duitsers Heinz Glemser en Hans Junkermann en de Nederlandse wegkampioen Sjaak Frijters). POULIDOR? Verder zijn dè organisatoren nog in onderhandeling met de Fransen Ray mond Poulidor en Raymond Del isle, de Italianen Vianelli en Dancelli en onze landgenoot Gerben Karstens. Bij de inschrijvingen voor de ama teurs en de nieuwelingen moest het organisatoecomité drastisch selecte ren. Voor beide categorieën kwamen meer dan 300 inschrijvingen binnen, waarvan er 150 zijn geaccepteerd. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Nico van Slobbe. Alleen zijn naam al doet de gehele Nederlandse tafcltennistop de koude rillingen over dc rug lopen. Vooral met zijn gevreesde „backhand-con tra" beeft hij het afgelopen seizoen immers al vele tegenstanders in het zand doen bijten. En wie zullen er komend seizoen weer volgen? Zo op het eerste gezicht is Nico echter beslist geen geweldenaar. Achter een glaasje bier op een Schie dams terrasje zittend, blijkt hij een goedlachse, wat schuchtere knaap te zijn, die in het gesprek zo nu en dan wat afwezig is, maar bovenal enorm zelfbewust blijkt te zijn. Een zelfbewustheid die hem aan de tennistafel tot een moeilijk te over winnen tegenstander maakt, een zelf bewustheid ook die hem doet zeggen. „Ik mag tevreden zijn. Negentien jaar en al tien interlands op je naam, dat isiïèng niet slecht. Toch ben ik er nog niet. Vooral mijn voetenwerk is nog uiterst matig". En dan met een I verlegen lachje. „Ik ben van nature nogal lui, weet je. Dat voetenwerk heeft me al ontzettend veel partijen j gekost, maar het afgelopen seizoen ging het al wat beter. Toch geloof ik dat ik mijn' top pas over een jaar of drie zal bereiken". seizoen het lidmaatschap van het Schiedamse Service duilde voor dat van het in de hoogste klasse uitko mende Hunter'25. Van Slobbe is ech ter nuchter genoeg om niet naast zijn schoenen te gaan lopen. „Hele grote" Wanneer hij zijn top bereikt heeft, is Nico ongetwijfeld een hele grote. Bondstrainer Tigerman zag al meteen iets in de Schiedammer, die het vorig Nico van Slobbe, samen met 'Hunter '25 ploeggenoot Schoonemeijder in actie tij dens een oefenpartijtje. Maar zoals hij zelf zegt zit dit jaar de Nederlandse titel er toch wel voor hem in, terwijl hij verwacht zich op korte termijn onder de beste zestien spelers van de wereld te scharen. Dat zou hij dan vooral te danken hebben aan trainer Tigerman, waarvan hij zegt. „Een geweldige vent. Iemand die er echt kijk op heeft. Vooral in taktisch opzicht heeft hij me veel bijgebracht. Maar wat wil je eigen lijk ook. Die man heeft zijn hele le ven lang getafeltennist. In zijn tijd behoorde hij zelfs tot de vier beste spelers van de wereld". Full-time Een full-time tafeltennisser wor- den, net zoals Tigerman, lijkt Van I Slobbe overigens wel wat. Hij, één jaar Mulo en daarna de Technische school, zou wat graag zijn baan als vertegenwoordiger in gashaarden willen verwisselen voor dat van een betaalde tafeltennisser. Maar dan I niet zoals hij bij Hunter'25 betaald I wordt. „Bij Hunter kan ik per jaar ongeveer 3.000 gulden verdienen. Nooit genoeg om van te kunnen le ven. Maar ik verwacht dat de Neder landse tafeltennistop in de nabije toekomst beter gehonoreerd zal wor- den. In verhouding met het buiten land betalen ze hier toch al niet slecht. Alleen in Rusland is meer te verdienen". En naar zijn toekomstige verloofde Anjo van Vliet kijkend. „Wanneer ze nu meer gaan betalen, kunnen we tenmiste vlug trouwen." Waarop Anjo goedkeurend knikt.... hetgeen zijn derde remise in succes sie tegen grootmeesters betekende. Donner verloor in het laatste uur van Kavalek. Het oordeel over de partij is verdeeld. Bij de meesters blijft de Hongaar Csom de toon aangeven. De Neder lander Scholl komt hier op gang. De uitslagen: Grootmeester «roep: Por tisch Wasjoekov Ivkow Ghe orghiu 1—8: Barendregt Darga 9—1: Hartoch Byrne •-'»Tatai Damja novic 1—0: Donner Kavalek 0—J; Li- berson Steln 1 Langeweg Ree 'It. Stand na 3 ronden: 1. Liberson (Rusl) 2V«: 2/8: Darga (Wdld), Ivkow (Zsl), Kava lek (Tsje SI). Portisch (Hong). Steln (Rusl), Tatai (Italië). Wasjoekov (Rusl). 9/10: Dam- Janonov (Zsl). Hartoch (Ned) 1 V»; U/13: Burne (VS). Barendregt (Ned). Ree (Ned) 1 pnt: 14/16: Donner (Ned). Theorghlu (Roem). Langeweg (Ned) Vi. Meestergroep: Gerusel Johannessen Vt—"t: Mfider Scholl 0—l: V Scheltinga De Rooi 'lt—>Vt: Van Baarie Zuldema afgebr.: Otstojic Diez des Corral 1—8; UJtelky Csom 0—1. Stand na 3 rondeni 1. Csom (Hong): 2. Johannessen (Noorw) 2 1 3/4: Scholl (Ned). Ostojic (Zsl) 2: 5/8: J Diez del Corra! (Sp). Gerusel (Wdl). Mttder (Wdl) Van Scheltinga (Ned) 1 'I-.; 9. Zuldema (Ned) 1 1 afgebr.. 10. De Rooi (Ned) 11. Van Baarie (Ned) 0 1 afgebr.; 12. UJtelky (Tsj SI) 0. UTRECHT Mcj. B. Turksma heeft de officier van justitie te Utrecht verzocht een strafvervolging in te stellen tegen dc econoom drs. F. Weinreb en de journaliste Renate Rubinstein. Mej. Turksma voelt zich door het boek „het land der blinden", waarin Weinreb zijn pogingen om tijdens de oorlog een aantal Joodse ncderlandcrs tegen deportatie naar concentratiekampen te beschermen beschrijft, in haar eer en goede naam aangetast. Volgens het boek werd mej. Turksma in september 1942 in een Haagse bioscoop gearresteerd. Zij was in het bezit van valse papieren en droeg niet de voorgeschreven Da vidster. Ze zou tegenover de SD heb ben verklaard dat de vervalste docu menten afkomstig waren van F. Weinreb die haar aan een onderduik adres zou hebben geholpen. Kort daarna werd Weinreb zelf aangehou den. Lange tijd wist hij de SD te mislei den, maar uiteindelijk werd hij toch gedwongen toe te geven, dat 'hijzelf en geen Duitse instantie degene was, die aan vele Joodse Nederlanders verklaringen had afgegeven, .waar door ze zich aan deportatie konden onttrekken. Mej. Turksma ontkent dat ze in de Haagse bioscoop is gearresteerd. Ze is aangehouden in een woning aan de Regentesselaan. Ze had geen valse papieren en evenmin een onderduik adres. De naam Weinreb heeft ze tegenover de SD nimmer genoemd. Volgens de brief van mr. W. J. Bink, de advocaat van mejuffouw Turksma, aan de Utrechtse officier van justitie doet het niet ter zake of Weinreb een hem door de SD verstrekte informatie juist weergeeft of niet. Weinreb had moeten begrij pen dat ook de SD met hem een spel kon spelen. Hij had de grootst moge lijke voorzichtigheid in acht moeten nemen. Namens drs. Weinreb heeft de Haarlemse advocaat, mr. J H. van Wijk, voorts een kort geding aan gespannen tegen mevrouw J. Kwak- kelstein-de Snayer te Heemstede. Mr. van Wijk eist namens zijn cliënt on middellijke stopzetting van haar uit latingen over Weinreb, die in hoge mate kwetsend voor hem zijn. Zo heeft deze dame in een Ingezon den stuk in de Haagse Post Weinreb „een schizofrene figuur van het ge vaarlijkste soort" genoemd. Verder beschuldigt ze daarin Weinreb van tal van ontuchtige handelingen. OUDDORP De heer J. Santifort, lid van de gemeenteraad in Goede reede, was tot voor kort lid van de Partij van de Arbeid. Een paar maanden geleden maakte hij in een openbare raadsvergadering bekend, dat hij niet 'anger van deze partij lid was. Als reden gaf hij op, dat de afdeling in Ouddorp geen reden en recht van bestaan meer had en dat de leden hadden bedankt. Hiermede was de afdeling ter ziele. Thans 's bekend geworden, dat de heer Santifort zich heeft opgegeven als lid van de Antirevolutionaire Partij. De heer Santifort zegt deze partij gekozen te hebben, omdat zij naar zijn mening de meest progressieve is en omdat in de PvdA dikwijls An ti-Christelijke tendensen aanwezig zijn. Al langer was bekend, dat de heer Santifort met de ARP sympat- tiseerde. DEN HAAG Het hoog militair gerechtshof in Den Haag heeft de 31-jarige luitenant-arts H.P. uit Utrecht veroordeeld tot een gevange nisstraf van twee maanden. Hij werd schuldig bevonden aan de dood van een 24-jarige dienstplichtig soldaat uit Rotterdam. Deze zat vorig jaar 4 december bij hem in de auto toen die bij Celle in West-Duitsland met hoge snelheid te gen een aan de rechterkant van de weg stilstaande auto botste. De kor poraal werd uit de wagen geslingerd en overleed later aan de verwondin gen. De advocaat-fiscaal van het hof had drie maanden geëist evenals de mobiele krijgsraad voor de land macht in Duitsland.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 13