VierdaaMsc^vroowein Parijs wil topgesprek Euromarkt Busongeluk in Tilburg 8 jaar voor beroving met doodslag geëist Rijscholen: wet stap in de goede richting Luns bij Chaban-Delmas Veel schade aan huis in Schiedam Drie mensen gewond bij gasexplosie VS doen beroep op Sowjetunie inzake Vietnam Bewoners zien af van bezetting kruispunt Breda II VRIJDAG 18 JUU 1969 UTRECHT De commissie van overleg autorijscholen vindt het nieuwe wetsontwerp van minister Bakker inzake sanering van het auto rijschoolwezen een stap in de goede richting. „Maar zolang het behalen van een staatsdiploma voor het geven van rijonderricht niet verplicht is gesteld de grondwet stelt immers dat het onderwijs vrij moet zijn kan men er het optimale nog niet van verwachten. Indien men de wet ziet als een bevordering van de ver keersveiligheid kan de maatregel worden toegejuicht", aldus het com mentaar van de heer A. de Jong, secretaris van de commissie. Concentraties nodig in kamgarenindustrie DEN HAAG In een rapport over de structuurproblematiek in de kam- garenweefindustrie, dat is samenge steld onder leiding van prof. dr. H. O. Goldschmidt wordt gepleit voor een sterke concentratie van bedrijven in deze branche. Het rapport noemt dit een van de middelen om de renta biliteit te verhogen. Het aantal be drijven moet volgens het rapport wor den teruggebracht van veertien naar tien en later zelfs naar zes. Ook zou ongeveer 750 man personeel moeten afvloeien. Het rendement moet acht a tien pro cent op het geïnvesteerd vermogen worden. Om dit te bereiken zal de winst voor aftrek van vernootschaps- belasting van twaalf ondernemingen moeten stijgen van 7,5 tot 9,5 miljoen gulden, aldus het rapport. AMSTERDAM De twee-en-een half jarige kleuter P. Mulder uit Amsterdam is gisteren in het water aan de Sloterweg terecht gekomen en verdronken. De moeder trof het kind enkele minuten nadat het plotseling verdwenen was, levenloos aan. PARIJS De Franse regering wenst een topconferentie van de zes EEG-landen om over problemen zoals de toelating van Enge- land en andere landen te praten. Voor een intentieverklaring van ae Zes voor toelating van nieuwe leden, zoals voorgesteld door de Nederlandse minister van buitenlandse zakenmr. Luns, voelt de Franse regering minder. Minister Luns, die gisteren in Pa- i rijs besprekingen heeft gevoerd met premier Chaban-Delmas. de minister van buitenlandse zaken Maurice Schumann, en staatssecretaris van j buitenlandse zaken De Lipkowski, zei te verwachten dat Frankrijk reeds volgende week officieel een derge lijke topconferentie zal voorstellen. Minister Luns had de Fransen mo gelijke teksten van een dergelijke in tentieverklaring voorgelegd, maar Frankrijk wil die intentie uiten op een meer spectaculaire wijze, name lijk door een topconferentie, aldus mi nister Luns. In najaar Mr. Luns heeft de Franse ministers verder meegedeeld dat zijn regering van oordeel is dat een dergelijke top conferentie uitsluitend over de politie ke aspecten moet gaan. Zij mag niet op het terrein komen van de be voegdheden van de EEG-organen, met name de commissie en de mi- (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Drie mensen liepen gistermiddag verwondin gen op bij een gasexplosie op het Rozenburgerplein 14 in Schie dam. Ernstig, maar niet levensgevaarlijk gewond, werd de 60-jarige mevrouw M. C. C. Buyk-Bijnens, bewoonster van het pand. terwijl de toevallig passerende 29-jarige mevrouw G. Noordijk en haar negen maanden ou de zoontje Mario uit de Nieuwe Maasstraat in Schiedam met brand wonden aan het gelaat naar de Dr. Noletstichting moesten worden over gebracht. Personeel van de gemeentelijke technische bedrijven was bezig met het vernieuwen van de leidingen en de gasmeter toen de oude meter plotseling hard begon te draaien en de gasexplosie zich voordeed. Over de oorzaak van de ex plosie, die een schade van enkele duizenden guldens tot gevolg had, tast men nog volledige in het duister. Wel is vast komen te staan dat in de huiskamer een explosief mengsel aanwezig is geweest. De schade in het pand en de wo ning erboven is groot. Ook de woning er naast liep nogal wat schade op. Verder braken in de omgeving di verse ruiten. Van de slachtoffers liep mevrouw Buyk-Bijnens ernstige brandwonden aan het gelaat en de beide benen op. Zij moest in de Dr. Noletstichting worden opgenomen. Mevrouw Noor- dijk en haar zoontje konden na te zijn verbonden naar huis worden ge bracht. De brandweer had aan een ne- velstraal voldoende om het brandje in de kiem te smoren. nisterraad. Een topconferentie zou in oktober of begin november kunnen worden gehouden. Over de plaat» kon de minister niets meedelen. WASHINGTON De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken. William Rogers, heeft gisteren een beroep gedaan op de Sowjetunie, behulpzaam te zijn bij de onderhan delingen met Noord-Vietnam en aldus te tonen dat het haar ernst is met haar streven naar betere betrekkin gen met de VS. Een dergelijke stap van Moskou zou door de VS worden beantwoord, al dus Rogers in de commissie voor buitenlandse zaken in het Huis van Afgevaardigden. Hij leverde kritiek op Hanoi voor wat hij noemde de negatieve reactie op en onredelijke houding jegens de Amerikaanse en Zuidvietnamese vre desvoorstellen. De VS zijn niet van plan een on middellijke wapenstilstand in Viet nam voor te stellen, zo zei Rogers voorts. Een wapenstilstand zou onder de huidige omstandigheden, vooruit lopend op een of andere voorafgaande overeenkomst hoe deze wapenstilstand zou moeten worden toegepast, niet praktisch zijn en slechts propagan distische waarde hebben, aldus mi nister Rogers. TILBURG Gisteravond circa 6 uur botsten in Tilburg op de Ringweg zuid ter hoogte van het kruispunt met de Broekhovenseweg twee bussen af komstig uit Retie (België) toen zy achterelkaar reden en de eerste wa gen voor een verkeerssein abrupt stopte. De inzittenen van beide bussen, in de eerste auto zaten 18 volwasse nen en 37 kinderen, in de tweede bus 20 volwassenen en 33 kinderen werden door elkaar geslingerd. Het merendeel van de passagiers liep schrammen, builen en snijwon- den op. Zes kinderen en twee dames moesten naar een ziekenhuis worden vervoerd voor nadere behandeling. Na de hulpverlening konden ook zij te rugkeren naar Retie. Het ernstigst was de 31-jarige me vrouw Nijs-Blocks eraan toe. Zij had een snoek en een hersenschudding. De 11-jarige Philip Dijckmans was na de botsing in de tweede bus klem ko men te zitten tussen de samenge perste banken. Door het demonteren van enige zetels kon hij worden be vrijd. BREDA Enkele bewoners van Breda-Noord zien af van bezetting van een van de kruispunten op de noordelijke rondweg nadat B. en W. gisteravond in de raadsvergade ring hebben aangekondigd dat ver keerslichten zullen worden geplaatst op het kruispunt Nieuwe Kadijk-Ka- pittelweg. Óp de nieuwe ver keersweg, die nog maar twee weken in gebruik is. zijn al een groot aantal verkeersongelukken gebeurd. i HAARLEM Wegens dief stal van een bedrag van 200 gul den en een polshorloge met ge weldpleging die de dood tot ge volg had, eiste gistermiddag de officier van justitie bij de Haar lemse rechtbank een gevangenis straf van acht jaar met aftrek van voorarrest en een voorwaar delijke t.b.r. tegen de 30-jarige loswerkman G. K. Deze werd verdacht op 19 februari in een schaftlokaal aan de Phoe- nixstraat in Haarlem de 78-jarige Amsterdammer H. P. Sandbergen door het aantrekken van een sjaal om het leven te hebben gebracht. De officier eiste vrijspraak van zijn pri mair ten laste gelegde doodslag. ..Het was niet mijn bedoeling hem te doden. Ik wilde hem buiten ge- B. en W. hebben toegezegd dat bin- vecht stellen en daarom sloeg ik hem nen afzienbare tijd ook op een ande- I eerst met een fles, die in het schaft- re kruispunt verkeerslichten zullen lokaal lag op zijn hoofd", zei de los worden geplaatst. werkman ter rechtszitting. Hij vertelde verder dat de man luid begon te schreeuwen en dat hij daardoor in een paniekstemming was geraakt. Hij trok toen de wollen shawl die de Amsterdammer droeg sterk aan. De man viel en overleed kort daar op. G. K. nam de portemonnee met 200 gulden en een gouden horloge ter waarde van ƒ800 af. Hij keerde naar Amsterdam terug en tijdens de trein reis gooide hij de portemonnee en het polshorloge uit het raam. Volgens verklaringen van verdach te ontmoette hij zijn slachtoffer woensdag 19 februari op het Rem- brandt-plein. De 78-jarige Amster dammer zou homof'eie neigingen hebben gehad en een re'atie hebben willen aanknopen. Hij bood aan sa men naar e*r\ hotelletje teeaan, maar verdachte verklaarde e~n goedkoop plekje in Haariem te weten. Samen gingen zij toen er naar toe. Daar zou hij toen de bejaarde man hotben e- dood en beroofd. De Israëlische meisjes stalen weer de show: ook gisteren op de Zeven Heuvelen werd gedanst NIJMEGEN Donderdag, de der de dag van de Vierdaagse, werden 336 uitvallers geteld. In vergelijking met het koele weer van woensdag konden meer wandelaars de tocht volbrengen dan werd verwacht. Van morgen gingen 14.585 wandelaars van start. furgemeester mr. Van Thiel van de gemeente Wychen (links opde liep gisteren een eindje op naar Groesbeek met jhr. Van Rijckevorsel (rechts). EEG-landhouwininisters vergaderden drie dagen zonder enig resultaat BRUSSEL De ministers van landbouw van de EEG hebben gister avond een vergadering van drie da gen in Brussel moeten besluiten zon der concrete beslissingen over de Europese zuivelpolitiek. Aan het ein de van de maand, op 28, 29 en 30 juli, zullen zij een marathonvergade ring houden in de hoop dan wel tot akkoorden te komen. NIJMEGEN, vrijdagmorgen 'Het wordt te gek. Ik begin te dromen van nimmer ophoudende drumbands en wandelveteranen, die door willen naar de Balkan. Vier dagen kijken naar alsmaar voorbijstappende voeten gaat niemand in de kouwe kleren zitten. En dan de onvermijdelijke ontvangsten voor de pers: vandaag sherry in Cuyk, gistermiddag de traditionele „persborrel" van het Vierdaagse-comité, gistermorgen de brandewijn met suiker (ook al een instituut) van Groesbeek. Maar vier dagen zon en marsmuziek, de pilsjes en de gratis melk van de verzorgers de ge sprekken over blaren als aardappels, ze zitten er bijna op. Een constatering die ik toch met wat weemoed op het papier zet. Huib Goudriaan Je krijgt je kennissen in vier -—dagen „marching along together" ook als toeschouwer. De kara vaan is me vertrouwd geworden. :A1 heb ik dan niet zo volledig j„Anschluss" gezocht als de Duit se Antonia Diepolder, die om strengeld door haar Oostenrijker Karl Brunner de heuvels van IBerg en Dal nam. Onder de 2500 officieel inge schreven „vrouwen van de Vier daagse" zijn er die vrienden ma ken, maar ook die je elke dag weer in hun eentje ziet „door louwen". De individualistische door zetters meestal in khaki met dikke sokken en wandelschoenen kijken op noch om. Alleen de 'inish telt. Gratis Er zijn ook de hautain voortschrij- ende vrouwen, die aandacht toch rel op prijs stellen. Zoals Ans en liet Willems (22) uit Bemmel, be- end als do Vierdaagse-tweeling. Met en glimlachje beantwoorden ze het pplaus. Ans en Riet lijken zich nooit e haasten. Ze wandelen, èn stijlvol. Twee dames, die ik eerst ook voor een tweeling aanzie, blijken schoon zusters te zijn. Mevrouw F. J. de Leeuw-de Bruijn en mej. A. de Leeuw kleden zich elke Vierdaagse- dag eender: vandaar de vergissing. In rode luifelhoeden en rode japonnen met witte nopjes liepen ze gisteren tussen de korenvelden: „we vinden het leuk zo gekleed te zijn." Marcheren Minder gracieus, maar wel met meer tempo, marcheerde gisteren een Brabantse op de maat van de muziek van een Britse militaire kapel door Groesbeek. Alleenlopende mevrouw A. v. d. Ouwehand: „Ik loop al voor de achtste keer de Vierdaagse. Nee zonder mijn man, die loopt elke dag al bij de post." Voorbeeld van een sierlijk tussen mannen marcherende vrouw is Elisa beth Frei uit Ziirich. Onze fotograaf Herbert Behrens, die zich zeven kilo meter voor Groesbeek met een kanon van een camera in een droge greppel had opgesteld, ontdekte haar. In het voorste gelid van een groep Zwitserse agenten helemaal alleen tussen al die mannen stapte ze kittig voort. „Ik ben de enige Zwitserse agente, die meedoet. Het is voor de eerste keer en ik heb 200 kilo meter getraind." Snelle Praagse Wie nauwelijks trainde, is de Tsje chische Marcela Kosnavora uit Praag. „Dit is voor mij een proef, omdat ik een tijd niet heb getraind, maar ik heb nog geen blaren. Het is prima gegaan." Marcela zegt lakoniek dat er in Tsjecho-Slowakije anders wordt ge lopen. „Altijd een dag en dan 100 kilometer. Wel hebben we een zeven daagse van elke dag 70 kilometer." Ze heeft die ook gelopen, al is het dan een poos geleden. Ze vertelt me dit zonder ook maar even de pas in te houden. Marcela houdt van opschieten. Naast de individuele vrouwen zijn er de groepen. De wit gehelmde huisvrouwen van de Deense BB, die weg zijn van hartelijkheid van het publiek rondom Nijmegen, de vrou wen van Royal Air Force, de meisjes van Nederlandse burgergroepen (kleurige bloemen tussen khaki en luchtmacht-blauw). En dan, niet te vergeten, de Israëlische meisjes: militairen zowel als die van de burgergroepen voeren vaak al wandelende een volksdans uit. Trainen! Gisteren viel het sterke tempo van de karavaan op. „Dat komt omdat de getrainden overblijven", verklaart Vierdaagse administrateur M. P. A. Verkerk, die graag van tevoren trai ningsschema's verstrekt. Foto's ïlerbert Behrens „Als je op je gemak wil lopen, moet je zeker 400 kilometer getraind hebben". Verkerk kan het weten, want hij liep zelf zeventien keer de Vierdaagse. Vierdaagse-pennlngmees- ter C. W. Docters van Leeuwen, een Hagenaar, is een van de weinige of ficials die de hele Vierdaagse ook dit keer heeft meegelopen. „Voor ik twee jaar geleden bestuurslid werd, heb ik bedongen dat ik wilde blijven mee doen." Jhr. mr. J. M. van Rijckevorsel, voorzitter van de KNBLO, heeft de laatste drie dagen elke morgen een dertig kilometer van het parcours ge lopen. „Ik wilde de sfeer proeven en zelf eens zien hoe het is. Ik hoop dat het door meer officials zal worden gedaan. Ik ontdekte gisteren bv. dat een bord verkeerd stond en kon dat gelukkig nog veranderen.'-' Jhr. van Rijckevorsel werd verge zeld door de burgemeester van Wij- chen, mr. M. I. P. G. van Thiel. Met penningmeester Docters van Leeu wen liepen ze een stuk op naar Groesbeek. BlitserbalV9 het blarenbal te gaan. Er blijkt zelfs een Engels woord voor te bestaan: „The blisterball". Van avond dus dansen op „blisters"! Marcella uit Praag houdt van opschieten. Vanmorgen trekt de karavaan optimistisch via Cuijk op naar Nijmegen. De feestelijke intocht eerst het verkleden en oppoet sen voor de stadsgrens lokt. De klapstoeltjes staan al langs het parcours en de duizenden bloemen liggen gereed. Miss Kathy Shepherd, miss Mayward en miss Metcalfe van de Britse luchtmacht zullen voor- j al genieten van de „glorie van f; Nijmegen". Ze vertelden me dat I ze de belangstelling van het pu- I bliek „lovely" vinden. „Maar deze dagen waren wel „painfull" (pijnlijk)vindt Kathy. a Dat zal de Britse luwa's er niet J van weerhouden vanavond naar 336 UITVALLERS m Vandaag: op gracieuze be nen naar de finish.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 11