Eddy Merckx verpletterde concurrentie in Pyreneeën Donner staat gunstig in partij tegen Ree VW wil actie tegen Japanse infiltratie AJAX TEGEN ALEMANNIA Roel Laver weer tegen Newcombe Pingeon op een kwartier Rini Wagtmans nog zesde m IN IBM-SCHAAKTORNOOI Oostduitse wilde in kunstkoe vluchten Motorrenner: geen geheimen naar Spanje Prijsschieten op autobanden Tour in cijfers Mini (R2) van Renault eind 1970 op weg Peugeot 304 ANTIEK BUGGY-RAGE" BEGINT MET „WOESTIJNRAT" Zuinig rijden 9 WOENSDAG 16 JULI 1969 AMSTERDAM Ajax zal in de benefietwedstrijd voor Willy Dullens op dinsdagavond 5 augustus in het Olympisch Stadion in Amsterdam uitkomen tegen de Duitse Bundes- liga-club Alemannia Aachen. De wed strijd begint om kwart over acht. LONGWOOD (VS) Evenals bij de kampioenschappen van Wimble don gaat de finale van de Ameri kaanse proftenniskampioenschappen tussen de Australiërs Rod Laver en John Newcombe. Laver won gister in Longwood van Ken Rosewall met 6—3 5—7 6—2 6—3, terwijl New combe Fred Stolle met 6—3 6—4 G4 de baas bleef. Zich nog volkomen onbewust van de verpletterende overwinning die hij later op de dag op zijn concur renten zou gaan halen, liet Eddy Merckx zich voor de start filmen door zijn collega Raymond Poulidor. MOURENX-VILLE-NOUVELLE Zo er nog twijfels hebben bestaan over de vraag of Eddy Merckx tot de groten onder de grootsten in de wielersport behoort, dan heeft de Belg gisteren in de slopende rit over vier Pyreneeën toppen zelf het antwoord ge geven: Merckx moet op een lijn gesteld worden met wijlen Coppi, Gino Bartali, met wijlen Hugo Koblet. Als een waar kampioen reed de Belg op de door een onmenselijke hitte smeltende wegen op de Tourmalet en de Aubisque naar een pure winst van bijna acht minuten op Pingeon en Poulidor, van bijna een kwartier op Gimondi. kinderen een lesje gegeven. Hij had ze zonder meer in de hoek gezet. Het wilde wat zeggen toen Merckx na een solo van bijna 140 kilometer van de fiets stapte. Even een spons over het gelaat, een kam door het haar, een slok uit een bidon en Merckx was klaar om het gebruike lijke ceremonieel van huldigingen over zich heen te laten gaan. Inder daad, over zich heen te laten gaan, want hij is er in zijn nog zo korte loopbaan (Merckx is immers pas 23 jaar) al aan gewend geraakt en on dergaat het als een routinier, een ve dette, die weet dat het er nu eenmaal bij hoort. Ook in deze etappe, waarin Merckx zijn vijfde zege van deze tour behaalde. De tourwinnaars van de laatste ja ren waren door het „wonder van Woluwe", door de heldentenor in dit 56e tourspektakel tot onaanzienlijke toeristen gedegradeerd. Alle top prestaties van de voorgaande jaren waren op slag gedevalueerd. Merckx, op wie alle superlatieven de afgelo pen weken al veelvuldig zijn losgela ten, had de leidende figuren uit de voorgaande periode als stoute school- 99 Zit wel snor 99 If I MOURENX Wagtmans ver telde na afloop dat hij al in de klim van de Tourmalet was ge lost en 55 seconden na Merckx en de eersten over de top was gegaan. Wagtmans luistert onder weg nauwkeurig naar de berich ten van radio-tour, die hij via de luidsprekers op de begeleidende motoren kan horen. Daarom wist hij precies hoe groot zijn ach terstanden onderweg waren. „Toen ik een paar kilometer was gedaald, was het drie minu ten op Merckx. Ik ging Gimondi voorbij en kwam bij Agostinho en Van Impe. Maar die wilden niet fietsen. Jammer, want an ders was ik beslist nog bij de groep Poulidor gekomen. Nu kwamen we tenslotte in het groepje met Janssen en Gimon di". Overigens roos Wagtmans tenslotte weinig teleurgesteld omdat in zijn gezelschap ook Gandarias en Vianelli over de meet gingen. „Die zesde plaats zit voorlopig wel snor", zo zei hij vergenoegd. Kruimels Merckx had al de kussen van de mooie meisjes uit Mourenx in ont vangst genomen toen op de brede aankomstboulevard nog nijdig werd gespurt om de kruimels die de heerser van dit spel genadiglijk had laten liggen. Een spurt, die door Dan- celli werd gewonnen voor Martijn van den Bossche, de meesterknecht van Merckx, die de vorige dag was gespaard om in de ook op papier zwaarste rit van de tour zijn heer naar behoren te kunnen bijstaan, voor Bayssiere, Pingeon, Theillère, Zimmerman en Poulidor. De ravage op de meet in Mourenx was ontzettend. Pingeon en Poulidor hadden bij hun toch al grote ach terstand bijna acht minuten gekre gen, Gimondi, in de Pyreneeën dui delijk met een inzinking kampend, had bijna een kwartier verloren. Met vijf dagen voor de boeg leidt Merckx in het algemeen klassement met een voorsprong van 16 minuten 18 secon den voor Pingeon. Hij zou op doping betrapt kunnen worden, zou de straf van een kwartier kunnen krijgen en dan nog de gele trui behouden... Slotdéfilé Het is triest maar waar. De tour krijgt een slotdéfilé van vijf dagen, waarin de meute moet afwachten of Merckx en zijn sterke gezellen, die alle topposities in alle klassementen in handen hebben, nog hier en daar een strootje willen laten vallen. In de groep-Gimondi zaten ook Jan Janssen en Rini Wagtmans. De laatste reed op het aankomstcircuit dicht aan het wiel van Janssen, pro beerde hem in de laatste bocht te verschalken, maar moest in dit duel AMSTERDAM In de eerste ron de van het IBM-tornooi speelde Ghe- orghiu, de Roemeense grootmeester, gisteren na zeventien zetten remise tegen de Russische grootmeester Wasjoekow. De cracks 'deden er 4Vs uur over. Deze karakteristiek geldt in feite voor de gehele ronde, zeer harde en langdurige partijen. Het duel Don- ner-Ree, telkenmale zeer de moeite waard, was opnieuw nerveus. Waarschijnlijk had zwart in het mid denspel een goede kans op winst, doch hij deed het onnauwkeurig, waarna Donner stevig terugkwam. De afgebroken stand is gunstig voor wit. In de meestergroep gingen de Ne derlanders met 14 slecht van start. Het waren de internationale meesters Zuidema en Van Scheltinga die na felle strijd remises uit het vuur sleepten. Ostojic versloeg in een uitstekende partij de Tsjech Ujtelky. De uitslagen zijn: Grootmeestergroep: Gheorghiu (Roe) Wasjoekov (Rus) 'If. Portisch (Hon) Darga (Wdl 'hIvkov (Zsl) Byrne (Vs) 'It—'If. Barendregt (Ned) Damjano- vlc (Zsl) 0—1: Hartoch (Ned) Kavalek (Tsj) 'It—3 If. Tatai (Ita) Steln (Rus) 'It'If. Donner (Ned) Ree (Ned) afg: sen (Noo) 0—1: Gerusel (Wdl) De Rooi (Ned) 1—0: Maeder (Wdl) Zuidema (Ned) 'l;—3/:; Van Scheltinga (Ned) Dlez Del Corral (Spa) 'It-3/:; Van Baarle (Ned) Csom (Hon) 0—1: Ostojic (Zsl) Ujtelky (Tsj) 1—0. jrootmeester Jan Hein Donner speelde gisteren in de eerste ronde van het nternaüonale IBM-schaaktornooi tegen meester Hans Ree. Donneer die aan hankelijk in moeilijkheden raakte, stond bij het afbreken van de partij in een Iunstige positie. Vanmorgen is de partij zonder verder te spelen remise gegeven. WEST-BERLIJN Een 28-jarige tostduitse vrouw heeft vorige week «i mislukte poging gedaan om in en kunstkoc naar West-Berlijn te luchten. De vrouw, afkomstig uit Dresden, i de twee mannen die de koe bege leidden, werden gearresteerd. I De Oostduitse grenswachten bij de doorlaatpost Babelsberg geloofden het verhaal van de mannen niet dat de koe was bestemd voor demonstra tiedoeleinden. Overigens zouden met behulp van de kunstkoe reeds twee i mensen naar het westen zijn gesmok keld. LEIDSCIIEN DAM Volgens de politic van Leidschendam zjjn er geen tekenen dat de motorcoureur K. P. uit Rijswijk geheimen van de Suzu- ki-motor, die hij uit het Automobiel museum heeft gestolen heeft door - gegeven aan de Derbi-fabrieken in Spanje. P. heeft bekend de diefstal te heb ben gepleegd. Het gaat om een motor waarmee de Nieuwzeelander Hugh Anderson in 1964 en 1965 het wereld kampioenschap in de 125-cc-klasse be machtigde. In de kringen van de motorsport wereld werd aangenomen dat P. de geheimen van de Suzuki had door verkocht aan de Derbi-fabrieken in Barcelona, waarvan de racemotoren de laatste weken plotseling zeer snel bleken te zijn. Daardoor werd de positie van de Nederlander Aalt Toersen, die het klassement om de wereldtitel in de 125 cc-klasse aan voert, ernstig bedreigd. Volgens de politie was het in korte tijd niet mogelijk de technische ge heimen van de gestolen Suzuki op te sporen en deze door te geven naar Spanje. Veen-import in Amsterdam, «Tie de Kreidler race-ploeg onder zijn hoede heeft, gelooft wel dat het mo gelijk was in korte tijd belangrijke gegevens van de motor te analyseren. het onderspit delven. Jan Janssen, diepe kringen onder de ogen van de ontberingen, vertelde, dat hij zich niet had geforceerd. „Dat had van daag geen zin. Het maakt helemaal niets meer uit of ik nu op dertig, veertig of vijftig minuten eindig. Als ik nog maar een etappe win en daar voor heb ik me gespaard." Janssen, die na de Ballon cFAlsace, waar Merckx de eerste klap had uitgedeeld en in feite de tour had gewonnen, nog dagen lang was blijven beweren niet te geloven in een Merckx in deze vorm tot het einde, gaf nu toe zich vergist te hebben. „Merckx is een aparte in ons vak, een formidabel coureur. Tegen hem is weinig te be ginnen". MOURENX De uitslag van de zeven tiende etappe over 214,5 km van Luchon naar Mou re n x-Vi 1 le-Nouvel le Is: 1. Merckx (Bel, Drlessens) 7.04.28 2. Dancelli (Ita, Albanl) 7.12,24 3. Van Den Bossche (Bel, Drlessens) 7.12,25 4. Bayssiere (Fr, piauri) zt 5. Pingeon (Fr, Plaud) xt 6. Theilleire (Fr, Stablinski) zt 7. Zlmmer- mann (Fr, Stablinski) zt 8. Poulidor (Fr, Magne) zt 9. Janssen (Ned, Gemlnianl) 7.19,15 10. Wagtmans (Ned, Vissers) 7.19,16 11. Gutty (Fr. Plaud) 7.19.17 12. Letort (Fr. Plaud) zt 13. Labourdette (Fr. Magne) zt 14. Van Impe (Bel, Stablinski) zt 15. Van Schil (Bel, Driessens) zt 29. Ottenbros 32. Beugels 34 Dolman 76. Haast allen 7.37.07. Opgegeven hebben: Polidori, Dlaz, Mascaro, Santamarina, Momene en De Witte. Dagploegenklasseinent l. Driessens (Merckx, Van den Bossche, Van Schil) 21.36,10, 2. Plaud (Bayssiere, Pingeon, Letort) 21.44,07 (21 punten), 3. (Stablinski (Theillieire, Zimmermann, Van Impe) z t (27), 4. Magne (Poulidor, Labour dette. Vidament) 21.5059), 5. Caput (Gutty. Izier, Agostlnho) 21.57,51. 8. Vissers (Wagt mans, Ottenbros, Dolman) 22-33,30. Al,g. Klassement 1. Merckx 84.37.53, 2. Pingeon op 16,18, 3. Poulidor op 20.43, 4. Gimondi p 24.18, 5. Gandarias op 29,35, 6. Wagtmans op 30.50, 7 Vianelli op 35.22, 8. Letort op 45,47, 9 Agostinho op 46.59, 10. Janssen op 48,43, 52, Dolman op 2.26.03. 60. Haast op 2.36.22. 62. Van der Flaas op 2.36.35. 65. Beugels op 2.39,39, 74. Karstens op 2.48,13. Puntenklassement l. Merckx 214 punten. 2. Janssen 131, 3. Wagtmams 121. 4. Pingeon 112, 5. Gimondi 103, 6. Dancelli 93, 7. Agostlnho 86, 8. Pou lidor 81. 9. Gandarias 77. 10. Altlg 73. Combinatie: 1. Merckx 3 punten. 2. Pingeon 8. 3. Gimondi 14, 4. Poulidor 18. S.Gandarlas 20. Bergklassement De doorkomsten op de cols, die meetellen voor het bergklassement, waren: Col de Peyresourde (2e categorie): 1. Galera 10 punten, 2 Gutty 8, 3. Mercfkx 6., 4. Pingeon 6„ 4. Pingeon 4, 5. Merckx 3, 6. Dellsle (op 25 sec.) 2, 7. Dandelli 1. Col d'Aspin (2e categorie): 1. Galera 10 punten. 2 gutty 8. 3. Merckx 6.. 4. Pingeon 4, 5. Gandarias 3. 6. Delisle 2. 7. Bellone 1. Col du Tourmalet (le categorie): 1. Merckx 15 punten, 2. Van den Bossche 12, 3. Zimmermann (op 5 sec.). 10.. 4. Poulidor 8, 5. Gutty 6, 6. Bayssiere (op 10 sec.) 5, 7. Theilleire 4, 8. Pingeon 3, 9. Gandarias 2, 10. Agostinho (op 1.30) 1. Col de 1' Aubisque (le categorie): 1. Merckx 15 punten. 2. Van den Bossche (op 6,55) 12. 3. Theilleire 10. 4. Bayssiere (op 7.00) 8, 5. Poulidor 6. 6. Pingeon 5. 7. Zimmermann 4, 8. Dancelli (op 7.35) 3. 9. Gutty (op 14.00) 2 10. Labourdette 1. Het bergklassement is: 1. Merckx 143 punten. 2. Pingeon 88. 3. Galera 75, 4. Gutty 55, 5. Gimondi 51. 19. Janssen 11. Ploegeiiklassemeiil 1. Driessens 257.02,57. 2. Plaud 257,04,23 3. Langarlca 257.49.47. 4. Machaln 258.03.13. 5. Pezzl 258.12.59, 12. Vissers 280.34.57. WENEN De eerste wedstrijd tussen Rapid Wien en Torpedo Mos kou voor de voorronde van het tor nooi om de Europese beker voor bekerwinnaars wordt 27 augustus in Wenen gespeeld. De return volgt 2 september in Moskou. De winnaar van deze ont moetingen zal in de eerste ronde tegen het Eindhovense PSV uitkomen. Renault zal waarschijnlijk op de Parijse autosalon najaar 1970 een nieuwe troef, de R-2, lanceren. Ge ruchten in de autowereld willen, dat het ontwerp voor deze mini-Renault al gereed is. Het wagentje, waarmee Renault een plaats naast de Fiat 500, de Honda N 360 en de BMC-mini's zou willen veroveren, zou worden uitge rust met een 750 cc motor en voor wielaandrijving krijgen. De flanklijn is ongeveer dezelfde als die van de R4 en R6, maar de lengte wordt kleiner gehouden. Dit wil men bereiken door de motor dwars (voorin) te plaatsen. Het wagentje, dat twee deuren: krijgt, kan ook als transportauto worden gebruikt door de achterbank neer te klappen. In Frankrijk zou de R2 4000 gul den gaan kosten. Peugeot komt in het najaar uit met een nieuw model, dat als 304 tussen de 204 en 404 in komt te liggen. De wagen, die een snelheid van 150 kan bereiken, heeft voor wielaandrijving. Volkswagen-directeur dr. Kurt Lotz heeft op de onlangs gehouden jaarvergadering van het concern voor een nauwere samenwerking van de Europese au to-industrie ge pleit om met name de Japanse con currentie het hoofd te kunnen bie den. Japan heeft West-Duitsland nu al van de tweede plaats onder de autoproducenten verdrongen. „Als de Japanse regering een beschermend economisch beleid blijft voeren en de Japanse in dustrie achter dat schild agressief blijft optreden op de buitenlandse markt, zal ook voor Europa het beeld spo°dig ten gunste van Japan veranderen". Dr. Lotz ziet samenwerking ook als een noodzaak om een halt toe te roepen aan de acties van Europese dochtermaatschappijen van Ameri kaanse autofabrieken. Het aandeel van deze bedrijven op de Europese markt is namelijk sneller gegroeid dan dat van de Europese concurren ten en bedraagt nu al 30 procent. De directeur zegde dan ook toe. dat Volkswagen in de toekomst een actieve rol wil spelen bij het tot stand brengen van fusies in de au to-industrie. Sprekend over de Duitse in dustrie, zei hij het nuttig te vinden, dat deze ook in het buitenland pro- duktiebderijven gaan vestigen. Uitkijken voor „wilde" slepers Pech met de auto in Duitsland? Neem dan niet zomaar elke wille keurige sleepdienst. Er zijn name lijk. sinds in 1956 de prijzen voor autosleepdiensten zijn vrijgelaten, vele zgn. „wilde" sleepdiensten in actie gekomen, die vaak woekerprij zen berekenen. Beter is men af wanneer men een van de 1500 bedrijven neemt die bij le ADAC zijn aangesloten. Zij vra gen redelijke prijzen. Voor A.NWB-leden geschiedt het slepen zelfs gratis. 2 miljoen mini's BMC-Leyland heeft deze maand zijn 2-miljoenste mini geproduceerd. Van dit aantal, waarvan de eerste in 1959 op de weg kwam, is 43 procent geëxponeerd. In Nederland werden er 35000 afgezet. UW BROMMER EN DE VAKANTIE «UPS VOOR BROMFIETSERS) Wat de produktie van het Volkswagen-concern (dat voor dit jaar een miljard mark moet investe ren) betrsft, merkte hij op, dat dit jaar voor het eerst twee miljoen au to's zullen worden gebouwd. De om zet zal op ongeveer 13,5 miljard mark uitkomen. Dr. Lotz gaf toe, dat het grootste model van de fabriek, de VW-411, tot nu toe niet aan de verwachtin gen heeft voldaan. „Maar", zo zei hij," ook daarin kan verandering komen". Voor de liefhebbers: Antieke Au tomobielen door Anthony Bird (Uit gave Elsevier, ƒ22,50), een boek om genoeglijke uren mee door te bren gen. Op 168 bladzijden geeft het een volledige opsomming van alle auto mobielen uit de grijze oudheid. De grote attractie vormen vooral de tientallen afbeeldingen in kleur. Even voorstellen: de James Bond van het Uniroyal-bandenconcern, Jimmy Watson. Zo noemen hem al thans de mensen van 's werelds grootste proef circuit voor autoban den in de woestijn van Texas, als hij in zijn auto met ingebouwde schietinstallatie over de baan raast. Doel ervan: banden te testen. En dat gebeurt zo grondig, d-at de pre mies voor zijn levensverzekering ve le malen hoger zijn dan bij elke andere dertiger. Tijdens de rit schiet Watson door een druk op de knop het onder de vooras bevestigde schietwapen af. Dat is zo gericht, dat elk schot raak is: op volle snelheid wordt een van de voorbanden doorboord door de kogel. Veel behendigheid is dan no dig om de auto, die bij deze snelheid direct een klapband krijgt, in de hand te houden, maar Jim Watson is daarin tot nu toe steeds geslaagd. Er is geen enkel type band dat niet wordt onderworpen aan deze schietproef. Men wil ermee nagaan of de band bij een plotseling optre dend lek van de velg loopt. Is dit wel het geval, dan wordt de II band direct afgevoerd. Rijdt per dag hrógstensl 50 km.dat is meer dan genoeg. iwbag^e^tijdzo laag mogelijk.naar pas op dat u de motor, koeling vrij spel laat bromfietsen op va kan. tie verdeel dan de ba. gage over beide brom. mers. Dat is véél be ter dan 1 brom mer te zwaar te beladen. Help uw brommer doormee te trappen waar dat nodig is. b.v. berghellingen en harde tegenwind).0p vakantie is uw brom. mern.l. meestal zwaar, der beladen dan andere. Daalt u van een^z hellingaf sluit dan het gas ar en opende klep. lichter. Geef echter af en toe wat gas maar blijf kleplichten.(Dit in verband met de o5e voor uw motor. Heeft men versnel, lingen op zijn brom. mer. dan altijd de hel. lingen afdalen in de zelfde verenel ling als waarmede men <fe berg heeft bestegen. Een van oorsprong Amerikaanse rage lijkt te zijn overgewaaid naar Nederland: de Buggy-rage. In Til burg is de carrosseriebouwer Henk Scholten begonnen met zijn Buggy Auto-dynamisch Centrum, dat lief hebbers helpt zelf een „vrije-tijds" auto in elkaar te timmeren. Een „Woestijnrat" (zie foto), die rust op een verkort VW-chassis en is opge bouwd met een polyester carrosse rie. Wie dus een VW-chassis heeft kan ermee naar Tilburg om het te laten vermaken en met behulp van een bouwpakket de auto op poten te zet ten. In de praktijk is de Woestijnrat een uitstekend terreinwagentje ge bleken, dat zelfs de zwaartste hin dernissen neemt. Al in de jaren dertig was de vrije- tijdsauto in Amerika populair. In de loop der jaren heeft hij zich daar echter meer als een sportautootje ontwikkeld: al bleef hij zijn ken merken behouden: licht in gewicht, wendbaar, grote wielen en banden en ongeveer driekwart van het to taalgewicht op de achterwielen. In 1960 kreeg de rage een nieuwe impuls toen in de duinen van Los Angeles voor het eerst een buggy verscheen op basis van een VW-chassis en VW-onderdelen. Ge volg daarvan was de oprichting van tal van buggy-clubs. In 1964 ontwierp Bruce Meyers in Los Angeles zijn beroemde Manx, op basis van een ruim 27 cm inge kort VW-chassis en voorzien van een fiberglas carrosserie. Van deze Manx is een hele serie buggy's af geleid, o.m. ook de „Woestijnrat". Dat de VW-kever als buggy een succes kon worden, bleek al in 1942 toen de VW-fabrieken hun produk- tiebestaan begonnen met een een voudig militair voertuig met de bij naam „Kübelwagen". Toen deze aan de Duitse generale staf in Polen werd getoond, bevond zich onder de toeschouwers ook veldmaarschalk Rommel. Na de demonstratie pro beerde hij elke „Kübelwagen" te pakken te krijgen, die er geprodu ceerd was, met als motief „dat men daarmee ook in terrein kon rijden, waarin een kameel zich ternauwer nood kon voortbewegen". Esso heeft vakantiegangers die er per auto op uittrekken enkele tips gegeven voor zuinig rijden: Rijdt niet te hard. Een auto, die bij 70 km/u 1 op 16 loopt, gebruikt bij 110 km/u al 1 op 11 en bij 135 km/u al 1 op 8. Het is dus een kostbare zaak met hoge kruissnelhe- den te rijden. Het beste is gelijkma tig te rijden. Het tijdverlies is er niet noemenswaard door. Accelereer kalm en blijf niet te lang in een lage versnelling rijden. Ook dat kost veel benzine. Rad i aalbanden besparen brandstof doordat ze de rol- weerstand van de auto verminderen. Te zachte banden verhogen het brandstofverbruik. Laat bougies en contactpuntjes i controleren en laat de carburateur goed afstellen. Dat bespaart op de lange afstand geld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 9