Drie nieuwe poliogevallen ontdekt in Zuid-Holland TIJDELIJK GEEN BOMAANVALLEN Ongeluksbus uit Maas gelicht Saigon kan zich beter terugtrekken GEREDDEN EN DODEN IN DINANT Rampbus gelicht Oproep tot inenting Staat van beleg in El Salvador Rij n vergif tiging niet alleen door endosulfan Staanplaats strand NEDERLAND Busongelukken in verleden 7 WOENSDAG 16 JULI 1969 Artsen niet machteloos I •fe Totaalaantal! 4 J'nfr% m i i Kikvorsmannen proberen de slacht offers uit de bus te halen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM In Zuid-Holland hebben zich drie nieuwe ge vallen van vermoedelijk kinderverlamming voorgedaan, waardoor nu het totaal aantal polio-gevallen in Nederland in anderhalve maand veertien bedraagt: in het Sophia-ziekenhuis te Rotterdam werden maandagmiddag bij een vierjarig kind polio-verschijnselen waargenomen; een tienjarig jongetje uit Goudswaard is gistermorgen verdacht van polio naar het Dqkzigtziekenhuis gebracht; gistermiddag is in Vlaardingen bij een meisje van enkele maan den sterke verschijnselen van kinderverlamming geconstateerd. In de Hoeksehe Waard zijn nu vijf gevallen van kinderverlamming be kend, in Rotterdam drie, in Nieuw- Lekkerland één, in het Overijsselse Rijssen vier. In een gesprek over deze polio-„ex- plosie" toonde de plaatsvervangend hoofdinspecteur van de geneeskun dige inspectie der volksgezondheid zich ongerust over uitbreiding van de besmettelijke ziekte naar meer plaatsen, al is er, naar zijn zeggen, op dit moment nog geen sprake van een panieksituatie. De geneeskundige inspectie heeft een landelijke oproep laten uitgaan waarin dringend wordt verzocht jongens en meisjes van vier maan den tot negentien jaar te laten inenten tegen kinderverlamming voor zover dit nog niet ls gebeurd. Dringend Dr. W. B. Gerritsen, plaatsvervan gend directeur-generaal van de volks gezondheid zei ons dat hij een lan delijke oproep zal laten uitgaan, waarin dringend wordt verzocht jon- WASHINGTON De Midden- Atherikaanse staten Honduras en El Salvador, die op voet van oor log met elkaar staan, hebben een tijdelijke bombardementsstop af gekondigd met het oog op de aankomst van een Latijns-Ame rikaanse bemiddelingsdelegatie. Dit werd vanmorgen tenminste in Washington meegedeeld. Toch zouden de Salvadoriaanse troepen nog op Hondurees grondge bied in twee richtingen blijven op rukken, onder meer naar de hoofd stad Tegucigalpa. In El Salvador zelf is voor dertig dagen de staat van beleg afgekondigd. De handel ligt er stil en alle winkels zijn ge sloten uit vrees voor een Hondurese luchtaanval. Volgens de Hondurese vertegen woordiger bij de Organisatie van Amerikaanse staten (OAS) zijn bij de bombardementen die de lucht macht van El Salvador maandag en dinsdag op steden in Honduras uit voerde, twaalf doden en 35 gewonden gevallen. Twee steden in Honduras zouden zijn veroverd: Nueva Ocon- teque en Nacaome. VERGELDING De luchtmacht van Honduras heeft verscheidene vergeldingsaanvallen gedaan op voornamelijk militaire doelen in El Salvador. Ook een olie raffinaderij van Standard Oil of New Jersey bij Acajutla werd gebombar deerd. Zij staat nog in brand. De radio van El Salvador heeft de in Honduras wonende Salvadorianen opgeroepen de wapens op te nemen tegen het bewind van president Lo pez Arellano. Inmiddels zijn drie OAS-vertegen- woprdigers in San Salvador aange komen en besprekingen begonnen met president Hernandez. Eerder deed de OAS-raad in Washington een beroep op beide partijen een wapen stilstand te sluiten. Honduras heeft laten weten dit voor onbepaalde tijd te willen doen als ook El Salvador een staakt-het-vuren aanvaardt. j gens en meisjes van vier maanden tot negentien jaar te laten inenten tegen kinderverlamming, voor zover dit nog niet is gebeurd. Vooral in die gebieden waar de vaccinatiegraad (gemiddeld aantal ingeente personen) laag is, krijgt polio gelegenheid de kop op te steken. In Nieuw Beijer- land bijvoorbeeld was deze graad 68 procent, in Piershil 60 procent, in Goudswaard 66 procent, ter wijl het percentage voor de ge hele Hoeksehe waard tachtig pro cent bedroeg. Ook op Tholen en in Elspeet waar enkele jaren gele den polio heerste, was het aantal gevaccineerden vrij laag. Aan banden De landelijke vaccinatiegraad be draagt ruim negentig procent. Nadat in de herfst van 1957 de bevolking op grote schaal werd gevaccineerd, is de gevreesde besmettelijke polio, blij kens de cijfers van de laatste jaren voor het overgrote deel aan banden gelegd. Vóór dat jaar liep het jaarlijkse aantal poliogevallen in Nederland in de honderden (1944: 1200, 1952: 1700, 1956: 2200). De laatste negen jaren waren deze aantallen: 1960: 29, 1961: 83, 1962: 36, 1963: 33„ 1964: 15, 1965: 3, 1966: 14, 1967: 2, 1968: 9. De heer Gerritsen wijst er met na druk op, dat de medici bepaald niet machteloos staan bij een polio-ex plosie. Wanneer in een streek één of meerdere ziektegevallen worden ont dekt, treft de geneeskundige inspec tie in samenwerking met de plaatse lijke overheid maatregelen om de be smettingshaard in te dammen. Dat betekent dat de omgeving van het poliogeval, door toediening van bijvoorbeeld suikerklontjes met het Sabin-vaccin, immuun wordt ge maakt. hetgeen verspreiding van de besmetting nagenoeg voorkomt. KOBLENZ Het insektenverdel- gingsmiddel endosulfan, dat volgens de eerste onderzoekingen tot de vis sterfte in de Rijn geleid heeft, is daar waarschijnlijk niet alleen de oorzaak van. Het openbaar ministe rie in Koblenz heeft sterke aanwijzin gen dat andere chemische substan ties in grote mate tot de vergiftiging hebben bijgedragen. Welke middelen dat zijn en hoe zij ln de rivier kwamen, staat echter nog niet vast. Vólgens het openbaar ministerie is het onwaarschijnlijk, dat de oorspron kelijk aangenomen hoeveelheid van honderd kilo endosulfan voldoende was om een vissterfte van deze om vang teweeg te brengen. Tot begin 1965 zijn de schepen die endosulfan vervoerd hebben intussen gecontroleerd. Tot nu toe zijn geen ontbrekende hoeveelheden aan het licht gekomen. Ook de bagage van de slachtoffers wordt boven water gebracht. Aan de oever van de Maas volgt het publiek in Dinant het werk van de kikvorsmannen. Kort tevoren was de bus hier het water ingereden. Het is buitensporig zomers en dus de gewoonste zaak van de wereld dat (bijna) heel Neder land (en toeristisch buitenland) wat zoele verpozing zoekt aan de Noordzeestranden. Dat het er, vanuit de verte een krioelende mierenformatie, van dichtbij een haast ondoordringbare mensen massa is, blijkt geen bezwaar. Zit- of ligplaatsen zijn er haast niet meer voorhanden, de enige uitwijkmogelijkheid is een staan plaats in het water (Vaneenonzerverslaggevers) DINANT De ongeluksbus blijkt dertien jaar oud te zijn. Op zichzelf is dat nog geen veeg teken, want tou ringcars hebben een veel langer leven dan personenwagens. Zij kunnen vele honderdduizenden kilometers rijden zonder „oud" te worden genoemd. De rampbus zou pas nog aan een officiële controle onderworpen zijn. Het heeft tot vanmorgen half vijf geduurd voor de bus met behulp van een drijvende kraan kon worden ge licht. Het hefvermogen van deze kraan was in feite te klein zodat het zware voertuig min of meer naar de oever moest worden geschoven, waar een kraanwagen te hulp kwam om het gevaarte op het droge te brengen. Drommen vakantiegangers volgden deze operatie. Oude bus Een Belgische schade-expert noem de de leeftijd van de bus hoog voor buitenlandse trips. Van Nederlandse zijde waren er fabrieksdeskundigen van DAF: enkele directeuren en ook oud-president-directeur dr. Huub van Doorne, die wist te vertellen dat de tourincar, die aan de onderkant flink doorgeroeste plekken had in het voor jaar nog door de rijksverkeersinspec tie was gekeurd. Uit de gegevens die hem ter be schikking stonden meende hij te kun nen afleiden dat de remmen normaal moeten hebben gewerkt. Mochten ze zijn uitgevallen, dan zou de handrem ook nog voldoende zijn geweest. Theo retisch was het mogelijk geweest, dat de chauffeur op het laatste ogenblik zijn stuur had omgegooid, waardoor de wagen gekanteld zou zijn en niet in het water terecht zou zijn gekomen. Maar het is natuurlijk gemakkelijker achteraf te praten, aldus de heer Van Doorne, die meende dat heel wat om standigheden onbekend zullen blijven. 25C BENELUX 1944-1969 Tussen 8 september en 4 oktober zijn speciale postzegels verkrijg baar ter herdenking van het 25-jarig bestaan van de Benelux. Het ontwerp van de postzegel (van 25 cent) is van Otto Treu- mann uit Amsterdam. De vlag gen van de drie landen staan er op, die zich aaneen voegen en daarmee de samenwerking van België, Luxemburg en Neder land verbeelden. "LIET IS EEN Haagse gewoonte om de uitnodigingen voor een diplomatieke receptie goed zichtbaar voor de gaande en komende man te etaleren. De een gebruikt er de schoorsteenmantel voor, indien nog in de flat aanwezig: de ander heeft een liefst zilveren (of pleet) schaal op een tafeltje in de hal, waarop de blanke, goud-bewapende kaarten het uitstekend doen. Hoe dikker de stapel, des te hoger de status. Nu is het voor sommigen niet zo moeilijk om voortdurend een respectabel aantal kaarten te kun nen tonen. Alleen al in de maand juli zijn er zeventien nationale feestdagen van landen die een diplo matieke vertegenwoordiging in Den Haag hebben. Daar bij geteld de ontvangsten ter gelegenheid van hoog buitenlands bezoek; de recep ties voor handelsmissies die gunstig gestemd moeten worden, voor ar tiesten die hier nog een naam moe ten krijgen en voor onbekende grootheden, die met een introductie brief bij hun ambassadeur komen en waarvoor hij toch iets doen moet Er wordt dan naarstig in de lijsten van receptiegangers gesnuf feld om er het benodigde aantal uit te pikken. Liefst wat B.Z.-mensen; een volksvertegenwoordiger is heerlijk, maar moeilijk te verkrijgen; een be windsman nog heerlijker en iets ge makkelijker to laten opdraven om dat de vriendschappelijke betrek kingen het hem moeiiijk maken ver- NIET AANKOMEN! hinderd ie zijn. Wel is hem toe gestaan na het handje drukken on middellijk door de zijdeur weer af te gaan. Leden van de hofhouding worden bijzonder geapprecieerd, te meer daar ze slechts weinig verschijnen. En dan is er verder de ongetelde menigte van ongeregelde figuren ter opvulling. Handelsmensen, journa listen, zo maar hekenden Heeft de receptiegever ter verant woording van zijn representatie een flink aan»al nodig, dan gaan de kaarten in massa's uit. Omdat bet R.S.V.P., wat betekent dat men graag van te voren wi' weten wie wel en wie niet komt (eenvoudig omdat men dan de dranken- en hap- penhoeveeiheid kan berekenen), door vijfenzeventig procent der ge nodigden nimmer beantwoord wordt, blijft iet een spannende aan gelegenheid. In deze vakantietijd bijvoorbeeld kun je het nooit weten. Maar even vaak wordt wel dege lijk voorzichtig geschift welke gasten onvermijdelijk zijn en hoe veel daarbij als franje gevraagd kunnen worden. Die franjemensen zijn het zuinigst op de kaarten. Het is geen gezicht als je maar één kaart kan tentoonstellen. Scharrel daarom in een Haags huis nooit te dicht bij de kaarten. Raak ze vooral niet aan. Ze zijn namelijk zorgvuldig gearrangeerd, zodat de datum der receptie slechts zichtbaar is, indien die naar een zeer recent verleden of naar de toe komst wijst! Vice-president Ky: SAIGON Vice-president Nguyen i Cao Ky van Zuid-Vietnam heeft gis teren gezegd dat Saigon zich beter uit de vredesbesprekingen in Parijs kan terugtrekken als dc Vietcong de vredesvoorstellen van Zuid-Victnam naast zich blijft neerleggen. Hij wees daarbij onder meer op het laatste voorstel van president Van Thieu algemene verkiezingen uit te schrijven waaraan ook de Viet cong zou deelnemen. Waarnemers menen dat Ky wil aansturen op terugtrekking van de Zuidvietnamese delegatie, indien de Vietcong het laatste voorstel van Thieu officieel zal verwerpen wan neer het morgen door Zuid- Vietnam in Parijs ter tafel zal worden ge bracht. De delegatie van Noord-Vietnam in Parijs heeft het voorstel inmiddels van de hand gewezen. Vrije verkie zingen kunnen alleen worden gehou den wanneer de Amerikaanse en ge allieerde troepen het land verlaten. Generaal Ky heeft ook nog een scherpe aanval op de VS gedaan. Hij beschuldigde de Amerikaanse „dui ven" van pogingen Zuid-Vietnam aan de communisten te verkopen. De voorzitter van de Amerikaanse commissie van chefs van staven, ge- i neraal Wheeler, is gisteren voor een bezoek van ruim vijf dagen naar Zuid- Vietnam vertrokken. Hij zal in j Saigon besprekingen voeren over de I te volgen strategie en plannen om de troepenmacht te verminderen. Zoals bekend zullen tegen eind deze maand 25.000 Amerikanen uit Zuid-Viet- nam worden teruggetrokken. De chauffeur stond als een goed vakman bekend. Belgische juistitie en politie zullen de wagen aan een tech nisch onderzoek onderwerpen. Tientallen familieleden kwamen gisteravond in Dinant aan om hun dierbaren te bezoeken en aan de identificatie mee te werken. Tegen middernacht waren slachtoffers ge borgen. In de rouwzaal hadden tien tallen bewoners uit Dinant bloemen gebracht. Rode Kruissoldaten hiel den er de erewacht. Alle zwarte kis ten droegen een eenvoudig kruis. De reisleidster, mevrouw Duffhues, stelde reeds binnen een uur na het ongeluk het Eindhovens vakantie comité op de hoogte. Een van de eersten die te hulp schoten was de heer J. van Oyen uit Zwijndrecht, die met zijn jacht „Het Oorlam" vlak bij de ongeluksplaats gemeerd lag. Het duurde enkele minuten voor de bus was gezonken, zei hij. Een mensenkluwen bevond zich voorin en slaagde er niet in het noodluik te openen. Hij was snel ter plaatse en slaagde er van buitenaf wel in dit te doen, maar de bus was toen al een meter onder water en er waren geen levenstekenen meer. De heer Van Oyen praatte woe dend over een rondvaartboot die passeerde toen de bus nog niet ge zonken was. Ofschoon gewaarschuwd en gevraagd om assistentie voer deze boot voorbij. „Met je handen sla Je geen ruit van een autobus in. In zo'n plezier boot heb je wel een haak of sleutel", aldus de heer Van Oijen. Hij ging voort: „Ik had na de eerste hulp een bootje gepakt, ik had een bewuste loze uit het water opgevist, maar aan wal stonden drie politiemannen die geen had uitstaken. Ik kon de bewusteloze niet alleen aan wal til len. Maar toen ik de agenten vroeg te helpen zeiden ze dat ze niet kon den doen, daarvoor waren zij niet". De heer Van Oijen vindt dat de hulpverlening te traag op gang kwam. Niemand stak aanvankelijk een hand uit, bovendien leek het wel allemaal werk van amateurs, zoals dat van de kikvorsmannen, meent hij. EINDHOVEN De politie te Eindhoven verstrekt thans de vol gende opgaaf van geredden en doden in Dinant Geredden: Mej. W. Cuppens 20 jaar, Plataanplein 8, Eindhoven, H. v. d. Munckhof 21 jaar, Hastel- weg 8, te Eindhoven, Mej. J. Ver- vest 20 jaar, Fuchsiastraat 32, Eindhoven, mevrouw Duffheus, reisleidster. Omgekomen zijn: V. d. Velden, H. Kazimierstraat 23, chauffeur van de bus, J. Geeven 57 jaar en mevrouw H. Geeven echtgenote 57 jaar, Mendelssohnlaan 78, Eindhoven, mej. Koppen 48 jaar, wonende te Amsterdam, loge rende Zwammerdamstraat 30 te Eindhoven bij mej. G. van der Leen 51 jaar wonende Zwammer damstraat 30, Te Eindhoven die beiden deze bustocht onderna men, P. van Dongen 55 jaar en mevr. M. van Dongen 55 jaar, Fahrenheitstraat 8, te Eindhoven, J. Stayen 76 jaar, en echtgenote mevr. J. Stayen 74 jaar, Bosdijk 230, Eindhoven, J. Bogers 59 jaar en echtgenote J. Bogers 56 jaar, Admetuslaan 1, Eindhoven, mevr. M. van Staveren 56 jaar, Prof. Luwertlaan 9 te Eindhoven, mevr. Th. Vogel 60 jaar, Vignolia- weg 28, te Eindhoven, mevr. M. v. d. Velden 45 jaar, Edisonstraat 79, Eindhoven en dochtertje Y. v. d. Velden 15 jaar, Edisonstraat 79, Eindhoven, mevr. W. Brekel- mans 69 jaar, Vlierstraat 36 te Vught, mevr. E. Schattorie 58 jaar en zoon L. Schattorie 29 jaar, beiden wonende St Joseph- laan 26, Eindhoven, mevr. M. Schonthöl 61 jaar. Eindhoven, W. Vervest 50 jaar en echtgenote A. Vervest 48 jaar wo nende Fuchsiastraat 32, Eindho- ROTTERDAM Het catastro fale ongeluk bij Dinant roept her inneringen op aan vroegere bus ongelukken van dezelfde of gro tere omvang. In juli 1966 kwamen bij een der zwaarste busongelukken van de laatste jaren in Limburg aan de Lahn (Duitsland) 28 Belgische kinderen en vijf volwassenen om het leven. Begin juli 1963 vloog een ge heel bezette Belgische toeristen bus in de nabijheid van Stuttgart van de autobahn. Tien mensen vonden de dood. In november 1967 stortte een geheel bezette bus in Joegoslavië in de rivier de Save. Alle passa giers kwamen om het leven. Zeventien mensen kwamen om toen in juli 1964 een toeristenbus in de Franse Alpen van de weg raakte en 88 meter naar beneden stortte. In januari van dit jaar verlo ren 18 mensen het leven toen in Cairo een bus is de Nijl stortte. Eén van de ergste catastrofen voltrok zich in augustus 1968 in Japan toen een aardschok twee bussen van de weg drukte. Slechts drie van de in totaal 103 inzittenden overleefden deze ramp. Vervolg van pag. 1 Mejuffrouw Duffhues vertelde la ter, dat de chauffeur nog geprobeerd heeft met zijn handrem dc snelheid te verminderen. Tijdens de afdaling heeft hij door tegen de bergwand te j schuren ook nog geprobeerd de vaart te minderen. Sierstrippen van de bus werden later op de weg aangetroffen. I Automobilisten die achter de bus reden, roken een brandlucht, terwijl zij vonden dat de bus een veel te hoge snelheid had. Sommige getuigen zeiden hulpgeroep te. hebben gehoord toen de bus de berg afdaalde. Druk kruispunt De autobus ls overigens op de laatste meters van zijn tragische rit met grote snelheid een kruispunt met een drukke winkelstraat overgesto ken, zonder iets of iemand te raken. De bus schoot door de polsdikke hek werken en kwam midden in de Maas terecht. Kikvorsmannen die later een onderzoek instelden, troffen ln de bus een totaal vernielde handrem aan. Burgemeester Witte van Eindho ven, een vertegenwoordiger van de Nederlandse ambassade tn Brussel en een aantal Belgische regeringsfuncti onarissen gingen, na het bekend wor den van het ongeluk, naar de plaats van de ramp toe. Burgemeester Witte had in het ziekenhuis met de overle venden gesproken. Hij conformeerde zich aan het idee van de slachtoffers toen deze zei: „Je kunt je niet Inden ken dat het gebeurd ls". De fysieke conditie van de gewonden is goed. Zij mogen vandaag naar huis gaan. De rampbus zou een driedaagse tocht door België maken. De organisatie was in handen van Stichting vakan tiecomité Eindhoven. De autobus is vannacht gelicht en z.a] in Dinant blijven voor een tech nisch onderzoek. Het onderzoek naar het ongeluk ls in handen van de Bel gische justitie. I

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7